Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Wzory dokumentów wyborczych dla OZ/OM elektroniczne wybory

INFORMACJA KKW NA KADENCJĘ 2023-2028

Zestawienie dokumentów wymaganych do podjęcia decyzji o stwierdzeniu ważności wyborów władz pobierz
1. Protokół z wyborów delegatów na O_W_P_ZZD_MZD pobierz
2. Protokół z wyborów delegatów na ZZ_Koordynacyjne_ZD pobierz
3. Protokół z ustalenia wyników wyborów władz jednostek wewnętrznych_zakładowych_międzyzakładowych pobierz
4. Protokół z wyborów delegatów na WZD Regionu_elektorów do wyboru delegatów pobierz
5. Protokół z wyborów delegatów na WZD_Sekcji_Kongres_Sekretariatu pobierz

 

    Poparcie dla żądań Solidarności w IKEA Industry Lubawa

    Poparcie dla żądań Solidarności w IKEA Industry Lubawa
    Prezydium Rady Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ ,,Solidarność” wyraża zdecydowane poparcie dla słusznych żądań Organizacji Zakładowej NSZZ ,,Solidarność” w IKEA Industry Lubawa, dotyczących warunków pracy i płacy zatrudnionych w zakładzie pracowników.
     
    – Zrozumiałe postulaty pracownicze w obliczu realnego obniżenia wartości wynagrodzeń pracowników nie mogą być lekceważone przez firmę o wysoko cenionej marce rynkowej. Jednocześnie z dezaprobatą przyjmujemy postawę pracodawcy – IKEA Industry Lubawa w sporze zbiorowym trwającym od lutego 2022 roku. Uporczywe odrzucanie przez Zarząd wszystkich zgłoszonych przez stronę społeczną żądań, zmusiło związek zawodowy do podjęcia decyzji o wejście w spór zbiorowy z pracodawcą, którego pracodawca do tej pory nie uznaje – napisano w Stanowisku nr 5/2022, Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ "S".
     
    "Prezydium Rady KSBiPD NSZZ ,,Solidarność” apeluje do Zarządu IKEA Industry Lubawa o niezwłoczne rozpoczęcie rokowań w celu rozwiązania sporu zbiorowego w drodze porozumienia i tym samym zakończenie nikomu niepotrzebnego konfliktu w zakładzie. Podjęcie rokowań i rozwiązanie sporu w drodze porozumienia pozwoli skupić się wszystkim na działaniach związanych z funkcjonowaniem zakładu i zabezpieczeniem zatrudnionych w nim pracowników w obecnej dość złożonej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej. Deklarujemy jednocześnie gotowość do wsparcia dialogu w IKEA Industry Lubawa" – czytamy w komunikacie.
     
    – Ponadto informujemy, że w przypadku braku rozwiązania sporu w drodze dialogu oraz dalszego szykanowania członków NSZZ ,,Solidarność” w tym przewodniczącego Komisji Zakładowej pana Dariusza Kawki, Prezydium Rady Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ ,,Solidarność” działając w ramach swoich ustawowych i statutowych zobowiązań udzieli niezbędnej pomocy prawnej i logistycznej swojej organizacji związkowej, oraz podejmie działania w kierunku zaostrzenia form protestu przez nasz związek zawodowy – poinformowało Prezydium Rady KSBiPD NSZZ ,,Solidarność”.

    źródło.: www.sbipd-solidarnosc.pl

      Rozmowy z ministrami o problemach branży piwowarskiej

      Rozmowy z ministrami o problemach branży piwowarskiej
      Z inicjatywy przedstawicieli związków zawodowych reprezentujących sektor przemysłu piwowarskiego, w dniu 25 października 2022 r. w Warszawie, odbyły się spotkania w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej z wiceministrem Stanisławem Szwedem i w Ministerstwie Finansów z wiceministrem Arturem Soboniem.
       
      Na pierwszym spotkaniu, u ministra Stanisława Szweda, rozmowy dotyczyły pracy nad ustawami: o kaucjach za butelki i zasadach wykupu mieszkań zakładowych. Spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze.
       
      Następnie wspólna reprezentacja branży piwowarskiej, tj. związkowcy, w tym przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego i pracodawcy, udała się do Ministerstwa Finansów, gdzie głównymi tematami były:
       
      – zawieszenie na okres dwóch lat podnoszenia akcyzy na piwo, w związku z trudną sytuacją branży piwowarskiej;
       
      – ustawa o kaucji za butelki;
       
      – podatek cukrowy, który ma być wprowadzony dla bezalkoholowych piw typu lager.
       
      „Spotkanie było ważne, ponieważ wyjaśniono wiele wątpliwości, co daje szanse na rozwiązanie problemów w drodze dialogu społecznego” – czytamy na stronie Sekretariatu Przemysłu Spożywczego.
       
      Sekretariat Przemysłu Spożywczego

        Pikieta Solidarności w MAN Bus

        Pikieta Solidarności w MAN Bus
        Tak jak to było zapowiedziane przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ „Solidarność” w MAN Bus na przyzakładowym parkingu odbyła się pikieta będąca wyrazem sprzeciwu wobec polityki płacowej firmy.
         
        Związkowcy nie zgadzają się na propozycje płacowe pracodawcy, który proponuje podwyżkę płacy o 2% brutto. Solidarność postuluje podniesienie płacy zasadniczej o 10% i domaga się wypłaty premii rocznej.
         
        Prowadzący pikietą przewodniczący Jan Seweryn negatywnie ocenił postawę Zarządu firmy i stwierdził, że brak premii rocznej i tak niska podwyżka płac to "zemsta za brak zgody pracowników na tak zwany elastyczny czas pracy". Przewodniczący powiedział, że "wbrew temu co twierdzi Zarząd, pracownicy są bardzo elastyczni, bo biorą urlopy w czasie, gdy potrzebuje tego firma i pracują nadliczbowo".
         
        Jan Seweryn stwierdził, że bojkot tak zwanego Barometru Nastrojów powinien uzmysłowić pracodawcy, że pracownicy nie zgadzają się na zaniżanie płac. Związkowiec ostro skrytykował kierowników, którzy jego zdaniem "różnymi sposobami zmuszali pracowników do wypełnienia ankiety" i podziękował tym kierownikom, którzy "udział w ankiecie pozostawili pracownikom".
         
        W dalszej części wypowiedzi Przewodniczący zaapelował do prezesa Yavuza, aby potwierdził lub zdementował informacje o zwolnieniu w najbliższym czasie 500, 1000 lub nawet 1500 pracowników.
         
        Jan Seweryn wyraził gotowość do merytorycznych rozmów z Zarządem firmy, ale stwierdził, że aby takie rozmowy mogły się odbyć musi być do tego dobra wola drugiej strony, czyli pracodawcy. "Woli jednak takiej nie ma, bo żadne negocjacje obecnie nie są prowadzone" - podkreślił.
         
        Pikietę zakończyło włączenie przez jej uczestników klaksonów samochodowych. Klaksony były także używane, gdy pracownicy przejeżdżali obok Biurowca Głównego. W pikiecie rotacyjnie uczestniczyło ponad 1500 osób i nie brały w niej udziału inne związki zawodowe.
         
        źródło: www.solidarnosc.starachowice.pl

          Nie możemy przywyknąć do wojny na Ukrainie! Nie dla pokoju za wszelką cenę!

          Nie możemy przywyknąć do wojny na Ukrainie! Nie dla pokoju za wszelką cenę!

          Podczas obrad PERC (regionu europejskiego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych) jednym z kluczowych punktów debaty była sytuacja na Ukrainie. Liderzy organizacji związkowych z Ukrainy przedstawili przygnębiającą informację o stanie zniszczeń i dramatów, których doświadcza ludność cywilna. Brak energii elektrycznej, ogrzewania i wody staje się normą. Dostęp do służby zdrowia jest znacząco ograniczony, wiele szkół i przedszkoli jest zniszczonych, rośnie liczba wojennych sierot, który nie można udzielić potrzebnego wsparcia – to tylko część z przedstawionych problemów. „To ludobójstwo” – mówiła Natalia Levicka z KVPU.

          Nie można zapominać o Ukrainie – to myśl przewodnia wszystkich wystąpień, które towarzyszyły tej debacie. Uczestnicy podkreślali, że jasnym jest kto jest agresorem, a kto ofiarą, i że nie mogą ustawać wysiłki by wspierać Ukrainę na każdym możliwym polu. Co istotne, gdy w dyskusji stanął temat drogi do pokoju na Ukrainie zgodnie twierdzono, że musi to być pokój, który jest akceptowany przez samych Ukraińców. „Nie możemy przywyknąć do tego, że jest wojna” – mówił również Robert Szewczyk z Biura Zagranicznego KK. Podkreślał również, że w związku z nadejściem zimy należy spodziewać się, że nowa fala uchodźców wojennych przybędzie do Europy. Ekspert „Solidarności” zwracał również uwagę na to, że zachodni kapitał zwietrzył na Ukrainie okazję do zrobienia intratnych interesów kosztem społeczeństwa. „Gorączka złota” – nazwał zachowanie biznesu.

          Wygląda jednak na to, że będzie to wspierane przez obecne władze Ukrainy, które niezmiennie forsują antyspołeczne reformy prawa pracy i rynku pracy. Michał Wołyniec, lider KVPU podkreślał brak dialogu ze związkami zawodowymi i brak reakcji na interwencje w sprawie niezgodności wdrażanych regulacji z prawem międzynarodowym. Niemniej,  Wołyniec wzywał do wsparcia w zakresie przygotowania Ukrainy do dostosowania się do wymogów unijnych w zakresie polityki rynku pracy i polityki społecznej. „Powiedzcie nam jak skutecznie organizować dialog społeczny” – nawoływał.

          Uwadze nie umknęła sprawa rosyjskiego związku zawodowego FNPR, który od pierwszych dni agresji na Ukrainę wspierał działania Kremla. Związkowcy z Ukrainy przywołali fakt wizyty lidera tego rosyjskiego związku Michaiła Shmakova na Ukrainie i jego zaangażowanie w proces dzielenia rodzin i organizacji przymusowych przesiedleń na teren Rosji. „Poprzyjcie nasz wniosek o wyrzucenie ich z MKZZ” – wzywał Mateusz Szymański z Biura Zagranicznego KK. „Wierzyliście w dialog z FNPR i liczyliście, że coś się zmieni. Zapewniam Was, że nic się nie zmieniło. W ostatnim swoim stanowisku FNPR wzywa wszystkich na front i zapowiada zwycięstwo. Tu nie ma przestrzeni do dyskusji” – podkreślał. Podniósł sprawę VKP - Generalnej Konfederacji Związków Zawodowych – organizacji międzynarodowej, która składa się z postsowieckich związków zawodowych i znajdującej się pod kontrolą FNPR. „Są wśród nas organizacje, które należą do  VKP. Jeśli faktycznie chcemy zerwać współpracę z FNPR, to należy jasno określić się co do dalszej przynależności do VKP” – mówił Szymański. Szereg organizacji wspierało tę ocenę działań FNPR i zgadzało się co do potrzeby wyrzucenia ich ze struktur zrzeszających demokratyczne i niezależne związki zawodowe.

          ms

           

           

            XX Forum Prawników Związkowych

            XX Forum Prawników Związkowych
            25-26 października 2022 roku w Spale odbywa się XX Forum Prawników Związkowych. 
             
            W odpowiedzi na liczne zgłoszenia ze strony prawników związkowych, tematyka Forum jest poświęcona analizie dokumentacji finansowej przedsiębiorstw. W formie warsztatów zostaną przeprowadzone przykładowe negocjacje w oparciu o daną dokumentację na poziomie zarówno przedsiębiorstwa, jak i jednostek sfery budżetowej. 
             
            Na początku obrad Katarzyna Zimmer-Drabczyk Kierownik Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność” przedstawiła zagadnienia dot.  wynagrodzeń w jednostkach państwowej sfery budżetowej. Omówiono np. podstawowe akty prawne regulujące wynagrodzenia, mnożnikowy oraz niemnożnikowy system wynagradzania pracowników. Zwrócono szczególną uwagę na rolę Rady Dialogu Społecznego w procesie konsultowania budżetu państwa w tym kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.
             
            Następnym prelegentem była Ewa Kędzior ekspert Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”, która podczas swojej prezentacji wskazała podstawy prawne udzielania informacji finansowej przez pracodawcę.  
             
            aw

              Guy Ryder odchodzi z funkcji Dyrektora Generalnego MOP

              Guy Ryder odchodzi z funkcji Dyrektora Generalnego MOP

              30 września 2022 r. Guy Ryder zakończył swoją kadencję na stanowisku Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy, którą miał okazję pełnić aż 10 lat. Został wybrany dwukrotnie na pięcioletnią kadencję – w maju 2012 roku oraz ponownie w 2017. Jego następcą został Gilbert F. Houngbo, który rozpoczął pełnienie swoich funkcji 1. października bieżącego roku.

              Podczas trwania kadencji Rydera można było zaobserwować wiele działań zmierzających do ochrony praw wszystkich pracowników oraz ogromne zaangażowanie w te kwestie. Na pewno niebagatelne znaczenie miał tutaj fakt, że zanim został dyrektorem generalnym MOP Guy Ryder był aktywnym liderem ruchu związkowego jako sekretarz generalny MKZZ, a przedtem również MKWZZ. Za jego kadencji w MOP między innymi:

              • przyjęto serię zaleceń dążących do rozwiązania problemu pracy przymusowej, zwiększenia ochrony najbiedniejszych pracowników na świecie w gospodarce nieformalnej oraz odnowy świata pracy w krajach odbudowujących się po wojnie i katastrofach naturalnych,
              • w 2015 roku dzięki kampanii MOP Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Cel Zrównoważonego Rozwoju nr 8 dotyczący godnej pracy dla wszystkich,
              • w 2019 roku przyjęto pierwszą międzynarodową Konwencję o przemocy i molestowaniu (nr 190),
              • w 2020 roku Konwencja MOP dotycząca najgorszych form pracy dzieci z 1999 roku (nr 182) stała się pierwszą konwencją powszechnie ratyfikowaną przez wszystkie 187 państw członkowskich MOP.

              Ryder podejmował również działania w celach zmaksymalizowania walki MOP ze zmianami klimatu oraz na rzecz skoncentrowanego na człowieku wychodzenia z kryzysu COVID-19, a podczas ostatniej konferencji pracy z jego udziałem podjęto historyczną decyzję o dodaniu kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy do tzw. praw podstawowych w pracy. Kadencję Rydera można uznać za bardzo efektywną i ważną dla MOP. Przez ostatnią dekadę podjęto wiele wiążących decyzji zdecydowanie zmieniających świat pracy na lepsze, bowiem przyczyniły się one do poprawy warunków pracy i zwiększenia praw pracowników, a to od samego początku był najważniejszy cel Międzynarodowej Organizacji Pracy.

              ik, kb

                Solidarność wdrożyła kolejne kroki protestu

                Solidarność wdrożyła kolejne kroki protestu
                W całym kraju na budynkach komend i pojazdach służbowych zawisły flagi i transparenty NSZZ „Solidarność”. To efekt uchwały Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, która rozpoczęła akcję informacyjną związaną z ogólnopolską manifestacją NSZZ „Solidarność”, która odbędzie się 17 listopada w Warszawie.
                 
                Związkowcy domagają się między innymi waloryzacji uposażeń i wynagrodzeń na poziomie 20% od przyszłego roku. Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” zdecydowała również o skierowaniu petycji do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z postulatami z branży pożarnictwa. Strażacy z KSP za niezbędne uznali:
                • urealnienie budżetów komend w zakresie wydatków rzeczowych,
                • doetatyzowanie służby w związku z ciągłym wzrostem zakresu zadań realizowanych przez PSP,
                • wdrożenie w życie zmian rozporządzenia o pełnieniu służby przez strażaków PSP m.in. w zakresie rozliczania czasu służby strażaków skierowanych do szkół i ośrodków szkolenia,
                • wdrożenie systemowych rozwiązań w zakresie wynagrodzeń pracowników cywilnych PSP,
                • urealnienie siatki płac funkcjonariuszy i pracowników PSP w związku z ciągłym jej spłaszczaniem,
                • urealnienie świadczeń socjalnych wypłacanych strażakom,
                • zaliczenie do wysługi emerytalnej dodatkowej należności z tytułu wysługi lat, proponowanej przez MSWiA
                 
                Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ Solidarność
                 

                  Trójstronny Szczyt Społeczny UE w obliczu wojny i wzrastających kosztów utrzymania

                  Trójstronny Szczyt Społeczny UE w obliczu wojny i wzrastających kosztów utrzymania
                  19 października 2022 r.  miał miejsce Trójstronny Szczyt Społeczny UE. Trójstronny Szczyt Społeczny jest forum dialogu między instytucjami UE a europejskimi partnerami społecznymi. Przywódcy UE i partnerzy społeczni spotkali się, aby omówić walkę z kryzysem energetycznym i kryzysem kosztów utrzymania.
                   
                  Uczestnicy szczytu poruszali przede wszystkim następujące kwestie:
                  • Ocena wpływu wojny na obecną sytuację społeczno-gospodarczą;
                  • Środki zaradcze w celu rozwiązania kryzysu energetycznego;
                  • Środki wsparcia gospodarczego i społecznego w celu rozwiązania kryzysu kosztów utrzymania.
                   
                  Luca Visentini, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych wskazał, że Unia musi: 
                  • Wprowadzić środek nadzwyczajny, taki jak SURE podczas pandemii, aby chronić firmy, miejsca pracy i dochody pracowników przed kryzysem kosztów utrzymania i energii.
                  • Uzgodnić limity cen, zwłaszcza na rachunki za energię oraz uzgodnić podatki od nadmiernych zysków.   
                  • Nalegać, aby Ukraina przestrzegała zasad UE, zwłaszcza zasad praworządności i dialogu społecznego, w swoim procesie akcesyjnym (który EKZZ popiera).

                  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel skomentował: Wojna na Ukrainie i wysokie ceny energii wywierają presję na nasze rodziny, przedsiębiorstwa i gospodarki. Musimy więc działać. UE i jej państwa członkowskie wprowadziły już pewne środki, ale w nadchodzących tygodniach trzeba zrobić jeszcze więcej. Liczymy na dobrą współpracę z partnerami społecznymi, aby stawić czoła dzisiejszym najpilniejszym wyzwaniom, tak jak to miało miejsce podczas COVID-19.
                   
                  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazuje: Kryzys energetyczny mocno uderza we wszystkich, zarówno w pracowników, przedsiębiorstwa, jak i konsumentów. Wzrost kosztów utrzymania obciąża gospodarstwa domowe, które już i tak są w trudnej sytuacji. W tych trudnych czasach Komisja przedstawiła ukierunkowane inicjatywy mające na celu zmniejszenie kosztów energii ponoszonych przez rodziny i przedsiębiorstwa oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w tym i nadchodzącym okresie zimowym. Potrzebujemy wszystkich na pokładzie, a partnerzy społeczni odgrywają kluczową rolę."
                   
                  Ze strony rotacyjnej prezydencji Rady UE wystąpił premier Czech Petr Fiala, który powiedział: Zanim gospodarka europejska zdążyła w pełni otrząsnąć się z pandemii, rosyjska agresja na Ukrainę - najgorszy kryzys bezpieczeństwa w Europie od czasów II wojny światowej - wywołała gwałtowny wzrost cen energii i kosztów życia. Działania Rosji stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu UE. Jako prezydencja Rady szybko i skutecznie zareagowaliśmy, we współpracy z państwami członkowskimi, instytucjami UE i partnerami społecznymi, na skutki wojny na Ukrainie. Intensywnie pracujemy nad zwalczaniem skutków wywołanego wojną kryzysu energetycznego dla naszych przedsiębiorstw i rynków pracy, a także dla naszych systemów społecznych, zdrowotnych i edukacyjnych. Zareagowaliśmy z jednością, solidarnością i determinacją. Dzisiejszy szczyt pokazuje znaczenie integracyjnego dialogu społecznego dla wzmocnienia odporności naszych gospodarek i społeczeństw oraz dla przyjęcia środków, które będą sprawiedliwe, zrównoważone i dobrze ukierunkowane.
                   
                  Sekretarz Generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini, w swoim wystąpieniu powiedział: Miliony ludzi w całej Europie zmagają się z trudnościami finansowymi związanymi z żywnością, ogrzewaniem i transportem w wyniku czerpania zysków, szczególnie przez firmy energetyczne, z wąskich gardeł w dostawach powstałych w wyniku wojny. Zagraża to wielu miejscom pracy, ponieważ ceny energii zmuszają przemysł do ograniczenia produkcji. Nie możemy tolerować takiej sytuacji i potrzebujemy pułapów cen energii oraz podatku od nadzwyczajnych zysków, aby jak najszybciej sfinansować wypłaty nadzwyczajne dla najuboższych gospodarstw domowych. Poczyniono pewne postępy, ale działania muszą odpowiadać pilności sytuacji, jeśli mamy uniknąć sytuacji, w której ten kryzys będzie kosztował życie tej zimy. Jednak UE jak dotąd pominęła dwa kluczowe rozwiązania tego kryzysu: drugi program SURE, który pozwoli zachować miejsca pracy w energochłonnych gałęziach przemysłu zmagających się z kosztami energii, oraz wsparcie dla podwyżek płac w celu sprostania zwiększonym kosztom życia.
                   
                  bs
                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.