Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

List prezydenta elekta Andrzeja Dudy do gdańskiej „Solidarności”

List prezydenta elekta Andrzeja Dudy do gdańskiej „Solidarności”
Prezydent elekt Andrzej Duda wystosował osobisty list do  członków NSZZ „Solidarność” z Regionu Gdańskiego.  Przywiózł je Piotr Duda, lider naszego Związku. Przesłanie odczytał Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” podczas poniedziałkowego spotkania organizacji związkowych w Filharmonii Bałtyckiej. 
 
Członkowie NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego
Szanowni Państwo
 
Pragnę złożyć serdecznie podziękowania członkom NSZZ „Solidarność” za wsparcie i zaufanie, jakim zostałem przez was obdarzony w niedawnych wyborach na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
 
Dziękuje wszystkim tym, którym tak jak mi bliskie są ideały „Solidarności”. Dziękuję za każdy oddany na mnie głos. To nasze wspólne zwycięstwo.
 
Pragnę powrócić raz jeszcze do niezwykle istotnych zagadnień zamieszczonych w umowie programowej zawartej 5 maja 2015 roku w Warszawie pomiędzy mną a Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Zadeklarowałem w niej wsparcie inicjatyw ustawodawczych tak ważnych dla Państwa jak i dla mnie.
 
Godne życie w bezpiecznej Polsce to nie było jedynie hasło mojej prezydenckiej kampanii. To cel w procesie rozwoju naszego Państwa. Cel do którego będę dążył i który pragnę zrealizować.
 

    Referendum strajkowe w Państwowej Inspekcji Sanitarnej

    Referendum strajkowe w Państwowej Inspekcji Sanitarnej
    Trwa akcja protestacyjna w Państwowej Inspekcji Sanitarnej na Dolnym Śląsku. We wszystkich jednostkach inspekcji ogłoszono spór zbiorowy i przeprowadzane są referenda strajkowe. Powodem protestu jest tragiczna sytuacja finansowa pracowników.
     
    Zarobki pracowników oscylują w granicach minimalnego wynagrodzenia. 1600,00 – 2300,00 zł brutto otrzymywane przez pracowników jako wynagrodzenie to obowiązujący standard w tej instytucji. Tymczasem większość pracowników ma wyższe wykształcenie specjalistyczne.
     
    W jednostce inspekcji w Jeleniej Górze w referendum strajkowym wzięło udział 68 % pracowników. Postulaty Związku poparło 100% głosujących, a udział w strajku zadeklarowało 97% głosujących.
     
    red.hd
     
     

      "To pozorowane negocjacje". Związek w Solino zawiesza negocjacje

      Protest w obronie IKS Solino, listopad 2014
      "Solidarności" w Inowrocławskich Kopalniach Soli Solino S.A. zawiesiła swój udział w pracach zespołu do spraw negocjacji Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. - Układ zbiorowy musi być stworzony w oparciu o strategię rozwoju Spółki, a takiej nie ma - mówią związkowcy.
       
      W styczniu, po 95 dniach protestu głodowego, związkowcy z IKS Solino podpisali porozumienie w sprawie zasad wynagradzania i powołania zespołu ds. gospodarczych. Powodem protestu było m. in. wypowiedzenie przez pracodawcę układu zbiorowego pracy. W oficjalnym komunikacie po zakończeniu strajku napisano, że zostanie powołany zespół, którego przedmiotem pracy będzie strategia oraz dalszy rozwój Inowrocławskich Kopalni Soli Solino S.A. 
       
      Rozmowy rozpoczęły się już w lutym. W chwili obecnej Związek zawiesił swój udział w negocjacjach, tłumacząc, że były pozorowane. "Układ zbiorowy musi być stworzony w oparciu o strategię rozwoju spółki, a takiej nie ma. Brak strategii oznacza brak planu działania, który musi uwzględnić zarządzanie ludźmi" - napisała "Solidarność' w komunikacie.
       
      - Uważamy, że negocjowanie układu zbiorowego przed ustaleniem strategii rozwoju firmy jest tylko działaniem pozornym, mającym na celu wprowadzenie załogi w błąd. W takich działaniach nie będziemy uczestniczyli - wyjaśnia Jerzy Gawęda, przewodniczący zakładowej "S".
       
      "Wielu pracowników zastanawia się, jaki jest ich status w spółce: umowa o pracę na czas określony czy tylko gwarancja zatrudnienia do końca 2015 roku. Po 31 grudnia 2015 roku pracodawca chce wprowadzić przygotowany już dokument." - zaznaczają związkowcy w komunikacie.  - Tak więc negocjacje mają charakter pozorny, są udawaniem - mówi Gawęda - Projekt  przedstawiony przez zarząd narusza zasadę równowagi i przenosi obowiązki pracodawcy na pracowników. Uważamy, że podstawowym dokumentem, na którym powinien pracować zespół do spraw negocjacji ZUZP jest układ zbiorowy z 23 lutego 1996 roku - podkreśla szef KZ.
       
      hd
       

        Spór zbiorowy w największym terminalu kontenerowym w Polsce

        Spór zbiorowy w największym terminalu kontenerowym w Polsce
        Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego, zawarcie umów o pracę na czas nieokreślony oraz wypłacenie zaległych wynagrodzeń za wykonaną pracę zgodnie z zasadami obowiązującymi w Firmie to główne postulaty pracowników  DCT Gdańsk S.A., w imieniu których Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” rozpoczęła 18 czerwca 2015 roku procedurę wejścia w spór zbiorowy z pracodawcą.
         
        DCT Gdańsk S.A. to największy i najszybciej rozwijający się  terminal kontenerowy w Polsce. Trwa budowa drugiego nabrzeża które podwoi możliwości przeładunkowe oraz zatrudnienie, podpisana została umowa z 6 nowymi klientami – na początku sierpnia serwis oceaniczny aliansu armatorów G6 rozpocznie zawinięcia do DCT.
         
        Pracownicy z zadowoleniem przyjmują ekspansję portu, jednak zwracają uwagę, iż w ślad za sukcesami firmy nie idzie jednak polepszenie warunków pracy i płacy pracowników. Wynagrodzenia pracowników DCT Gdańsk S.A. w okresie od czerwca 2007 do czerwca 2014, a więc na przestrzeni 7 lat wzrosły o około 7 proc. W tym czasie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg danych GUS wzrosły o 19,2 proc.
         
        Zdaniem związkowców uregulowana powinna zostać również sprawa umów na czas określony. W firmie 240 pracowników zatrudnionych jest na podstawie wieloletnich umów o pracę na czas określony. Często są to pracownic,y których staż pracy w DCT wynosi 3,4,5 a nawet 8 lat i wciąż zatrudniani są na podstawie kolejnych umów czasowych. Ciągła niepewność wynikająca z tej formy zatrudnienia powoduje u pracowników poczucie braku  bezpieczeństwa zatrudnienia, staje się źródłem długotrwałego stresu, utrudnia stabilizację życiową.
         
        Ostatnim punktem sporu zbiorowego jest wypłata zaległych wynagrodzeń za pracę na sprzęcie na którym należy się wyższe wynagrodzenie. Kontrola Państwowej Inspekcja Pracy potwierdziła, iż DCT Gdańsk S.A. nie wypłaca wynagrodzeń za pracę na sprzęcie na którym należy się wyższe wynagrodzenie.
         
        W dniu 26 czerwca br. pracodawca zwolnił z pracy trzy osoby: dwóch członków Komisji Zakładowej oraz pracownika, który zwrócił się do PIP o kontrolę ws niewypłacania wynagrodzeń. W przypadku nie uwzględnienia postulatów związkowcy z DCT Gdańsk S.A. nie wykluczają podjęcie akcji strajkowej w trakcie trwania sporu zbiorowego.
         
        www.solidarnosc.gda.pl
         
        red.hd

          Wielki impuls w drodze do zwycięstwa

          Wielki impuls w drodze do zwycięstwa
          W niedzielę 28 czerwca w Ursusie odbyły się obchody 39. Rocznicy Czerwca 76. W uroczystościach udział wzięli uczestnicy protestu z Czerwca 1976 r., członkowie NSZZ „Solidarność” oraz parlamentarzyści i przedstawicieli władz lokalnych.
           
          Tradycyjnie główną część obchodów poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie. Nabożeństwo poprowadził ks. prałat Zbigniew Sajnóg. - Mamy obowiązek zapobiegać wszystkiemu, co niszczy nasze życie w różnych jego przejawach. Chodzi o umiłowanie prawdy. O postawę wolności. Pracownicy Ursusa wystąpili, bo kochali życie, swoją pracę, rodzinę, Ojczyznę.  Gotowi byli ponieść nie jedną ofiarę dla obrony godności człowieka - powiedział duchowny.
           
          Po mszy św. zebrani przeszli pod pomnik Wydarzeń Czerwca 1976 roku w Ursusie, gdzie odbył się improwizowany wiec. Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odczytał list Piotra Dudy, przewodniczącego związku.
           
          "Wasz strajk blisko 40 lat temu dał wielki impuls w drodze do zwycięstwa. Od tego momentu z nową siłą zaczęła odradzać się opozycja, tak tragicznie zgaszona w Grudniu 1970 roku. Załoga Ursusa zdecydowanie i z wielką determinacją przeciwstawiła się polityce  ówczesnej władzy i choć złamano ją jeszcze większą siłą - tego, co się wtedy zaczęło , nie dało się już zatrzymać. W całym kraju zastrajkowało wtedy 80 tys. ludzi w 112 zakładach, a w jednym tylko Ursusie do strajku dołączyło 14 tysięcy robotników! Czerwiec 76 to bolesna karta naszej historii, ale dzięki niej możemy dzisiaj świętować 35. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Dzięki tym wydarzeniom dziś żyjemy w niepodległej Polsce" - napisał przewodniczący.
           
           
          red.hd

            Komisja Zakładowa Amazona

            Komisja Zakładowa Amazona
            W Zarządzie Regionu Dolny Śląsk swoje zebranie odbyła Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Amazon Fulfilment Poland Sp. z o.o. 
             
            Na kadencję 2014-2018 w wyborach dnia 14 czerwca wybrano: Grzegorza Cisonia – przewodniczący, Annę Gandziarowską -z-ca, Damiana Jekiela – z-ca, Mikołaja Zielezińskiego – sekretarz, Tomasza Dędek – skarbnik, a na przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Magdalenę Sobańską.
             
            Więcej informacji dotyczących nowej organizacji związkowej, dane kontaktowe, przekierowania do portali społecznościowych możesz odnaleźć TUTAJ.
             
            drz

              Spotkanie premier Kopacz i przedstawicieli górniczych central związkowych

              Spotkanie premier Kopacz i przedstawicieli górniczych central związkowych
              Rządowy Program dla Śląska oraz realizacja procesu restrukturyzacji górnictwa były tematami spotkania premier Ewy Kopacz z przedstawicielami górniczych central związkowych, które odbyło się 29 czerwca w Katowicach.
               
              W pierwszej części rozmów przedstawiciele delegacji rządowej zaprezentowali tezy tzw. Programu dla Śląska, który ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów 30 czerwca podczas wyjazdowego posiedzenia w Katowicach. - Trudno oceniać ten dokument przede wszystkim dlatego, że nie otrzymaliśmy go w całości. Przedstawiono nam jedynie jego główne założenia – powiedział po spotkaniu Jarosław Grzesik, szef górniczej "Solidarności".
               
              Do opracowania i wdrożenia programu rozwoju naszego regionu strona rządowa zobowiązała się w porozumieniu ze związkami zawodowymi z 17 stycznia. Jak podkreślił Jarosław Grzesik, w pracach nad programem wbrew wcześniejszym ustaleniom nie uczestniczyła storna społeczna. - Program dla Śląska nie był przedmiotem konsultacji, choć miał on zostać wprowadzony w społecznym konsensusie. W tym zakresie styczniowe porozumienie zostało złamane – zaznaczył przewodniczący.
               
              Drugim tematem rozmów strony rządowej i delegacji górniczych central związkowych była kwestia restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, ze szczególnym uwzględnieniem procesu tworzenia nowej Kompanii Węglowej. - Niestety w odpowiedzi na znaczną część naszych pytań usłyszeliśmy jedynie hasła i ogólniki, które znaliśmy już wcześniej. Nie dowiedzieliśmy się  niczego nowego w sprawie procesu pozyskiwania inwestora dla kopalni Brzeszcze, czy planu naprawczego dla kopalni Makoszowy. Nie uzyskaliśmy również precyzyjnych informacji w sprawie zasad przechodzenia pracowników do nowej Kompanii Węglowej. To są sprawy, które wciąż powodują niepokój wśród górników – powiedział szef górniczej „S”.
               
               
              red.hd

                Strajk w niemieckim Amazon. "Solidarność" wspiera protestujących związkowców

                Strajk w niemieckim Amazon. "Solidarność" wspiera protestujących związkowców
                Strajk w niemieckim Amazonie rozszerza się. W zeszłotygodniowej manifestacji w Bad Hersfeld wzięło udział ponad 1500 związkowców, w tym również przedstawiciele Komisji Zakładowej "Solidarności" z Amazon Polska oraz Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność”. Pracownicy Amazon w Polsce stoją w obliczu własnych problemów w firmie,  dotyczących uznawania związków, niskich płac i trudnych warunków pracy.
                 
                "Strajk jest naszym sukcesem; wielu pracowników uczestniczyło w nim po raz pierwszy, wykazując odwagę" - oświadczyła Stefanie Nutzenberger z zarządu związku Ver.di. Jej zdaniem kierownictwa Amazonu "stosuje uniki" odmawiając podjęcia rozmów o układzie zbiorowym. - Nie pogodzimy się z tym - powiedziała Nutzenberger.
                 
                Ver.di żada, by Amazon podniósł płace pracowników swych centrów wysyłkowych do poziomu przewidzianego przez niemieckie układy zbiorowe dla sektorów handlu wysyłkowego i detalicznego. Od ponad roku organizuje strajki, by zmusić firmę do negocjacji. Firma odrzuca żądania związkowców, twierdząc, że chodzi tutaj o pracowników logistyki, których średnia wynagrodzeń przewyższa standard dla branży.
                 
                - Pracownicy w Polsce są w dużo gorszej sytuacji - mówi Alfred Bujara, szef sekcji - Nie mamy układów zbiorowych pracy do których można by się odnieść. Bujara podkreśla, że wynagrodzenie polskich pracowników jest 3/4 krotnie mniejsze niż w Niemczech, mimo, że mowa o tych samych firmach i i takich samych miejsc pracy. - Światowa Federacja Związków Zawodowych UNI Europa Global podjęła działania solidarnościowe mające na celu poprawę warunków pracy i płacy pracowników Amazon na całym świecie - dodaje szef "Solidarności" handlu.
                 
                Niemcy to dla Amazona drugi najważniejszy rynek po USA. Firma zatrudnia tam w dziewięciu niemieckich centrach łącznie 9 tys. ludzi na stałe oraz 14 tys. sezonowo.
                 
                hd

                  Beata Szydło do szefa Związku: Porozmawiajmy o referendum.

                  • Kategoria: Kraj
                  Beata Szydło do szefa Związku: Porozmawiajmy o referendum.
                  "Zdaję sobie sprawę, że reforma wprowadzona przez rząd PO-PSL zmusza do pracy niemal do śmierci"- napisała Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości w liście do Piotra Dudy, lidera "Solidarności". Zaproponowała spotkanie i rozmowę na temat referendum w sprawie wieku emerytalnego. 
                   
                  Beata Szydło jest oficjalnym kandydatem PiS na stanowisko premiera - zwróciła się do szefa "S" z prośbą o spotkanie, ponieważ podczas kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy często słyszała od wyborców, że chcą zmiany wieku emerytalnego. Z tego właśnie powodu wcześniej Polacy masowo podpisywali wniosek "Solidarności" o referendum, zlekceważony przez rząd PO- PSL.Ponieważ Związek był "wielkim orędownikiem dialogu z obywatelami w sprawie wieku emerytalnego", wiceprezes PiS wierzy, ze "wspólnym silnym głosem uda się umożliwić by obywatele dostali prawo do bezpośredniego wypowiedzenia się w tej ważnej i pilnej kwestii".
                   
                  W marcu 2012, mimo wielu protestów i demonstracji, posłowie odrzucili wniosek Związku o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego, pod którym podpisało się aż 2,5 miliona osób. "Solidarność" proponowała, aby w referendum Polacy odpowiedzieli na pytanie, czy są za utrzymaniem funkcjonującego w tamtym czasie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
                   
                  Spotkanie odbędzie się we wtorek w Gdańsku, w siedzibie Komisji Krajowej. Około godz. 16 przewidziany jest briefing prasowy w sali Akwen.
                   
                  hd
                   

                    Rumia uczciła powstanie NSZZ „Solidarność”

                    Rumia uczciła powstanie NSZZ „Solidarność”
                    Mieszkańcy Rumi, związkowcy, działacze samorządowi oraz posłowie uczcili 35-lecie powstania NSZZ „Solidarność”.
                     
                    W pamiętnym Sierpniu’80 również strajkowali pracownicy rumskich zakładów pracy, tam też działała w stanie wojennym jedna z podziemnych drukarni. Nie powinien dziwić też fakt, że rocznicę wybuchu strajków w 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych świętujemy już teraz. Przypomnijmy więc, że to strajki w Lublinie i Świdniku w lipcu 1980 roku zapoczątkowały erę „Solidarności”.
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.