Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Nie jedz śmieci

Nie jedz śmieci
Parlament Europejski planuje wprowadzenie zakazu reklamy produktów spożywczych, które mają wysoką zawartość tłuszczów i cukru – poinformował przedstawiciel KE Philippe Roux na konferencji „Żywienie i aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”.
 
Jak pisze portal forbes.pl, konferencja została zorganizowana przez Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Otyłości. Jak mówił Roux, Komisja Europejska ma świadomość wyzwania, jakie stoi przed państwami członkowskimi, a jest nim przeciwdziałanie epidemii otyłości wśród dzieci. Według niego w 2008 r. na czworo dzieci jedno miało nadwagę lub otyłość, a dziś ma ją już jedno na troje. Ocenił, że także w Polsce sytuacja zmienia się niepokojąco, choć nie tak szybko jak w innych krajach UE.
 
Jak mówiła w maju wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, w przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia Narodowym Programie Zdrowia będzie plan przeciwdziałania nadwadze i otyłości. Największym wyzwaniem jest powstrzymanie tej epidemii wśród najmłodszych. Od września mają się zmienić sklepiki szkolne. Nie będzie w nich tzw. śmieciowego jedzenia, słodyczy i słodzonych napojów.
 
 
nowyobywatel.pl

    35. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Wielkopolska Południowa

    35. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Wielkopolska Południowa
    Msza święta oraz spektakl "Nasze drogi do wolności" to kluczowe wydarzenia obchodów 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Wielkopolska Południowa. Obchody organizowane są w lipcu, ponieważ strajki w Ostrowie Wielkopolskim miały miejsce w czerwcu i lipcu 1980 r.
     
     Program:
     
    godz. 11.30 – msza św. w Kościele pw. Świętego Antoniego Padewskiego Ostrów Wielkopolski, ul. Raszkowska 39
     
     godz. 13.00 – Spektakl słowno-muzyczny „Nasze drogi do wolności” Ostrowskie Centrum Kultury, ul. Wolności 2
     
     godz. 14.00 – Poczęstunek
     
     
    red.hd

      2-5 i 13-17 lipca 1981 roku. I WZD Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

      2-5 i 13-17 lipca 1981 roku. I WZD Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”
      I WZD NSZZ „S” Regionu Gdańskiego odbyło się od 2 do 5 i od 13 do 17 lipca 1981 r. 600 delegatów reprezentowało 865 tys. członków Związku z 2008 organizacji zakładowych.
       
      Przyjęto m.in. uchwały dotyczące projektu ustawy o samorządzie przedsiębiorstw, środków masowego przekazu, czystości wód Zatoki Gdańskiej oraz organizacji regionalnej Związku. Delegaci podjęli decyzję o powołaniu tygodnika „Samorządność”, z Lechem Bądkowskim jako redaktorem naczelnym i wybrali 61 członków Zarządu Regionu, z przewodniczącym Lechem Wałęsą i delegatów na I KZD.
       
      W wyborach do władz regionalnych Związku zwyciężyli w większości stronnicy Lecha Wałęsy. Andrzej Gwiazda został usunięty z prezydium, ale wszedł w skład ZRG. Większości głosów do ZRG nie uzyskali Anna Walentynowicz (zgłoszona z sali jako „honorowa członkini” ZRG) i Bogdan Borusewicz. Alina Pienkowska i Joanna Duda-Gwiazda nie uzyskały mandatów na I KZD NSZZ „S”.
       
      20 lipca 1981 r. wybrano Prezydium ZRG: Lech Wałęsa, przewodniczący, Stanisław Fudakowski, Bogusław Gołąb, Maria Grubba, Jacek Kłys, Andrzej Kozicki, Bogdan Lis, Konrad Marusczyk, Jacek Merkel, Andrzej Opiela, Jan Samsonowicz, Zdzisław Złotkowski.
       
      Członkiem Zarząu Regionu był wówczas Bogdan Olszewski, który także obecnie pełni tę funkcję, jako jedyny z jego ówczesnego składu.
       
       
      red.hd

        "Solidarność" uczci pamięć ofiar prowokacji

        "Solidarność" uczci pamięć ofiar prowokacji
        Świętokrzyska „Solidarność” złoży w sobotę wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą ofiary pogromu kieleckiego. Od 1981 roku Związek każdego 4 lipca wspomina ofiary prowokacji  UB i składa kwiaty pod miejscem  wspomnień.
         
        Pogrom kielecki czyli seria napadów na ludność żydowską miała miejsce 4 lipca 1946 roku w Kielcach. Pogromu dokonali polscy mieszkańcy Kielc i żołnierze Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. - Nie mam żadnej wątpliwości, że wydarzenia 4 lipca 1946 były prowokacją - podkreśla dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z IPN - Mordowanie Żydów było sprowokowane i w znacznych stopniu wykonane przez wojsko, milicję i UB.
         
        red.hd

          Minimalna emerytura wzrośnie o 5 zł

          • Kategoria: Kraj
          Minimalna emerytura wzrośnie o 5 zł
          Emerytury w przyszłym roku mogą wzrosnąć tylko o 5 zł! Jest to efekt proponowanego przez rząd procentowego wskaźnika waloryzacji. - To niedopuszczalne - mówi Dariusz Kucharski, szef Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność".
           
          Według projektu waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur, przygotowanego przez Ministerstwo Pracy o Polityki Społecznej, wszystkie świadczenia zostaną zwiększone o 0,52 proc. Eksperci alarmują, że na takim rozwiązaniu stracą osoby otrzymujące świadczenia poniżej średniej, a zyskają ci, którzy pobierający najwyższe wypłaty. 
           
          Z wyliczenia wynika, że emeryt, który dostaje obecnie 880,50 zł, w marcu przyszłego roku otrzyma 885,07 zł. Ten ze świadczeniem w wysokości 5 tys. zł po waloryzacji otrzyma pięć razy większą podwyżkę.
           
          – W Polsce najniższa emerytura nie ma związku z płacą minimalną. W efekcie tego osoby pobierające świadczenia z ZUS tak naprawdę nie korzystają ze wzrostu gospodarczego. Co więcej, od kilku lat rząd przy waloryzacji uwzględnia wyłącznie jedną piątą wzrostu wynagrodzenia. To powoduje, że osoby pobierające najniższe świadczenia z każdym rokiem są w coraz gorszej sytuacji – tłumaczy Andrzej Strębski, niezależny ekspert emerytalny w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" 
           
          Przeciętna polska emerytura stanowi średnio połowę przeciętnego wynagrodzenia. Minimalna emerytura od lat jest niższa od minimum socjalnego. Najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 880,45 zł. i pobiera ją 149 tys. emerytów.
           
          - To jest absolutnie niedopuszczalna propozycja - komentuje Dariusz Kucharski, przewodniczący Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" - Będziemy protestować przeciw tak krzywdzącemu rozwiązaniu! Kucharski tłumaczy, że w zeszłym roku sekretariat pozytywnie zaopinował przedstawioną propozycję hybrydowej waloryzacji emerytur, pod warunkiem, że wysokość emerytury minimalnej zostanie wynegocjowana przez partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego. - Proponowana teraz przez ministerstwo waloryzacja procentowa tylko konserwuje biedę - podkreśla szef emeryckiej "Solidarności". 
           
          hd
           
           
           
           
           

            Ponad 10 proc. bezrobocia na Pomorzu

            Ponad 10 proc. bezrobocia na Pomorzu
            Blisko 88 tys. osób było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy na Pomorzu na koniec maja br. – wynika z informacji miesięcznej o rynku pracy w maju 2015 r., przygotowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Tym samym stopa bezrobocia wyniosła w regionie 10,3 proc., o 0,6 proc. mniej niż w kwietniu br.
             
            W maju, w porównaniu z miesiącem wcześniejszym, wzrosła liczba oferowanych przez pracodawców miejsc pracy i miejsc aktywizacji (8,7 tys.). Nieznacznie wzrosło także zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw – o 0,01 proc. do nieco ponad 286 tys. osób. Spadło natomiast, i to o 2,1 proc., przeciętne wynagrodzenie, które wyniosło niecałe 4050 zł.
             
            Mimo spadku bezrobocia na Pomorzu niepokojem może napawać jego struktura – tylko 15,4 proc. ogółu osób bez pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych! Nie zmniejszają się także tradycyjne różnice terytorialne. W Trójmieście stopa bezrobocia waha się od 3,9 proc. (Sopot), przez 5,4 proc. (Gdynia) do 5,5 proc. (Gdańsk). Dalej od centrum województwa jest znacznie gorzej. W trzech powiatach bezrobocie przekroczyło 20 proc. – nowodworskim (25,4 proc.), człuchowskim i malborskim (w obu 20,5 proc.). Niewiele lepiej w maju br. wyglądała sytuacja w powiecie sztumskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 19,8 proc.
             
             
            red.hd

              Podwyżka płac w Hucie Pokój

              Podwyżka płac w Hucie Pokój
              O 10 proc. wzrosły średnio od 1 lipca płace pracowników z Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Porozumienie w tej sprawie podpisali z pracodawcą przedstawiciele trzech działających w zakładzie związków zawodowych. - Wpływ na wysokość tych podwyżek będą miały m.in. liczba przepracowanych godzin roboczych, nadgodzin, a także charakter wykonywanej pracy. Ludzie zatrudnieni na stanowiskach nierobotniczych mogą liczyć nawet na wzrost płac wynoszący średnio 300 zł brutto - wyjaśnia Józef Skudlik, przewodniczący zakładowej "Solidarności".
               
              Podczas negocjacji płacowych związkowcy wskazywali, że podwyżek w hucie nie było od trzech lat. - To był nasz jedyny argument, bo obecnie nasz zakład nie odnotowuje najlepszych wyników, podobnie zresztą jak cała branża hutnicza. O podwyżkach zdecydowała dobra wola pracodawcy. Wszyscy liczymy, że po dokonanej już zmianie właściciela Huty Pokój zmienią się też możliwości zakładu m.in. pod względem sprzedaży naszych produktów oraz zakupu wsadu - mówi przewodniczący.     
               
              Huta Pokój w Rudzie Śląskiej zatrudnia ponad 1000 pracowników. Zakład m.in. produkuje blachy i profile gorącowalcowane, profile zimnogięte i konstrukcje stalowe.
               
              red.hd

                Gimnazjaliści z Głogowa z wizytą w kolebce „Solidarności”

                Gimnazjaliści z Głogowa z wizytą w kolebce „Solidarności”
                W dniach od 17 do 19 czerwca czworo uczniów Gimnazjum nr 1 w Głogowie, którzy zostali laureatami konkursów: „Od Solidarności do III Rzeczypospolitej” i „Solidarna Szkoła” przebywało na wyjeździe edukacyjnym w Gdańsku. 
                 
                Wyjazd był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”. Podczas wizyty w Gdańsku młodzi głogowianie odwiedzili Stocznię Gdańską gdzie narodził się ruch „Solidarność”, oddali cześć poległym stoczniowcom – ofiarom grudnia 1970 roku, odwiedzili siedzibę Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Znaleźli też czas na relaks na sopockim molo i plaży oraz spędzili urocze popołudnie na gdańskiej starówce. Ostatniego dnia pobytu w Gdańsku uczestniczyli w gali finałowej konkursu „Solidarna Szkoła” w Europejskim Centrum Solidarności, podczas której zwiedzili wystawę poświęconą historii „Solidarności”.  Zobaczyli tablice ze spisanymi 21 postulatami. Następnie uczestniczyli w warsztatach na temat twórczych działań młodzieży, spotkali się z pierwszym przewodniczącym „Solidarności” Lechem Wałęsą. Na zakończenie odebrali nagrody i certyfikat „Solidarnej Szkoły”.
                 
                Trzydniowy pobyt w Gdańsku to niezapomniane przeżycia, możliwość odwiedzenia miejsc gdzie tworzyła się najnowsza historia Polski i gdzie powstała „Solidarność”.
                 
                Uczestnicy wyjazdu i ich opiekunka wyrażają wdzięczność Regionowi Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” za możliwość pobytu w mieście kolebce „Solidarności”.
                 
                 
                red.hd

                  Moc atrakcji na 35-lecie "Solidarności"

                  • Kategoria: Kraj
                  Moc atrakcji na 35-lecie "Solidarności"
                  Występ Chrisa de Burgh uświetni obchody 35- lecia powstania NSZZ "Solidarność". Dodatkową atrakcją będzie koncert "MY Naród" na dużej scenie, a także występy BoneyM i Papa Dance. Dla całych rodzin przewidziano  liczne zabawy i konkursy.
                   
                  Wszystko to organizowane jest w ramach festynu "Solidarność pokoleń", który odbędzie się 29 sierpnia na terenie Stoczni Gdańskiej, od godz.15. Wcześniej ok. godz. 14 na Placu Solidarności odbędzie się demonstracja, którą zakończy uroczyste składanie kwiatów pod brama nr 2 Stoczni Gdańskiej. 
                   
                  W czasie festynu wystąpi Papa Dance i BoneyM (godz.15). O godz.19 rozpocznie się transmitowany przez TVP koncert "My Naród",  na którym zespoły z całej Polski zagrają kultowe przeboje lat 80- tych. O godz. 21.30 na scenę wyjdzie irlandzki wokalista i gitarzysta Chris de Burgh.
                   
                  W chwili obecnej zarządy regionów organizują nabór chętnych do udziału rocznicowej imprezie.
                   
                  Szczegółowy program ogłosi Piotr Duda, szef Związku podczas konferencji prasowej, zaplanowanej na 24 lipca o godz.13.00. Tego dnia "Solidarność" rusza z promocją wydarzenia.
                   
                  hd

                    "Solidarność" starachowicka przeciwko dyrektorowi szpitala

                    "Solidarność" starachowicka przeciwko dyrektorowi szpitala
                    Rada Delegatury Starachowice oraz Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność” działające na terenie Starachowic w pełni popierają stanowisko prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w sprawie lamania prawa przez  pracodawcę w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.
                     
                    "Solidarność" starachowicka podkreśla, że działania dyrektora szpitala to nie tylko utrudnianie pracy, ale również łamania praw pracowniczych jak i związkowych. "Wobec naruszenia prawa, żądamy od Pana Dariusza Dąbrowskiego Starosty Powiatu Starachowickiego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, wyciągnięcia stosownych wniosków i podjęcia konkretnych działań" - napisali związkowcy w podjętym stanowsku -  "W przypadku braku podjęcia decyzji będziemy zmuszeni do podjęcia działań zgodnie z obowiązującym prawem".
                     
                    O sprawie pisaliśmy TUTAJ.
                    Stanowisko Rady Delegatury Starachowice TUTAJ
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.