Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

„Stąd ruszyła lawina” – 35. rocznica Lubelskiego Lipca 1980

„Stąd ruszyła lawina” – 35. rocznica Lubelskiego Lipca 1980
Premiera pieśni o Lubelskim Lipcu w wykonaniu Krzysztofa Cugowskiego, koncert Piotra Selima oraz panele dyskusyjne to tylko niektóre elementy regionalnych obchodów 35. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980.
 
Lubelska „Solidarność” świętowanie 35-lecia rozpoczęła już na początku czerwca – XXIII Biegiem Solidarności i 3. PKO Półmaratonem Solidarności. Był to jednocześnie początek krajowych obchodów kolejnej rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Natomiast 8 lipca, dokładnie 35 lat po strajku na WSK PZL Świdnik, rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Walnego Zebrania Delegatów naszego regionu. Związkowcy wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod pomnikiem Świdnickiego Lipca, by następnie rozpocząć obrady.
 
Wyjątkową niespodzianką był występ Krzysztofa Cugowskiego, który wykonał pieśń „Stąd ruszyła lawina”. Zebrani ze wzruszeniem wysłuchali występu, nagradzając artystę owacją na stojąco.
 
WZD zaszczyciło wielu znamienitych gości, wśród nich przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda. W swoim wystąpieniu szef „Solidarności” podkreślał znaczenie Lubelskiego Lipca 1980 roku, który stał się punktem zwrotnym w najnowszej historii Polski. Mówił, że to właśnie Lubelszczyzna dała impuls do zmian w całym kraju, a Świdnik rozpoczął marsz Polaków do wolności.
 
Niezwykle ciekawym punktem obchodów były panele dyskusyjne. Tematem pierwszego była sytuacja rodziny w naszym kraju. Wśród prelegentów zasiedli dr Barbara Fedyszak Radziejowska, s. dr hab. Maria Loyola-Opiela, Zbigniew Barciński, dr Paweł Janowski oraz Bożena Pietras.  Natomiast prof. Romuald Szeremietiew, Urszula Radek, Jerzy Kłosiński i Waldemar Jakson dyskutowali o sytuacji Świdnika kiedyś i dziś.
 
 
red.hd
 

    Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego w Senacie

    • Kategoria: Kraj
    Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego w Senacie
    9 lipca w Senacie rozpatrywana była ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Głosowanie planowane jest na dzisiaj, 10 lipca, w godzinach popołudniowych. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Duda oraz przedstawiciele pozostałych central związkowych i organizacji pracodawców. 
     
    Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz witając obecnych na sali partnerów społecznych podkreślił ich udział w tworzeniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W podobnym tonie wypowiedział się minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
     
    W imieniu trzech reprezentatywnych centrali związkowych: FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ, głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”, który stwierdził, że zapisy ustawy wyprzedzają swój czas. Zaznaczył, że sukcesem osiągniętym przy okazji tworzenia ustawy o RDS jest nie tylko fakt porozumienia związków zawodowych i pracodawców, na dalszym etapie także ze stroną rządową, ale również to, że w Parlamencie udało się zjednoczyć wszystkie partie polityczne, które zgodnie opowiedziały  się za przyjęciem projektu ustawy bez poprawek. Zaapelował o docenienie kompromisu partnerów społecznych także przez Senat. Odniósł się do znaczenia wysokiej reprezentatywności partnerów wchodzących dotychczas w skład Trójstronnej Komisji, a w przyszłości w Radzie Dialogu Społecznego, która pozwala na odpowiedzialne dyskusje, daje zdolność do kompromisu dla dobra dialogu. Przypomniał, że tak też było przy pisaniu projektu ustawy o RDS oraz, że wszystkie osiem organizacji: związkowych i pracodawców, podpisało się pod uzgodnioną treścią projektu. 
     
    W imieniu pracodawców głos zabrali Wojciech Warski z BCC oraz Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, którzy przedstawili jednak odmienne stanowiska w kwestii reprezentatywności organizacji pracodawców określonej w ustawie o RDS. 
     
    Podczas wieczornego posiedzenia senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, swoje stanowisko wobec zaproponowanych w Senacie poprawek przedstawili partnerzy społeczni. Poparli poprawki w spawie terminów opiniowania budżetu oraz przedstawiania sprawozdania w działalności RDS Senatowi, sprzeciwili się natomiast poprawce o zmianie w określeniu zasad reprezentatywności organizacji pracodawców. Wskazali na konsensus uzyskany podczas spotkania  21 marca 2015 r. w Dobieszkowie przez wszystkich partnerów społecznych i stronę rządową, na wagę dotrzymywania podpisanych uzgodnień. Takie samo stanowisko zajęli również wiceminister  pracy Jacek Męcina w imieniu rządu oraz w imieniu Pracodawców RP Arkadiusz Pączka. Za przyjęciem poprawki dotyczącej reprezentatywności był przedstawiciel BCC Zbigniew Żurek. Ostatecznie komisja ją odrzuciła, zaś pozostałe przyjęła. 
     
    Ustawa została skierowana do głosowania w Senacie. Kolejne kroki to trzecie czytanie ustawy w Sejmie, podpisanie przez Prezydenta RP i opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Po upływie 14-dniowego vacatio legis ustawa o RDS wejdzie w życie. 
     
    Anna Grabowska Forum Związków Zawodowych
     
    red.hd

      Ks. Ignacy Piwowarski 50 lat w służbie. Dziękujemy

      Ks. Ignacy Piwowarski 50 lat w służbie. Dziękujemy
      Ksiądz Ignacy Piwowarski obchodził złoty jubileusz kapłaństwa w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Buczu koło Brzeska. Uroczystą mszę świętą wspólnie odprawili trzej księża rodacy. Oprócz ks. Ignacego Piwowarskiego byli to ks. Stanisław Milewski i ks. Stanisław Szafraniec.
       
      Jubileusz jest okazją do składania życzeń i tak było również tym razem. W uroczystościach wzięły udział liczne delegacje „Solidarności” z Ziemi Gorlickiej oraz Krynicy-Zdroju. W imieniu KM NSZZ „Solidarność” Glinik w Gorlicach życzenia ks. Piwowarskiemu złożyła delegacja na czele z przewodniczącym Markiem Bugno. W imieniu „Solidarności” z Krynicy życzenia składał Zdzisław Skwarek. Również okolicznościowy adres skierował przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek podpisany także przez kierownika Oddziału Ziemi Sądeckiej i Ziemi Gorlickiej Krzysztofa Kotowicza i przez niego wręczony.
       
      Listy gratulacyjne spłynęły również od duchowieństwa na czele z biskupem tarnowskim ks. Andrzejem Jeżem oraz arcybiskupem częstochowskim ks. Wacławem Depo.
       
      Delegacja „Solidarności” z Glinika przyjechała wraz ze swoim sztandarem i nie powinno to dziwić, gdyż ks. Piwowarski ukrywał ten sztandar w okresie stanu wojennego w Bereście. W latach osiemdziesiątych w mieszkaniu kapłana odbywały się spotkania wielu działaczy „Solidarności” i nie tylko z rejonu Gorlic czy Nowego Sącza, ale z wielu zakątków Polski. Przez całe lata 80-te Jego mieszkanie odwiedzali znani opozycjoniści m.in. tacy jak: Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Anna Walentynowicz, Zofia i Zbigniew Romaszewscy z Warszawy, Jerzy Kropiwnicki, Marian Jurczak ze Szczecina. Organizował pomoc dla internowanych.
       
       
      red.hd

        Porządkowanie nekropolii na Kresach

        Porządkowanie nekropolii na Kresach
        Rozpoczęła się już 6. edycja porządkowania polskich nekropolii na Kresach. W akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  uczestniczy około tysiąca młodych ludzi wraz z opiekunami.
         
        Akcja Telewizji Polskiej i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu każdego roku zdobywa coraz więcej zwolenników. Podczas tegorocznych wakacji  wolontariusze pracować będą na 85 cmentarzach położonych na zachodniej i środkowej Ukrainie – w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu.
         
        Akcja ma na celu ratowanie polskich nekropoli na kresach oraz niesienie pomocy kresowiakom. Jest to dla młodzieży również okazja, aby poznać historię swojego narodu. Patronem przedsięwzięcia jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
         
         
        red.hd

          Wzrost PKB nie poprawia jakości życia

          • Kategoria: Kraj
          Wzrost PKB nie poprawia jakości życia
          Polska gospodarka w latach 2007 - 2014 rosła zdecydowanie najszybciej wśród krajów OECD. Z raportu ONS wynika jednak, że nie wpłynęło to na wzrost jakości życia Polaków.
           
          W latach 2007-2014 wszystkie kraje OECD poza Grecją zanotowały wzrost PKB na głowę mieszkańca. Z raportu opracowanego przez brytyjski urząd statystyczny ONS na podstawie danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika jednak, że chociaż w Polsce gospodarka rozwijała się najszybciej i PKB wzrosło, jednak poziom zadowolenia z życia zdecydowanie zmalał od 2007 roku, podaje portal forsal.pl. W siedmiu krajach OECD ogólne zadowolenie z życia wzrosło, w siedmiu pozostało bez zmian, a w 20 spadło. Polska jest sklasyfikowana w rankingu jako siódma od końca.
           
          Według OECD wpływają na to 3 sprawy: niedawne spowolnienie wzrostu PKB, co wpłynęło na wzrost bezrobocia; brak perspektyw dla młodych; duża różnica w dochodach i poziomie ubóstwa między ośrodkami miejskimi a wsią. Eksperci wskazują, że owoce dynamicznego wzrostu gospodarczego Polski nie są równo dzielone między wszystkich obywateli.
           
          Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) jest organizacją międzynarodową o profilu ekonomicznym, skupiającą 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa.
           
          hd

            Prawie połowa Polaków ma problem z uzależnieniem od pracy

            • Kategoria: Kraj
            Prawie połowa Polaków ma problem z uzależnieniem od pracy
            Z najnowszego raportu CBOS wynika, że dla blisko 20 proc. Polaków uzależnienie od pracy stanowi poważny problem. Kolejne ponad 36 proc. badanych jest w grupie ryzyka. 
             
            W ocenie CBOS, nasilenie problemu uzależnienia od pracy jest różne w poszczególnych grupach społeczno-zawodowych. Sprzyja mu przede wszystkim praca na własny rachunek, zarówno poza rolnictwem, jak i w rolnictwie, gdzie odsetki osób zdradzających objawy występowania realnego problemu wynoszą odpowiednio 29 proc. i 25 proc.
             
            Wyższy w porównaniu z innymi poziom zagrożenia pracoholizmem notowany jest wśród kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem (46,7 proc.). Największe prawdopodobieństwo wystąpienia pracoholizmu dotyczy osób pracujących na własnych rachunek, kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem. Średnia wieku pracoholików to 45 lat. 
             
            hd

              Przepełnione autobusy, korki, chaos komunikacyjny. W Londynie strajkowali pracownicy metra

              Przepełnione autobusy, korki, chaos komunikacyjny. W Londynie strajkowali pracownicy metra
              Pracownicy metra w Londynie domagają się m.in. podwyżek w związku z planowanym wprowadzeniem weekendowych nocnych kursów. Zerwanie rozmów doprowadziło do 24-godzinnego strajku pracowników kolejki, który rozpoczął się w środę wieczorem. W związku z protestem władze miasta, po raz pierwszy od 13 lat zmuszone były całkowicie zamknąć londyńskie metro.
               
              Przyczyną protestu było zerwanie rozmów z władzami zarządzającej metrem spółki odnośnie planowanych zmian w funkcjonowaniu podziemnej kolei i wysokości wynagrodzeń. Pracownicy domagają się m.in. podwyżek w związku z planowanym wprowadzeniem weekendowych nocnych kursów. Związkowcy zapowiedzieli gotowość do kolejnych rozmów w piątek rano, aby można było uniknąć dalszego paraliżu miasta.
               
              hd

                By ratować miejsca pracy, założyli Solidarność

                By ratować miejsca pracy, założyli Solidarność
                Do Solidarności założonej miesiąc temu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu należy już 93 spośród 138 osób zatrudnionych w tej placówce. Pracownicy ośrodka zorganizowali się, bo mają nadzieję, że w ten sposób uda im się uratować centrum przed połączeniem z RCKiK w Katowicach.
                 
                Jak podkreśla Teresa Kłosek, przewodnicząca Solidarności w placówce, informacje o planach połączenia z RCKiK w Raciborzu z RCKiK w Katowicach pojawiają się od grudnia ubiegłego roku. - To są na razie pogłoski, ale jesteśmy nimi bardzo zaniepokojeni. Centrum może przestać funkcjonować jako samodzielna placówka, co wiąże się z likwidacją miejsc pracy i zwolnieniem wykwalifikowanego personelu - mówi Kłosek.
                 
                Raciborskie RCKiK jest nowoczesną placówką, która stale dostarcza krew do 10 szpitali znajdujących się w zachodniej części województwa śląskiego. Ma też odbiorców krwi i osocza w całej Polsce. Potrafi samo się utrzymać, ale problemem placówki są długi związane z przeszacowaną rozbudową jej siedziby. - Ministerstwo zdrowia wyraziło zgodę na modernizację budynku i wyłożyło część pieniędzy - podkreśla przewodnicząca Solidarności w centrum. Budowa ruszyła w 2007 roku, ale zamiast 9 mln zł pochłonęła ponad trzy razy tyle środków. Zdaniem związkowców winę ponosi zarówno poprzednia dyrekcja raciborskiego RCKiK, jak i Ministerstwo Zdrowia, które w ciągu kilku lat ani razu nie skontrolowało przebiegu budowy. - W tej chwili centrum jest zadłużone na ok. 7 mln zł, ale straty mogą być większe, bo budowa najprawdopodobniej nie została jeszcze rozliczona - zaznacza Teresa Kłosek.
                 
                Zdaniem związkowców połączenie placówki z RCKiK w Katowicach wiąże się nie tylko z likwidacją miejsc pracy. Szpitale działające na tym terenie będą miały problemy z prawidłowym zabezpieczeniem swoich pacjentów w krew, a wszystkie specjalistyczne konsultacje w tym zakresie będą musiały prowadzić z centrum w Katowicach.
                 
                aga

                  Dzień z "Solidarnością" w Brzesku

                  Dzień z "Solidarnością" w Brzesku
                  W Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku odbył się „Dzień z Solidarnością”. W imprezie zorganizowanej z okazji 35-lecia Związku wzięło udział ok. 130 dzieci. Organizatorem uroczystości był Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku i Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność” w Brzesku. 
                   
                  Konkurs plastyczny odbył się w 4 kategoriach. Udział wzięło aż 34 uczestników. Na wykonanie pracy przeznaczono zaledwie jedną godzinę. Jednoczesnie odbył się konkurs piosenki „Powrót do lat 80-tych” i konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna” a także pod okiem pań z MOK w Brzesku dzieci tańczyły w rytm muzyki i oglądały film.
                   
                  „Dzień z Solidarnością” zakończył się miła niespodzianką, a mianowicie każdy uczestnik został obdarowany słodkościami, które ufundowali m.in. Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Brzesku, Region Małopolski NSZZ „Solidarność”, Brzeski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Brzesku, Betoniarnia Z.P.H.U. Jerzy Mikołajek oraz Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność” w Brzesku.
                   
                  Więcej nas ten temat oraz lista nagrodzonych TUTAJ
                   
                  red.hd

                    Jesteśmy patologicznym państwem. Protest związkowców z COZL

                    Jesteśmy patologicznym państwem. Protest związkowców z COZL
                     ,,NFZ nie zabijaj lubelskiej onkologii!" Między innymi z takim napisem na transparentach w ostatnich dniach pikietowali pracownicy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli. Protest pod siedzibą lubelskiego NFZ oraz pod Urzędem Marszałkowskim zorganizowała Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” oraz pozostałe związki zawodowe działające przy COZL.
                     
                    Związkowcy sprzeciwiają się niekorzystnym działaniom  regionalnego oddziału NFZ, w wyniku których placówka od kilku miesięcy nie może podpisać kontraktu na nowe świadczenia zdrowotne m.in. z zakresu hematologii, chirurgii, urologii, ortopedii, otolaryngologii i ginekologii położniczej.
                     
                    "Sytuacja, w której specjalistyczna placówka służby zdrowia nie może świadczyć usług mieszkańcom Lubelszczyzny, w zakresie w jakim mogłaby to
                    robić, jest kolejnym dowodem na to, jak patologicznym jesteśmy państwem." - napisali delegaci Walnego Zebrania Delegatów Regionu Środkowo Wschodniego  w apelu o rozwiązanie istniejącego od kilku miesięcy problemu, skierowanym do władz województwa.
                     
                    "Solidarność" podkreśla, że działania lubelskiego NFZ są niezrozumiałe. Korzystanie z nowoczesnej bazy leczniczej, którą obecnie dysponuje Centrum zwiększyłoby szansę na poprawę wyników leczenia chorób nowotworowych na Lubelszczyźnie. Tymczasem  z braku odpowiednich kontraktów, chorzy nie mogą być leczeni. Protestujący są zadania, że działania lubelskiego NFZ prowadzą do pogorszenia  kondycji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i w konsekwencji do destabilizacji sytemu leczenia onkologicznego w województwie. Związkowcy oświadczają, że będą protestowali do skutku.  
                     
                    Apel WZD regionu z 8 lipca ws. poparcia protestu TUTAJ.
                     
                     
                    red.hd
                     
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.