Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność”. Oddano ponad 200 litrów krwi

Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność”. Oddano ponad 200 litrów krwi
Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” został ustanowiony przez XXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność (Uchwała nr 12/2008) w dowód pamięci i szacunku dla Ojca Świętego Jana Pawła II.
 
W ramach akcji charytatywnej „Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ Solidarność” w 2022 roku 460 dawców i związkowców oddało w sumie ok. 207 litrów krwi.
 
Szczegółowe podsumowanie akcji: RCKiK w Rzeszowie – 145 osób, Terenowy Oddział Mielec – 172 osoby, Terenowy Oddział Leżajsk – 143 osoby.
 
– W imieniu potrzebujących bardzo dziękujemy Krwiodawcom. Wszyscy, którzy włączają się w akcję charytatywną „Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ Solidarność”, budują wspaniały pomnik naszego rodaka Jana Pawła II, wypełniając Jego testament zawarty w słowach: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – napisano na stronie Regionu Rzeszowskiego.
 
Przypominamy, że w ubiegłym roku padł rekord oddanej ilości krwi ‒ 1163 dawców i związkowców oddało aż 523 litry krwi.
 
 
Region Rzeszowski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

    Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „S” w W&W przywrócona do pracy

    Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „S” w W&W przywrócona do pracy

    Wczoraj w firmie W&W w Lubsku przywrócona do pracy została Małgorzata Musielak, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w zakładzie oraz Zakładowego Komitetu Strajkowego.

    Do zwolnienia doszło 6 września pod koniec dnia pracy, kiedy panie szykowały się już do wyjścia. Wcześniej, ok. dwóch tygodni temu, dostaliśmy informację z zawiadomieniem o takim zamiarze. 1 września Komisja Zakładowa wysłała pismo, odpowiadając na to zawiadomienie i nie wyrażając zgody, gdyż przewodnicząca jest szczególnie chronionym pracownikiem w związku z tym, że pełni funkcję związkową, jest przewodniczącą Komisji oraz kieruje strajkiem. W związku z tym podlega ochronie na mocy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych

    – wcześniej o zwolnieniu Małgorzaty Musielak mówił nam Bogusław Motowidełko, przewodniczący Zarządu Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność”. 
     
    Cała rozmowa z Bogusławem Motowidełko o sytuacji w firmie W&W tutaj.
     
     
    www.tysol.pl

      RDS: Bez przełomu w sprawie budżetu

      • Kategoria: Kraj
      RDS: Bez przełomu w sprawie budżetu
      Nie doszło do wypracowania wspólnego stanowiska partnerów społecznych zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego w sprawie przyszłorocznego budżetu. Wcześniej nie udało się to również w zespole roboczym RDS. – Jako Solidarność nie zgadzamy się na propozycję rządu co do przyszłorocznych podwyżek, a szczególnie niedopuszczalne jest mrożenie wskaźnika odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – powiedział po plenarnym posiedzeniu RDS Piotr Duda, przewodniczący Solidarności oraz współprzewodniczący RDS.
       
      Tak jak można było przewidzieć, nie doszło do wypracowania wspólnego stanowiska strony społecznej (organizacji pracodawców i pracowników) w sprawie przyszłorocznego budżetu podczas plenarnego posiedzenia RDS. Pozostają zatem odrębne stanowiska związków zawodowych, organizacji pracodawców i strony rządowej. Przy czym stanowisko pracodawców jest w dużej mierze tożsame z propozycją rządu.
       
      – Pozostajemy przy postulacie 20 proc. wzrostu wynagrodzeń dla państwowej sfery budżetowej oraz innych sfer finansowanych z budżetu państwa. Chcemy dwukrotnego wzrostu minimalnego wynagrodzenia do kwoty 3750 zł brutto oraz wyższej niż rządowa waloryzacji rent i emerytur – przypomniał Piotr Duda, szef Solidarności.
       
      Projekt budżetu, którego elementem są wzrosty wynagrodzeń dla budżetówki, płaca minimalna i tym podobne wskaźniki, trafi we wrześniu do Sejmu, a po jego przyjęciu do Senatu i na biurko prezydenta.
       
      – Będziemy na każdym etapie zabiegać o realizację postulatów Solidarności, a tym również o odmrożenie wskaźnika, od którego nalicza się kwoty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Z tych pieniędzy można wypłacać m.in. zapomogi losowe lub wsparcie np. na zakup opału na zimę – powiedział Piotr Duda.
       
      ml

        Projekt dokumentu Informacja RM dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. poz. 398, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 6 grudnia..

        Zwracamy się  z uprzejmą prośbą o przekazanie uwag do Zespołu Ekonomicznego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność” na adres: ekonom@solidarnosc.org.pl  z terminem do 22 września 2022 roku.

          Lato na rynku pracy

          Lato na rynku pracy

          Stopa bezrobocia w wakacyjnym okresie nie zmieniła się znacząco i wynosi obecnie 4,3 proc. (zmiana wynosi 0,1 procent), ale - choć są to dane częściowe, ponieważ nie ma jeszcze pełnych raportów - da się zauważyć jeden niepokojący element.

          Ze statystyk wynika, że od czerwca zmniejszyła się znacząco liczna wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Spadek jest rzędu 13 proc. Jednocześnie ogólna liczba oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom z różnych krajów się zmniejszyła (o ponad 5 proc.), ale znacząco wzrosło zatrudnienie osób z terenu Ukrainy (skok wynosi ponad 21 proc.).

          Latem największa stopa bezrobocia była widoczna w powiatach: człuchowskim (ponad 10%), lęborskim i nowodworskim (ponad 9%) oraz bytowskim i malborskim (ponad 8%). Najniższa z kolei w powiecie kartuskim i Gdańsku oraz w Gdyni (poniżej 3%), a także w Sopocie (poniżej 2%).

          Osoby długotrwale bezrobotne stanowią prawie 50 proc. wszyskich zarejestrowanych, a pozostających bez pracy. Pod względem płci znacznie więcej jest bezrobotnych kobiet niż mężczyzn.

          www.solidarnosc.gda.pl

            Nowy projekt KK NSZZ „Solidarność” dot. Cyfryzacji Rynku Pracy

            Nowy projekt KK NSZZ „Solidarność” dot. Cyfryzacji Rynku Pracy

            Od dnia 1 września 2022 r. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” rozpoczęła realizację nowego, międzynarodowego projektu zatytułowanego “Inicjowanie działań wdrażających Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji”.

            Projekt ten oparty jest na dokumencie „Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji” - podpisanym 22 czerwca 2020 r. przez reprezentatywne organizacje partnerów społecznych na poziomie europejskim (wersja EN; wersja PL), który jest odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku pracy w związku z transformacją cyfrową dotyczącą m.in.: technologii produkcji, modeli biznesowych, szkoleń pracowników, pracy zdalnej oraz sposobów zarządzania w firmach.

            Uchwała Programowa XXIX Zjazdu NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że „nowe technologie, zwłaszcza cyfrowe powodują, że powstaje przestrzeń do dyskusji nt. czasu pracy i konieczności wprowadzenia ułatwień w łączeniu życia prywatnego i zawodowego”. Uchwała uwzględnia także zagrożenia dla pracowników wynikające z coraz szybszego tempa robotyzacji w Polsce, powodującego automatyzację miejsc pracy oraz zagrożenia dla zdrowia pracowników, które związane są ze zmianami technologicznymi i informatycznymi w miejscu pracy.

            Pandemia COVID-19 przyśpieszyła wprowadzenie tych zmian w firmach i wykorzystywanie rozwiązań opartych na cyfryzacji i usługach internetowych. W reakcji na pandemię większość badanych firm zmieniło przede wszystkim sposób wykonywanej pracy, a komunikację z klientami i dostawcami oparto głównie na narzędziach cyfrowych. Pociąga to za sobą także liczne zagrożenia, gdyż do praktyk cyfrowych gigantów wchodzi inwigilacja (wgląd w dane osobowe), dyskryminacja (wykluczenie użytkowników), czy manipulacja (np. mikrotargetowanie w celach handlowych i politycznych). Dodatkowe zagrożenie stanowi wprowadzanie przez pracodawców algorytmów do oceniania przydatności pracownik, które decydują m. in. o premiach lub awansach.

            Z tego względu konieczne staje się przybliżenie partnerom społecznym, w tym członkom NSZZ „Solidarność” wyzwań związanych z galopującym procesem cyfryzacji obejmującym sferę zawodową i prywatną. Dodatkowo w obliczu starzejącego się społeczeństwa i narastającej „dziury demograficznej” coraz bardziej nieodzowny jest udział pracowników starszych na rynku pracy  i prowadzenie dla nich szkoleń w zakresie umiejętności cyfrowych.

            KK NSZZ „Solidarność” po raz kolejny inicjuje w Polsce oraz innych krajach europejskich, działania na rzecz wdrażania i promocji siódmego już dokumentu ramowego europejskich partnerów społecznych – oficjalnego rezultatu dialogu autonomicznego na poziomie europejskim. Do tej pory  KK NSZZ „Solidarność” poprzez pozyskane w ramach projektów fundusze europejskie zaangażowana była w kształtowanie krajowej polityki zatrudnienia poprzez wdrożenie w Polsce czterech takich Porozumień (dot.: stresu, przemocy i nękania w pracy, włączających rynków pracy, aktywizacji starszych pracowników i współpracy międzypokoleniowej) oraz dwóch Europejskich Planów Działań (na rzecz równości płci oraz zatrudniania młodych). Efekty dotychczasowych projektów zostały częściowo włączone do obecnie obowiązującego prawa i znacznie przyczyniły się do poprawy stosunków przemysłowych w krajach partnerskich oraz podniesienia poziomu i kultury dialogu społecznego.

            W skład konsorcjum projektowego wchodzi 10 organizacji z 5 krajów. Liderem projektu jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, współwnioskodawcami są: CISL (Włochy), BLOCUL (Rumunia), Konfederacja Lewiatan (Polska), Fundacja Instrat (Polska), a partnerami „wspierającymi”: Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), związki zawodowe: LPS „Solidarumas” (Litwa), KSS (Macedonia Północna) oraz organizacje pracodawców – LDK (Litwa) oraz OEM (Macedonia Północna).

            Managerem projektu jest Karol Nosal – kontakt: k.nosal@solidarnosc.org.pl.

            Więcej informacji o projekcie znajduje się TUTAJ.

            Treść Porozumienia  w języku polskim można znaleźć TUTAJ.

            Treść Porozumienia w języku angielskim można znaleźć TUTAJ.

            kn

              9. Cyfryzacja Rynku Pracy – Projekt EFAD

              Od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” realizuje projekt ze środków pozyskanych z Komisji Europejskiej zatytułowany “Inicjowanie działań wdrażających Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji”.

                Subskrybuj to źródło RSS

                Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.