Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Moja emerytura - mój wybór w Poznaniu

Moja emerytura - mój wybór w Poznaniu

W całym kraju trwa kampania informacyjna „Godny wybór - przywrócenie wieku emerytalnego” prowadzona wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz NSZZ „Solidarność”.

22 maja takie spotkanie odbyło się Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu z udziałem Pawła Muchy, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Stanisława Szweda sekretarza Stanu w MRPiPS, Ewy Zydorek, Sekretarza KK NSZZ „S” oraz Dobrochny Bubnowskiej, dyrektora I Oddziału ZUS w Poznaniu.

- Przywrócenie wieku emerytalnego, to był jeden z najważniejszych postulatów społecznych kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy – powiedział P. Mucha. Inicjatorem kampanii społecznej „Godny wybór – przywrócenie wieku emerytalnego” był przewodniczący „S” Piotr Duda, który wraz z minister Elżbietą Rafalską zainaugurował ją w Pałacu Prezydenckim, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- Okazuje się, że umów można dotrzymywać - powiedziała E. Zydorek, przypominając, że przywrócenie wieku emerytalnego było jednym z punktów porozumienia, jakie „S” podpisała z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą.

Sekretarz KK podkreśliła, że hasło kampanii celowo mówi o przywróceniu wieku emerytalnego a nie jego obniżeniu. Od 2011 r., kiedy ze strony koalicji PO-PSL padł pomysł, aby podnieść wiek emerytalny „Solidarność” rozpoczęła akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Niestety, mimo przedstawienia w Sejmie rzeczowych argumentów i zebrania 2,5 mln podpisów rządzący nie zgodzili się na przeprowadzenie referendum i ustawa weszła w życie.

- „S” podjęła wówczas walkę z umowami śmieciowymi, od których nie był odprowadzany składki na ZUS. Prowadziliśmy akcję „Godna praca – godna emerytura”, domagaliśmy się podniesienia płacy minimalnej i stawki godzinowej oraz ozusowania umów o pacę. Robiliśmy wszystko, aby rozstać się z ustawą wprowadzoną wbrew społeczeństwu – mówiła E. Zydorek.

Minister Stanisław Szwed omówił 7 najważniejszych zasad nowej ustawy emerytalnej podkreślając, że ustawa określa jedynie minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury, a nie obowiązek. Każdy dodatkowy rok pracy oznacza podwyższenie emerytury ok. 8%. Zapewnił, że w budżecie państwa są zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń.

- Jeżeli wszyscy uprawnieni zdecydowaliby się przejść na emeryturę od 1 października (a takich osób może być ok. 300 000), to w tym roku budżet państwa musiałby wyasygnować 1 mld zł. W przyszłym roku byłaby to kwota ok. 9 mld - powiedział S. Szwed dodając, że na stabilność finansową systemu emerytalnego wpływ ma polityka rodzinna. Na ten cel rząd przeznacza ponad 3%. PKB.

- W regionie będzie działać 62 doradców emerytalnych, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, to ich liczba zostanie zwiększona. Od 1 lipca doradcy będą w każdej jednostce terenowej, a na stronie ZUS zostanie umieszczony kalkulator, według którego każdy będzie mógł obliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury – wyjaśniła D. Bubnowska, przedstawiając przygotowania ZUS do wejścia w życie ustawy.

Spotkania w ramach kampanii „Godny wybór – przywrócenie wieku emerytalnego” odbywają się we wszystkich regionach. Akcja informacyjna potrwa do połowy czerwca.


www.solidarnosc.poznan.pl

 

 

    Ukraińcy przyjadą do nas bez wiz

    Ukraińcy przyjadą do nas bez wiz

    W czerwcu niemal cała Unia Europejska otworzy się na obywateli Ukrainy. 17 maja br. Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego i przedstawiciel Malty, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, podpisali w Strasburgu w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli tego kraju. Kończąc tym samym etap znoszenia ograniczeń w ruchu bezwizowym.

    Czy wraz ze zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy nastąpi ucywilizowanie rynku pracy?

    Wątpliwe. Przez lata nie uporaliśmy się z patologiami, które rodzi tzw. praca na oświadczenia, czyli zanizane stawki płac, unikanie składek na ubezpieczenia społeczne, praca na czarno. Jedno jest pewne, ze jak mówi prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zniesienie przez Unię wiz dla Ukraińców to nie tylko uproszczenie podróży zagranicznych, ale to również gigantyczny krok do Europy.

    Przedstawiciele państw Rady Unii Europejskiej zatwierdzili już 11 maja br.  zniesienie przez Unię wiz dla obywateli Ukrainy. Był to ostatni formalny krok otwierający dla Ukraińców możliwość łatwiejszego podróżowania do państw UE.

    Zniesienie wiz krótkoterminowych do strefy Schengen może doprowadzić do przeorientowania się części ekonomicznych migrantów ukraińskich z Polski na inne kraje,  takie jak RFN i Czechy oraz Italia, gdzie są duże potrzeby rynku pracy szczególnie w rolnictwie.

    Przypomnijmy, że sprawa otwarcia się na Ukrainę gości na agendzie unijnej od roku. Nabrała zaś przyspieszenia, gdy 26 kwietnia Rada Unii Europejskiej zatwierdziła rezolucję Parlamentu Europejskiego z 6 kwietnia o wpisaniu Ukrainy na listę państw, których obywatele nie potrzebują wiz na pobyt do 90 dni bez prawa do pracy czy nauki w państwach strefy Schengen. Zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy Rada zatwierdziła 11 maja.

    17 maja z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przedstawiciel Malty w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki podpisali w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu porozumienie o zniesieniu wiz.

    Przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym Unii Europejskiej, czyli najpewniej w połowie czerwca. Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów Unii (za wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

    Przeczytaj więcej na www.solidarnosc.gda.pl

      Pikieta pracowników Praktikera

      Pikieta pracowników Praktikera
      Pracownicy Praktiker Polska pikietowali 22 maja przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej. Ostatnie wynagrodzenia otrzymali pod koniec marca. Nie dostali też wypowiedzeń, ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudniania. 
       
      W akcji protestacyjnej uczestniczyli pracownicy m.in. z marketów w Bytomiu, Czeladzi i Zabrzu. Byli ubrani w swoje robocze stroje – koszulki i bluzy z logo Praktikera. Przywieźli transparenty: „Żądamy płacy i świadectw pracy”, „Karty, raty i rabaty, tylko nie ma na wypłaty, „Praktiker wczoraj dla zaradnych, dzisiaj tylko dla bezradnych. 
       
      - Po raz pierwszy od czasu transformacji mamy do czynienia w handlu z sytuacją, że duża sieć handlowa nie wypłaca pracownikom wynagrodzeń, a jednocześnie nie daje im możliwości znalezienia innej pracy. To skandal i łamanie prawa. Żądamy, aby prawo w Polsce było przestrzegane – mówił podczas demonstracji Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. 
       
      Praktiker Polska zatrudnia ponad 500 osób. Pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń za kwiecień. W lutym większość sklepów należących do sieci zajęli komornicy z powodu długów wobec spółki Metro Properties, od której Praktiker wynajmował powierzchnie handlową. Od tego czasu pracownicy tych placówek codziennie rano meldują się w pracy wyłącznie po to, aby podpisać listę obecności i wrócić do domów. Część pracowników pod nadzorem przełożonych pakuje towar przeznaczony do zwrotu. - Ostatnią wypłatę dostaliśmy 23 marca. Pensji za kwiecień nie było i już wiemy, że za maj też nie dostaniemy pieniędzy. Mamy dzieci, musimy płacić rachunki. Skąd mamy na to brać? Pensje wystarczały nam od pierwszego do pierwszego, nie mieliśmy z czego odłożyć. Niektórym z nas pomaga rodzina, ale nie wszyscy  mogą liczyć na takie wsparcie. Nie wiemy, co mamy robić – mówiła podczas pikiety jedna z pracownic marketu Praktikera z Zabrza. 
       
      Uczestnicy akcji protestacyjnej podkreślali, że nie liczą już na dalszą pracę w Praktikerze. Oprócz zaległych wynagrodzeń chcą tylko dostać wypowiedzenia i świadectwa pracy, aby móc szukać nowego zatrudnienia lub starać się o świadczenie przedemerytalne. Pani Bożena pracuje w markecie Praktikera w Bytomiu od początku jego istnienia. - Tutaj nie ma obiboków. Wszyscy uczciwie pracowaliśmy, a firma potraktowała nas jak śmiecie. Chcemy tylko dostać to, co nam się należy i niech każdy pójdzie w swoją stronę. Po 19 latach to nie jest chyba wygórowane żądanie – mówi rozgoryczona kobieta. 
       
      Siedziba spółki Praktiker Polska została przeniesiona z Warszawy do Dąbrowy Górniczej kilka tygodni temu. Jednak pod nowym adresem nie ma nikogo, kto mógłby udzielić pracownikom jakiejkolwiek informacji. Jest tylko skrzynka na korespondencję z nazwą firmy. W ostatnim czasie zmienił się również zarząd firmy. Nowym prezesem został obywatel Ukrainy. Związkowcom nie udało się z nim nawiązać jakiegokolwiek kontaktu. - Gdy zaczynaliśmy pracę w Praktikerze, wszyscy cieszyliśmy się, że pracujemy w dużej, znanej firmie. Czuliśmy się bezpiecznie. Dzisiaj, przed emeryturą, zostałam z niczym. Boimy się, że za jakiś czas wszyscy o nas zapomną i nikt nam nie pomoże – podkreślała jedna z uczestniczek pikiety.
        
      9 maja Solidarność z Praktikera zaapelowała o interwencje w sprawie pracowników spółki do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 19 maja związkowcy otrzymali odpowiedź od minister Elżbiety Rafalskiej. Szefowa resortu pracy poinformowała, że zwróciła się z prośbą o szczególne zainteresowanie sytuacją w Praktikerze do ministra sprawiedliwości oraz głównego inspektora pracy. - Jesteśmy bardzo wdzięczni pani minister za tę interwencję. W sobotę 20 maja spotkaliśmy się z wiceministrem sprawiedliwości panem Michałem Wójcikiem. Pan minister zapowiedział, że złożone zostanie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Praktiker Polska oraz że nadzór nad postępowaniem obejmie Prokuratura Krajowa. Liczymy, że to przyniesie skutek i nasze prawa pracownicze nie będą już łamane – powiedział Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska.
       
       
      www.solidarnosckatowice.pl
       
       

        Debata Kapitał i Praca o przyszłości żłobków

        Debata Kapitał i Praca o przyszłości żłobków

        Kierunki polityki rodzinnej rządu, przedstawione przez resort rodziny do konsultacji partnerom społecznym, wzbudzają wiele wątpliwości tak po stronie związkowej, jak i pracodawców. O jednej ze szczególni emocjonujących kwestii, jaką jest opieka nad małym dzieckiem, na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiali przedstawiciele Solidarność, OPZZ i Konfederacji Lewiatan.

        W debacie „Kapitał i praca” partnerzy społeczni oceniali zmiany proponowane w 500 Plus, dalszy los zasiłków rodzinnych, zmiany w egzekwowaniu alimentów oraz proponowane zmiany w systemie żłobkowym.

         

        Jak podkreśliła Agata Bartosik z NSZZ „Solidarność”, związek negatywnie ocenia propozycje dotyczące zwiększenia liczby dzieci pod opieką jednej opiekunki, ograniczenie liczby sal czy wymianę dzieci chorych i zdrowych na miejscach w żłobku.

        Od strony praktycznej wyjaśniała trudny proces aklimatyzacji małego dziecka w żłobku, potrzebę wykorzystywania różnych sal do różnych potrzeb dzieci, potrzebę bliskiego kontaktu z opiekunem, po to, by stworzyć jak najbardziej rodzinne warunki.

         

        Tutaj cała audycja „Kapitał i praca”

          Podwyżka premii i nagroda w PKM Jaworzno

          Podwyżka premii i nagroda w PKM Jaworzno
          Podwyżki stałej, comiesięcznej premii o 220 zł brutto oraz wypłata nagrody rocznej w wysokości 1400 zł brutto to najważniejsze zapisy porozumienia płacowego, zawartego 18 maja pomiędzy zarządem Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie a działającymi w spółce związkami zawodowymi.
           
          Podwyżka premii obowiązuje o 1 maja. Nagroda roczna zostanie wypłacona załodze w dwóch ratach: 500 zł brutto w czerwcu i  900 zł brutto w grudniu. Jak zaznacza Marek Marcinów, przewodniczący Solidarności w jaworznickim PKM, łączna suma nagrody jest o 450 zł brutto wyższa niż rok wcześniej.
           
          Jak informuje szef zakładowej Solidarności, podczas negocjacji związkowcy przede wszystkim zwracali uwagę na fakt, że stawki zasadnicze w jaworznickim PKM wciąż są niższe, niż w innych spółkach świadczących usługi komunikacyjne w ościennych miastach. Wskazali również na deficyt na rynku pracy kierowców z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów komunikacji miejskiej. – Pracodawca zgodził się z nami, że podwyżka premii i wyższa nagroda roczna to będzie  dobra zachęta dla pracowników, aby nie szukali pracy gdzie indziej i pozostali w naszej firmie – podkreśla Marek Marcinów.
           
          Zapowiada też, że negocjacje z pracodawcą na temat wzrostu płac zasadniczych w spółce. związki zawodowe rozpoczną w III kwartale tego roku. 
           
          Jaworznicki PKM zatrudnia około 230 osób.
           
           
          www.solidarnosckatowice.pl

            Pikieta transportowców w Strasburgu

            Pikieta transportowców w Strasburgu
            17 maja 2017 o godzinie 10.00  rozpoczęła się symboliczna pikieta europejskich związków zawodowych ETF pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w Strasburgu (główna odbyła się 26.04.2017r. w Brukseli).
             
            Pikieta miała za zadanie przekonać Europosłów, że racje związków zawodowych mają na celu nie tylko ochronę pracowników transportu ale również strzec bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego w Europie. Obnażyliśmy intencje Komisji Europejskiej, które miały umożliwić przedsiębiorcom zwiększenie elastyczności w zakresie czasu prowadzenia pojazdów i ograniczenie czasu odpoczynku kierowców oraz wykluczające zasadę „równej płacy za tą samą pracę”.
             
            Związkowcy afiliowani w ETF z Francji, Belgii, Polski, Rumunii, Holandii, Hiszpanii i Szwecji przy wsparciu miejscowych oddziałów związków  z FGTE, CFDT, CFTC i FO przybyli do swoich narodowych przedstawicieli w celu przeprowadzenia rozmowy i przekonania do swoich argumentów na parę godzin przed debatą na temat rezolucji dotyczącej transportu drogowego zawierającej niekorzystne rozwiązania dla kierowców zawodowych.
             
            O godzinie 11.30 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem bardzo wielu przedstawicieli mediów (prasy i telewizji) z różnych krajów. W konferencji wzięli udział również Deputowani z PE. Przedstawiciele KSTD NSZZ „Solidarność” przeprowadzili rozmowy kilkunastoma Europosłami nie tylko z Polski w tym z Wiceprzewodniczącymi Parlamentu Europejskiego Ryszardem Czarneckim i Bogusławem Liberadzkim oraz Europosłami  z PIS Kosmą Złotowskim członkiem Komisji Transportu i Turystyki i Zbigniewem Kuźmiukiem. 
             
            W godzinach między 16-tą  a  18-tą odbyły się spotkania z przedstawicielami dwóch komisji: transportu i zatrudnienia z Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Hiszpanii i jeszcze kilku państw ale te były najbardziej liczne, którzy bardzo mocno akcentowali wsparcie i poparcie dla naszej inicjatywy co potwierdzili podczas debaty, która się rozpoczęła o godz. 19-tej i trwała do 20.30 oraz zobowiązali się przypomnieć przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerowi o dotrzymywaniu zobowiązań jakie złożył w sprawie likwidacji dumpingu społecznego, przestrzegania praw pracowniczych do godnej pracy i wypoczynku oraz równej płacy za tą samą pracę. 
             
            Wszystkie nasze działania nie poszły na marne, gdyż w dniu następnym Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą transportu drogowego w wersji z poprawkami zgłoszonymi przez związki zawodowe. Można powiedzieć, że odnieśliśmy kilka drobnych sukcesów, do których również można zaliczyć: 
            • Wzmocnienie naszej współpracy z posłami tak face-to-face.
            • Wzmocnienie współpracy z osobami decyzyjnymi w PE.
            • Wzmocnienie naszej globalnej współpracy związkowej.
             
            Nie ma zgody na dzielenie Europy na wschodnią i zachodnią i pracowników na kategorie. 
             
            Dzięki dużemu zaangażowaniu kierowców, aktywistów i działaczy związkowych z całej Europy  będziemy lepiej przygotowani by pozytywnie wpływać na decyzje dotyczące pracy i życia kierowców autobusów, samochodów ciężarowych i busów przy tworzeniu przepisów unijnych!
             
            Dalszy ciąg dyskusji nad Pakietem Drogowym już niebawem i nie może nas tam zabraknąć, nasz głos musi być słyszalny – oj będzie się działo.
             
            Tadeusz Kucharski
            przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność"
             
             

              Kampania Godny Wybór w Krakowie

              Kampania Godny Wybór w Krakowie

              Dzisiaj w siedzibie Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” w Krakowie miała miejsce konferencja w ramach kampanii społeczno-informacyjnej „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Odbyła się z udziałem przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Podsekretarza Stanu w KPRP Wojciecha Kolarskiego; Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz Zastępcy Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bogdana Kubiaka.

              Od 1 października 2017 roku będzie obowiązywać ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw przywracająca wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Projekt ustawy obniżającej wiek emerytowany został złożony do Sejmu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę pod koniec listopada 2015 r.

              Kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” została zainicjowana w Pałacu Prezydenckim 11 maja 2017 r. i będzie realizowana poprzez 16 regionalnych spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i NSZZ „Solidarność”.

              tysol.pl

                Podwyżki w Leadec Industrial Services

                Podwyżki w Leadec Industrial Services
                Dzięki porozumieniu wynegocjowanemu przez NSZZ Solidarność pracownicy firmy Leadec Industrial Services świadczącej usługi dla gliwickiej fabryki Opla zyskali 110 zł podwyżki płac zasadniczych oraz półroczne premie w wysokości 1000 zł. 
                 
                Podwyżki otrzymają wszyscy pracownicy produkcyjni firmy wraz z wynagrodzeniem za kwiecień. Jak wskazuje Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach, która swoją działalnością obejmuje również pracowników Leadec, korzystnego porozumienia płacowego nie udałoby się wynegocjować bez determinacji załogi. – Dzięki zaangażowaniu i wsparciu pracowników zdołaliśmy przekonać pracodawcę do naszych argumentów – mówi przewodniczący. 
                 
                Zgodnie z zapisami porozumienia w spółce wprowadzona została również premia półroczna w wysokości 1000 zł. Zastąpi ona dotychczasowe premie miesięczne wynoszące w przypadku większości pracowników zaledwie kilkadziesiąt zł. Premia przysługiwać będzie wszystkim pracownikom, którzy przepracują pełne 6 miesięcy bez kary porządkowej oraz bez absencji chorobowej wynoszącej więcej niż 3 dni robocze. Premie będą wypłacane dwa razy w roku, za okres od kwietnia do wrześnie i od października do marca. – W wielu firmach tego rodzaju premie przyznawane są jedynie pracownikom ze 100 proc. frekwencją w pracy. W rezultacie, gdy pracownik skorzysta z choćby najkrótszego zwolnienia lekarskiego, np. z powodu grypy, traci prawo do  premii. W przypadku Leadec udało nam się uzyskać warunki korzystniejsze dla pracowników – podkreśla Mariusz Król. 
                 

                Firma Leadec Industrial Services zatrudnia w Gliwicach ok. 200 osób. Zajmuje się m.in. utrzymaniem produkcji i świadczeniem usług sprzątających na rzecz GMMP.


                www.solidarnosckatowice.pl

                  Podwyżki w Toyocie!

                  Podwyżki w Toyocie!

                  Podpisano porozumienie pomiędzy organizacjami związkowymi funkcjonującymi w TMMP a zarządem kończące negocjacje płacowe które trwały od stycznia tego roku. Pracownicy Toyoty w Jelczu Laskowicach i Wałbrzychu otrzymają znaczące podwyżki.

                  Według porozumienia, najniżej zarabiający otrzymają (z wyrównaniem za kwiecień) podwyżkę wynagrodzeń zasadniczych  co najmniej 320 zł brutto. Porozumienia określa szczegółowo stopień podwyżek dla pracowników z wyższymi stawkami i pracującymi na pozostałych stanowiskach.

                  Na mocy porozumienia zarząd Toyoty (TMMP) zagwarantował przyszłoroczny wzrost wynagrodzeń zasadniczych o nie mniej niż 200zł brutto z możliwością dalszej negocjacji uzależnionej od tego jak będą kształtowały się przyszłoroczne wskaźniki ekonomiczne.

                  Powyższe warunki płacy były możliwe do osiągnięcia między innymi dzięki spójnemu stanowisku jakie prezentowały wszystkie działające w fabryce organizacje związkowe – ocenia sytuację szef zakładowej „Solidarności”  (największego związku zawodowego w zakładzie) Sławomir Bielakiewicz.

                  Bardzo ważnym momentem w trakcie negocjacji było przeprowadzenie ankiety wśród  pracowników w której wzięło udział‚ ok. 1300 pracowników w obu lokalizacjach TMMP ( Wałbrzych i Jelcz Laskowice). Pozwoliło to przełamać impas jaki nastąpił w czasie kilkutygodniowych negocjacji.

                  Pracownicy za jej pośrednictwem wyrazili dezaprobatę™ dla propozycji Firmy zakładającą wzrost wynagrodzeń„ tylko w tym roku. Po przedstawieniu wyników ankiety stronie pracodawcy osiągnęliśmy dodatkowe zobowiązanie ze strony Firmy dotyczące wzrostu wynagrodzeń„ w przyszłym roku co finalnie wpłynęło na decyzję™ o podpisaniu porozumienia – dodaje Bielakiewicz.


                  Region Dolny Śląsk

                    7 zasad emerytalnych i harmonogram spotkań!

                    • Kategoria: Kraj
                    7 zasad emerytalnych i harmonogram spotkań!

                    Od pierwszego października 2017 roku wchodzi w życie przywrócony wiek emerytalny. To finał pięcioletniej batalii „Solidarności”, która po podwyższeniu wieku emerytalnego w maju 2012 roku przez PO-PSL zapowiedziała, że doprowadzi do cofnięcia tej fatalnej decyzji.

                    Warto przypomnieć, że przez te pięć lat „Solidarność” zorganizowała referendum, pod którym zebrała ponad 2,5 mln podpisów, organizowała protesty, kampanie społeczne, a w konsekwencji przyczyniła się do zmiany władzy. To dzięki tej zmianie przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego (60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn) staje się faktem.

                    Od 1 października każdy uprawniony będzie miał możliwość podjęcia własnej decyzji o momencie przejścia na emeryturę. To istota nowych rozwiązań, wokół których nawarstwiło się wiele fałszywych informacji. Dlatego NSZZ „Solidarność” wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarią Prezydenta oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęła kampanię społeczno-informacyjną „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

                    Tutaj więcej informacji: 7 zasad emerytalnych, harmonogram spotkań oraz materiały do pobrania!

                                    

                                   

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.