Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

IPN - to już 15 lat

IPN - to już 15 lat
W czerwcu w Poznaniu obchodzona jest piętnasta rocznicę powstania Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
 
IPN to nie tylko miejsce, w którym znajdują się i są udostępniane dokumenty komunistycznych organów bezpieczeństwa, tzw. „teczki”. W Instytucie działają cztery piony: archiwalny, edukacyjny, śledczy i lustracyjny. IPN na terenie całego kraju posiada 11 oddziałów we wszystkich miastach, w których siedziby mają sądy apelacyjne. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie ogólnopolskich projektów badawczych z historii najnowszej, do których zapraszani są wybitni specjaliści badający konkretne zagadnienia.
 
To właśnie efektem piętnastoletnich działań historyków IPN jest przywrócenie pamięci o żołnierzach wyklętych, zbadanie i uświadomienie olbrzymiej skali oporu społeczeństwa polskiego wobec budowanego po zakończeniu II wojny światowej komunistycznego systemu władzy. Kiedy rozpoczynaliśmy prace nad monumentalnym „Atlasem polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956”, tylko kilku historyków znało historię tragicznych losów sanitariuszki Brygad Łupaszki - Danuty Siedzikówny „Inki”. Dzisiaj koszulki z jej wizerunkiem nosi młodzież, a jej historia jest często przywoływana w mediach.
 
Ważną kontynuacją tych działań jest portal internetowy i album „Śladami zbrodni” pod redakcją dr. Tomasza Łabuszewskiego oraz projekt prowadzony przez dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka „Poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-1956”, których celem jest zapewnienie ofiarom godnego pochówku.
 
Przeprowadzono prace poszukiwawcze na warszawskim cmentarzu powązkowskim - słynnej „Kwaterze Ł” oraz w innych miejscach w całej Polsce. Dzięki temu zidentyfikowano dotychczas szczątki 40 osób, w tym również wspomnianej Danuty Siedzikówny „Inki”. Nadal szukamy szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego, podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i 50 000 innych pochowanych w bezimiennych dołach, straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, zabitych w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych.
 
red.hd

    Porozumienie płacowe w Alstom Konstal

    Porozumienie płacowe w Alstom Konstal
    1540 zł brutto jednorazowej premii otrzymają wraz z pensją za czerwiec wszyscy pracownicy ze spółki Alstom Konstal w Chorzowie. Od 2016 roku o taką samą kwotę powiększony zostanie obowiązujący w zakładzie tzw. dodatek wakacyjny. Obecnie wynosi on 1650 zł brutto. Od przyszłego roku wzrośnie do 3190 zł brutto.
     
    17 czerwca porozumienie w tej sprawie podpisały z pracodawcą dwa działające w spółce związki zawodowe. Rozmowy płacowe trwały dwa miesiące i jak informują związkowcy z "Solidarności" były bardzo trudne z uwagi na obecną, niestabilną sytuację produkcyjną w zakładzie. - Musieliśmy się liczyć z tym, że mamy coraz mniej zamówień. W tej sytuacji ze zrozumieniem zamiast podwyżek płac zasadniczych zaakceptowaliśmy wypłatę jednorazowej premii i znaczny wzrost dodatku wakacyjnego - wyjaśnia Karol Pluszczyk, przewodniczący" Solidarności" w Alstom Konstal.
     
    Podkreśla, że 1540 zł brutto premii rozłożone na 12 miesięcy dają miesięcznie podwyżkę w wysokości około 127 zł brutto. - Zagwarantowany od przyszłego roku wzrost dodatku wakacyjnego też będzie dla ludzi  poważnym zastrzykiem finansowym - dodaje Karol Pluszczyk.
     
    Chorzowska spółka Alstom Konstal zatrudnia ponad 800 pracowników. Zakład m.in. produkuje wagony tramwajowe. Jego właścicielem jest francuski koncern Alstom.
     
     
    red.hd

      Starogard Gdański: Malowana wolność

      Starogard Gdański: Malowana wolność
      Polska flaga, orzeł, logo „Solidarności”, ale też motyle na łące, pasące się jelenie  to skojarzenia jakie ze słowem „wolność” mieli autorzy prac nadesłanych na konkurs plastyczno-literacki „Barwy wolności”. Wernisaż nagrodzonych prac odbył się 17 czerwca w siedzibie Biblioteki w Stargardzie Gdańskim. Organizatorami konkursu, odbywającego się pod patronatem przewodniczącego ZRG Krzysztofa Dośli była  Komisja Zakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kociewskiej NSZZ „Solidarność” oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Starogardzie Gdańskim.
       
      Obecny podczas wręczania nagród wiceprzewodniczący Regionu Gdańskiego Roman Kuzimski opowiedział młodym artystom o początkach „Solidarności” oraz czym jest wolność, mówił również że to właśnie młodzi ludzie w przyszłości będą musieli zadbać, aby tę wywalczoną 35 lat temu wolność pielęgnować i chronić. Oprócz prac plastycznych, młodzi artyści zaprezentowali utwory literackie, które wzięły udział w konkursie.
       
      – Bardzo się cieszę, że udało się pozyskać sponsorów, którzy ufundowali nagrody lub wyróżnienia dla wszystkich uczestników konkursu – mówiła Ewa Ceroń-Szmaglińska przewodnicząca oświatowej „Solidarności” Ziemi Kociewskiej.
       
      Sponsorzy konkursu: miasto Starogard Gdański, gmina Starogard Gdański, gmina Bobowo, miasto Skórcz oraz organizacje NSZZ „Solidarność”  z Oddziału Starogard Gd.
       
       
      red.hd

        Odsłonięcie popiersia Lecha Kaczyńskiego w Mińsku Mazowieckim

        Odsłonięcie popiersia Lecha Kaczyńskiego w Mińsku Mazowieckim
        Delegacja Regionu Mazowsze uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu popiersia śp. profesora Lecha Kaczyńskiego na skwerze im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Mińsku Mazowieckim. „Solidarność” reprezentowali Grzegorz Iwanicki, sekretarz ZRM oraz Ewa Badowska-Wojciechowska, skarbnik ZRM a także przedstawiciele Oddziałów Mińsk Mazowiecki i Wołomin wraz z pocztami sztandarowymi. 
         
        Główną uroczystość poprzedziło spotkanie w Miejskim Domu Kultury poświęcone śp. Lechowi Kaczyńskiemu. Zaproszeni  goście wspominali profesora Lecha Kaczyńskiego jako prawnika, związkowca, samorządowca i polityka. W tej części w imieniu Zarządu Regionu Mazowsze głos zabrał Grzegorz Iwanicki. Sekretarz przypomniał bardzo ważną rolę jaką pełnił Lech Kaczyński najpierw w Wolnych Związkach Zawodowych na Wybrzeżu później w sierpniowych strajkach, działalności „S” w „okresie karnawału” 1980-81, w stanie wojennym po prawie rocznym internowaniu w działalności podziemnej i później w legalnej działalności po 1989 r. Podkreślił, że Lech Kaczyński zawsze był człowiekiem „Solidarności”. Nie tylko się do niej przyznawał, ale również kierował się jej ideami w późniejszej pracy dla Polski. Grzegorz Iwanicki w sposób szczególny przypomniał działania Lecha Kaczyńskiego w czasie, gdy był on prezydentem m.st. Warszawy. - Obok spraw wielkich jak chociażby zbudowanie Muzeum Powstania Warszawskiego były również sprawy mniejsze, ale również bardzo ważne i skutkujące na przyszłość. Taką ważną sprawą było Porozumienie o współpracy pomiędzy Regionem Mazowsze NSZZ „Solidarność” a Prezydentem podpisane w 2005 r., które obowiązuje do dziś.  W powołanej na podstawie tego Porozumienia dwustronnej Komisji Dialogu Społecznego udaję się rozwiązać wiele konfliktów – powiedział Iwanicki.
         
        Drugą część uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i śp. Prezydenta RP odprawiona w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po której zebrani przeszli na skwer Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Obelisk z popiersiem Lecha Kaczyńskiego stanął obok pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku oraz popiersia ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Na cokole pomnika widnieje sentencja Horacego: "Nie wszystek umrę".
         
         
        red.hd

          Spotkanie członków regionalnych i krajowych Komitetów Monitorujących

          • Kategoria: Kraj
          Spotkanie członków regionalnych i krajowych Komitetów Monitorujących
          Monitoring rynku pracy i polityki zatrudnienia, analizy rynku pracy w kraju i zagranicą,  wymiana informacji między strukturami branżowymi i regionalnymi Związku, wsparcie od ekspertów KK - to główne założenia działań, które musza zostać podjęte, wypracowane przez członków regionalnych i krajowych Komitetów Monitorujących Programy Operacyjne podczas spotkania w Gdańsku.
           
          - Zgodnie z Uchwałą Programową przyjętą podczas ostatniego Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność, Związek będzie kontynuował działania zmierzające do coraz większego udziału w programach unijnych - tłumaczy Katarzyna Drabczyk, kierownik Biura Eksperckiego KK -  Szczególnie dotyczy to projektów zgodnych ze związkowym programem szkoleniowym, a także promocji dialogu społecznego i komunikacji. To spotkanie było pierwszym krokiem w celu realizacji uchwały.
           
          Członkowie regionalnych i krajowych Komitetów Monitorujących Programy Operacyjne przygotowali model współpracy w Nowej Perspektywie 2014- 2020, wskazując w jakich obszarach niezbędne są działania wspólne. Ponieważ większość środków unijnych zostanie rozdysponowanych przez wojewódzkie programy operacyjne, potrzebne są grupy robocze w tematyce monitoringu rynku pracy, polityki zatrudnienia, pomocy społecznej, a także wymiana informacji między strukturami branżowymi i regionalnymi Związku. Środki z pomocy technicznej powinny zostać na badania i analizy rynku pracy w kraju i zagranicą, przygotowane w oparciu o dane z GUS, Urzędów Pracy, urzędów administracji samorządowej. Niezbędne jest również wsparcie od ekspertów KK. Dzięki temu koordynatorzy będą mogli konsultować podejmowane w regionach działania, budować bazy danych, przygotowywać regulaminy komitetów oraz wymieniać się doświadczeniami.
           
          Ekspertki Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentowały uczestnikom spotkania program "Strateg", stworzony na potrzeby programowania i monitorowania polityki rozwoju. To narzędzie pozwoli członkom komitetów na efektywne i skuteczne wykorzystywanie kluczowych informacji do realizacji zadań.
           
          hd
           

            Europejczycy są gotowi na wyrzecznia

            Europejczycy są gotowi na wyrzecznia
            Z raportu McKinsey Global Institute "A window of opportunity for Europe" wynika, że Europejczycy są gotowi dłużej i wydajniej pracować, ale w zamian chcą wyższych dochodów, lepszej edukacji i opieki zdrowotnej - podaje "Rzeczpospolita". Badanie przeprowadzono w ośmiu krajach.
             
            Aż 91 proc. Europejczyków zadeklarowało, że jest w skłonnych pracować dłużej i zaakceptować pewne zmiany w świadczeniach socjalnych. Wśród tych, którzy zgadzają się na wyrzeczenia, 84 proc. gotowych byłaby pracować ciężej i dłużej, a 58 proc. zgodziłoby się na zmniejszenie osłon socjalnych.
             
            Za to oczekują wyższych dochodów i poprawy jakości życia. Najwięcej wskazań dotyczy poprawy opieki zdrowotnej (95 proc.), poprawy środowiska do życia i edukacji - odpowiednio 93 i 89 proc. Po 84 proc. wskazań uzyskały zaś większe dochody i poprawa bezpieczeństwa publicznego.
             
            hd

              Polka zdobyła nagrodę World Summit Youth Award

              Polka zdobyła nagrodę World Summit Youth Award
              Aleksandra Zemke, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła prestiżową nagrodę World Summit Youth Award (WSYA), przyznawaną najlepszym projektom wykorzystującym internet i nowe technologie do wspierania wyznaczonych przez ONZ Milenijnych Celów Rozwoju. Nagrodzony projekt Polki to innowacyjna gra edukacyjna SmileUrbo. 
               
              W konkursie biorą udział projekty ze wszystkich krajów członkowskich ONZ. W tym roku spośród 1 900 projektów nadesłanych ze 140 krajów wybrano 18 zwycięzców w sześciu kategoriach. World Summit Youth Award to najważniejsza na świecie nagroda dla młodych przedsiębiorców, którzy działają na rzecz rozwoju społeczności z wykorzystaniem nowych technologii. Przyznana jest przez International Center for New Media, a partnerem strategicznym jest m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
               
              SmileUrbo, która została nagrodzona w kategorii "Edukacja dla Wszystkich!" (Education for All!), to interaktywna gra z podziałem na role, w której uczestnicy muszą wspólnie uratować podupadającą wioskę, znajdując równowagę między własnym interesem a dobrem ogółu. Dzięki użyciu nowych technologii gracze mogą natychmiast obserwować skutki swoich decyzji i jak przekładają się na dobrobyt wioski. SmileUrbo uczy technik negocjacji, rozwiązywania konfliktów, odpowiedzialności społecznej i pracy w grupie.
               
              hd

                60.lecie kapłaństwa księdza Tadeusza Kisińskiego

                60.lecie kapłaństwa księdza Tadeusza Kisińskiego
                W niedzielę, 21 czerwca o godzinie 12 w Sanktuarium św. Jacka w Legnicy odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji księdza Tadeusza Kisińskiego.
                 
                Ksiądz Kisiński w roku 1955 wraz z 29 kolegami z rocznika, otrzymał sakrament święceń w stopniu prezbitera z rąk biskupa Włocławskiego ks. Antoniego Pawłowskiego. Przez dwa lata pełnił funkcję wikariusza w Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy (1956/57 i 1957/58). W tym czasie pracował jako nauczyciel-katecheta w obecnym II Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego przy ul. Zielonej. We wrześniu 1968  Kuria Metropolitalna skierowała księdza  do parafii p. w. Św. Trójcy w Legnicy celem tworzenia nowej parafii przy kościele filialnym p. w. Św. Jacka. Dopiero 1972 roku władze państwowe zatwierdziły nowopowstałą parafię i jej proboszcza. Dotąd formalnie był samodzielnym wikariuszem przy kościele Św. Jacka w wyznaczonych przez Kurię Metropolitalną granicach.  Funkcję proboszcza w parafii świętego Jacka pełnił przez  19 lat. W tym roku przypada 47 lat pracy księdza Kisińskiego w Legnicy.
                 
                Ksiądz Kisiński często uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez regionalną "Solidarność", a w szczególności przez "Solidarność" kolejarzy.
                 
                Prosimy o uczestnictwo przedstawicieli Związku wraz z pocztami sztandarowymi.
                 
                 
                red.hd

                  "Solidarność" żąda dymisji ministra zdrowia

                  • Kategoria: Kraj
                  "Solidarność" żąda dymisji ministra zdrowia
                  - Jeżeli ktokolwiek z pracowników w moim szpitalu podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie, dyrektora, zwolniony - powiedział wczoraj w TVN Marian Zembala, nowy minister zdrowia. "Solidarność" żąda od premier Kopacz zdymisjonowania ministra oraz jednoznacznego odcięcia się od tej wypowiedzi.
                   
                  Wypowiedź miała miejsce przy okazji rozmowy o strajku pielęgniarek z Wyszkowa. Minister stwierdził - Jeżeli ktokolwiek z pracowników w Śląskim Centrum Chorób Serca, czyli w moim szpitalu podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie, dyrektora, zwolniony. Przyznał, że pielęgniarki zarabiają za mało, ale nie zamierza prowadzić rozmów "pod szantażem strajków i odejścia od łóżek pacjentów".
                   
                  "Solidarność" skierowała pismo do premier Ewy Kopacz, w którym podkreśla, że  "prawo do organizowania się w związki zawodowe, w tym prawo do strajku to jedno z podstawowych praw obywatelskich zapisanych nie tylko w polskiej konstytucji, ale też w prawie unijnym i konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy, które Polska ratyfikowała. Szkoda, że w roku 35-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” musimy to przypominać Pani rządowi i ugrupowaniu, które chwali się przynależnością do Europejskiej Partii Ludowej. "
                   
                  - Prawo do organizowania się w związki zawodowe, w tym prawo do strajku są zapisane w Konstytucji RP, a obowiązkiem ministra jest przestrzeganie konstytucji - zwraca uwagę Piotr Duda, szef Związku - Ta wypowiedź dyskwalifikuje Zembalę nie tylko jako ministra, ale również jako dyrektora publicznej, utrzymywanej przecież za nasze podatki, placówki.
                   
                  NSZZ "Solidarność" żąda od premier Kopacz zdymisjonowania ministra zdrowia oraz jednoznacznego odcięcia się od tej wypowiedzi.
                   
                  hd
                   
                  List "Solidarności" do premier Kopacz dostępny TUTAJ

                    Zawody wędkarskie o Puchar Przewodniczącego ZR

                    Zawody wędkarskie o Puchar Przewodniczącego ZR
                    Na łowisku w Bąkowie w najbliższą sobotę odbędą się zawody wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarnośc". Rozgrywki zostaną przeprowadzone w kategoriach: gruntowej i spławikowej oraz ogólnej dla dzieci. 
                     
                    Zbiórka zgłoszonych zawodników o godz. 8.15. Każdy zawodnik, po stawieniu się w miejscu zawodów, zgłasza się do organizatora w celu określenia kategorii, uiszczenia opłaty, pobrania bloczków i karty zawodów. Zawody odbędą się w godz. od 9.00 do 13.00.
                    Prosimy o punktualne przybycie.
                     
                     
                    red.hd
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.