Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Ministerstwo Sprawiedliwości daje dorobić... własnym pracownikom

Ministerstwo Sprawiedliwości daje dorobić... własnym pracownikom
Ministerstwo Sprawiedliwości podpisywało umowy- zlecenia ze swoimi pracownikami na wykonanie dodatkowych zadań, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".  – My, choć wciąż jesteśmy dociążani coraz to nowymi obowiązkami, nie dostajemy ani złotówki ponad to, co otrzymujemy z tytułu umowy o pracę – podkreśla Edyta Odyjas, przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa. 
 
Eksperci uprzedzają, że przez takie działanie system płac w administracji państwowej staje się nieprzejrzysty i obywatele tracą kontrolę nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy.
 
Resort sprawiedliwości podkreśla, że przedmiot umów nie był zbieżny z zakresem  podstawowych zadań pracowników.  – To wyjaśnienie mnie nie przekonuje. Resort podpisywał np. umowy cywilnoprawne na tłumaczenie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. A przecież w strukturze MS jest departament współpracy międzynarodowej i praw człowieka. Naprawdę nie ma tam osoby, która mogłaby dokonać takiego tłumaczenia w ramach swoich obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę? – komentuje Edyta Odyjas w rozmowie z gazetą.
 
W 2013 r. resort miał podpisanych ze swoimi pracownikami około stu umów cywilnoprawnych. Dane te, w ramach dostępu do informacji publicznej, uzyskała NSSZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa. Gazeta zwróciła się do MS  o informacje dotyczące stosowania takich praktyk w latach 2014 –2015. Na odpowiedź trzeba poczekać.
 
– Jeżeli pracownicy nie wyrabiają się w ośmiu ustawowych godzinach pracy, to powinni dostawać co najwyżej wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. A i tak byliby w lepszej sytuacji niż pracownicy sądowi. My bowiem w takiej sytuacji słyszymy, że na wypłatę za nadgodziny nie ma środków, więc ewentualnie możemy sobie odebrać za to dni wolne – zwraca uwagę przewodnicząca Związku.
 
hd
 
 
 

    Premie w Rafako

    Premie w Rafako
    Na początku września na konta pracowników raciborskiego Rafako wpłynie premia z okazji Dnia Energetyka w wysokości 600 zł brutto. Jest to jedna z czterech premii, które zostały zagwarantowane załodze spółki w porozumieniu podpisanym dwa miesiące temu przez związki zawodowe i zarząd firmy. Dodatkowe pieniądze mają zrekompensować brak podwyżek płac w 2015 roku.
     
    Jak informuje szef zakładowej "Solidarności" Wiesław Oleszowski, zgodnie z zapisami czerwcowego porozumienia pod koniec lipca załoga otrzymała premię z zysku za 2014 rok w wysokości 5 proc. rocznej stawki zasadniczej, czyli ok. 60 proc. miesięcznej pensji. Natomiast w listopadzie pracownicy dostaną dodatkowo po 450 zł brutto. Ta premia jest związana z pozyskaniem przez firmę w styczniu tego roku zlecenia na zaprojektowanie, dostawę i montaż chłodni kominowej dla bloku energetycznego w jaworznickiej elektrowni. Ponadto przed Świętami Bożego Narodzenia każda osoba zatrudniona w firmie otrzyma 600 zł brutto.
     
    Przewodniczący podkreśla, że na początku roku organizacje związkowe wystąpiły do pracodawcy o podwyżki wynagrodzeń, ale nie udało się podpisać porozumienia w tej sprawie. - Mamy nadzieję, że premie, które wynegocjowaliśmy, zrekompensują pracownikom brak podwyżek - mówi Oleszowski. Zaznacza, że nie są to jedyne dodatkowe pieniądze, jakie załoga Rafako otrzymała w tym roku. - Z okazji Świąt Wielkanocnych pracodawca wypłacił wszystkim po 450 zł brutto, wcześniej takiej premii w firmie nie było - dodaje.
     
    Rafako zajmuje się m.in. budową bloków dla energetyki, produkcją kotłów grzewczych oraz termiczną utylizacją odpadów. Firma zatrudnia ok. 2100 osób. "Solidarność" jest jednym z trzech związków zawodowych działających w spółce.
     
    www.solidarnosckatowice.pl
     
    red.hd
     

      O "Solidarności" w Tczewie

      O "Solidarności" w Tczewie
      „Pamięci tych Tczewian, którzy odważyli się działać na rzecz wolności i niepodległości w trudnych czasach totalitaryzmu komunistycznego” – to słowa motta wystawy, która otwarta została 14 sierpnia br. na węźle transportowym w Tczewie.
       
      Ekspozycję, która prezentuje historię tczewskiej „Solidarności”, wzbogaconą licznymi, archiwalnymi fotografiami przygotowały Fabryka Sztuk i Stowarzyszenie „Zawsze Solidarni”. Na planszach znalazły się między innymi lista internowanych działaczy, historia oświatowej „Solidarności” czy sylwetka kapelana tczewskiej „Solidarności” ks. Stanisława Cieniewicza. NSZZ „Solidarność” podczas uroczystości otwarcia wystawy reprezentowali przewodniczący Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla i kierownik Oddziału w Tczewie Marek Nagórski. Uroczystość uświetnił występ barda „Solidarności” Tolka Filipkowskiego.
       
       
      red.hd

        Wakacje z "Solidarnością"

        Wakacje z "Solidarnością"
        - 4 lata temu wpadliśmy na pomysł, żeby zorganizować wakacje dla naszych członków związku – mówi Sławomir Bielakiewicz, przewodniczący „Solidarności” w wałbrzyskiej Toyocie. – Kupiliśmy trochę sprzętu biwakowego, namioty, kilka grilli i tak się zaczęło  – dodaje.  Na pierwszy wyjazd w okolice zamku Czocha pojechało kilkanaście osób. W tym roku  w Sławie było ich już prawie sto osób.
         
        Toyota w sierpniu ma dwutygodniowy przestój, dlatego jest to jedyny termin, kiedy można zorganizować wyjazd. Komisja zakładowa zapewnia uczestnikom namioty oraz dostęp do mediów. Sami muszą zapewnić sobie tylko wyżywienie. Sławomir Bielakiewicz podkreśla, że tegoroczny wyjazd do Sławy był strzałem w dziesiątkę –  Na miejscu przez 2 tygodnie dwóch członków związku czuwało nad bezpieczeństwem urlopowiczów.  Co ważne, do jeziora było nie więcej jak sto metrów więc łatwiejsze do zniesienia były sierpniowe upały. W Sławie odbywało się w tym czasie wiele wydarzeń kulturowych – Na nudę nie było czasu.
         
        Z roku na rok wyjazdy są na coraz wyższym poziomie. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym udało się zorganizować świetne wakacje. Uczestnicy wyjechali ze Sławy zadowoleni i o to właśnie chodzi.
         

          Polacy w Norwegii

          Polacy w Norwegii
          Polacy w Norwegii to najliczniejsza grupa emigrantów, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Wyjeżdża tam coraz więcej wykształconych osób. 
           
          Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zmienił się charakter polskiej emigracji. Pierwszą falę wyjeżdżających z kraju stanowiły osoby które przez długi czas pozostawały w kraju bezrobotne. Pierwsi emigranci wybierali najczęściej Irlandię i Wielką Brytanię. 
           
          Dziś z Polski wyjeżdżają coraz częściej osoby dobrze wykształcone, które poszukują prostszego i przyjemniejszego życia. Ich celem coraz częściej stają się kraje skandynawskie.
           
          Polacy w Norwegii stanowią największą grupę emigrantów. Ostatnie oficjalne dane mówią o 91 tys. Polakach mieszkających w tym kraju. Przy czym wszystkich cudzoziemców jest 135 tys. Eksperci podkreslają, że liczba ta jest dużo większa i nadal rośnie. Przyczyną wzrostu jest nie tylko napływ nowych przybyszy, ale też liczba dzieci rodzących się w polskich rodzinach już w Norwegii. W okresie 2010 - 2014 Polki urodziły w nowym kraju ponad 8500 dzieci.
           
          Gazeta przypomina, że Polacy coraz częściej deklarują, że przyczyną zmiany miejsca pracy jest poszukiwanie lepszych warunków pozapłacowych. Szukają miejsc, gdzie będą mogli pracować w elastycznych godzinach, a szef nie będzie prezentował postawy „niech cieszy się, że w ogóle ma pracę”.
           
          hd

            By praca kobiet była lżejsza i bardziej opłacalna

            By praca kobiet była lżejsza i bardziej opłacalna
            Praca zawodowa i przedsiębiorczość kobiet, problemy w służbie zdrowia oraz zbliżające się wybory parlamentarne były najważniejszymi tematami poruszonymi przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca podczas stanowej pielgrzymki kobiet do Piekar Śląskich.
             
            Tysiące kobiet i dziewcząt uczestniczyły w tradycyjnej żeńskiej pielgrzymce do Sanktuarium Matki  Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Uroczystości na piekarskim wzgórzu odbyły się 16 sierpnia. Odprawiona w ich trakcie msza św. była również kulminacją kilkudniowych obchodów 90. rocznicy nałożenia koron papieskich na cudowny wizerunek Matki Bożej Piekarskiej. Wzięli w niej udział m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo, biskup gliwicki Jan Kopiec, Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy z Opola, Piotr Greger, biskup pomocniczy z Bielska-Białej oraz bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej. 
             
            Przed rozpoczęciem mszy św. do uczestników pielgrzymki zwrócił się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który nawiązał do najważniejszych problemów dotykających kobiety. Na pierwszym miejscu wymienił godzenie obowiązków rodzinnych z pracą zawodową. - Często jesteście z tego powodu przemęczone i przepracowane. Jednak praca zawodowa daje wam też satysfakcję i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości – powiedział abp katowicki. Dziękując kobietom za pracę zawodową prosił ich bliskich, by pomagali im w codziennych obowiązkach. - Niech Wasi bliscy doceniają Waszą pracę, a odpowiedzialni za rozwiązania prawne i instytucjonalne czynią ją lżejszą i lepiej opłacaną – powiedział abp Skworc. Podkreślił, że coraz więcej kobiet prowadzi własne rodzinne firmy, za co należy się im uznanie oraz słowa podziękowania.
             
            Więcej na www.solidarnosckatowice.pl
             
            red.hd
             

              Rocznica męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza

              Rocznica męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza
              W tym roku przypada trzydziesta dziewiąta rocznica męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza, zamęczonego po protestach robotniczych w Radomiu.
               
              Delegatura Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Staszowie i przedstawiciele Zarządu Regionu Radomskiego uczczą pamięć księdza Kotlarza uczestnicząc w spotkaniu modlitewnym przy jego grobie w Koniemłotach k/Staszowa o godz. 11.00 w dniu 17 sierpnia 2015r.
               
              solidarnosc-swietokrzyska.pl
               
              red.hd
               

                Program Dobrowolnych Odejść w Tauron Wydobycie

                Program Dobrowolnych Odejść w Tauron Wydobycie
                Związki zawodowe działające w Tauron Wydobycie podpisały z zarządem spółki porozumienie dotyczące Programu Dobrowolnych Odejść. Jest on skierowany do pracowników administracji, powierzchni i przeróbki, którzy do 2019 roku nabędą uprawnienia emerytalne.
                 
                Program zaczął obowiązywać 6 sierpnia i będzie kontynuowany do 15 października. Jest on związany ze zmniejszeniem przez zarząd spółki planów wydobywczych. - PDO to jedno z najłagodniejszych rozwiązań, jakie mogliśmy przyjąć. Nie wyobrażam sobie, by w kopalniach Tauron Wydobycie mogło dojść do zwolnień – mówi Waldemar Sopata, przewodniczący zakładowej "Solidarności".
                 
                Zarząd spółki szacuje, że z PDO skorzysta ok. 200 osób. Pracownicy, którzy zdecydują się na odejście z firmy uzyskają świadczenie w wysokości nie przekraczającej 50 proc. zarobków, jakie uzyskaliby do momentu nabycia uprawnień emerytalnych. Świadczenie to nie podlega opodatkowaniu. Otrzymają także odprawę emerytalną w wysokości przewidzianej w Kodeksie pracy.  - Osoby, które w międzyczasie nabyłyby uprawnienia do wypłaty nagrody jubileuszowej nie muszą się obawiać. Zostanie im ona wypłacona wraz z odprawą – dodaje przewodniczący.
                 
                 
                red.hd

                  Zaproszenie do Matki Boskiej Śnieżnej

                  Zaproszenie do Matki Boskiej Śnieżnej
                  Międzyregionalna Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” zaprasza na mszę św. z okazji XXXV rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, która odbędzie się 22 sierpnia 2015 r. o godz. 12.00 w Sanktuarium  Matki Bożej Śnieżnej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej k/Międzygórza. Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej jest miejscem historycznym pielgrzymowania członków Solidarności od lat 80-tych.
                   
                  Po mszy św. przewidziany jest występ sygnalistów z Nadleśnictwa Międzylesie, występ zespołu muzycznego, oraz wspólny posiłek integracyjny zapewniony dla wszystkich uczestników obchodów.
                   
                  solidarnosc.wroc.pl
                   
                  red.hd

                    Wynagrodzenie za przestój produkcyjny z powodu upałów

                    Wynagrodzenie za przestój produkcyjny z powodu upałów
                    Pracownikom, którzy ze względu na przestoje spowodowane ograniczeniami dostaw energii elektrycznej nie mogą wykonywać swoich codziennych obowiązków, ale pozostają w dyspozycji pracodawcy i w gotowości do podjęcia pracy, należy się wynagrodzenie.  
                     
                    W ostatnich dniach ze względu na ograniczenie dostaw prądu coraz więcej zakładów zmuszonych jest do wprowadzania przerw w produkcji. Ograniczenia te są spowodowane wysokimi temperaturami powietrza i niskim stanem wód, co utrudnia chłodzenie bloków energetycznych.
                     
                    Taka sytuacja miała miejsce m.in. w firmie Bitron w Sosnowcu, w CMC Zawiercie oraz w  siemianowickiej spółce Coveris Rigid Polska, produkującej jednorazowe opakowania na żywność. - Maszyny zostały zatrzymane o godz. 10.00 i nie pracowały do godz 22.00. W tym czasie utrzymana była tylko niewielka część urządzeń niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa - mówi Adam Flakus, przewodniczący zakładowej "Solidarności". Podkreśla, że zapowiedzi dyrekcji dotyczące zatrzymania produkcji wzbudziły niepokój wśród pracowników. - Ludzie nie wiedzieli jak się mają zachować. Pytali, jakie mają prawa i czy należy im się za ten czas wynagrodzenie. Sprawa została rozwiązana w ten sposób, że pracodawca zaproponował pracownikom wzięcie urlopów, ale nikogo do niczego nie zmuszał. Osoby, które nie chciały skorzystać z tego rozwiązania pozostały na terenie zakładu, część z nich zajęła się konserwacją maszyn i urządzeń – mówi przewodniczący.
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.