Kongres UNI Europa Commerce. „Organizujemy!”
- Kategoria: Rozwój Związku
W dniach od 27 do 29 maja br. w przepięknym ośrodku „Maria Antonina” w Gliniku Zaborowskim odbyło się szkolenie medialne dla Organizacji Zakładowych z Regionu
Rzeszowskiego.

Fot.A.Kuraś-Steczyńska
Udział w nim wzięło 18 osób, a zajęcia odbywały się z użyciem środków audiowizualnych. Szkolenie było prowadzone w formie warsztatów. W programie były: ćwiczenia z kamerą i
mikrofonem, zastosowanie technik i gatunków dziennikarskich – uczestnicy pisali własne teksty informacyjne, zasady informacji wewnątrzzwiązkowej i informacji zewnętrznej,
przedstawiono prawne aspekty ochrony dóbr osobistych oraz zasady organizacji i przeprowadzenia konferencji prasowych.
Szkolenie zostało przygotowane i przeprowadzone przez Agnieszkę Kuraś-Steczyńską – trenera z Działu Szkoleń Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
J.L.
Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” postanowiła z dniem 1 czerwca 2015 r. rozszerzyć o kolejne województwa Akcję Protestacyjną Krajowej
Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”.
2 czerwca w Łodzi w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostały przedstawione postulaty i wnioski związane z
przystąpieniem do akcji protestacyjnej.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele: Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Robertem Osmyckim, Międzyregionalnej Sekcji NSZZ „Solidarność”
Strażaków PSP woj. łódzkiego z przewodniczącym Jarosławem Wlazłowskim. W konferencji uczestniczył tez przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” Waldemar
Krenc.
Konferencja została zwołana wobec braku działań ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które potwierdziłyby chęć realizowania żądań Związku. Postulaty związkowców składane są
od sierpnia 2013 r. na ręce kolejnych właściwych ministrów. Strażacy chcą rewaloryzacji funduszy wynagrodzeń jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, według indeksu
stopy inflacji liczonej od 2008 roku; chodzi zarówno o rewaloryzację wynagrodzeń strażaków, jak i budżetów komend powiatowych i miejskich.
Według protestujących właśnie od 2008 r. nie było rewaloryzacji budżetów w tych komendach. Aby mogły one normalnie funkcjonować szacunkowo zabraknie im ok. 20 mln zł do końca
roku. Zabraknie pieniędzy na realizowanie nowej ustawy, w której podnosi się dodatek za wysługę lat. Wg związkowców jest to przeszło 8 mln. zł. Braknie pieniędzy na wydatki
stałe takie jak: media, paliwo, sprzęt, czyli na zwykłe funkcjonowanie straży pożarnych. Te brakujące środki zostają przenoszone z wynagrodzeń strażaków – mówi
przewodniczący Robert Osmycki. - To jest okradanie strażaków. Strażacy chcieliby też podniesienia stawki rekompensaty za służbę w godzinach nadliczbowych z 60% stawki
godzinowej do kwoty 100% średniej stawki godzinowej strażaka.
Następna kwestia to awanse. Funkcjonariuszom otrzymującym awans w stopniu lub stanowisku obniża się jednocześnie dodatek służbowy z uwagi na brak środków finansowych, a więc
jest to pozorny awans bez faktycznego wzrostu wynagrodzenia. Protestujący związkowcy uważają też, że musi zmienić się polityka kadrowa. Strażaków jest coraz mniej; jeśli ktoś
odchodzi na emeryturę, już nie są przyjmowane nowe osoby, etaty są zamrażane. A pracujący strażacy pracują ponad godziny normatywne.
Brak rewaloryzacji budżetu powoduje zapaść finansową. Na to co się dzieje nie ma odzewu ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Rozmowy przeprowadziliśmy w kwietniu – mówią
protestujący - zaproponowaliśmy pewne rozwiązania, ale do dnia dzisiejszego nie ma żadnej konkretnej informacji, w związku z tym Krajowa Sekcja Pożarnictwa rozszerza ogólnopolską
akcję protestacyjną o charakterze kroczącym o kolejne województwa. Do akcji po województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, opolskim i podkarpackim obecnie przystąpili strażacy z
województwa łódzkiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.
Od 1 czerwca oflagowaliśmy jednostki, oznakowaliśmy pojazdy. Jest jeszcze czas do rozmów. Nie chcemy, aby naszą akcję potraktować, jako polityczne naciski. Chcemy konstruktywnych
rozmów, jeśli ich nie będzie, wówczas rozszerzymy działania – mówi Jarosław Wlazłowski z KM PSP w Łodzi, członek Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. - Wiadomo,
straż musi bronić życia i mienia obywateli, nie możemy więc strajkować, ale są jeszcze inne formy protestu, z których w razie potrzeby skorzystamy.
Jeśli nie dojdzie wkrótce do rozmów na szczeblu ministerialnym poinformujemy o problemach polskich strażaków Europejskie Związki Zawodowe Strażaków, podczas Zjazdu,
który odbędzie w dniach 10 – 12 czerwcu w Hanowerze.
A. Kolińska
Niskie płace, niestabilne zatrudnienie, praca w niedziele, kulejący dialog społeczny – to problemy, z którymi borykają pracownicy handlu.
Aby zwrócić uwagę na pogarszające się warunki pracy i płacy w tej branży, 3 czerwca Krajowa Sekcja Handlu NSZZ „Solidarność” i KZ NSZZ „S” w Auchan Polska zorganizowały
pikietę przed gdańskim hipermarketem sieci Auchan. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu związkowców z Regionu Gdańskiego, w tym szef gdańskiej „S” Krzysztof Dośla, ale także
przedstawiciele pracowników z całej Europy. Było to możliwe, ponieważ 1–3 czerwca w Gdańsku odbywał się zjazd europejskiej federacji związków zawodowych sektora handlu UNI Europa
Commerce.
– Po raz pierwszy taki zjazd miał miejsce w Polsce. Chcieliśmy pokazać dysproporcje warunków pracy między Europą Zachodnią i Europą Środkowo-Wschodnią. W Polsce w handlu
pracownicy pracują za czterokrotnie mniejsze pensje przy dwukrotnie wyższej wydajności – tłumaczy Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ „S”. Uczestnicy zjazdu
przyjęli Plan Działania UNI Europa Commerce na lata 2015–2019.
Gdańska pikieta miała charakter międzynarodowy, odbywała się w trzech językach – polskim, angielskim i francuskim. Europejscy związkowcy zadeklarowali walkę w swoich państwach o
zrównanie praw polskich pracowników i ich kolegów z tych samych sieci handlowych na Zachodzie. Takie działania już mają miejsce. Informacje o pikiecie przed hipermarketem Auchan w
Gdańsku wywieszono w sklepach tej sieci we Francji.
W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek 1 czerwca br. trzydniowy Zjazd UNI Europa Commerce, europejskiej federacji związków zawodowych sektora
handlu. Współorganizatorem konferencji jest Krajowa Sekcja Handlu NSZZ „Solidarność”.
- Zjazd odbywa się po raz pierwszy w Polsce. Chcemy pokazać dysproporcje warunków pracy między Europą Zachodnią, a Europą Środkowo-Wschodnią. Pamiętajmy, że w Polsce w handlu
pracownicy pracują za czterokrotnie mniejsze pensje, przy dwukrotnie wyższej wydajności – tłumaczy Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ Solidarność.
W konferencji uczestniczy blisko 150 związkowców z branży handlowej z całej Europy oraz m.in. przedstawiciele ministra pracy i polityki społecznej, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ
„Solidarność”, Christy Hoffmann, zastępca sekretarza generalnego UNI Global Union, John Hannett, przewodniczący UNI Europa Handel, Renata Juszkiewicz, przewodnicząca Polskiej
Organizacji Handlu i Dystrybucji i wiceprzewodnicząca EuroCommerce, Oliver Roethig, sekretarz regionalny UNI Europa oraz poseł do PE Paloma Lopez Bermejo EP GUE Zjednoczona
Lewica).
Gość zjazdu Lech Wałęsa, były lider NSZZ „S” i prezydent RP we właściwym sobie stylu podczas wtorkowego wystąpienia zauważył, iż we współczesnym świecie „nikt nikomu za darmo
niczego nie da”, a on sam, choć osiągnął wiele, nie może zrealizować swych zamierzeń z braku zaplecza.
Uczestnicy zjazdu rozpoczęli wtorkowe obrady od dyskusji nad Planem Działania dla UNI Europa Commerce na lata 2015-2019.
- Rozmawiamy o największych problemach naszej branży, czyli m. in. o niestabilnym zatrudnieniu, niskich płacach, pracy w niedzielę czy konieczności poprawy dialogu społecznego. To
problemy, z którymi borykają się pracownicy handlu w całej Europie, a w szczególności w naszej części kontynentu – mówi Bujara.
Tematami konferencji są m.in. handel w nowym świecie pracy, rezolucja w sprawie pracy w niedzielę, jak wypracować zmianę w Europie poprzez europejski dialog społeczny.
W środę 3 czerwca o godz. 9.30, w ostatni dzień zjazdu związkowcy wezmą udział w solidarnościowej akcji protestacyjnej zorganizowanej pod jednym ze sklepów sieci Auchan w
Gdańsku.
Krajowa Sekcja Pracowników Handlu oraz Organizacja Zakładowa przy Auchan Polska NSZZ „Solidarność” zaprasza do wsparcia międzynarodowej akcji protestacyjnej.
- Celem pikiety jest zwrócenie uwagi na pogarszające się warunki pracy i płacy w sieciach handlowych – mówi Alfred Bujara.
Region Gdański
21 maja 2015. Związki zawodowe i ich rola w kampanii prezydenckiej. Rozmowa z przewodniczącym OPZZ Janem Guzem i Markiem Lewandowskim z KK NSZZ Solidarność.
Zobacz cały program w Polsat News 2
Obradująca w miniony weekend w Zakopanem Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zwróciła się z apelem do Ministerstwa Edukacji Narodowej o uruchomienie
procedury przewidującej kierowanie nauczycieli na leczenie sanatoryjne w okresie ferii zimowych lub wakacji letnich. W dotychczasowej praktyce NFOZ nauczyciele otrzymują często
skierowania podczas roku szkolnego, co dezorganizuje pracę szkół, a pedagodzy muszą brać bezpłatne urlopy lub zwolnienia lekarskie.
Oprócz tej kwestii Rada dyskutowała o przebiegu procedury sporów zborowych, które w większości kraju zostały rozpoczęte już w maju. Związkowcy podsumowali też przebieg akcji
protestacyjnej, której ostatnim elementem była manifestacja 28 kwietnia w Warszawie.
Region Dolny Śląsk
Kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn i młodzieńców z całej Polski po raz kolejny zawitało na piekarskie wzgórze, by modlić się wspólnie przed obliczem Matki Sprawiedliwości i
Miłości Społecznej.
31 maja w pielgrzymce wzięli udział m.in. związkowcy NSZZ „Solidarność” z całej Polski z zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdanem Bisiem na czele.
Homilię wygłosi kardynał Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary z Watykanu. Natomiast słowa powitania wygłosił metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc.
Podkreślił, że pielgrzymka odbywa się w 90. rocznicę istnienia diecezji katowickiej. Przypomniał, że pierwszym aktem kultu maryjnego w nowoutworzonej wówczas diecezji była
koronacja obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Zaznaczył, że korony ufundował i poświęcił papież Pius XI.
Arcybiskup imiennie przywitał wszystkich górników, którzy przeżyli wypadki w kopalniach. Podziękował ratownikom górniczym i personelowi medycznemu, który ich ratował. Podziękował
także za trwającą nadal akcję ratowniczą w kopalni Wujek Ruch Śląsk.
Skierował też słowa do prezydenta elekta Andrzeja Dudy. Życzył mu odwagi w podejmowaniu decyzji służących narodowi i wspólnemu dobru, którym jest rodzina. W słowie powitania
arcybiskup Wiktor Skworc przypomniał także apel biskupów o poszanowanie i świętowanie niedzieli.
Na Kalwaryjskim Wzgórzu pojawiła się młodzież z krzyżem oraz ikoną Matki Boskiej – Symbolami Światowych Dni Młodzieży, które już w przyszłym roku odbędą się w Krakowie.
W piekarskiej pielgrzymce wzięli udział także kard. Stanisława Dziwisz, metropolita krakowski, biskupi z innych diecezji Metropolii Górnośląskiej, z Ukrainy i z Tanzanii, a także
posłowie, senatorowie i samorządowcy.
pm
„Rola partnerów społecznych we wspieraniu przejścia ze szkoły do aktywności zawodowej” - to tytuł gdańskiego posiedzenia Platformy Edukacyjnej EZA. W trzydniowym seminarium w planie jest m.in. odwiedzenie uczniów szkoły zawodowej podczas praktyk, wymiana doświadczeń uczestników oraz dyskusje w grupach.
Uroczystego otwarcia spotkania dokonał Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – Kiedyś powstawały piękne szkoły, z tradycjami. Niestety, przez politykę ostatnich lat doszło do sytuacji, w której szkolnictwo zawodowe praktycznie nie istnieje. Brakuje fachowców, a najwybitniejsi młodzi ludzie spełniają się za granicami naszego kraju – tłumaczył uczestnikom – Mamy nadzieje, że sytuacja się poprawi, tym bardziej, że niedawno Polacy wybrali nowego Prezydenta RP, z którym Związek po raz pierwszy w historii podpisał Umowę Programową – wyjaśnił.
- Cieszę się, że spotykamy się w Gdańsku. W tym miejscu po raz 5. będziemy obradować i rozmawiać na tematy związane z edukacją. To temat bardzo pilny, jak już wspomniał wiceprzewodniczący, tym bardziej, że niedawno w Warszawie strajkowała oświatowa "Solidarność”. Mamy o czym dyskutować – mówił Józef Mozolewski, zastępca przewodniczącego EZA.
Na posiedzenie Platformy Edukacyjnej EZA do Gdańska przyjechali goście z Hiszpanii, Niemiec, Holandii. Uczestnicy będą rozmawiać na temat roli partnerów społecznych we wspieraniu przejścia ze szkoły do aktywności zawodowej. W planach jest m.in. odwiedzenie uczniów Technikum nr 1 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 w Gdańsku podczas praktyk. W sobotę zaplanowano wykłady, warsztaty oraz wymianę doświadczeń uczestników z poszczególnych krajów.
EZA (Europejskie Centrum Pytań Pracowniczych) jest organizacją, podkreślającą znaczenie wartości chrześcijańskich, którą tworzy ponad 60 organizacji pracowniczych z 20 różnych krajów. Członkami EZA są centra szkoleniowe związków zawodowych, społeczno-politycznych i społeczno-kulturalnych organizacji pracowników a także ośrodki badawcze, zajmujące się problemami pracowniczymi.
Dwa główne cele EZA to: promocja dialogu społecznego i dyskusja na poziomie europejskim na temat wyzwań społecznych i promocja rozwoju socjalnego, gospodarczego i kulturowego społeczeństwa. W kontekście swoich celów EZA czuje się zobowiązana do uczestniczenia w rozwiązywaniu problemów społecznych i dotyczących pracowników. Ponadto w Europie gdzie postępuje rozwarstwienie społeczne, EZA jest zobowiązana pomagać osobom w gorszej sytuacji socjalnej. EZA uważa, iż edukacja może prowadzić do poprawy integracji społecznej.
EZA ma partnerów w całej Europie i utrzymuje relacje z organizacjami pracowniczymi z Ameryki Centralnej i Południowej oraz z Afryki.
aja