Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Serwis Informacyjny Solidarności

Serwis Informacyjny Solidarności zawiera najważniejsze informacje dotyczące Związku. Pierwsza strona najczęściej dotyczy spraw krajowych, natomiast na drugiej są wiadomości z zagranicy, regionów, branż i mediów połączone interaktywnie ze stroną www.solidarnosc.org.pl i www.tysol.pl

SIS wysyłany jest, co 2 tygodnie drogą elektroniczną i pojawia się na stronie Solidarności, tworzy go Biuro Informacji Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
 
Serwis Informacyjny Solidarności:
 

SIS nr 12/2023

SIS nr 11/2023

SIS nr 10/2023

SIS nr 9/2023

SIS nr 8/2023

SIS nr 7/2023

SIS nr 6/2023

SIS nr 5/2023

SIS nr 4/2023

SIS nr 3/2022

SIS nr 2/2022

SIS nr 1/2022

 
 
 
 
 
 
 

    Dwa lata od zamachu stanu w Birmie

    Dwa lata od zamachu stanu w Birmie
    27 stycznia 2023 roku minęły dwa lata od przejęcia władzy przez wojsko w Birmie. W 2020r. w kraju odbyły się wybory powszechne, w których znacznie poparcie uzyskała Narodowa Liga Demokracji. Wynik podważało wojsko. W styczniu kolejnego roku zaczęło podejmować kroki w celu siłowego przejęcia władzy. Aresztowano dziesiątki osób, w tym prezydenta z innymi działaczami politycznymi, obrońców praw człowieka oraz przedstawicieli mniejszości etnicznych. Równo dwa lata temu, 1 lutego, ogłoszono roczny stan wyjątkowy pod dowództwem Generała Min Aung Hlaing.
     
    Sytuacja pracowników w Birmie pogorszyła się drastycznie od styczniowych wydarzeń. Większość związków zawodowych jest obecnie zakazana, stosowane są wobec nich brutalne ataki i aresztowania. Wielu pracowników, którzy kiedyś byli chronieni przez układy zbiorowe, zostało zwolnionych i zastąpionych przez pracowników dorywczych. Mieszkańcy kraju sprzeciwiają się obecnie panującej sytuacji. Organizowane są liczne protesty. We wrześniu 2021r.  IndustriALL rozpoczął kampanię, w której wzywał wszystkie działające firmy o zaprzestanie działalności i wycofanie z kraju. Unia Europejska przez poważne naruszenia praw człowieka również podjęła działania w celu wywarcia presji na obecnych rządzących. Przyjęto pakiet sankcji, w tym restrykcje na eksport oraz embargo na broń i sprzęt.
     
    Przeciwnicy przejęcia władzy przez wojsko utworzyli Rząd Jedności Birmy. Światowe związki zawodowe wzywają do jednoznacznego uznania go na poziomie międzynarodowym i krajowym jako jedynego i prawdziwego demokratycznego rządu narodu Birmy.
     
    ik
     

      W TVP porozmawiają o podwyżkach

      W TVP porozmawiają o podwyżkach
      Portal Wirtualnemedia.pl donosi, że w przyszłym tygodniu Telewizja Polska ma rozpocząć z Solidarnością rozmowy dotyczące podwyżki pensji.
       
      Wirtualnemedia.pl przekazuje, że działająca w Telewizji Polskiej Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” na podstawie porozumienia zawartego z zarządem TVP w ub.r. zwróciła się kilka tygodni temu o przystąpienie do negocjacji na temat zasad wynagradzania.
       
      - W poniedziałek dostaliśmy informację o składzie grupy negocjacyjnej, jesteśmy gotowi do rozmów - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Jarosław Najmoła, przewodniczący działającej w Telewizji Polskiej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. - Czekamy jeszcze na konkretny termin, myślę, że to kwestia kilku dni - dodał.
       
      O konkretnych postulatach Najmoła nie chciał na razie mówić. - Najpierw musi dowiedzieć się o nich pracodawca - wyjaśnił.
       
      Jak pisze portal Wirtualnemedia.pl, związkowcy chcą wynegocjować kolejne podwyżki z powodu utrzymującej się od ponad roku kilkunastoprocentowej inflacji.
       
      "O wzrost wynagrodzeń na przełomie 2021 i 2022 roku zwróciła się zarówno Solidarność, jak też dwie inne działające w Telewizji Polskiej organizacje pracownicze: Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP „Wizja” i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji. Proponowały m.in. podwyżkę pensji zasadniczej przynajmniej o 1,5 tys. zł wszystkim pracownikom z premią motywacyjną oraz pensji zasadniczych wszystkim pracownikom z premią zadaniową i honorariami do minimalnego wynagrodzenia, przywrócenia miesięcznej premii motywacyjnej w wysokości co najmniej 20 proc. dla pracowników czasowo-premiowych, podniesienie premii zadaniowej i honorariów oraz przywrócenie dodatku stażowego" - czytamy.
       
      Portal donosi, że władze Telewizji Polskiej spełniły postulaty częściowo, podkreślając w komunikacie, że firma „dokonała analizy możliwości finansowych i na tej podstawie została podjęta decyzja w zakresie podwyższenia wynagrodzeń pracowników najmniej zarabiających, zatrudnionych w czasowo-premiowym systemie płac z premią motywacyjną”.

      www.tysol.pl

        W Urzędzie Miasta w Rzeszowie powstała Solidarność

        W Urzędzie Miasta w Rzeszowie powstała Solidarność
        Do organizacji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Urzędzie Miasta w Rzeszowie, choć powstała zaledwie dwa tygodnie temu, należy już ponad siedemdziesięciu pracowników.
         
        - Założenie Związku w naszym Urzędzie to nie jest inicjatywa ostatnich dni. Od 2013 roku jestem przedstawicielem załogi w Urzędzie Miasta w Rzeszowie. Jesienią otrzymałem pismo, pod którym podpisało się 458 osób, czyli ponad połowa pracowników urzędu. W piśmie postulowano, by podjąć z kierownictwem magistratu rozmowy na temat poprawy warunków płacowych. Postulaty zostały więc przedstawione Prezydentowi. Otrzymał on również oficjalne pismo w tej sprawie - mówi Marian Salwik, przewodniczący Solidarności w Urzędzie Miasta w Rzeszowie. - W tym czasie padł także pomysł, by założyć związek zawodowy. Zaproponowałem, aby była to Solidarność, bo jest najbliższa mojemu sercu, poza tym to największy, najsilniejszy związek zawodowy w Polsce. W efekcie, 12 stycznia doszło do spotkania, podczas którego zdecydowano o założeniu związku, 17 stycznia zaś go zarejestrowano. 
         
        Jak mówi Marian Salwik, celem organizacji zakładowej w Urzędzie Miasta w Rzeszowie jest obrona godności i interesów pracowniczych (zawodowych i socjalnych) członków, a w szczególności: zabezpieczenie praw pracowniczych w zakresie wykonywanej pracy zawodowej, wynagrodzenia, warunków socjalno-bytowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
         
        Jak zaś informuje Joanna Stopyra z Działu Rozwoju Związku ZR Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność", w wyniku pierwszych wyborów w organizacji na funkcję Przewodniczącego został wybrany Marian Salwik. Zastępcą przewodniczącego -Andrzej Komosa, sekretarzem – Jacek Czajka, skarbnikiem – Karina Nowacka, zaś członkiem zarządu – Marcin Deręgowski.
         
        Marian Salwik dodaje, że dziś do organizacji zakładowej NSZZ "S" Pracowników Urzędu Miasta w Rzeszowie należy już ponad 70 osób. - Na jutro wyznaczono termin spotkania z przedstawicielami naszego kierownictwa - zapowiada. 

        ZR Rzeszowskiego NSZZ "S"

          8.rocznica śmierci ks. Witolda Andrzejewskiego

          8.rocznica śmierci ks. Witolda Andrzejewskiego
          Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” rozpoczął obchody ku pamięci ks. Prałata Witolda Andrzejewskiego, kapelana Solidarności.
           
          Następnie w Gorzowskiej Katedrze odbyła się uroczysta Msza św. w intencji zmarłego kapłana pod przewodnictwem Proboszcza Prałata Zbigniewa Kobusa. 
           
          Po Mszy zebrani udali się pod Pomnik Księdza Andrzejewskiego, gdzie Przewodniczący Waldemar Rusakiewicz powiedział:
           
          - Wszyscy wiemy, kim był kapelan Gorzowskiej Solidarności ks. Prałat Witold Andrzejewski. Był między innymi charyzmatycznym kapłanem, rekolekcjonistom, wyjątkowym człowiekiem. Ale szczególnie dla mieszkańców Gorzowa i województwa wzorem i wielkim autorytetem. O takich ludziach w sposób szczególny musimy pamiętać - bo bardzo wiele im zawdzięczamy. Był wychowawcą wartościowych katolików i kilku pokoleń Polskich Patriotów. Tacy ludzie jak ksiądz Witold Andrzejewski nie tylko przejdą do historii, ale są i pozostaną w naszych sercach. Nasza dzisiejsza obecność tutaj jest tego najlepszym dowodem.
           
          Po przemówieniu Przewodniczącego przy pomniku Kapelana złożono kwiaty i zapalono znicze.
           
          W uroczystości uczestniczyli gorzowscy kapłani m.in. ks. Prałat Andrzej Szkudlarek – Kapelan Gorzowskiej Solidarności , poczty sztandarowe, przedstawiciele Solidarności, władz miejskich i wojewódzkich, służb mundurowych.
           
          Współtworzył opozycyjne środowisko
          Ks. Witold Andrzejewski to wieloletni proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, kapelan gorzowskiej Solidarności i garnizonu lubuskiej policji, prałat, kanonik honorowy Kapituły Katedralnej, Honorowy Członek NSZZ „Solidarność” i Honorowy Obywatel Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W 2007 roku odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
           
          Przez pierwszych 7 lat był wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp., organizując Duszpasterstwo Akademickie. Uczył młodzież nie tylko społecznej myśli Kościoła Katolickiego, ale też rozwijał myśl patriotyczną. Organizował spotkania z czołowymi opozycjonistami w kraju, Poprzez wykłady prowadzone przez niezależnych wykładowców, młodzież poznawała zakazane przez władze PRL fakty historyczne, ubogacała się duchowo poprzez studiowanie Pisma Świętego, rozmyślań biblijnych, a także poznając zagadnienia z psychologii, socjologii, ekonomii. Współtworzył opozycyjne środowisko w Gorzowie Wielkopolskim poprzez rozpowszechnianie niezależnej prasy oraz książek z drugiego obiegu. W tym okresie współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz z Ruchem Młodej Polski.
           
          Od roku 1980 ściśle związany z NSZZ Solidarność, był kapelanem Solidarności Regionu Gorzów Wielkopolski. W okresie Stanu Wojennego tj. 13. grudnia 1981 roku odczytał z ambony list protestacyjny wszystkich proboszczów Miasta, skierowany do władz politycznych i wojskowych, potępiający stan wojenny. W latach 1982–1989 odprawiał Msze święte za Ojczyznę w gorzowskiej Katedrze w intencji prześladowanych za działalność niepodległościową, podczas których głosił patriotyczne kazania. Współorganizował pomoc rodzinom skazanych i internowanych, odwiedzał ich w więzieniu. Mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego udzielał wsparcia duchowego i materialnego.
           
          Ks. Prałat Witold Andrzejewski był cenionym w kraju rekolekcjonistą. Od roku 1983 inicjator i organizator pieszych Pielgrzymek do Częstochowy. Zwany był Pielgrzymem Niepodległości. Jego 40-letnie bogate doświadczenie kapłańskie oraz patriotyczne zaangażowanie w sprawy Polski stawiają go jako wzór do naśladowania. Cała jego działalność patriotyczna, wychowawcza, a także społeczna była zwalczana przez Służbę Bezpieczeństwa. Jego działalność duszpasterska pozwoliła wychować wiele pokoleń młodzieży na prawdziwych patriotów i katolików. Jego życiowa postawa spowodowała, że jest, nie tylko dla mieszkańców województwa lubuskiego, wzorem i autorytetem.
           
          źródło: NSZZ "S" Region Gorzowski
           

            Generalny Dyrektor i większe kompetencje dla RDS

            • Kategoria: Kraj
            Członkowie RDS z NSZZ "Solidarność" podczas plenarnego posiedzenia Rady
            – Przekazany stronie rządowej projekt nowelizacji ustawy o RDS to realizacja ważnego postulatu „Solidarności” – podsumowuje Magdalena Gryciuk, sekretarz Rady Dialogu Społecznego z ramienia NSZZ „Solidarność”. Przyjęty podczas ostatniego plenarnego posiedzenia RDS przez partnerów społecznych projekt zakłada m.in. powołanie Generalnego Dyrektora Dialogu Społecznego oraz rozszerzenie kompetencji Rady. Teraz Rząd w ramach konsultacji ma odnieść się do propozycji związkowców i pracodawców.
             
            Organizacje związkowe i organizacje pracodawców Rady Dialogu Społecznego przekazały stronie rządowej do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa o RDS stanowi, że Rada dokona oceny funkcjonowania przepisów ustawy oraz przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej rekomendacje zmian w zakresie zwiększenia samodzielności organizacyjnej Rady.
             
            Zdaniem Magdaleny Gryciuk, sekretarza RDS z ramienia NSZZ „Solidarność” projekt realizuje ważny postulat NSZZ „Solidarność”, czyli powstanie niezależnego Urzędu Generalnego Dyrektora Dialogu Społecznego, przypominając jednocześnie, że pierwotnie miał to być Rzecznik Dialogu Społecznego. Analogicznie jak np. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
             
            - Generalny Dyrektor odpowiadałby m.in. za zapewnienie warunków prowadzenia, wspieranie i rozwój dialogu społecznego, stąd projekt zawiera również rozszerzenie kompetencji RDS, poprzez konsultowanie projektów poselskich, senackich, prezydenckich oraz obywatelskich – opisuje założenia nowelizacji Magdalena Gryciuk.
             
            Gryciuk przypomina, że dotychczas do opinii partnerów społecznych były kierowane projekty jedynie te przygotowywane przez Radę Ministrów oraz jej członków, w tym Wieloletni Plan Finansowy Państwa, projekty założeń projektów ustaw, projekty aktów prawnych, projekty strategii, projekty programów oraz projekty innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów. Tymczasem bardzo wiele nowelizacji przeprowadzano w trybie tzw. ścieżki poselskiej, która nie musiała być konsultowana w tym trybie.
             
            - Dodatkowo w nowelizacji partnerzy społeczni proponują wzmocnienie kompetencji Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego w tym dodatkowe procedury usprawniające ich działanie. Istotnym elementem nowelizacji jest także wprowadzenie obowiązku lustracji obecnych i przyszłych członków Rady Dialogu Społecznego – wylicza Magdalena Gryciuk.
             
            Na pytanie jakie byłyby konkretne działania Urzędu Generalnego Dyrektora Dialogu Społecznego, sekretarz wylicza:
             
            • zapewnienie warunków organizacyjno-administracyjnych, finansowych i technicznych, związanych z realizacją zadań Rady,
            • monitorowanie realizacji przez organy władzy i administracji rządowe oraz organy samorządu terytorialnego obowiązków związanych z opiniowaniem założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami  związków zawodowych oraz organizacji pracodawców,
            • prowadzenie listy mediatorów, o której mowa w przepisach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracy oraz wskazywanie na wniosek jednej ze stron sporu zbiorowego pracy osoby mediatora,
            • pełnienie roli organu rejestrującego ponadzakładowe układy zbiorowe pracy oraz prowadzenie rejestru takich układów,
            • wyjaśnianie na wniosek zainteresowanych podmiotów przepisów prawa regulujących prowadzenie dialogu społecznego,     
            • promocja wiedzy o dialogu społecznym w tym prowadzenie działalności informacyjno-wydawniczej,
            • monitorowanie, przygotowywanie analiz, ekspertyz z zakresu dialogu społecznego oraz badań naukowych i kształcenia w tym zakresie,
            • tworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń oraz współpracy pomiędzy RDS i WRDS oraz upowszechniania dobrych praktyk w obszarze działań mających wpływ na procesy społeczne w zakresie dialogu społecznego.
             
            ml

              Podwyżki w MAN Bus i PKC

              Podwyżki w MAN Bus i PKC

              30 stycznia podpisane zostało porozumienie pomiędzy Zarządem MAN a związkami zawodowymi dotyczące podwyżki płac - informuje zakładowa Solidarność.

              Według informacji przekazanych przez Solidarność w MAN Bus płace pracowników wzrosną od 1 stycznia bieżącego roku o 13%, ale nie mniej niż o 700 zł. Ponadto o 2% wzrośnie premia miesięczna, dodatkowo na podwyżki indywidualne przeznaczono 1%. W sumie pracownicy otrzymają około 800 zł. brutto. Podwyżka wchodzi w życie od 1 stycznia. Wyrównanie za styczeń nastąpi przy pensji za miesiąc luty.
               
              Wcześniej, 25 stycznia porozumienie dotyczące podwyżki płac zostało podpisane w spółce córce PKC. Płace pracowników fizycznych wzrosną średnio o 15,94%. Podwyżka wejdzie w życie od 1 grudnia ubiegłego roku czyli przy pensji za styczeń pracownicy otrzymają wyrównanie za grudzień. Dodatkowo pracownicy fizyczni otrzymają od 1 czerwca podwyżkę płacy średnio o 3,15%. Natomiast pracownicy umysłowi otrzymają podwyżkę od 1 stycznia bieżącego i wyniesie ona średnio 10,25%.
               
              Nadal trwają negocjacje w sprawie zwolnień 860 pracowników z zakładu MAN Bus.

              źródło: NSZZ "S" w Man Bus Sp. z o.o.

                Przeciętny Kowalski nie odczuje 5% wzrostu PKB

                Przeciętny Kowalski nie odczuje 5% wzrostu PKB
                To był trudny rok dla polskiej i światowej gospodarki. Mimo to dane GUS pokazują, że w 2022 r. polskie PKB wzrosło o 4,9 proc., co jest dobrym wynikiem, wyższym niż w 2019 r. To też więcej, niż przewidywali analitycy. Czy pod koniec tego roku nasza gospodarka znowu nas pozytywnie zaskoczy?
                 
                O tym rozmawialiśmy w programie „Ludzie i Pieniądze”. Gośćmi Iwony Wysockiej byli Barbara Rusowicz z SAM Executive Search oraz Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”.
                 
                – Mam duży problem, do których przewidywań analityków się odnieść. Jak sobie przypomnę przewidywania z końcówki 2021 roku, wszyscy zapowiadali recesję. Pomiędzy recesją a 5-procentowym wzrostem jest przepaść. Nie winiłbym analityków, bo funkcjonujemy w czasach nienormalnych, których ekonomia wcześniej nie przerabiała. Pamiętajmy, że PKB jest złudnym wskaźnikiem. To tak naprawdę suma transakcji. To wszystko, co zostało wyprodukowane, suma wykonanych usług i transakcji finansowych. Jeżeli rośnie jego wartość, to niekoniecznie tam, gdzie byśmy jako obywatele tego oczekiwali – tłumaczył Marek Lewandowski.
                 
                – Konsumpcja zmalała o 1.5 proc. Jak przeciętny Kowalski widzi, że PKB wzrosło, to myśli, że w ogóle tego nie odczuwa, bo widzi ceny energii i podwyżki w sklepach. Widzi, że ten koszyk się zmniejszył, że ograniczył wyjścia na miasto. Żyje, ale nie widzi, żeby było lepiej, a do tego czuje tę niepewność. Sytuacja jest bardzo niepewna i dynamiczna, nie wiemy, w którą stronę się obróci – mówiła Barbara Rusowicz.
                 

                Tutaj posłuchaj całej audycji

                 
                źródło: Radio Gdańsk

                  Ważne zmiany dla pracowników z niepełnosprawnościami!

                  Ważne zmiany dla pracowników z niepełnosprawnościami!

                  Podpisana 23 stycznia 2023 r. przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zakłada m.in. ustanowienie stałego corocznego dofinansowania z budżetu państwa do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz zwiększenie kwotowe środków na zatrudnianie tych osób. - Nowelizacja ustawy to realizacja ważnego postulatu „Solidarności” - podsumowuje Krzysztof Rowiński, pełnomocnik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. Osób Niepełnosprawnych.

                  NSZZ „Solidarność” już od kilku lat usilnie walczyła o zwiększenie środków na zatrudnienie pracowników oraz o ustanowienie stałego progu dofinansowań z budżetu państwa. Do tej pory ustawa przewidywała jedynie górną granicę wysokości dotacji z budżetu państwa, na poziomie „do 30 proc” wydatków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych. Zazwyczaj dotacja kształtowała się w wysokości około 20 proc. wydatków PFRON na ten cel. Powodowało to, że PFRON musiał pokrywać różnicę co  w konsekwencji prowadziło to do niedoboru środków na realizację innych zadań na rzecz osób niepełnosprawnych finansowanych z Funduszu. Dzięki zmianie ustawy problem ten zniknie.

                  Nowelizacja spowodowała, że dotacja z budżetu będzie wynosić 30 proc. wydatków  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych. Nastąpi także nominalne zwiększenie kwot dofinansowań dla pracodawców do zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, co w czasach niepewności gospodarczej i zwiększonej inflacji może uchronić wiele miejsc pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami.

                  Aktualnie miesięczne kwoty będą wynosić:

                   1) 2400 zł - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności ( wzrost o 450 zł),

                  2) 1350 zł - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (wzrost o 150 zł),

                  3) 500 zł - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności (wzrost o 50 zł ).


                  kr

                    Związki wywalczyły lepsze zarobki w Kolejach Śląskich

                    Związki wywalczyły lepsze zarobki w Kolejach Śląskich
                    Do 10 lutego na konta pracowników Kolei Śląskich wpłyną wyższe wynagrodzenia za styczeń. Dzięki staraniom zakładowych organizacji związkowych w 2023 roku stawki zasadnicze wzrosły o 500 zł brutto. W spółce obowiązują także nowe, korzystniejsze dla załogi regulaminy premiowania. Ponadto 27 stycznia weszły w życie zmiany wprowadzone do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
                     
                    – To druga transza podwyżki wynegocjowanej z pracodawcą przez związki. Pierwsza, również wynosząca 500 zł brutto, weszła w życie w lipcu zeszłego roku. W sumie w ciągu kilku miesięcy podstawy wynagrodzeń zostały podwyższone o 1000 zł brutto. Jest to największa podwyżka w historii firmy – mówi Mariusz Samek, przewodniczący zakładowej „Solidarności”. Porozumienie gwarantujące pracownikom wzrost płac w tej wysokości strona związkowa podpisała z pracodawcą w maju zeszłego roku. Uzgodniono wówczas, że podwyżka wejdzie w życie w dwóch ratach.
                     
                    Ponadto od stycznia tego roku obowiązują nowe, korzystniejsze dla pracowników, regulaminy premiowania. Negocjacje w tej sprawie zakończone zostały 9 stycznia. – Poprzednie regulaminy były mało czytelne i tak skonstruowane, że pracownikom trudno było spełnić kryteria uprawniające do uzyskania premii. Na wprowadzonych zmianach zyskały wszystkie grupy zawodowe – dodaje Mariusz Samek. Zaznacza, że po zmianach średnia miesięczna premia w spółce wynosi ok. 600 zł brutto. Jej wysokość jest uzależniona od absencji, urlopów na żądanie oraz zaangażowania w pracę i gotowości do poszerzania kompetencji zawodowych.
                     
                    Dodatkowo 27 stycznia weszły w życie zmiany wprowadzone z inicjatywy strony związkowej do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, dzięki którym możliwe będzie podwyższenie wynagrodzeń pracownikom z długim stażem. – Wprowadzone zostały dodatkowe stanowiska, np. młodszy kasjer, młodszy konduktor czy starszy kierownik, starszy maszynista. Te zmiany były konieczne, bo dochodziło do absurdalnych sytuacji, w których nowo zatrudniona osoba na starcie otrzymywała taką samą lub wyższą stawkę niż pracownik z długim stażem. Teraz doświadczeni pracownicy będą mogli awansować na wyższe stanowiska, co będzie się wiązało z podwyżkami wynagrodzeń – wyjaśnia przewodniczący zakładowej „Solidarności”.
                     
                    Koleje Śląskie zatrudniają ponad 1100 osób.
                     
                    www.solidarnosckatowice.pl
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.