Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Pikieta w Ząbkach!

Pikieta w Ząbkach!

W związku z bezprawnymi działaniami prezesa Miejskiego Centrum Sportu w Ząbkach w stosunku do nowo powstałej organizacji w tym zakładzie, tj. zmuszenie do rezygnacji z pracy przewodniczącej, sekretarza oraz innych osób z Komisji Zakładowej, Prezydium Zarządu Regionu Mazowsze postanowiło zorganizować w dniu 31 maja 2017r. godz. 13:00  pikietę przed Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach, ul. Słowackiego 21 oraz przed Urzędem Miasta w Ząbkach, ul. Wojska Polskiego 10. 

Zwracamy się z prośbą o udział w pikiecie. Zgłoszenia można przesłać na adres e-mail: mazowsze@solidarnosc.org.pl do dnia 26 maja br.

Wyjazd spod Regionu Mazowsze 31 maja o godz. 12:00.

 

Region Mazowsze

    Hutnicy z Legnicy oddali krew dla przychodni MCZ

    Hutnicy z Legnicy oddali krew dla przychodni MCZ
    Prawie 22 litry krwi zebrano podczas „I hutniczej zbiórki krwi”. 25 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Akcję zorganizował klub honorowych dawców krwi działający przy hucie. 


    Akcja zbiórki krwi i rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, odbyła się w czwartek na parkingu przed Domem Hutnika.Hutnicy w ten sposób postanowili wesprzeć swoją przychodnię przy Miedziowym Centrum Zdrowia.Chęć oddania życiodajnego płynu wyraziły 53 osoby. Niestety, nie wszyscy mogli się swoją krwią ze względów zdrowotnych podzielić. Ostatecznie krew oddało 48 dawców.

    Łącznie zebrano jej ponad 21,5 litra. Podczas akcji 25 osób się zarejestrowało się w bazie danych potencjalnych dawców szpiku kostnego. To z pewnością nie ostatnia akcja reaktywowanego kilka miesięcy temu klubu dawców krwi działającego przy hucie. Jego członkowie są chętni do pomocy. W listopadzie ubiegłego roku oddali krew dla 23-letniego mężczyzny, który uległ na terenie huty wypadkowi.

    Jednym ze sponsorów akcji była Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Huty Miedzi Legnicy.
     

    Region Zagłębie Miedziowe

      Bezrobocie: GUS potwierdza szacunki MRPiPS

      • Kategoria: Kraj
      Bezrobocie: GUS potwierdza szacunki MRPiPS

      Stopa bezrobocia wg GUS w kwietniu wyniosła 7,7 proc. wobec 8,1 proc. w marcu. To potwierdza opublikowane na początku miesiąca szacunki MRPiPS.

      Jak podaje GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 252,7 tys. wobec 1 mln 324,2 tys. osób przed miesiącem.

      Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w I kwartale 2017 r. 5,4 proc. wobec 5,5 proc. w IV kwartale 2016 r. - podał GUS.

      Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w I kw. 56,2 proc. wobec 56,3 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 53,2 proc. wobec 53,2 proc.

       

      mpips.gov.pl

       

       

        Czas na europejski filar socjalny

        • Kategoria: Kraj
        Czas na europejski filar socjalny

        Komisja Europejska przesłała do instytucji unijnych komunikat o ustanowieniu europejskiego filaru praw socjalnych. To dobra inicjatywa ocenia Solidarność - po dotychczasowych działaniach na rzecz swobód gospodarczych, przyszedł wreszcie czas na działania w sferze socjalnej.

        W procesie integracji, gdzie do tej pory zwracano szczególną uwagę na swobody gospodarcze, brakowało ogólnoeuropejskiego jednoznacznego wymiaru społecznego. Dlatego zdaniem Prezydium Komisji Krajowej ustanowienie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych daje nadzieję, że konwergencja – czyli w tym przypadku proces ujednolicania poziomu zabezpieczeń socjalnych w poszczególnych państwach członkowskich – zostanie wzmocniony.

        Czym jest Europejski Filar Praw Socjalnych? To w dużym uogólnieniu pakiet spraw z obszaru praw socjalnych, którymi KE zamierza się zająć. Wśród nich takie zagadnienia jak czas pracy, zabezpieczenia socjalne dla wszystkich pracujących bez względu na rodzaj umowy o pracę, pisemne powiadomienie o warunkach zatrudnienia przed podjęciem pracy (tak jak w przypadku Polski tzw. syndrom pierwszej dniówki), godzenie pracy zawodowej z życiem prywatnym, czas pracy i wiele, wiele innych. Celem nadrzędnym, który zamierza osiągnąć KE, jest ustanowienie minimum zabezpieczeń  socjalnych w całej Unii Europejskiej, przy zachowaniu zasady, że w krajach w których są wyższe standardy, nie mogą one ulec pogorszeniu.

        Komisja na razie nie precyzuje w jakiej formie poszczególne rozwiązania będą wprowadzane. Czy będą to dyrektywy, rozporządzenia czy inne akty prawne. Tak jak nie wiadomo, kiedy jej propozycje będą wchodziły w życie. To dopiero komunikat i zestaw ogólnych zagadnień, które czekają żmudne negocjacje.

        Dlatego w swoim stanowisku Prezydium Komisji Krajowej uważa, że polski rząd niezwłocznie i aktywnie powinien się włączyć w ten proces.

         - Ponieważ filar jest koncepcją kompleksową i długofalową składającą się zarówno z działań miękkich jak i propozycji działań legislacyjnych, NSZZ Solidarność stoi na stanowisku, że kluczowe jest przystąpienie polskiego rządu do tej inicjatywy tak, aby pełnoprawnie móc oddziaływać na jej funkcjonowanie a nie tylko być „biernym” odbiorcą działań legislacyjnych, które będą jej efektem – czy tamy w stanowisku, które pozytywnie oceniło inicjatywę Komisji Europejskiej.

        Jednak łatwo nie będzie. Pomysł KE spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem pracodawców. Business Europe odrzucił projekt, na co zresztą Komisja Europejska zareagowała zerwaniem wszelkich kontaktów z BE. Z kolei druga reprezentatywna ogólnoeuropejska organizacja pracodawców CEEP (państwowych), jest za dalszymi pracami. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, w której afiliowana jest Solidarność, popierając planowane rozwiązania uważa z kolei, że prace należy prowadzić nawet wbrew BE. Takie stanowisko EKZZ przekazał przewodniczącemu KE Jean-Claude Junckerowi.

        Prezydium KK wskazuje na wiele pozytywnych rozwiązań zawartych w Filarze. Promowanie zatrudnienia na czas nieokreślony, aktywne wsparcie w poszukiwaniu pracy, szkolenia, prawo do minimalnego, gwarantowanego dochodu, itd. Ma też swoje zastrzeżenia. W ocenie Prezydium Filar powtarza stare błędy, promując przedsiębiorczość jako panaceum na wszelkie problemy gospodarcze i społeczne. Nie do zaakceptowania jest też pomysł zaadresowania obowiązkowych rozwiązań w pierwszej kolejności do państw strefy Euro, a pozostałych na zasadzie dobrowolności. To będzie dalej pogłębiało zróżnicowanie uprawnień socjalnych obywateli UE. A Filar ma je zmniejszać.

        Tutaj całe stanowisko Prezydium KK


        ml

         

         

         

         

         

          MSZ potwierdza złe wdrożenie prawa Unii

          Bogdan Kubiak,zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”

          Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że pracownik wyjeżdżający do innego kraju UE musi otrzymywać informację o warunkach zatrudnienia w tym kraju, ponieważ gwarantuje to dyrektywa o pisemnym powiadomieniu.   

          Na Zespole ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego w dniu 19 kwietnia poprosiliśmy o wyjaśnienie nieprawidłowości wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy z dnia 14 października 1991 r. w sprawie obowiązku pracodawcy dotyczącym informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy (91/533/EWG). Otrzymałem odpowiedź od Pani Minister Renaty Szczęch z której wynika, że wątpliwości Zespołu były zasadne, art. 29(1) Kodeksu pracy nie realizuje celu dyrektywy i musi zostać zmieniony - mówi Bogdan Kubiak Przewodniczący Zespołu.

          Zgodnie z art. 4 dyrektywy 91/533/EWG pracownicy kierowani do pracy w innym Państwie Członkowskim na okres dłuższy niż miesiąc powinni otrzymać przed wyjazdem dokument zawierający przynajmniej takie informacje dodatkowe jak czas trwania zatrudnienia za granicą, walutę  w której wynagrodzenie ma być wypłacane, tam gdzie ma to zastosowanie informację o świadczeniach pieniężnych, czy informację o warunkach repatriacji pracownika. Tymczasem art. 29(1) K.p.  odnosi się tylko do umowy o pracę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej. Wobec tego, że obecnie na poziomie Unii toczy się też dyskusja odnośnie możliwości zmian w dyrektywie o pisemnym powiadomieniu, będziemy sugerować wpisanie do dyrektywy w art. 4 krótszego terminu i innych ważnych dla delegowanych informacji dodatkowych. Pracownicy są często delegowani na okresy krótsze i chodzi o to by zapewnić im dostęp do informacji nie tylko wówczas gdy wyjeżdżają na ponad miesiąc, jak stanowi dyrektywa. Obecnie pracownik delegowany często nie wie jakie warunki zatrudnienia mają do niego zastosowanie w kraju wykonywania pracy. Odpowiednia nowelizacja dyrektywy 91/533/EWG może mieć dla tysięcy pracowników delegowanych przełomowe znaczenie - stwierdza dr Ewa Podgórska-Rakiel z Zespołu Prawnego KK. 

          Prace w zakresie zmiany Kodeksu pracy w kierunku zapewnienia zgodności z prawemu Unii Europejskiej podjęte mają zostać w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

          Pisaliśmy o tym tutaj...


          pm

           

           

           

           

            Moja emerytura - mój wybór w Białymstoku

            Moja emerytura - mój wybór w Białymstoku

            23 maja w siedzibie Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja w ramach kampanii społeczno-informacyjnej „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

            W spotkaniu uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Stanisław Szwed, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Wojciech Kolarski, Wojewoda Podlaski - Bohdan Paszkowski, zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” - Tadeusz Majchrowicz, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józef Mozolewski, Poseł na Sejm RP - Bernadeta Krynicka oraz Dyrektor Oddziału ZUS w Białymstoku - Jerzy Maciej Kraszewski.

            Od pierwszego października 2017 roku wchodzi w życie przywrócony wiek emerytalny (60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Według szacunków resortu pracy i polityki społecznej po wejściu w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny około 25 proc. Polaków uprawnionych do emerytury najprawdopodobniej zdecyduje się przedłużyć swoją aktywność zawodową.

            Minister Stanisław Szwed podkreślał, że przejście na emeryturę jest naszą decyzją i wyborem, nie obowiązkiem a naszym prawem. To prawo zależy od różnych sytuacji, od naszego stanu zdrowia, sytuacji materialnej, wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, od naszej indywidualnej sytuacji zawodowej. Termin 1 października to nie jest termin przymusowego przechodzenia na emeryturę – mówił minister.
             
            Według resortu pracy obecnie ok. 17 proc. uprawnionych do przejścia na emeryturę decyduje się na dalszą pracę. Zdecydowaną większością w tej grupie (ok. 70 procent) są kobiety.
             
            Kluczowa rola w kampanii na temat wieku emerytalnego przypada ZUS. W niektórych jego oddziałach można skorzystać z usług doradcy emerytalnego, który ma za zadanie wyjaśniać przyszłym emerytom od czego zależy wysokość emerytury oraz pomóc wyliczyć wysokość prognozowanego świadczenia. Od 1 lipca doradcy będą funkcjonować we wszystkich placówkach w kraju.
             
             
            Region Podlaski
             
             
             
             
             
             
             
             

              Podwyżki wynagrodzeń w Poczcie Polskiej!

              Podwyżki wynagrodzeń w Poczcie Polskiej!
              Wynagrodzenia zasadnicze w Poczcie Polskiej wzrosną o 150 zł brutto – to najważniejszy zapis porozumienia wynegocjowanego z pracodawcą przez zakładowe organizacje związkowe. Solidarność podpisała dokument 23 maja.
               
              Podwyżki wejdą w życie 1 czerwca. W ocenie przewodniczącego Solidarności w Poczcie Polskiej Bogumiła Nowickiego porozumienie jest korzystne dla pracowników firmy i nie doprowadzi do zwiększenia dysproporcji płacowych. Podczas negocjacji „S” sprzeciwiała się podwyżkom procentowym, argumentując, że najwięcej zyskaliby na nich ci pracownicy, którzy zarabiają najlepiej. - Domagaliśmy się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o konkretną kwotę. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ płaca zasadnicza stanowi najbardziej stabilny składnik wynagrodzenia każdego pracownika, w przeciwieństwie do premii czy dodatków, z których pracodawca w każdej chwili i z różnych powodów może się wycofać  – zaznacza związkowiec. Podkreśla, że w sumie z pochodnymi wynagrodzenia pracowników PP wzrosną średnio o około 187 zł brutto. Najbardziej wzrost płac odczują osoby, które u operatora przepracowały co najmniej 20 lat. Pracownikom z takim stażem wypłacany jest bowiem dodatek za wysługę lat w wysokości 20 proc. płacy zasadniczej.
               
              Na realizację podpisanego porozumienia pracodawca rocznie przeznaczy ponad 198 mln zł. Podwyżki otrzyma zdecydowana większość osób zatrudnionych w PP. Wyjątkiem jest kadra dyrektorska, która nie zostanie objęta zapisami porozumienia. Jest to niespełna 300 osób o najwyższych zarobkach, spośród ponad 73-tysięcznej załogi firmy. Pracownicy przebywający obecnie na urlopach zdrowotnych, macierzyńskich i wychowawczych dostaną podwyżki po powrocie do pracy.
               
              Niewykluczone, że nie są to jedyne podwyżki płac w Poczcie Polskiej w tym roku. W pierwszej połowie września w firmie odbędzie się kolejne spotkanie negocjacyjne. - Rozmowy będą dotyczyć możliwości dalszych podwyżek, z naciskiem na niwelowanie różnic płacowych w poszczególnych grupach zawodowych – wyjaśnia Bogumił Nowicki. Zaznacza jednak, że dalszy wzrost płac będzie uzależniony od kondycji firmy i wpływów finansowych za pierwsze siedem miesięcy tego roku.
               
              Zdaniem przewodniczącego Solidarności w PP sytuacja finansowa pracowników ulega systematycznej poprawie. W zeszłym roku strona związkowa wynegocjowała wzrost płac zasadniczych wynoszący 250 zł brutto. - W sumie z tegorocznymi podwyżkami wynagrodzenia zasadnicze wzrosną o 400 zł. To konkretna kwota, którą z pewnością odczuwają ci pracownicy, którzy zarabiają najmniej. Dodatkowo przed dwoma miesiącami udało nam się podpisać korzystny regulamin premiowania. Osoba, która sumiennie wypełnia swoje podstawowe obowiązki, może liczyć na miesięczną premię w wysokości 320 zł brutto – mówi Bogumił Nowicki.
               
               
              www.solidarnosckatowice.pl
               
               

                Jak przyciągnąć pracownika?

                • Kategoria: Kraj
                Jak przyciągnąć pracownika?

                Wynagrodzenia i świadczenia pracownicze, stabilność zatrudnienia oraz przyjazna atmosfera w miejscu pracy to najważniejsze czynniki, które zdaniem pracowników decydują o atrakcyjności pracodawcy. Na znaczeniu w istotny sposób zyskuje równowaga między pracą a życiem prywatnym – wynika z badania Randstad Employer Brand Research.

                Po raz siódmy w Polsce niezależny ośrodek badawczy na zlecenie Randstad zapytał respondentów o to, jakie czynniki sprawiają, że firmy postrzegane są przez nich jako atrakcyjne miejsce pracy.

                Jako czynnik, który ma największy wpływ na atrakcyjność pracodawcy, Polacy wskazali wynagrodzenie i dodatkowe świadczenia dla pracowników. Ten czynnik warunkuje pozytywne postrzeganie firmy zdaniem ponad 3/4 respondentów. Podobnie jak przed rokiem istotna szczególne znaczenie dla ankietowanych ma też stabilne zatrudnienie (57%) i przyjemna atmosfera w pracy (52%).

                Trzy najważniejsze czynniki zgodnie wskazują uczestniczki i uczestnicy badania. Różnice pojawiają się w różnych grupach wiekowych. Osoby w wieku od 25 do 44 lat doceniają te same czynniki, które dominują w ogólnym zestawieniu, ale już osoby młodsze bardziej niż przyjemną atmosferę w pracy cenią sobie możliwość rozwoju zawodowego. Natomiast ankietowani w wieku od 45 do 65 lat nad atmosferę przedkładają równowagę między pracą a życiem prywatnym. Ten sam czynnik na trzecim miejscu pojawia się wśród respondentów z wyższym wykształceniem.

                Równowaga ogólnie zyskuje na znaczeniu. O 9 p.p. wzrósł odsetek ankietowanych, którzy wskazują właśnie ten czynnik, gdy myślą o idealnym pracodawcy i jest to jest to jeden z największych wzrostów, który pozwolił awansować temu aspektowi na czwarte miejsce zestawienia. Znacząco spadło natomiast znaczenie stabilności zawodowej.

                Wśród 10 najważniejszych czynników wskazywanych przez ankietowanych znalazły się jeszcze: rozwój zawodowy (44%) i wspomniana stabilność (32%). Co czwarty respondent ceni sobie pracodawców, którzy oferują pracownikom szkolenia, elastyczne formy zatrudnienia i dogodną lokalizację miejsca pracy. Bardzo dobra reputacja ma znaczenie dla 21% uczestników badania.

                Widoczne są więc rozbieżności między oczekiwaniami pracowników a ofertą pracodawców. Istotne dla tej pierwszej grupy czynniki jak przyjemna atmosfera pracy i równowaga między pracą a życiem zawodowym, rzadko są ważnymi aspektami dla firm.

                Przedsiębiorcy bardziej skupiają się na zagwarantowaniu dobrej sytuacji finansowej firmy, zaoferowaniu najnowszych technologii w miejscu pracy, czy dobrej reputacji spółki. Dopiero na czwartym miejscu znalazła się w tym zestawieniu stabilność zatrudnienia – czynnik bardzo istotny z punktu widzenia pracowników.


                www.tysol.pl

                 

                  Moja emerytura - mój wybór we Wrocawiu

                  Moja emerytura - mój wybór we Wrocawiu

                  Kiedy w 2013 roku blokowaliśmy Sejm w proteście przeciw działaniom rządu m.in. w kwestii emerytur przewodniczący Piotr duda powiedział wówczas – I tak wygramy!. Dziś mamy tego potwierdzenie – mówili 22 maja podczas spotkania w ramach kampanii Godny Wybór działacze NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny i Radosław Mechliński.

                  Dzisiejszym spotkaniem oraz innymi naprawiamy to co zepsuła poprzednia ekipa rządowa, która bez debaty ze społeczeństwem wprowadziła wydłużenie wieku emerytalnego – mówił wiceminister Stanisław Szwed. Przypomniał, że to za sprawą obecnego rządu wraca od 1 października br. obowiązujący wcześniej wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet).

                  O szkodliwym działaniu wydłużenia wieku emerytalnego mówił wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny. Zwrócił uwagę, że walka o przywrócenie poprzednio obowiązującego wieku emerytalnego to tylko jeden z wielu elementów działań „Solidarności” w odpowiedzi na wyzwania przed zmianami demograficznymi w Polsce. Istotną kwestią jest rynek pracy, czyli walka z umowami śmieciowymi, stosowanie klauzul społecznych, podniesienie stawki godzinowej i płacy minimalnej. To wszystko udało się już załatwić. Wyzwaniem obecnego czasu jest m.in. wprowadzenie instytucjonalnych zmian dotyczących opieki nad ludźmi starszymi , skłonienie pracodawców do tego, aby śmielej zatrudniać ludzi starszych, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego dalej pragną pracować.


                  Region Dolny Śląsk

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.