Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Nagrodzeni za działalność związkową w 2014 roku

Nagrodzeni za działalność związkową w 2014 roku
Reprezentanci organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” z Regionu Gdańskiego spotkali się w poniedziałek, 29 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod hasłem „35 lat blisko ludzi”.
 
Związkowcy otrzymali specjalny list od prezydenta elekta Andrzeja Dudy, który odczytał przewodniczący Regionu. Ważnym punktem spotkania było podsumowanie działalności związkowej w roku 2014 wraz z wyróżnieniami dla organizacji zakładowych z okazji 35-lecia. Kilkudziesięciu związkowców otrzymało dyplomy z podziękowaniami.
 
Lista nagrodzonych TUTAJ
 
red.hd

    Niższa cena prądu dla przemysłu – szansa dla hut czy kiełbasa wyborcza?

    Niższa cena prądu dla przemysłu – szansa dla hut czy kiełbasa wyborcza?
    Ogłoszenie przez rząd „Programu Śląsk 2.0” niespodziewanie dotyczy także zakładów pracy zlokalizowanych w Małopolsce, jak choćby kopalni Brzeszcze, która ma być kupiona przez spółkę TAURON, choć na razie nie wiadomo kiedy. Najważniejsza w dokumencie jest jednak zapowiedź rezygnacji przez państwo z akcyzy za energię elektryczną dla przemysłu energochłonnego. 
     
    Skorzysta z tego będący na skraju opłacalności produkcji ZGH Bolesław Bukownie, a przede wszystkim Huta im. Sendzimira w krakowskiej Nowej Hucie. Zniesienie akcyzy było bowiem jednym z warunków w negocjacjach koncernu ArcelorMittal z rządem w sprawie modernizacji wielkiego pieca do wytopu surówki stali, który za rok kończy swą żywotność technologiczną. Likwidacja wielkiego pieca oznaczałaby natomiast likwidację całej części surowcowej, a tym samym stratę co najmniej półtora tysiąca miejsc pracy w samej tylko hucie. 
     
    Ostateczna decyzja kierownictwa koncernu nie jest jeszcze znana, ale wiadomo jest, że wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński skierował w ostatnich dniach list w sprawie Nowej Huty do londyńskiej siedziby koncernu.
     
    Dobrej myśli są też nowohuccy związkowcy, którzy podkreślają, że pierwszym krokiem w realizacji tego porozumienia była umowa koncernu z wojewodą małopolskim, w wyniku której 300 ha należących do kombinatu zostało przekazane Skarbowi Państwa, w tym dwa budynki administracyjne charakterystyczne dla tego zakładu. – Natomiast 500 ha stało się własnością koncernu, dotychczas była to tylko dzierżawa wieczysta – mówi Roman Wątkowski, wiceprzewodniczący i rzecznik prasowy Komisji Robotniczej Hutników. – Teraz posiedzenie rządu na Śląsku i przygotowanie „Programu” dla Śląska, a przede wszystkim likwidacja akcyzy na prąd pozwoli zrealizować zobowiązania koncernu wobec naszego zakładu, a przy okazji zwiększyć moc produkcyjną zakładu surowcowego i nasza wydajność. – Szkoda, że rządowi aż osiem lat zajęło uświadomienie sobie, że w Polsce istnieje jakiś przemysł i rząd powinien go wspierać – dodaje wiceprzewodniczący KRH. 
     
    Adam Zyzman
     
    red.hd

      Piknik rodzinny NSZZ „Solidarność” Sitech w Polkowicach

      Piknik rodzinny NSZZ „Solidarność” Sitech w Polkowicach
      W XV rocznicę powstania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Sitech Polkowice, Komisja Międzyzakładowa zorganizowała Piknik Rodzinny dla pracowników i ich rodzin.
       
      Piknik odbył się na Głogowskich Obiektach Sportowych „Chrobry Głogów”. W czasie pikniku odbyło się  wiele zabaw i konkursów dla dzieci i dorosłych oraz koncertów muzycznych. . Zorganizowano Turniej piłkarski o Puchar Przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej. Nagrody dla najlepszych drużyn wręczyli przewodniczący KM Jacek Pobihuszka i  jego zastępca Krzysztof Doszczenko.  Z okazji XV rocznicy powstania Organizacji Międzyzakładowej członkowie Komisji Międzyzakładowej  uroczyście  podziękowali członkom NSZZ „Solidarność” z największym stażem związkowym, wręczając im drobne upominki.
       
       
      red.hd

        Młodzi związkowcy o rynku pracy. Europejska Konferencja Młodych

        Młodzi związkowcy o rynku pracy. Europejska Konferencja Młodych
        Blisko 100 młodych działaczy związkowych z całej Europy uczestniczyło w dniach 1.07 – 2.07 w Berlinie w Europejskiej Konferencji Młodych. Głównym tematem spotkania, zorganizowanego przez niemiecki związek zawodowy DGB i Fundację Friedricha Eberta była ocena europejskich strategii na  rzecz zatrudnienia.
         
        Jednym z celów konferencji było wypracowanie rekomendacji i postulatów młodych ludzi w obszarze rynku pracy, które mają być przedmiotem prac w trakcie kongresu EKZZ we wrześniu. W czasie konferencji odbyło się pięć paneli dyskusyjnych poświęconych zatrudnieniu młodych i pracy wysokiej jakości, mobilności, kształceniu zawodowemu, edukacji i przyszłości pracy. Ponadto, w trakcie konferencji zaproszeni z tej okazji posłowie do Parlamentu Europejskiego przedstawili kształt polityk europejskich z obszaru zatrudnienia młodych, ich słabości i mocnych stron, oraz odpowiadali na pytania osób uczestniczących, np. dotyczące negocjowanej obecnie umowy handlowej z USA i Planu Inwestycyjnego Junckera. 
         
        Z ramienia KK w obradach uczestniczył Mateusz Szymański, Pełnomocnik ds. Młodych, który wziął udział w warsztacie „Praca Przyszłości”.  Podczas zajęć przedstawił trudną sytuację osób młodych na polskim rynku pracy oraz wynikające z niej zagrożenia w przyszłości.
         
        red.hd

          Partnerstwo związków zawodowych Europy

          Partnerstwo związków zawodowych Europy
          " Na podstawie naszych wspólnych doświadczeń obserwujemy, że gwałtownie pogłębiają się nierówności w społeczeństwie europejskim, dotykające szczególnie osób młodych, kobiet i emerytów. Plan Junckera nie jest wystarczającą odpowiedzą na potrzeby społecznego i ekonomicznego rozwoju Europy" - napisali przedstawiciele central związkowych 5 regionów Europy, w tym NSZZ "Solidarność" oraz OPZZ z Wielkopolski we wspólnie przyjętej rezolucji.
           
          W dniach 24-25 czerwca przedstawiciele zwiazków zawodowych z Wielkopolski, Aquitaine (Francja), Valencia (Hiszpania), Emilia Romagna (Włochy) oraz Hessen (Niemcy) rozmawiali w siedzibie CGT Aquitaine (Francja) na temat aktualnej sytuacji społeczno politycznej w regionach oraz wpływu kryzysu gospodarczego w Unii Europejskiej na warunki zatrudnienia i kondycję rynku pracy. Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że nie mogą godzić się na przenoszenie kosztów kryzysu finansowego bezpośrednio na społeczeństwo. Związki zawodowe Europy nie mogą też godzić się na stopniowe ograniczanie praw obywatelskich. Uznano też za konieczne wzmocnienie związkowej współpracy międzynarodowej w celu obrony praw pracowniczych w Europie.
           
          W trakcie spotkania wystosowano wspólną rezolucję związków zawodowych 5 regionów Europy, krytycznie odnoszącą się do dotychczasowej polityki antykryzysowej Komisji Europejskiej. W rezolucji znalazł się także apel do polityków Unii Europejskiej o respektowanie praw obywatelskich i pracowniczych społeczeństwa greckiego, które płaci aktualnie największą cenę kryzysu bankowego. Treść rezolucji TUTAJ.
           
          Spotkanie zakończyła wspólna manifestacja zorganizowana przez francuskie związki zawodowe na ulicach stolicy regionu Aquitaine - Bordeaux.  Otwarciu demonstracji towarzyszyło odczytanie wypracowanej na spotkaniu rezolucji 5 regionów, po czym przy dźwiękach muzyki latynoskiej uczestnicy ruszyli pod budynki rządowe regionu. W demonstracji wzięły udział m.in. związki zawodowe przewoźników i taksówkarzy, paraliżując na kilka godzin ruch w centrum miasta. Demonstranci domagali się m.in. godnych płac, jednolitej polityki podatkowej wobec różnych grup zawodowych, rewaloryzacji emerytur i świadczeń socjalnych ‘zamrożonych’ w imię ‘walki z kryzysem’ oraz zlikwidowania przez polityków Unii Europejskiej tzw. rajów podatkowych, do których wyprowadzany jest kapitał coraz większej liczby firm w Europie. 
           
           
          red.hd

            Wzrost wynagrodzeń na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

            Wzrost wynagrodzeń na Śląskim Uniwersytecie Medycznym
            Podwyżki płacy zasadniczej w kwocie od 166 zł do nawet 390 zł netto otrzymają 30 sierpnia i 1 września pracownicy wszystkich grup zawodowych ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wyższe wynagrodzenia zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 roku.
             
            Wzrost płac na uczelni zamyka realizację rządowej ustawy zakładającej w latach 2013-2015 coroczny wzrost wynagrodzeń w uczelniach publicznych. - To trzecia, a zarazem ostatnia podwyżka płac dla naszych pracowników. Sądzę, że wszyscy powinni być nimi usatysfakcjonowani. Społeczność naszej uczelni bardzo dobrze przyjęła też fakt, że wzrost płac jest jednakowy dla poszczególnych stanowisk - podkreśla Danuta Jarosz, przewodnicząca Solidarności na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
             
            W tym roku na podwyżki płac dla pracowników ŚUM resort zdrowia przeznaczył ponad 14 mln 737 tys.  zł, czyli o około milion złotych więcej niż w roku ubiegłym.
             
            2 lipca uczelniane związki zawodowe podpisały z pracodawcą porozumienie płacowe regulujące tegoroczny wzrost płac dla pracowników-nauczycieli oraz dla pracowników nie będących nauczycielami. Przy podziale środków kierowali się zasadą, że kwota podwyżek na poszczególnych stanowiskach musi być taka sama.
             
            Podwyżki płac o 390 zł otrzymali profesorowie zwyczajni. Profesorowie nadzwyczajni będą zarabiać więcej o 375 zł. Płace profesorów ŚUM wzrosną o 370 zł, adiunktów habilitowanych o 365 zł, a adiunktów bez habilitacji o 360 zł. Starsi wykładowcy ze stopniem doktora otrzymają na rękę 355 zł podwyżki. Płace pracowników naukowo-technicznych, biblioteki i administracji podwyższone zostały o 290 zł. Robotnicy zatrudnieni w ŚUM dostaną wypłaty wyższe o  219 zł , a  pracownicy obsługi o 166 zł.
             
            red.hd

              Po stronie prawdy w Polkowicach

              Po stronie prawdy w Polkowicach
              W Polkowicach nagrywany był program TV TRWAM „Po stronie prawdy”. Tematyka dotyczyła wpływu podatku od niektórych kopalin na sytuację ekonomiczną KGHM i negatywny wpływ podatku na cały region.
               
              W programie brali udział senator RP Dorota Czudowska, poseł RP Wojciech Zubowski, ze strony NSZZ „Solidarność” wypowiadali się Bogdan Nuciński przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” ZG „Lubin”, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” HM Legnica Mieczysław Krzywy, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” HM Głogów Andrzej Kucharski oraz radni i mieszkańcy gmin Polkowice, Głogów oraz Lubin. Termin emisji programu w TV TRWAM 15.07.2015 o godz. 17.00.
               
               
              hd

                "Kreator miejsc pracy". Kapituła nagrodziła najlepszych pracodawców.

                • Kategoria: Kraj
                "Kreator miejsc pracy". Kapituła nagrodziła najlepszych pracodawców.
                Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało nagrody w drugiej edycji konkursu „Kreator miejsc pracy”. Konkurs wyróżnia pracodawców, którzy tworzą nowe miejsca pracy oraz zatrudnili najwięcej pracowników w ubiegłym roku. - "Solidarność" wspiera takie inicjatywy - mówi Piotr Duda, szef Związku.
                 
                Kapituła konkursu, w skład której wchodziła także "Solidarność", przy wyborze zwycięzców brała również pod uwagę jakość miejsc pracy czyli liczbę pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, oferowanie szkoleń i stosowanie dodatkowych systemów wynagradzania oraz zatrudnianie osób do 30. roku życia, tych z grupy 50+ oraz niepełnosprawnych.
                 
                Wyróżnienia zostały przyznane w pięciu kategoriach: mikro- i małe przedsiębiorstwa, średnia firma przemysłowo-produkcyjna, średnia firma handlowo-usługowa, duża firma przemysłowo-produkcyjna oraz duża firma handlowo-usługowa. 
                 
                W grupie małych pracodawców pierwsze miejsce zdobyła Rawsko-Bialska Spółdzielnia Socjalna „Nadzieja i praca”. W kategorii średnich firm z branży przemysłowo-produkcyjnej zwyciężyła firma August Faller sp z o.o. W konkurencji średnich przedsiębiorstw działających w sferze handlowo-usługowej pierwsze miejsce zajęła Grupa HRC, która zajmuje się doradztwem i procesami rekrutacyjnymi. Z kolei najważniejsze wyróżnienie w kategorii dużych przedsiębiorstw przemysłowo-produkcyjnych przypadło firmie Lacroix Electronics sp z o.o., produkującej podzespoły elektroniczne dla branży motoryzacyjnej i przemysłowej. 
                 
                - "Solidarność" zawsze pochwala nagradzanie dobrych praktyk. Z tego też powodu przyjąłem zaproszenie do udziału w kapitule konkursu - mówi Piotr Duda - Oczywiście pozytywne jest to, że w konkursie wyróżnia się pracodawców, którzy zatrudniają pracowników, ale dużo ważniejsze jest to, że w konkursie liczy się też jakość tych miejsc - dodaje i przypomina, że Związek co roku nagradza pracodawców w konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikom. – Ale staramy się też wspierać inne inicjatywy - dodaje lider "Solidarności".
                 
                hd
                 

                  Kankovsky zwycięzcą III etapu XXVI wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

                  • Kategoria: Kraj
                  Kankovsky zwycięzcą III etapu XXVI wyścigu Solidarności i Olimpijczyków
                  Czech Alois Kankovsky został zwycięzcą III etapu wyścigu "Solidarności" i Olimpijczyków. Paweł Franczak, najlepszy z Polaków uplasował się na 3. miejscu.
                   
                  W dwóch poprzednich etapach wygrywał Holender Johim Ariesen. Czwartek należał jednak do Kankovsky'ego, który pokonał liczącą 189,2 km trasę Nowy Sącz - Jaworzno w czasie 4h 21' 52". Tuż za nim na metę dojechał Ukrainiec Vitaliy Buts. Trzeci był Polak.
                   
                  Dzisiaj kolarze rywalizują na liczącej 154 km trasie Solec-Zdrój - Kielce.
                   
                  W rywalizacji bierze udział 114 kolarzy z 19 ekip, w tym 7 polskich. W sumie w czasie całego wyścigu rozegranych zostanie pięć etapów. Trasa ma długość 737,3 km i prowadzi przez województwa lubelskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie i łódzkie. Impreza zakończy w sobotę 4 lipca na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. 
                   
                  Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków, organizowany przez ZR Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarnośc",  jest imprezą wpisaną w Międzynarodowy Kalendarz UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej). Wyścig znajduje się w grupie Europe Tour. Klasa ta jest zarezerwowana dla imprez reprezentujących odpowiednio wysoki poziom zarówno organizacyjny jak i sportowy. Jest to jedyna impreza kolarska w Polsce w tej kategorii z tak szerokim zasięgiem terytorialnym i zróżnicowaną trasą. Rywalizacja odbywa się pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
                   
                  hd, tygodniksolidarnosc.com 
                   
                  Wyniki kolejnych etapów wyścigi zobacz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

                    Gorąco w pracy? Pracowniku, poznaj swoje prawa

                    • Kategoria: Kraj
                    Gorąco w pracy? Pracowniku, poznaj swoje prawa
                    Zimne napoje, żaluzje w oknach, a nawet krótszy dzień pracy - tego pracownik może  wymagać od swojego szefa w czasie upałów. Wysokie temperatury powodują, że praca staje się bardziej uciążliwa. Zdrowie i życie pracowników musi być odpowiednio chronione. Pracowniku, poznaj swoje prawa!
                     
                    Nie ma znaczenia czy pracujemy w biurze, fabryce czy na budowie. Pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. - Przedsiębiorca jest zobowiązany do zaopatrzenia pracowników w zimne napoje, gdy pracownik pracuje na zewnątrz, a temperatura przekracza 25 st. Celsjusza - tłumaczy Marzena Flis, Pełnomocnik KK do spraw BHP - Jeśli chodzi o zakłady pracy, obowiązek taki pojawia się, gdy temperatura wzrasta 28 st. Celsjusza. 
                     
                    Przepisy Kodeksu pracy i rozporządzenia ministra nie regulują, jaka ilość zimnych napojów przypada na pracownika. - Oznacza to, że powinien zapewnić ilość wystarczającą zatrudnionym na cały dzień pracy - wyjaśnia pełnomocnik KK.
                     
                    Ponadto w przypadku osób pracujących na dworze i wykonujących zadania, przy których można się pobrudzić, powinny mieć one zapewnione co najmniej 90 litrów wody do mycia. Zasada taka obowiązuje oczywiście, jeśli w miejscu pracy nie ma dostępu do bieżącej wody.
                     
                    To jednak nie koniec obowiązków pracodawcy wobec pracowników. Powinien zapewnić w pomieszczeniach temperaturę odpowiednią do pracy. Może do tego wykorzystać klimatyzatory lub wentylatory. Ma również obowiązek instalacji rolet lub żaluzji, by poprawić zatrudnionym komfort pracy. Jeśli pomieszczenie jest bardzo nagrzane, a nie ma klimatyzacji, pracodawca może wcześniej zwolnić pracowników.
                     
                    hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.