Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Zmarł Janusz Okrasa

Zmarł Janusz Okrasa

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 maja 2017 r. zmarł śp. Janusz Okrasa

członek NSZZ „Solidarność” od 1980 r., współzałożyciel OZ w Domach Towarowych „Centrum” , delegat na WZD Regionu Mazowsze, członek Zarządu Regionu, wiceprzewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń,Przewodniczący OM Nr 18, organizator związkowy.

Drogi Januszu, dziękujemy za Twoje zaangażowanie w powstanie, umacnianie i rozwój NSZZ „Solidarność”
oraz krzewienie patriotyzmu.

Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Wyrazy współczucia Rodzinie w imieniu prezydium i Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

składa przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”

Piotr Duda

    Zapraszamy na spotkanie „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”

    Zapraszamy na spotkanie „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”

    18 maja 2017 r. o godz. 11 w sali Akwen w budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przy ulicy Wały Piastowskie 24 w Gdańsku odbędzie się spotkanie w ramach kampanii społeczno-informacyjnej „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

    Tematem spotkania będzie przywrócenie wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

    Uczestnicy zebrania będą mieli okazję do zadawania pytań. W spotkaniu wezmą udział: sekretarz stanu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, dyrektor oddziału ZUS oraz przedstawiciel NSZZ „Solidarność”. Zapraszamy członków Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz przedstawicieli organizacji zakładowych.

    Spotkanie poprzedzi briefing prasowy o godzinie 10.30 w Sali Balkonowej (I p.) w budynku NSZZ „Solidarność”.


    www.solidarnosc.gda.pl

     

      Gdańsk dostał już drugą "żółtą kartkę"

      Gdańsk dostał już drugą "żółtą kartkę"

      Ponad 60 żółtych kartek rozdała już "Solidarność" w całej Polsce. Na prowadzenie wysunął się Gdańsk, który właśnie otrzymał drugie takie upomnienie.

      Na żółte kartki od "Solidarności" mogą liczyć te jednostki, które ogłaszają przetargi, ale nie uwzględniają w nich choćby klauzul społecznych dotyczących formy zatrudnienia. Prościej mówiąc, nie biorą pod uwagę zatrudnienia na podstawie umów o pracę tam, gdzie powinny się one znaleźć.

      Żółte kartki za zatrudnianie na umowach śmieciowych. Ostrzeżenie m.in. dla Urzędu. Tym razem upomnienie trafiło do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Według "Solidarności", w przetargu nie uwzględniła ona zatrudnienia pracowników na umowę o pracę, mimo, że wymagają tego okoliczności i przepisy - wyjaśnia Sylwia Szczepańska z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

      Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska jest jednostką Urzędu Miasta w Gdańsku i dlatego pismo zostało skierowane bezpośrednio do prezydenta Gdańska. Poprosiliśmy urząd o komentarz w tej sprawie. Odpowiedź od rzecznika prasowego magistratu była następująca: "Prezydent zapozna się z pismem i poprosi Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska o wyjaśnienia. Do końca tygodnia, prezydent jest służbowo w Brukseli".

      "Solidarność" zapowiada, że jeśli jej postulaty nie zostaną uwzględnione, to sprawa zostanie przekazana dalej. - Na pewno zwrócimy się do Państwowej Inspekcji Pracy, zwrócimy także uwagę ZUSowi. Zainteresujemy tematem Urząd Zamówień Publicznych i będziemy starali się uruchomić działania kontrolne - podsumowuje Sylwia Szczepańska.


      Radio Gdańsk

        „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”

        Od pierwszego października 2017 roku wchodzi w życie przywrócony wiek emerytalny. To finał pięcioletniej batalii „Solidarności”, która po podwyższeniu wieku emerytalnego w maju 2012 roku przez PO-PSL zapowiedziała, że doprowadzi do cofnięcia tej fatalnej decyzji.

        Warto przypomnieć, że przez te pięć lat Solidarność” zorganizowała referendum, pod którym zebrała ponad 2,5 mln podpisów, organizowała protesty, kampanie społeczne, a w konsekwencji przyczyniła się do zmiany władzy. To dzięki tej zmianie przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego (60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn) staje się faktem.

        Od 1 października każdy uprawniony będzie miał możliwość podjęcia własnej decyzji o momencie przejścia na emeryturę. To istota nowych rozwiązań, wokół których nawarstwiło się wiele fałszywych informacji. Dlatego NSZZ „Solidarność” wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarią Prezydenta oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęła kampanię społeczno-informacyjną „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

        Poniżej prezentujemy 7 zasad emerytalnych, harmonogram spotkań oraz materiały do pobrania.

         

                           

         

        7' zasad emerytalnych

         

        1.   Moja emerytura - mój wybór

        Celem przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października 2017 r. jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcie samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.
         

        2.   Emerytura to prawo, a nie obowiązek

        Ustawa określa minimalny wiek emerytalny. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć  decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Decyzja zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i związana jest m.in. z:

        • oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych,
        • oceną stanu zdrowia,
        • sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy,
        • planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej,
           

        3.   Sprawdź zanim wybierzesz

        Decyzja o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem, ale aby go świadomie dokonać pomocne są dokładne kalkulacje. Powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych doradcy emerytalni oraz dostępny kalkulator emerytalny umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.


        4.   Emerytura – wybieram świadomie

        Już obecnie 17% ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku emerytalnym. Obecny algorytm obliczania świadczenia premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy tym kapitał na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza długość życia niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę.

        Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8% wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie.


        5.   Bezpieczna praca do emerytury

        Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.

        Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Oznacza to, że osoby, które skończą wiek 60/65 lat, a znajdują się już w okresie ochronnym, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać.


        6.   Emerytura zabezpieczona finansowo

        Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń.
        Dobra sytuacja na rynku pracy spowodowała, że rynek pracodawcy zmienia się w rynek pracownika. Pracodawcom zależy na utrzymaniu wartościowych i doświadczonych pracowników, poprawiają się także warunki pracy. Wiele osób, które mogą lub będą mogły przejść na emeryturę będzie to skłaniało do kontynuowania pracy.  


        7.   Polityka rodzinna wzmacnia emerytury

        Na stabilność finansową systemu emerytalnego wpływ ma polityka rodzinna, której celem jest zwiększenie liczby narodzin, jakości wychowywania i kształcenia dzieci. Dzisiejsze wsparcie polityki prorodzinnej będzie miało wpływ na system emerytalny i w dłuższej perspektywie oznaczać będzie większe możliwości skierowania dodatkowych środków dla emerytów i rencistów.

         


                            

         

        Logo "Godny Wybór". Przywrócenie wieku emerytalnego"

        Logo "Godny Wybór"

        Harmonogram spotkań

        Rollup Godny Wybór 100x200cm

         

          Będziemy zarabiać tyle co na Zachodzie? Nie miejmy złudzeń!

          • Kategoria: Kraj
          Będziemy zarabiać tyle co na Zachodzie? Nie miejmy złudzeń!

          Żyjąc na dorobku i wciąż licząc, że już wkrótce będziemy zarabiać tyle co na Zachodzie, nie dostrzegamy, że dzieje się zupełnie odwrotnie. Dane są bezlitosne: płace Niemców rosną szybciej niż nasze.

          Różnice w płacach pracowników z Polski, Czech i Węgier w porównaniu do pracowników niemieckich są większe niż w 2008 r. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych opublikowała raport, z którego wynika, że różnice w zarobkach pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Niemcami zamiast maleć – zwiększają się. Oznacza to, że choć nasze płace rosną, to niemieckie rosną jeszcze szybciej.

          Potrzebne podwyżki
          W raporcie pt. „Dlaczego Europa Środkowa potrzebuje wzrostu płac” opublikowanym przez Europejski Instytut Związków Zawodowych (ETUI) czytamy, że w 2008 r. przeciętna płaca brutto w Polsce wynosiła 33 proc. średniej płacy brutto w Niemczech, zaś w 2015 r. ten współczynnik spadł do 29,3 proc. Jeszcze gorzej jest na Węgrzech, gdzie ten sam współczynnik spadł z 31,9 proc. w 2008 r. do jedynie 25 proc. w 2015 r. Nieco lepiej jest w Czechach, gdzie w 2008 r. wynosił on 34,9 proc., a w 2015 r. spadł do 30,9 proc.Autor raportu, dr Béla Galgóczi z Węgier, zauważa, że płace w Europie Środkowo-Wschodniej są nie tylko niskie, ale przede wszystkim mają tendencję do bycia mniejszymi, niż wskazuje na to potencjał ekonomiczny naszych krajów.

          „Po początkowej i burzliwej fazie procesu transformacji płace we wszystkich krajach Europy Środkowej i Wschodniej zaczęły dynamicznie rozwijać się od połowy lat 90. aż do kryzysu w 2008 roku. Konwergencja (zbliżanie się płac ze wschodu i zachodu Europy do tego samego poziomu – M. Ch.) płac w tym okresie była spektakularna, zwłaszcza gdy wyrażono ją w euro. Na przykład płace czeskie wzrosły ponad czterokrotnie szybciej w latach 1993-2010 w porównaniu do Niemiec, a większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej wykazuje podobny wzór. W następstwie kryzysu konwergencja zarobkowa doświadczyła nagłego zatrzymania lub spowolnienia. Europejska polityka zarządzania kryzysami zakłóciła mechanizmy ustalania płac w wielu krajach (m.in. na Łotwie, Węgrzech i Rumunii), ale skutki umiarkowania płac były rozproszone w całym regionie” – pisze dr Galgóczi. Jego zdaniem poza Bułgarią wszystkie kraje naszego regionu Europy spotkały się z sytuacją, w której płace pozostały w tyle za wydajnością.

          Niech działa rynek?
          Były wiceminister pracy i polityki społecznej, a obecnie doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, zrzeszającej pracodawców, prof. Jacek Męcina w rozmowie z „TS” przestrzega przed odgórnym podnoszeniem płac w odpowiedzi na wyniki raportu ETUI. – Raport porusza ważką sprawę, jaką jest nadal znacząca różnica w dochodach pracowników Europy Środkowo-Wschodniej i krajów Zachodu. Jednak wszelkie próby odgórnego wyrównywania płac, mimo dobrych intencji, mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim istotna jest struktura polskiej gospodarki, a także jakie dobra są w niej wytwarzane. Tak jak Polska w dużej mierze eksportuje części do samochodów, tak Niemcy eksportują już gotowe pojazdy. W tym miejscu występuje clou problemu. Nie tworzymy jeszcze ostatecznego produktu o wysokiej jakości dodanej – zauważa prof. Męcina.

          Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (20/2017) dostępnym także w wersji cyfrowej tutaj.

           

            "S" będzie upominała się o pracowników niemedycznych. Dysproporcje są ogromne!

            "S" będzie upominała się o pracowników niemedycznych. Dysproporcje są ogromne!

            Potrzeba systemu, który pozwoli na wyrównywanie dysproporcji płacowych istniejących od lat w służbie zdrowia – podkreśla Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

            – Rząd przyjął projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. To zakończy problemy z wynagrodzeniami pracowników służby zdrowia?
            – Jest to zaledwie pierwszy krok w kierunku tworzenia systemu, który pozwoli na wyrównywanie dysproporcji płacowych od lat istniejących w służbie zdrowia. Podchodzę do tej zapowiedzi z dużą rezerwą. Nie znam ostatecznej wersji projektu, który po pracach w Kancelarii Premiera zostanie przekazany do parlamentu. Mam nadzieję, że szybko to nastąpi i jako partnerzy społeczni będziemy mogli zgłaszać swoje uwagi i propozycje rozwiązań. Projekt, o którym rozmawiamy, po raz pierwszy został przedstawiony przed rokiem. Mamy świadomość, że będzie to akt, który nie spełni wszystkich naszych oczekiwań. Chcemy, aby był to krok na drodze do usystematyzowania wynagrodzeń. Niech będzie to ustawa trwale opisująca sposób wzrostu wynagrodzeń, a nie ustawa incydentalna obowiązująca czasowo, np. rok. Potrzebne jest stałe rozwiązanie, które dałoby gwarancję i pewność pracownikom służby zdrowia na godne wynagrodzenia.

            – W nazwie ustawy określono, że dotyczy ona pracowników medycznych. Co z pozostałymi osobami zatrudnionymi w służbie zdrowia?
            – W treści był zapis, że ustawa dotyczy także pracowników niemedycznych i mam nadzieję, że to pozostało. W szpitalach pracuje cały sztab ludzi, bez których funkcjonowanie placówek nie byłoby możliwe. Pacjenci mają zazwyczaj do czynienia z lekarzami, pielęgniarkami, laborantami czy ratownikami, ale to, żeby mogli spokojnie poddać się leczeniu, to efekt pracy wielu osób. Są to pracownicy administracyjni i zatrudnieni w obsłudze. Bez żadnej dyskusji NSZZ Solidarność będzie upominała się także o pracowników niemedycznych. Szpital to zespół naczyń połączonych. Jeśli w projekcie usunięto zapis o pracownikach niemedycznych, to kolejny raz dopuszczono się dyskryminacji pracowników służby zdrowia, co powoduje dalsze dzielenie środowiska.

            Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (20/2017) dostępnym także w wersji cyfrowej tutaj.

              Noc w “Solidarności” – 20 maja. Zapraszamy!

              Noc w “Solidarności” – 20 maja. Zapraszamy!

              W ramach ogólnopolskiej akcji “Noc muzeów”, po raz pierwszy zapraszamy w tym dniu do siedziby dolnośląskiej “Solidarności” przy pl. Solidarności 1/3/5. Otwarcie wystawy nastąpi o godz. 17.00, a zakończenie o godz. 23.00.

              Oprócz eksponatów ilustrujących historię i współczesność” Związku, będzie można zobaczyć premierowy, dokumentalny film o “Solidarności Dolnośląskiej” pt. “Trzeba trzymać się zasad” wyświetlany wielokrotnie podczas tego dnia. Ponadto co godzinę będą specjalni goście – Świadkowie Historii, a wśród nich gość specjalny prof. Krzysztof Szwagrzyk (od. godz. 18.00).

              Na wszystkich czeka wiele niespodzianek. Dolnośląska Solidarność zaprasza!


              Region Dolny Śląsk

                Bezrobocie w Polsce będzie spadać

                • Kategoria: Kraj
                Bezrobocie w Polsce będzie spadać

                Według prognozy Komisji Europejskiej, w Polsce nadal będzie miał miejsce spadek bezrobocia, wzrost płac i wzrost gospodarczy.

                Jak informuje resort rodziny, Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski z 3,2 proc. do 3,5 proc. w 2017 r. oraz z 3,1 proc. do 3,2 proc. w 2018 r.

                 

                Według KE, polskie PKB będzie rosło szybciej dzięki przede wszystkim wzrostowi prywatnej konsumpcji. Na to z kolei ma wpłynąć wzrost płac i wyższe wydatki socjalne, z których środki trafią do społeczeństwa.

                 

                KE zwróciła uwagę w swoich prognozach na dobrą sytuację na polskim rynku pracy. Bezrobocie liczone metodą Eurostatu ma spaść z poziomu 6,2 proc. w 2016 r. do 5,2 proc. w tym roku, a w 2018 r. ma osiągnąć 4,4 proc.

                 

                Pozytywnym efektem ma być także szybszy wzrost płac - powyżej 5 proc. w 2018 r., informuje resort.


                 

                ag

                 

                  Międzynarodowy Dzień Rodziny. Pracownicy wyjdą z pracy dwie godziny wcześniej!

                  • Kategoria: Kraj
                  Międzynarodowy Dzień Rodziny. Pracownicy wyjdą z pracy dwie godziny wcześniej!

                  15 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rodziny. Z tej okazji Fundacja Humanites, inicjator polskich obchodów tego święta, po raz szósty organizuje z tej okazji akcję społeczną „Dwie Godziny dla Rodziny”. Zachęca, aby tego dnia firmy pozwoliły pracownikom skończyć dzień pracy o dwie godziny wcześniej, by mogli spędzić ten czas z bliskimi. W tym roku hasłem przewodnim jest ,,Gotowanie na Rodzinnym Planie”.

                  Propagatorzy akcji przekonują, że podarowanie pracownikom tych dwóch symbolicznych godzin po prostu się firmom opłaci. W tym roku akcja obejmie setki pracowników. Jej partnerami są: Fundacja Liderek Biznesu, Great Place to Work, Hotel Bukovina, LiderSHE, PKN ORLEN, Radio Warszawa, Reputation Managers, Sukces Pisany Szminką, Think Tank i Wirtualna Polska. Akcja ma również wsparcie ONZ. W tym roku zgłosiło się już ponad 100 firm.

                  Akcja w każdym roku ma inny motyw przewodni zachęcający do chwili refleksji i dbałości o nasze relacje w dzisiejszym zabieganym świecie. W tym roku w duchu motta „Gotowanie na Rodzinnym Planie” zachęca się pracodawców do zainspirowania swoich pracowników i ich rodzin do zbliżenia się do siebie wokół tematyki jedzenia, poszukiwania zapomnianych smaków, zapachów i rodzinnych tradycji kulinarnych.

                  Środowisko pracy poprzez wysoki poziom stresu i presji mocno wpływa na jakość życia pracowników i ich zdrowie psychiczne. Dane zarówno z Polski, jak i innych krajów pokazują aspekt zdrowia psychicznego jako istotny element ograniczający produktywność. Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej zestresowanych na świecie. Wskaźnik napięcia wśród Polaków jest zdecydowanie wyższy niż u pracowników z innych krajów świata. Z przeprowadzonych w 2016 r. badań Fundacji Slowlajf wynika, że problem wypalenia zawodowego dotyczy 70 proc. organizacji działających na terenie Polski, a 4 na 10 pracowników uważa, że problem stresu nie jest właściwie rozwiązywany w ich miejscu pracy. Z kolei WHO szacuje koszty związane z zaburzeniami psychicznymi w rozwiniętych gospodarkach na 3-4 proc. PKB.

                  – Dbanie o dobre relacje w rodzinie jest szczególnie ważne również w aspekcie ekonomicznym. Badania dr. hab. Pawła Baranowskiego i prof. Jana Sztaudyngera pokazują, że wzrost liczby rozwodów, tj. dezintegracji rodziny może spowodować spowolnienie wzrostu gospodarczego o nawet 1,8 p.p. – dodaje Zofia Dzik, prezes Fundacji Humanites.

                  Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród 10 tysięcy menedżerów z 70 krajów,  najważniejszą wartością dla nich jest rodzina. Na pytanie "która wartość jest najbardziej zagrożona?" odpowiedzią była również "rodzina".


                  źródło: finanse.wp.pl

                   

                    II Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa

                    II Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa

                    Serdecznie zapraszamy do udziału w II Archidiecezjalnej Pielgrzymce Ludzi Pracy do Henrykowa w dniu 21 maja 2017 r.

                    Henryków jest miejsce wyjątkowym. Tam, w pocysterskim klasztorze przechowywana jest słynna Księga Henrykowska, spisana po łacinie, z pierwszym zdaniem w języku polskim.

                    Tam właśnie, u stóp figurki Matki Bożej zwanej Królową Polskiego Słowa, pragniemy podziękować Panu Bogu za wszystko co nam daje i prosić o nowe łaski dla ludzi pracy naszego regionu.

                    W tym szczególnym dniu warto być wraz z rodziną i oprócz strawy duchowej wypocząć na łonie natury, słuchając koncertu Lombardu – pamiętamy „Przeżyj to sam”, ”Szklaną pogodę”, “Droga Pani z TV” i wiele innych piosenek. Liczne atrakcje czekać będą na najmłodszych.

                    Program Pielgrzymki
                    godz. 11.00 – rejestracja uczestników w Henrykowie
                    godz. 12.00 – Msza Święta pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego  metropolity wrocławskiego
                    godz. 13.30 – posiłek dla uczestników pielgrzymki
                    godz. 15.00 – koncert zespołu LOMBARD
                    godz. 16.30 – podsumowanie pielgrzymki i zakończenie uroczystości

                    W czasie pielgrzymki zbieramy środki na pomoc dla Aleppo.

                    Zapraszamy wszystkich do Henrykowa!

                    Region Dolny Śląsk organizuje bezpłatny przejazd autokarami do Henrykowa i z powrotem. Zapisy do 15 maja przyjmuje w sekretariacie Regionu Karolina Tomczak, tel. 605067077, e-mail: administracja@solidarnosc.wroc.pl


                    Region Dolny Śląsk

                     

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.