Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Urodziny Sali BHP

  • Kategoria: Kraj
Urodziny Sali BHP
Z łabędziem, łodzią podwodną, bungee, w także z panoramą Gdańska i z ciężką pracą. Tak  stoczniowe żurawie kojarzą się dzieciom biorącym udział w świętowaniu na Sali BHP.  Dzisiaj urodziny historycznej Sali BHP czyli dzień upamiętniający 35. rocznicę rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej.
 
- Czternastego sierpnia 35 lat temu też było takie piękne słońce - Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK rozpoczął świętowanie przywitaniem zaproszonych gości, turystów, mieszkańców Gdańska oraz byłych uczestników wydarzeń sierpnia 80 - Dzisiaj spotykamy się tutaj po latach, żeby uczestniczyć w radosnym święcie w naszej coraz piękniejszej sali BHP. 
 
Uroczystość rozpoczęto otwarciem wystawy "Izby pamięci Stoczni Gdańskiej". Jest to wystawa makiet wydziałów stoczniowych K2 i K3  oraz makiety przedstawiającej jedną z wizji rozbudowy stoczni z połowy lat 7 0- ożywionych efektami świetlnymi.
 
Do godz. 17 na w sali BHP oraz na terenie Stoczni Gdańskiej odbywać się będą zabawy, przygotowane przez pracowników Europejskiego Centrum Solidarności, m.in. fotozabawa „Zostań stoczniowcem”, planszogranie, gra Zapuść żurawia do stoczni, selfie stoczniowe. O godz.17 odbędzie się pokaz filmu „Człowiek z żelaza”, a o godz. 20 Olo Walicki i Leszek Bzdyl zapraszają na spektakl z udziałem Haliny Słojewskiej „Historie – interwencje”. Jednocześnie przez cały dzień odbywają się spacery z przewodnikiem po stoczni.
 
Organizatorami imprezy są Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Promocji Solidarności oraz Fundacja Archiwum Filmowe
 
Program uroczystosci TUTAJ.
 
hd

    Koszty pracy w Europie. Polska na samym dole zestawienia

    Koszty pracy w Europie. Polska na samym dole zestawienia
    Wysokość kosztów pracy w Polsce należy do jednych z najniższych w Europie.
     
    Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy, w 2012 roku Polska znalazła się na samym dole zestawienia 19 krajów UE, dotyczącego godzinowych kosztów pracy. Najwyższe godzinowe koszty pracy otrzymywali pracownicy w Szwajcarii i Belgii (58 USD i 52 USD). 
     
    Po drugiej stronie znalazła się Polska. W naszym kraju odnotowano najniższe koszty pracy, na poziomie 8,3 USD. W porównaniu ze Szwajcarią to różnica w wysokości prawie 50 USD. Do grupy krajów o stosunkowo niskich kosztach pracy należą również Węgry, Estonia, Słowacja i Czechy, gdzie godzinowe koszty pracy wahały się od 8,9 USD do 11,9 USD w 2012 roku.
     
    Z kolei z danych Eurostatu wynika, że w 2013 roku jednostkowe koszty pracy w Polsce wynosiły 7,6 EUR za godzinę, przy średniej unijnej wynoszącej 23,7 EUR. Najwyższe koszty pracy odnotowano w Szwecji (40,1 EUR), czyli o ponad pięciokrotnie większe niż w Polsce. 
     
    Koszt pracy to całkowity koszt poniesiony przez pracodawcę w związku z zatrudnieniem pracownika, czyli wynagrodzenie za wykonaną pracę, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, premie i gratyfikacje, koszt posiłków, napojów, płatności w naturze, koszt mieszkań pracowników ponoszonych przez pracodawcę, wydatki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, koszty szkolenia ponoszone przez pracodawcę, świadczenia społeczne i inne, takie jak koszty transportu pracowników, odzież robocza, koszty rekrutacji oraz podatki traktowane jako koszty pracy. 
     
    hd

      Bieg po Nadzieję

      Bieg po Nadzieję
      Już po raz piąty z rzędu na wrocławskie ulice wyruszy sztafeta maratońska złożona z osób, które chcą pomóc podopiecznym Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. 
       
      Zapisy do biegu tylko do 4 września poprzez formularz, który znajduje się na stronie internetowej organizatora: http://wroclawmaraton.pl/pl/strona/136
       
      Start 13 września o godz. 9.20. Każdy z uczestników sztafety będzie miał do pokonania dystans ok. 1 km. Cała trasa będzie podzielona na 42 odcinki, oznakowane tablicami co 1 km. Uczestnikiem sztafety może zostać każdy, kto do 13 września bieżącego roku ukończy 18 lat i nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. 
       
      Konieczna będzie też opłata startowa. Minimalna wysokość startowego to 200 zł. Zebrane środki w całości zostaną przekazane na zakup kosztownych leków ratujących życie, zabiegi medyczne, rehabilitację, sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny. Każdy z uczestników sztafety w podziękowaniu za pomoc i poświęcenie otrzyma pamiątkowy medal oraz koszulkę.
       
       
      red.hd

        Karnawał Solidarności 1980-2015

        Karnawał Solidarności 1980-2015
        Uroczysta msza św., otwarcie wystawy plenerowej, test wiedzy o Związku, koncert religijno- patriotyczny, Toast za Solidarność i pokaz sztucznych ogni na Rynku Kieleckim to tylko niektóre imprezy z bogatego programu obchodów 35 - lecia "Solidarności" w regionie Świętokrzyskim.
         
        Uroczystości rozpoczyna 28 sierpnia konferencja na start oraz otwarcie mobilnej wystawy plakatów Solidarności. Następnego dnia historycy z IPN pokażą prezentację multimedialną "Region Świętokrzyski 1980- 1989". Kolejne dni wypełniają  wystawy, test wiedzy o Związku oraz debata popularno- naukowa przygotowana przez IPN.
         
        W niedzielę 30 sierpnia w Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona uroczysta msza św. Następnie na Rynku Kieleckim zostanie otwarta tematyczna wystawa plenerowa Muzeum Historii, odbędzie się śpiewograw wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej. Zakończenie zostanie zwieńczone toastem za "Solidarność" i pokazem ogni sztucznych.
         
        4 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone tuytuły "Zasłużony dla NSZZ Solidarność" oraz "Przyjaciel Solidarności", odbędzie się konferencja "Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy" a także udostępniona zostanie wystawa zbiorów Biblioteki uniwersyteckiej UJK.
         
        Program uroczystości dostępny TUTAJ
         
        red.hd

          Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. Anny Walentynowicz

          Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. Anny Walentynowicz
          W najbliższą sobotę, 15 sierpnia br. o godz. 16.30 w Gdańsku Wrzeszczu będzie miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika śp. Anny Walentynowicz. Pomnik stanął u zbiegu Al. Grunwaldzkiej i ul Waryńskiego, nieopodal kamienicy, w której mieszkała Anna Walentynowicz. Organizatorami tego wydarzenia są  Stowarzyszenie „Godność”, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz Urząd Miasta Gdańska.
           
          7 sierpnia 1980 r. za niezależną działalność związkową i krytykę dyrekcji socjalistycznego zakładu pracy ANNA WALENTYNOWICZ, kilka miesięcy przed emeryturą, została dyscyplinarnie zwolniona z pracy w Stoczni Gdańskiej. Spawaczka i suwnicowa, przodowniczka pracy, współorganizatorka obchodów rocznic Grudnia ’70; wielokrotnie zatrzymywana, poddawana rewizjom. swoją bezkompromisową, prostolinijną postawą, uczciwością i dążeniem do prawdy zaskarbiła sobie szacunek robotników.
           
          Wyrzucenie z pracy „zwykłej suwnicowej” zmieniło historię PRL. 14 sierpnia 1980 r. szesnastotysięczna załoga stoczni rozpoczęła strajk, żądając m.in. przywrócenia Anny Walentynowicz do pracy. Postulat ten został spełniony. Mimo to 16 sierpnia 1980 r. Anna Walentynowicz wraz z Aliną Pienkowską zatrzymała przy stoczniowej bramie stoczniowców opuszczających zakład po zakończeniu strajku przez Lecha Wałęsę. Zaczął się strajk solidarnościowy, trwający do 31 sierpnia 1980 r. i zakończony podpisaniem Porozumień Sierpniowych.
           
          Więcej na www.solidarnosc.gda.pl
           
          red.hd

            Strajk czy krew

            Strajk czy krew
            W brytyjskich mediach coraz głośniej o planowanym na 20 sierpnia masowym strajku Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie pojawiła się alternatywna opcja zastąpienia strajku powszechną akcją oddawania  krwi. 
             
            Powodem akcji ma być rosnąca dyskryminacja Polaków, którzy nie zgadzają się na obwinianie ich za problemy gospodarcze.  Nie wszyscy podzielają entuzjazm pomysłodawców tego przedsięwzięcia, a organizacja British Poles proponuje, aby tego dnia Polacy zamiast do pracy udali się do szpitali, by oddać krew. W sieci akcja opatrzona jest hashtagiem #Polishblood.
             
            hd

              Zalecenia Rady Ministrów w sprawie przetargów publicznych

              • Kategoria: Kraj
              Zalecenia Rady Ministrów w sprawie przetargów publicznych
              "Nowe podejście do zamówień publicznych oznacza, że instytucje publiczne są zobowiązane nie tylko do dokonywania wydatków publicznych zgodnie z przepisami, ale także powinny wspierać realizację polityki społecznej" - Rady Ministrów wydała zalecenie w sprawie stosowania przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych.
               
              Przypomnijmy. Związek przez lata zabiegał o zmianę prawa dotyczącego zamówień publicznych, m.in. z powodu zatrudniania pracowników na podstawie umów śmieciowych przez firmy realizujące publiczne zlecenia. Pod wpływem licznych nacisków, w październiku ub. r. Sejm znowelizował ustawę Prawo zamówień publicznych. Według nowych przepisów w zamówieniu można uwzględnić tzw. klauzule społeczne, dzięki którym pracownicy zostaną zatrudnieni na lepszych warunkach lub przy zamówieniu zostaną zatrudnione osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, bezrobotne albo niepełnosprawne.
               
              - Wspólnie z pracodawcami doprowadziliśmy do ważnej i korzystnej dla pracowników i pracodawców zmiany, ale urzędnicy zajmujący się przetargami tego nie stosują – mówi Piotr Duda, szef NSZZ “Solidarność”. - Mam nadzieję, że rządowe zalecenia zaczną to zmieniać.
               
              Niestety, klauzule z trudem przebijają się do praktyki zamówień publicznych. Z dostępnych danych wynika, że niecałe 2 proc. wszystkich udzielonych zamówień publicznych zastosowało te wymagania.
               
              W zaleceniach przygotowanych przez Radę Ministrów urzędnicy państwowi zostali zobowiązani do analizowania możliwości zastosowania klauzul społecznych we wszystkich zamówieniach publicznych. Do preferowania firm zatrudniających na etat zobowiązani zostali między innymi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie oraz dyrektorzy instytucji gospodarki budżetowej. Klauzule mają być stosowane przede wszystkim w przetargach na usługi szkoleniowe, reklamowe, sprzątanie budynków, zarządzanie mieniem, a także usługi komputerowe, telekomunikacyjne, konserwacyjne, naprawcze, restauracyjne i cateringowe, a także w zleceniach nieobjętych prawem zamówień publicznych.
               
              - Pieniądze podatników nie mogą wspierać śmieciowego zatrudnienia, dlatego z satysfakcją przyjmujemy ten dokument, choć zdajemy sobie sprawę, że droga do powszechnego stosowania klauzul jest jeszcze długa – ocenia Duda i dodaje - “Solidarność” tego tematu nie odpuści.
               
              hd
               

                Święto Solidarności w Bydgoszczy

                Jerzy Kryszak
                Region Bydgoski przygotowuje się do obchodów Święta „Solidarności” w dniach 4-5 września 2015 roku. - Będzie to święto radosne, pełne zabawy i niezapomnianych wrażeń - zapewniają związkowcy.
                 
                Pierwszym punktem rocznicowych imprez jest Pokaz Znaków Wydań Nieoficjalnych - Solidarność 1980-1989 – wystawa filatelistyczna otwarta 
                3 sierpnia w budynku Poczty Głównej przy ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Zarządem Okręgu Polskiego Związku Filatelistów w Bydgoszczy i potrwa do 15 września. 
                 
                W niedzielę 30 sierpnia, w kościele pw.Św. Andrzeja Boboli – patronackiej świątyni „Solidarności” odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji „Solidarności” i Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, zaproszonych gości, związkowców i mieszkańców miasta.   
                 
                W piątek 4 września odbędzie się charytatywny Halowy Turniej Piłki Nożnej o puchar „XXXV-lecia NSZZ Solidarność Regionu Bydgoskiego”, z którego dochód przeznaczony dla Sióstr ze Zgromadzenia Albertynek z Bydgoszczy, wspierających osoby wykluczone, bezdomne, samotne i żyjące w ubóstwie.
                       
                Sobota 5 września to dzień  zabawy, rodzinnych spotkań i integracji.  O godzinie 11.00 przed HWS „Łuczniczka” odbędzie się największy w tym roku festyn w Bydgoszczy - WIELKI PIKNIK RODZINNY  z wieloma atrakcjami, rodzinnymi zabawami i oczywiście niespodziankami. W Osadzie Wojów odbędą się pokazy walk i pasowanie na woja drużyny WOJMIRA.  Chętni  spróbują swoich sił na byku rodeo, podczas zawodów „trzynogi” oraz jazdy na „nartach bolkowskich”. Wokół hali rozstawione będą zjeżdżalnie, trampolina, dmuchany zamek i plac zabaw dla najmłodszych. 
                 
                Tego samego dnia po południu wystąpią Jerzy Kryszak i Zespół PAPA D z Pawłem Stasiakiem. Natomiast po koncercie publiczność bawić się będzie w rytmach przygotowanych przez DJ ‘a.
                 
                Patronat medialny nad imprezami objęli: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio Pomorza i Kujaw PiK, gazeta Express Bydgoski oraz portal EMRESS TV.  
                Obchody 35. rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych realizujemy wspólnie z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrem Całbeckim. 
                 
                region.bydgoszcz.pl
                 
                red.hd

                  Urodziny arcybiskupa

                  • Kategoria: Kraj
                  Urodziny arcybiskupa
                  Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź obchodzi dzisiaj 70 urodziny.
                   
                  Kapelan "S" w regionie podlaskim w 1980 roku, metropolita gdański od 2008, wielki przyjaciel Związku. Wielokrotnie podkreślał, że "Solidarność" niesie wiano Sierpnia 80 roku i stanowi najważniejszy podmiot realizujący tamte postanowienia, kontynuujący tamten etos. 
                   
                  - "Solidarność" dziękuje za wszystkie słowa i nauki kierowana do członków naszego Związku. W trudnych chwilach słowa arcybiskupa Głódzia dodawały nam sił i wytrwałości, tak bardzo potrzebnych w naszej związkowej pracy. Jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni - mówi Piotr Duda, przewodniczący KK.
                   
                  Życzymy księdzu arcybiskupowi wielu łask Bożych oraz kolejnych udanych lat skutecznej pracy duszpasterskiej na rzecz polskiego społeczeństwa.
                   
                  hd

                    Piknik Rodzinny w Opolu

                    Gwiazda wieczoru- Kobranocka
                    Uroczysta msza św, składanie kwiatów na skwerze Solidarności, przemarsz z orkiestrą ulicami Opola, występy zespołów z Kobranocką jako gwiazdą wieczoru - takie atrakcje czkają na uczestnków obchodów 35 - lecia NSZZ „Solidarność” w sobotę 22 sierpnia.
                     
                    Program uroczystosci:
                    Godz. 13.30- złożenie wiązanek kwiatów na Skwerze Solidarności w Opolu u zbiegu ulic: Ozimskiej i Katowickiej
                    Godz. 14.00 – 15.00 Msza św. w opolskiej katedrze, po mszy przemarsz z orkiestrą na Plac Wolności.
                    Godz. 15.30 – uroczyste otwarcie i przywitanie gości.
                     
                    Godz. 12.00 – 14.00 - rozpoczęcie Pikniku Rodzinnego – zabawy, gry dla dzieci.
                    Godz. 15.45 – 16.30 -Występ Zespołu Pieśni i Tańca „KOMORNO”.
                    Godz. 16.30-18.00 - Koncert „Opolska Piosenka Biesiadna.
                    Godz. 18.00 – 19.00 Koncert Zespołu „Czerwone i Czarne”
                    Godz. 19.30 – Występ Gwiazdy- KOBRANOCKA
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.