Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Pomóżmy gdańskim dokerom! 21 lipca pikieta przed siedzibą DCT Gdańsk!

Pomóżmy gdańskim dokerom! 21 lipca pikieta przed siedzibą DCT Gdańsk!
Wspomóżmy młodych dokerów z Gdańska w walce o lepsze warunki pracy! Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w DCT Gdańsk S.A. prosi o wsparcie swoim uczestnictwem pikiety pracowników 21 lipca 2015 r. Akcja ma na celu upublicznienie problemów z jakimi borykają się pracownicy firmy DCT Gdańsk S.A. 
 
Pikieta rozpocznie się o godz. 12.00 przed siedzibą firmy DCT Gdańsk S.A. (Gdańsk, ul. Kontenerowa 7).
 
DTC Gdańsk to największy i najszybciej rozwijający się terminal kontenerowy w Polsce. Pracownicy z zadowoleniem przyjmują ekspansję portu, jednak zwracają uwagę, że w ślad za sukcesami firmy nie idzie jednak polepszenie warunków pracy i płacy pracowników. Ich wynagrodzenia w okresie od czerwca 2007 do czerwca 2014 wzrosły o około 7 proc. W tym czasie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg danych GUS wzrosły o 19,2 proc.
 
Zdaniem pracowników uregulowana powinna zostać również sprawa umów na czas określony oraz wypłaty zaległych wyrównań za pracę na specjalistycznym sprzętem. Związkowcy z DCT weszli w spór zbiorowy z zarządem firmy. Kilka dni później w DCT zwolniono trzech pracowników – dwóch członków zakładowej „S” i pracownika, który zwrócił się do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę.
 
www solidarnosc.gda.pl
O sytuacji w DTC czytaj TUTAJ.
 
red.hd

    RDS to nowe otwarcie w dialogu społecznym

    • Kategoria: Kraj
    RDS to nowe otwarcie w dialogu społecznym
    - Choć chcieliśmy więcej, to osiągnęliśmy kompromis. Uważamy, że na dziś ta ustawa wyprzedza epokę, nawet jeśli chodzi o ustawy w poszczególnych państwach europejskich - mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" podczas wspólnej konferencji prasowej z Władysławem Kosiniakiem- Kamyszem, ministrem pracy w Istebnej. Zgodnie z ministrem ocenił, że powstanie Rady Dialogu Społecznego to nowe otwarcie w dialogu społecznym.
     
    Tak jak w Komisji Trójstronnej, w RDS będą uczestniczyć przedstawiciele pracowników, pracodawców i strony rządowej, ale Rada będzie ciałem niezależnym. Prezydent będzie miał prawo powoływania i odwoływania członków RDS, wskazanych przez związki, pracodawców i premiera.
     
    Minister Kamysz zaznaczył, że ustawa to wspólna inicjatywa partnerów społecznych i pracodawców i związkowców. - Chciałbym żeby Rada Dialogu Społecznego wystartowała jak najszybciej. To prezydent RP będzie powoływał jej członków, po podpisaniu ustawy jest 14 dni na wejście w życie, później na powołanie przedstawicieli poszczególnych organizacji i możemy ruszyć z pracą w dialogu trójstronnym, partnerskim, bo on jest po prostu potrzebny, tematów nie brakuje – tłumaczył minister pracy.
     
    - Choć chcieliśmy więcej, to osiągnęliśmy kompromis. Uważamy, że na dziś ta ustawa wyprzedza epokę, nawet jeśli chodzi o ustawy w poszczególnych państwach europejskich - wyjaśnił Piotr Duda. Przewodniczący „S” ocenił, że dla przyjęcia nowej ustawy duże znaczenie miało wyjście związków z Komisji Trójstronnej w 2013 r. Wśród zalet nowej ustawy wymienił zasadę rotacyjnej zmiany przewodniczącego oraz to, że żadna ze stron dialogu nie będzie uprzywilejowana. - Bardzo ważną rolę w tym dialogu będzie odgrywał także prezydent RP, który będzie mianował jej członków i którego reprezentant będzie brał udział w posiedzeniach Rady Dialogu Społecznego. Co ważne, w posiedzeniach będą mieli obowiązek brać udział ministrowie konstytucyjni. To ciało będzie dążyło do tego, żeby nie wychodzić na ulice, nie strajkować, tylko usiąść i rozwiązywać te problemy na miejscu - podkreślał lider Związku.
     
    hd

      Szef Związku z ministrem pracy na koloniach w Istebnej

      • Kategoria: Kraj
      Szef Związku z ministrem pracy na koloniach w Istebnej
      Władysław Kosiniak- Kamysz, minister pracy i Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" odwiedzili dzieci przebywające na koloniach, zorganizowanych przez Fundację na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko–Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy.
       
      W Istebnej koloniści mają do dyspozycji obiekty sportowe i rekreacyjne. Wypoczywają tam dzieci z województwa śląskiego, z rodzin o najsłabszej kondycji finansowej. W trakcie trwania 2-tygodniowego turnusu realizowany jest program profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej, a także program regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Wioletta Sznapka, kierownik Biura Fundacji  podkreśla, że dzieci odpoczywają w komfortowych warunkach. - Staramy się, żeby standard ośrodków zawsze był bardzo dobry. W tym roku tylko na terenie jednego obiektu nie ma basenu. Jest to ośrodek w Wiśle, ale dzieci, które tam pojadą, będą miały zapewniony dostęp do basenu w ośrodku przygotowań olimpijskich - podkreśla Sznapka.
       
      Fundacja działa od 23 lat. Wyjazdy na kolonie dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Obie instytucje współpracują od 1994 r.
       
      Podczas tegorocznych wakacji z kolonii organizowanych przez Fundację skorzysta ok. 2500 uczestników. Tegoroczna akcja jest rekordowa pod względem liczby dzieci z najuboższych rodzin, które wyjadą na wakacje za darmo. Biuro Fundacji przygotowało blisko 190 bezpłatnych miejsc kolonijnych.
       
      - Związek zawodowy "Solidarność" to nie tylko akcje protestacyjne, nie tylko strajki i negocjacje, ale także angażowanie się w tego rodzaju przedsięwzięcia, w pomoc i wsparcie rodzinom najuboższym - mówił szef Związku i dziękował WFOŚ za wieloletnie owocną współpracę.
       
      red.hd
       

        Podwyżki dla pracowników w Gommie

        Podwyżki dla pracowników w Gommie
        W częstochowskiej Gommie Polska Sp. z o.ozakończył się spór zbiorowy na tle płacowym. Związki zawodowe wywalczyły podwyżki dla wszystkich pracowników.
         
        Dzięki odpisanemu porozumieniu wszyscy pracownicy otrzymają podwyżki płac w kwocie ok. 115 zł netto. Ponadto pracownicy otrzymali jednorazową premię, zapisano też premię na Boże Narodzenia (900 zł brutto). O zakończeniu sporu zbiorowego zadecydowała załoga, przyjmując w referendum dużą większością głosów wynegocjowane m.in. przez "Solidarność" warunki.
         
         
        - Współpraca z innymi związkami układała i układa nam się bardzo dobrze - mówi Roman Gołda, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność". - Występowaliśmy wobec pracodawcę ze wspólnym stanowiskiem. Podwyżki zawdzięczamy tej współpracy i determinacji załogi.
         
         
        Przypomnijmy, wcześniej, gdy zakład należał do Włochów, załoga przeżywała ciężkie chwile. Pracodawca zwalniał pracowników i naciskał na rezygnację z zapisów układu zbiorowego, które gwarantowały pracownikom 5-dniowy tydzień pracy i 1-miesięczny okres rozliczeniowy nadgodzin. Związkowcy się nie ugięli i sytuacja obecnie wróciła do normy. W soboty pracuje tylko ten, kto chce, i otrzymuje za to odpowiednie wynagrodzenie.
         
        Częstochowski zakład Gommy jest średniej wielkości firmą, zatrudniającą ok. 350 osób, obecnie należy do koreańskiej korporacji DTR. Produkuje wyroby gumowe i gumowo-metalowe dla przemysłu motoryzacyjnego.
         
         
        red.hd

          Podwyżki w Akademii Muzycznej

          Podwyżki w Akademii Muzycznej
          O 10 proc. wzrósł fundusz premiowy dla pracowników Akademii Muzycznej w Katowicach. Wraz z ostatnią wypłatą pracownicy uczelni otrzymali też indywidualne podwyżki płac zasadniczych z wyrównaniem od stycznia.
           
          Wzrost wynagrodzeń w Akademii Muzycznej to efekt rządowej ustawy zakładającej w latach 2013-2015 podwyżki płac dla pracowników wyższych szkół publicznych. W tym roku katowicka Akademia Muzyczna otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 1 mln 832 tys. zł.  Władze uczelni przy akceptacji działających tam związków zawodowych zdecydowały, że przeznaczą je nie tylko na podwyżki dla pracowników, ale też na zwiększenie zakładowego funduszu premiowego.
           
          Iwona Bias, przewodnicząca uczelnianej Solidarności podkreśla, że podwyżki i premie mają indywidualny charakter i uzależnione są m.in. od wiedzy, kwalifikacji, zaangażowania w działalność uczelni oraz umiejętności współpracy w zespole. - Najważniejsze, że dzięki rządowej dotacji udało nam się  pokryć finansowe skutki tegorocznego wzrostu płacy minimalnej.  Z tego cieszymy się najbardziej - mówi Iwona Bias.
           
          Akademia Muzyczna w Katowicach zatrudnia ponad 300 pracowników.
           
          www.solidarnosckatowice.pl
           
          hd

            Polska w innowacyjnym ogonie

            Polska w innowacyjnym ogonie
            Raport World Economic Forum stwierdza iż mimo ogólnie dobrego 43 miejsca w światowym rankingu konkurencyjności, pod względem innowacyjności kraj nasz jest "czarną dziurą". Sklasyfikowano go na 72 pozycji m.in. za Kamerunem, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Ghaną, podaje "Puls Biznesu". Na inwestycje przeznaczamy 0,9 proc. PKB, czyli znacznie mniej niż średnia europejska (2,06 proc.). Środki pochodzą głównie z sektora publicznego - zaledwie 37,2 proc. badań przeprowadza sektor przedsiębiorstw, w UE średnia wynosi 63 proc.
             
            Polska zajmuje 43 pozycję ze wskaźnikiem 4,48 i trendem od kilku lat (od 2008 roku) stabilnym. Mimo tego odnotowała spadek o jedna pozycję z miejsca 42. Polskę wyprzedziła Łotwa. Wyżej klasyfikowane są też: Litwa (41), Mauritius (39), Azerbejdżan (38), Czechy (36), Indonezja (34), Chile (33), Tajlandia (31), Estonia (29) oraz wszystkie zachodnioeuropejskie kraje UE. W przypadku krajów pozaeuropejskich o wysokiej pozycji w największym stopniu decydują niskie koszty pracy i środowisko ekonomiczne nastawione na pozyskiwanie zagranicznych inwestycji.
             
            Niestety pozycję Polski pogarsza tragiczny wprost wskaźnik wydajności rynku pracy. Jest on postrzegany jednocześnie jako niestabilny, nieelastyczny i całkowicie nie potrafiący używać kwalifikacji pracowników. Efektem jest 79 pozycja w rankingu globalnym.
             
            Równie zły dla Polski jest wskaźnik innowacyjności. Według wyliczeń indeksu World Economic Forum nasz kraj zajmuje w tej kategorii 72 pozycję z trendem stałym i niskim. Wyprzedzają go m.in. Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Macedonia, Tajlandia, Oman, Ghana, Bahrain, Azerbejdżan, Czarnogóra, Senegal, Gujana , Zambia, Barbados, Jordania, Panama, Kenia, Kostaryka, Indonezja, Puerto Rico i Sri Lanka. 
             
            hd
             

              Marnotrawna polityka prorodzinna. Raport NIK

              • Kategoria: Kraj
              Marnotrawna polityka prorodzinna. Raport NIK
              Działania rządu w obszarze polityki prorodzinnej są doraźne, nieskoordynowane i nie wiadomo nawet, czy są skuteczne, pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli.
               
              Kontrola NIK dotycząca koordynacji polityki rodzinnej trwała rok. Izba zbadała 40 działań państwa i wszystkich zaangażowanych w nią sześciu ministerstw (m.in. pracy, finansów i edukacji). Z opracowania pokontrolnego wynika, że mimo dramatycznej sytuacji demograficznej w Polsce, państwo nie wypracowało całościowej i długofalowej polityki rodzinnej. Prowadzone działania są doraźne i nieskoordynowane, nie wiadomo nawet, czy są skuteczne! Nie ma wyznaczonych celów i systemu oceny skuteczności dochodzenia do nich. Do tego wiele działań ma doraźny podtekst polityczny.
               
              Okazuje się, że na porządku dziennym jest rutynowe waloryzowanie pieniędzy w poszczegolnych resortach - bez sprawdzania, które wydatki skuteczne i gdzie warto przesunąć środki. Do tego często elementy polityki prorodzinnej nie są dopasowane do kryteriów, jakimi kierują się Polacy, decydując się na dziecko.
               
              W 2012 r. w wieloletnim planie finansowym państwa wspieranie rodziny było priorytetem. Przestało być jednak już rok później, mimo że ogłoszono go rokiem rodziny. W efekcie ok. 2 proc. PKB na politykę w tym obszarze, czyli tyle, ile wydajemy na obronność, nie przekłada się na wzrost dzietności. A według OECD jesteśmy na 24. miejscu w zestawieniu wydatków prorodzinnych.
               
              Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska polityka prorodzinna odbierana jest jako doraźna, służąca rodzinom, które już mają dzieci, na dodatek głównie wielodzietnym i ubogim. Polacy podejmując decyzję o posiadaniu dziecka, przede wszystkim chcą mieć poczucie ekonomicznego bezpieczeństwa. Równie ważne jest tworzenie miejsc pracy dla młodych ludzi. Dopiero na trzecim miejscu jest pomoc rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. 
               
              NIK podaje, że dla ponad jednej piątej badanych obecnie oferowane instrumenty polityki rodzinnej nie pomagają w podjęciu decyzji o powiększeniu rodziny, stanowią jedynie miły dodatek, gdy dziecko przyjdzie już na świat.
               
              hd

                Stop samowoli urzędniczej!

                Stop samowoli urzędniczej!
                Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Rzeszowie nałożył na Zakłady Magnezytowe Ropczyce podatek w kwocie 6,24 mln złotych od strat, jakie poniosła ta spółka w latach 2009 i 2010 w związku z tzw. opcjami. Członkowie "Solidarności" i pracownicy Zakładów Magnezytowych Ropczyce wspomagani przez związkowców z innych zakładów pracy naszego regionu pikietowali w piątek 10 lipca przed siedzibą Izby Skarbowej w Rzeszowie. Protestujący domagali się umorzenia niesłusznie naliczonych podatków od strat na opcjach walutowych.
                 
                Ani właściciel zakładów, ani pracownicy nie są w stanie zrozumieć tej kuriozalnej ich zdaniem decyzji. Karne podatki zostały nałożone na dobrze działającą firmę, zatrudniającą ponad 800 osób na Podkarpaciu. Dodatkowe tysiące ludzi pracuje w przedsiębiorstwach kooperujących. Wszelkie zobowiązania publiczno-prawne zawsze były regulowane na czas, a kwoty tych zobowiązań przekraczają 100 min. Ponadto akcje spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Sprawozdania finansowe firmy były i są regularnie badane przez renomowanych audytorów i nigdy nie było z ich strony zastrzeżeń.
                 
                - Podkreślam, że chodzi tu o podatek od strat. Polska jest zapewne jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym opodatkowuje się straty - mówił podczas pikiety Andrzej Czochara, zastępca przewodniczącego "S" w Magnezytach. Przypomniał, że zakład osiągnął te straty, bo polski rząd opóźnił ratyfikację dyrektywy MiFID, nakładającej na banki oferujące instrumenty finansowe obowiązek szczegółowego informowania na temat ryzyka związanego z ich stosowaniem.
                 
                red.hd

                  „Solidarnośc” uczciła pamięć księdza prałata Henryka Jankowskiego

                  „Solidarnośc” uczciła pamięć księdza prałata Henryka Jankowskiego
                  – Miał życie niezwykłe. Poświęcił je Bogu i ludziom, do których posłał go Chrystus – wspominał ks. prałata Henryka Jankowskiego proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku ks. kanonik Ludwik Kowalski 12 sierpnia podczas mszy św. w piątą rocznicę śmierci kapelana „Solidarności”. Eucharystię koncelebrował ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie.
                   
                  Obecny proboszcz Bazyliki św. Brygidy przypomniał wielkie dzieło odbudowy kościoła z ruin, zrealizowane przez swojego poprzednika. Zapowiedział też powrót do zapoczątkowanej przez ks. Jankowskiego idei budowy bursztynowego ołtarza oraz otwarcie na terenie parafii swoistego „duchowego” centrum „Solidarności”. – Trzeba pokazać prawdę o wsparciu Kościoła dla „Solidarności”, ponieważ nie mówią o tym instytucje państwowe i miejskie. Działalność księdza prałata wyróżniała troska o dobro drugiego człowieka, zwłaszcza słabego, potrzebującego. Miał też wielkie zdolności organizacyjne. Bez Kościoła, bez księdza Jankowskiego nie byłoby zwycięstwa „Solidarności”, nie byłoby wolnej Polski. Musimy o tym pamiętać – apelował ks. kanonik Ludwik Kowalski.
                   
                  O swoim byłym kapelanie, wspierającym protestujących stoczniowców już od sierpnia 1980 r., nie zapomnieli związkowcy. Licznie obecne były delegacje i poczty sztandarowe z wielu zakładów pracy, m.in. Stoczni Gdańsk, Stoczni Remontowa Shipbuilding, GPEC, KM NSZZ „S” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku, Portu Gdańsk. Zarząd Regionu Gdańskiego reprezentowali przewodniczący Krzysztof Dośla i zastępca przewodniczącego Roman Kuzimski, Komisję Krajową – wiceprzewodniczący Bogdan Biś i Tadeusz Majchrowicz oraz były szef Związku Marian Krzaklewski. Nie zabrakło związkowców z rodzinnych stron ks. prałata Jankowskiego – delegacji Oddziału NSZZ „S” w Starogardzie Gdańskim z kierownikiem Zdzisławem Czapskim na czele oraz „S” z Fabryki Mebli Okrętowych FAMOS. – Dla nas ksiądz prałat to nie tylko kapelan, ale także krajan – powiedział nam przewodniczący „S” w FAMOS-ie Benedykt Kerlin.
                   
                   
                  red.hd

                    Uroczystości sierpniowe 2015

                    Uroczystości sierpniowe 2015
                    Program obchodów 35 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz 27 rocznicy strajków z 1988 roku organizowanych lub wspieranych przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
                     
                    Uroczystości centralne:
                     
                    29 sierpnia – Gdańsk – 14.15 – Plac Solidarności oraz plac koło Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W programie m. in.: demonstracja; złożenie kwiatów i odsłonięcie tablic; piknik „Solidarność Pokoleń”; Koncert „My, Naród”; występ Chrisa De Burgha (organizator: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”).
                     
                    31 sierpnia – Gdańsk – 12.00 – msza św. w bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku; złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego; przemarsz na plac Solidarności i złożenie kwiatów k. Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej; część uroczystości w Sali BHP Stoczni Gdańskiej: wystąpienia, wręczenie stypendiów z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” (org. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” we współpracy z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”).
                     
                    Program uroczystości TUTAJ.
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.