Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Na zakopiance protestowali pracownicy parków narodowych

Na zakopiance protestowali pracownicy parków narodowych
Od siedmiu lat nie otrzymali podwyżek, są zdeterminowani i będą walczyć do skutku. Kilkuset związkowców "Solidarności" z parków narodowych blokowało w sobotę tzw. zakopiankę, w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Zakopanem.  
 
Stanisław Skupień, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ "Solidarność" podkreśla, że protest jest ostatecznością. Wcześniej strona związkowa prowadziła negocjacje z dyrekcjami parków. Bez rezultatu. – My planowaliśmy to już od dwóch miesięcy. Liczyliśmy, że w tym czasie coś się zmieni, to jednak nie nastąpiło – zaznacza.
 
Po odczytaniu swoich postulatów protestujący pod okiem policji wyszli na pasy, blokując przejazd. Osoby przebrane za kozicę, świstaka i niedźwiadka przejeżdżającym kierowcom rozdawały ulotki z informacjami o sytuacji pracowników parków i przyczynach protestu. 
 
- Już po raz trzeci w ciągu ostatnich kilku lat protestujemy w tym miejscu, aby pokazać, że jesteśmy zdeterminowani w walce o swoje. Tym razem domagamy się, by ministerstwo podniosło nam pensje, które są na tym samym poziomie od 2007 roku - podkreśla Skupień.
 
Związkowcy nie chcą kosztami podwyżek wynagrodzeń obciążać turystów zwiększając np. opłaty za wstęp, czy wprowadzając dodatkowe opłaty. Ich zdaniem Ministerstwa Środowiska i Finansów powinny zadbać, aby zarobki pracowników parków narodowych były godziwe.
 
hd

    Panama najszczęśliwszym krajem świata. Polska na 57 miejscu.

    Panama najszczęśliwszym krajem świata. Polska na 57 miejscu.
    Według najnowszego badania Gallup-Healthways Well-Being Index najszczęśliwszym krajem na świecie jest Panama.
     
    Chociaż za najszczęśliwszych uważają się mieszkańcy Fidżi, a według ONZ wskaźnik szczęścia najwyższy jest w Szwajcarii, to podsumowujące rok 2014 badania Gallup-Healthways Well-Being Index wskazują na Panamę -  hiszpańskojęzyczne, liczące niecałe 4 mln mieszkańców katolickie państwo w Ameryce Środkowej.
     
    W badaniu przeprowadzonym na podstawie 146 tysięcy ankiet, przeprowadzonych w 145 krajach świata, pod uwagę brano m.in. poczucie celu w życiu, zaangażowanie w życie społeczności, sytuację finansową, zdrowie fizyczne i związki z partnerami mieszkańców.
     
    Wielka Brytania zajęła 44. miejsce, a Polska - 57. Polskę wyprzedziły m.in. Słowacja (52.), Rumunia (53.) i Hiszpania (55.). Najmniej szczęśliwi są mieszkańcy Afganistanu (145.), Butanu (144.), Kamerunu (143.), Togo (142.) i Tunezji (141.).
     
    hd

      Podwyżki płac na Uniwersytecie Ekonomicznym

      Podwyżki płac na Uniwersytecie Ekonomicznym
      O 9 proc. wzrosną płace pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Podwyżki z wyrównaniem od stycznia otrzymają wraz z wypłatą za czerwiec. Tym samym na uczelni zrealizowany zostanie ostatni etap rządowej ustawy, zakładającej w latach 2013-2015 wzrost płac w publicznym szkolnictwie wyższym.
       
      W tym roku na podwyżki dla pracowników katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego resort szkolnictwa wyższego przeznaczył 6 mln 667 tys. zł. W ustalaniu podziału tej kwoty na poszczególne grupy zawodowe pracowników uczelni uczestniczyli reprezentanci związków zawodowych.
       
      Średnio 800 zł brutto podwyżki otrzymają profesorowie. Pensje doktorów wzrosną średnio o 386 zł brutto, a magistrów o 279 zł brutto. Wypłaty wyższe o 310 zł brutto otrzymają pracownicy administracji. - Na ten wzrost płac oczekiwali wszyscy pracownicy uczelni.  Podwyżki wypłacane przez ostatnie trzy lata zdecydowanie powiększyły nasze dochody. Zwłaszcza, że obejmowały one nie tylko płace zasadnicze, ale także premie, dodatki stażowe i nagrody jubileuszowe - mówi Lesław Fornal, przewodniczący uczelnianej Solidarności.
       
      Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach pracuje ponad 900 osób.
       
      red. hd

        Były opozycjonista odznaczony

        Były opozycjonista odznaczony
        Jacek Swakoń,  legnicki działacz „Solidarności”, były poseł i senator, został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności. Odebrał go z rąk wojewody dolnośląskiego Tomasza Smolarza. Krzyż Wolności i Solidarności legniczanin otrzymał za „zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. Wojewoda uhonorował Swakonia na wniosek Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej.
         
        W latach 80. minionego wieku Jacek Swakoń był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów i NSZZ „Solidarność”. W latach 90. już w wolnej Polsce, stał na czele legnickiej „Solidarności”. W 1997 roku został posłem Akcji Wyborczej Solidarność.
         
        W 2007 roku wrócił do parlamentu zdobywając mandat senatora z listy Platformy Obywatelskiej. W trakcie kadencji wystąpił jednak z klubu senackiego tego ugrupowania i wstąpił do partii Polska Jest Najważniejsza. Dziś jest politykiem ugrupowania Polska Razem.
         
         
        red. hd

          Pracowita emerytura

          Pracowita emerytura
          Dolnośląska „Solidarność”, a także związkowcy z Politechniki Wrocławskiej i Polar – Whirlpool uczestniczyli w niedzielę 28 czerwca w uroczystym pożegnaniu ks. Mirosława Drzewieckiego, który po 50 latach posługi kapłańskiej przeszedł na emeryturę.
           
          Niezwykły kapłan, mistrz słowa, odważny Polak tymi słowami parafianie i goście opisywali swojego bliskiego przyjaciela i dziękowali księdzu Mirosławowi Drzewieckiemu za czas służby Bogu i Ojczyźnie.
           
          Większość swojego aktywnego życia spędził we w stolicy Dolnego Śląska. W latach stanu wojennego odważnie krytykował posługujący się przemocą reżim totalitarny. Zasłynął jako duszpasterz „Solidarności” i artystów. Był założycielem i pierwszym dyrektorem Katolickiego Radia Rodzina. Przez ostatnie lata pełnił posługę proboszcza w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej.
           
          Więcej na solidarnosc.wroc.pl
           
          red.hd
           

            Porozumienie w Przewozach Regionalnych

            Porozumienie w Przewozach Regionalnych
            Związki zawodowe działające w Przewozach Regionalnych zawarły porozumienie z władzami firmy w sprawie wdrażania planu restrukturyzacji spółki. Zapowiedziany na poniedziałek ogólnopolski strajk został odwołany. Porozumienie daje gwarancje funkcjonowania firmy przez najbliższych pięć lat i zabezpiecza interesy pracowników spółki, uważają zwiazkowcy.
             
            - Oczekiwania związków zawodowych zostały spełnione - powiedział Henryk Grymel, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność". Porozumienie gwarantuje niezwłoczne zawarcie Paktu Gwarancji Pracowniczych dla pracowników PR, gdy tylko  Komisja Europejska zaakceptuje projekt restrukturyzacji spółki. "Nie chcemy, aby za wypaczenia systemu przewozów pasażerskich odpowiadali pasażerowie. Oni są dla nas najważniejsi" - napisali przedstawiciele komitetu strajkowego w oświadczeniu.
             
            Agencja Rozwoju Przemysłu zobowiązała się do respektowania postanowień obowiązującego w spółce zakładowego układu zbiorowego pracy oraz wszystkich porozumień zawartych między spółką i związkami zawodowymi w niej działającymi. - Obawialiśmy się, że po przejęciu Przewozów Regionalnych przez Agencję Rozwoju Przemysłu układ zostanie wypowiedziany i po pół roku przestanie obowiązywać - tłumaczy Grymel.  
             
            W czwartek marszałkowie 13 regionów zaakceptowali plan restrukturyzacji spółki. Marszałkowie 12 województw (kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, podlaskiego, podkarpackiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego) podpisali tzw. umowy PSC (Public Service Contract). Z kolei PR przekazały, że dodatkowo marszałek województwa śląskiego zadeklarował podpisanie PSC w piątek. Podpisanie umów na czas dłuższy niż rok-dwa było niezbędną częścią planu restrukturyzacji.
             
            hd
             

              "Solidarność" wspiera Bieg Wilka

              "Solidarność" wspiera Bieg Wilka
              Od kilku lat Zarząd Oddziału NSZZ "Solidarność" w Grajewie wspiera aktywnie jako współorganizator Międzynarodowy Uliczny Bieg Wilka, który odbywa się na ulicach tego miasta. To 22 biegi dla wszystkich chętnych – od przedszkolaków do dorosłych na dystansie od 200 do 10 000 m. To jedna z największych imprez biegowych w województwie podlaskim.
               
              W tym roku Bieg Wilka odbył się po raz XVII, a Zarząd Oddziału tradycyjnie ufundował nagrody dla najlepszych biegaczy z powiatu grajewskiego w biegu głównym na dystansie 10 000 m. Wśród kobiet pierwsze miejsca zajęły – Beata Nieradko, Karolina Kołakowska i Zofia Tomczyk, a wśród mężczyzn Karol Krzyżanowski przed Krzysztofem Drężkiem i Adamem Nieradko. Na zakończenie imprezy najlepszym grajewianom cenne nagrody rzeczowe wręczała szefowa grajewskiej Sekcji Oświaty Solidarności Anna Foremejster.    
               
              Należy dodać, że grajewska "Solidarność" od lat wspiera grajewski amatorski sport, bo przykładowo odbywa się Liga Piłki Nożnej Amatorów o puchar Zarządu Oddziału NSZZ Solidarność organizowana wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. W tym sezonie drużyna "Solidarności" zajęła 3 miejsce.
               
               
              red.hd

                "Solidarność" z Timkena gratuluje Andżelice

                "Solidarność" z Timkena gratuluje Andżelice
                Szablistka Andżelika Wątor z ZKS Sosnowiec zdobyła złoty medal na I Igrzyskach Europejskich w Baku. W finale Polka pokonała Azerkę Sewił Buniatową 15:14.
                 
                - Emocje były ogromne, bo ta walka była niezwykle wyrównana. O zwycięstwie naszej córki zdecydowało jedno trafienie. To niebywały sukces Andżeliki, która przecież jest bardzo młodą zawodniczką. Niedawno rozpoczęła starty w kadrze seniorów, a już jest olimpijską mistrzynią Europy. Największe wzruszenia przeżywaliśmy, gdy specjalnie dla naszej Andżeli odegrano w Baku Mazurka Dąbrowskiego - mówi Andrzej Wątor, ojciec Andżeliki, członek "Solidarności" ze spółki Timken Polska w Sosnowcu.
                 
                21-letnia szablistka swój start w igrzyskach rozpoczęła od trzech zwycięstw w pięciu pojedynkach w ramach eliminacji grupowych. Następnie stoczyła pięć walk w fazie pucharowej. W półfinale okazała się lepsza od Azerki Sevinc Buniatowej. W finałowym pojedynku wygrała z jej siostrą bliźniaczką  Sewił.
                 
                - Wszyscy przez cały czas wierzyliśmy w Andżelikę. Trenerzy z Sosnowca wystawiali jej bardzo dobre recenzje. Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno nasza córka przeżywała kryzys. Teraz, gdy wychodziła na finałową walkę, to zobaczyłem zupełnie inną zawodniczką niż dwa lata temu. Była opanowana, pewna siebie, poukładana psychicznie -podkreśla tata szablistki. 
                 
                red.hd

                  Dialog społeczny istotnym elementem polityki gospodarczej i spokoju społecznego

                  • Kategoria: Kraj
                  Dialog społeczny istotnym elementem polityki gospodarczej i spokoju społecznego
                  Coroczna konsultacja założeń budżetu państwa jest jedną z najważniejszych form dialogu społecznego. W dniach 22-23.06. w Gdańsku grono naukowe Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych pod przewodnictwem prof. Kazimierza Friske przeprowadziło warsztaty szkoleniowe, przygotowane dla ekspertów KK NSZZ |"Solidarność".
                   
                  Warsztaty „Ramy makroekonomiczne, finanse publiczne, rynek pracy i sytuacja społeczna kraju w kontekście opiniowania założeń budżetowych na rok 2016” zostały podzielone na dwa obszary – aspekty polityki makroekonomicznej oraz społecznej. 
                   
                  W pierwszym dniu poruszano zagadnienia dotyczące tendencji rozwoju i prognozy wskaźników makroekonomicznych oraz ograniczenia i szanse dalszego ich wzrostu w Polsce oraz Unii Europejskiej. Omówiono również problematykę ograniczeń w kształtowaniu finansów publicznych. Kolejny dzień został zdominowany przez problemy zatrudnienia i bezrobocia. Niepokojącą tendencją, o której rozmawiali uczestnicy szkolenia jest "wypłukiwanie" z rynku pracy średnio wykształconych. Poruszano również kwestie wyzwań społecznych i możliwości ich sprostania. Uczestnicy warsztatów byli zgodni, że wydatki społeczne należy traktować jak inwestycje, które sprzyjają długoterminowemu wzrostowi gospodarczemu. Od lat zarówno w Polsce jak i na świecie rośnie nierówność dochodów. Wynika to między innymi z faktu, że udział wynagrodzeń w Produkcie Krajowym Brutto w Polsce spada. 
                   
                  Kluczowy wniosek dyskusji był taki, że dialog społeczny jest istotnym elementem kształtowania polityki gospodarczej państwa, a jednocześnie gwarantem zachowania spokoju społecznego.
                   
                  brz
                   
                  red.hd

                    Piotr Duda o systemie emerytalnym

                    Piotr Duda o systemie emerytalnym

                     – To, co jest teraz to paranoja, musimy zacząć to naprawiać – stwierdził w programie Telewizji Republika „W punkt” Piotr Duda, oceniając system emerytalny w Polsce. Szef „Solidarności” odniósł się też do stanu polskiego górnictwa, twierdząc, że „rząd zawalił” sprawę i powinien się podać do dymisji.

                    Umowa programowa z prezydentem

                    – Wiem, że to człowiek, który dotrzymuje słowa. On wie też, że zaufanie społeczne, które zdobył w tej kampanii nie może być zmarnowane – mówił Piotr Duda, mówiąc o prezydencie elekcie. Szef „Solidarności” przypomniał, że od 1990 roku NSZZ wspierał kandydatów na prezydenta. – W tym roku po raz pierwszy podpisaliśmy z kandydatem umowę programową – stwierdził.


                    zobacz więcej na telewizjarepublika.pl

                     

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.