Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Polscy stażyści oczekują wynagrodzenia

Polscy stażyści oczekują wynagrodzenia

Staże powinny uczyć zawodu, ale pełnią też funkcję socjalną. I jako takie powinny być wynagradzanie. Według związków dobrze byłoby to zapisać w prawie. Według pracodawców, wystarczą dobre praktyki i sprzyjający pracownikowi rynek pracy.

Te i inne zagadnienia dotyczące staży zawodowych były przedmiotem Debaty Młodych w Radiowej Jedynce z udziałem przedstawiciela Komisji Młodych NSZZ „Solidarność” Mateusza Szymańskiego.

 

Jak zaznaczał, staże i praktyki zawodowe powinny pomagać młodym pracownikom poszerzyć wiedzę i doskonalić umiejętności, ale powinny także wiązać się z odpowiednim wynagrodzeniem. Nie zawsze się jednak tak

dzieje. Jest szansa, żeby to zmienić m.in. dzięki Europejskiemu Planowi na rzecz Zatrudnienia Młodych, którego podsumowanie odbędzie się 23 czerwca w Brukseli.

 

Pozostałymi uczestnikami debaty byli: Jacek Trela, szef organizacji „Rzemiosło przyszłości” oraz Jakub Gontarek, przewodniczący Komisji Młodych Konfederacji Lewiatan.

 

Tutaj można wysłuchać całej Debaty Jedynki

 

 

 

    Ile powinna wynosić płaca minimalna w 2018 roku?

    • Kategoria: Kraj
    Ile powinna wynosić płaca minimalna w 2018 roku?
    W ocenie Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność płaca minimalna w 2018 roku powinna wynosić co najmniej 2160 zł, czyli wzrosnąć przynajmniej o 8 proc. Obecnie jest to 2 tys. zł brutto.
     
    Zdaniem Henryka Nakoniecznego, członka Prezydium KK, odpowiedzialnego za działy eksperckie, wieloletnia strategia Solidarności dotycząca wzrostu płacy minimalnej przynosi efekty. – W 2011 roku wysokość płacy minimalnej w relacji do przeciętnego wynagrodzenia wynosiła 42 proc. Dzisiaj jest to ponad 47 proc., a w przyszłym roku, jeśli nasz postulat zostanie uwzględniony, płaca minimalna osiągnie blisko 48 proc. przeciętnego wynagrodzenia – podkreśla Henryk Nakonieczny
     
    Postulat „S” dotyczący stopniowego podwyższania płacy minimalnej do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia znalazł się obywatelskim projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu przygotowanym w 2012 roku. Algorytm zawarty w tym dokumencie zakłada uzależnienie podwyższania płacy minimalnej ze wzrostem PKB. Zdaniem związkowych ekspertów podwyższenie w przyszłym roku płacy minimalnej o 8 proc., byłoby zgodne z tą zasadą.

     
    www.tysol.pl

      Będzie protest pracowników sanepidów

      Będzie protest pracowników sanepidów
      Najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu Solidarność z sanepidów zorganizuje akcję protestacyjną przed Sejmem. Związkowcy sprzeciwiają się forsowanej przed Ministerstwo Rolnictwa reformie systemu kontroli bezpieczeństwa żywności. Szacują, że w jej efekcie pracę straci nawet 4 tys. pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a żywność trafiająca na nasze stoły nie będzie należycie badana.   
       
      30 maja rząd przyjął przygotowany przez resort rolnictwa projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Stało się to mimo obiekcji Ministerstwa Zdrowia i zdecydowanego sprzeciwu związków zawodowych. 5 czerwca w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach odbyła się konferencja prasowa dotycząca zagrożeń wynikających z ustaw o PIBŻ. - Niestety to już kolejna ustawa, przy okazji której rządzący nie wzięli pod uwagę zastrzeżeń związków zawodowych. Efekty jej wdrożenia będą takie, że po pierwsze ludzie stracą pracę, a po drugie kontrolą bezpieczeństwa żywności, którą kupujemy w sklepach będą zajmować się weterynarze – mówił podczas konferencji Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 
       
      Jak poinformował Piotr Kaczmarczyk, przewodniczący Regionalnej Sekcji Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ Solidarność w Katowicach, w dniach 8-10 czerwca we Wrocławiu odbędzie się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji  Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych podczas którego zostanie podjęta decyzja dotycząca terminu i formy działań protestacyjnych. - Najprawdopodobniej zorganizujemy protest przed Sejmem w dniu pierwszego czytania ustawy o PIBŻ – powiedział Kaczmarczyk. 
       
      W wyniku reformy przygotowanej przez resort rolnictwa Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma przejąć wszystkie zadania Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a także część zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej. - Kontrolę bezpieczeństwa żywności, która dotąd podlegała Ministerstwu Zdrowia, przejmie resort rolnictwa. Innymi słowy produkcja żywności i jej kontrola znajdą się w jednym ręku. To oczywisty konflikt interesów i zagrożenie dla zdrowia publicznego – wskazał  Piotr Kaczmarczyk.
       
      Nowa instytucja podległa resortowi rolnictwa ma przejąć od sanepidu wszystkie kompetencje związane z systemem kontroli bezpieczeństwa żywności. Po wdrożeniu ustawy PIBŻ ma przejąć ok. 10 proc. pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ale aż 30 proc. jej budżetu oraz majątku, czyli m.in. budynków i sprzętu. - To niejako z automatu spowoduje konieczność zwolnienia ok. 20 proc. pracowników sanepidów. W przypadku zwolnień grupowych będzie trzeba wypłacić tym pracownikom odprawy, na co też nie ma pieniędzy. To jednak nie wszystko. Jeśli PIBŻ zabierze nam sprzęt kolejna grupa pracowników nie będzie miała na czym pracować i też zostanie zwolniona. Szacujemy, że po wprowadzeniu ustawy w życie pracę w skali całego kraju straci ok. 4 tys. osób, a w dłuższej perspektywie Państwową Inspekcję Sanitarną czeka całkowita likwidacja – wskazuje Piotr Kaczmarczyk. 
       
      Po utworzeniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności sanepidy mają zajmować się głównie kontrolą suplementów diety oraz tzw. dopalaczy. Jednak jak wskazują związkowcy, pozbawiona środków finansowych oraz sprzętu Państwowa Inspekcja Sanitarna nie będzie w stanie skutecznie realizować tych zadań. - Jeśli PIBŻ zabierze sanepidom sprzęt, specjalistyczne laboratoria będące częścią inspekcji sanitarnej zostaną zlikwidowane. W efekcie kontrola dopalaczy stanie się fikcją, a szpitale po raz kolejny zapełnią się młodymi ludźmi po zażyciu tego typu substancji – podkreśliła podczas konferencji Halina Cierpiał przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność w Katowicach.
       
       
      www.solidarnosckatowice.pl
       
       

        Komisja Europejska potwierdza delegowanie w transporcie

        Komisja Europejska potwierdza delegowanie w transporcie

        Od 3 dnia wyjazdu za granicę pracownicy transportu międzynarodowego mają być wynagradzani zgodnie z przepisami dyrektywy o delegowaniu pracowników 96/71/WE. Komisja Europejska potwierdziła stosowanie przepisów dyrektywy do pracowników transportu.

        31 maja w Brukseli ogłoszony został tzw. Pakiet Mobilności. Czekaliśmy niecierpliwie na decyzję KE ponieważ w Polsce transport został wyłączony z ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, a przedsiębiorcy krajowi nie chcą traktować kierowców jak pracowników delegowanych. Musieliby im płacić wynagrodzenia kraju przez który przejeżdżają – mówi Tadeusz Kucharski Przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność”. Choć wolelibyśmy aby kierowca był delegowany od pierwszego dnia przekroczenia granicy, to oczywiście rozwiązanie stosowania dyrektywy od 3 dnia jest i tak lepsze niż całkowite wyłączenie transportu z dyrektywy o delegowaniu do czego zmierzali pracodawcy i polski rząd, podsumowuje Tadeusz Kucharski.

        W ramach powołanego Trójstronnego Zespołu ds. Transportu Drogowego toczą się dyskusje na temat zmiany obecnego modelu wynagradzania kierowców i stanowisko Komisji Europejskiej musi zostać wzięte pod uwagę stwierdza dr Magdalena Rycak z Biura Eksperckiego KK. Nowy model wynagradzania musi uwzględniać nie tylko krajowe potrzeby ale także ustalenia jakie zapadają na poziomie Unii Europejskiej. Temat kierowców transportu międzynarodowego był także przedmiotem zainteresowania Zespołu RDS ds. międzynarodowych. Zdaniem NSZZ „Solidarność” nie było powodów wyłączenia transportu z ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Zgodnie z art.2 ustawy jej przepisów nie stosuje się do przedsiębiorstw marynarki handlowej w odniesieniu do załóg morskich statków handlowych oraz transportu międzynarodowego, z wyłączeniem przewozów kabotażowych. Zapytaliśmy dlaczego dokonano takiego wyłączenia skoro w myśl art. 1 dyrektywy 96/71/WE z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług jej przepisów nie stosuje się tylko do przedsiębiorstw marynarki handlowej w odniesieniu do personelu pływającego. W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśniło, że „transport międzynarodowy nie stanowi delegowania w rozumieniu art. 1 ust. 3 lit. a) dyrektywy 96/71/WE”. Przy okazji ogłoszenia Pakietu Mobilności usłyszeliśmy jednoznaczne potwierdzenie, że pracownik transportu międzynarodowego to pracownik delegowany. W związku z tym podjęty na forum Zespołu ds. międzynarodowych temat transportu także będzie kontynuowany, dodaje dr Ewa Podgórska-Rakiel z Zespołu Prawnego KK.   

        Pakiet Mobilności odnosi się też do problemu tworzenia spółek skrzynek-pocztowych, kwestii kabotażu, elektronicznych form dokumentacji i inteligentnych tachografów czy sposobu odbywania odpoczynku kierowcy.

        Tutaj informacja w sprawie ogłoszenia Pakietu Mobilności


        pm

         

         

          Emerytura - wybieram świadomie

          Emerytura - wybieram świadomie

          Wczoraj w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyło się spotkanie w ramach kampanii społeczno-informacyjnej „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego.”

          Zasady wprowadzenia reformy emerytalnej zebranym wyjaśnili:

          - Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,

          - Marcin Zieleniecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

          - Marta Gajecka, Doradca Prezydenta RP

          - Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki

          - Jakub Lewandowski, Dyrektor III Oddziału ZUS w Warszawie

          - Henryk Nakonieczny, Członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”

          - Andrzej Kropiwnicki, Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”

          Wszyscy prelegenci byli zgodni, że decyzja przejścia na emeryturę jest osobistą decyzją pracownika. Ustawa zaś określa tylko minimalny wiek, w którym można na nią przejść.

          Aby w pełni świadomie dokonać wyboru, każdy obywatel będzie mógł skorzystać z kalkulatora emerytalnego i porad doradców emerytalnych, którzy zostaną powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Te udogodnienia umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

          Poinformowano, że przeciętna emerytura z systemu pracowniczego w IV kwartale 2016 r. wynosiła 2138,96 zł. Relacja tej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o obligatoryjną składkę na ubezpieczenia społeczne płaconą przez ubezpieczonego wyniosła 57,8%.

          Zaznaczono, że każdy rok pracy, ponad wiek emerytalny to wzrost wysokości emerytury o 8%.

          Już obecnie 17% ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury.

          Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oznacza to, że osoby, które skończą wiek 60/65 lat, a znajdują się już w okresie ochronnym, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać.

          Mówiąc o środkach finansowych Minister Rafalska powiedziała: - Nie ma obaw, że nie starczy środków na wypłaty emerytur. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń.

          Badania pokazują, że Polacy popierają przywrócenie wieku emerytalnego. Poparcie dla planów powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego deklaruje ogółem 84% badanych, natomiast sprzeciw wyraża łącznie 12% - wynika z badania CBOS przeprowadzonego w październiku 2016 r.

          1 października 2017 roku zostanie przywrócony wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

           


          Region Mazowsze

           

            "Jestem wdzięczny za każdy dzień". Pożegnanie Tadeusza Jedynaka

            • Kategoria: Kraj
            "Jestem wdzięczny za każdy dzień". Pożegnanie Tadeusza Jedynaka
            - Zawsze był człowiekiem Solidarności - tymi słowami Piotr Duda, szef Związku pożegnał w Żorach Tadeusza Jedynaka, sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego w 1980 r. W sobotę 3 czerwca odbył się pogrzeb lidera górniczych strajków. Tadeusz Jedynak miał 68 lat, zmarł po ciężkiej chorobie.
             
            Sobotnie uroczystości pogrzebowe zapoczątkowała msza św. w kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta w Żorach. W homilii ks. Ignacy Czader wspominał zmarłego jako człowieka walki, niezłomnych zasad i głębokiej wiary, oddanego pielgrzyma Matki Boskiej Sprawiedliwości Społecznej z Piekar Śląskich. Przykuty do szpitalnego łóżka codziennie odmawiał różaniec, modlił się i żartował, że nadrobi zaległości, weźmie udział w tegorocznej pielgrzymce mężczyzn do Piekar, na ktorą nie mógł już wyruszyć. - "Być dobrym jak chleb" było dewizą świętego Alberta Chmielowskiego, jednej z największych postaci swoich czasów - przypomniał ks. Czader i dodał, że taką świetlaną postacią był dla swoich czasów również Tadeusz Jedynak.
             
            Na cmentarzu pożegnalne słowo wygłosili Piotr Duda, przewodniczący NSZZ, a także byli opozycjoniści Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak oraz kolejny lider jastrzębskich strajków Grzegorz Stawski. Listy nadesłali prezydent Andrzej Duda, Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Lech Wałęsa. 
             
            - Niezależnie od tego, jakie później wybrał losy polityczne, zawsze był człowiekiem Solidarności - mówił Piotr Duda -  Nigdy nie zapominał o związku, nigdy nie pozwolił dzielić Solidarności na pierwszą, drugą i trzecią. Była, jest i będzie jedna Solidarność. Szef Związku podkreślał, że Jedynak  był jego osobistym wielkim mentorem.  – Zawsze mogłem liczyć na jego pomoc i zaangażowanie. Człowiek, który łączył, a nie dzielił.
             
            Po mszy pogrzebowej córka Tadeusza Jedynaka odczytała jego list, napisany krótko przed śmiercią - "Jestem wdzięczny za każdy dzień, za wszystkich, których dane mi było spotkać na mojej drodze. Dziękuję za wszelkie przejawy dobra i życzliwości. Za dzisiejsze przybycie, wszystkie modlitwy w czasie mojej choroby i dzisiaj. Nie żegnam się z wami, kochani - do zobaczenia".

              Moja emerytura - mój wybór w Opolu

              Moja emerytura - mój wybór w Opolu

              1 czerwca w sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odbyła się konferencja „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

              W spotkaniu uczestniczyli: Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Lenartowicz – Łysiak – doradca Kancelarii Prezydenta RP, Henryk Nakonieczny – członek Prezydium Komisji Krajowej, Adrian Czubak – wojewoda opolski, Violetta Porowska – wicewojewoda opolska, Antoni Malak – dyrektor oddziału ZUS w Opolu. Byli też posłowie, dyrektorzy Urzędów Pracy, Okręgowy Inspektor Pracy, samorządowcy i liczna grupa związkowców. Uczestników spotkania przywitała Cecylia Gonet – przewodnicząca ZR. Moderatorem spotkania był Grzegorz Adamczyk – z-ca przewodniczącego ZR.

              Nie ma lepszego gwaranta wypłacania świadczeń emerytalnych niż państwo - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jej zdaniem jest to m.in. efekt bardzo dobrej kondycji gospodarki i zmian prawnych wprowadzanych przez obecny rząd. - Ludzie muszą być świadomi, że na wysokość ich emerytur składa się nie tylko wiek, ale ilość środków, jakie zgromadzili na swoim koncie w trakcie aktywności zawodowej. Przywróciliśmy prawo wyboru do przejścia na emeryturę, ale to do obywateli musi należeć decyzja o momencie, w którym będą chcieli z tego prawa skorzystać. Będziemy starali się im pomóc poprzez sieć doradców - powiedziała minister.

              Zdaniem obecnej na spotkaniu doradczyni Prezydenta RP Agnieszki Lenartowicz-Łysik, przywrócenie niższego wieku emerytalnego dla Polaków nie byłoby możliwe bez współpracy wszystkich partnerów społecznych.

              - Reforma ubezpieczeń nie może być narzucona siłą. Najprościej było podnieść wiek emerytalny. Jednak uważamy, że Polacy są godni lepszych rozwiązań. Jesteśmy w trakcie kampanii informacyjnej, podczas której w całej Polsce będziemy nakłaniali obywateli do świadomego kształtowania swojej przyszłej emerytury - powiedziała Lenartowicz-Łysik.

              Henryk Nakonieczny przypomniał batalię, jaką prowadziła Solidarność przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego przez rząd PO i PSL. - Od początku mówiliśmy "I tak wygramy" i wygraliśmy. Dyrektor opolskiego ZUS poinformował, że od 1 lipca we wszystkich placówkach ZUS będą przyjmować doradcy.

              W trakcie konferencji na holu Urzędu Wojewódzkiego porad udzielały pracownice ZUS. Od 1 października prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety 60 lat. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznej konieczności przejścia na emeryturę.


              Region Śląsk Opolski

               

                Międzynarodowy Dzień Archiwów w Sali BHP

                • Kategoria: Kraj
                Międzynarodowy Dzień Archiwów w Sali BHP

                Dokumenty i pamiątki ukazujące III pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski z perspektywy różnych środowisk: Solidarności, Kościoła oraz Służby Bezpieczeństwa, w tym wystawa, dyskusja i projekcje filmów, to główne atrakcje Międzynarodowego Dnia Archiwów jakie zostaną pokazane dzisiaj w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

                W tym roku Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Fundacja Promocji Solidarności, Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej, wspólnie z Archiwum Państwowym w Gdańsku, Gdańskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Video Studio Gdańsk w 30. rocznicę III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r. zaprezentują materiały archiwalne związane z tym bardzo ważnym wydarzeniem w dziejach Polski.

                W prezentacjach przedstawicieli Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” (Kamil Kaliszuk), Archiwum Państwowego w Gdańsku (Marcin Kurr) oraz Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (Elżbieta Strehlau, Sławomir Formella) ukazane zostaną  rozmaite dokumenty i pamiątki ukazujące to wydarzenie z perspektywy różnych środowisk: Solidarności, Kościoła oraz Służby Bezpieczeństwa.

                Dyskusje po wygłoszonych referatach poprowadzi reprezentujący Video Studio Gdańsk Jacek Borzych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa dokumentów i pamiątek oraz projekcje filmów dotyczących III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r., które omówi przewodnik Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej Jarosław Żurawiński.

                9 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Święto to zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur (Malezja) na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 r. będącej pod auspicjami UNESCO. Obchody mają na celu m. in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

                Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na godzinę 11.00 do Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wstęp wolny!

                PROGRAM

                9 czerwca 2017 r. (piątek)
                Godz. 11.00 – 11.15 Rozpoczęcie
                Godz. 11.15 – 11.35 Sprawa obiektowa ZORZA II jako źródło do badań nad przebiegiem wizyty Jana Pawła II    w Trójmieście – Sławomir Formella, Elżbieta Strehlau, Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej  w Gdańsku
                Godz. 11.35 – 11.55 „Ojciec Święty Jan Paweł II w Trójmieście” – Marcin Kurr, Archiwum Państwowe  w Gdańsku
                Godz. 11.55 – 12.10 W źródłach utrwalone. III pielgrzymka Jana Pawła II do Polski – Kamil Kaliszuk, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”
                Godz. 12.10 – 12.40 Dyskusja – Jacek Borzych, Video Studio Gdańsk
                Godz. 12.40 – 15.00 Wystawa materiałów archiwalnych oraz projekcje filmów dotyczących III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r. – Jarosław Żurawiński, przewodnik Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej


                łg

                 

                 

                  Podwyżki w PKP PLK

                  Podwyżki w PKP PLK
                  W ciągu najbliższych dwóch tygodni dyrektorzy jednostek organizacyjnych spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przedstawicielami zakładowych organizacjach związkowych podejmą decyzje dotyczące wysokości podwyżek dla poszczególnych pracowników firmy. Wzrost płac nie może być niższy niż 50 zł i wyższy od kwoty 250 zł.
                   
                  Jak informuje Stanisław Kokot, rzecznik prasowy Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność organizacje związkowe podpisały z pracodawcą porozumienie, zgodnie z którym na podwyższenie funduszu płac przeznaczone zostanie średnio 150 zł na etat. Podwyżki  wchodzą w życie od 1 czerwca, czyli wyższe wynagrodzenia pracownicy PKP PLK otrzymają na początku lipca. - W tej chwili trwa przekazywanie środków do poszczególnych jednostek organizacyjnych spółki. W najbliższych dniach ich dyrektorzy wraz z przedstawicielami organizacji związkowych podejmą decyzje dotyczące wzrostu płac zasadniczych poszczególnych pracowników – wyjaśnia Stanisław Kokot. Zaznacza, że w porozumieniu z pracodawcą strona związkowa zastrzegła minimalny i maksymalny pułap podwyżek. Są to kwoty 50 i 250 zł brutto. - Pracownik nie może otrzymać mniej niż 50 zł. Jeżeli natomiast dyrektor zakładu i przedstawiciel związku dojdą do wniosku, że wynagrodzenie danej osoby jest zaniżone i powinna dostać podwyżkę większą niż 250 zł, wówczas swoją decyzję będą musieli pisemnie uzasadnić – dodaje.
                   
                  W jego ocenie porozumienie jest korzystne dla pracowników. - Rozmowy płacowe z pracodawcą prowadziliśmy praktycznie od początku roku. Nie były one łatwe, musieliśmy wziąć pod uwagę także sytuację spółki – mówi Stanisław Kokot.
                   
                  W 23 zakładach PKP PLK zatrudnionych jest ponad 38 tys. pracowników. Podwyżki otrzyma zdecydowana większość z nich. Zapisy porozumienia płacowego nie dotyczą jedynie kierowników i dyrektorów poszczególnych jednostek organizacyjnych oraz osób, których staż pracy w spółce jest krótszy niż 3 miesiące. - Pracownicy o krótkim stażu po przepracowaniu okresu próbnego otrzymają wynagrodzenia na poziomie średniej pensji w zespole, w którym są zatrudnieni, np. na nastawni – wyjaśnia Stanisław Kokot.
                   
                  Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.  zajmuje się m.in. utrzymaniem infrastruktury kolejowej. W województwie śląskim działają trzy zakłady PKP PLK: w Sosnowcu, Tarnowskich Górach oraz w Częstochowie.
                   
                   
                  www.solidarnosckatowice.pl

                    Moja emerytura - mój wybór w Lublinie

                    Moja emerytura - mój wybór w Lublinie

                    Wczoraj w Regionie Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie w ramach kampanii „Godny wybór - przywrócenie wieku emerytalnego”. Na konferencji głos zabrali m.in.: wojewoda lubelski Przemysław Czarnek,  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki, Z-ca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie Piotr Waszak i doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska. Na kampanię informacyjną licznie przybyli członkowie lubelskiej „Solidarności” oraz delegacje Urzędów Pracy z Lubelszczyzny.

                    Wojewoda lubelski zwrócił uwagę na fakt, że obniżenie wieku emerytalnego było obietnicą wyborczą PiS. Godny wybór polega na tym, że człowiek sam może decydować jak długo będzie pracował.- Jestem ogromnie wdzięczny jako Polak, jako mieszkaniec województwa lubelskiego za tę ustawę która została uchwalona przez PiS i za możliwość dokonywania rzeczywiście godnego wyboru przez Polaków-powiedział Przemysław Czarnek.

                    Z-ca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz przypomniał historię przeforsowania ustawy podwyższającej wiek emerytalny przez poprzednią koalicję rządzącą PO-PSL. „Solidarność” wówczas zebrała blisko 2,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum, który został jednak odrzucony. W maju 2012 roku symbolicznie otoczono Sejm łańcuchami, aby utrudnić posłom wyjście i tym samym manifestowano niezadowolenie. Prowadzono też liczne kampanie w obronie godnej płacy i  godnej emerytury. Zgłaszano problem do Międzynarodowej Organizacji Pracy, Komisji Europejskiej i Trybunału Konstytucyjnego. Dopiero po wygranych wyborach przez PiS i złożenie inicjatywy ustawodawczej przez Prezydenta RP udało się przyjąć ustawę obniżającą wiek emerytalny. – Kłamstwem jest mówienie, że obniżenie wieku emerytalnego spowoduje, że ludzie będą mieli rażąco niskie emerytury. Na wysokość emerytury wpływa m.in. wysokość naszych składek, dlatego zabiegamy o to aby płaca minimalna była co roku wyższa- zaznaczył Majchrowicz.

                    Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki zaznaczył, że najważniejszą cechą ustawy, która wejdzie w życie 1 października br., jest godny wybór. – Można powiedzieć, że system emerytalny ma to do siebie, że pewne skutki demograficzne możemy z dużym wyprzedzeniem określić, dlatego, że wiemy w danym momencie jak wyglądają wskaźniki dzietności i statystyczna długość życia - powiedział Zieleniecki. Minister podkreślił, że bezpieczeństwo finansowania emerytur zależy m.in. od dochodów, a obecna sytuacja na rynku pracy jest optymistyczna, czego przejawem są niskie bezrobocie i wyższe wynagrodzenia.

                    Doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska zwróciła uwagę na fakt, że ustawodawca przyjął projekt  ustawy obniżającej wiek emerytalny z dużą akceptacją społeczną. To skutek funkcjonowania demokratycznych procedur i szerokich konsultacji społecznych, woli obywateli i poparcia związków zawodowych. – Ostatecznym arbitrem w tej sprawie byli Ci których w wynikach sondaży najpierw zlekceważono. Ostatecznie o tym, że ta ustawa mogła wejść w życie zadecydowali wyborcy. To była lekcja demokracji - dodała Fedyszak-Radziejowska.

                    „Godny wybór-przywrócenie wieku emerytalnego” to społeczno-informacyjna kampania obejmująca cały kraj. Jej celem jest przekazanie wiedzy dotyczącej reformy ustawy obniżającej wiek emerytalny, która zacznie obowiązywać od 1 października br.                  

                    Tutaj więcej informacji o konferencji

                                                         

                    Region Środkowo-Wschodni

                     

                                                       

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.