Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

To jest nowe otwarcie: szef Związku o spotkaniu z Prezydentem RP

  • Kategoria: Kraj
To jest nowe otwarcie: szef Związku o spotkaniu z Prezydentem RP
-  To było bardzo dobre spotkanie. Zwłaszcza w porównaniu z tym, co było do tej pory. Nie przypominam sobie, by prezydent Komorowski zapraszał nas na tego typu rozmowy, choć o to zabiegaliśmy - mówi Piotr Duda, szef "Solidarności" po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. - Pan prezydent powtarzał trzy razy, że nie wycofuje się z żadnych obietnic przedwyborczych.
 
Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania zorganizowanego z inicjatywy Prezydenta RP. O dołączeniu dodatkowych pytań do wrześniowego referendum Andrzej Duda rozmawiał z liderami obywatelskich inicjatyw referendalnych w sprawie wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego sześciolatków i Lasów Państwowych.
 
- Pan prezydent jest zdeterminowany, by zadać te pytania, by społeczeństwo wypowiedziało się w tych trzech sprawach - podkreśla Piotr Duda, który występował jako pełnomocnik wniosku obywatelskiego ws. wieku emerytalnego. - Jako "Solidarność" zaproponowaliśmy innym termin referendum. Jeśli z powodów prawnych nie mogłoby dojść do dodania dodatkowych pytań 6 września, to mogłyby zostać zadane przy okazji wyborów parlamentarnych 25 października. Decyzja oczywiście należy do pana prezydenta, który ma rozmawiać ze swoimi ekspertami i podejmie tę kwestię - wyjaśnia przewodniczący KK i dodaje - To jest nowe otwarcie.
 
"Solidarność" na początku lipca razem z PiS złożyła wniosek do prezydenta Komorowskiego o rozszerzenie wrześniowego referendum o pytania dotyczące wieku emerytalnego, prywatyzacji Lasów Państwowych oraz obowiązku szkolnego sześciolatków. W sierpniu Piotr Duda zaapelował o to samo do prezydenta Andrzeja Dudy, który już jako prezydent elekt zapowiedział, że po zaprzysiężeniu zamierza złożyć projekt ustawy dotyczący wieku emerytalnego.
 
 
 

    Uroczystości sierpniowe we Wrocławiu

    Uroczystości sierpniowe we Wrocławiu
    Uroczysta msza święta, składanie kwiatów, otwarcie wystawy okolicznościowej, wręczenie medali XXXV-lecia, koncerty to niektóre z imprez zorganizowanych dla uczczenia 35- rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w regionie Dolny Śląsk.
     
    Uroczystości rozpocznie zawieszenie flagi „Solidarności” na Iglicy przy Hali Stulecia oraz otwarcie okolicznościowej wystawy zorganizowanej przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość w środę 26 sierpnia. W sobotę 29 sierpnia Hali Stulecia w ramach imprezy Wrock For Freedom wystąpią legendy polskiej sceny rockowej Perfect oraz Dżem.
     
    Następnego dnia arcybiskup wrocławski Józef Kupno odprawi uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny, odbędą się również uroczystości pod tablicą Solidarności przy zajezdni na ul. Grabiszyńskiej 184. 
     
    Program uroczystosci dostępny TUTAJ
     
    red.hd

      Staże dla absolwentów będą płatne?

      • Kategoria: Kraj
      Staże dla absolwentów będą płatne?
      Koniec z darmowymi praktykami dla absolwentów szkół wyższych. Zgłoszona nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek płacenia młodym ludziom za naukę w przedsiębiorstwie, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
       
      Według proponowanych rozwiązań prawnych praktyka absolwencka nie będzie już mogła się odbywać bezpłatnie. Minimalna wysokość wynagrodzenia, które powinien otrzymać stażysta ma wynosić 20 proc. najniższej pensji, która obecnie wynosi 1750 zł. Maksymalna wysokość świadczenia pieniężnego dla praktykanta nie może przekroczyć dwukrotności minimalnej płacy.
       
      Zmiana jest konieczna, ponieważ rząd jest zobowiązany do wdrożenia zaleceń w sprawie ram jakości dla staży, przyjętych przez Komisję Europejską jeszcze pod koniec 2013 r. Mają one służyć poprawie sytuacji młodych osób, które po zakończeniu nauki nie mogą znaleźć pracy i korzystają z różnego rodzaju bezpłatnych praktyk.
       
      - Jest oczywiste, że trzeba ucywilizować zasady odbywania staży na wolnym rynku pracy. Zbyt często młodzi ludzie są przy tej okazji wykorzystywani jako bezpłatna siła robocza. Nie uzyskują też żadnych dodatkowych kwalifikacji – mówi Sławomir Adamczyk, ekspert KK. - Ale ustalenie minimalnej kwoty wynagrodzenia dla stażystów na poziomie poniżej 300 zł netto to lekka kpina, gdyż może zniechęcić przedsiębiorców do oferowania wyższych stawek. W odniesieniu do staży potrzebujemy rozwiązania kompleksowego, które doprowadzi do tego, że staną się one prawdziwym przedsionkiem do rynku pracy. Od września, z inicjatywy NSZZ Solidarność rozpoczynamy na ten temat rozmowy z organizacjami pracodawców - informuje ekspert.
       
      hd

        Związek o zasiłku dla opiekunów osób niepełnosprawnych

        • Kategoria: Kraj
        Związek o zasiłku dla opiekunów osób niepełnosprawnych
        "Solidarność" pozytywnie ocenia rozszerzenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych wobec osób zajmujących się niepełnosprawnymi. 
         
        Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podjęło decyzję w sprawie senackiego projektu ustawy o promocji zdrowia i instytucjach rynku pracy. Związek popiera projekt rozszerzenie prawa do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych wobec osób, które sprawowały opiekę nad niepełnosprawnymi i w ten sposób były wyłączone z rynku pracy. W chwili obecnej po śmierci osoby niepełnosprawnej, opiekun nie ma prawa do takiego świadczenia. 
         
        Przedstawione przez wnioskodawców argumenty są uzasadnione społecznie, jednak związkowcy zaznaczają, że w zakresie ekonomicznym należy dokonać szczegółowej analizy finansowej, z uwagi na brak oceny skutków finansowych zmiany dla Funduszu Pracy. 
         
        hd

          Proponowana wysokość płacy minimalnej nie do przyjęcia. Decyzja prezydium KK

          • Kategoria: Kraj
          Proponowana wysokość płacy minimalnej nie do przyjęcia. Decyzja prezydium KK
          Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podczas posiedzenie w Gdańsku podtrzymało stanowisko reprezentatywnych central związkowych dotyczące wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 roku o co najmniej 7,4%, czyli do wysokości 1880 złotych.
           
          Zaproponowana przez Radę Ministrów wysokość płacy minimalnej jest niedostateczna. "Solidarność" podkreśla, że będzie to kolejny rok, kiedy wydajność pracy pracowników rośnie szybciej niż ich wynagrodzenia. Zarówno statystyki  jak i wypowiedzi ekspertów wskazują na  ten trwający od kilku lat  niekorzystny dla pracowników trend. 
           
          Związek przywołuje raport OECD, z którego wynika, że luka między wzrostem wydajności pracy a wzrostem płac realnych w latach 2002- 2012 wynosiła aż 20 %. Również Komisja Europejska w Sprawozdaniu krajowym – Polska 2015 podkreśla, że oparcie rozwoju na konkurowaniu kosztami pracy stanowi zagrożenie dla możliwości przesunięcia się Polski w górę łańcucha wartości dodanej. 
           
          Uwagi zgłoszone we „wspólnym stanowisku reprezentatywnych organizacji związkowych w sprawie założeń projektu budżetu państwa na 2016 rok z dnia 20 lipca br.” zostają ponowione przez prezydium KK, które stwierdza, że znikoma regionalna i zawodowa mobilność pracowników na terenie Polski oraz wysoki poziom emigracji zarobkowej są konsekwencją polityki niskich płac, zaniżonej płacy minimalnej, nadużywania umów śmieciowych, a także niedostosowanej polityki mieszkaniowej do potrzeb obywateli.
           
           
          hd

            Nocny bieg uliczny "Solidarności" w Rzeszowie

            Nocny bieg uliczny "Solidarności" w Rzeszowie
            ZR Rzeszowski zaprasza kluby, stowarzyszenia, szkoły, rodziny oraz osoby indywidualne do udziału w XXVI Nocnym Biegu Ulicznym „Solidarności”, który odbędzie się w sobotę 29 sierpnia na rzeszowskim Rynku. Impreza odbywa się w ramach obchodów 35-lecia NSZZ "Solidarność".
             
            Jednocześnie na zakończenie akcji Sierpień - Dni Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” w godz. 11-14 będzie można oddać krew w specjalnym Krwiobusie RCK.
             
            Ramowy program:
            15.00 – zapalenie pochodni pod Krzyżem Misyjnym oraz zniczy pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i oficjalne otwarcie.
            15.15 – XII wyścig na 2.000m dla osób niepełnosprawnych 
            na wózkach inwalidzkich (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji)
            16.30 – Ceremonia rozdania nagród zwycięzcom konkursu na XXXV lecie NSZZ "Solidarność" tj. Wojewódzkiego Konkursu  Literackiego pt. „Czy runęły mury?” oraz  Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „O ludziach Solidarności z 1980 roku, którzy przywracali godność i wolność człowieka”.
            17.00 – Bieg Młodzieżowy na 2.600m
            18.00 – Bieg OPEN na 5.000m
            20.30 - koncert Tadeusza Polkowskiego
             
            Szczegółowe informacje dotyczące m.in. regulaminu, kategorii biegowych, rejestracji zawodników i tras biegu dostępne TUTAJ 
            Organizatorami biegu są Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenie Czarna Jedynka.
             
            red.hd

              Odeszła Hanna Gorazd-Zawiślak

              Odeszła Hanna Gorazd-Zawiślak
              Z głębokim skutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu w dn. 12 sierpnia 2015 r. Śp. Hanny Gorazd-Zawiślak - działaczki opozycyjnej, dziennikarki i pisarki, rzeczniczki prasowej Komitetu Strajkowego w Hucie im. Lenina w sierpniu 1989 r.
               
              Hanna była także dziennikarką pism niezależnych i podziemnych; uczestniczką strajku w HiL po wprowadzeniu stanu wojennego; osobą internowaną w l. 1981-1982 i wielokrotnie szykanowaną za działalność na rzecz „Solidarności” w l. 80 XX w.
               
              Została również uhonorowana medalem „Zasłużony dla NSZZ Solidarność Regionu Małopolska”
               
              Pogrzeb Hanny Gorazd-Zawiślak odbędzie się na cmentarzu w Bibicach, k. Węgrzc, w poniedziałek 17 sierpnia br. o godz. 16:00.
               

                Błogosławiony ksiądz Jerzy wśród nas

                Błogosławiony ksiądz Jerzy wśród nas
                – Dzisiaj błogosławiony ksiądz Jerzy w swoich relikwiach jest wśród nas, jako patron Solidarności. Niech pamięć o nim trwa – mówił ksiądz arcybiskup, metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź 16 sierpnia, podczas uroczystej mszy świętej wprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku Siedlcach.
                 
                Ksiądz arcybiskup nazwał błogosławionego księdza Jerzego „znakiem dobra, który uczył pokoju w sercach. Przypomniał słowa świętego Pawła, które tak często wypowiadał błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko: „Nie daj się złu, tylko zło dobrem zwyciężaj”.
                 
                – Błogosławiony ksiądz Jerzy ożywił słowa świętego Pawła, nadał im sens i moc. Dlatego dziś trzeba się modlić o pokój społeczny we wspólnotach ludzi pracy, przyzywając wstawiennictwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – mówił metropolita gdański.
                 
                Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nawiązał także do wydarzeń z sierpnia 1980 r. Przypomniał, że w parafii św. Franciszka z Asyżu mieszkało i mieszka wielu stoczniowców, dla których idee „Solidarności” były i są ważnym przesłaniem.
                 
                – Wasza obecność w uroczystej mszy świętej, w eucharystii, w której uczestniczymy, świadczy, że pamięć Sierpnia `80, etos, ideały Solidarności są dla was wciąż żywe i ważne i stanowią drogowskaz waszego życia – mówił ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. – 35 lat. To droga, która nadal trwa, droga, która nie zmienia swoich sztandarów, droga, która nie stała się tylko kartką z historycznego kalendarza. Służba „Solidarności” trwa. Bo to służba człowiekowi, służba wspólnocie, często wobec tych, którzy nie mają głosu.
                 
                Ksiądz arcybiskup zaapelował, aby nie milkło przesłanie „Solidarności”
                 
                 
                red.hd

                  Referendum strajkowe w PKP S.A.

                  Referendum strajkowe w PKP S.A.
                  17 sierpnia w spółce PKP S.A. rozpoczęło się referendum strajkowe. "Solidarność" domaga się podwyżek płac o 500 zł dla każdego pracownika oraz wypłaty nagrody z okazji Dnia Kolejarza w wysokości 1000 zł. Głosowanie potrwa do 10 września.
                   
                  - 11 sierpnia nasze struktury przekształciły się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Referendum potrwa aż do 10 września ze względu na to, że nasi pracownicy są rozsiani po całej Polsce. Po zakończeniu głosowania zdecydujemy, jaką formę będą miały akcje protestacyjno-strajkowe. W najbliższych dniach zaapelujemy do innych związków zawodowych działających w PKP S.A o wsparcie naszej akcji - mówi Barbara Miszczuk, przewodnicząca Sekcji Zawodowej NSZZ "Solidarność" pracowników PKP S.A.
                   
                  Związkowcy podjęli decyzję o przeprowadzeniu referendum strajkowego, gdyż w ich ocenie pracodawca unika negocjacji w ramach trwającego od zeszłego roku sporu zbiorowego w spółce. - Zarząd nie uznaje sporu zbiorowego, mimo że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stwierdziło, że spór jest legalny. Do podjęcia rozmów nie skłoniło go nawet wyznaczenie przez ministerstwo mediatora. Strajk jest dla nas ostatecznością. Wciąż liczymy, że pracodawca wreszcie przystąpi do negocjacji i zacznie traktować przedstawicieli pracowników po partnersku - zaznacza przewodnicząca.
                   
                  Podkreśla, że celem żądań płacowych zgłoszonych przez "Solidarność" jest przede wszystkim usunięcie dysproporcji w zarobkach pracowników spółki. - Zamiast przyznać podwyżki płac wszystkim pracownikom, pracodawca zaproponował je tylko kilkudziesięciu osobom. Nowo przyjmowani pracownicy otrzymują wysokie, dobrze płatne stanowiska, a wynagrodzenia pracowników z wieloletnim stażem pracy stoją w miejscu. 500 zł podwyżki to nasz postulat, ale jesteśmy gotowi rozmawiać. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby pracownicy za jednakową pracę byli jednakowo wynagradzani - tłumaczy Barbara Miszczuk.
                   
                   
                  red.hd

                    Dzisiaj spotkanie z Prezydentem RP

                    • Kategoria: Kraj
                    Dzisiaj spotkanie z Prezydentem RP
                    Dzisiaj koło południa Piotr Duda jako pełnomocnik wniosku obywatelskiego o referendum ws. wieku emerytalnego spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Do Pałacu Prezydenckiego zaproszono również  liderów obywatelskich inicjatyw dotyczących obowiązku szkolnego sześciolatków i Lasów Państwowych.
                     
                    Przypominamy, że "Solidarność" na początku lipca razem z Prawem i Sprawiedliwością złożyła wniosek do prezydenta Komorowskiego o rozszerzenie wrześniowego referendum o pytania dotyczące wieku emerytalnego, prywatyzacji Lasów Państwowych oraz obowiązku szkolnego sześciolatków. W sierpniu Piotr Duda zaapelował o to samo do prezydenta Andrzeja Dudy, który już jako prezydent elekt zapowiedział, że po zaprzysiężeniu zamierza złożyć projekt ustawy dotyczący wieku emerytalnego.
                     
                    - To jest w sumie prawie 6 milionów podpisów, więc to są bardzo poważne inicjatywy - mówił prezydent Duda w radiowej Jedynce - Będziemy na ten temat rozmawiali. Jako prezydent Rzeczypospolitej muszę to także rozważać od strony prawnej.
                     
                    hd
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.