Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Jubileusz 25-lecia Archidiecezji Gdańskiej. W niedzielę uroczysta msza święta

Jubileusz 25-lecia Archidiecezji Gdańskiej. W niedzielę uroczysta msza święta
Archidiecezja Gdańska obchodzi 25-lecie istnienia. Powstała 25 marca 1992 r. w wyniku reorganizacji struktur Kościoła w Polsce dokonanej przez św. Jana Pawła II w bulli apostolskiej „Totus Tuus Poloniae Populus”.
 
Z okazji jubileuszu w niedzielę 2 kwietnia 2017 r. o godz. 13 w Archikatedrze Oliwskiej zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Do udziału w tej dziękczynnej eucharystii wszystkich członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” zaprasza metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
 
www.solidarnosc.gda.pl

    Spotkanie konsultacyjne w sprawie ZSK

    Spotkanie konsultacyjne w sprawie ZSK
    Zintegrowany System Kwalifikacji pomaga planować karierę zawodową oraz upraszcza zmianę zawodu, w tym zmianę branżyW dn. 28.03.2017 w Warszawie odbyło się zorganizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych spotkanie konsultacyjno-informacyjne z udziałem interesariuszy ZSK. "Solidarność" reprezentowali: Danuta Wojdat i Roman Laskowski.
     
    Przedstawiciele IBE poinformowali o planowanych przez Instytut sektorowych projektach badawczych mających na celu zbadanie potrzeb kwalifikacyjnych i  przeanalizowanie decyzji edukacyjnych Polaków oraz to, czy ZSK rzeczywiście ułatwia im podejmowanie decyzji. Badaniami objęte będą trzy branże: hotelarstwo i gastronomia, branża informatyczna i budowlana. Mają one dać odpowiedź na pytania o m.in.  rolę uzyskiwanych kwalifikacji w procesie oceny pracownika, o to, czy wdrożenie ZSK może zachęcić do uzyskiwania kwalifikacji, jaka jest znajomość sektorowych ram kwalifikacji w branży i czy SRK mogą być przydatne dla rozwoju kadr w branżach? 
     
    IBE przeprowadzi również badanie na temat uczenia się dorosłych Polaków. Przeanalizuje decyzje edukacyjne Polaków oraz to, czy ZSK ułatwia im podejmowanie takich decyzji. Badanie ma na celu znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: 
    • Jakie są uwarunkowania udziału Polaków w różnych formach uczenia się przez całe życie?
    • Jaka jest wiedza dotycząca ZSK?
    • Jakie są bariery w uczeniu się przez całe życie i czy ZSK może jest zmniejszyć?
    • Jakie zmiany w ZSK mogą zwiększyć korzystanie z tego systemu przez osoby uczące się?
    • Jakiego typu  kwalifikacje uzyskują (chcą uzyskiwać) osoby dorosłe?
    • Jaki jest wpływ uczestnictwa w LLL na aktywność zawodową? 
     
    Podczas spotkania dzielono się również doświadczeniami z procesu włączania nowych kwalifikacji do ZSK. Wnioskodawcy zwracali uwagę na problemy, które wynikają albo bezpośrednio z zapisów ustawy, albo z nie do końca jasnych procedur. Postulowano m.in. opracowanie standardu komunikacji między wnioskodawcami a ministrem właściwym, lepszy dostęp do informacji nt. etapu, na jakim znajdują się prace nad włączaniem kwalifikacji. 
     
    Zintegrowany System Kwalifikacji 
    • pozwoli ocenić i porównać, ile są warte zdobywane przez nas dyplomy czy certyfikaty,
    • pozwoli lepiej i skuteczniej planować swoją karierę zawodową, uprości zmianę zawodu, w tym zmianę branży,
    • uprości uznawanie kompetencji, zdobytych poprzez pozaformalne i nieformalne uczenie się,
    • ułatwi wyszukanie niezbędnych szkoleń i pozwoli ocenić ich jakość, zmniejszy ich koszty,
    • pomoże przedstawić swoje kwalifikacje w sposób zrozumiały dla pracodawców na polskim i europejskim rynku pracy,
    • zwiększy możliwości i sposoby kształcenia dla osób bezrobotnych lub zagrożonych bezrobociem.
     
    dw
     

      Dziś gdańska premiera książki o Ince

      Dziś gdańska premiera książki o Ince
      Książka pod redakcją kapelana kibiców ks. dr. Jarosława Wąsowicza „Danuta Siedzikówna ps. »Inka« (1928–1946). Pamięć i tożsamość” zostanie zaprezentowana czytelnikom w Gdańsku w czwartek 30 marca 2017 r.
       
      Książka zawiera ponad dwadzieścia świadectw osób związanych z historią Danuty Siedzikówny. Wypowiadają się naukowcy, historycy, archeolodzy, dziennikarze, artyści, reżyserzy, społecznicy, kibice, ludzie z rodziny „Inki”. Wśród autorów znaleźli się m.in. pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: prof. Krzysztof Szwagrzyk, prof. Piotr Niwiński, prof. Wojciech Polak, dr Karol Nawrocki,Marzena Kruk oraz dr Andrzej Kołakowski, Anna Kołakowska, Tadeusz Płużański, Leszek Żebrowski, Kajetan Rajski, Dariusz Walusiak, Beata Popławska-Walusiak, Jacek Frankowski, Jarosław Wróblewski, Adam Hlebowicz, Jan Hlebowicz, Agnieszka Żurek, Barbara Konarska, Mariusz Birosz, Barbara Dąbrowa-Jaworska, Ewa Liszkowska, , Agnieszka Marszk, Paweł Myszkowski, Maciej Pawełek, Marcin Bogdan, ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, Marta Sałdan.
       
      Historyczno-literackie spotkanie organizuje Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście. Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej Oddział w  Gdańsku.
       
      Ks dr Jarosław Wąsowicz jest salezjaninem, duszpasterzem kibiców, niegdyś w Federacji Młodzieży Walczącej, organizatorem ogólnopolskiej pielgrzymki kibiców na Jasną Górę.
       
      Spotkanie 30 marca 2017 r. (czwartek), godz. 17.00. Al. Grunwaldzka 216, Gdańsk. Wstęp wolny.
       

        ZR Częstochowskiego zaprasza na film

        ZR Częstochowskiego zaprasza na film
        Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” zaprasza na polski film fabularny „Wyklęty” (2017). Projekcja odbędzie się w środę 5 kwietnia w częstochowskim kinie Cinema City Wolność o godz. 17.00.
         
        Akcja filmu toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. 
         
        Projekcja odbędzie się w środę 5 kwietnia w częstochowskim kinie Cinema City Wolność. Będzie to prawdopodobnie jedyna okazja obejrzenia tego filmu w Częstochowie w godzinach popołudniowych (zaplanowane już seanse odbywają się o godz. 12.50). 
         
        Zapisy na bilety w sekretariacie ZR przy ul. Łódzkiej 8/12, tel. 34 360 55 70. Zapraszamy!
         
        www.solidarnoscczestochowa.pl
         

          Nadgodziny zamiast podwyżek

          Nadgodziny zamiast podwyżek
          W tyskiej fabryce Fiata coraz bardziej brakuje pracowników. Aby nadążyć z produkcją, zakład pracuje w soboty. W ocenie zakładowej Solidarności tylko podwyżki płac mogą zahamować odpływ pracowników i przyciągnąć nowych chętnych do pracy.
           
          24 marca zarząd Fiat Chrysler Automobiles Poland poinformował związki zawodowe, że planuje, aby wszystkie soboty w kwietniu i maju będą dniami roboczymi. Wystąpił również o zwiększenie dopuszczalnego rocznego limitu godzin nadliczbowych do 400, gdyż już teraz znaczna cześć pracowników wyczerpała przewidziany w Kodeksie pracy limit 150 nadgodzin w roku kalendarzowym. – W ostatnich miesiącach coraz częściej zdarza się, że pracownicy zwalniają się i szukają lepiej płatnego zajęcia. Pracodawca wprowadza robocze soboty z jednej strony, aby nadążyć z produkcją, a z drugiej, żeby powstrzymać odpływ pracowników, bo pracujące soboty to wyższe wynagrodzenia – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Chrysler Automobiles. 
           
          Solidarność jako jedyny związek zawodowy działający w FCA wystąpiła do pracodawcy o przywrócenie specjalnego dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, który funkcjonował w fabryce jeszcze kilka lat temu. – Skoro pracodawca oczekuje od załogi wzmożonego wysiłku, powinien jej to zrekompensować. Kilka lat temu za każdą przepracowaną sobotę pracownik otrzymywał poza tym co jest zapisane w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dodatek, a za cztery robocze soboty z rzędu dodatkowy płatny dzień wolny. W naszej ocenie należy wrócić do tych dobrych rozwiązań – zaznacza przewodnicząca. 
           

            Polska w pierwszej czwórce państw z najlepszymi świadczeniami dla matek

            Polska w pierwszej czwórce państw z najlepszymi świadczeniami dla matek
            Chorwacja jest krajem oferującym najlepsze warunki pod względem świadczeń dla młodych matek w Europie. Na drugim miejscu znajdują się Węgry. W topowej czwórce znajdują się także Czechy i Polska.
             
            W Chorwacji matki mają prawo do sześciu miesięcy godnego wynagrodzenia. Węgry - 5,5 miesiąca. Piąte miejsce zajmują z kolei Estonia, Włochy i Hiszpania. Każde z tych państw gwarantuje 3,7 miesiąca urlopu z godnym wynagrodzeniem.
             
            Najgorsze pod względem świadczeń dla matek państwa to Wielka Brytania, Irlandia i Słowacja. Kobiety mają tu zapewnione tylko 6 tygodni godnego zasiłku macierzyńskiego.
             
             
             
             
            Wielka Brytania jest trzecim najgorszym krajem w Europie pod względem świadczeń dla młodych matek. Kobiety mają tu zapewnione tylko 6 tygodni godnego zasiłku macierzyńskiego. Gorzej pod tym względem wypadają tylko Irlandia i Słowacja.
            Na Wyspach świeżo upieczone mamy mają prawo do rocznego urlopu, jednak tylko 39 tygodni jest płatnych. Przez pierwsze sześć tygodni kobiety otrzymują 90% swojej pensji, a następnie świadczenie drastycznie spada – do niespełna £140.
             
            “Kwota ta jest znacznie poniżej minimalnej płacy. Przez to wielu rodziców jest zmuszonych do szybkiego powrotu do pracy” - można przeczytać w ostatnio opublikowanym przez związki zawodowe TUC raporcie.
             
            Dla porównania, w Chorwacji matki mają prawo do sześciu miesięcy godnego wynagrodzenia. Za takie TUC uznaje ekwiwalent co najmniej dwóch trzecich pensji sprzed urlopu lub więcej niż £840.
             
            Chorwacja jest tym samym krajem oferującym najlepsze warunki w Europie. Na drugim miejscu znajdują się Węgry – 5,5 miesiąca. W topowej czwórce znajdują się także Czechy i Polska. Piąte miejsce zajmują z kolei Estonia, Włochy i Hiszpania – każde z tych państw gwarantuje 3,7 miesiąca urlopu z godnym wynagrodzeniem.

              "Solidarność musi iść przed walką". Pielgrzymka Ludzi Pracy do Lichenia

              • Kategoria: Kraj
              "Solidarność musi iść przed walką". Pielgrzymka Ludzi Pracy do Lichenia
              Komisja Krajowa oraz ZR Konińskiego zapraszają 22 i 23 kwietnia do udziału w XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy do Matki Bożej Królowej Polski w Licheniu. W tym roku "Solidarności" towarzyszy przesłanie św. Jana Pawła II „Solidarność musi iść przed walką. Wówczas ludzkość może przetrwać” .
               
              W sobotę 22 kwietnia o godz. 19.00 ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie poprowadzi Drogę Krzyżową. W niedzielę  23 kwietnia od godz. 10.30. odbędzie się rejestracja pocztów sztandarowych, o godz.11.15. poczty sztandarowe zostaną wprowadzone do bazyliki. O godz.12.00. mszę św. odprawi odprawi ks. prałat Ludwik Kowalski, duszpasterz z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Przy ołtarzu umieszczone zostaną relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona i kapelana NSZZ „Solidarność”.

                Dobre informacje z pomorskiego rynku pracy

                Dobre informacje z pomorskiego rynku pracy
                Spada bezrobocie, rosną poziomy zatrudnienia i wynagrodzeń – dobrą sytuację na pomorskim rynku pracy potwierdza informacja miesięczna Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Według danych WUP stopa bezrobocia na koniec lutego 2017 r. wyniosła 7,4 proc. i była niższa o 0,1 proc. w porównaniu ze styczniem 2017 r. oraz o 1,9 proc. niższa w porównaniu z lutym 2016 roku. Bez pracy na koniec lutego br. pozostawało na Pomorzu 65,4 tysiąca osób (o 1,1 tys. mniej niż miesiąc wcześniej i o aż 17,1 tys. mniej niż rok wcześniej).
                 
                Wzrosły także pozostałe wskaźniki na pomorskim rynku pracy – przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (do 4525, 17 zł brutto), liczba oferowanych przez pracodawców miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (9822) oraz zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (316 172 osób).
                 
                Wciąż jednak na Pomorzu występują duże różnice między rynkami pracy w metropolii trójmiejskiej oraz w innych częściach województwa. O ile w Sopocie stopa bezrobocia wynosi tylko 2,8 proc., a w Gdańsku i Gdyni 3,8 proc., o tyle w powiecie nowodworskim już 16,7 proc., człuchowskim 16,1 proc. oraz malborskim 15,8 procent.
                 
                Pozytywnie natomiast trzeba zinterpretować fakt, że spośród dwudziestu pomorskich powiatów w lutym 2017 r. liczba osób bez pracy spadła w aż szesnastu przypadkach, a wzrosła tylko w czterech.
                 
                www.solidarnosc.gda.pl

                  Szpitalna fuzja za zgodą związków

                  Szpitalna fuzja za zgodą związków
                  28 marca br. związki zawodowe i zarząd spółki Szpitale Wojewódzkie w Gdyni podpisały oficjalnie porozumienie gwarantujące płace i warunki pracy do 30 czerwca 2018 r. Przez 15 miesięcy pracownicy dwóch gdyńskich szpitali oraz szpitali z Wejherowa i Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku otrzymali gwarancje, że w wyniku połączenia szpitali nie zostanie zwolnionych więcej niż 1 proc. pracowników, czyli około 30 osób.  
                   
                  - Za nami trudne negocjacje. Osiągnięte porozumienie rokuje jednak dobrze. Utrzymane będą warunki pracy. Zgodziliśmy się na niewielki margines przesunięć kadrowych. Nie może on przekroczyć jednego procenta wszystkich zatrudnionych w czterech szpitalach. W gdańskim szpitalu będzie fundusz socjalny, a dojeżdżający do pracy do Gdyni będą mieli zwracane koszty biletów – mówi Ewa Milska, przewodnicząca KZ „S” w gdańskim szpitalu zakaźnym.
                   
                  Prezes spółki dr n. med Dariusz Nałęcz (nota bene nie wiadomo czy swoją funkcję zachowa po 3 kwietnia br.) oraz obecny przy podpisywaniu pomorski wicemarszałek Paweł Orłowski zapewnili gwarancje zachowania i obecnych warunków pracy i płacy, a nawet zapewnili o wypłacie nagród za rok ubiegły.
                   
                  Porozumienie przez kilka miesięcy negocjowało z zarządem spółki 12 związków zawodowych ze szpitali: gdyńskich Wincentego a’Paulo oraz im. PCK w Redłowie, ze szpitala w Wejherowie oraz z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Wszystkie te placówki zostały połączone w spółkę Szpitale Wojewódzkie. Nie ma gwarancji zatrudnienia pracowników w ich dotychczasowych miejscach pracy.  Pracodawca zobowiązał się więc wypłacać ekwiwalent za dojazdy do pracy pracownikom, którzy w wyniku połączenia szpitali będą dojeżdżać do innych miejsc  pracy w ramach spółki.
                   
                   www.solidarnosc.gda.pl

                    Cegiełka na budowę pomnika „NIEZŁOMNYM – OJCZYZNA” w Morawicy

                    Cegiełka na budowę pomnika „NIEZŁOMNYM – OJCZYZNA” w Morawicy
                    Dobiega końca realizacja pomnika „NIEZŁOMNYM – OJCZYZNA” w Ogrodzie Polskich Świętych w Morawicy.
                     
                    20 maja br., o godz. 12.00 zostaną odsłonięte trzy pomniki niezłomnych bohaterów: kapelana i patrona "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona zesłanych w głąb Rosji bł. ks. Władysława Bukowińskiego oraz sługi bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski. Uroczystego poświęcenia pomników dokona ks. abp Marek Jędraszewski, a przedstawiciele rodzin i środowisk Żołnierzy Niezłomnych odsłonią kolejne tablice z nazwiskami walczących o niepodległość naszej Ojczyzny.
                     
                    Rada Budowy Pomnika zwraca się z prośba do członków NSZZ "Solidarność" o włączenie się w finansowe wsparcie budowy pomnika patrona "Solidarności". Każda wpłata zostaje potwierdzona specjalnym dyplomem.
                     
                    Ofiary na ten cel można wpłacać na konto budowy pomnika "Niezłomnym – Ojczyzna".
                    Parafia Rzym.-Kat. Św. Bartłomieja
                    PKO SA 94-1240-4722-1111-0010-6441-3421 Dar na pomnik.
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.