Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Nie żyje Roman Giedrojć Główny Inspektor Pracy

  • Kategoria: Kraj
Nie żyje Roman Giedrojć Główny Inspektor Pracy

W wieku 67 lat zmarł Roman Giedrojć Główny Inspektor Pracy. Kondolencje pogrążonej w smutku Rodzinie i pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy składa Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz przyjaciele z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Roman Giedrojć Główny Inspektor Pracy, polski polityk, członek Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego, poseł Akcji Wyborczej Solidarność Sejmu III Kadencji, przez wiele lat związany z Państwową Inspekcją Pracy, przyjaciel "Solidarności", odszedł dziś niespodziewanie do Domu Ojca.

Dziękujemy Ci Przyjacielu za wszystko. Spoczywaj w Pokoju. Kondolencje pogrążonej w smutku Rodzinie i pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy składają:

Przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda
Przyjaciele z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"

 

Roman Giedrojć pracował w Państwowej Inspekcji Pracy od 1985 roku. W latach 2006-08 roku był zastępcą głównego inspektora pracy. Wcześniej - od 1986 r. inspektor pracy, potem nadinspektor i kierownik słupskiego oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Koszalinie. Po zmianach administracyjnych - w OIP w Gdańsku.
 
W 1975 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera o specjalności technika motoryzacyjna i energetyka, był także absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu prawa pracy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kurs pedagogiczny dla nauczycieli w Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli w Słupsku.
 
Pełnił funkcję posła III kadencji z ramienia AWS. Należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, przystąpił także do Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego. W latach 1998–2001 był wiceprzewodniczącym Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. W latach 1998–2001 był wiceprzewodniczącym Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. W 2014 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat radnego sejmiku pomorskiego. W 2015 został liderem pomorskich struktur nowo powołanego Stowarzyszenia Chrześcijańsko-Narodowego. 4 lutego 2016 został powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na stanowisko głównego inspektora pracy.
 
Wykładał prawo pracy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz w Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania w Słupsku.

 

 

 

    Pamiętamy i dziękujemy za solidarność

    Pamiętamy i dziękujemy za solidarność
    21 sierpnia w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odbyło się podsumowanie projektu „Pamiętamy, dziękujemy za solidarność z Solidarnością”. Jego ideą jest przypomnienie o pomocy ludzi dobrej woli dla działaczy śląsko-dąbrowskiej Solidarności represjonowanych w stanie wojennym.
     
    Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie na budynku probostwa tablicy upamiętniającej działalność Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym, utworzonego przed 35 laty. – Komitet narodził się w tej parafii pod auspicjami biskupa robotników Herberta Bednorza. Pomagał nie tylko internowanym i uwięzionym, ale też ich rodzinom. Solidarność z Solidarnością, wspaniale pokazana przez działaczy biskupiego komitetu, doprowadziła do wolnej Polski. Teraz najważniejsze jest, by ideały Sierpnia oraz przesłanie, że solidarność to jeden z drugim, a nigdy jeden przeciwko drugiemu, były aktualne również dziś. Żeby solidarność nie dała się zwyciężyć nienawiści – mówił pod tablicą Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
     
    Przypomniał, że projekt „Pamiętamy, dziękujemy za solidarność z Solidarnością” zainicjowało przed 5 laty Porozumienie Katowickie 1980 – Stowarzyszenie na Rzecz Pamięci. Jak podkreślił przewodniczący, w jego realizację szczególnie zaangażowany był prezes stowarzyszenia Andrzej Rozpłochowski. W imieniu działaczy komitetu za ufundowanie tablicy podziękował obecny na uroczystościach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który również aktywnie działał w tej organizacji.
     
    Odsłonięcie tablicy poprzedziła uroczysta msza święta w intencji ofiarodawców i organizatorów pomocy dla regionu śląsko-dąbrowskiego. W homilii metropolita katowicki przypomniał, że utworzony 35 lat temu biskupi komitet zgromadził ludzi dobrej woli, którzy wnosili pokój w życie społeczne. Wskazał też, że w czasie kilkuletniej działalności ta organizacja pomogła kilku tysiącom represjonowanych.
     
    Podsumowanie projektu zilustrowała premiera filmu dokumentalnego pt. „Solidarni z Solidarnością” w reżyserii Adama Turuli, zaprezntowana w Domu Parafialnym. Tam również pokazana została wystawa Jana Jurkiewicza „Solidarni z Solidarnością. Wsparcie dla Solidarności śląsko-dąbrowskiej 1981-1989”. Ekspozycja przedstawia m.in. sylwetki osób z kraju i z zagranicy, pomagających represjonowanym w stanie wojennym. Wkrótce wystawa będzie prezentowana m.in. w szkołach w całej Polsce.
     
    Partnerami projektu „Pamiętamy, dziękujemy za solidarność z Solidarnością” są m.in. katowicki IPN, Stowarzyszenie Pokolenie i śląsko-dąbrowska Solidarność.
     
     
    www.solidarnosckatowice.pl
     
     
     
     

      Oświata żąda rzetelnych negocjacji

      Oświata żąda rzetelnych negocjacji

      Podczas zebrania Rady KSOiW NSZZ “Solidarność” 23 sierpnia w Warszawie związkowcy ponownie sformułowali swoje postulaty i przedstawili rządowi swoje żądania. Poniżej stanowisko Rady:

      Rada KSOiW NSZZ „Solidarność” negatywnie ocenia dotychczasowy przebieg negocjacji i uzgodnień ws. zmian statusu zawodowego nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.

      Dotychczasowy przebieg prac  uniemożliwił  merytoryczną dyskusję, wypracowanie rzetelnych i konkretnych propozycji poprawy  systemu oświaty, nie pozwolił na  wypracowanie satysfakcjonujących uzgodnień, a głos przedstawiciela NSZZ “Solidarność” w Komisji ds. Statusu Zawodowego nie został uwzględniony w najważniejszych dla nas sprawach:

      – zmiany systemu wynagrodzenia uwzględniającego znaczny wzrost płac,

      – zmiany systemu finansowania oświaty,

      – standaryzacji warunków pracy.

      Wobec powyższego żądamy uzgodnienia  konkretnego harmonogramu wprowadzania zmian w statusie zawodowym nauczyciela w terminie do 30.09.2017.

      Przypominamy, że od 2012 r. pogarszają się warunki życia nauczycieli i pracowników oświaty, którzy nie otrzymywali podwyżek, a obecnie nie korzystają ze wzrostu gospodarczego.

      W przypadku braku pozytywnych rozwiązań w wyżej wymienionych sprawach, a szczególnie dotyczących podwyżki wynagrodzeń od 1.01.2018 r. w wysokości co najmniej 15%, podejmiemy zdecydowaną akcję protestacyjną.


      KSOiW NSZZ „Solidarność”

       

       

       

        Apel ws. centralnych obchodów "Solidarności" w Lubinie

        Apel ws. centralnych obchodów "Solidarności" w Lubinie

        W 35. rocznicę tragicznych wydarzeń lubińskich, tegoroczne obchody podpisania porozumień sierpniowych odbędą się 31 sierpnia w Lubinie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina 1982 r.

        31 sierpnia 1982 r. władza komunistyczna dopuściła się w Lubinie zbrodni. W wyniku działań milicji i ZOMO tłumiących manifestację z okazji drugiej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych od kul zginęły 3 osoby (Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak), a kilkanaście zostało rannych.

        Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk apeluje do członków Związku o masowy udział w tych uroczystościach.

        Uroczystości rocznicowe 31 sierpnia rozpoczną się od złożenia kwiatów na cmentarzu komunalnym (ul. Cmentarna 1) o godz. 10.00. O godz. 11.00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (ul. Hugo Kołłątaja 4) odprawiona zostanie uroczysta msza święta, po której uczestnicy przejdą pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina 1982 r. (Wzgórze Zamkowe), gdzie o godz. 13.00 planowany jest apel poległych. W dalszej części wręczone zostaną odznaczenia państwowe. O 13.45 planowane jest wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po przemówieniach prezydent i przewodniczący KK złożą wieńce.


        Region Dolny Śląsk

          Zmiany w systemie emerytalnym: z OFE do pracowniczych planów kapitałowych

          • Kategoria: Kraj
          Zmiany w systemie emerytalnym: z OFE do pracowniczych planów kapitałowych

          Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska porozumieli się w sprawie zmian w systemie emerytalnym. We wrześniu projekt zmian m.in. w OFE ma trafić do konsultacji – poinformowała „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na źródło z otoczenia wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

          Potwierdza ten plan także minister pracy.

          - Trwają prace, by złożyć projekt ustawy do konsultacji – mówi Elżbieta Rafalska. Ogólny zarys likwidacji OFE i stworzenia pracowniczych planów kapitałowych pojawił się lipcu ubiegłego roku. Ministerstwo Rozwoju napotkało jednak opór resortu pracy, który chciał by całość zgromadzonych w OFE składek przyszłych emerytów przejął ZUS mówi minister Elżbieta Rafalska.  

          Z informacji „DGP” wynika, że wicepremier Morawiecki ostatecznie przekonał minister Rafalską do swojego projektu by 25 proc. zgromadzonych w OFE składek przejął państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszta trafi do instytucji, które zastąpią fundusze emerytalne.

          Mateusz Morawiecki pokazał swój Plan Budowy Kapitału. Jego jednym z podstawowych założeń jest likwidacja OFE.

          Przypomnijmy, że ogólny zarys likwidacji OFE i stworzenia pracowniczych planów kapitałowych pojawił się latem ubiegłego roku. Pisaliśmy o tym także w wywiadzie z wiceministrem Marcinem Zielenieckim.

          Jak pisze DGP Ministerstwo Rozwoju napotkało wówczas  opór resortu pracy, który chciał, by całość zgromadzonych w OFE składek przyszłych emerytów (ponad 177 mld zł) przejął ZUS.

          Jest to więc też sposób, aby storpedować zamiar i propozycje przeniesienia wszystkich zgromadzonych w OFE aktywów do ZUS.

          Jak podaje DGP resort rozwoju chce rozbudować III filar emerytalny i szuka w państwowej kasie pieniędzy na zachęty (na początek ok. 3 mld zł), które skłoniłyby do oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Minister Rafalska musiałaby się zgodzić aby uszczuplić budżet Funduszu Pracy i pokryć z niego część wydatków. A nie jest ona zwolenniczką finansowania zachęt dla oszczędzających z Funduszu Pracy, choć nie wyklucza zgody pod pewnymi warunkami.

          Wicepremier Morawiecki chce rozpocząć reformę systemu 1 lipca 2018 r., upatrując szansy na rozbudowę systemu dobrowolnego oszczędzania i pobudzenia inwestycji w kraju a nie poprzez pryzmat publicznego sytemu emerytalnego i finansów ZUS.

          Wicepremier Morawiecki ma ułatwione zadanie od kiedy ścisłe kierownictwo PiS i sam prezes Jarosław Kaczyński podczas kongresu partii w Przysusze wskazał na niego, jako na głównego decydenta w polityce gospodarczej.

          Czym są pracownicze plany kapitałowe (PPK)? Pracownik, jeśli przystąpi do PPK, zwiększy swoją składkę emerytalną o minimum 2 pkt proc., jeśli będzie chciał, może dodatkowo zadeklarować jej podniesienie. Pracodawca będzie musiał wyłożyć wtedy minimum 1,5 pkt proc. Zachęty do wejścia do systemu, które resort rozwoju szacuje na ok. 3 mld zł, ma pokryć budżet.


          ASG / www.solidarnosc.gda.pl

           

           

           

            Podwyżki w Plastic Omnium

            Podwyżki w Plastic Omnium
            Średnio o 267 zł brutto wzrosła płaca zasadnicza w Plastic Omnium w Gliwicach. O 200 zł brutto poszły również w górę stawki dla nowych pracowników. Porozumienie w sprawie podwyżek zostało podpisane 21 sierpnia przez przedstawicieli zarządu spółki i międzyzakładowej Solidarności. 
             
            Zgodnie z umową płacową wysokość wzrostu wynagrodzeń dla poszczególnych pracowników zróżnicowana będzie w zależności od ich stawek osobistego zaszeregowania.  Osoby nowo przyjęte do pracy zamiast dotychczasowych 2200 zł brutto dostaną na początek 2400 zł brutto. 
             
            Ze 150 zł brutto do 300 zł brutto wzrosła także premia jakościowa, ustanowiona od 1 lipca  dla całej załogi dzięki staraniom międzyzakładowej Solidarności. Jak przewodnicząca związku Joanna Kaznowska, podwyżka tego świadczenia była możliwa kosztem zmniejszenia puli środków na nagrody stażowe.  –  Wprowadzając premię jakościową pracodawca zobowiązał się, że do końca roku będzie ona obligatoryjnym elementem płacy zasadniczej. W tej sytuacji jej podwyżka jest dla ludzi bardziej korzystnym rozwiązaniem niż wyższe nagrody stażowe – tłumaczy przewodnicząca. 
              
            Jak informuje Joanna Kaznowska, propozycja podwyżki płac w gliwickiej spółce wyszła od  pracodawcy. Jego decyzję podyktowały liczne odejścia pracowników z zakładu. O zaopiniowanie wysokości proponowanego wzrostu wynagrodzeń zarząd zwrócił się do Solidarności, jedynego związku zawodowego w spółce. – Naszym zdaniem podwyżki są zadowalające. Liczymy, że dodatkowe pieniądze pozwolą zatrzymać pracowników w firmie. Mamy też nadzieję, że oferta podwyżki dla osób dopiero rozpoczynających pracę przyciągnie do spółki nowych ludzi – podkreśla przewodnicząca. Dodaje, że najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dwóch tygodni podobne porozumienie płacowe podpisane zostanie w bliźniaczej spółce Plastic Omnium Auto Exteriors w Kleszczowie.
             
            Gliwicka spółka Plastic Omnium zatrudnia blisko 500 pracowników. Produkuje zderzaki i akcesoria samochodowe. Należy do francuskiego koncernu Plastic Omnium.
             
             
            www.solidarnosckatowice.pl
             

              Krzyże Wolności i Solidarności w Sali BHP

              Krzyż Wolności i Solidarności

              Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, która odbędzie się 24 sierpnia br. (w czwartek) o godzinie 17.00 w Sali BHP w Gdańsku (ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 6).

              W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokona prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, natomiast uroczystość poprowadzi dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

              Krzyżami Wolności i Solidarności odznaczeni zostaną: Aleksandra Bakiera, Roman Andrzej Bielecki, Antoni Chrzanowski, Ryszard Stanisław Czajkowski, Marek Czernik, Franciszek Dycha, Lech Dziarkowski, Julian Filip, Zenon Formella, Irena Gasperowicz, Józef Hołownia, Teresa Juszczak, Jerzy Kmiecik, Andrzej Paweł Kołakowski, Kazimierz Kortoniuk, Barbara Danuta Kozicka, Edward Lipkowski, Józef Lis, Dariusz Lubrzycki, Andrzej Malinowski, Krzysztof Mazur, Mariusz Muskat, Adam Nowak, Roman Pączek, Marek Przybytniak, Aniceta Ryznar-Wasak, Igor Zbigniew Strzok-Lewicki, Tadeusz Szczudłowski, Dariusz Tłoczyński, Władysław Jerzy Trzciński, Marian Tyszka, Irena Zagrabska, Małgorzata Grażyna Zwiercan; pośmiernie: Zbigniew Edmund Fierka, Ryszard Grabowski, Bolesław Konopka, Jadwiga Krawczyk, Anna Maria Kurska (odznaczenie odbiera syn Jacek Kurski), Wiesława Irena Kwiatkowska (odznaczenie odbiera córka Małgorzata Sokołowska).

              Biogramy odznaczonych dostępne będą niebawem na stronie internetowej IPN.

              Wstęp wolny. Zapraszamy.


              www.solidarnosc.gda.pl

                Kto zyska, a kto straci?

                Kto zyska, a kto straci?
                1 września w województwie śląskim zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa. W lipcu podobny dokument wszedł w życie w Małopolsce. W ocenie Polskiej Grupy Górniczej uchwały samorządów wyeliminują z rynku ok. 2,5 mln ton węgla produkowanego w polskich kopalniach. Tę lukę zapełni surowiec z importu. 
                 
                Uchwały zakazują stosowania najbardziej szkodliwych dla środowiska paliw, jednocześnie nakazując stopniową wymianę przestarzałych instalacji grzewczych. Jednak jak wskazuje Polska Grupa Górnicza dokumenty przygotowane przez samorządowców eliminują z rynku ogrzewnictwa indywidualnego nie tylko najbardziej szkodliwe dla środowiska muły węglowe i tzw. flotokoncentraty, ale również wysokiej jakości miały węglowe oraz tzw. węgiel gruby, czyli sortymenty znacznie tańsze od preferowanych w uchwałach antysmogowych groszków.
                 
                Zarówno pracodawcy z branży górniczej jak i związki zawodowe zgadzają się z celem uchwał antysmogowych, jakim jest poprawa jakości powietrza i wyeliminowanie zjawiska tzw. niskiej emisji. Jednak szczegóły uchwał budzą spore wątpliwości. Przede wszystkim w dokumentach przyjętych przez sejmiki wojewódzkie na Śląsku i w Małopolsce zabrakło okresów przejściowych, dających czas na dostosowanie się do nowych wymogów producentom węgla oraz systemu wsparcia finansowego dla obywateli na wymianę starych instalacji grzewczych. – Uchwały antysmogowe uderzą przede wszystkim w najbiedniejszych. Zastosowanie innych, droższych paliw czy wymiana urządzeń grzewczych na nowocześniejsze to potężne koszty. Większości gospodarstw nie stać na ich samodzielne sfinansowanie. Potrzebne jest systemowe wsparcie w postaci dopłat i rekompensat, co postulowaliśmy od dawna chociażby w ubiegłorocznej opinii Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach do założeń uchwały antysmogowej. Niestety nasze sugestie nie zostały wzięte pod uwagę – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
                 
                10 sierpnia Polska Grupa Górnicza poinformowała, że w związku z wejściem w życie uchwał antysmogowych podjeła decyzję o wycofaniu mułów i flotokoncentratów z oferty sprzedażowej dla sektora komunalno-bytowego. Jednocześnie spółka wskazuje, że obecnie nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości sortymentów węgla spełniających wymogi zawarte w uchwałach.
                 
                PGG przygotowuje się do modernizacji zakładów przeróbki mechanicznej węgla, aby zwiększyć produkcję groszków, czyli paliwa dopuszczonego w uchwałach antysmogowych do użytku w ogrzewnictwie indywidualnym. Realizacja tych inwestycji wymaga jednak czasu – w ocenie spółki nawet do półtora roku. Jak wskazuje PGG, w tym okresie rodziny ogrzewające swoje domy węglem będą skazane na opał z importu.
                 
                Import węgla do naszego kraju rośnie z roku na rok. Jak podało na początku sierpnia Ministerstwo Energii w okresie od stycznia do maja bieżącego roku sprowadzono do Polski 3,8 mln ton tego surowca, czyli o 0,5 mln ton więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. – Solidarność od wielu lat zgłasza postulat dotyczący ograniczenia importu, zwłaszcza niskiej jakości surowca zza wschodniej granicy. Ani poprzedni, ani obecny rząd nie zdołał tego postulatu zrealizować. Przykre jest, że uchwały antysmogowe zamiast osłabiać, jeszcze ten import wzmacniają, kosztem rodzimych producentów, którzy płacą podatki w naszym regionie i dają pracę jego mieszkańcom – podkreśla Dominik Kolorz.
                 
                 
                www.solidarnosckatowice.pl
                 

                  Porozumienie w Hucie Łaziska i Re Alloys

                  Porozumienie w Hucie Łaziska i Re Alloys
                  Od 1 września płace zasadnicze pracowników fizycznych Huty Łaziska oraz spółki Re Alloys wzrosną od 200 do 300 zł brutto. Z kolei pracownicy umysłowi w obu firmach dostaną podwyżkę w wysokości od 100 do 200 zł – to najważniejsze punkty porozumienia płacowego podpisanego 3 sierpnia przez związki zawodowe i zarządy obu firm. 
                   
                   - Udało się wypracować kompromis, z którego jesteśmy zadowoleni. To porozumienie wypełnia zdecydowaną większość postulatów zgłoszonych w sporze zbiorowym – mówi Danuta Danielczyk, przewodnicząca międzyzakładowej organizacji związkowej NSZZ Solidarność w Hucie Łaziska, która zasięgiem swojego działania obejmuje również spółkę Re Alloys. Dodaje, że zgodnie z zapisami porozumienia, pracownicy którzy w okresie trwania sporu zbiorowego otrzymali  indywidualne podwyżki w mniejszej wysokości, niż ta wynikająca z dokumentu podpisanego 3 sierpnia, dostaną odpowiednie wyrównanie. 
                   
                  Wzrost wynagrodzeń zasadniczych był głównym żądaniem strony związkowej. - Na  ten element kładliśmy największy nacisk podczas rozmów z przedstawicielami pracodawców. Wszelkiego rodzaju premie zawsze są niepewnym składnikiem wynagrodzenia. Pracownik raz może je otrzymać, a innym razem już nie i nie zawsze ma na to wpływ. Natomiast wynagrodzenie zasadnicze jest stałe. Wraz z nim rosną również pochodne – tłumaczy przewodnicząca.
                   
                  Poza podwyżkami płac strony uzgodniły również zasady systemu premiowego na drugą połowę 2017 roku. Ponadto związkom zawodowym udało się wynegocjować dodatkowy odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego sfinansowane będą świadczenia dla pracowników z okazji Dnia Hutnika oraz Świąt Bożego Narodzenia. - Uzgodnienie wysokości tych bonusów będzie przedmiotem odrębnych rozmów, których rozpoczęcie zostało zaplanowane na listopad – zaznacza przewodnicząca międzyzakładowej „S”. 
                   
                  Porozumienie podpisane 3 sierpnia kończy spory zbiorowe trwające w Hucie Łaziska i Spółce Re Alloys od września ubiegłego roku. Jak  wskazuje Danuta Danielczyk, przez długi okres stronom nie udawało się dojść do zbliżenia stanowisk. Dopiero rozmowy z udziałem mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej umożliwiły osiągnięcie kompromisu. – W trakcie negocjacji przekonywaliśmy pracodawców, że podwyżki to jedyny sposób, aby zatrzymać pracowników w firmie. Dobra sytuacja na rynku pracy sprawia, że od jakiegoś czasu ludzie zaczęli się zwalniać i szukać innego, lepiej płatnego zajęcia. Traciliśmy świetnych fachowców, a znalezienie chętnych do pracy z odpowiednimi kwalifikacjami na ich miejsce jest obecnie bardzo trudne – mówi przewodnicząca Solidarności w Hucie Łaziska i Re Alloys. - Negocjacje trwały bardzo długo i pracownicy powoli tracili cierpliwość. Gdyby mediacje w ramach sporów zbiorowych zakończyły się fiaskiem, kolejnym etapem byłyby akcje protestacyjne do strajku włącznie. Na szczęście udało nam się dogadać przy stole negocjacyjnym, co jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców – dodaje Danuta Danielczyk. 
                   
                  Huta Łaziska i spółka Re Alloys specjalizują się w produkcji żelazostopów wykorzystywanych w procesach stalowniczych i odlewniczych. Łącznie obie firmy zatrudniają ponad 400 pracowników. 
                   
                   
                  www.solidarnosckatowice.pl
                   
                   

                    Uroczystość rocznicowa na gdańskich Siedlcach

                    Uroczystość rocznicowa na gdańskich Siedlcach

                    Zachęcamy do udziału w uroczystościach rocznicowych, które odbędą się w niedzielę 13 sierpnia 2017 w kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu, o godz. 13 (Gdańsk-Siedlce, ul. Kartuska 186).

                    Poczty sztandarowe naszego Związku będą mile widziane. W koncelebrowanej mszy świętej będzie uczestniczył i homilię wygłosi ks. prałat dr Henryk Jankowski, przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ten sam, który 19 października 1984 roku, wraz z bł. ks. Jerzym, patronem naszego Związku, odprawiał mszę świętą w Bydgoszczy.

                    Po tamtym nabożeństwie, wieczorem 19 października 1984 r,. funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, przebrani w mundury milicjantów z „drogówki”, zatrzymali fiata, którym powracał z bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Warszawy ks. Jerzy.

                    Bł. ks. Jerzy Popiełuszko zapłacił cenę życia za głoszenie prawdy.


                    www.solidarnosc.gda.pl

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.