Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

To również sukces Solidarności! Tauron Wydobycie wznowi głębienie szybu Grzegorz w Jaworznie

To również sukces Solidarności! Tauron Wydobycie wznowi głębienie szybu Grzegorz w Jaworznie
Tauron Wydobycie prowadzi prace przygotowawcze do wznowienia głębienia szybu Grzegorz w Jaworznie, wstrzymanego kilkanaście miesięcy temu – wynika z informacji władz spółki. Inwestycja ma m.in. zapewnić paliwo dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. O powrót do prac od dawna apelowała Solidarność Zakładu Górniczego Sobieski i jej przewodniczący Waldemar Sopata.
 

Jak informował Tauron w minionych latach, budowa szybu Grzegorz, której łączny koszt szacowano na ponad 0,5 mld zł, to inwestycja kluczowa dla przyszłości kopalni Sobieski, należącej do Tauronu Wydobycie.

Zapowiadano, że ten głęboki docelowo na 870 m szyb ma uzyskać pełną funkcjonalność w 2023 r., a po jego uruchomieniu podziemna droga dotarcia do ściany wydobywczej skróciłaby się o ponad połowę. Dzięki przedsięwzięciu kopalnia ma uzyskać dostęp do perspektywicznych złóż węgla.

W latach 2020–2021 prace przy inwestycji znacząco spowolniły, a Tauron Wydobycie podjął rozmowy z generalnym wykonawcą robót na temat warunków ich dalszego prowadzenia. Utrzymywano stan inwestycji tak, aby można było ją w każdej chwili kontynuować.

– Uruchomiliśmy w styczniu prace przygotowawcze do wznowienia głębienia szybu Grzegorz. Wznowiony został ruch górniczych wyciągów szybowych

– powiedział prezes głównego wykonawcy, Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, Marcin Mieszczak.

– Na teren budowy szybu sukcesywnie dostarczamy materiały i konstrukcje technologiczne, które pozwolą wydrążyć szyb do docelowej głębokości, a tym samym osiągnąć cele stawiane przez Tauron Wydobycie

– uściślił Mieszczak.

– Budowa nowego szybu oraz uruchomienie eksploatacji w części złoża Dąb w oparciu o jego infrastrukturę ma m.in. umożliwić zachowanie stabilnej produkcji węgla dla energetyki w horyzoncie czasowym określonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych

– powiedział PAP w czwartek prezes Tauronu Wydobycie Jacek Pytel.

– Prowadzimy na rzecz budowy Szybu Grzegorz równolegle prace w podziemnej części Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie. Z istniejących dołowych wyrobisk kopalni drążone są wyrobiska na poziomie 540 m, stanowiące w przyszłości główny poziom wydobywczy. W specjalnym reżimie technologicznym pokonana została już m.in. skomplikowana strefa uskokowa

– wskazał Pytel.

Przypomniał, że inwestycja w złoże Dąb ma zapewnić dedykowane paliwo dla aktywów energetycznych, w szczególności dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie.

Na terenie inwestycji wykonano do tej pory infrastrukturę powierzchniową, niezbędną do głębienia szybu i wydrążono ponad 80 m w obudowie ostatecznej. Utrzymywany jest płaszcz mrożeniowy, zabezpieczający drążenie szybu. Teren budowy pozostaje w gotowości do kontynuowania głębienia.

1 marca br. rząd przyjął w drodze uchwały dokument „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. Zakłada on m.in. odkupienie od kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych bloków węglowych, które trafią do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Zgodnie z planami rządu po wydzieleniu aktywów do NABE państwowe koncerny energetyczne skupią się na inwestycjach nisko- i zeroemisyjnych. W strukturach tych spółek pozostaną także aktywa ciepłownicze i kogeneracyjne.(PAP)

www.tysol.pl /mtb/ drag/

 

    MOP przyjęła rezolucję w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

    Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy

    24 marca 2022 r. Międzynarodowa Organizacja Pracy przyjęła rezolucję w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Projekt rezolucji został zgłoszony przez 47 państw członkowskich. Rezolucja została przyjęta przy 42 głosach za, dwóch przeciw i ośmiu wstrzymujących się.

    Rezolucja wyraża "poważne zaniepokojenie doniesieniami o ofiarach wśród ludności cywilnej i atakach na obiekty cywilne oraz poważnym wpływie na pracowników i pracodawców ryzykujących życiem, aby kontynuować pracę i działalność, w tym podczas ataków na szpitale, szkoły, transport, przedsiębiorstwa i elektrownie jądrowe, co dodatkowo pogarsza brak dostępu pomocy humanitarnej".

    Uznaje "ogromną skalę" wewnętrznych przesiedleńców i uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich domów, miejsc pracy, przedsiębiorstw, społeczności i kraju oraz oświadcza, że "trwająca agresja Federacji Rosyjskiej, wspomaganej przez rząd Białorusi, przeciwko Ukrainie jest rażąco niezgodna z celami i zadaniami Organizacji oraz zasadami członkostwa w MOP".

    Wyrażając "niezachwiane poparcie" dla trójstronnych podmiotów na Ukrainie - pracowników, pracodawców i demokratycznie wybranego rządu - rezolucja wzywa Federację Rosyjską do "natychmiastowego i bezwarunkowego zaprzestania agresji, wycofania swoich wojsk z Ukrainy, zakończenia cierpień zadawanych narodowi ukraińskiemu, a także powstrzymania się od wszelkich dalszych bezprawnych gróźb lub użycia siły wobec któregokolwiek z państw członkowskich oraz obrania drogi pokojowego rozwiązania konfliktu zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym".

    Rada Administracyjna Międzynarodowego Biura Pracy wzywa MOP do tymczasowego zawiesza pomoc w zakresie współpracy technicznej dla Federacji Rosyjskiej, z wyjątkiem pomocy humanitarnej. Zawieszone winny zostać zaproszenia dla Federacji Rosyjskiej na spotkania ekspertów, konferencje i seminaria itp.

    Rada Administracyjna zwraca się także do MOP o zbadanie możliwości zorganizowania współpracy technicznej lub pomocy dla wszystkich innych krajów regionu objętych działalnością Biura MOP w Moskwie, w tym o ewentualne przeniesienie Zespołu Wsparcia Technicznego w zakresie Godnej Pracy oraz Biura Krajowego dla Europy Wschodniej i Azji Środkowej na obszar poza Federacją Rosyjską.

    bs

     

     

      NSZZ „Solidarność” w KRUS wynegocjował podwyżkę wynagrodzeń!

      NSZZ „Solidarność” w KRUS wynegocjował podwyżkę wynagrodzeń!

      Po długich, momentami emocjonalnych rozmowach, organizacja zakładowa NSZZ „Solidarność” w KRUS, wynegocjował podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników tej instytucji.

      Warto zaznaczyć, że postulat podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pojawił się już dość dawno.

      „Jesteśmy firmą, gdzie na większości stanowisk nie da zastąpić się pracownika kimś „wprost z ulicy” – mówi przewodnicząca organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w KRUS, Jolanta Kołodziej. – Niestety, przez długi czas nie czuliśmy się właściwie wynagradzani, już nie mówiąc o satysfakcji z pracy. Początkowo nasze postulaty podwyżek trafiły na spore niezrozumienie, a nawet próby ich zaspokojenia propozycjami daleko odbiegającymi od oczekiwań. Jednak byliśmy dobrze przygotowani merytorycznie i zdeterminowani do osiągnięcia naszego celu. Przebieg negocjacji bywał burzliwy, szczególnie „na ostro” było w listopadzie ub. roku, wtedy to 4 listopada nasza organizacja, ze wsparciem Regionu Toruńsko-Włocławskiego „S”, zorganizowała protest w formie pikiety pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Cieszy, że finalnie udało nam się osiągnąć kompromis. Pod koniec rozmów czuliśmy, że obu stronom zależy na pozytywnym rozstrzygnięciu sporu, no i w efekcie zawarliśmy porozumienie. To nas na pewno nie uśpi, w dalszym ciągu będziemy zabiegali o sprawy związkowców-pracowników, bo przecież jeszcze nie wszystko zostało załatwione.” – kończy przewodnicząca.

      Jola Kołodziej podkreśla mądre i czynne wsparcie ze strony związkowców z jej organizacji, zwłaszcza: Lidii Sobiesiak, Małgosi Blank i Wioletty Lisowskiej. Osobne wielkie podziękowania kieruje do szefa Krajowego Sekretariatu Rolnictwa NSZZ ”S” Dariusza Łąckiego i prawnika Zarządu Regionu Pawła Ślubowskiego. Ich pomoc w rozmowach była nieoceniona.

      pp


       

       

        KZD zadecyduje o pozostaniu Solidarności w strukturach międzynarodowych

        • Kategoria: Kraj
        KZD zadecyduje o pozostaniu Solidarności w strukturach międzynarodowych

        Z ogromnym oburzeniem szefowie regionów i branż NSZZ „Solidarność” przyjęli stanowisko Komitetu Wykonawcze Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), które nie potępiło Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR), popierającej napaść Rosji na Ukrainę. Dyskusja nad zasadnością funkcjonowania „Solidarności” w międzynarodowych strukturach związkowych zdominowała dzisiejsze, hybrydowe spotkanie liderów Związku. Zgodnie oceniono, że dyskusja i ewentualne decyzje muszą zapaść na Krajowym Zjeździe Delegatów, który odbędzie się już w maju.

        Podczas cyklicznego spotkania liderów „Solidarności” najważniejszym punktem była ocena ostatnich działań „Solidarności” na forum międzynarodowym, zmierzających do izolowania rosyjskich central związkowych, które popierają agresję na Ukrainę. Szczególnie największą FNPR, która jawnie popiera działania Rosji, prowadząc aktywną działalność informacyjną.

        - W sytuacji, w której wszelkie organizacje na świecie izolują Rosjan popierających agresję, m.in. w sporcie, polityce, biznesie, postawa międzynarodowego ruchu związkowego jest skandaliczna – powiedział Piotr Duda.

        Odniósł się przede wszystkim do ostatniego posiedzenia Komitetu Wykonawczego EKZZ, który wbrew wnioskowi „Solidarności” nie zdecydował się na jednoznaczną reakcję. (pisaliśmy o tym tutaj>>>) Szczególnie krytycznie ocenił postawę Luci Visentiniego, sekretarza generalnego EKZZ. Uznał, że w "Solidarności" musi odbyć się dyskusja nad zasadnością funkcjonowania Związku w międzynarodowych strukturach związkowych, takich jak m.in. EKZZ, MKZZ, PERC.

        - Najlepszym miejscem do takiej dyskusji jest Krajowy Zjazd Delegatów. Na szczęście odbywa się już za 2 miesiące - podsumował.

        Ważnym tematem był również zbliżający się Krajowy Zjazd Delegatów, który odbędzie się w końcu maja w Zakopanem.

        Przewodniczący przypomniał również o przyjętej specustawie o pomocy uchodźcom z Ukrainy, w której związki zawodowe zostały wpisane na wprost, jako podmioty mogące przyjmować zadania zlecone przez władze publiczne poza przetargami. To istotne, bo „Solidarność” bardzo silnie angażuje się w pomoc uchodźcom i będą mogły korzystać z takich samych możliwości jak organizacje pożytku publicznego.

        ml

         

          Wydłużenie terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2021

          Wydłużenie terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2021

          Minister Finansów  dnia 7 marca 2022 r. wydał zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji, sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania sprawozdań i przekazywania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

          Wydłużeniu ulegają terminy:

          1)    Sporządzenia i podpisania rocznego sprawozdania finansowego (przedłużenie o 3 miesiące), czyli do 30 czerwca 2022

          2)    Zatwierdzanie sprawozdania finansowego (przedłużenie o 3 miesiące), czyli do 30 września 2022

          Przypominamy, że na dotychczasowych zasadach (zgodnie z art. 27 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) zatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe wraz z innymi dokumentami należy w ciągu 10 dni przekazać do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dla jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej) za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

          Link do rozporządzenia

          Zgodnie zaś z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 marca 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych:  przedłuża się do dnia 30 czerwca 2022 r. dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych termin złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym (CIT 8), który zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 28 lutego 2022 r.,

          Link do rozporządzenia

          mpb

           

           

            Program transformacji górnictwa prawdopodobnie będzie wymagać wielu zmian!

            Program transformacji górnictwa prawdopodobnie będzie wymagać wielu zmian!

            Umowa społeczna dotycząca transformacji górnictwa może wymagać gruntownej weryfikacji. Wojna na Ukrainie zmieniła całkowicie realia gospodarcze i geopolityczne – ocenili uczestnicy spotkania górniczych związków zawodowych z przedstawicielami rządu, które odbyło się 18 marca w Katowicach.

            Po zakończeniu rozmów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” podkreślił, że sytuacja zewnętrzna wokół polskiego górnictwa uległa całkowitej zmianie. – Węgiel jako element bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju w Unii Europejskiej nie powinien zostać tak drastycznie odrzucony, jak to miało miejsce jeszcze pół roku, rok temu – powiedział przewodniczący.

            Dominik Kolorz podkreślił, że w przyszłości program transformacji górnictwa będzie prawdopodobnie wymagać wielu zmian – Sytuacja jest tak dynamiczna, że korekcie może ulec wszystko – dodał.

            Stronę rządową w rozmowach reprezentowali m.in. wicepremier i szef Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz jego zastępca odpowiedzialny za górnictwo Piotr Pyzik. Wiceminister Pyzik ocenił po spotkaniu, że polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej powinna ulec zmianie w konsekwencji wojny na Ukrainie. – Jest to oczekiwany sygnał (ze strony UE – przyp. red), ale póki co on nie nadchodzi. W związku z tym państwo polskie pracuje nad takim sygnałem w drugą stronę – powiedział Piotr Pyzik. – Jesteśmy lojalnym członkiem Unii europejskiej, ale to nie znaczy, że na wszystkie projekty wychodzące z UE patrzymy bezkrytycznie, bo odpowiadamy za bezpieczeństwo nie tylko energetyczne wszystkich obywateli naszego kraju – dodał wiceminister.

            Podczas piątkowego spotkania w Katowicach został również podpisany aneks do umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa. Dotyczy on przede wszystkim korekty kosztów wynagrodzeń w sektorze wydobywczym w związku ze znaczącym wzrostem inflacji. – W umowie społecznej mieliśmy zapisane wskaźniki, które, generalnie rzecz biorąc, powodowałyby bardzo głęboki spadek płacy realnej. Dzisiaj tak to uregulowaliśmy, że przynajmniej ten spadek nie nastąpi – powiedział Dominik Kolorz.

            Strony omówiły także wniosek notyfikacyjny dotyczący programu transformacji górnictwa, który będzie przedmiotem negocjacji pomiędzy rządem i Komisją Europejską. Treść wniosku została przekazana stronie społecznej do przeanalizowania na początku marca. Komisja Europejska w procesie notyfikacji musi wyrazić zgodę na pomoc publiczną, która jest jednym z elementów programu transformacji sektora wydobywczego.

            www.solidarnosckatowice.pl

             

              Pomoc udzielana uchodźcom! „Nasza nazwa zobowiązuje”

              Pomoc udzielana uchodźcom! „Nasza nazwa zobowiązuje”

              W ostatnim czasie większość rozmów zahacza o tematykę związaną z wojną na Ukrainie. Nie inaczej było w audycji „Głos Pracownika”. Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, opowiadał o pomocy, jakiej jego organizacja udziela uchodźcom, a Agnieszka Śladkowska z firmy Gorilla Job analizowała, jak wskutek wojny zmienia się trójmiejski rynek pracy.

              – Nazwa zobowiązuje. „Solidarność” z ogromną siłą włączyła się w bezprecedensową pomoc – zaznaczył Marek Lewandowski. – Przez ponad rok, w latach 2014-2015, do Europy napłynęło blisko milion uchodźców i nazwano to kryzysem migracyjnym. Do Polski w ciągu trzech tygodni trafiły dwa miliony uchodźców. Jak to nazwać? Bez zaangażowania całego społeczeństwa, wszystkich organizacji pozarządowych i każdego z nas z osobna, to, co robimy, nie byłoby możliwe – podkreślił.

              – „Solidarność” utworzyła specjalne konto, na które zbieramy pieniądze. Komisja Krajowa bezpośrednio przelała tam milion złotych, a kolejne kilkaset tysięcy zebraliśmy od darczyńców. Przeznaczyliśmy dwa nasze ośrodki wypoczynkowe – w Spale i Jarnołtówku – z przeznaczeniem dla uchodźców wojennych. One w tej chwili są wypełnione po brzegi. W ten sposób wprost udzieliliśmy pomocy grubo ponad 500 uchodźcom. Do tej pory nie dostaliśmy ani złotówki z zewnątrz, więc te osoby są wyłącznie na utrzymaniu członków „Solidarności”. Koszt miesięcznego pobytu w tych dwóch ośrodkach dla 350 osób to milion złotych – wyliczał rzecznik KK NSZZ „Solidarność”. – W Gdańsku wspólnie z wojewodą uruchomiliśmy punkt recepcyjny. Miasto, tymi siłami, które miało, nie dawało sobie rady. Przeznaczyliśmy dużą część naszej centrali przy ul. Wały Piastowskie, bo z jednej strony lokalizacja jest bardzo dobra, można tam dojść pieszo z dworca, a z drugiej jest tam pełne zaplecze socjalne. Przez te punkt też przewinęło się kilkaset osób. W większości pełnią tam służbę członkowie „Solidarności” – dodał.

              Przyznał, że organizacji niezbędna jest – Potrzebne są kobiety, szczególnie na noc. Grupy, które docierają do punktu recepcyjnego, najczęściej przybywają właśnie w nocy. To w większości kobiety z dziećmi. W tych najbardziej intymnych miejscach, tam, gdzie są miejsca noclegowe, nam, mężczyznom trudniej się poruszać. Przydałyby nam się więc wolontariuszki do pomocy. Pracy jest ogrom – podkreślił.

              źródło: Radio Gdańsk

               

                Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - część V

                • Kategoria: Kraj
                Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - część V

                18 marca 2022 Komisja Europejska przedstawia  wytyczne operacyjne wspierające państwa członkowskie w stosowaniu dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony. Wytyczne mają za zadanie pomóc osobom przybywającym korzystać ze spójnych i skutecznych praw oraz ułatwią państwom członkowskim wywiązywanie się ze swoich nowych obowiązków.

                Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson wskazuje: W ciągu kilkunastu dni granicę z UE przekroczyło 3 mln osób. Okazywana im solidarność jest ogromna, a reakcja władz – godna podziwu. Trzeba jednak włożyć dużo wysiłku w to, aby uchronić systemy krajowe przed przeciążeniem i zapewnić ludziom należytą ochronę. Na podstawie pytań otrzymanych od państw członkowskich przygotowaliśmy wytyczne operacyjne, które będziemy regularnie aktualizować. Komisja będzie wspierać państwa członkowskie na każdym etapie – od przybycia tych osób do ich integracji.

                Wiceprzewodniczący do spraw promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas podkreśla: Bezprecedensowa decyzja o przyznaniu natychmiastowej ochrony wszystkim osobom, dla których Ukraina jest domem, jest wprowadzana w życie. Chcąc jak najbardziej usprawnić ten proces, Komisja wspiera państwa członkowskie za pomocą wytycznych operacyjnych. Jednym z największych problemów jest obecnie liczba przybywających do UE dzieci bez opieki, które trzeba zarejestrować i które potrzebują specjalnego wsparcia.

                Wytyczne mają być „żyjącym” dokumentem, który będzie odzwierciedlał sytuację i  uwzględniał zmieniające się potrzeby państw członkowskich. Jego najważniejsze elementy to:

                • Wyjaśnienie, kto jest uprawniony do tymczasowej ochrony, na przykład osoby, które korzystały z ochrony międzynarodowej lub równoważnej ochrony krajowej w Ukrainie przed 24 lutego i które zostały wysiedlone z Ukrainy 24 lutego lub później, oraz członkowie ich rodzin.
                • Definicja „odpowiedniej ochrony” w prawie krajowym, ewentualnej alternatywy tymczasowej ochrony, którą mogą zaoferować państwa członkowskie i która nie musi być wszędzie taka sama, ale musi być zgodna z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej i z duchem dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony. Wszystkim należy zapewnić poszanowanie godności ludzkiej, a tym samym godny poziom życia.
                • Określenie rodzaju dowodów niezbędnych do skorzystania z tymczasowej ochrony lub odpowiedniej ochrony na mocy prawa krajowego.
                • Zachęcenie państw członkowskich do rozważenia rozszerzenia tymczasowej ochrony na osoby, które, ściśle rzecz biorąc, nie są objęte zakresem stosowania decyzji, ale potrzebują ochrony, jak np. osoby, które uciekły z Ukrainy krótko przed 24 lutego 2022 r.
                • Dzieci: wytyczne zawierają specjalny rozdział poświęcony dzieciom. Dzieciom i nastolatkom bez opieki należy niezwłocznie wyznaczyć opiekuna prawnego lub zapewnić odpowiednie przedstawicielstwo prawne. Komisja koordynuje również relokację dzieci i nastolatków bez opieki do innych państw członkowskich. Wszystkie dzieci uciekające przed wojną, niezależnie od ich statusu, powinny mieć pełną ochronę i szybki dostęp do przysługujących im szczególnych praw (w tym do edukacji, opieki zdrowotnej, pomocy psychospołecznej).
                • Wytyczne dotyczące szczególnych praw przewidzianych w dyrektywie w sprawie tymczasowej ochrony: dokument pobytowy powinien służyć jako potwierdzenie statusu danej osoby w urzędach pracy, szkołach czy szpitalach. Jeśli dokumenty pobytowe nie zostały jeszcze wydane, państwa członkowskie powinny ułatwiać otwieranie rachunków bankowych i dostęp do odpowiednich usług na podstawie dokumentu tożsamości lub dowodu wjazdu na terytorium UE po 24 lutego 2022 r.
                • Wytyczne zapewniające swobodne przemieszczanie się zarówno przed wydaniem dokumentów pobytowych, jak i po: obywatele Ukrainy mający paszporty biometryczne lub obywatele innych państw, niepotrzebujący wizy krótkoterminowej, aby wjechać do Unii, po wjeździe mogą swobodnie podróżować w strefie Schengen przez 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Jeśli chodzi o obywateli niezwolnionych z obowiązku wizowego Komisja zaleca, aby państwa członkowskie pierwszego wjazdu wydawały im 15-dniową wizę na granicy, a inne państwa członkowskie nie nakładały kar finansowych na przewoźników, którzy przewożą osoby korzystające z tymczasowej ochrony i nieposiadające ważnych dokumentów wjazdu. Osoby objęte tymczasową ochroną i posiadające dokument pobytowy mają prawo do swobodnego przemieszczania się.
                • Zapewnienie pomocy przy przesiedleniu osobom bez prawa do pozostania w UE, np. konieczność zapewnienia im pomocy konsularnej w przypadku przesiedlenia, w czym może pomóc Frontex.
                   

                W załączniku do tej informacji znajdują się wytyczne w języku angielskim. W chwili ich oficjalnego tłumaczenia na język polski przekażemy polką wersję językową.

                  Od kwietnia wzrosną zarobki pracowników chorzowskiego Alstomu

                  Od kwietnia wzrosną zarobki pracowników chorzowskiego Alstomu

                  O 450 zł brutto wzrosną od kwietnia wynagrodzenia w spółce Alstom Konstal w Chorzowie. Dzięki staraniom zakładowych organizacji związkowych pracownicy firmy otrzymają także jednorazową nagrodę wynoszącą 300 zł brutto.

                  Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało w chorzowskim Alstomie 10 marca. Podwyżki otrzyma większość pracowników zakładu. Wyjątkiem są osoby zatrudnione w firmie po 1 września 2021 roku. – W poprzednich latach, żeby dostać zbiorową podwyżkę, trzeba było mieć przynajmniej rok stażu, teraz ten okres został skrócony do kilku miesięcy. Automatycznie zapisami porozumienia objęta zostanie większa grupa pracowników – podkreśla Karol Pluszczyk, przewodniczący „Solidarności” w spółce.

                  Podczas rozmów z pracodawcą związkowcy nalegali, by wynegocjowana przez nich nagroda wynosząca 300 zł brutto, wpłynęła na konta pracowników przed Świętami Wielkanocnymi. – Pracodawca zobowiązał się, że spróbuje zmieścić się w tym terminie – dodaje szef „S” w Alstom Konstal w Chorzowie.

                  Karol Pluszczyk zaznacza, że oczekiwania płacowe pracowników były wyższe. Rozmowy na temat podwyżek związkowcy rozpoczęli pod koniec zeszłego roku, żeby pracodawca mógł uwzględnić znaczący wzrost płac w budżecie spółki na 2022 rok. – Byliśmy przygotowani na wejście w spór zbiorowy, ale sytuacja związana z wojną na Ukrainie zmieniła nasze plany. W tej chwili możemy powiedzieć, że jest to dobre porozumienie. Wynegocjowaliśmy ponad dwukrotnie wyższe podwyżki, niż w dwóch poprzednich latach. Choć oczywiście inflacja też jest niestety najwyższa od wielu lat – dodaje.

                  Podkreśla, że w skali globalnej koncern Alstom odczuje skutki inwazji Rosjan na Ukrainę, ponieważ posiada spółki zarówno w jednym, jak w drugim kraju. – Umowy podpisane przez rosyjskie zakłady Alstomu zostały zawieszone. Natomiast w tej chwili pracodawca ściąga ukraińskie pracownice koncernu oraz żony ukraińskich pracowników do Chorzowa i w miarę możliwości przygotowuje dla nich miejsca pracy. Część z nich już przyjechała, część jest w drodze – mówi Karol Pluszczyk.

                  W Alstom Konstal w Chorzowie zatrudnionych jest ok. 1,1 tys. osób. Zakład produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra i kolejowe oraz kompletne pociągi. Spółka należy do francuskiego koncernu Alstom.

                  W styczniu zeszłego roku Alstom zakończył proces przejmowania kanadyjskiego Bombardiera, w efekcie czego powstał jeden z największych światowych producentów taboru szynowego. W Polsce koncern posiada 11 oddziałów, ale w każdym z nich rozmowy płacowe są prowadzone oddzielnie.

                  aga

                   

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.