Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

"Nie dbam o interes Polski - Komorowski"

"Nie dbam o interes Polski - Komorowski"
"Nie dbam o interes Polski - Komorowski". To jedno z wielu haseł towarzyszących uczestnikom pikiety, zorganizowanej  przez Krajową Sekcję Lotniczą NSZZ "Solidarność" przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej.
 
Wczoraj, przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej, w trakcie niejawnego posiedzenia komisji obrony,  związkowcy z „Solidarności” żądali unieważnienia przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. Posiedzenie zwołane zostało na wniosek posłów PiS, którzy chcieli otrzymać pełne informacje na temat kryteriów, jakie decydowały o wyborze francuskiego produktu zamiast polskich ofert.
 
Pikieta rozpoczęła się o godz. 15.00 konferencją prasową, podczas której media poinformowane zostały o powodach protestu. Związkowcy z Polskich Zakładów Lotniczych z Mielca i Świdnika przekonywali, że bronią swoich miejsc pracy. Uważają, że przetarg powinien zostać powtórzony. Ich zdaniem wybór francuskich śmigłowców uderza w firmy inwestujące w produkcję lotniczą w Polsce i w tysiące pracowników w nich zatrudnionych. Związkowcy szacują, że z powodu sprzecznej z interesem kraju decyzji MON z zakładów w Mielcu i Świdniku będzie musiało odejść 1300 osób. Kolejne tysiące mogą stracić zatrudnienie u kooperantów, którzy odczują zmniejszenie zamówień.
 
Roman Jakim, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego “Solidarność” dodaje, że skandalem jest, żeby strona społeczna nie miała dostępu do prawdziwej informacji o decyzjach, które dotyczą tysięcy polskich pracowników, zagrożonych zwolnieniami. Niestety, społeczni przedstawiciele nie zostali dopuszczeni do obserwacji zarówno na etapie samego rozstrzygania procedury przetargowej, jak również w testach, które były prowadzone na śmigłowcu wskazanym. Jakim uważa, że MON podjęło decyzje sprzeczne z interesem kraju. Argumenty przeważające na korzyść producentów śmigłowców w Polsce nie zostały w ogóle wzięte pod uwagę, tj. obronność, finanse i miejsca pracy. 
 
Delegacja "Solidarności” z PZL Mielec i PZL Świdnik złożyła w MON petycję, w której żąda od premiera i całego rządu zaprzestania działań szkodzących branży lotniczej i obronnej w Polsce oraz żąda unieważnienia trwającej procedury przetargowej, w której doszło do naruszenia procedur i zasady bezstronności przez decydentów resortu obrony. 
 
Galeria zdjęć z mianifestacji TUTAJ
 
 
red.hd

    Nowy okres zatrudnienia na umowy terminowe. Sejm znowelizował Kodeks pracy

    • Kategoria: Kraj
    Nowy okres zatrudnienia na umowy terminowe. Sejm znowelizował Kodeks pracy
     
    Sejm ograniczył możliwość przedłużania umów terminowych ponad 33 miesiące oraz zmienił długość okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony. 
     
    Według nowych przepisów łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech. Czwarta umowa z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony. Wcześniej będzie można zawrzeć umowę na okres próbny, nie dłuższy niż trzy miesiące. Kodeks pracy daje też prawo pracodawcy przedłużyć umowę "gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie". O takich dłuższych umowach będzie trzeba jednak informować Państwową Inspekcję Pracy. 
     
    Okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony będzie zależny od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przy zatrudnieniu krócej niż sześć miesięcy okres wypowiedzenia wyniesie dwa tygodnie, od pół roku do trzech lat - miesiąc, a powyżej trzech lat - trzy miesiące. 
     
    – Tak głęboka zmiana przepisów poprawiająca pozycje osób zatrudnionych na podstawie umów terminowych nie jest przejawem dobrej woli rządu. Te rozwiązania są reakcją na skargę NSZZ „Solidarność” do Komisji Europejskiej na sposób implementacji dyrektywy Rady 99/70/WE dotyczącej zatrudnienia terminowego – uważa dr Magdalena Barbara Rycak, prodziekan WPIA Uczelni Łazarskiego. W 2013 roku "Solidarność" złożyła Komisji Europejskiej ostry sprzeciw wobec nadużywaniu przez polskie firmy terminowych umów o pracę. Związkowcy oskarżyli rząd, że w sposób niewystarczający dba o równowagę sił na rynku pracy i niewłaściwie wdrożył dyrektywę mającą zapobiegać nadużyciom zatrudnienia terminowego. W reakcji na skargę, KE zdecydowała o wszczęciu postępowania wobec Polski. Rekomendacje końcowe, wydane przez KE wyraźnie wskazały, że w Polsce powinno nastąpić zbliżenie warunków świadczenia pracy na podstawie umów na czas nieokreślony i terminowych.
     
    Eksperci uważają, że wprowadzenie proponowanych zmian znormalizuje relacje na rynku pracy.  – Taka zmiana przepisów przywróci normalność i ten rodzaj kontraktów będzie wykorzystywany zgodnie z jego społecznym i gospodarczym przeznaczeniem – mówi prof. Marcin Zieleniecki z Zespołu Prawnego KK NSZZ "Solidarność".
     
    hd
     
     
     
     

      35-lecie „Solidarności” – uroczystości w Rumi i spływ kajakowy w Chojnicach

      35-lecie „Solidarności” – uroczystości w Rumi i spływ kajakowy w Chojnicach
      Kulminacja obchodów 35-lecia NSZZ „Solidarność” czeka nas w sierpniu, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, ale już w czerwcu w wielu miastach odbędą się rocznicowe uroczystości.
       
      W najbliższą sobotę 27 czerwca Oddział NSZZ „S” w Chojnicach organizuje spływ kajakowy rzeką Chocina z Chocińskiego Młyna do Kokoszek (tam odbędzie się spotkanie przy ognisku). Obchody 35-lecia NSZZ „S” w Rumi 27 czerwca:
      Godz. 13.45, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Rumi (ul. Kościelna 20) – uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, posadzenie pamiątkowego dębu, złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.
      Godz. 16, Hala widowiskowo-sportowa MOSiR w Rumi (ul. Mickiewicza 49) – „Wspomnienie tamtych dni” – prezentacja legendy „Solidarności” Andrzeja Kołodzieja, występy artystyczne (zespół Etta i klasa artystyczna Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi), interpretacja utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu młodzieży, wręczenie nagród laureatom konkursu NSZZ „Solidarność”, uroczysty poczęstunek.
       
      Organizatorami uroczystości są Region Gdański NSZZ „Solidarność”, Gmina Miejska Rumia i Fundacja Słowo.
       
      Więcej na solidarnosc.gda.pl
       
      red.hd

        Witraż z błogosławionym i zabawa do północy

        Witraż z błogosławionym i zabawa do północy
        Mszą świętą i festynem uczcili 35-lecie NSZZ „Solidarność” pracownicy gdyńskiego Radmoru. W obchodach zorganizowanych 19 czerwca br. przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” wzięło udział około 400 osób.
         
        Obchody 35-lecia NSZZ „Solidarność” rozpoczęła msza św. w kościele pw. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Rumi, podczas, której poświęcono witraż z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki ufundowany przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Radmor SA. Mszę świętą koncelebrowali ksiądz proboszcz Andrzej Gierczyk i duszpasterz ludzi pracy ks. prałat Sławomir Decowski oraz  ks. Edmund Skierka. W homilii ksiądz Skierka przypomniał słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, porównujące „Solidarność” do olbrzymiego drzewa, które chociaż dzisiaj ma odciętą koronę, porąbane gałęzie, jednak ma korzenie, korzenie mocne, bo zapuszczone w ludzkie serca i umysły. Dlatego zawsze będzie wypuszczała nowe gałęzie i będzie przypominała światu, że jest, że istnieje, że żyje.
         
        Druga część obchodów odbyła się w dworku Osada Wędrowca w Mechelinkach.  Co ciekawe, rolę NSZZ „Solidarność” w historii i dla obecnej rzeczywistości przedstawił prezes firmy Andrzej Synowiecki. Powiedział on między innymi: – Dzięki NSZZ „Solidarność” Polska odzyskała wolność, dzisiaj związek zawodowy pilnuje tej wolności.
         
        Więcej na solidarnosc.gda.pl

          Wiosna na fotografiach

          Wiosna na fotografiach
          W siedzibie Zarządu Regionu odbyła się w czwartek 25 czerwca uroczystość wręczenia wyróżnień i nagród dla uczestników konkursu fotograficznego pt. „Wiosna wszędzie”.
           
          W konkursie pod patronatem "Solidarności" wzięli udział uczniowie wrocławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zarząd Regionu reprezentowała i wręczała nagrody wiceprzewodnicząca Maria Zapart.
           
          Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac można oglądać w holu ZR w godz. 8.00-16.00 do 10 lipca. Organizatorem konkursu jest Gimnazjum nr 5.
           

            Organizator związkowy – przyszłość NSZZ "Solidarność"

            fot. Agata Panas
            Jak skuteczniej organizować pracowników? Jak odbudować siłę Związku? Jak motywować siebie i innych, zaplanować działania i wywierać wpływ społeczny? Innymi słowy, profesjonalizm i skuteczność to główne tematy zorganizowanego w Gdańsku ogólnopolskiego spotkania szkoleniowego dla organizatorów związkowych. Gościem specjalnym spotkania przygotowanego przez Dział Rozwoju Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” był trener z brytyjskiego związku zawodowego GMB, Colin Kirkham.
             
            W dniach 23-26 czerwca w Gdańsku spotkało się 40 organizatorów związkowych z Regionów i Komisji Krajowej, aby uczyć się skutecznego organizowania i zaplanować działania w kraju. W imieniu przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy, spotkanie otworzył Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S”. 
             
            – Dokładnie dwa lata temu gościliśmy w siedzibie GMB i było to fantastyczne spotkanie. Tym bardziej cieszę się, że mamy okazję podczas tego szkolenia w większym gronie wysłuchać doświadczeń tych, którzy odnoszą sukcesy. To, co usłyszeliśmy wówczas we Wielkiej Brytanii otworzyło nam oczy na wiele spraw. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre rozwiązania są nie do przyjęcia w Polsce, jak np. pobieranie składki  bezpośrednio z konta bankowego pracownika, ale szereg rozwiązań jest do wdrożenia i można z nich czerpać inspiracje  – mówił Tadeusz Majchrowicz. Jak dodał zastępca przewodniczącego, pierwsze zmiany mają nastąpić już niebawem, bo w 2016 planowany jest Zjazd Krajowy, który zajmie się tylko i wyłącznie zmianami w statucie i ordynacji wyborczej. 
             
            Następnie głos zabrał partner szkolenia, Roland Feicht, dyrektor Fundacji im. Friedricha Eberta w Polsce. – W Związku najważniejsi są organizatorzy, to oni są jego przyszłością. Takie doświadczenia mamy z Niemiec, gdzie po kryzysie uzwiązkowienia największy niemiecki Związek IG Metal postawił właśnie na rozwój. Tym bardziej cieszę się, że wysłuchamy dziś trenera GMB. Mam nadzieje, że szkolenie was zmotywuje i doda sił w codziennej pracy – mówił.
             
            Główna część szkolenia dotycząca kwestii organizowania pracowników rozpoczęła się opisem doświadczeń brytyjskiego związku zawodowego GMB przez Colina Kirkhama. – Nie tak dawno, bo na początku lat dwutysięcznych byliśmy w kryzysie, stopnieliśmy do pół miliona członków, a co za tym idzie podupadliśmy finansowo. Aktywności polityczne, bycie w mediach, dostarczanie członkom usług nie przynosiło rezultatów. Mieliśmy do wyboru połączyć się z innym związkiem lub zacząć odbudowywać GMB. Wybraliśmy to drugie, znalazł się odważny lider mający długoterminową wizję rozwoju, który przekonał związkowców do wielu systemowych zmian i zaangażowania w ciężką pracę. Dziś wszystko jest podporządkowane organizowaniu pracowników, wszyscy liderzy w zakładach pracy zostali przeszkoleni z tego tematu, mamy tysiące naturalnych organizatorów w zakładach pracy. Poza tym zatrudnieni w każdym z 9 regionów organizatorzy ściśle współpracują z organizatorami zakładowymi, a oprócz tego prowadzą kampanie w  firmach, gdzie nas jeszcze nie ma. Dział centralny koordynuje całość, inicjuje nowe kampanie i wspiera regiony w działaniu. Dzięki systemowi informatycznemu i współpracy struktur uzwiązkowienie mierzymy co miesiąc z dokładnością do jednego członka. Obecnie mamy 650 tys. członków i znacznie poprawiliśmy kondycję finansową, a to sprawia, że możemy robić jeszcze więcej. Wszystko się kręci w dobrym kierunku.
             
            W dalszej części Colin Kirkcham przedstawił szczegóły drogi do zmian, przybliżył „kuchnię organizowania” w zakładach pracy oraz zaprezentował kampanie organizowania pracowników w sektorze budżetowym (szkoły, placówki edukacyjne, domy opieki), w sektorze prywatnym (ASDA handel) a nawet agencjach pracy tymczasowej (ESOS). – Najważniejszy jest zespół organizatorów, plan i konsekwencja, ale trzeba także uderzać w cel we wszystkich regionach w jednym czasie. Im więcej rozmów każdego dnia z niezorganizowanymi pracownikami, tym lepiej, rozmowy bezpośrednie, spotkania, szukanie liderów to klucze do sukcesu - dodał Kirkcham podsumowując swoją prezentację.
             
            Kolejna część szkolenia dotyczyła wzmacniania umiejętności interpersonalnych. Doradczynie zawodowe z firmy zewnętrznej przeprowadziły kilka bloków warsztatowych. Organizatorzy szkolili się z planowania pracy, radzenia sobie z wyczerpaniem zawodowym, motywowania oraz wpływania na otoczenie. Anna Dąbrowska, coach prowadzący szkolenie skonkludowała, że kryzys ma też swoją dobrą stronę, mianowicie jest on dobrym momentem do wystartowania ze zmianami i punktem od którego można zacząć się rozwijać. Zmiany warto zacząć od pracy nad sobą. Konkretny plan, sprawność fizyczna i psychiczna oraz harmonia przyniosą w konsekwencji dobre wyniki pracy.
             
            Ostatnim etapem szkolenia było zaplanowanie przyszłych działań. Porozumienia o współpracy Działu Rozwoju Komisji Krajowej z Zarządami Regionów są podstawą strategii działania rozwojowego. Wyznaczono kolejne regiony, w których w tym roku będą odbywały się kampanie. Planuje się także położyć silniejszy akcent na promocję działań rozwojowych wykorzystując do tego wszystkie dostępne media związkowe oraz zaangażować się we współpracę z rodzącą się w Związku strukturą młodych.
             
            - Dziś zasadniczo cały światowy ruch związkowy stawia na organizowanie pracowników. Budowanie siły związkowej stało się priorytetem zarówno związków krajowych, ale i organizacji międzynarodowych jak UNI czy MKZZ. Dział centralny wyszedł także z inicjatywą stworzenia Akademii Organizowania na Europę Środkowo-Wschodnią, aplikował do Komisji Europejskiej z innowacyjnym projektem rozwojowym dedykowanym liderom zakładowym oraz zamierza włączyć się we współpracę z UNI odnośnie kampanii w firmach ponadnarodowych, które stosują podwójne standardy pracy i traktują Polskę, jako kolonię do zarabiania pieniędzy. Mamy konkretne inicjatywy, będziemy w tym celu współpracować z zagranicznymi związkami, potrafimy także zaangażować we współpracę partnerów instytucjonalnych. Szeroki alians związkowy i wsparcie z zewnątrz mają szansę zaowocować wymiernym efektem ocenił planowane działania Kacper Stachowski, kierownik Działu Rozwoju KK NSZZ „Solidarność”.
             
            Na zakończenie spotkania szef Działu Rozwoju KK dodał, że 40 osób na sali to duży atut Solidarności – To świadczy o naszej przewadze konkurencyjnej względem innych związków zawodowych i pozwala nam wkraczać w nowe obszary budując ilościową i jakościową siłę Związku. Pamiętajmy jednak, że na rynku pracy jest niezorganizowanych blisko 14 mln pracujących, więc mimo zasobów ludzkich, know-how i konsekwentnie realizowanej strategii wyzwanie jakie przed nami stoi jest ogromne i potrzeba maksymalnego zintensyfikowania działań, ludzi i środków ku temu.
             
            aja/ks
             

              39. rocznica Radomskiego Czerwca

              39. rocznica Radomskiego Czerwca
              Ponad tysiąc mieszkańców Radomia, członkowie „Solidarności” oraz zaproszeni goście wzięli udział w obchodach 39. rocznicy Radomskiego Czerwca’76, które odbyły się wczoraj pod pomnikiem Radomskiego Czerwca. Najważniejszą częścią obchodów były wstąpienia Andrzeja Dudy, Prezydenta RP oraz Piotra Dudy, przewodniczącego KK.


              - Jestem tutaj aby pochylić głowę przed ofiarami tamtych wydarzeń. Przed tymi, którzy pokazali bohaterstwo domagając się normalnej Polski, uczciwości władzy wobec obywateli, normalnego życia - powiedział Andrzej Duda i przypomniał w jaki sposób władza ludowa traktowała swoich obywateli i jak zareagował na to Radom. - Po raz kolejny robotnicy, zwykli ludzie pracy pokazali, że nie można ich w nieskończoność oszukiwać. Pokazali, że przychodzi taki moment, że propaganda sączona przez wszystkie środki przekazu przestaje być skuteczna. Wtedy kiedy ludzie widzą zepsucie władzy i mają to wewnętrzne poczucie, że podział dóbr w państwie nie jest sprawiedliwy i tak się wtedy stało. Choć była praca, to drastyczna podwyżka cen podstawowych artykułów żywnościowych, którą pod różnymi eufemistycznymi określeniami władza ludowa próbowała wprowadzić wcześniej, sącząc propagandę, opowiadając jak to na zachodzie źle z pracą, jakie to są tam podwyżki cen. Robotnicy powiedzieli nie. Władza czuła, że tak będzie. Przygotowywała na to jednostki swojej siły, milicji, ZOMO w tych miastach, które uważała za największe robotnicze centra. Ale Radom ich zaskoczył, bo tutaj aż tak dobrze się nie przygotowali - mówił prezydent elekt. Wspomniał także o akcji spalenia komitetu wojewódzkiego PZPR i o tym, jakie konsekwencje miały wydarzenia w Radomiu. - A to tu właśnie robotnicy, zwykli ludzie, zareagowali najostrzej. Tutaj doszło do spalenia komitetu wojewódzkiego partii. Dodatkowe wzburzenie było wtedy kiedy w bufecie tego komitetu dostępnym tylko dla nielicznych, dla władzy, znaleziono szynkę, niedostępną dla zwykłych ludzi. Wtedy to przerodziło się we wściekłość. Ludzie uznali, że tego dosyć. Nie było w  tym wielkiej ideologii. Był w tym zwykły protest, zwykłe oczekiwanie godnego życia, godnych warunków, godnej płacy za ciężką pracę. To zawsze jest oczekiwanie wobec tych, którzy przy władzy są. Władza, która postępuje jak tamta władza, traci swoją społeczną legitymację. A Radom stał się wielkim początkiem zmian w Polsce. Stał się w pewnym sensie kolebką „Solidarności”. To dzięki wydarzeniom radomskim powstał KOR i zaczęła się prawdziwa działalność opozycji. Tej opozycji, która potem doprowadziła do zmian - powiedział. Na koniec Andrzej Duda zapowiedział, że w czasie swojej prezydentury będzie walczyć o uczciwość rządzących w stosunku do obywateli.

              Przewodniczący KK, odnosząc się do słów swego przedmówcy przypomniał, że w umowie podpisanej z ówczesnym kandydatem na prezydenta, obecnie prezydentem elektem znalazły się najważniejsze postulaty Związku. Wyraził nadzieję, że zostaną spełnione. - Wiek emerytalny, płaca minimalna, umowy śmieciowe, kwota wolna od podatku, a także postulat ustrojowy, zmiany w ustawie o referendach, abyśmy mogli wypowiedzieć się w sprawach ważnych dla nas. Nie tak, jak potraktowano nas w Sejmie, gdzie prosiłem parlamentarzystów: „pozwólcie wypowiedzieć się obywatelom w sprawie wieku emerytalnego”. - przypomniał szef Związku i podkreślił, że właśnie nadchodzi początek zmian, które doprowazdzą do tego, że w naszym krajubędziemy szczęśliwi, a młodzi ludzie wyjeżdżając za granicę, będą wyjeżdzali z chęci, a nie z musu. - W ostatnim czasie obecna władza, chcąc się przymilić społeczeństwu sięga po rożne prospołeczne rozwiązania. A ja się pytam: coście robili przez ostatnie osim lat! - wołał do  uczestników Piotr Duda, wywołując przy tym prawdziwą burzę oklasków.

              W uroczytościch, zorganizowanych przez ZR Ziemia Radomska , Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 oraz Prezydenta Miasta Radomia wzięły udział delegacje Zarządów Regionów„Solidarność”, KF „Ursus”, organizacje związkowe „S” Regionu Ziemia Radomska z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Radosławem Witkowskim i przewodniczącym Rady Miasta Dariuszem Wójcikiem, IPN z dyrektorem oddziału Jackiem Welterem, przedstawiciele prawicowych partii i stowarzyszeń, samorządu wojewódzkiego i władz Mazowsza, sąsiednich gmin, wojska, policji i organizacji społeczno-patriotycznych.

              pm, hd

               

               

                O rozszerzaniu współpracy z Fundacją Eberta. Spotkanie w KK

                • Kategoria: Kraj
                O rozszerzaniu współpracy z Fundacją Eberta. Spotkanie w KK
                O rozszerzaniu współpracy, wspólnych projektach a także o sytuacji polskich pracowników na rynku pracy rozmawiali wczoraj w siedzibie Komisji Krajowej w Gdańsku przedstawiciele Fundacji Eberta Roland Feicht, nowy dyrektor Przedstawicielstwa w Polsce i Bastian Sendhardt asystent naukowy fundacji. Z ramienia "Solidarności" w spotkaniu uczestniczył Tadeusz Majchrowicz i Jerzy Jaworski, zastępcy przewodniczącego KK.
                 
                Było to pierwsze spotkanie po zmianie dyrektora biura w Polsce. Rozmówcy byli zgodni, że  zacieśnianie współpracy i wspólne projekty mają wzmacniać potencjał ekonomiczny pracowników, jak równiez potencjał ekspercki Związku. Najważniejsze obszary działania w najbliższym czasie to współpraca w temacie budowania siły Związku i organizowania się pracowników. Przy okazji związkowcy zaznaczyli, że potrzebna jest pomoc przy rozwiązywaniu problemów firm zagranicznych w Polsce, które uważają, że w naszym kraju nie muszą stosować wysokich standardów.
                 
                Kolejnym obszarem, w którym "S" i Fundacja Eberta zamierzają współpracować jest Baltic Sea Labour Forum, czyli forum współpracy związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz przedstawicieli parlamentu i organizacji pozarządowych. BSLF ma na celu promowanie dialogu społecznego, struktur trójstronnych i współpracę jako kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego w regionie Morza Bałtyckiego.
                W II połowie tego roku Polska obejmuje prezydencję w BSLF. Seminarium i promowanie prezydencji będą stanowiły podstawę do działań obu organizacji.
                 
                - Chcemy poprzez wspólne projekty sprawić, aby pracownicy w Polsce znaleźli się w wyższej części łańcucha wartości dodanej - powiedział na zakończenie spotkania Roland Feicht - Nie przez ceny, nie przez niskie koszty pracy, ale dzięki innowacyjności, technologii i jakości można konkurować z resztą świata. 
                 
                Fundacja Eberta powstała w 1925 r., na mocy zapisu testamentowego pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Niemiec Friedricha Eberta, który określił od razu jej zadania. Działa na rzecz podstawowych wartości demokracji społecznej: wolności, sprawiedliwości i solidarności. Te ideały łączą ją z socjaldemokracją i wolnymi związkami zawodowymi. Jako instytucja wyższej użyteczności publicznej działa samodzielnie i niezależnie.
                 
                hd

                  Stanowisko prezydium ZRM w sprawie sprzedaży PP Polskie Nagrania

                  Stanowisko prezydium ZRM w sprawie sprzedaży PP Polskie Nagrania
                  Prezydium Zarządu Regionu Mazowsze „Solidarność” z ogromnym zaniepokojeniem przyjęło informację o sprzedaży PP „Polskie Nagrania”.
                   
                  To jedna z najznakomitszych firm fonograficznych Europy, która była już zagrożona wiele lat temu. W latach 2000/2003 NSZZ „Solidarność” obronił ją przed sprzedażą. Postulowano między innymi wyodrębnienie z PP „Polskie Nagrania” taśmoteki „Polskich Nagrań” i ustawowe uznanie jej  rangi, jako Taśmoteki Narodowej. Niestety zamówienia te nie zostały zrealizowane.
                   
                  Sprzedaż „Polskich Nagrań” to pozbycie się nie tylko jednego z najważniejszych przedsiębiorstw, działających w sferze polskiej Kultury. Obserwatorzy twierdzą, że została nam do sprzedania już tylko Biblioteka Narodowa i Wawel. To unicestwienie możliwości propagowania polskiej Kultury muzycznej w Kraju, ale także za granicą. To wreszcie odebranie polskim artystom źródła utrzymania. Polskie Państwo nie jest już mecenasem Kultury, a zlikwidowanie „Polskich Nagrań” to zamach na kulturę muzyczną w Polsce.
                   
                  My, jako związek zawodowy „Solidarność” nie możemy się zgodzić  na odebranie Polakom dostępu do wielkiej Kultury. Jest to uderzenie w podstawę wolności i w fundament praw obywatelskicch.
                   

                    Dariusz Rymar – honorowym gorzowianinem

                    Dariusz Rymar – honorowym gorzowianinem
                    4 czerwca br. radni grodu nad Wartą nadali tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa Wielkopolskiego doktorowi hab. Dariuszowi Aleksandrowi Rymarowi, który - zdaniem wnioskodawców – „wniósł ogromne zasługi w rozwój i budowanie pozytywnego wizerunku miasta poprzez między innymi dokumentowanie i popularyzowanie najnowszej jego historii”.
                     
                    Dr hab. D. A. Rymar jest dyrektorem Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim od roku 1991, autorem ponad 300 publikacji naukowych i popularnonaukowych, z których większość dotyczy najnowszej historii Gorzowa i Ziemi Lubuskiej, a także 5 monografii książkowych poświęconych historii po II wojnie światowej.
                     
                    Od roku 2007 szczególnym zainteresowaniem badawczym D. A. Rymara są lata 80. i działalność Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”. Plonem tych badań jest 12 publikacji książkowych: 3 autorskie monografie, 4 tomy źródeł do dziejów gorzowskiej „Solidarności” oraz 5 wydawnictw pod współredakcją.
                    Działalność wyróżnionego była wielokrotnie honorowana. Otrzymał między innymi: Lubuski Wawrzyn Naukowy, nagrodę za najlepszą książkę o tematyce regionalnej (dwukrotnie - 2006, 2011), Statuetkę „Feniks 2012” za szczególne zasługi na rzecz Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” (2013), Złoty Krzyż Zasługi za „dokumentowanie najnowszej historii Polski” (2014), a także Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”, tytuł nadany przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Bielsku Białej (2014).
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.