Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

XXI Międzynarodowa Spartakiada Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”

XXI Międzynarodowa Spartakiada Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”

16 - 17 czerwca odbędzie się Spartakiada na obiektach Ośrodka Wczasowego ,,DRESSO” w Sulejowie, koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Podczas tegorocznej Spartakiady rozgrywane będą następujące konkurencje:

1.            piłka nożna mężczyzn (zespoły 6 osobowe 2 x 12 min) boisko 650 m od ośrodka
2.            piłka siatkowa na piasku mężczyzn 5 zawodników – 2 boiska do 2 wygranych setów
3.            piłka siatkowa na piasku kobiet 4 zawodniczki – 1 boisko – do 2 wygranych setów
4.            rzut piłką do kosza - zespoły 3 osobowe w tym, co najmniej 1 kobieta
5.            tenis stołowy kobiet –  pawilon – 3 stanowiska (11 pkt)
6.            tenis stołowy mężczyzn – pawilon  – 3 stanowiska
7.            przeciąganie liny kobiet (zespoły 3 osobowe) - do dwóch wygranych
8.            przeciąganie liny mężczyzn (zespoły 5 osobowe) - do dwóch wygranych
9.            martwy ciąg - 10 kg mężczyzn
10.          martwy ciąg - 5 kg kobiet
11.          bieg przełajowy kobiet na 1000 m  - (max 2 zawodniczki z jednego zespołu)
12.          bieg przełajowy mężczyzn na 1500 m – (max 2 zawodników z jednego zespołu))
13.          sztafeta zakładów pracy (konkurencja rekreacyjna) - 2 kobiety + 2 mężczyzn 
14.          rzut lotką – zespoły 3 osobowe w tym, co najmniej 2 kobiety
15.          strzelectwo wiatrówka  :  pani i pan/ drużynowo/-
 
W Spartakiadzie uczestniczą drużyny sportowe z zakładów z całej Polski oraz drużyny z Ukrainy i Chorwacji. Impreza oprócz zmagań sportowych jest również okazją do rozmów i zabawy przy muzyce z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionych zakładów spożywczcyh.

Plakat _  XXI Międzynarodowej Spartakiady Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”

 

    13 czerwca spotkajmy się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej

    13 czerwca spotkajmy się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej

    W 30 rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny, w czasie której św. Jan Paweł II odwiedził w Gdyni ludzi morza (11 czerwca 1987 roku) oraz na gdańskiej Zaspie (12 czerwca 1987 roku) przemówił do całego świata pracy oraz sto lat po objawieniach Matki Bożej w Fatimie warto pochylić się z uwagą nad przesłaniami tych pamiętnych wydarzeń.

    Dlatego też ks. dr Sławomir Decowski, archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy zaprasza wszystkich ludzi pracy Wybrzeża i całej archidiecezji gdańskiej na dziękczynną mszę świętą. Odprawiona ona zostanie we wtorek 13 czerwca br. o godzinie 18 w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Gdańsku Żabiance.

    W trakcie uroczystego nabożeństwa dokonany będzie akt zawierzenia wszystkich pracujących i ich rodzin opiece Matki Bożej z Fatimy.

    W imieniu księdza Sławomira Decowskiego, zapraszającego na uroczystość, zachęcamy do udziału w mszy świętej a komisje zakładowe NSZZ „Solidarność” prosimy o wystawienie pocztów sztandarowych.  

    Jesteśmy to winni Świętemu Janowi Pawłowi II, Karolowi Wojtyle, wielkiemu orędownikowi naszej Sprawy.

    Przypominamy fragment tekstu homilii św. Jana Pawła II. Po latach słowa Ojca Świętego, wypowiedziane do ludzi morza w Gdyni, nadal zaskakują swoją nieprzemijającą aktualnością. Warto je sobie przypomnieć i przyswoić, by w codziennej działalności nie utrwalać fikcji, ale skutecznie upominać się o ludzi pracy.

    więcej na www.solidarnosc.gda.pl

     

     

      Podsumowanie kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”

      Podsumowanie kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”

      Ostatnia debata w TVP Info poświęcona była emeryturom i podsumowaniu kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

       - Sprzyja nam sytuacja w gospodarce i na rynku pracy. Mamy teraz rynek pracownika i dziś to pracodawca musi zachęcić pracownika do pozostania, ale i tak pracownik przed emeryturą ma 4-letni okres ochronny - mówiła Minister Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Minister podkreśliła, że Polacy teraz chcą sami wybierać i wiedzą najlepiej, co jest dla nich najważniejsze.

      Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" wyraził nadzieję, że podczas kampanii udało się trafić do młodych ludzi, którzy zaczynają rozumieć, że warto od początku dbać o składki emerytalne. Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta poinformował, że kampania realizowana przez Kancelarię Prezydenta, resort pracy i "Solidarność" będzie kontynuowana.
       

      Tutaj zobacz cały program na TVP Info

        Santo Subito dla Popiełuszki

        Santo Subito dla Popiełuszki

        Płomienne kazanie ojca Kazimierza Lubowickiego poruszyło serca wiernych zgromadzonych w kościele NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach.  Dolnośląska „Solidarność” uczciła siódmą rocznicę beatyfikacji kapłana i trzecią rocznicę ustanowienia przez  Ojca Świętego księdza Jerzego Popiełuszki patronem Związku.

        Módlmy się o szybką kanonizację polskiego męczennika, który sam chciał być blisko Boga i ludzi do Najwyższego przyciągał mówił od ołtarza kaznodzieja. Był kochany przez hutników, pracowników służby zdrowia, parafian z Żoliborza, Warszawy i z całej Polski. Będąc dzieckiem wstawał godzinę wcześniej, aby dojść do oddalonego o 5 km kościoła, bo był ministrantem. Jako kleryk przez dwa lata w kleryckiej jednostce bronił swojej wiary. Na pierwszej przepustce swoje kroki skierował do kościoła, aby po spowiedzi przyjąć Eucharystię. W dwunastym roku kapłaństwa został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

        Pamiętamy, „Solidarność” wywalczyła wszystkie soboty wolne, a dzisiaj mamy problem by obronić wolne niedziele. Zmienił się etos pracy, wyrosło nowe pokolenie, potrzebujemy świętego, który głośno powtarzał za Pismem świętym – nie daj się złu, ale zło dobrem zwyciężaj podkreślał kaznodzieja.

        Na zakończenie mszy świętej, w asyście pocztów sztandarowych, władz dolnośląskiej „Solidarności” liczna grupa wiernych modliła się o szybką kanonizację męczennika, a następnie zgodnie z kilkuletnią tradycją każdy mógł ucałować relikwię krwi kapłana, która jest przechowywana w specjalnej kaplicy.

        Tutaj posłuchaj kazania ojca Kazimierza Lubowickiego

         

        Region Dolny Śląsk

          II Forum Kobiet „Solidarności” w Łodzi

          II Forum Kobiet „Solidarności” w Łodzi

          9-10 czerwca pod hasłem „Kobieta łączy pokolenia” odbyło się w Łodzi II Ogólnopolskie Forum Kobiet „Solidarności”; Organizatorami Forum byli Krajowa Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” oraz Regionalna Sekcja Kobiet Ziemi Łódzkiej; Partnerami wydarzenia byli: Urząd Miasta Łodzi, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”; Patronat Honorowy nad Forum objęli: Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda; Patronat Medialny objęty został przez: Tygodnik Solidarność, Telewizję Polską Oddział Łódź oraz Radio Łódź.

          Oprócz 120 działaczek „Solidarności” z całej Polski w spotkaniu wzięli udział liczni goście: posłanka na Sejm RP Ewa Tomaszewska, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, doradca marszałka województwa łódzkiego Jolanta Chełmińska, z-ca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący Regionów NSZZ „Solidarność”: Środkowo-Wschodniego Marian Król i Częstochowskiego Jacek Strączyński, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Dariusz Kucharski oraz koordynatorka ds. Kobiet przy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Anna Wolańska. Z Regionu Ziemia Łódzka w Forum uczestniczyli przewodniczący Waldemar Krenc i sekretarz Ireneusz Wach.

          Konferencję prowadziły przewodnicząca Sekcji Krajowej Kobiet Joanna Kruk oraz przewodnicząca Regionalnej Sekcji Kobiet Ziemi Łódzkiej Jolanta Kamińska. W swoich wystąpieniach zaproszeni goście podkreślali rolę kobiety w życiu społecznym i zawodowym, zwracali uwagę na ich cechy charakteru: aktywność, umiejętność przewidywania, odwagę, siłę i wielkie serce.

          „To zaszczyt gościć na Łódzkiej Ziemi kobiety „Solidarności”. To duże przeżycie dla mojego pokolenia wrócić pamięcią do początku ruchu „Solidarności” - powitał kobiety z całej Polski wojewoda łódzki Zbigniew Rau . Z kolei przewodniczący łódzkiej „Solidarności” W. Krenc witając gości w Łodzi przypomniał, że w roku 1981 największy protest głodujących kobiet miał miejsce właśnie w naszym mieście. Tadeusz Majchrowicz w wystąpieniu przekazał pozdrowienia od przewodniczącego Piotra Dudy i nawiązał do akcji „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. 

          Słowo Boże do zebranych wygłosił duszpasterz ludzi pracy, kapelan łódzkiej „Solidarności” ks. Grzegorz Michalski. Ks. Grzegorz nawiązał do obchodzonej w czerwcu br. XXX rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi.

          Po wystąpieniach gości przedstawione zostały dwa referaty. W pierwszym pełnomocnik ds. równego traktowania przy Urzędzie Miasta Łodzi Monika Kamieńska zwróciła uwagę  na problem równości kobiet i mężczyzn. Drugi referat pod tytułem „Potencjał kobiecości – na czym polega nasza siła” wygłosiła dr hab. Dorota Merecz-Kot.

          II Ogólnopolskie Forum Kobiet połączono z obchodami 25 rocznicy powstania Krajowej Sekcji Kobiet NSZZ „Solidarność”. Z tej okazji, wiele z przybyłych działaczek zostało uhonorowanych Medalem 25-lecia KSK. Za wspieranie działań Sekcji Kobiet jedno z odznaczeń przypadło dla Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”. Pamiątkowy medal w imieniu przewodniczącego W. Krenca odebrał sekretarz ZR Ireneusz Wach.


          Region Ziemia Łódzka

           

            Zmiany na rynku pracy cudzoziemców

            Zmiany na rynku pracy cudzoziemców

            W niedzielę 11 czerwca br., niemal cała Unia Europejska otworzyła się na obywateli Ukrainy. Bezwizowy wjazd dotyczy osób mających biometryczne paszporty, bez prawa do swobodnego podejmowania pracy. Na granicach strefy Schengen może więc pojawić się około 2 milionów Ukraińców. W niedzielę przekroczyło ją 2,5 tys. Czy wymusi to na pracodawcach korektę w traktowaniu pracowników zza wschodniej granicy?

            Dwa ,miliony Polaków, fachowców w swoich dziedzinach, pracuje na Zachodzie. Powód? Dużo lepsze warunki płacy i stabilność życiowa. Ich miejsce zajmują pracownicy ze Wschodu. Pracodawcy, mimo wzrostu efektywności pracy, na podwyżki łatwo się nie godzą. Wolą zatrudniać tańszych pracowników – gości.

            Według danych za 2016 rok spośród ponad 900 tys. cudzoziemców „wychwyconych” w statystykach, wykonujących u nas jakieś zajęcie, tylko 178 tys. odprowadzało składki na ZUS. W pierwszym kwartale br. cudzoziemcy częściej już byli płatnikami składek. Jest tych płacących składki 320 tys.

            88 procent cudzoziemców zza wschodniej granicy pracuje na „umowach śmieciowych”.

            By podjąć zajęcie zarobkowe w Polsce wystarczy tzw. oświadczenie woli pracodawcy. Oczywiście nie mówimy o procederze nielegalnego zdobywania ofert, czy poboru haraczy za umożliwienie, czy „załatwienie roboty” w Polsce.

            W związku ze spodziewaną falą przyjazdów kto dzisiaj monitoruje skalę zatrudniania cudzoziemców na tzw. oświadczenia? Te bowiem wydają się pozostającymi zupełnie poza kontrolą. Co dalej dzieje się z przekraczającym granicę by podjąć pracę na oświadczenie – doprawdy nie wiadomo.

            Sytuację może uzdrowić system umów o pracę. Tutaj kłania się kompetencja wojewodów. Pomorski Urząd Wojewódzki jest organem wydającym zezwolenia na pracę cudzoziemców w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zezwolenia na pobyt czasowy, stały, pobyt rezydenta długoterminowego UE w oparciu o ustawę o cudzoziemcach.

            Wojewoda wydał w 2016 roku 7 861 zezwoleń na pracę na wniosek pracodawcy. W tym roku będzie ich więcej.

            – W okresie styczeń-maj bieżącego roku wojewoda wydał takich zezwoleń 4625. Należy jednak pamiętać, że istnieje tzw. jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę i tu trudno jest podać dokładną liczbę. Można przyjąć, że wykonywanie pracy stanowi około 80 procent przesłanek wydania zezwolenia na pobyt czasowy – informuje nas Jarosław Ziętkiewicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW.

            Oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy to już jednak sfera pracodawca – urząd pracy – przyszły pracownik. Na tzw. oświadczenia pracuje w Polsce około 650 tys. cudzoziemców. Szacuje się, że kolejne 300 tys. nie zalegalizowało w żadem sposób swojej pracy.

            – Oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi pracodawca składa w powiatowym urzędzie pracy, a zatem to starosta monitoruje zatrudnienie w oparciu o oświadczenie na terenie powiatu, zaś marszałek, poprzez Wojewódzki Urząd Pracy na terenie województwa – wyjaśnia Jarosław Ziętkiewicz i mówi nam, iż w roku 2016 wojewoda wydał 3009 decyzji o zezwoleniu na pobyt czasowy cudzoziemca, zaś w okresie styczeń-maj 2017 już 1213 decyzji.

            Można przyjąć, że ok. 80% spośród tych decyzji zostało wydanych, ponieważ cudzoziemiec podjął pracę na terenie naszego województwa, a zatem tę liczbę należy dodać do zezwoleń na pracę.

            Z jakich państw głównie rekrutują się pracownicy cudzoziemcy na Pomorzu?

            – Głównie z Ukrainy (ponad 70 proc.), ponadto z Chin, Wietnamu, Indii. Obywatele Mołdawii stanowią widoczną, ale też niezbyt liczną (w porównaniu do obywateli Ukrainy) grupę. Co ciekawe – w przypadku zezwoleń wydawanych przez wojewodę stosunkowo niewiele jest osób z Białorusi, Rosji, Armenii, Gruzji, czyli tych państw, których obywatele obok Ukraińców i Mołdawian mogą być zatrudniani w oparciu o oświadczenia – przypomina dyr. Jarosław Ziętkiewicz.

            Kolejny ważki temat to wypadki przy pracy, które są udziałem cudzoziemcówi tzw. praca na czarno. W 2016 roku jak informuje zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku Piotr Prokopowicz do OIP zgłoszono 11 zdarzeń (wypadków), w których poszkodowanych zostało 13 osób. W pierwszym kwartale 2017 roku zgłoszono już 6 zdarzeń, w których poszkodowanych zostało 7 cudzoziemców.

            W 2016 roku na ternie woj. pomorskiego inspektorzy pracy przeprowadzili 324 kontrole legalności zatrudnienia oraz wykonywania pracy przez cudzoziemców. Kontrole objęły 3 607 cudzoziemców. Nielegalne wykonywanie pracy, jak wynika z danych OIP, w 2016 roku powierzono na terenie woj. pomorskiego 1 402 cudzoziemcom, czyli więcej niż co trzeciemu skontrolowanemu przez inspektorów.


            www.solidarnosc.gda.pl

             

             

              Młodzi na rynku pracy w 2016 roku

              • Kategoria: Kraj
              Młodzi na rynku pracy w 2016 roku

              31 maja GUS opublikował opracowanie „Młodzi na rynku pracy w 2016 roku”. Raport pokazuje interesujący obraz młodych osób, które znalazły się na rynku pracy. W raporcie przeczytamy:

              • Populacja ludzi młodych w Polsce, czyli osób w wieku 15-34 lata, liczyła w II kwartale 2016 r. 9 518 tys. Ponad połowa z nich (59,3%), zarówno uczących się, jak i tych, którzy już zakończyli naukę, nie wykonywała żadnej pracy w okresie nauki w szkole, w której uzyskały najwyższy poziom wykształcenia.
              • Dla niespełna ¾ (73,4%) ogółu ludzi młodych pracujących podczas nauki praca stanowiła część programu realizowanego w ramach formalnego systemu edukacji, z tego w 95,1% przypadków była ona obowiązkową częścią programu nauczania.
              • Blisko połowa spośród osób młodych łączących pracę z nauką (tj. 45,6%) wykonywało wyłącznie niepłatną pracę Jedynie 28,9% tylko płatną. Pozostali, czyli 25,5% podejmowało zarówno pracę płatną, jak i niepłatną.
              • 67,9% badanych, w omawianym okresie nie było uczniami/studentami. Spośród nich 5,9% po uzyskaniu obecnego poziomu wykształcenia, rozpoczęło naukę w innej szkole w ramach formalnego systemu edukacji.
              • 96,9% ogółu młodych w wieku 15-34 lata nie otrzymało bądź nie potrzebowało w ciągu ostatnich 12 miesięcy wsparcia ze strony instytucji publicznych, ponieważ nie poszukiwało pracy. Tylko tj. 3,1% skorzystało z takiego wsparcia.
              • Osoby młode, które były pracownikami najemnymi, zapytano w jaki sposób znalazły aktualnie wykonywaną pracę główną. Spośród 4 760 tys. pracowników najemnych najwięcej, bo 44,5% osób znalazło pracę dzięki pomocy przyjaciół, znajomych lub rodziny. Drugim wskazywanym sposobem był bezpośredni kontakt z pracodawcą (26,9%).
              • 22,6% osób pracujących uznało, że uzyskane przez nich wykształcenie nie jest pomocne podczas wykonywania zadań służbowych w ich obecnym miejscu pracy. Przydatność zdobytego wykształcenia w wykonywaniu zadań służbowych stwierdziło 77,4% osób pracujących, jednocześnie ponad połowa z nich określiła stopień tej pomocy jako duży;
              • 94,3% młodych pracujących osób nie musiało zmienić swojego miejsca zamieszkania. Spośród osób, które zmieniły miejsce zamieszkania, 71,2% zmieniło miejsce zamieszkania w obrębie Polski, 24,4% – na obszarze Unii Europejskiej, a pozostałe osoby poza obszarem UE.
              • Ponad 1/3 osób niepracujących (tj. 35,3%) zadeklarowała skłonność do zmiany miejsca zamieszkania w celu znalezienia lub podjęcia pracy.

              Jakie można wysnuć wnioski? Stosunkowo niewiele młodych osób łączy naukę z pracą zawodową. Jeśli tak się dzieje, to okazuje się, że wynika to z wymogów programu nauczania. Tak więc niski jest poziom dobrowolnie podejmowanego zatrudnienia w czasie nauki. Może do tego zniechęcać fakt, że duża grupa osób za swoją pracę nie otrzymywała wynagrodzenia. Jednocześnie, zauważalne jest bardzo niskie zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji po zakończeniu edukacji na aktualnym poziomie. Znajduje to potwierdzenie także w innych źródłach. Niewiele osób korzystało ze wsparcia zapewnianego przez publiczne służby zatrudnienia (PUP, OHP, inne). Wynika to zapewne z tego, że jeśli potrzebują wsparcia to  szukają go u rodziny, przyjaciół lub znajomych. Ewentualnie, poszukują pracy na własną rękę, kontaktując się z pracodawcą.

              Ponadto, młodzi widzą przydatność zdobytej wiedzy w codziennej pracy (ciekawe co na to pracodawcy). Potwierdzają się dane dotyczące niskiej mobilności młodych. Znaczna grupa młodych pracowników znalazła pracę w miejscu zamieszkania i jedynie 1/3 osób niepracujących byłaby gotowa zmienić miejsce zamieszkania w celu podjęcia pracy. Co ciekawe, jeśli młodzi zmieniają miejsce swojego zamieszkania, to w przeważającej liczbie, dzieje się to w obrębie kraju. Jedynie ¼ wyjeżdża za granice. Dotychczas sądzono, że młodzi bardziej preferują przeprowadzkę za granicę niż do innego miasta.


              ms

               

               

                Pracownicy PKP Intercity będą zarabiać więcej

                Pracownicy PKP Intercity będą zarabiać więcej
                Od 1 lipca wzrosną wynagrodzenia w PKP Intercity S.A. Płace zasadnicze  pracowników spółki zwiększą się średnio o 130 zł brutto. – Szczegółowe zasady podziału środków przeznaczonych na podwyżki zostaną uzgodnione ze związkami zawodowymi – mówi przewodnicząca Solidarności w PKP Intercity Maria Sędek.
                 
                Podkreśla, że wzrosną także pochodne, m.in. 15-procentowa premia, wysługa  oraz dodatek za pracę w dni świąteczne oraz godziny nadliczbowe. – W PKP Intercity pochodne stanowią ponad 60 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Pracownik, którego podstawa zostanie podniesiona o 130 zł, otrzyma średnią  podwyżkę w wysokości przeszło 200 zł – zaznacza.
                 
                Porozumienie w sprawie wzrostu płac zostało podpisane przez organizacje związkowe oraz pracodawcę w listopadzie ubiegłego roku i zakończyło spór zbiorowy na tle płacowym, który został wszczęty w spółce w 2015 roku. Zgodnie z zapisami dokumentu, podwyżkami płac zasadniczych w wysokości średnio 130 zł objęta zostanie zdecydowana większość pracowników firmy. 
                 
                W ocenie przewodniczącej Solidarności w PKP Intercity oczekiwania strony związkowej i pracowników były większe. - Nie jesteśmy do końca usatysfakcjonowani.Chcielibyśmy, żeby pracownicy zarabiali więcej, bo na to zasługują. Jednak podczas rozmów z pracodawcą braliśmy pod uwagę sytuację spółki – mówi Maria Sędek. Podkreśla, że systemowych podwyżek wynagrodzeń nie było w firmie od 2014 roku 
                 
                PKP Intercity realizuje dalekobieżne przewozy pasażerskie. Spółka zatrudnia ponad 7 tys. pracowników i podzielona jest na 4 zakłady: Centralny, Zachodni, Północny oraz Południowy.
                 
                 
                www.solidarnosckatowice.pl
                 
                 
                 

                  "Solidarność" pisze do RIO w sprawie zamówień publicznych

                  • Kategoria: Kraj
                  "Solidarność" pisze do RIO w sprawie zamówień publicznych
                  "Instytucje publiczne powinny przyczyniać się do kreowania odpowiednich standardów etycznych na rynku pracy, a przede wszystkim powinny stać na straży obowiązującego prawa". Solidarność razem z Fundacją CentrumCSR.PL oraz Federacją Przedsiębiorców Polskich zwraca się do 16 Regionalnych Izb Obrachunkowych  o włączenie do działalności kontrolnej oraz edukacyjnej kwestii wymogu zatrudniania pracowników na umowę o pracę  w zamówieniach publicznych.
                   
                  Solidarność zwraca uwagę na niskie stosowanie przez jednostki samorządu terytorialnego wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w zamówieniach publicznych. Tymczasem niestosowanie tego wymogu powoduje rażące patologie w sposobie zatrudniania i wynagradzania pracowników. 
                   
                  "System zamówień publicznych często postrzegany jest nawet przez samych uczestników jako skomplikowany, pełen pułapek, a przede wszystkim jako korupcjogenny", podkreślają autorzy listu. Dlatego potrzebne są skuteczne narzędzia ustawowe, pozwalające na efektywną kontrolę zamówień od momentu ogłoszenia do zakończenia realizacji i rozliczenia finansowego. Instytucje publiczne powinny przyczyniać się do kreowania odpowiednich standardów etycznych na rynku pracy, a przede wszystkim powinny stać na straży obowiązującego prawa.
                   
                  Konieczna jest stała praca w zakresie podnoszenia świadomości i wrażliwości społecznej zamawiających.  „Solidarność” wspólnie z Fundacją CentrumCSR.PL oraz Federacją Przedsiębiorców Polskich prowadzi akcję nagłaśniania szczególnie rażących rozstrzygnięć w zamówieniach publicznych i wysyła tzw. „żółte kartki”. Potrzeba jednak więcej działań, które wyeliminują patologie z rynku zamówień publicznych. Jednym z nich powinna być działalności Regionalnych Izb Obrachunkowych, które powinny podjąć stosowne działania kontrolne oraz edukacyjne.
                   
                  hd

                    Solidarność żąda sektorowej płacy minimalnej dla kierowców

                    Solidarność żąda sektorowej płacy minimalnej dla kierowców
                    Unijny Pakiet Mobilności nie zastąpi potrzeby systemowego uporządkowania zasad wynagrodzeń polskich kierowców transportu drogowego  oceniają związkowcy i eksperci NSZZ Solidarność.
                     
                    31 maja 2017 r.  w ramach Pakietu Mobilności Komisja Europejska przedstawiła propozycję wniosku zmieniającego dyrektywę 2006/ 22/WE w odniesieniu  do wymogów w zakresie egzekwowania prawa oraz ustanawiającą szczegółowe zasady w odniesieniu do dyrektywy 96/71/ WE i dyrektywy 2014/ 67/ UE  dotyczące delegowania kierowców  w sektorze transportu drogowego. Projekt dostępny jest TUTAJ.  Spowodowało to żywiołową negatywną reakcję organizacji polskich przedsiębiorców transportu międzynarodowego, wskazujących że zmuszanie ich do stosowania zachodnioeuropejskich płac minimalnych wobec własnych pracowników stanowi obronę partykularnych interesów starych państw członkowskich UE.
                     
                    Wniosek Komisji przewiduje, że w sytuacji gdy delegowanie następuje w oparciu o art. 1 ust. 3 litera a  (czyli gdy przedsiębiorstwo deleguje pracowników na własny rachunek i pod swoim kierownictwem na terytorium innego państwa członkowskiego w ramach umowy zawartej między przedsiębiorstwem delegującym a odbiorcą usług) warunki zatrudnienia wskazane w art. 3 ust. 1 litera b i c (płatne urlopy roczne, minimalne stawki płacy) stosuje się o ile delegowany pracownik spędził w państwie przyjmującym co najmniej trzy dni. Innymi słowy delegowanie (związane z realizacją wszelkich wymogów wskazanych w art. 3 dyrektywy o pracownikach delegowanych)  ma miejsce niezależnie  od czasu, gdy mamy do czynienia z kabotażem oraz gdy delegowanie następuje w oparciu o art. 1 ust. 3 litera b (delegowanie w ramach grupy przedsiębiorstw) oraz litera c (poprzez agencje pracy tymczasowej). 
                     
                    - Rozumiem intencje, ale obawiam się, że propozycje Komisji mogą spotęgować istniejący chaos w odniesieniu do tego sektora. Przykładowo jeżeli w dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług pojawi się maksymalny okres delegowania (proponowany jest okres 24 miesięcy) po którym pracownik będzie podlegał prawu państwa przyjmującego, to w odniesieniu do kierowców pojawi się problem z określeniem prawa właściwego - zwraca uwagę Barbara Surdykowska, ekspert KK. – Kierowcom międzynarodowego transportu drogowego potrzebne są odrębne unijne rozwiązania socjalne dostosowane do specyfiki ich pracy, wysoce mobilnych pracowników. Wydaje się, że w UE wciąż brak woli politycznej do podjęcia tego wyzwania  – dodaje ekspertka.
                     
                    - Stan prawny dynamicznie się zmienia, nie wiemy jaki będzie ostateczny kształt zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych. Lepszym rozwiązaniem byłoby wskazanie wprost, że niezależnie od czasu przebywania w państwie przyjmującym kierowca transportu międzynarodowego jest pracownikiem delegowanym - wskazuje Tadeusz Kucharski, szef Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ Solidarność. –Dla nas najważniejsze jest pilne wypracowanie w Polsce innego, rzetelnego modelu wynagradzania kierowców. System niepodlegających składce na ubezpieczanie społeczne diet i ryczałtów powoduje, że przyszłe świadczenia emerytalne kierowców będą skandalicznie niskie. Kierowcy nie mają de facto prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego ani nie mogą korzystać ze zwolnienia lekarskiego ze względu na wysokość zasiłku chorobowego – dodaje przewodniczący.
                     
                    Sekcja postuluje wprowadzenie minimalnej płacy dla kierowców transportu krajowego i międzynarodowego oraz świadczenia kompensacyjnego (zastępującego obecne diety i ryczałty), którego wysokość będzie ulegać stopniowemu obniżeniu przy jednoczesnym wzroście płacy zasadniczej.  Ze Stanowiskiem Sekcji można zapoznać się TUTAJ.
                     
                    bs
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.