Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Protest związkowców i pracowników Koltaru

Protest związkowców i pracowników Koltaru

Związkowcy wraz z pracownikami Grupy Azoty Koltar sp. z o.o. oddział w Kędzierzynie-Koźlu pikietowali w poniedziałek, 20 grudnia, przed siedzibą firmy. Organizatorem pikiety była OM NSZZ „Solidarność” Grupy Azoty ZAK SA, do której należą również członkowie z Grupy Azoty KOLTAR sp. z o.o. oddział w Kędzierzynie-Koźlu. Pikieta była protestem przeciwko działaniom prezes Izabeli Majerskiej.

Główne postulaty pikiety to: sprzeciw wobec braku podwyżek, sprzeciw przeciw ograniczaniu działalności związkowej, sprzeciw przeciwko zamiarowi zwolnienia z pracy przewodniczącego Organizacji Oddziałowej w Koltarze, sprzeciw przeciwko podjętym działaniom zastraszających pracowników i związkowców w Koltarze. Dyrektor Izabela Majerska nie wyszła do pikietujących, przyglądała się im jedynie z okna.

W pikiecie uczestniczyło około 30 członków NSZZ „Solidarność” na czele z zastępcą przewodniczącego Zarządu Regionu Grzegorzem Adamczykiem, przewodniczącym Rady Oddziału Zarządu Regionu Śląska Opolskiego w Kędzierzynie-Koźlu Mariuszem Pilichowskim. Była to pikieta jedynie ostrzegawcza. Kolejna pikieta, o zasięgu regionalnym, odbędzie się najprawdopodobniej w styczniu lub lutym.

    Gigantyczne podwyżki cen prądu i gazu. Podziękować możemy Unii Europejskiej

    Gigantyczne podwyżki cen prądu i gazu. Podziękować możemy Unii Europejskiej

    Od 1 stycznia rachunki za prąd wzrosną średnio o 24 proc. Powód to unijna polityka klimatyczna, której koszty stanowią dwie trzecie ceny energii w Polsce. Jeszcze bardziej, bo aż o 54 proc. zdrożeje gaz.

    17 grudnia Urząd Regulacji Energetyki opublikował komunikat o zatwierdzeniu nowych taryf na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu (PGE, Tauron, Enea i Energa) oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Rachunki za prąd gospodarstw domowych wzrosną średnio o 24 procent. Według szacunków URE oznacza to, że przeciętna polska rodzina zapłaci miesięcznie za energię o 21 zł więcej.

    Gwałtowny wzrost cen energii nie tylko w Polsce, ale w całej Europie to skutek unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Cena uprawnień do emisji CO2, które zgodnie z wymogami Brukseli musi kupować energetyka konwencjonalna, wzrosły w ciągu ostatniego roku trzykrotnie: z 30 euro/t w grudniu 2020 do ok. 90 euro/t na początku grudnia bieżącego roku. Jak wyliczył Polski Komitet Energii Elektrycznej koszt uprawnień do emisji CO2 stanowi już 59 proc. ceny energii w Polsce. Kolejne 8 proc. to bezpośrednie dopłaty do Odnawialnych Źródeł Energii, które uiszczamy co miesiąc w naszych rachunkach za prąd. Łącznie więc polityka klimatyczno-energetyczna UE to 67 proc. ceny energii. Innymi słowy, gdyby dzisiaj zlikwidować lub zawiesić unijne parapodatki, prąd w naszym kraju staniałby o dwie trzecie.

    Podwyżki cen prądu w naszym kraju są jednak niczym w porównaniu do tego, co dzieje się w innych europejskich krajach. Polska dzięki energetyce opartej na węglu od miesięcy ma niemal najtańszą energię w Europie, a jej cena rośnie znacznie wolniej niż w państwach, w których, zgodnie z unijną doktryną klimatyczną, zastąpiono węgiel w energetyce gazem i odnawialnymi źródłami energii.

    W tym roku pogoda wyjątkowo nie sprzyjała „zielonej” energetyce. Wiatr wiał słabo, a słonecznych dni było mało. W efekcie wiatraki i panele fotowoltaiczne wyprodukowały bardzo niewiele energii. Nieefektywność OZE spowodowała z kolei ogromny wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny, windując jego cenę do rekordowych poziomów. Od stycznia cena błękitnego paliwa na europejskich giełdach wzrosła siedmiokrotnie.

    Szerzej o przyczynach europejskiego kryzysu energetycznego pisaliśmy już we wrześniu:

    Gazowa drożyzna odbije się również na budżetach domowych polskich rodzin. Od stycznia rachunki za gaz wzrosną o 54 proc. To jednak dopiero pierwsza z kilku podwyżek, które nas czekają. W grudniu weszła w życie nowelizacja prawa energetycznego, zgodnie z którą podwyżka cen gazu została rozłożona na raty. Ten instrument został wprowadzony, aby wzrost cen był nieco mniej szokujący dla obywateli. Rozłożenie na raty oznacza jednak, że kolejne skokowe podwyżki cen gazu w kolejnych latach są już przesądzone.

    Oczywiście najbardziej odczują je ci, którzy gazem ogrzewają swoje domy. Warto tutaj podkreślić, że polski rząd m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze” od lat promuje likwidacje kotłów węglowych właśnie na rzecz instalacji grzewczych zasilanych błękitnym paliwem. Co więcej od 1 stycznia całkowicie zlikwidowana została możliwość uzyskania dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” do wymiany starego pieca na nowoczesny, niskoemisyjny kocioł węglowy.

    www.solidarnosckatowice.pl

     

     

      Niezapomniany zryw. Dziś mijają 103 lata od wybuchu powstania wielkopolskiego

      Powstanie Wielkopolskie / IPN.gov.pl
      Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

      Obchodzimy dziś 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wielkopolska insurekcja, której początek dały walki na ulicach Poznania 27 grudnia 1918 r. (związane z wiecem na cześć przyjazdu pianisty Ignacego Paderewskiego), jest jednym z czterech zwycięskich powstań polskich.

      Walki toczono przeciwko Rzeszy Niemieckiej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość.

      Walki wybuchały w zasadzie oddolnie – w poszczególnych miejscowościach Wielkopolski przeciwko Niemcom występowały lokalne organizacje społeczne, patriotyczne, skupione np. wokół „Sokoła”, towarzystw gimnastycznych i skautingu. Początkowo niejednokrotnie chaotycznie, z czasem przyjmowało to formę zorganizowanych akcji, dowodzonych przez byłych wojskowych. Decyzja o podjęciu walki wynikała z przeświadczenia, że Wielkopolska jest pomijana w planach politycznych dotyczących powojennej Polski. O ile Niemcy były trawione przez rewolucję, o tyle na terenie Wielkopolski i Pomorza panował względny spokój, status wojsk niemieckich pozostawał w zasadzie bez zmian, wzbudzając niepokój i obawę lokalnych działaczy, że oto ten region pozostanie w powojennych granicach nowych Niemiec. Do 15 stycznia 1919 r. polskie oddziały wyzwoliły prawie całą Wielkopolskę, z wyjątkiem części obrzeży na północnym zachodzie i południu. Walki zostały zawieszone po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 r. 

      Powstanie wielkopolskie przyczyniło się do zmiany przebiegu zachodniej granicy. Gdyby nie wybuchło, status większości terenów Wielkopolski byłby zupełnie inny. Powstanie nie znalazło jednak należytego miejsca w literaturze, sztuce, muzyce czy filmie.

      Jednak dzień 27 grudnia został na jego pamiątkę ustanowiony świętem państwowym.

       

        Prezydent Duda podjął decyzję ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

        • Kategoria: Kraj
        Prezydent Duda podjął decyzję ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji
        – Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia – powiedział Andrzej Duda. Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej powiedział, że zawetuje nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji zwanej przez opozycję „lex TVN”.
         

        – Podzieliłem zdanie większości moich rodaków, którzy uznali, że kolejne spory nie są nam potrzebne. Ja uważam, że generalnie ograniczenie możliwości posiadania udziałów lub akcji w podmiotach medialnych, jeżeli chodzi o kapitał zagraniczny, jest rozwiązaniem sensownym i funkcjonuje w bardzo wielu krajach. (…) Jako prezydent absolutnie podzielam tę opinię, że takie ograniczenia powinny być w Polsce wprowadzone, ale powinny być w Polsce wprowadzone na przyszłość, to znaczy dla tych, którzy będą chcieli w naszym kraju w przyszłości po wejściu przepisów w życie zainwestować

        – powiedział prezydent Andrzej Duda.

        – Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia, to znaczy, że ją wetuję. Tym samym zamykam ten temat, oddaję to Sejmowi z powrotem do rozważenia

        – zaznaczył prezydent Duda.

         

         

          Apel do Premiera RP

          Apel do Premiera RP

          Krajowy Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność” wraz ze ZZ „Budowlani” i branżowymi organizacjami pracodawców, wystosowali apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o obronę sektora produkującego materiały budowlane.

          Konieczności ograniczenia emisji CO2 przez polski przemysł wyrobów budowlanych, pociąga za sobą olbrzymie inwestycje i zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Obecny poziom cen energii i paliw powoduje, że cała branża budowlana stoi w obliczu poważnego problemu, którego konsekwencje dotkną całą polską gospodarkę. Wzrost cen wyrobów budowlanych przełoży się bezpośrednio na wzrost cen nieruchomości, co zmniejszy ich dostępność, w szczególności dla mniej zamożnych Polaków lub osób młodych, które chcą zamieszkać we własnym lokum i założyć rodzinę. Jak ważnym elementem gospodarki każdego kraju jest sektor budowlany, jak duży generuje popyt w innych gałęziach ekonomii, nikogo nie trzeba przekonywać.

          W związku z tym strona społeczna zwróciła się do Premiera RP o spotkanie w jak najszybszym terminie i rozmowy na temat objęcia sektora tarczą antyinflacyjną.

          pp

           
           

            Andrzej Duda pośmiertnie przyznał Order Odrodzenia Polski śp. Andrzejowi Rozpłochowskiemu

            • Kategoria: Kraj
            Andrzej Duda pośmiertnie przyznał Order Odrodzenia Polski śp. Andrzejowi Rozpłochowskiemu

            23 grudnia 2021 prezydent RP Andrzej Duda nadał w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Andrzejowi Rozpłochowskiemu, działaczowi opozycji antykomunistycznej, współtwórcy śląskiej Solidarności, internowanemu w stanie wojennym.
            Pogrzeb Andrzeja Rozpłochowskiego Andrzej Duda pośmiertnie przyznał Order Odrodzenia Polski śp. Andrzejowi Rozpłochowskiemu.


            W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Order przekazała na ręce rodziny zmarłego Zofia Romaszewska, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w kościele Mariackim w Katowicach.

            Zofia Romaszewska odczytała również list Prezydenta RP skierowany do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Andrzeja Rozpłochowskiego.

            „Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako dumny, żarliwy patriota”

            „Odszedł bohater naszej wolności. Niezłomny patriota i człowiek czynu, szlachetny, prawy, wierny swoim zasadom i wartościom. Inspirujący innych do pójścia za nim – z podniesionym czołem, odważnie i do końca. Dzisiaj w ostatniej drodze Andrzeja Rozpłochowskiego towarzyszą Mu bliscy, przyjaciele i współuczestnicy Jego pokojowej walki. Żegna Go wolna Rzeczpospolita i wdzięczni rodacy” – zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że Andrzej Rozpłochowski przyszedł na świat w Polsce wyniszczonej wojną, zniewolonej, wstrząsanej falami społecznych niepokojów i protestów, które reżim komunistyczny tłumił fałszywymi obietnicami albo brutalną przemocą.

            „Andrzej Rozpłochowski, trzydziestoletni mechanik samochodowy z Huty Katowice, był jednym z tych, którzy postanowili to zmienić. Nieraz słyszał, że «jest jak jest», że nie warto robić sobie próżnych nadziei, że opór przeciw całemu aparatowi państwowemu PRL oraz przeciw stojącej za nim potędze Związku Sowieckiego to szaleństwo. Mimo to żywił przekonanie, które Czesław Miłosz ujął w strofy: «A choćbyś był jak kamień polny, //Lawina bieg od tego zmienia, //Po jakich toczy się kamieniach». Swoją postawą, swoimi słowami i czynami Zmarły przybliżył kolejne zwycięstwo Polaków w walce o wolność i niepodległość. Zdołał wpłynąć na bieg polskiej historii, a przez to sam znalazł w niej poczesne miejsce” – napisał prezydent. Przypomniał, że zmarły będzie pamiętany jako przywódca protestu w Hucie Katowice w roku 1980 i charyzmatyczny przewodniczący skupionego wokół niej Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

            „Podpisał się pod porozumieniem dąbrowskim, jednym z czterech porozumień sierpniowych, które zobowiązywało rząd PRL do respektowania praw i wolności związkowych oraz do legalizacji niezależnego, jednolitego, ogólnopolskiego związku zawodowego. Był liderem śląsko-dąbrowskich struktur Solidarności, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów oraz członkiem Komisji Krajowej NSZZ «Solidarność». Zaliczany przez komunistów do tzw. solidarnościowej «ekstremy», stał się obiektem zmasowanej, radykalnej w środkach akcji SB mającej podważyć jego autorytet. W stanie wojennym był internowany, a następnie przez wiele miesięcy uwięziony w areszcie śledczym. Znalazł się w gronie jedenastu przywódców Solidarności i KSS «KOR» oskarżonych o «próbę obalenia siłą ustroju PRL i osłabienia mocy obronnej za co groziła nawet kara śmierci». Po wyjściu na wolność, nie zważając na groźby i szykany, działał w Solidarności podziemnej. Wszedł do władz Polskiej Partii Niepodległościowej” – podkreślił Andrzej Duda.

            „Pod koniec lat 80., poszukując możliwości leczenia ciężko chorej żony, podzielił los blisko miliona Polaków, których realia schyłkowego PRL wypchnęły na emigrację. W Stanach Zjednoczonych Ameryki angażował się w działalność polskich organizacji patriotycznych i publikował w prasie polonijnej. Do kraju powrócił w roku 2010 – chcąc znów oddać swoje siły na służbę Polsce oraz ideałom Sierpnia. Wydał książkowe wspomnienia, będące cennym i poruszającym opisem jego osobistych doświadczeń oraz kulisów wydarzeń, które zmieniły losy Polski i świata. Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako dumny, żarliwy patriota, prawdziwa legenda Solidarności oraz człowiek całą duszą zaangażowany w pomnażanie i ochronę dobra wspólnego” – dodał prezydent.

            www.tysol.pl

              Ostatnie pożegnanie Andrzeja Rozpłochowskiego

              Ostatnie pożegnanie Andrzeja Rozpłochowskiego
              W kościele Mariackim w Katowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe Andrzeja Rozpłochowskiego – legendarnego działacza Solidarności, przywódcy strajku w Hucie Katowice w 1980 r. i sygnatariusza porozumienia katowickiego. W trakcie uroczystości odczytano listo od wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.


              Wicepremier Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do żałobników napisał, że „całe życie śp. Andrzeja Rozpłochowskiego było jedną, ciągłą walką, nieustającym zmaganiem się z przeciwnościami losu, których ten jemu nie szczędził, a także boju o wolną i sprawiedliwą Polskę”. „I choć przegrał ostatnią rundę tego starcia z podstępnym wrogiem, jakim jest koronawirus, to z tego boju, który toczył przez dekady swojego życia, wyszedł zwycięsko, wygrał go, bo cały czas pozostawał wierny samemu sobie; wygrał, gdyż jest jednym z współtwórców naszej wolności” – podkreślił.

              Zdaniem Kaczyńskiego Rozpłochowski „wygrał, ponieważ pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci jako wzór prawego człowieka, żarliwego działacza związkowego, gorliwego patrioty, który służył sprawie polskiej wolności ze wszystkich swoich sił – myślą, czynem i piórem”. „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie” – zacytował

              www.tysol.pl

               

                Niech nowonarodzony Syn Boży będzie dla nas źródłem siły i nadziei

                • Kategoria: Kraj
                Niech nowonarodzony Syn Boży będzie dla nas źródłem siły i nadziei
                W imieniu Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność” składam Członkom i Sympatykom naszego Związku najserdeczniejsze życzenia zdrowych, rodzinnych i bogatych w miłość Świąt Bożego Narodzenia.
                 

                Niech malutki Jezus Chrystus jednoczy nas wokół siebie, dając nam siłę i wytrwałość w codziennym, pełnym trosk i zagrożeń, życiu. Niech będzie źródłem siły i nadziei dla nas, naszych rodzin i naszej Ojczyzny.
                 

                Piotr Duda

                  Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Rozpłochowskiego

                  Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Rozpłochowskiego
                  Legendarny działacz Solidarności Andrzej Rozpłochowski zmarł wczoraj w wieku 71 lat.
                   

                  Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Rozpłochowskiego odbędą się 23 grudnia. O godzinie 12:00 rozpocznie się Msza Święta w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (kościół Mariacki). Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny mieszczący się przy ul. Francuskiej.

                  Legendarny działacz "Solidarności" Andrzej Rozpłochowski zmarł wczoraj w wieku 71 lat.

                  Piotr Duda zwrócił się do Prezydenta RP o pośmiertne odznaczenie Andrzeja Rozpłochowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

                  www.tysol.pl

                    Andrzej Rozpłochowski był wspaniałym, skromnym człowiekiem. Jest naszym Bohaterem!

                    • Kategoria: Kraj
                    / Piotr Duda, Andrzej Rozpłochowski, red. Michał Ossowski

                    Odszedł jeden z najważniejszych, wręcz kluczowych ludzi dla powstania NSZZ „Solidarność”. Człowiek skromny, prawy, który nigdy nie zabiegał o własne honory i korzyści. Był dla mnie wzorem niezłomności i odwagi. Zwróciłem się do pana prezydenta o pośmiertne odznaczenie Andrzeja Rozpłochowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

                    Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Rozpłochowskiego, jednej z kluczowych postaci dla powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To również jedna z najważniejszych osób dla najnowszej historii Polski, Bohater naszej wolności, człowiek niezłomny, prawy, który oddał na rzecz suwerennej Ojczyzny ogromne zasługi.

                    Jako osoba niezwykle skromna nigdy nie oczekiwał honorów i nie zabiegał o własne korzyści. Stąd z wielkim wzruszeniem przyjął w 40-lecie powstania Związku tytuł Człowieka Roku od „Tygodnika Solidarność”, uznając to za spełnienie swoich związkowych marzeń.

                    Aby docenić jego wkład w odzyskaną dla Polski niepodległość, zwróciłem się do pana prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie Andrzeja Rozpłochowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

                    W imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” składam rodzinie i bliskim najserdeczniejsze wyrazy współczucia. Zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.

                    Piotr Duda

                     

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.