Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Spotkanie Grupy Pracowniczej Międzynarodowej Konferencji Pracy

Spotkanie Grupy Pracowniczej Międzynarodowej Konferencji Pracy

W dniu dzisiejszym w godzinach rannych odbyło się posiedzenie Grupy Pracowniczej Międzynarodowej Konferencji Pracy. Spotkania grupy poświęcone są omówieniu przebiegu prac w poszczególnych komitetach pracujących w ramach realizacji celów Konferencji.

Catelene Passchier, Przewodnicząca Grupy Pracowniczej poinformowała, iż w Komitecie do Spraw Ogólnych (General Affairs Committee) zakończyła się praca nad pierwszym punktem obrad Komitetu, stanowiącym siódmy punkt programu Międzynarodowej Konferencji Pracy a dotyczącym zaliczenia kwestii bhp do praw fundamentalnych poprzez wprowadzenie poprawki do paragrafu 2 Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy z 1998 r. dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy.

Do instrumentów praw podstawowych w zakresie bhp zostaną zaliczone Konwencja Nr 155 MOP dotycząca bezpieczeństwa, zdrowia pracowników i środowiska pracy oraz Konwencja Nr 187 MOP dotycząca struktur promujących bezpieczeństwo i higienę pracy. Rezolucja w tej sprawie zostanie przyjęta na Posiedzeniu Plenarnym w dniu 10 czerwca br.

Gościem posiedzenia Grupy Pracowniczej po raz ostatni był Guy Ryder, Dyrektor Generalny MOP. Od października 2022 r. funkcję tę obejmie Gilbert F. Houngbo, pierwszy Afrykanin na tym stanowisku. Będzie ją sprawował przez 5 lat.

Guy Ryder funkcję Dyrektora Generalnego pełnił od 2012 r. W roku 2016 został ponownie wybrany na pięcioletnią kadencję, która upływa z końcem września br.

Przez ostatnie 10 lat tradycją stało się, iż Guy Rider przychodził na spotkanie Grupy Pracowniczej by pozdrowić związkowych uczestników Międzynarodowej Konferencji Pracy. Jak powiedział w swoim wystąpieniu, był to dla niego ważny element tradycji. Zaznaczył, iż niezwykle istotne jest, że delegacje rządów, pracodawców i pracowników mogą znowu spotkać się osobiście w Genewie. Cokolwiek mówi się o pracy zdalnej i przyszłych formach pracy, oczywiste jest, iż podczas Międzynarodowej Konferencji Pracy niezbędne są bezpośrednie kontakty i interakcje między przedstawicielami rządów, pracodawców i pracowników. W jego przekonaniu jeśli stracimy te bezpośrednie kontakty to utracimy istotę Międzynarodowej Konferencji Pracy. Ze względu na koniec sprawowania mandatu była to jego ostatnia możliwość osobistego pozdrowienia przedstawicieli pracowników, stąd szczególne wzruszenie.

Odnosząc się do przebiegu Konferencji Guy Ryder wskazał, iż sprawy mają się pomyślnie. Szczególnie satysfakcjonujący jest wynik prac Komitetu do Spraw Ogólnych. Włączenie kwestii bhp do ogólnych zasad fundamentalnych jest tym, na czym MOP będzie mogła w przyszłości opierać swoje działania i prace. I nie chodzi tylko o pandemię, która kwestie bezpieczeństwa w pracy wysunęła na pierwszy plan, ale o dotychczasowe, trochę lekceważące podejście MOP do tych spraw. Dyrektor Generalny przyznał, że to co powinno być koniecznością nie stało się priorytetem organizacji. Mimo podjętych działań rocznie 3 miliony osób traci życie z powodu pracy, którą wykonują lub wykonywali. Dzięki decyzji Komitetu ds. Ogólnych jest nadzieja, że ta liczba będzie się zmniejszać. Oprócz podziękowań dla tych, którzy przyczynili się do tego osiągniecia padły też gorzkie słowa. Z informacji o pracach komitetów wynika, iż niektóre rządy nie angażują się w pracę tak jak powinny. Nawet jeśli nie zgadzają się z pracownikami, konieczne jest, aby były obecne i aktywne.

Następnie Guy Ryder w osobistym wystąpieniu zwrócił się do zgromadzonych na sali przedstawicieli pracowników. „Kilka osobistych refleksji i komentarzy z okazji ostatniego spotkania z Wami w tej sali. Odejście z MOP nie jest tak trudne jak niektórym mogłoby się wydawać. Nie jestem specjalnie nastawiony nostalgicznie. Wszystko ma swój czas. Teraz nadeszła pora, abym odszedł. Ale cieszę się, że mogę osobiście pożegnać się na tej sali. Z wielu powodów. Niektóre są osobiste, a inne instytucjonalne.

Mój pierwszy kontakt z MOP miał miejsce właśnie na tej sali, w której obradowała Grupa Pracownicza, a ja byłem członkiem brytyjskiej TUC (Trade Union Congress). Był to rok 1982 r. Nie do końca wiedziałem co się dzieje. Zabrało mi kilka lat by zorientować się jak to działa. Ale było to niezwykłe doświadczenie. W tej grupie, z ludźmi takimi jak Wy i Waszymi poprzednikami zacząłem pracę z MOP. To tu najwięcej się nauczyłem, właśnie w Grupie Pracowniczej. Tu miały miejsce moje najważniejsze wystąpienia, tu spotkałem ludzi, z którymi się zaprzyjaźniłem na lata, tu nawiązały się więzi, które później utrzymywałem w trudnych chwilach. Mam wiele osobistych wspomnień związanych z tą salą. I wiele powodów do wdzięczności wobec kolegów, z którymi tu zasiadałem w tych latach.

A powody instytucjonalne, dla których nie jest tak żal odchodzić? Te są ważniejsze. Bez Was, bez pracowników, MOP nie byłaby MOP-em. Jest to literalnie zapisane. Gdyby nie było związków zawodowych MOP nie zostałaby utworzona. Bo to związki zawodowe doprowadziły do utworzenia MOP. To związki zawodowe sprawiły, że MOP funkcjonuje. MOP nie działałaby w jakikolwiek znaczący sposób, gdyby nie było w niej pracowników. I mimo tego co możemy czasem usłyszeć na tej Konferencji lub w innych miejscach, MOP istnieje dla pracowników. Nie musicie mi wierzyć. Przeczytajcie Konstytucję MOP. Jest to organizacja utworzona na rzecz pracowników, aby chronić i promować ich prawa i interesy. Reszta jest przypadkowa, nieistotna. Reszta jest środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. To jest Wasza organizacja. Potrzebujemy trójstronności, potrzebujemy aktywnego udziału pracodawców i rządów. MOP należy również do nich, ale jest to organizacja działająca na rzecz pracowników. I nigdy nie traćmy tego z oczu. Chociaż pojawiają się przeszkody czy alternatywne narracje. Mówiąc to, mam świadomość, iż wielu z Was w swoich krajach stoi w obliczu głębokiego kryzysu, kryzysu o różnym charakterze, w zależności od kraju. Wszyscy przeżyliśmy traumę, czasem osobistą, rodzinną lub zbiorową, związaną z pandemią COVID-19. Ta pandemia się jeszcze nie skończyła. Zanim z niej wyjdziemy, mamy jeszcze do pokonania potrójny kryzys spowodowany konfliktami na świecie, kryzys żywnościowy, energetyczny i finansowy. Obawiam się, i mówię to bez satysfakcji, że nadchodzące lata będą trudne dla związków zawodowych i ludzi, których reprezentujecie. Wierzę, że MOP musi być częścią odpowiedzi na rozwijające się kryzysy.

Dla niektórych kryzysem jest po prostu kryzys praw, represji, odmawiania innym ich praw. Tutaj mam szczególną myśl, i jest ona symboliczna dla znaczenia MOP, dla tych kolegów, którzy nie mogą przyjechać do Genewy, ponieważ są przetrzymywani, pozbawieni swoich podstawowych praw przez rządy, które nie widzą miejsca dla związków zawodowych, mam szczególną myśl dla naszych kolegów z Białorusi. Podejmuję wszelkie możliwe wysiłki wobec władz Białorusi, aby doprowadzić do ich uwolnienia. MOP jest miejscem, gdzie prawa ludzi pracy stanowią podstawowy element sprawiedliwości społecznej. Muszą one dla nas zawsze być na pierwszym miejscu.

To wszystko, co chciałem Wam powiedzieć. Dziękuję za cierpliwość i wysłuchanie mnie podczas tego intensywnego spotkania. Dziękuję za Waszą przyjaźń. Dziękuję za to, że pozwalacie mi wykonywać pracę, którą wykonywałem przez lata, pełniąc różne funkcje. To wszystko jest Waszą zasługą, Waszych poprzedników i ludzi, których reprezentujecie. Nie mam złudzeń, ludzie przychodzą i odchodzą. Ta organizacja działa od wieku i mam nadzieję, że będzie działała przez następny wiek. Liczą się zasady, sprawiedliwość społeczna, których przyszliście tu bronić. Dlatego chciałbym życzyć Wam powodzenia w nadchodzących latach. Nie sądzę, aby były one łatwe, ale nie oczekuje się łatwego życia, wstępując do związków zawodowych i reprezentując ludzi pracy. Powodzenia, a ja będę z oddali życzliwie śledził Wasze działania. Bardzo Wam dziękuję!”

 

ek, kb

 

 

    Żywiecki Hutchinson: Jest strajk, będzie pikieta!

    Żywiecki Hutchinson: Jest strajk, będzie pikieta!

    Podbeskidzka Solidarność, która od początku wspiera żywiecki protest, podjęła decyzję o zorganizowaniu w samo południe 7 czerwca solidarnościowej pikiety przed bramami zakładu przy ul. Stolarskiej w Żywcu.

    Szóstą dobę trwa strajk płacowy w żywieckiej spółce Hutchinson 2, w którym uczestniczy blisko tysiąc pracowników. Dyrekcja firmy, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie podjęła rzeczowych rozmów na temat podwyżek wynagrodzeń i zakończenia tego protestu. Podbeskidzka Solidarność, która od początku wspiera żywiecki protest, podjęła decyzję o zorganizowaniu w samo południe 7 czerwca solidarnościowej pikiety przed bramami zakładu przy ul. Stolarskiej w Żywcu. – Będzie to wyraz naszego poparcia dla żądań strajkujących. Do udziału w pikiecie zapraszamy także związkowców z innych regionów Polski. Swoją obecność w Żywcu już zapowiedział przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda – mówi szef podbeskidzkiej Solidarności Marek Bogusz.

    Przypomnijmy: od wielu miesięcy Solidarność żywieckiej spółki Hutchinson 2 domaga się podwyżki płac dla całej załogi w wysokości 3,70 zł do stawki godzinowej. Wielomiesięczne negocjacje nie przyniosły żadnego rozwiązania. W tej sytuacji, po wyczerpaniu wszelkich innych możliwości, Solidarność podjęła decyzję o bezterminowym strajku. Rozpoczął się on w czwartek, 26 maja. W pierwszym dniu protestowało ok. 30 procent załogi, od piątku w strajku uczestniczy niemal cała załoga.

    Wbrew zapowiedziom dyrekcja zakładu nie podjęła rzeczowych rozmów. Wśród protestujących rośnie napięcie, potęgowane przez naciski pracodawcy na strajkujących oraz pojawiające się informacje o próbach wyprowadzenia produkcji z tego zakładu. – Z drugiej strony obserwujemy determinacje ludzi. Nie ma mowy o zakończeniu strajku bez spełnienia naszych żądań. O poparciu załogi dla naszych działań najlepiej świadczy fakt, że w ciągu ostatnich dni do naszego związku wpisało się ponad stu nowych członków! – mówi Krzysztof Gaj, przewodniczący Solidarności w tej spółce.

    W ubiegłym tygodniu poparcie dla strajkujących wyrazili delegaci na krajowy zjazd Solidarności. Do dyrekcji zakładu nadchodzą też z całej Polski e-maile popierające żądania załogi. Ruszyła też akcja zbierania pieniędzy na wsparcie strajkujących. Można ich wesprzeć poprzez wpłaty na portalu zrzutka.pl – adres: https://zrzutka.pl/strajk-w-hutchinson-fundusz-dla-pracownikow.

    ZR Podbeskidzie NSZZ "S"

     

     

      Jak nie stać się „malowanym” delegatem - szkolenie

      Jak nie stać się „malowanym” delegatem - szkolenie

      Sposoby egzekwowania uprawnień członków Europejskich Rad Zakładowych, czyli jak nie stać się „malowanym” delegatem to cel szkolenia, które odbyło się w dn. 31.05-1.06.2022r. w budynku Komisji Krajowej NSZZ „S” w Warszawie.

      „Szkolenie było poprzedzone ankietą wśród delegatów do ERZ wywodzących się ze struktur branżowych naszego związku – mówi Przemek Pytel, koordynator ze strony organizującego szkolenie, Biura Branżowo-Konsultacyjnego NSZZ „S” – Zdiagnozowaliśmy najistotniejsze pola konfliktu pomiędzy działającą w radach reprezentacją pracowników a stroną pracodawców i na tej podstawie przygotowaliśmy materiały merytoryczne.”

      Głównymi obszarami, na których koncentrowano się podczas zajęć, były kwestie dotyczące nadużywania przez zarządy centralne firm klauzul poufności, którymi często zasłaniają się pracodawcy nie udzielając delegatom informacji bądź ograniczając możliwość ich rozprzestrzeniania, paraliżując tym samym uprawnienia ERZ do konsultowania i informowania pracowników firm transnarodowych.  „Odnośnie tego problemu uzyskaliśmy masę użytecznych wiadomości – mówi Marcin Klimczyk, delegat do Europejskiej Rady Zakładowej w Philip Morris i koordynator ds. ERZ w Sekretariacie Spożywców. – Same informacje dotyczące stricte regulacji np. o prymacie prawa do konsultacji nad prawem giełdowym już są niezwykle istotne, natomiast dla mnie najważniejszą kwestią jest spojrzenie na temat poufności z kompletnie innej strony niźli obecnie praktykowana. Na dzisiaj mamy sytuację gdzie używa się klauzul jako blokady, a należałoby spojrzeć na nie z perspektywy odmiennej o 180 stopni. Delegaci, jako reprezentanci pracowników, nie są ludźmi z zewnątrz i powinni być traktowani jako członkowie danej firmy czy organizacji, a klauzule wyznaczają im i zarządowi określoną przestrzeń na rozmowę i konsultacje. Dla mnie to bardzo istotne spostrzeżenie, które będą wykorzystywał w swojej pracy delegata. Wymaga to oczywiście pewnej zmiany mentalnej po stronie zarządu, ale warto iść w tym kierunku.”

      Uczestnicy rozmawiali również o różnicach prawnych konstytuujących funkcjonowanie działania Rad w wybranych krajach UE, przygotowaniu i przeprowadzeniu ewentualnego pozwu sądowego wobec zarządu centralnego firmy łamiącej uprawnienia ERZ, analizowano również sprawy sądowe, które toczą się lub toczyły w tej materii.

      Szkolenie było prowadzone przez Romualda Jagodzińskiego, wieloletniego badacza stosunków społecznych w UE, pracującego m. in. w Europejskim Instytucie Związków Zawodowych (ETUI), natomiast słowo wprowadzenia przedstawił Sławomir Adamczyk, kierownik BBK „S”.

      „Oby więcej takich szkoleń – mówi Andrzej Paruzel delegat do Europejskiej Rady Zakładowej w firmie Mondelez. – Świetnie dobrane tematy, merytoryka na najwyższym poziomie i przede wszystkim interaktywny sposób prezentacji problemów ze współudziałem uczestników. Brawo”

      „Dział Branżowo-Konsultacyjny planuje kolejne odsłony szkolenia, także będzie kontynuacja. Tematy omawiane na bieżącym szkoleniu to zdecydowanie „wyższa szkoła jazdy”, natomiast chcielibyśmy również „przepracować” inne kwestie sygnalizowane przez naszych delegatów. Wiedza to klucz w pracy związkowca” – kończy Przemek Pytel.

      pp

       

       

       


       

       

        Sekretarz KK NSZZ Solidarność Ewa Zydorek o XXX KZD: To był wyjątkowy Zjazd

        Sekretarz KK NSZZ Solidarność Ewa Zydorek o XXX KZD: To był wyjątkowy Zjazd

        Za nami jubileuszowy XXX Krajowy Zjazd Delegatów, który odbywał się 26-27 maja w Zakopanem. O ocenę wydarzenia, jego uroczysty charakter i najważniejsze podjęte przez Delegatów decyzję zapytaliśmy Ewę Zydorek, Sekretarz Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.

        Podczas XXX KZD przyjęto 25 uchwał, 3 apele i 2 stanowiska. Które ze zmian można wskazać jako najważniejsze? 

        – Wśród fundamentalnych zmian statutowych, które przyjęto podczas KZD należy wskazać na dwie uchwały. Pierwszą z nich jest likwidacja w całości w paragrafie 19 ustępu ósmego, który mówił o sposobie powoływania do życia wewnętrznej jednostki organizacyjnej związku pod nazwą “organizacja podzakładowa”. Różni się ona od pozostałych tym, że posiada osobowość prawną. Po tej zmianie organizacja podzakładowa może powstać decyzją Komisji Zakładowej. To odpowiedź na zapotrzebowanie członków Związku, które wyrażali nawet członkowie małych organizacji. 

        – Druga zmiana, która wprowadza równie ważną nowość to umożliwienie podejmowania decyzji za pomocą „środków porozumiewania się na odległość” dla władzy stanowiącej czyli zebrań delegatów i członków w organizacjach zakładowych i międzyzakładowych.  

        W “święcie Solidarności” wzięło udział 277 delegatów i około 200 znakomitych gości, w tym najwyższe władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Jak najlepiej można podsumować ten jubileuszowy 30. Zjazd? 

        – To był wyjątkowy Zjazd, nie tylko dlatego, że odbywał się po raz trzydziesty, ale również dlatego że odbywał się w cieniu wojny na Ukrainie. Jego szczególny charakter podkreśliło Posłanie ws. wojny na Ukrainie będące antywojennym manifestem Związku. Jego autorami są Tomasz Wójcik i Waldemar Bartosz, delegaci którzy uczestniczyli we wszystkich wcześniejszych Zjazdach. Uroczysty charakter jubileuszu podkreślały wystąpienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego oraz ambasadora Ukrainy w Polsce Andrii Deshchytsia. Drugi dzień Zjazdu poświęcony był w całości na pracę nad materiałami zjazdowymi i warto podkreślić, że do samego końca udało się utrzymać kworum, co w czasie poprzednich Zjazdów nie zawsze się zdarzało.

        Obecnie Statut Solidarności pozwala podjąć decyzję o wykluczeniu członka ze Związku przez podstawową jednostkę organizacyjną, czyli komisję zakładową lub międzyzakładową. Sądy Koleżeńskie umożliwiałyby wykluczenie ze Związku na poziomie krajowym lub regionalnym. Delegaci odrzucili jednak projekt uchwały o Sądach Koleżeńskich. Cztery lata temu podczas 29. KZD w Częstochowie, do wprowadzenia sądów koleżeńskich zabrakło kilku głosów, tym razem różnica była znacząca. 

        – Może gdyby koncepcja była przedstawiona całościowo - ze sposobem wyboru sędziów i szczegółowym zakresem ich obowiązków - ta zmiana Statutu zostałaby przyjęta. Zdecydowaliśmy się jako Komisja Krajowa ponownie przedstawić ten projekt, bo na poprzednim Zjedzie cieszył się on znacznym poparciem. W Zakopanem jednak pomysł odrzucono i nie będziemy już do niego wracać.

        www.tysol.pl

         

         

          110 Sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy

          • Kategoria: Kraj
          110 Sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy

          Co roku w miesiącu czerwcu członkowie Międzynarodowej Organizacji Pracy spotykają się na Międzynarodowej Konferencji Pracy. W tym roku 110 Sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy rozpoczęła się w dniu  27 maja 2022 r. i potrwa do 11 czerwca br.

          Na konferencji każdy kraj członkowski reprezentuje trójstronna delegacja, w skład której wchodzą dwaj delegaci reprezentujący stronę rządową, delegat pracodawców i delegat związków zawodowych oraz ich doradcy.  W tym roku delegatem polskiej  strony związkowej jest Pan Jacek Dubiński z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.  NSZZ „Solidarność” reprezentują Ewa Kędzior jako zastępca delegata strony związkowej oraz Mateusz Szymański jako Doradca

          W tym roku Konferencja odbywa się w formie hybrydowej, co stanowi niejako pozostałość po pandemii COVID-19. Sytuacja post pandemiczna różnie się kształtuje w poszczególnych krajach. Dlatego część delegatów może wziąć udział w konferencji osobiście, pozostali łączą się z salami obrad za pomocą łączy internetowych. Jak podają organizatorzy,  udział osobisty dotyczy 80% uczestników,  zaś 20 % uczestników wybrało udział zdalny.

           Międzynarodowa Konferencja Pracy, czasami nazywana Międzynarodowym Parlamentem Pracy pełni szereg ról. Po pierwsze podczas Konferencji wypracowywane są,  a następnie przyjmowane międzynarodowe standardy prawa pracy. Standardy te przyjmują formę konwencji lub rekomendacji. Międzynarodowa Konferencja Pracy sprawuje nadzór na nad stosowaniem na poziomie krajowym przez kraje członkowskie konwencji i rekomendacji. Odbywa się to poprzez badanie raportów, które kraje członkowskie są zobowiązane przekazać do Rady Administracyjnej.

          Międzynarodowa Konferencja Pracy stanowi również forum  trójstronnego dialogu, czasami bardzo burzliwego, dotyczącego kwestii społecznych, socjalnych oraz wszystkich innych, ważnych dla świata pracy.

          Program Międzynarodowej Konferencji Pracy zawiera stałe elementy oraz elementy wprowadzone przez Radę Administracyjną. Do stałych elementów należą:

          I.            Przedstawienie raportu Przewodniczącego Rady Administracyjnej, Przedstawienie raportu Dyrektora Generalnego,

          II.           kwestie finansowe i inne,

          III.         informacje dotyczące raportów o stanie przestrzegania konwencji i rekomendacji.

           

          Tematy zaproponowane przez Radę Administracyjną:

          IV.          szkolenie zawodowe (praca nad ustaleniem standardów, pierwsza dyskusja),

          V.           kontynuacja dyskusji  na temat strategicznego celu zatrudnienia  w ramach realizacji Deklaracji  Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej sprawiedliwości społecznej i uczciwej   globalizacji,

          VI.          godna praca i ekonomia społeczna i solidarna (ogólna dyskusja),

          VII.        włączenie kwestii bezpieczeństwa i higieny w pracy do  podstawowych praw i zasad w pracy poprzez wprowadzenie poprawki do paragrafu 2 Deklaracji Międzynarodowej Organizacji pracy dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy z 1998 r.

          VIII.      przyjęcie poprawek do Konwencji dotyczącej pracy na morzu z 2006 r. przyjętych przez specjalny Trójstronny Komitet podczas drugiej części czwartego spotkania w maju 2022 r. 

          Informacje na temat dokumentów, które będą przedmiotem prac Międzynarodowej  Konferencji Pracydostępne są pod następującym adresem: https://www.ilo.org/ilc/ILCSessions/110/reports/reports-to-the-conference/lang--en/index.htm

          Dla realizacji zadań założonych w programie Międzynarodowej Konferencji Pracy, tworzone są komitety, pełniące funkcję grup roboczych.  Komitety te pracują równolegle a pod koniec Sesji na Posiedzeniu Plenarnym, komitety  przedstawiają do przyjęcia rezolucje zawierające instrumenty, wnioski lub inne dokumenty stanowiące wynik ich pracy.

          W tym roku działa siedem komitetów: Komitet do spraw finansowych (CF), Komitet do spraw przestrzegania standardów (CAS/CAN), Komitet do spraw ogólnych (CAG), Komitet do spraw ustalenia standardów szkolenia zawodowego (CN),  Komitet w sprawie dyskusji o zatrudnieniu (CDR), Komitet Ogólnej Dyskusji: godna praca i ekonomia społeczna i solidarna (CDG) oraz Komitet do spraw akredytacji (CVP). Więcej informacji na temat komitetów i ich szczegółowych zadań można znaleźć na stronie MOP: https://www.ilo.org/ilc/ILCSessions/110/committees/lang--en/index.htm

          Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” biorą udział w pracach Komitetu do spraw przestrzegania standardów (CAS) i  Komitetu do spraw ustalenia standardów szkolenia zawodowego (CN).

          Przedmiotem prac Komitetu do spraw przestrzegania standardów  (CAS) był  raport Przegląd przestrzegania Konwencji na podstawie art. 19 i 22 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, który w tym roku dotyczył personelu opiekuńczego:  “Zapewnienie godnej pracy personelu pielęgniarskiemu i pracownikom domowym jako kluczowe aspekty ekonomii opiekuńczej.”.

          Podczas dyskusji na temat raportu członkowie Komitetu do spraw przestrzegania standardów wskazywali, iż pracownicy domowi stanowią grupę pracowników w stosunku do których brak jest zagwarantowania podstawowych praw pracowniczych. Wiele krajów przyjmuje rozwiązania prawne, które poprzez system włączeń z ogólnego systemu prawa pracy, wpychają tych pracowników do grupy pracowników najbardziej narażonych na nadużycia i nieprawidłowości ze strony pracodawców. Duża część pracowników domowych pracuje nielegalnie lub jest  pozornie samozatrudniona.  

          Niektóre kraje np. Maroko dostrzegły tę kwestię i poprzez układy zbiorowe pracy i porozumienia zawarte z partnerami społecznymi i uregulowały kwestie zatrudnienia pracowników domowych. Członkowie Komitetu do spraw przestrzegania standardów wskazywali, iż podczas pandemii to właśnie personel pielęgniarski stał na pierwszej linii frontu. Część z nich nie miała wystarczającej ochrony tj. środków ochrony indywidualnej. Część nie miała również dostępu do szczepień, a mimo wszystko wykonywali swoją pracę. Członkowie komitetu odnotowali zjawisko spadania na przestrzeni lat realnej wysokości  wynagrodzeń w tej grupie pracowników. Zostało to połączone z faktem feminizacji zawodu pielęgniarki. Obecnie 70% personelu pielęgniarskiego to kobiety. Zjawisko spadania  wynagrodzeń w zawodach sfeminizowanych zostało oceniane za bardzo niepokojące i dezawuujące dany zawód.  Ma to wpływ na braki kadrowe, gdyż pracownicy odchodzą od zawodu i narastają problemy z rekrutacją nowych. Pogarszanie warunków pracy personelu pielęgniarskiego ma bezpośrednie przełożenie na pogarszanie warunków dostępu ochrony zdrowia oraz jakości ochrony zdrowia dla obywateli.

          W swoich wystąpieniach, uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Pracy  wskazują na skomplikowaną sytuację geopolityczną towarzyszącą tegorocznej Konferencji. Trudna sytuacja ekonomiczna i socjalna w jakiej znalazły się kraje jako skutek pandemii COVID – 19, złamanie rynków pracy w części z nich, kryzys  energetyczny i groźba kryzysu żywnościowego  wywołane agresją rosyjską na Ukrainę, zmiany klimatyczne to czynniki, które należy uwzględnić projektując przyszłe polityki społeczne i rynku pracy.  Jak wskazują uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Pracy, „nie mogliśmy doczekać się końca pandemii by powrócić do „normalności” ale tego świata sprzed pandemii już nie ma”. Teraz stoją przez nami jeszcze większe wyzwania. Tylko dialog społeczny realizowany w duchu poszanowania wzajemnych różnic, w tym kulturowych, oraz solidarność biznesu z rynkiem pracy może być skutecznym narzędziem, które  pozwoli  zmierzyć się z wyzwaniami z jakimi przyszło nam się zmagać.  

          W następnych dniach na forum  Komitetu do spraw przestrzegania standardów  będą omawiane  indywidualne sprawy dotyczące przypadków łamania konwencji przez poszczególne kraje. Sprawy te zgłaszane są  przez partnerów społecznych w formie  skargi.  W tym roku, ze względu na ograniczenia czasowe,  liczba spraw zostanie ograniczona do 22. Zazwyczaj omawiane są  24 sprawy.  Ograniczenie liczby spraw spotkało się ze sprzeciwem strony związkowej, która wyraziła nadzieję że jest to ostatni taki przypadek. Jak wskazano, ograniczanie liczby omawianych spraw jest na rękę tym krajom, których skargi dotyczą. Skargi indywidualne stanowią ważny mechanizm ochrony standardów prawa pracy, gdyż w procesie rozpatrywania tych skarg, kraj członkowski, którego skarga dotyczy,  jest zobowiązany ustosunkować się do skargi i zapewnić wyjaśnienia.

          Więcej informacji na temat tegorocznej Międzynarodowej  Konferencji Pracy jest dostępna na stronie internetowej: https://www.ilo.org/ilc/ILCSessions/110/lang--en/index.htm

           ek

           

            Europejski kurs szkoleniowy organizowany przez EZA

            Europejski kurs szkoleniowy organizowany przez EZA

            Dzisiaj na Sali BHP rozpoczął się Europejski kurs szkoleniowy organizowany przez EZA pt. "Odkrywanie nowych dróg - skuteczna organizacja i planowanie działań edukacyjnych w celu stworzenia wartości dodanej w dialogu społecznym".

            Uczestnicy kursu pogłębią swoją wiedzę nt. zarządzania finansami, realizacją oraz ewaluacją  projektów, które będą nakierowane na wzmacnianie szeroko pojętego Dialogu Społecznego. W szkoleniu biorą udział uczestnicy z dziewięciu krajów: Bułgarii, Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Francji, Luksemburga oraz Polski. Kurs szkoleniowy zakończy się 2 czerwca 2022.

            md

              Białoruski ruch związkowy nadal brutalnie atakowany

              Białoruski ruch związkowy nadal brutalnie atakowany

              Każdego dnia docierają do nas bardzo niepokojące informacje dotyczące poczynań władzy przeciwko ruchowi związkowemu na Białorusi. Dotychczas zatrzymani związkowcy pozostają w areszcie lub stają przed sądem bez należnej im pomocy adwokata, a zatrzymywani są kolejni, biura związkowe są przeszukiwane, a dokumentacja, komputery i telefony konfiskowane. Zwalniani są pracownicy sektora publicznego należący do związków.

              Dlatego niezwykle ważne jest sprzeciwianie się takim działaniom. Białoruscy koledzy proszą o jak najszersze rozpowszechnianie informacji o sytuacji na Białorusi i aktywne włączenie się w kampanię Labourstart na rzecz uwolnienia białoruskich związkowców. Podpisz petycję, wyraź swój sprzeciw!

              https://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=5092

              kb

               

                Dołączyli do śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”

                Dołączyli do śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”

                W firmie Remondis w Rudzie Śląskiej działa nowa organizacja „Solidarności”. Związek został zarejestrowany w Regionie Śląsko-Dąbrowskim NSZZ „S”.

                – Chcemy powalczyć o podwyżki i doprowadzić do poprawy organizacji pracy. Rozmawialiśmy już z pracodawcą, teraz czekamy na informacje dotyczące kondycji ekonomicznej firmy. Jak się z nimi zapoznamy, przygotujemy postulaty płacowe – mówi Mirosław Palka, który od 13 maja pełni funkcję przewodniczącego nowej organizacji.

                Podczas spotkań z pracodawcą związkowcy poruszyli także temat zwiększenia wartości tzw. bonów żywieniowych wydawanych pracownikom od listopada do marca. – Do tej pory było to 6 zł, ale to zbyt mała kwota, by kupić za nią ciepły posiłek. Naszym priorytetem jest również poprawa planowania pracy. Często jesteśmy zaskakiwani zmianami grafików pracy, i są to zmiany wprowadzane z dnia na dzień. To bardzo uciążliwe. Chcemy to zmienić – dodaje przewodniczący.

                Wcześniej pracownicy zakładu byli członkami organizacji „Solidarności” zarejestrowanej w Regionie Małopolska, gdzie mieściła się siedziba władz spółki. Po podziale firmy oddział znajdujący się w Rudzie Śląskiej został przekształcony w odrębny podmiot. – Pozostawanie w Małopolsce przestało mieć sens. Doszliśmy do wniosku, że działając samodzielnie będziemy bardziej skuteczni – zaznacza Mirosław Palka i podkreśla, że po założeniu nowej organizacji uzwiązkowienie podwoiło się.

                Firma Remondis w Rudzie Śląskiej zajmuje się gospodarką odpadami na terenie Rudy i pobliskich miejscowości. W spółce zatrudnionych jest ponad 80 osób.

                www.solidarnosckatowice.pl

                 

                  Dzisiaj święto Pracowników przemysłu spożywczego

                  Dzisiaj święto Pracowników przemysłu spożywczego

                  Dzięki nim możemy zapełniać nasze lodówki, spiżarnie i żołądki. Od ich sumienności, jakości i umiejętności zależy, czy będzie smacznie i zdrowo. Od nich wreszcie zależy, czy po prostu nie zabraknie nam pożywienia. Dzisiaj dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego.

                  Tegoroczne święto przypada na czas wojny, która w wielu rejonach świata roztacza nawet widmo głodu. W tym czasie szczególnie ważne jest, aby przemysł spożywczy był doceniany i chroniony. Powstanie Polskiego Holdingu Spożywczego jest jednym z istotnych kroków w budowaniu takiego bezpieczeństwa. Tym bardziej, że Polska w tej dziedzinie nie tylko jest samowystarczalna, ale pozostaje również dużym eksporterem.

                  Z okazji dnia Pracownika Przemysłu Spożywczego życzę wszystkim wszelkiej pomyślności, bezpiecznej pracy i dobrych wynagrodzeń. W sposób szczególny życzenia kieruję do Członków „Solidarności” z branży spożywczej. Niech jak najwięcej dobrych, polskich produktów trafia do naszych domów.

                  Piotr Duda

                   

                    XXX Krajowy Zjazd Delegatów

                    • Kategoria: Kraj
                    XXX Krajowy Zjazd Delegatów

                    26-27 maja w Zakopanem odbył się XXX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wzięło w nim udział 300 delegatów z całej Polski oraz 200 gości.

                    W inauguracji zjazdu uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Pierwszą, uroczystą część zjazdu rozpoczęto hymnem państwowym i hymnem związkowym oraz poprowadzoną przez metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego modlitwą w intencji Ojczyzny.

                    Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda przypomniał, że pierwszy Krajowy Zjazd Delegatów związku odbył się we wrześniu 1981 roku. – To było wielkie święto wolności i demokracji, gdzie po raz pierwszy w sposób nieskrępowany delegaci mówili o wolności słowa, o prawach człowieka, o prawach pracowniczych, o podmiotowości ludzkiej pracy, o podmiotowości człowieka. A działo się to za żelazną kurtyną, w centrum reżimu komunistycznego i to było wielkim fenomenem na ówczesne czasy – podkreślił.

                    Prezydent i premier
                    O historycznej roli związku mówił też prezydent RP Andrzej Duda, nawiązując jednocześnie do współczesnej aktywności związku. – „Solidarność” absolutnie przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1989 roku, ale dziękuje też za to, że przyczyniacie się do umacniania się tej niepodległości każdego dnia. Bo to jest właśnie odpowiedzialna działalność związkowa, która prowadzi do tego, że będą jak najlepsze warunki pracy, ale w jak najlepiej prosperujących firmach – powiedział prezydent.

                    Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w wystąpieniu, że aby działać w zgodzie z ideałami „Solidarności”, Państwo musi chronić słabszych. – Musi być państwem dla słabszych, zapomnianych, wykluczonych. Wyrozumiałe dla nich, a jednoczesne silne dla silnych. Długo czekaliśmy na to, aż państwo będzie mogło takim być. I dzisiaj z dumą tutaj przed państwem staję nie tylko jako premier rządu RP, ale także jako reprezentant Prawa i Sprawiedliwości, które nigdy nie poddało się temu ukąszeniu neoliberalizmem. Dla którego ideały „Solidarności” nie są i nigdy nie były eksponatami muzealnymi, tylko były, są i będą drogowskazem – mówił szef rządu.

                    Solidarność z Ukrainą
                    Prezydent i premier podziękowali też „Solidarności” za zaangażowanie w pomoc niesioną Ukrainie, za braterskie wsparcie sąsiadów. W imieniu Ukraińców członkom związku dziękowali ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca i szef Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy Michał Wołyniec. Ambasador Ukrainy wspominał, że praca magisterska, którą pisał pod koniec lat 80-tych na Wydziale Historii Uniwersytetu Lwowskiego była poświęcona powstaniu i działalności NSZZ „Solidarność” – „Solidarność” była dla nas wzorem. Chcieliśmy być podobni i ciągnęliśmy do tego – mówił Andrij Deszczyca. Wskazał, że „Solidarność” w latach 80-tych stanowiła przykład dla całego świata. – Teraz wasza solidarność wobec Ukrainy to też jest wzór dla innych państw, jak mają się zachowywać, kiedy chcą pomagać tym, którzy znajdują się w biedzie. Dziękuję wam za to i będę cały czas powtarzać, żeby inni brali z was przykład – podkreślił ambasador Ukrainy.

                    Posłanie do pracowników Europy Wschodniej
                    Na zakończenie dwaj delegaci, weterani związku Waldemar Bartosz i Tomasz Wójcik, którzy byli uczestnikami wszystkich trzydziestu KZD począwszy od września 1981 roku odczytali Posłanie do pracowników Europy Wschodniej. To odezwa wzorowana na słynnym Posłaniu NSZZ „Solidarność” do ludzi pracy Europy Wschodniej , odezwie uchwalonej przez I KZD, w której wezwano wszystkich robotników krajów tzw. bloku wschodniego do wspólnej walki o swoje prawo do swobody zrzeszania się.

                    Pełny tekst odezwy Posłanie do pracowników Europy Wschodniej odczytanej podczas XXX KZD:

                    Nie zabijajcie i nie pozwalajcie zabijać! I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” 41 lat temu przesłał walczącym o godność człowieka pracy, zwłaszcza w krajach obozu komunistycznego, wyrazy poparcia i nadziei. Dzisiaj istota tego posłania jest szczególnie aktualna. W imię totalitaryzmu, wyrosłego na komunistycznej tradycji, zabito tysiące ludzi w Ukrainie i nadal zagrożone jest życie kolejnych tysięcy. Miliony ludzi straciły swoje domostwa i dorobek życia. Ukraińcom odmawia się prawa do własnej ojczyzny, do samostanowienia, do wolności. Podobna groźba kierowana jest do innych narodów. Dlatego my, delegaci zebrani na XXX Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”, wołamy z całą mocą do Rosjan: „Nie zabijajcie!” Z taką samą mocą wołamy do wszystkich pełniących jakąkolwiek władzę w świecie, jak i mających wpływ na te władze: „Nie pozwalajcie zabijać!”

                    Żadne argumenty nigdy nie usprawiedliwiają nawet najmniejszego wsparcia dla agresora, którym wobec Ukrainy dziś jest jest Rosja Tak jak wtedy w 1981 roku przesyłamy robotnikom i wszystkim ludziom żyjącym na Ukrainie, wolnym Białorusinom, odważnym Gruzinom oraz innym narodom byłego Związku Sowieckiego pozdrowienia i wyrazy poparcia. Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów. Jesteśmy z Wami. I do tego zjednoczenia wzywamy wszystkich pracowników Europy, zarówno tej części, która zrzucił pęta komunizmu, jak i tej, którą ominęło nieszczęście życia w komunistycznym totalitaryzmie. Wzywamy więc wszystkich związkowców i pracowników w Europie do takiej solidarności, której ceny nie sposób wyrazić w euro. Ukraińcom przesyłamy wyrazy wsparcia, otuchy i niewzruszonej nadziei na sprawiedliwy pokój.

                    Roboczy dzień KZD
                    27 maja, podczas drugiego, roboczego dnia KZD odbyły się m.in. głosowania dotyczące projektów zmian w statucie NSZZ „Solidarność”. Większość delegatów odrzuciła wprowadzenie do statutu związku instytucji sądów koleżeńskich.

                    Przed głosowaniem w sprawie propozycji zmian w statucie przeprowadzono wybory uzupełniające do Komisji Krajowej. Nowymi członkami KK z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego zostali Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność” oraz Stanisław Hrustek, przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Katowicach..

                    KZD przez aklamację przyjął również apel w sprawie uwolnienia liderów i członków Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych (BKDP). Chodzi m.in. o przewodniczącego tej centrali związkowej Aleksandra Jaraszuka i jego zastępcę Siergieja Antusiewicza, którzy zostali zatrzymani 19 kwietnia 2022 roku.

                    Krajowy Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą stanowiącą w NSZZ „Solidarność”. Tworzą go delegaci wybrani przez walne zebrania delegatów regionów. Liczba miejsc mandatowych przypadających poszczególnym regionom jest proporcjonalna do liczby członków związku zrzeszonych w danym regionie. Ponadto w skład KZD wchodzą przewodniczący zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów.

                    www.solidarnosckatowice.pl

                    Partnerzy XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”:

                     

                     

                     

                     

                     

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.