Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Solidarnością

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Solidarnością
– Najlepsze modele gospodarczo-społeczne wykluwają się w dialogu. Najlepsze gospodarki były o niego oparte. Nasz rząd jest jedynym rządem po 1989 roku, który solidarność ma wypisaną na swoich sztandarach. I to nie jest puste hasło, ale idea, którą realizujemy – powiedział Mateusz Morawiecki do przedstawicieli Solidarności. - My mamy w DNA działania na rzecz społeczeństwa –dodał premier.
 
W Biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Warszawie rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli NSZZ „S” z premierem RP Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu uczestniczyć będą członkowie Prezydium KK NSZZ „S” z Piotrem Dudą oraz przewodniczący Regionów i Rad Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. Premierowi towarzyszy minister Piotr Muller, rzecznik prasowy rządu.
 
- Po raz pierwszy w naszym Biurze KK NSZZ „S” na ul. Prostej witam Pana Premiera Mateusza Morawickiego oraz Pana Ministra Piotra Mullera. Najwyższa władza naszego związku to Krajowy Zjazd Delegatów. Ale dziś witam w ważnym gronie przewodniczących Regionów i Sekretariatów Branżowych, którzy zaszczycili nas na spotkaniu roboczym. Ostatnio spotkaliśmy się na podobnym roboczym spotkaniu w Gdańsku 7 sierpnia 2018 roku. Wówczas przebiliśmy mur mrożenia wskaźnika wynagrodzenia w finansach publicznych. Udało nam się wówczas otworzyć wrota szeroko - mówił, witając uczestników spotkania, Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność".
 
- Dziś sytuacja jest bardzo trudna. Spotykamy się w innych okolicznościach, w sprawie problemów pracowników, także bardzo ważnych dla premiera. Bardzo się cieszę, że możemy prowadzić ten dialog. Chciałbym podziękować za już, chodzi o trudne rozmowy dotyczące minimalnego wynagrodzenia na rok 2023. Cieszymy się, że większość propozycji zaproponowanych przez Solidarność została przyjęta. Przed nami bardzo ważne postulaty - dodał przewodniczący.
 
Dzisiejsze rozmowy dotyczą postulatów NSZZ „Solidarność”, sformułowanych podczas ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S” w Zakopanem:
 
- Systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników;
 
- Zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych;
 
- Przyjęcia ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.
 
– Umówiliśmy się z panem premierem Morawieckim, że jeśli będą wątpliwości, to odbędziemy spotkanie w Warszawie z panem premierem, może nie całej Komisji Krajowej, ale szefów regionów i sekretariatów – mówił podczas posiedzenia Komisji Krajowej w Zakopanem Piotr Duda. Wówczas o sytuacji w kraju członkowie Komisji Krajowej NSZZ „S” rozmawiali z przedstawicielami rządu: Marleną Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anną Moskwą, minister klimatu i środowiska, Waldemarem Budą, ministrem rozwoju i technologii, Arturem Soboniem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, i Maciejem Małeckim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
 
- Dziś rozmawialiśmy o sytuacji zakładów energochłonnych, które mogą z tygodnia na tydzień podjąć decyzję o likwidacji i upadłości. Dzisiaj pan minister Buda z minister Moskwą przedstawili program przyjęty na radzie ministrów. Dziękuję panu premierowi Morawieckiemu, że tak godna i reprezentatywna grupa ministrów była na posiedzeniu Komisji Krajowej. Rozmawialiśmy przez ponad cztery godziny. Rozmawialiśmy również o ochronie indywidualnych odbiorców - mówił wówczas Piotr Duda.
 
Dziś odbywa się kontynuacja tych rozmów.

    Premier Mateusz Morawiecki spotka się z przedstawicielami Solidarności

    Premier Mateusz Morawiecki spotka się z przedstawicielami Solidarności
    Jutro, 5 października, w Biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Warszawie ma odbyć się spotkanie przedstawicieli NSZZ „S” z premierem RP Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu uczestniczyć będą członkowie Prezydium KK NSZZ „S” z Piotrem Dudą oraz przewodniczący Regionów i Rad Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”.
     
    Rozmowy będą dotyczyć postulatów zgłoszonych przez NSZZ „Solidarność”. 
     
    Przypomnijmy: podczas ostatniego posiedzenia KK NSZZ „S” w Zakopanem przyjęto stanowisko, w którym wskazano trzy najważniejsze problemy, wobec których stoją polscy pracownicy, i sformułowano na ich podstawie postulaty:
     
    Systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników;
    Zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych;
    Przyjęcia ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.
     
    W Zakopanem o tych problemach członkowie Komisji Krajowej NSZZ „S” rozmawiali z przedstawicielami rządu: Marleną Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anną Moskwą, minister klimatu i środowiska, Waldemarem Budą, ministrem rozwoju i technologii, Arturem Soboniem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, i Maciejem Małeckim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. 
     
    – Umówiliśmy się z panem premierem Morawieckim, że jeśli będą wątpliwości, to odbędziemy spotkanie w Warszawie z panem premierem, może nie całej Komisji Krajowej, ale szefów regionów i sekretariatów – mówił wówczas Piotr Duda.
     
    Solidarność przekonuje, że głównym powodem wysokiej inflacji w Polsce i całej Europie są rosnące ceny energii. Kilkukrotne podwyżki cen gazu czy węgla to problem, z którym mogą nie poradzić sobie zarówno firmy energochłonne, jak i gospodarstwa domowe. Dlatego Solidarność już wielokrotnie apelowała do rządu o podjęcie pilnych działań, które pomogłyby Polakom poradzić sobie ze skutkami niekorzystnych tendencji. 
     
    Przedstawiciele Solidarności domagają się także podwyżek w sferze publicznej, a planowany przez rząd wzrost płac w sferze budżetowej średnio o 7,8 proc. w 2023 roku uważa za niewystarczający do zrekompensowania skutków inflacji.
     
    Trzecim z postulatów jest odmrożenie złożonego przez Solidarność obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych. 
     
    – Został nam jeden postulat, czternasty – emerytury stażowe. Panie Premierze, my tego nie odpuścimy – zwrócił się do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego szef Solidarności Piotr Duda podczas uroczystości upamiętniających 42. rocznicę powstania NSZZ „S”, które odbywały się w Gdańsku.
     
    W projekcie obywatelskim złożonym przez Solidarność zapisano, że na emeryturę będzie można przechodzić po 35 latach pracy w przypadku kobiet i 40 latach pracy w przypadku mężczyzn. 
     
     
    www.tysol.pl

      Kongres Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”

      Kongres Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”
      Zielony ład, kryzys energetyczny i wysoka inflacja to między innymi tematy poruszane na Kongresie Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, który odbył się w Katowicach.
       
      W Katowicach, w sali konferencyjnej im. Lecha Kaczyńskiego w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarności odbył się Kongres Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność (KSGiE)- największego Sekretariatu w strukturach NSZZ Solidarność.
       
      W Kongresie uczestniczyli zaproszeni goście, między innymi: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda, Przewodniczący Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Dominik Kolorz, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Wiceminister Aktywów Państwowych Piotr Pyzik.
       
      Przed rozpoczęciem obrad uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich tych którzy „odeszli na wieczną szychtę”. 
       
      Podczas spotkania wystąpili zaproszeni przedstawiciele Rządu RP. Przedstawili problemy z jakimi borykają się ich ministerstwa: -transformacja energetyczna, polityka klimatyczna Unii Europejskiej, -podatki za emisję CO 2 i metanu, -powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego,- umowy społeczne dla górnictwa i energetyki, -bezpieczeństwo energetyczne. Główną winą za kryzys energetyczny oraz problemy z niego wynikające obarczono wojnę na Ukrainie.
       
      Był też czas na zadawanie pytań. Delegaci czasami w ostrych słowach zarzucali rządowi bezczynność, bierność, oraz zasłanianie się Unią Europejską oraz wojną na Ukrainie. Jak podkreślono nie możemy być wykonawcą czyichś ideologii. Zwrócono uwagę na to, że kryzys energetyczny spowodowany chorą polityką „zielonego ładu” narzucaną nam przez UE zaczął się już w 2021 r. Napaść Rosji na Ukrainę przyspieszyła tylko to, o czym od dawna ostrzegaliśmy - bardzo drogie nośniki energii i ciepła, wysoka inflacja. Skoro nasze argumenty nie są uwzględniane przez UE to należy podjąć działania zmierzające do zmiany tej sytuacji, przekonywali związkowcy. Od przedstawicieli rządu oczekiwano rozmów na temat aktualizacji umowy społecznej dla górnictwa i zawarcia umowy społecznej dla energetyki. Jak podkreślono obietnice nowych miejsc pracy dla pracowników z zamykanych kopalń w nowoczesnych technologiach związanych z OZE pozostały w sferze obietnic. Jako przykład podano plany samochodu elektrycznego- IZERA.
       
      Do zebranych delegatów przemawiał także przewodniczący KK NSZZ "S" Piotr Duda. Przewodniczący podkreślił, że obecna kadencja dobiega końca i czekają nas wybory na nową kadencją 2023-2028. Podsumował też najważniejsze działania związku w czasie pandemii i po napaści Rosji na Ukrainę. Przedstawił inicjatywy związku związane z wpływaniem na zmianę polityki klimatycznej UE. Jak podkreślił od rządu RP oczekujemy pilnej aktualizacji Polityki Energetycznej Polski. Podniósł też temat braku realizacji umowy programowej z Prezydentem Andrzejem Dudą związanej z emeryturami stażowymi. Jak podkreślił walczymy też o zgodny z ustawą odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Przekazał też informację o działaniach Solidarności związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy.
       
      Podczas obrad przewodniczący Sekretariatu Jarosław Grzesik złożył sprawozdanie z najważniejszych tematów jakimi zajmował się Sekretariat w latach 2018-2022.
       
      Delegaci przegłosowali i przyjęli stanowiska w następujących sprawach:-Zapewnienia suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego opartego na krajowych nośnikach energii,-Pilnego opracowania krajowych zasobów energetycznych oraz strategii dla górnictwa, -korekta Polityki Energetycznej Państwa, -Docelowego modelu funkcjonowania energetyki,-Kosztów transformacji energetyki,-Integralności działania systemu dystrybucyjnego, -sytuacji Obsługi Klienta w Grupach Energetycznych, -Systemowych regulacji dotyczących sprzedawców energii elektrycznej, - Prawa geologicznego i górniczego, -Dyskryminacji Członków NSZZ Solidarność, -Dokumentów lustracyjnych dla kandydujących do władz związku na nową kadencję.
       
      Prezydium Rady KSGiE ustaliło datę Wyborczego Zjazdu Delegatów na kadencję 2023–2028 – 27 czerwca 2023 r.

      NSZZ "S" Enea Gorzów Wielkopolski
      www.tysol.pl
       

        Poprawa warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych

        Poprawa warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych
        Zbliżają się kluczowe głosowania w Parlamencie Europejskim dotyczące projektu dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych.
         
        29- 30 września 2022r. austriackie związki zawodowe ÖGB wraz z Europejska Konfederacją Związków Zawodowych zorganizowały spotkanie poświęcone zatrudnianiu poprzez platformy internetowe. Poruszano kwestię koniczności wypracowania nowatorskich technik organizowania pracowników zatrudnionych poprzez platformy. W tym obszarze liczne dobre praktyki wypracował Riders Collective działające w ramach ÖGB.
         
        Podkreślono przede wszystkim potrzebę zbudowania bardziej młodego, energicznego i nie bójmy się tego słowa wyluzowanego obrazu związków zawodowych. W spotkaniu poruszano także kwestię prac toczących się w Parlamencie Europejskim  a także zdecydowanej konieczności zwiększenia nacisku na rządy państw członkowskich. W panelu, w którym  wzięli udział Vice  Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Evelyn Regner, europosłanka Leila Chaibi oraz Ludovic Voet (Europejska Konfederacja Związków Zawodowych) wyrażono obawę, że obecna prezydencja Czeska będzie dążyła do wypracowania w Radzie projektu o zdecydowanie niższym standardzie niż pierwotny projekt Komisji Europejskiej. To uczyni potencjalny trialog bardzo trudnym.
         
        O pracach w  Parlamencie Europejskim  dotyczących projektu dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych pisaliśmy tutaj.
         
        Należy przypomnieć że NSZZ Solidarność przyjęła projekty dyrektywy z zadowoleniem oceniając go jako właściwy przejaw aktywności Komisji Europejskiej w obszarze dotyczącym sfery pracy i ochrony socjalnej. Za wartościowy związek ocenia konstrukcję domniemania zatrudnienia pracowniczego. Pozytywnie ocenia także wprowadzenie zasady dotyczącej prawa do wiedzy o zasadach działania algorytmów. 
         
        Co można zrobić w chwili obecnej? Można podpisać petycję dotyczącą konieczności regulacji zatrudniania poprzez platformy internetowe. Petycję można znaleźć pod adresem - https://act.wemove.eu/campaigns/uber  
         
        bs

          Solidarność żąda 3xP!!! Plakat do pobrania

          Solidarność żąda 3xP!!! Plakat do pobrania
          Na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej podjęto decyzję o jeszcze większej intensyfikacji działań w związku z niespełnionymi dotąd przez rząd postulatami Solidarności. Przedstawiamy specjalną grafikę z krótkim omówieniem postulatów Solidarności. – Bierzcie, korzystajcie, udostępniajcie, rozsyłajcie, niech nas widzą, niech wiedzą, że jest nas mnóstwo i nie będziemy milczeć ani minuty dłużej! – zachęca Piotr Duda, szef NSZZ „S” w mediach społecznościowych. Poniżej do pobrania plakat 3xP.
           
          Na posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „S” w dniach 22–23 września br. w Zakopanem przyjęto stanowisko, w którym wskazano trzy najważniejsze problemy, przed jakimi stoją polscy pracownicy. Są to: systemowe powstrzymanie wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników, zapewnienie godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych oraz przyjęcie ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.
           
           
          Solidarność uznało te problemy za pilne i zaapelowało do rządu RP o podjęcie rzetelnego dialogu z Solidarnością.
           
          – Na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej podjęliśmy decyzję o jeszcze większej intensyfikacji działań „S” w związku z naszymi niespełnionymi dotąd przez rząd postulatami. W przyszłym tygodniu spotykam się z szefami branż i regionów, aby omówić realizację kolejnych punktów planu działania, a tymczasem przedstawiam grafikę, która powstała po to, aby korzystali z niej wszyscy zainteresowani – nie tylko członkowie Solidarności, ale przede wszystkim osoby, których te postulaty dotyczą. Niedoszli stażowicze, pracownicy „budżetówki” i wszyscy, którzy nie godzą się na ciągły wzrost cen energii, czyli właściwie… wszyscy Polacy! Bierzcie, korzystajcie, udostępniajcie, rozsyłajcie, niech nas widzą, niech wiedzą, że jest nas mnóstwo i nie będziemy milczeć ani minuty dłużej! – zachęca Piotr Duda, szef NSZZ „S” w mediach społecznościowych.
           
          Powstrzymanie wzrostu cen energii!
          Głównym powodem wysokiej inflacji w Polsce i całej Europie są rosnące ceny energii. Kilkukrotne podwyżki cen gazu czy węgla to problem, z którym mogą nie poradzić sobie zarówno firmy energochłonne, jak i gospodarstwa domowe.
           
          – To nie tylko kwestia samych zakładów energochłonnych, ale chodzi przede wszystkim o ubóstwo energetyczne, które obejmie wiele milionów obywateli naszego kraju. To już nie jest kwestia 10–15%, bo jeśli nie zostaną zatrzymane ceny energii dla podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych na przyzwoitym poziomie, to ubóstwo energetyczne będzie na poziomie 50–60% społeczeństwa – podkreślił Piotr Duda na antenie Radia Łódź 23 września.
           
           
          Podniesienie wynagrodzeń w sferze finansów publicznych!
          W ocenie struktur zrzeszonych w Krajowym Sekretariacie Służb Publicznych planowany przez rząd wzrost płac w sferze budżetowej średnio o 7,8 proc. w 2023 roku jest zdecydowanie niewystarczający do zrekompensowania skutków inflacji.
           
          – Praktycznie każdego roku musimy walczyć o waloryzację naszych płac. Chcielibyśmy, żeby wprowadzono rozwiązania systemowe, które dałyby pracownikom budżetówki pewność, że ich pensje będą rosnąć w każdym roku. Należy stworzyć przepisy gwarantujące to, że płace będą nadążały za zawirowaniami inflacyjnymi czy jakimikolwiek innymi. Jeśli tak się stanie, to nie będzie potrzeby ciągłych interwencji i dopominania się co roku o podwyżki – powiedział nam Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych.
           
          Przyjęcie ustawy dot. emerytur stażowych!
          W środę 27 lipca lider Solidarności Piotr Duda wystosował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek list, w którym wyraził swoje oburzenie wobec zamrożenia prac nad obywatelskim projektem ustawy o emeryturach stażowych. Upomniał się również o projekt prezydencki w tej sprawie, który nie miał nawet pierwszego czytania, mimo że wpłynął do Sejmu 8 miesięcy temu.
           
          „Jako inicjator obywatelskiego projektu ustawy o «Emeryturach stażowych», którego pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia 2021 r., wyrażam oburzenie z powodu mrożenia prac nad tą niezwykle ważną społecznie ustawą” – napisał w liście Piotr Duda.
           
          O emeryturach stażowych szef „S” mówił także w czasie Uroczystości Sierpniowych.
           
          – Został nam jeden postulat, czternasty – emerytury stażowe. Panie Premierze, my tego nie odpuścimy – zwrócił się do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego szef Solidarności Piotr Duda podczas uroczystości upamiętniających 42. rocznicę powstania NSZZ „S”, które odbywają się w Gdańsku.
           
          W projekcie obywatelskim złożonym przez Solidarność zapisano, że na emeryturę będzie można przechodzić po 35 latach pracy w przypadku kobiet i 40 latach pracy w przypadku mężczyzn. W prezydenckim – po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach pracy w przypadku mężczyzn.

          www.tysol.pl

            #RatifyC190 – związki zawodowe w walce o pracę wolną od przemocy i molestowania

            #RatifyC190 – związki zawodowe w walce o pracę wolną od przemocy i molestowania
            W 2019 roku Międzynarodowa Organizacja Pracy przyjęła konwencję C190 oraz rekomendację R206, które odnoszą się do zwalczania przemocy i molestowania w miejscu pracy, w tym zwracając szczególną uwagę na przemoc i molestowanie ze względu na płeć.
             
            By zwiększyć świadomość społeczną, zapewnić szeroką ratyfikację i skuteczne wdrożenie C190 i R206 Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych prowadzi od dłuższego czasu kampanię #RatifyC190. Jako jej część MKZZ udostępniło w ostatnim czasie nowe badanie, które zostało przeprowadzone wśród 107 związków zawodowych stowarzyszonych w MKZZ pochodzących z 70 różnych krajów.
             
            W raporcie od MKZZ opisującym przeprowadzone badanie możemy dowiedzieć się m.in., że.: 
            - W wyniku pandemii COVID-19 przemoc i molestowanie w ostatnich latach wzrosły,
            - 97% związków zawodowych, które brały udział w badaniu, pracowało nad zabezpieczeniem ratyfikacji i wdrożenia konwencji C190,
            - 50 krajów do 2023 roku planuje ratyfikować konwencję a na chwilę obecną już 20 krajów zakończyło ten proces,
            - 91% badanych związków zawodowych prowadzi dialog społeczny w celu dostosowania C190 do krajowych przepisów i polityk, a 67% wynegocjowało polityki dotyczące miejsca pracy lub układy zbiorowe.
             
            W wynikach przedstawionych w raporcie można bardzo szybko i łatwo zaobserwować chęć wyeliminowania tych poważnych problemów, jakimi są przemoc i molestowanie w pracy oraz coraz większą mobilizację i wzmacnianie działań związków zawodowych w tym kierunku. Zdecydowanie dają one nadzieję do uzyskania prawidłowych warunków pracy dla każdej osoby, niezależnie jakiej jest płci.
             
            ik
             

              Energia może być dużo tańsza. Rząd realizuje postulat śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”

              Energia może być dużo tańsza. Rząd realizuje postulat śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”
              Zniesienie obliga giełdowego będzie realizacją naszego postulatu zgłoszonego w ramach pogotowia protestacyjnego – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Podkreśla jednak, że pogotowie wciąż obowiązuje, bo zgłoszone zostały jeszcze inne postulaty.
               
              – Dzisiaj rząd mówi to samo, na co wskazywaliśmy od dawna, że obligo, czyli przymus sprzedaży energii na giełdzie sztucznie zawyża jej cenę i umożliwia spekulacje. Z kolei zniesienie giełdowego monopolu w sposób naturalny przyczyni się do znacznego obniżenia ceny energii. Dopiero sięgnięcie po pogotowie protestacyjne uświadomiło rządzącym te oczywiste fakty – wskazuje Dominik Kolorz.
               
              Zniesienie stuprocentowego obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży wyprodukowanej energii na giełdzie jest pierwszym postulatem zgłoszonym przez śląsko-dąbrowską „Solidarność” w w ramach pogotowia protestacyjnego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, które zostało ogłoszone 7 września. W uchwale przesłanej wówczas premierowi Mateuszowi Morawieckiemu związkowcy wskazali, że obligo połączone z tzw. mechanizmem cen krańcowych, powodują zawyżenie ceny energii do poziomów przewyższających 2-3 krotnie koszty produkcji energii w elektrowniach konwencjonalnych. Z kolei zniesienie giełdowego przymusu pozwoli wyeliminować możliwość manipulacji cenowych. – Koszt produkcji 1 MWh energii w elektrowni węglowej to ok. 700 zł, z czego ok. 280 zł to unijny parapodatek za emisję CO2. Z kolei w kontraktach na Towarowej Giełdzie Energii, ta sama 1 MWh kosztuje 2000 zł. Obligo powoduje, że zarabiają giełdowi spekulanci, a płaci polskie społeczeństwo i przemysł – wskazuje Kolorz.
               
              27 września rząd przyjął projekt ustawy znoszący obligo giełdowe. 28 września został on skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Na posiedzeniu, które odbyło się tego samego dnia komisja opowiedziała się za przyjęciem projektu. – Im szybciej ta ustawa zostanie przeprowadzona przez parlament i wejdzie w życie tym lepiej. To będzie jednak realizacja dopiero pierwszego naszego postulatu, więc w kwestii pogotowia i przygotowań do akcji protestacyjnych nic się nie zmienia – zaznacza przewodniczący.
               
              W uchwale dotyczącej rozpoczęcia pogotowia protestacyjnego oprócz postulatu dotyczącego zniesienia obliga giełdowego śląsko-dąbrowska „Solidarność” domaga się również m.in. złożenia przez polski rząd na najbliższym szczycie Rady Europejskiej oficjalnego wniosku o zawieszenie na następnie głęboką reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 EU ETS. – Obecnie ten unijny parapodatek podwyższa cenę każdej MWh energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowni węglowej o ponad 280 zł. Opłaty emisyjne znacząco podwyższają również ceny ciepła systemowego oraz koszty produkcji w przemysłach energochłonnych. Od dłuższego czasu przedstawiciele polskiego rządu w wypowiedziach medialnych skierowanych do krajowej opinii publicznej podnoszą postulat zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami EU ETS. Niestety, jak dotąd nie ma żadnych informacji potwierdzających, że wniosek w tej sprawie został oficjalnie zgłoszony na szczeblu Rady Europejskiej, ani w żadnej innej instytucji UE – czytamy w uchwale przyjętej przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.
               
              Kolejny postulat dotyczy jak najszybszej realizacji inwestycji w nowoczesne technologie węglowe, których katalog został zapisany w umowie społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, podpisanej przez rząd i związki zawodowe w maju ubiegłego roku. Jak zaznaczyli związkowcy, chodzi o inwestycje pozwalające produkować tanią i stabilną energię z węgla w sposób przyjazny dla środowiska. Wdrożenie nowoczesnych technologii węglowych znacząco poprawiłoby stan bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Jako przykład liderzy śląsko-dąbrowskiej „S” wskazali zapisaną w umowie społecznej budowę instalacji do zgazowywania węgla. – Gdyby rząd zrealizował to, do czego zobowiązał się podpisami swoich najwyższych przedstawicieli, polska gospodarka miałaby do dyspozycji dodatkowe 4 mld m3 gazu rocznie. Gazu wielokrotnie tańszego od surowca pochodzącego z importu. Gazu wytwarzanego z krajowego węgla, a więc gazu, którego dostawy byłyby całkowicie pewne i stabilne – napisano w uchwale przesłanej do premiera Mateusza Morawieckiego.

              www.solidarnosckatowice.pl / łk
               

                W PGG podpisano porozumienie

                W PGG podpisano porozumienie
                Pracownicy PGG S.A. otrzymają jednorazowe rekompensaty związane ze zwiększonymi kosztami utrzymania oraz wzrostem inflacji. Porozumienie w tej sprawie podpisali 27 września przedstawiciele zarządu spółki oraz związków zawodowych działających w firmie.
                 
                27 września w zarządzie PGG podpisano porozumienie o wypłacie drugiej transzy rekompensaty, jaka znalazła się w porozumieniu z 15 lipca tego roku. Rekompensata wynika ze zwiększonych kosztów utrzymania związanych z znaczącym wzrostem cen towarów, usług konsumpcyjnych oraz wzrostem wskaźnika inflacji. Według porozumienia, podobnie jak w lipcu, wypłacone zostaną jednorazowe kwoty w wysokości:
                   - pracownicy zatrudnieni pod ziemią: 6400 zł brutto,
                   - pracownicy zatrudnieni w zakładach mechanicznej przeróbki węgla oraz w Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji, w Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym i w Zakładzie Elektrociepłownie, z wyjątkiem pracowników zatrudnionych w tych zakładach na stanowiskach administracyjnych: 5200 zł brutto,
                   - pozostali pracownicy na powierzchni: 4000 zł brutto.
                 
                Wypłata ma zostać wypłacona do 30 września. 
                 
                PGG zatrudnia obecnie ok. 36 tys. osób.
                 
                www.tysol.pl
                  Subskrybuj to źródło RSS

                  Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.