Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Śląsko-Dąbrowska Solidarność – sponsorzy Putina nie mają mandatu do narzucania Polsce polityki energetycznej

Śląsko-Dąbrowska Solidarność – sponsorzy Putina nie mają mandatu do narzucania Polsce polityki energetycznej
„Kraje, które przedkładają rosyjski gaz ponad życie dzieci z bombardowanych ukraińskich miast, nie mają żadnego mandatu do narzucania Polsce jakichkolwiek działań w zakresie kształtowania polityki energetycznej” – czytamy w stanowisku Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, skierowanym 17 marca do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy wezwali rząd do podjęcia działań na rzecz zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami EU ETS.


W stanowisku członkowie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” wskazali, że zawieszenie systemu EU ETS spowodowałoby natychmiastowy spadek cen energii w Polsce o kilkadziesiąt procent. Realizacja tego postulatu jest więc szczególnie ważna dla polskiej gospodarki w kontekście wojny na Ukrainie. „Ukraina potrzebuje pomocy dziś i będzie jej potrzebować również po wojnie. Efektywność tego wsparcia ze strony naszego kraju będzie zależeć od siły polskiej gospodarki” – czytamy w dokumencie.

Więcej na stronie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności >>>

ml

 

    Dobre wiadomości z Europarlamentu - dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń

    Dobre wiadomości z Europarlamentu - dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń

    17 marca 2022 r. Komisje Parlamentu Europejskiego głosowały raport dotyczący projektu dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Głosowanie przebiegło po myśli związków zawodowych. Stanowisko Komisji zawiera definicję przedstawicieli pracowników oraz pozytywne zapisy dotyczące dialogu społecznego i rokowań zbiorowych

    Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz Komisja Zatrudnienia 65 głosami za, przy 16 przeciw i 10 wstrzymujących się, przyjęły swoje stanowisko w sprawie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Kolejny krok to głosowanie na forum ogólnym Parlamentu co pozwoli na rozpoczęcie trialogu (czyli procesu ustaleń pomiędzy Komisją Europejską, Radą UE (państwa członkowskie) oraz Europarlamentem). Oczekuje się, że Parlament jako całość będzie głosował podczas sesji plenarnej w dniach 4-7 kwietnia.

    Samira Rafaela (Renew Europe, Holandia), z Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, powiedziała: Dziś jesteśmy o krok bliżej do zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Europie. W Parlamencie staraliśmy się znaleźć właściwą równowagę między zapewnieniem pracownicom prawa do informacji a ograniczeniem niepotrzebnych obciążeń dla firm. W ten sposób możemy sprawić, że równa płaca za taką samą pracę stanie się rzeczywistością dla jak największej liczby kobiet w Europie.

    Posłowie domagają się, by firmy unijne zatrudniające co najmniej 50 pracowników (a nie 250, jak pierwotnie proponowano) były zobowiązane do ujawniania informacji ułatwiających osobom pracującym u tego samego pracodawcy porównywanie wynagrodzeń i ujawnianie istniejących różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w ramach danego podmiotu. Narzędzia do oceny i porównywania poziomów wynagrodzeń powinny opierać się na kryteriach neutralnych pod względem płci i obejmować neutralne pod względem płci systemy oceny i klasyfikacji stanowisk.

    Jeśli sprawozdania dotyczące wynagrodzeń wykażą zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć wynoszące co najmniej 2,5% (w porównaniu z 5% w pierwotnej propozycji Komisji Europejskiej), państwa członkowskie będą musiały dopilnować, aby pracodawcy, we współpracy z przedstawicielami pracowników, przeprowadzili wspólną ocenę wynagrodzeń i opracowali plan działania na rzecz równości płci.

    W tekście zapisano, że pracownicy i ich przedstawiciele powinni mieć prawo do otrzymywania jasnych i pełnych informacji na temat indywidualnych i średnich poziomów wynagrodzeń, z podziałem na płeć. Posłowie proponują także wprowadzenie zakazu utajniania informacji o wynagrodzeniach, poprzez wprowadzenie zakazu stosowania postanowień umownych, które ograniczają pracownikom możliwość ujawniania informacji o ich wynagrodzeniach, a także uzyskiwania informacji o wynagrodzeniach tych samych lub innych kategorii pracowników.

    Posłowie poparli propozycję Komisji dotyczącą przeniesienia ciężaru dowodu. W przypadku, gdy pracownik uważa, że zasada równej płacy nie została zastosowana i wnosi sprawę do sądu, ustawodawstwo krajowe powinno zobowiązywać pracodawcę do udowodnienia, że nie doszło do dyskryminacji.

    Kira Marie Peter-Hansen (Greens/EFA, Dania), z Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, podkreśla, że dzięki tej dyrektywie osiąga się ważny krok w kierunku równości płci i rzuca światło na problem nierównych wynagrodzeń. Jest to nie tylko wyraźny sygnał, że nie będzie dłużej akceptacji dla dyskryminacji płacowej ze względu na płeć, ale także powstaje zestaw narzędzi, które pomogą państwom członkowskim i pracodawcom zlikwidować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

    Polskie Europosłanki Beata Szydło, Elżbieta Rafalska oraz Anna Zalewska głosowały przeciwko przyjętej wersji raportu.

    bs


     

     

     

     

     

     

      Uczniowie trzech liceów z Rzeszowa, Mielca i Sanoka finalistami wojewódzkiej Olimpiady Solidarności

      Uczniowie trzech liceów z Rzeszowa, Mielca i Sanoka finalistami wojewódzkiej Olimpiady Solidarności

      Do ogólnopolskiego etapu konkursu "Olimpiada Solidarności - dwie dekady historii" awansowali uczniowie ze szkół: II LO im. M. Kopernika w Mielcu, I LO im. S. Konarskiego w Rzeszowie oraz I LO im. KEN w Sanoku. Teraz wystartują w wielkim ogólnopolskim finale.

      Wojewódzki finał "Olimpiady Solidarności - dwie dekady historii”, który tradycyjnie został objęty patronatem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, odbył się 16 marca. Do testu pisemnego przystąpiło 33 uczestników, reprezentujących 25 szkół średnich Podkarpacia, spośród których Wojewódzka Komisja Konkursowa po skrupulatnej ocenie prac wyłoniła trzech finalistów, którzy zmierzą się w ogólnopolskim etapie Konkursu z laureatami pozostałych województw.

      - W imieniu Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Bogumiła Stec-Świderska, Z-ca Przewodniczącego ZR złożyła finalistom gratulacje oraz wręczyła nagrody. Była to – m.in. publikacja M. Wyrwicha „Kolporterzy historii”, zawierającą opowieść o Józefie Konkelu – naszym zasłużonym działaczu, na którego w czasach reżimu komunistycznego donosiło ponad 40 agentów - czytamy na stronie ZR.

      W konkursie wyróżnienia uczestnikom finałowych zmagań wręczyła również Bogusława Buda Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania.

      Więcej można przeczytać tutaj>>>

      źródło: "Solidarność" Rzeszów / ml

       

        Wzywajmy do wycofania się korporacji z Rosji!

        Wzywajmy do wycofania się korporacji z Rosji!

        14 marca Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zwróciło się z apelem do związkowców „Solidarności” – członków Europejskich Rad Zakładowych, aby wzywali do wycofania się ich macierzystych korporacji ponadnarodowych z działalności biznesowej w Rosji, w tych przypadkach kiedy to jeszcze nie nastąpiło.

        Apel przesłano również do wszystkich europejskich i światowych branżowych federacji związkowych. Wezwanie Prezydium KK wpisało się w wysiłki podejmowane przez polskich delegatów do ERZ, aby te ciała przedstawicielskie przyjmowały stanowiska, w których przesłanie opuszczenia Rosji będzie mocno akcentowane.

         W trzecim tygodniu rosyjskiej agresji rysuje się już pewien obraz w jaki sposób poszczególne ERZ zareagowały na wojnę w Ukrainie. Na generalną ocenę jest oczywiście za wcześnie, niemniej, z odpowiednią dozą ostrożności, można przyjąć, że obraz ten nie jest zbyt optymistyczny.

        „Istnieje rozdźwięk pomiędzy członkami ERZ pochodzącymi z krajów, które były zależne od ZSRR, tak jak Polska, a delegatami z zachodniej Europy – mówi Sławomir Niemirski z Barry Callebaut – Jako przedstawiciele polskich pracowników, od początku wojny w Ukrainie monitujemy centralę firmy aby podjęła decyzję o rezygnacji z działalności gospodarczej w Rosji. Szukamy również sprzymierzeńców na forum ERZ. Na razie nasze wysiłki nie przyniosły oczekiwanych skutków, ale wierzę, że sam fakt, iż temat jest ciągle dyskutowany wewnątrz firmy plus pozytywne przykłady z zewnątrz pomogą nam osiągnąć cel”

        Tego samego zdania jest Emilia Janicka, koordynatorka IUF-u na Polskę.

        „Polscy delegaci do ERZ mają dużą rolę do odegrania – mówi koordynatorka – Nawet w przypadku niepowodzeń nie należy rezygnować tylko wpływać na opinię delegatów z innych krajów, które nie mają tylu negatywnych doświadczeń wynikających z zależności od Moskwy. W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie Europejskiej Rady Zakładowej Nestle, na którym to właśnie polscy członkowie Rady rozpoczęli dyskusję aby wywrzeć nacisk na zarząd firmy, aby ten zmienił swoje stanowisko i zamknął zakłady w Rosji. Na ten moment Prezydium Rady jeszcze nie opublikowało finalnego stanowisko, ale mam nadzieję, że będzie ono stanowczo żądało zmiany postawy zarządu i w przyszłym tygodniu również decydenci z Genewy zmienią zdanie.”

        Ze związkowego punktu widzenia szczególnie bolesne są sytuacje gdy Europejska Rada Zakładowa jest bardziej zachowawcza niźli zarząd firmy.

        „Przykre, ale tak można określić sytuację, która miała miejsce w naszej Radzie – mówi Marcin Klimczyk, delegat do ERZ w Philip Morris. – Na spotkaniu Rady przedstawiłem zdecydowane, ale adekwatne do obecnych realiów, stanowisko, które wzywało zarząd do rezygnacji z rynku rosyjskiego. Zresztą w branży tytoniowej inne koncerny podjęły takie decyzje, więc mam prawo uważać, że nie było to nic niezwykłego. Niemniej, ku mojemu zdumieniu, koordynator związkowy uznał, że mój postulat nie jest ujęty w agendzie spotkania, w związku z czym ta kwestia nie zostanie poruszona”.

        Istotnie smutnym epilogiem dla spotkania ERZ była, podjęta parę dni później przez zarząd Philip Morris, decyzja o znaczącym ograniczeniu działalności w Rosji. Dlaczego tzw. „białe kołnierzyki” były bardziej stanowcze niż związkowcy zasiadający w Radzie?

        Powiewem optymizmu może być natomiast praca jaką przeprowadzono w Europejskiej Radzie Zakładowej  w Airbusie, gdzie delegaci, co prawda po gorącej, wewnętrznej dyskusji, ale jednak zaprezentowali spójne stanowisko wzywające zarząd firmy do wycofania się z rosyjskiego rynku. Cieszy również fakt, że pomimo możliwych rosyjskich retorsji, w postaci utraty dostaw tytanu, który jest jednym z kluczowych surowców dla branży lotniczej, zarząd Airbusa podjął decyzję o wyjściu z Rosji.

        Miejmy nadzieję, że w kolejnych dniach będziemy mieli więcej takich przykładów. Wciąż kilkadziesiąt dużych międzynarodowych koncernów, w których powołane są Europejskie Rady Zakładowe, deklaruje, że chce kontynuować swoja działalność w Rosji. Oby już niedługo.


        pp

         

          Dokerzy w „Głosie pracownika” o Rosji i Ukrainie

          Dokerzy w „Głosie pracownika” o Rosji i Ukrainie

          Coraz głośniej słychać sprzeciw dokerów wobec obsługiwania rosyjskich statków.

          – Wiemy, że prowadząc jakikolwiek handel z Rosją czy sąsiadami, którzy są ich sojusznikami, wspieramy pośrednio ten reżim, dodajemy paliwa Putinowi i jego wojnie w Ukrainie – mówił w programie „Głos Pracownika” emitowanej na antenie Radia Gdańsk Adam Tylski, wiceprzewodniczący Rady Krajowej Sekcji Portów Morskich NSZZ „Solidarność”.

          Jak powiedział na antenie, „narasta poczucie solidarności z narodem ukraińskim, niezadowolenie z tego, że do Polski płyną produkty i surowce, na których jest krew”.

          – Coraz bardziej staramy się rozeznać sytuację pod kątem prawnym, bo to nie jest takie proste powiedzieć: „nie będziemy rozładowywać tych statków”. Staramy się, żeby nasz głos był coraz bardziej słyszalny i wyrazisty, stąd nasze wystąpienie do premiera i ministra gospodarki – poinformował Adam Tylski.

          Przypomniał także, iż w portach pracuje wielu Ukraińców, z którymi solidaryzują się polscy pracownicy.

          Całą audycję można odsłuchać TUTAJ…>>

           

            Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - część IV

            • Kategoria: Kraj
            Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - część IV

            12 marca 2022 r. weszła w życie Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dziennik Ustaw pozycja 583). Poniżej przedstawiamy najważniejsze założenia ustawy.

            W tej części omówienia ustawy przyjrzymy się świadczeniom przyznanym osobom nią objętym. O zakresie podmiotowym ustawy pisaliśmy tutaj.

            Należy wskazać na świadczenia pieniężne takie jak:

            ·  Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na osobę,

            ·  Prawo do świadczeń rodzinnych – zasiłek rodzinny miesięcznie na dziecko do 18 lat albo uczące się (studiujące) do 24 roku życia. Zasiłki rodzinne wynoszą obecnie (95 zł - na dziecko do 5 lat; 124 zł- na dziecko od 5 do 18 lat; 135 zł - na dziecko od 18 do 24 lat). Warunkiem uzyskania zasiłku rodzinnego jest nieprzekroczenie dochodu na osobę w rodzinie – 674 zł,

            ·  Prawo do 500+ na dziecko, co miesiąc,

            ·  Prawo do 300+ - na dziecko chodzące do szkoły, raz w roku,

            ·  Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego – na drugie i kolejne dziecko w wieku od 1 do 3 lat – w wysokości 12.000 zł jednorazowo albo po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, albo po 1000 zł miesięcznie przez rok,

            ·  Prawo do świadczeń z opieki społecznej – pieniężne i niepieniężne (przykładowo żywność, środki czystości) – ośrodek pomocy społecznej. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 29 ust. 2 i 3 omawianej ustawy osoba ubiegająca się o świadczenia z pomocy społecznej składa oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej, a w postępowaniu, nie przeprowadza się rodzinnego wywiadu środowiskowego, chyba że powstaną wątpliwości co do treści oświadczenia.

            ·  Prawo do stypendiów socjalnych dla uczniów i studentów – przyznawanych przez szkoły (gminy) i uczelnie wyższe.

            Pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę przeznaczona jest na utrzymanie. Art. 31 omawianej ustawy wskazuje przykłady takich wydatków. Jest to w szczególności pokrycie wydatków na: żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

            Przepisy nie wprowadzają żadnego wymogu dokumentowania tych wydatków albo trybu kontroli ze strony gminy na co został wydany przez obywatela Ukrainy. Innymi słowy beneficjent świadczenia 300 zł, nie musi gromadzić rachunków i faktur.

            Organem właściwym w sprawach jednorazowego świadczenia pieniężnego jest wójt, burmistrzprezydent miasta właściwy ze względu na miejsce pobytu tej osoby. Wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, realizowanym przez gminy. Jednorazowe świadczenie pieniężne i koszty jego obsługi są finansowane z budżetu państwa.

            Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta jednorazowego świadczenia pieniężnego dla obywatela Ukrainy, nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Jedynie odmowa przyznania jednorazowego świadczenia pieniężnego wymaga wydania decyzji. Ta decyzja jest niezbędna, aby umożliwić niedoszłemu beneficjentowi świadczenia 300 zł uruchomienie procedury odwoławczej, a potem skierowanie sprawy do sądu.

            bs


             

             

              Solidarność pomaga. Skala pomocy jest imponująca, ale potrzeby są ogromne!

              Solidarność pomaga. Skala pomocy jest imponująca, ale potrzeby są ogromne!
              Kilkadziesiąt lodówek trafiło do ośrodka „Ziemowit” w Jarnołtówku, gdzie przebywa ponad 125 uchodźców z Ukrainy. Sprzęt niezbędny dla naszych gości z ogarniętej wojną Ukrainy to dar regionów Śląsko-Dąbrowskiego i Podbeskidzie, stanowiący zaledwie ułamek pomocy, jaką organizują te regiony. W dwóch należących do Solidarności ośrodkach przebywa ok. 350 osób, głównie matek z dziećmi.
               

              Wczoraj ośrodek w Jarnołtówku odwiedził przewodniczący Związku Piotr Duda wraz z zastępcą i skarbnikiem Jerzym Jaworskim. Wcześniej szef Związku był w Spale.

              – Nasi goście mają się dobrze, o ile w tej sytuacji można w ten sposób mówić. Miałem okazję z nimi trochę porozmawiać i widać ogromną tęsknotę za krajem. Chcą jak najszybciej wracać do Ukrainy i odbudowywać swój kraj. Nawet gdyby mieli mieszkać pod namiotami. Ale jak widzę bawiące się dzieci w naszych ośrodkach, to serce rośnie – powiedział Piotr Duda.

              Najważniejsze – jak relacjonuje – było jednak spotkanie z kierownictwem ośrodka. Pomoc Ukraińcom to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Tym bardziej, że problemów nie brakuje.

              – Staramy się pilnie reagować na oczekiwania z ośrodków. Przekazane wczoraj lodówki to również realizacja pilnej potrzeby. Przeznaczenie i wyposażenie pokoi zostało zrobione do zupełnie innych celów, a teraz musimy je doposażać.

              Do ośrodków trafiły m.in. małe odkurzacze, wyposażenie sal dydaktycznych, w tym monitory dużych rozmiarów, wyposażenie dla dzieci, które muszą mieć gdzie się bawić. Ośrodki otrzymują również dary ze zbiórek, odzież, obuwie, chemię.

              Jak do tej pory koszty pobytu już ponad 500 osób ponosi Solidarność ze składek członków i spółka Doms, zarządzająca ośrodkami.

              Na specjalnie wydzielonym koncie, na który można wpłacać pieniądze przeznaczone na pomoc dla Ukrainy, jest już blisko 1,3 mln zł. Jeden milion przekazała Komisja Krajowa, blisko 300 tysięcy to wpłaty darczyńców, w tym organizacji Solidarności z zakładów, regionów i branż.

              – To wspaniały dar serca. Wszystkie wpłaty skrupulatnie rejestrujemy i w swoim czasie serdecznie za nie podziękujemy – deklaruje Piotr Duda.

              Aktualnie trudno jest oszacować skalę pomocy, jaką bezpośrednio organizuje Solidarność. Regiony organizują własne zbiórki, wysyłają własne transporty do Ukrainy, przyjmują uchodźców, wynajmują i finansują mieszkania, udzielają pomocy rzeczowej.

              – Przyjdzie czas na podsumowanie tego ogromu dobra, jakie za sprawą Solidarności trafia do naszych wschodnich sąsiadów. Na razie pracy jest tak dużo, że nikt nie ma czasu na liczenie – ocenił Jerzy Jaworski, zastępca przewodniczącego, skarbnik Komisji Krajowej.


              ml

               

               

               

                Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - część III

                • Kategoria: Kraj
                Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - część III

                12 marca 2022 r. weszła w życie Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dziennik Ustaw pozycja 583). Poniżej przedstawiamy najważniejsze założenia ustawy.

                W tej części przyjrzymy się regulacjami dotyczącym osób udzielających wsparcia osobom z Ukrainy.

                Omawiana ustawa (art. 13) gwarantuje m.in. wsparcie dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy.

                Kwestię tą reguluje akt wykonawczy w postaci: Rozporządzenia w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty.

                Rozporządzenie wskazuje na 40 zł na dzień na osobę, czyli 1,2 tys. zł miesięcznie, przez dwa miesiące (60 dni).

                Pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy dana osoba przyjęła pod swój dach uchodźców. Wniosek będzie obejmował czas, który uchodźcy faktycznie spędzili w domu osoby, która użyczyła im miejsca.

                Świadczenia 40 zł za każdy dzień zapewnienia mieszkania i jedzenia Ukraińcom nie uzyska osoba, która już otrzymała za to osobne wynagrodzenie. Chodzi tu zarówno o zapłatę przez Ukraińców jak i inne podmioty na ich rzecz. Dotyczy to także opłacenia czynszu przez obywateli Ukrainy w ramach umowy najmu. Składając wniosek o rekompensatę 40 zł winno się złożyć oświadczenie, że za okres pomocy Ukraińcom nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

                Kwota 40 zł / dzień może być podwyższona przez wojewodę w przypadku:

                1) zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie specustawy - weszła w życie 12 marca z mocą od 24 lutego 2022 r.

                2) gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.

                W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może zostać przedłużony na okres dłuższy niż 60 dni.

                Zgoda wojewody może dotyczyć:

                1) indywidualnych spraw;

                2) grupy podmiotów zapewniających wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy na obszarze województwa - w przypadku grupy podmiotów okres wypłaty świadczenia może zostać przedłużony przez wojewodę z urzędu. Zgoda ta jest publikowana na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej wojewody i zawiera termin przedłużenia wypłaty świadczenia, określenie grupy podmiotów oraz uzasadnienie.

                Natomiast w indywidualnych sprawach okres wypłaty świadczenia może zostać przedłużony na czas określony, na szczegółowo uzasadniony wniosek podmiotu zapewniającego wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy.

                Aby otrzymać 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy trzeba złożyć wniosek w gminie.

                Niezależnie od rodzaju podmiotu zapewniającego opiekę nad uchodźcami z Ukrainy - osoba fizyczna oraz prawna - świadczenia przekazane z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z ustawą o ochronie obywateli Ukrainy przekazywane wypłaty na rzecz zapewniających zakwaterowanie oraz wyżywienie podlegają zwolnieniu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz prawnych.

                bs

                 

                 

                  Subskrybuj to źródło RSS

                  Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.