Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

"Powinniśmy współdziałać". XXV rocznica powstania NSZZ Policjantów

"Powinniśmy współdziałać". XXV rocznica powstania NSZZ Policjantów
"Misja związków zawodowych bez względu na ich nazwę jest uniwersalna, dlatego powinny współdziałać i wspierać się wzajemnie" - napisał Piotr Duda w liście gratulacyjnym skierowanym do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów z okazji 25-lecia działania.
 
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w piątek 5 czerwca. List i statuetkę Robotnika zwycięzcy, symbolu odwagi i determinacji przekazał Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego KK.
 
"Wraz z gratulacjami i życzeniami chcę Wam przekazać statuetkę „Robotnika zwycięzcy”, którego rzeźba towarzyszyła w sierpniu 1980 roku Międzyzakładowemu Komitetowi Strajkowemu podczas negocjacji i podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku. Niech ten symbol – nie tylko zwycięstwa – ale przede wszystkim odwagi i determinacji, towarzyszy Wam w Waszej codziennej związkowej pracy"-  życzył związkowcom szef "Solidarności". 
 
Misja związków zawodowych jest uniwersalna. Przewodniczący KK podkreślił, że tylko działając razem związki mogą mieć wpływ na polską rzeczywistość.  "I tego nam wszystkim z całego serca życzę" - zakończył.
 
hd

    "Zło dobrem zwyciężaj" mottem dla uczniów gimnazjum w Smolajnach

    "Zło dobrem zwyciężaj" mottem dla uczniów gimnazjum w Smolajnach
    Dyrekcja Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Smolajnach podjęła decyzję o nadaniu placówce imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Piotr Duda, szef Związku  w liście skierowanym do grona pedagogicznego podziękował  za tę "wspaniałą inicjatywę". 
     
    Księdz Jerzy na mocy dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został ogłoszony patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dlatego inicjatywa dyrekcji szkoły stała się taka ważna dla wszystkich członków Związku, podkreślił przewodniczący KK i życząc wielu sukcesów w pracy na rzecz krzewienia wartości patriotycznych, przypomniał przesłanie bł. księdza Jerzego, aby zło dobrem zwyciężać. Te słowa mogą stać się  "drogowskazem i mottem na całe życie dla młodzieży uczęszczającej do Gimnazjum GSPSK w Smolajnach."
     
    hd

      Głodowe pensje dla imigrantów zarobkowych to codzienność w UE

      Głodowe pensje dla imigrantów zarobkowych to codzienność w UE
      W całej UE dochodzi do wyzyskiwania imigrantów zarobkowych, którzy często pracują za głodowe pensje i w uwłaczających warunkach - wynika z raportu Agencji Praw Podstawowych (FRA).
       
      Prawo unijne zakazuje pewnych form wykorzystywania pracowników. Mimo tego imigranci zarobkowi, zarówno spoza UE jak i z innych krajów unijnych, nierzadko padają ofiarą wyzysku. Agencja ocenia, że często w krajach UE brakuje skutecznych przepisów, które zapobiegałyby temu procederowi, a kary są zbyt niskie.
       
      - Wyzyskiwanie pracowników to rzeczywistość w Unii Europejskiej. W niektórych sektorach zjawisko to jest wręcz powszechne - ocenia ekspert FRA Albin Dearing, który kierował pracami nad raportem.
       
      Sektory, gdzie najczęściej dochodzi do łamania praw pracowników z innych krajów to rolnictwo, budownictwo, hotelarstwo i gastronomia, pomoc domowa oraz wytwórczość. W Polsce zjawisko to jest najbardziej rozpowszechnione w rolnictwie, budownictwie i przemyśle wytwórczym. 
       
      W raporcie zalecono wzmocnienie ochrony pracowników w przepisach prawa karnego w krajach UE, wzmocnienie inspekcji pracy, zapewnienie ofiarom wyzyskiwania przez pracodawcę prawa do odszkodowania oraz propagowanie nastawienia "zero tolerancji" dla wyzyskiwania pracowników, co powinno obejmować także zwiększenie świadomości konsumentów.
       
      hd

        Płaca minimalna znacząca w walce z ubóstwem

        • Kategoria: Kraj
        Płaca minimalna znacząca w walce z ubóstwem
        Do 15 czerwca rząd musi zdecydować o wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej. Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował tę kwotę w wysokości 1850 zł. Dodatkowo Ministerstwo Pracy planuje zmiany w sposobie wliczania do niej składników płacy.
         
        Jeśli rząd przyjmie przedstawioną przez komitet propozycje, płaca minimalna wzrośnie o 100 zł. Jednocześnie resort pracy deklaruje, że analizuje zmianę regulacji wliczania do pensji minimalnej składników płacy, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Przy ustalaniu, czy dana osoba zarabia najniższą płacę, nie będą brane pod uwagę niektóre składniki pensji, w tym dodatki (np. za staż pracy) oraz przyznane nagrody lub premie. Dzięki temu płaca minimalna odpowiadałaby nie pełnemu, lecz zasadniczemu wynagrodzeniu pracownika. 
         
        W zeszłym tygodniu „Solidarność”, OPZZ i Forum ZZ przedstawiły wspólne stanowisko postulujące wzrost płacy minimalnej w 2016 r. do 1880 zł. 
         
        Przypominamy, że Związek od lat domaga się podniesienia w Polsce płacy minimalnej. Trzy lata temu "Solidarność" przedstawiła w Sejmie projekt obywatelski, przygotowany przez ekspertów Związku, w którym zakładano stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego. Ten pomysł poparło ponad 350 tysięcy obywateli.
         
        W tym samym czasie Komisja Europejska przyjęła strategię zwiększania zatrudnienia w UE, w której wskazała m.in. na wagę płac minimalnych w zwalczaniu ubóstwa i nierówności społecznych oraz pobudzaniu popytu. - Opinia Komisji Europejskiej potwierdza, że płaca minimalna odgrywa znaczącą rolę w walce z ubóstwem i wykluczeniem pracowników. NSZZ „Solidarność” mówi o tym od dawna. Stąd nasza inicjatywa w sprawie podwyższenia płacy minimalnej do 50 proc. średniego wynagrodzenia – komentował Piotr Duda, przewodniczący KK.
         
        hd
         

          „Solidarność” na McKinley

          „Solidarność” na McKinley
          Zakończyła się wyprawa Krzysztofa Maliszewskiego, członka organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Federal Mogul Bimet SA i wydziałowego społecznego inspektora pracy. Celem było zdobycie szczytu McKinley, najwyższej góry na Alasce, a zarazem w całej Ameryce Północnej.
           
          Wyprawa wyruszyła 14 maja br., Krzysztofowi Maliszewskiemu towarzyszy Grzegorz Bargiel z Zakopanego, ratownik TOPR, międzynarodowy przewodnik wysokogórski, taternik i alpinista..
           
          Mam przyjemność, w imieniu Krzysztofa Maliszewskiego poinformować Państwa, iż udało się wyprawie osiągnąć cel i wejść na McKinleya – najwyższa górę Ameryki Północnej. Krzysztof, z kolegami jest już na poziomie morza w miejscowości Talketna. Za dwa dni wyprawa wraca do Polski.
           
          red.hd

            Tęsknota za męczennikiem

            Tęsknota za męczennikiem
            Kolejna wrocławska parafia przechowuje u siebie relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
             
            W świątyni NMP Królowej Pokoju na Popowicach w piątą rocznicę beatyfikacji męczennika i kapelana Solidarności uroczyście wprowadzono relikwie księdza Jerzego do poświęconej Mu kaplicy. Jak powiedział jeden z uczestników mszy świętej „w naszej społeczności jest przechowywana pamięć i tęsknota za księdzem z Żoliborza”. Potwierdził te słowa ks. proboszcz ojciec Jerzy Ditrich, który powiedział, że była to wola jego parafian.
             
            W nowoczesnej bryle kościoła do kilku lat jest witraż upamiętniający ks. Jerzego. Kaplica i sprowadzenie relikwii z warszawskiego sanktuarium są konsekwencją wiary wielu parafian, że błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko wkrótce zostanie ogłoszony świętym.
             
            W uroczystości wzięli udział członkowie Związku z Kazimierzem Kimso i Marią Zapart na czele. W asyście pocztów sztandarowych odmówiono okolicznościową litanię. Z możliwości ucałowania relikwii księdza Popiełuszki skorzystało wielu wiernych.
             
             
            red.hd

              Najważniejsza jest umowa o pracę

              Najważniejsza jest umowa o pracę
              Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach rozpoczęła kampanię informacyjną „Na fali pierwszej pracy” skierowaną do młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Inspektorzy będą informować ich jakie mają prawa i czego powinni oczekiwać od pracodawców.
               
              - Na terenie Śląska mieszka ok. 600.000 młodych ludzi w wieku od 16 do 26 roku życia. To właśnie te osoby mogą w najbliższym czasie podjąć swoją pierwszą pracę. Z uwagi na brak doświadczenia i nieznajomość przepisów są narażone na wykorzystanie ich niewiedzy, na zatrudnienie „na czarno’’, często bez pensji, w przekroczeniu dopuszczalnego limitu godzin na dobę – powiedziała Beata Marynowska, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię.
               
              Podkreśliła, że pisemna umowa podpisana już w pierwszym dniu pracy jest najważniejszą rzeczą, której każdy pracownik ma prawo domagać się od swojego pracodawcy. - Przepisy prawa pracy nie znają pojęcia „umowy o pracę na próbę”, za którą nie należy się wynagrodzenie. Mamy prawo do pisemnej umowy, prawo do urlopu wypoczynkowego, prawo do nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego – dodała Marynowska.
               
              Podczas kampanii inspektorzy PIP będą przekazywać młodym ludziom podstawowe informacje dotyczące rozpoczęcia pracy, przepisów prawa pracy oraz rodzajów umów o pracę.
               
               
              red.hd

                Kampania w Amazon – związki zawodowe razem

                Kampania w Amazon – związki zawodowe razem
                W Gdańsku zakończyło się dwudniowe spotkanie na temat globalnej kampanii w Amazon. W spotkaniu uczestniczyło blisko 20 osób, w tym przedstawiciele związków zawodowych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, UNI oraz badacze stosunków pracy. Organizatorem spotkania dotyczącego działań związkowych w amerykańskim gigancie handlu wysyłkowego był UNI Europa Commerce.
                 
                Przedstawicielka brytyjskiego GMB, Elly Baker powiedziała, że obecnie związek zawodowy zrzesza w 8 centrach wysyłkowych kilkaset członków, ale budowa organizacji postępuje bardzo wolne. Ludzie pamiętają jeszcze czas, kiedy Amazon przeprowadził antyzwiązkową kampanię zwalniając liderów związkowych. Firma przygotowała wówczas między innymi koszulki z dinozaurami, stawiając związkowców w roli schyłkowej grupy ludzi, która jest na wymarciu oraz stosowała szereg innych działań dyskredytujących organizację. Związek został pogrzebany, ale po latach udało się go odbudować.
                 
                - Dziś Amazon nie prowadzi typowej kampanii antyzwiązkowej, a wewnątrz firmy i na zewnątrz stara się odgrywać rolę dobrego pracodawcy, ale w rzeczywistości pracownicy niezależnie od kraju mają mnóstwo problemów. Musimy działać razem i mieć wspólną strategię - powiedział Stefan Najda, koordynator kampanii w niemieckim Ver.di, związku zawodowym, który zrzesza ponad 3000 członków i ma największe doświadczenia w organizowaniu pracowników tej sieci.
                 
                Według raportu UNI Commerce, Amazon wydał 4 mld $ na lobbowanie polityków na całym świecie, aby uzyskać korzystne dla siebie rozwiązania prawne umożliwiające unikanie płacenia podatków. Sprawę bada Komisja Europejska, a strategia działania firmy kieruje się ku najmniej uzwiązkowionym rynkom.
                 
                Związkowcy zaplanowali wspólne działania zmierzające do poprawy warunków pracy i płacy w Amazonie. Światową kampanię pod hasłem „Związki zawodowe razem na rzecz lepszej pracy w Amazon” będzie koordynował UNI Global Union Commerce. 
                 
                Amazon został założony w Seattle przez Jeffa Bezosa w 1994 r. i jest największym na świecie przedsiębiorstwem handlu elektronicznego. Oddziały firmy działają w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii, Czechach i Polsce. W Polsce Amazon rozpoczął działalność we wrześniu 2014 roku. Do tej pory firma ulokowała w Polsce 3 centra dystrybucyjne, w których zatrudnia 6 tys. pracowników stałych, a według informacji medialnych w ciągu najbliższego roku mają się pojawić dwa następne. Organizacja NSZZ „Solidarność” Pracowników Amazon powstała w styczniu tego roku.
                 
                ks

                  Pielgrzymka "Solidarności" do Krzeszowa

                  Pielgrzymka "Solidarności" do Krzeszowa
                  Blisko 300 związkowców z całego Zagłębia Miedziowego przybyło w niedzielę do Krzeszowa w ramach I Pielgrzymki „Solidarności”.
                   
                  W krzeszowskim sanktuarium modlili się przedstawiciele zakładowych organizacji NSZZ „Solidarność”. Region reprezentowali związkowcy z: LPWiK,  ZGM, MPK, Rilety, KGHM Zanam, Winkelmann, Huty Miedzi Legnica,  ZG Rudna, ZG Lubin, Energetyki Lubin, ZGK Ścinawa, organizacji ze Złotoryi i Jawora  oraz z sekcji oświatowej.
                   
                  Mszę świętą koncelebrował duszpasterz miedziowej „Solidarności” ksiądz Marian Kopko.  – Moim marzeniem jest, by pielgrzymki odbywały się corocznie, a do Krzeszowa przybywali związkowcy z terenu całego Dolnego Śląska – mówił ksiądz Kopko.
                   
                  Atrakcją festynu, który miał miejsce po mszy, była loteria fantowa, w trakcie której można było wygrać wyjazd na pielgrzymki do europejskich sanktuariów maryjnych.
                   
                   
                  red.hd

                    Otwarcie obchodów 35 - lecia Związku. Bieg "Solidarności" w Lublinie

                    Otwarcie obchodów 35 - lecia Związku. Bieg "Solidarności" w Lublinie

                    Ponad 700 osób uczestniczyło w sobotę w 3. Międzynarodowym Półmaratonie "Solidarności" na trasie Świdnik-Lublin. W Lublinie z kolei odbył się XXIII Bieg "Solidarności", upamiętniający 35. rocznicę Lubelskiego Lipca.

                    Impreza otworzyła oficjalny cykl obchodów 35 rocznicy powstania "Solidarności". Poinformował o tym Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK, który przed rozpoczęciem biegu odczytał list szefa Związku, w którym podkreślono, że bieg przypomina o tysiącach bohaterów, którym zawdzięczamy powstanie „Solidarności” i wolną Polskę. " Wielu z nich nadal pozostaje nieznanych, ale dzięki takim imprezom jak lubelski bieg Solidarności, pamięć o nich jest ciągle żywa, a w sportowej rywalizacji przekazywana kolejnym pokoleniom młodych ludzi" - napisał Piotr Duda.

                    Półmaraton o dystansie 21 km i 97,5 m  ukończyło 506 osób. Zwycięzcami okazali się Kenijczycy, którzy zajęli cztery pierwsze miejsca w wyścigu. W ramach Biegu Solidarności wystartowało kilka tysięcy uczestników. Odbył się m.in. charytatywny bieg VIP-ów oraz biegi studenckie, dla uczniów szkół średnich, gimnazjalnych i podstawowych oraz bieg niepełnosprawnych. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 2000 m.

                    Gośćmi specjalnymi imprezy byli lekkoatleta, mistrz Europy w biegu na 400 m – Paweł Januszewski i dziennikarz sportowy, zdobywca Korony Maratonów Ziemi – Maciej Kurzajewski.

                    hd

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.