Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Finał "Olimpiady Solidarności"

Finał "Olimpiady Solidarności"

Wczoraj w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbył się finał konkursu „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”.  Również z tej okazji wieczorem 7 czerwca zespoł Coma dał koncert przed siedzibą Centrum przy ul. Grabiszyńskiej.

„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to ogólnopolski konkurs wiedzy historycznej skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Głównym celem konkursu jest podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej Polski lat 1970-1990. Organizatorami finału IV edycji „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” są Fundacja Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

15 marca odbył się wojewódzki etap „Olimpiady Solidarności”. Po dwóch tygodniach w Gdańsku spotkały się drużyny ze wszystkich województw w ramach 3-dniowej wizyty studyjnej! Oprócz zwiedzania miasta, Europejskiego Centrum Solidarności oraz zajęć filmowych, laureaci uczestniczyli w warsztatach z autoprezentacji. Pomogły im one przygotować się do obrony swoich prezentacji finałowych i odpowiedzieć na przykładowe pytania:Wytłumacz młodemu  Europejczykowi, czym różnił się socjalizm w Polsce

  1. Gierka, Kani i Jaruzelskiego od socjalizmu we Francji Mitteranda.
  2. Dowcip i anegdota jako narzędzie sprzeciwu wobec propagandy PRL lat 1970 – 1990.
  3. Postawy młodzieży wobec przemian politycznych w Polsce w latach 1970-1989.

Ostatecznie Olimpiadę wygrali uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego. Drugie miejsce zajęli uczestnicy z Małopolski, a na najniższym stopniu podium stanęli uczniowie z województwa świętokrzyskiego.

Na uroczystym wręczeniu nagród obecny był m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak, przewodniczący i skarbnik dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso i Jarosław Krauze, kurator oświaty Roman Kowalczyk, działacze opozycyjni: Tomasz Wójcik i Władysław Frasyniuk.

W konkursie wzięło udział ponad 3 tys. uczniów z całej Polski. Do finału dotarło prawie 50 osób.


Region Dolny Śląsk

 

 

    Czas pracy kierowców w UE: ma być i gorzej i lepiej

    Czas pracy kierowców w UE: ma być i gorzej i lepiej
    31 maja 2017 r. Komisja Europejska wydała Pakiet Mobilności zawierający szerokie propozycje zmian w obszarze transportu drogowego. Pisaliśmy o tym TUTAJ. W ramach inicjatywy Komisja Europejska przedstawiła między innymi wniosek o dokonanie zmian w dwóch rozporządzeniach: regulującym czas pracy kierowców (Rozporządzenie 561/ 2006) oraz dotyczącym określenia położenia za pomocą tachografów (Rozporządzenie 165/2014). Z projektem można się zapoznać TUTAJ.
     
     W obecnie obowiązującym stanie prawnym (art. 8 ust. 6 Rozporządzenia 561/2006) wskazuje się, że w ciągu dwóch kolejnych tygodni kierowca wykorzystuje co najmniej: dwa regularne tygodniowe okresy odpoczynku lub jeden regularny tygodniowy okres odpoczynku i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku trwający co najmniej 24 godziny. Skrócenie to należy jednak skompensować równoważnym odpoczynkiem wykorzystanym jednorazowo przed końcem trzeciego tygodnia następującego po danym tygodniu. 
     
    Komisja Europejska proponuje, aby ust. 6 art. 8 brzmiał, iż w ciągu czterech kolejnych tygodni kierowca wykorzystuje co najmniej: cztery regularne tygodniowe okresy wypoczynku lub dwa regularne tygodniowe okresy odpoczynku trwające co najmniej 45 godzin i dwa skrócone tygodniowe okresy wypoczynku trwające co najmniej 24 godziny. W tej sytuacji skrócone tygodniowe okresy odpoczynków należy zrekompensować równoważnym odpoczynkiem wykorzystanym jednorazowo pod koniec trzeciego tygodnia  następującego po danym tygodniu. 
     
    - Naszym zdaniem to rozwiązanie spowoduje pogorszenie warunków pracy, zbyt dużą koncentrację pracy w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Taki stan rzeczy będzie miał negatywny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Unijne regulacje dotyczące czasu pracy kierowców nie powinny być w chwili obecnej zmieniane – komentuje Tadeusz Kucharski przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ Solidarność.  
     
     - Byłaby to zmiana niekorzystna dla kierowców - dodaje dr Magdalena Rycak z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność - Pracodawcy będą mogli planować pracę kierowców w taki sposób, że w ciągu aż dwóch kolejnych tygodni mogą oni zostać pozbawieni regularnego odpoczynku tygodniowego na rzecz odpoczynku skróconego nawet do 24 godzin – wyjaśnia ekspertka. 
     
    Projekt zmian w Rozporządzeniu przewiduje także wprowadzenie art. 8a wskazującego, że regularne tygodniowe okresy odpoczynku oraz odpoczynek tygodniowy trwający ponad 45 godzin wykorzystywany jako rekompensata za wcześniejszy skrócony tygodniowy okres odpoczynku nie może odbywać się w pojeździe.  Odbywają się one w odpowiednim miejscu zakwaterowania wyposażonym w odpowiednie miejsce do spania i pomieszczenia sanitarne.
     
     - Uważamy, że należy doprecyzować, iż nocleg odbywa się w domu lub w miejscu odpowiadającym standardom usług hotelarskich na poziomie co najmniej dwóch gwiazdek oraz posiadającym -co jest bardzo istotne, strzeżone zaplecze parkingowe dla pojazdów ciężarowych – wskazuje Tadeusz Kucharski.
     
    Dr Magdalena Rycak podkreśla, że proponowaną zmianę należy ocenić pozytywnie, ponieważ przepisy aktualnie obowiązujące nie przewidują podobnego obowiązku - poza obowiązkiem wykorzystania regularnego odpoczynku tygodniowego poza pojazdem. Na aprobatę zasługuje także wprowadzenie obowiązku łączenia rekompensaty za skrócony tygodniowy okres odpoczynku z regularnym tygodniowym okresem odpoczynku trwającym co najmniej 45 godzin (a nie jak dotychczas z innym okresem odpoczynku trwającym co najmniej 9 godzin). 
     
    bs
     

      Rząd niechętny wobec unijnych propozycji w sprawie równowagi

      • Kategoria: Kraj
      Rząd niechętny wobec unijnych propozycji w sprawie równowagi
      „Solidarność” poparła projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Niepokojące jest to, że rząd ma całkowicie odmienne zdanie.
       
      W dniu 7 czerwca br. na posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprezentował krytyczne stanowisko rządu wobec projektu dyrektywy przedstawionego przez Komisję Europejską w ramach filaru praw socjalnych. W przedstawionej ocenie wskazuje się, że projekt narusza zasadę pomocniczości oraz nie uwzględnia w wystarczającym stopniu istniejących już regulacji w porządkach prawnych państw członkowskich. Stanowiłby on także nadmierną ingerencję w prawo państwa członkowskiego do promowania wybranego modelu rynku pracy, polityki społecznej czy też wsparcia rodziny.  Negatywnie postrzegane są w szczególności proponowane rozwiązania dotyczące: ujednolicenia minimalnej wysokości świadczeń podczas urlopu rodzicielskiego, nieprzenoszalnej części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 4 miesięcy oraz wprowadzenia urlopu związanego z opieką nad osobami zależnymi. 
       
      Posłowie koalicji rządzącej zgadzali się z opinią ministerstwa. Poseł sprawozdawca, Jacek Kurzępa zwracał uwagę, że w polskim porządku prawnym istnieją już takie rozwiązania jak ruchomy czas prac czy weekendowy system czasu pracy, które wychodzą naprzeciw potrzebom pracowników zapewnienia im elastyczności w sprawowaniu opieki nad członkami rodziny. W rezultacie komisja sejmowa podzieliła argumentację Ministerstwa.
       
      - Jest to podejście błędne i krótkowzroczne. Przykładowo, w czym nam przeszkadza postulat wprowadzenia urlopu opiekuńczego nad zależnymi członkami rodziny takimi jak osoby starsze, niepełnosprawne czy przewlekle chore? Nie mamy takich rozwiązań w Polsce, a zmiana demograficzna powoduje konieczność działań legislacyjnych w tym obszarze – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”. –Związek wyraził jednoznacznie pozytywną opinię, że projektowana dyrektywa przyczyni się do konwergencji standardów socjalnych wewnątrz UE. Monitorujemy działania Komisji Europejskiej, i tam, gdzie zmierzają one do wzmocnienia praw socjalnych obywateli UE, będziemy je popierać  –dodaje ekspertka. Stanowisko Prezydium KK NSZZ „Solidarność” popierające inicjatywę Komisji Europejskiej dostępne jest TUTAJ. Natomiast z samym projektem dyrektywy można zapoznać się TUTAJ.
       
      bs
       

        Wiara w Biznesie

        Wiara w Biznesie

        6 czerwca br. w Gdyni odbyła się bardzo interesująca konferencja „Katolicka rewolucja w biznesie”. Podczas spotkania zarówno prelegenci, jak i uczestnicy dawali świadectwo, że można prowadzić biznes w zgodzie z wyznawanymi wartościami i zasadami chrześcijańskimi.

        Organizatorem konferencji jest Wiara w Biznesie – ruch, którego misją jest wprowadzanie chrześcijańskich zasad do świata biznesu. Stawia on sobie za cel stworzenie społeczności chrześcijańskich przedsiębiorców. Podejmowane działania mają służyć budowaniu relacji osobistych i biznesowych w atmosferze wzajemnego szacunku wynikającego z wartości chrześcijańskich. Co w konsekwencji ma prowadzić do szerokiej współpracy opartej na jedności, jakości i bezpieczeństwie.

        Konferencje w najbliższym czasie odbędą się: Toruń – 7.06.2017, Lublin – 13.06.2017, Rzeszów – 14.06.2017, Poznań – 20.06.2017, Wrocław – 21.06.2017.

        Czy jesteśmy świadkami narodzin nowego partnera społecznego? Polecam zainteresowanie się działaniami inicjowanymi i  realizowanymi przez grupę katolickich przedsiębiorców skupionych wokół „Fundacji Wiara w Biznesie”.

        Tutaj więcej o fundacji

        Tutaj więcej o konferencjach

         

        mk

         

         

         

         

          Co z zakazem handlu w niedzielę?

          Co z zakazem handlu w niedzielę?

          Zamiast zakazu handlu w niedzielę, plan skrócenia czasu pracy? "Rzeczpospolita" informuje, że istnieje szansa na porozumienie w takim wariancie.

          Zgodnie z nową propozycją, która dzisiaj oficjalnie ma zostać zaprezentowana, sklepy mogłyby pracować w niedzielę wyłącznie na jedną zmianę, a więc do godziny 13–14. Wyłączenia dotyczyłyby tylko aptek i stacji benzynowych. Według sieci handlowych, takie rozwiązanie da to, co zamknięcie sklepów w dwie niedziele w miesiącu, ale bez niepotrzebnego zamieszania. Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", rząd jest pozytywnie nastawiony do nowej propozycji. Teraz muszą się ustosunkować do niej związkowcy.

          PiS w kampanii wyborczej popierał zakaz handlu w niedzielę, ale projekt „Solidarności" nie został zaakceptowany. W toku prac nad nim krytyczne uwagi zgłosiło kilka ministerstw, np. Transportu, Rozwoju czy Cyfryzacji.


          / Źródło: Rzeczpospolita, dorzeczy.pl

            Muzyczna lekcja polskiego

            Muzyczna lekcja polskiego

            Wręczenie nagród i dyplomów w czasie posiedzenia Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” Regionu Gdańskiego zwieńczyło Wojewódzki Konkurs Muzyczny „Polska – moje miejsce mój kraj”.

            – To była lekcja z polskiego – powiedział gratulując uczestnikom konkursu jego współorganizator Wojciech Książek, przewodniczący oświatowej sekcji. Gratulacje należą się młodym wykonawcom za znakomite wykonanie utworów, wprawnie posługiwanie się głosem i instrumentami oraz sięganie po patriotyczny repertuar.  

            Przed związkowcami z oświatowej „S” wystąpili: zdobywczyni I miejsca w kategorii szkól podstawowych  Adrianna Kordowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku, która wykonała utwór „Ojczyzna”, laureaci II miejsca, czyli zespół School Life z Zespołu Szkół w Kiełpinie, wykonawcy na rockowa nutę fragmentu z „Kolędy nocki” i utworu „Jedyne co mam” oraz zdobywczyni III miejsca – Zuzanna Polańska ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu z piosenką „Niepodległość”.

            Tegoroczna edycja konkursu zorganizowanego przez oświatową „Solidarność” znów rozmachem zaskoczyła pozytywnie samych organizatorów. Zgłosiło udział ponad 400 wykonawców.

            Tutaj przeczytaj więcej


            Region Gdański

             

             

             

             

             

             

              W przyszłym roku płaca minimalna wyniesie 2080 złotych?

              • Kategoria: Kraj
              W przyszłym roku płaca minimalna wyniesie 2080 złotych?

              Rada Ministrów ustaliła, że płaca minimalna w 2018 roku wyniesie 2080 zł brutto, to znaczy, że miałaby wzrosnąć tylko o 80 złotych. Zdaniem „Solidarności” płaca minimalna w 2018 roku powinna wynosić co najmniej 2160 zł.

              Pierwsza propozycja podwyżki płacy minimalnej w 2018 roku wyszła z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaproponowało wzrost minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2100 zł brutto. Rada ministrów przyjęła jednak skromniejszą podwyżkę płacy minimalnej. Według rządu powinna wynosić 2080 zł brutto, czyli ok. 1515 zł (netto). Oznacza to wzrost o 4proc. (80 zł) w stosunku do 2017r. oraz relację do prognozowanego na 2018r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 46,8 proc.

              – Nominalny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien być nie niższy niż 5,8 proc., natomiast wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien być nie niższy niż 11,2 proc. a płaca minimalna powinna wzrosnąć nie mniej niż 8 proc. – zdecydowało 23 maja br. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.  Zgodnie z wyliczeniami związkowych ekspertów wzrost minimalnego wynagrodzenia o 8 proc. przybliża płacę minimalna w relacji do przeciętnego wynagrodzenia do poziomu 50 proc. Wyniósłby on w 2018 r. 47,9 proc. (obecnie to 47,2).

              – W 2011 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia w relacji do przeciętnego wynagrodzenia wynosiła 42 proc. Dzisiaj jest to ponad 47 proc. a w przyszłym roku jeśli zostanie uwzględniony nasz postulat osiągnie blisko 48 proc. – tłumaczy Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK, odpowiedzialny za działy eksperckie i przypomniał o generalnym postulacie „Solidarności”, który został zawarty w obywatelskim projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu z 2012 r., który zakłada ścieżkę dojścia do poziomu 50 proc. Zawarty w projekcie algorytm zakłada wzrost zależny od wzrostu PKB. Obecne wyliczenie jest zgodne tą zasadą.

              Minimalna stawka za godzinę pracy w 2018 roku

              Wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Rząd przyjął, że minimalna stawka godzinowa w 2018 roku wyniesie 13,5 zł czyli ok. 11,65 zł (netto). Taką propozycję Rząd przedstawi do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego do dnia 15 czerwca br. Negocjacje prowadzone będą w terminie 30 dni od dnia otrzymania propozycji.


              pm

               

               

                "Zło dobrem zwyciężaj". 7 rocznica beatyfikacji patrona "Solidarności"

                • Kategoria: Kraj
                "Zło dobrem zwyciężaj". 7 rocznica beatyfikacji patrona "Solidarności"

                Dzisiaj 6 czerwca mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność". Duszpasterz robotników został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku.

                Po 13-letnim procesie beatyfikacyjnym, 6 czerwca 2010 roku Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Beatyfikacji w imieniu Benedykta XVI dokonał papieski legat arcybiskup Angelo Amato. - To wielki dar dla wielkiego narodu - mówił arcybiskup Amato. - Papież mówi, że nowy błogosławiony był kapłanem i męczennikiem, wytrwałym oraz niestrudzonym świadkiem Chrystusa: on zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi - dodawał arcybiskup Amato. W 2014 roku kapłan został oficjalnie ogłoszony patronem NSZZ "Solidarność".

                W 2015 we Francji zakończył się etap dotyczący domniemanego cudu za jego wstawiennictwem. Dokumenty przesłano do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ta, po zbadaniu sprawy przedstawi opinię papieżowi, który podejmuje decyzję o kanonizacji.

                Wspomnienie liturgiczne błogosławionego jest obchodzone 19 października, w dniu jego śmierci. Grób księdza Jerzego przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie jest celem licznych pielgrzymek. Odwiedziło go dotychczas ponad 18 milionów ludzi. Modlił się przy nim w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Relikwie błogosławionego znajdują się w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

                hd

                  Umowy cywilnoprawne w dużych miastach i większych firmach

                  • Kategoria: Kraj
                  Umowy cywilnoprawne w dużych miastach i większych firmach

                  Polscy przedsiębiorcy coraz częściej pozytywnie patrzą w przyszłość. Dobrze oceniają kondycję firm, wykazują relatywnie wysoki popyt na pracowników. Wzrost zatrudnienia przewiduje niemal jedna trzecia przedstawicieli pracodawców. Umowy cywilnoprawne zamiast umów o pracę, częściej zawierane są przez firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników, z miast powyżej 200 tys. mieszkańców.

                  „W warunkach rosnącej konkurencji o kandydatów firmy są bardziej zmotywowane do poszukiwania skuteczniejszych metod przyciągania i utrzymywania pracowników w firmie. Zwłaszcza, że obecnie to, czego najczęściej oczekują kandydaci do pracy nie do końca zbiega się z profilem benefitów, jakie oferują pracodawcy. Nie bez znaczenia jest także formuła zatrudnienia. W ofercie pracodawców umowa o pracę zaczyna stopniowo wypierać umowy cywilnoprawne” - wynika z sondażu opinii przedsiębiorców zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS .

                  Według badania, prawie połowa przedstawicieli badanych firm spodziewa się stagnacji gospodarczej w nadchodzącym półroczu. Recesji obawia się 14% firm, a co czwarta (25%) przewiduje wzrost gospodarczy. Większe obawy, co do przyszłej sytuacji gospodarczej mają przedstawiciele firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników.

                  2/3 firm ocenia sytuację finansową swojej firmy jako dobrą lub bardzo dobrą. Ocena sytuacji finansowej firmy rośnie wraz ze wzrostem wielkości firmy – najlepiej oceniają ją firmy zatrudniające minimum 250 pracowników, natomiast najsłabiej firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Jednocześnie 5% firm ocenia swoją sytuację finansową jako złą.

                  Ponad jedna trzecia przedsiębiorstw (34%) planuje zwiększyć zatrudnienie w najbliższym półroczu. Według deklaracji respondentów działania te podejmą przede wszystkim duże firmy (46%). Ponad połowa firm (58%) chce pozostawić zatrudnienie na obecnym. Jedynie 5% firm planuje zmniejszenie zatrudnienia w tym okresie.

                  Po okresie intensywnych podwyżek wynagrodzeń w ostatnim półroczu więcej firm deklaruje utrzymanie wynagrodzeń na tym samym poziomie. Podwyżki planuje przyznawać co czwarta firma częściej firmy zatrudniające minimum 250 pracowników (31%).

                  Umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie i umowa o dzieło) częściej zawierane są przez firmy zatrudniające minimum 250 pracowników (odpowiednio: 58% i 30%), z miast powyżej 200 tys. mieszkańców (odpowiednio: 53% i 24%).

                  Umowa zlecenie, jak wynika z badania instytutu Randstad i TNS, częściej zawierana jest przez firmy z branży pośrednictwa finansowego (71%), obsługi nieruchomości i firm (62%) i pozostałej działalności usługowej (57%), z kolei umowa o dzieło przez pracodawców zajmujących się pozostałą działalnością usługową (35%). Z zatrudnienia poprzez agencję pracy tymczasowej korzystają w szczególności duże firmy (28%).


                  www.tysol.pl

                   

                    "Razem możemy wszystko". Obrady MOP

                    "Razem możemy wszystko". Obrady MOP
                    Ekologii i ożywieniu rynku pracy przez zapewnienie godnych warunków zatrudnienia poświęcił znaczącą część swego wystąpienia Guy Ryder, Dyrektor Generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy, otwierając 5 czerwca w Genewie obrady 106. Sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy. Apelował przy tym o odwagę i przezwyciężanie partykularnych interesów.
                     
                    Ryder nawiązując do zbliżającej się setnej rocznicy powstania MOP podkreślał, że wbrew nieprzychylnym opiniom rola i znaczenie Organizacji w jej pierwszym i drugim stuleciu istnienia się nie zmieni, bo jej głównym celem jest ożywianie i dbanie o świat pracy.  Dyrektor Generalny MOP w tym roku w swoim raporcie wiele miejsca poświęcił ekologii, przypominając wiele międzynarodowych inicjatyw (m.in. Porozumienie Paryski, Zielona Inicjatywa, Agenda 2030), które bazują na modelu trójstronnym, stanowiącym podstawę funkcjonowania MOP. 
                     
                    Ryder podkreślał wielokrotnie, że rolą MOP jest dbanie o ożywianie gospodarki, tak by stawała się motorem do tworzenia godnych miejsc pracy i zrównoważonego rozwoju. Obserwując zmiany na rynku pracy dyrektor generalny podkreślał, że wymagają one wielu wspólnych wysiłków ze strony rządów, pracodawców i pracowników. Ten wysiłek powinien zostać podjęty w ramach istniejących ram dialogu społecznego.
                     
                    Ryder poruszył także kwestię migracji pracowników, która jest jednym z podstawowych obszarów zainteresowania MOP, a w ostatnich latach stała się również istotną kwestią polityczną. W tym roku jeden z komitetów pracujących w ramach Międzynarodowej Konferencji Pracy będzie wyłącznie poświęcony tej kwestii. Niezależnie od złożoności problemu konieczne jest - zdaniem Dyrektora Generalnego MOP - budowanie takich rozwiązań, które stworzą warunki do bezpiecznej, uporządkowanej i znormalizowanej migracji.
                     
                    Kończąc swoje wystąpienie Guy Ryder zaapelował do delegatów: "Dziś mamy wiele kryzysów i niepewności. Mamy też niekiedy różne wizje odnośnie ich przezwyciężenia, ale proszę Was, sięgnijcie do naszej Konstytucji i do Deklaracji Filadelfijskiej. Te dwa dokumenty powstały po dwóch najbardziej tragicznych doświadczeniach XX w. - I i II  wojnie światowej. Czy dziś mamy odwagę, by tak jak nasi poprzednicy zmierzyć się z nimi i je wspólnie rozwiązać? Czy potrzebujemy ponownie tak znaczącego kryzysu, by zrozumieć, że tylko razem możemy budować godną przyszłość. Pamiętajmy o tym".
                    W otwarciu obrad wziął także udział gość specjalny - Tabaré Vázquez, Prezydent Urugwaju, reprezentujący (jak wielokrotnie podkreślano) kraj, który w ostatnich latach zwycięsko zmierzył się z licznymi problemami politycznymi i ekonomicznymi i dziś może być stawiany za wzór pod względem funkcjonowania instytucji i kultury dialogu.
                     
                    Prezydent Urugwaju podkreślał, że sytuacja pracowników powinna być obiektem ciągłego zainteresowania wszystkich stron życia publicznego, bo to ona buduje przyszłość i rozwój. Vázquez uznał, że gwarantem tego rozwoju jest trójstronny dialog społeczny.
                     
                    W pierwszym dniu obrad rozpoczęły także działania komitety techniczne. Wiele nadziei wiąże się z pracami Komitetu ds. godnej pracy na rzecz pokoju i zdolności odbudowy, którego celem jest zakończenie dyskusji nad rewizją Zaleceniem nr 71 (dotyczącego zatrudnienia w okresie przechodzenia od wojny do pokoju z 1944 r.) i przedstawienie nowego zalecenia, które zostanie poddane pod głosowanie podczas sesji plenarnej 16 czerwca br. W komitecie pracuje przedstawiciel "Solidarności" Adam Gliksman, który został w pierwszym dniu powołany w skład biura Komitetu jak reprezentant krajów Europy środkowej i wschodniej.
                     
                    Rozpoczął również pracę Komitet ds. stosowania konwencji i zaleceń, którego zadaniem jest analiza praw pracowniczych na świecie w kontekście m.in. bezpieczeństwa zatrudnienia i ochrony. Wczoraj potwierdzono, że wśród 24 przypadków omawianych na komitecie znajdzie się również Polska w związku z informacjami na temat pracy przymusowej obywateli Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Dyskusja na ten temat odbędzie się najprawdopodobniej 7 czerwca br., a stanowisko NSZZ "Solidarność" przedstawi dr Ewa Podgórska-Rakiel z Działu Prawnego Komisji Krajowej.
                     
                    Adam Gliksman
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.