Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Pracownicy zyskają większą ochronę. UE wprowadza zmiany

Pracownicy zyskają większą ochronę. UE wprowadza zmiany

Wzbudzająca w ostatnim czasie wiele kontrowersji nowa dyrektywa o pracownikach delegowanych to jeden z elementów tzw. Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.

Przedstawiony w kwietniu przez Komisję Europejską dokument ma wzmocnić społeczny wymiar UE. I choć jego koncepcja powstała przede wszystkim z myślą o strefie euro, to przyłączyć się może każdy kraj członkowski.

To bardzo potrzebne i długo wyczekiwane przez ruch związkowy działanie.

- Ten filar jest wyczekiwany, ma on stanowić kompas, mapę drogową. To nie są uprawnienia indywidualne, na który możemy oprzeć indywidualne roszczenia. To jest plan działań dla Unii w zakresie sfery socjalnej - mówi Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Ochrona dla wszystkich pracowników

Europejski Filar Praw Socjalnych składa się z 20 głównych zasad w trzech rozdziałach: Dostęp do rynku pracy, Sprawiedliwe warunki pracy, Bezpieczeństwo socjalne i inkluzja. Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia 24, wśród nich znalazł się postulat tych samych praw, niezależnie od formy zatrudnienia.

- Komisja Europejska dostrzega, że jest coraz większa liczba osób pracujących w znaczeniu ekonomicznym, czyli aktywnych na rynku pracy, ale nie objętych ustawodawstwem chroniącym pracowników. Komisja Europejska wskazuje jako przykład umowy cywilno-prawne w Polsce, ze względu na ich skalę. Jest to przykład wymykania się ze struktur ochrony socjalnej – mówi Barbara Surdykowska.

Kryzys obnażył słabości systemu

Jednym z bodźców do stworzenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych był kryzys finansowy, który rozpoczął się w 2007 roku.

- Okres kryzysu pokazał, że szczególnie w strefie euro potrzebne jest budowanie wspólnych struktur. Mówi się o dodatkowym ubezpieczeniu od bezrobocia. Jest duża konieczność budowania wspólnych mechanizmów – dodaje.

Filarowi będzie poświęcony szczyt społeczny na rzecz sprawiedliwego zatrudnienia i wzrostu gospodarczego, który odbędzie się 17 listopada 2017 r. w Göteborgu.

Tutaj posłuchaj całej audycji

 

 

    Pierwsze pozytywne decyzje ws. świadczenia 400+ w Regionie Wielkopolska Południowa

    Pierwsze pozytywne decyzje ws. świadczenia 400+ w Regionie Wielkopolska Południowa

    Jan Marciniak otrzymał Decyzję Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającą status działacza opozycji oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych.

    Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych weszła w życie 31 sierpnia br., a już pojawiły się pierwsze decyzje w tej sprawie. Pierwszą osobą, która poinformowała Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa  o otrzymaniu Decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającej status działacza opozycji oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych jest Jan Marciniak, mieszkaniec Kalisza. Pan Marciniak otrzymał odznakę honorową za Zasługi  dla Niepodległości oraz legitymację  „ Działacza opozycji oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych”. Dokumenty te uprawniają do korzystania z  kilku przywilejów m.in.  do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Osoby represjonowane otrzymują także dożywotnie świadczenie w wysokości 400 zł.

    Jan Marciniak, ur. 28 X 1939 w Szczytnikach k. Kalisza. Ukończył ZSZ w Łodzi (1954). 1960-1989 pracownik Fabryki Wyrobów Runowych Runotex w Kaliszu. 9-14 IX 1980 współinicjator strajku w Runoteksie, przewodniczący KS; od IX 1980 w „S”, współorganizator „S” w Runoteksie; w 1981 członek Zarządu Okręgu „S” w Kaliszu, w VI i VI/VII 1981 delegat na I WZD (Województwa Kaliskiego) Regionu Wielkopolska Południowa.

    więcej na tysol.pl

      Zapraszamy na pikietę – 16 września „w samo południe”

      Zapraszamy na pikietę – 16 września „w samo południe”

      Wiek emerytalny to nasze prawo i decyzja. Nie zgadzamy się na ingerencję unijnych urzędników w decyzje polskich obywateli. Dlatego 16 września odbędzie się przed warszawską siedzibą Komisji Europejskiej pikieta protestacyjna, przeciwko działaniom unijnych urzędników w sprawie polskiego wieku emerytalnego.

      Pikieta odbędzie się w Warszawie przed siedzibą KE przy ul. Jasnej 14-16 (na rogu ul. Jasnej i Świętokrzyskiej). Początek godz. 12.00.

      Wszelkie sprawy organizacyjne związane z wyjazdem należy ustalać bezpośrednio ze swoim Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność”.

      ml

        Komisja Europejska zaniepokojona różnicą w wieku emerytalnym w Polsce

        Komisja Europejska zaniepokojona różnicą w wieku emerytalnym w Polsce

        Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie jest albo równy, albo w trakcie zrównywania. Unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen napisała w tej sprawie do przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy informując, że KE podejmuje stosowne działania, jeżeli to jest niezbędne do zapobiegania dyskryminacji. O sporze w sprawie wieku emerytalnego w Polsce mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Surdykowska z biura eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”.

        Pod koniec lipca wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans stwierdził, że niższy wiek emerytalny kobiet narusza unijne przepisy o dyskryminacji. Wypowiedź Timmermansa wywołała ostrą reakcję „Solidarności”, która o obniżenie wieku emerytalnego zabiegała od lat. Związek skierował w tej sprawie pismo do szefa KE Jeana Claude'a Junckera, w którym pytał, czy opinia wiceprzewodniczącego jest oficjalnym stanowiskiem KE i czy Komisja kwestionuje tym samym całą nowelizację w sprawie wieku emerytalnego.

        Zdaniem Barbary Surdykowskiej różnice w wieku przechodzenia na emeryturę są uprzywilejowaniem wyrównawczym. – Trybunał Konstytucyjny w 2010 roku uznał, że różny wiek emerytalny jest zgodny z polską konstytucją. Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przez kobiety wpisuje się w system prawa antydyskryminacyjnego. Takie uprzywilejowanie wyrównawcze ma rekompensować kobietom ich obowiązki związane z rodzicielstwem – powiedziała ekspertka.

        Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 moment przejścia na emeryturę powinien być swobodnie wybrany przez jednostkę. – Osoba powinna z osiągnięciem wieku emerytalnego mieć możliwość podjęcia swobodnej decyzji o dłuższej aktywności na rynku pracy. Trwają kampanie medialne dotyczące wolnego wyboru, które mają spowodować, że ten wybór będzie racjonalny – mówiła Surdykowska.

        Od 1 października wchodzi reforma emerytalna, zgodnie z którą kobiety uzyskają prawo do emerytury od 60. roku życia, a mężczyźni od 65.

        Tutaj cała audycja

         

          Agencja Moody's zdecydowanie podnosi prognozy PKB dla Polski

          • Kategoria: Kraj
          Agencja Moody's zdecydowanie podnosi prognozy PKB dla Polski

          Jedna z największych na świecie agencji ratingowych prognozuje, że polska gospodarka urośnie w tym roku o 4,3%. Jest to znakomita wiadomość i bardzo duża zmiana, gdyż wcześniejsze szacunki wskazywały na wzrost na poziomie 3,2%.

          Agencja ponadto obniżyła oczekiwania co do deficytu sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB z 2,9 proc. poprzednio.
           

          Silniejszy od oczekiwań wzrost w Polsce oraz sytuacja fiskalna są korzystne dla wiarygodności kredytowej (credit positive)


          - napisali analitycy Moody's.
           

          Spodziewamy się, że pozytywne momentum w gospodarce utrzyma się przez resztę tego roku. 


          - czytamy w raporcie. Eksperci szacują w nim, że wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną. Spodziewają się także odbicia w inwestycjach, dzięki korzystnym warunkom w otoczeniu zagranicznym i wyższym napływom funduszy z Unii Europejskiej.

          źródło: wpolityce.pl

           

           

           

            [VIDEO] 37 rocznica Porozumień Sierpniowych w Gdańsku

            [VIDEO] 37 rocznica Porozumień Sierpniowych w Gdańsku

            Kilka tysięcy ludzi z "Solidarności" wzięło udział w kulminacyjnych punktach programu 37 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku.

            Piotr Duda przebywał tego dnia w Lubinie, a do uczestników gdańskich uroczystości skierował list, który przed bramą nr 2 odczytał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” Bogdan Kubiak. „To nie my odeszliśmy od ludzi, to uważających się za ludzi Solidarności odeszło od nas. Wielu próbuje wykazać dzisiaj, że była jakaś pierwsza i druga Solidarność. A ja pytam, kiedy skończyła się pierwsza, a zaczęła druga? I odpowiadam – nigdy się nie skończyła! NSZZ Solidarność powstał w sierpniu 1980 roku i nieprzerwanie trwa do dzisiaj. Jeden i ten sam. Dumnie trzyma swoje sztandary, jest depozytariuszem i kontynuatorem sierpniowego dziedzictwa” – napisał m.in. Piotr Duda.

            pm

             

             

             

              Nowy układ zbiorowy w spółce MSE

              Nowy układ zbiorowy w spółce MSE
              Związki zawodowe działające w Mining Services and Engineering (MSE) w Czechowicach Dziedzicach, siostrzanej spółce PG Silesia wynegocjowały z pracodawcą nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Dokument podpisany 29 sierpnia zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.
               
              – Negocjacje były bardzo długie, bo trwały od początku roku, ale efekt końcowy jest zadowalający. W nowym układzie udało się zapisać wszystkie najważniejsze dla pracowników świadczenia. Nikt nie straci na wynagrodzeniu. Dodatkowo pracownicy zyskają większą stabilizację – mówi Dariusz Gierek, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Węglokoks Energia, która zasięgiem swojej działalności obejmuje również pracowników MSE. 
               
              Jak wskazuje przewodniczący, ze względu na specyficzny profil działalności spółka MSE zatrudnia pracowników na bardzo różniących się od siebie zasadach. - W 2014 roku MSE kupiła od Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej Zakład Ciepłownicy Silesia, który zaopatruje w energię cieplną kopalnie Silesia oraz okolicznych mieszkańców. Przy pracach związanych z produkcją i dystrybucją ciepła, a także z realizacją innych zadań na powierzchni PG Silesia zatrudnionych jest ok. 30 osób. Z kolei pozostali pracownicy firmy w liczbie ok. 70 osób wykonują różnego rodzaju pracę pod ziemią. O ile pierwszą grupę pracowników obowiązywały dotychczas zapisy „starego” układu zbiorowego z Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej, to warunki zatrudnienia  pozostałych pracowników spółki regulował jedynie regulamin wynagradzania. W nowym ZUZP warunki zatrudnienia wszystkich pracowników MSE zostały ujednolicone – tłumaczy Dariusz Gierek. 
               
              Najważniejsze zapisy nowego Zakładowego Układu Zbiorowego w MSE dotyczą włączenia do stawek zasadniczych wszelkiego rodzaju dodatkowych składników wynagrodzenia, które nie wynikają bezpośrednio z przepisów Kodeksu pracy. – Chodzi m.in. o nagrodę z okazji  Dnia Energetyka oraz nagrodę roczną potocznie zwaną czternastą pensją. Takie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze dla pracowników i zapewnia im większą stabilizację. Jak mogliśmy obserwować w ostatnich latach, chociażby na przykładzie spółek węglowych, wszelkie dodatkowe elementy wynagrodzenia pracodawcy mogą czasowo zawiesić lub w ogóle zlikwidować. Natomiast, gdy są one włączone do stawki zasadniczej, pracownik ma pewność, że je otrzyma. Ponadto wraz z wzrostem stawki zasadniczej rosną również wszelkie jej pochodne – wskazuje Dariusz Gierek. 
               
              29 sierpnia przedstawiciele związków zawodowych i pracodawcy podpisali również dwa porozumienia dodatkowe, gwarantujące pracownikom MSE utrzymanie należnych świadczeń w okresie przejściowym, do momentu wejścia w życie nowego ZUZP. - Dotyczą one pracowników, którzy przeszli do MSE z Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej. Pierwsze z tych porozumień gwarantuje tym osobom obowiązywanie zapisów „starego” układu zbiorowego do momentu wejścia w życie nowego ZUZP. Z kolei drugie porozumienie przewiduje utrzymanie dotychczasowych zasad dotyczących wypłaty bonów za posiłki profilaktyczne do końca roku. Natomiast od pierwszego stycznia 2018 roku to świadczenie zostanie włączone do stawek zasadniczych – mówi przewodniczący. 
               
              Mining Services and Engineering w Czechowicach-Dziedzicach, podobnie jak PG Silesia należy do czeskiej grupy EPH, prowadzącej działalność w zakresie produkcji i dystrybucji energii oraz ciepła.
               
               
              www.solidarnosckatowice.pl
               
               
               
               

                35. Pielgrzymka Ludzi Pracy 16-17 września

                35. Pielgrzymka Ludzi Pracy 16-17 września

                Kolejna, 35 już Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbędzie się w tym roku w dniach 16-17 września. Głównym organizatorem centralnych uroczystości będzie Region Podbeskidzie.

                Program uroczystości:

                Sobota, 16.09.2017 r.

                godz. 15.00 – Punkt informacyjny Regionu Podbeskidzie na Jasnej Górze

                godz. 17.00 – Składanie kwiatów pod pomnikiem Bł. Ks. Jerzego  (Aleja Sienkiewicza)

                godz. 19.00 – Msza Św. na szczycie – przewodniczy Jego Ekscelencja Ks. Biskup Roman Pindel

                godz. 21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu retransmitowany przez Radio Maryja, prowadzenie: Jego Ekscelencja Ks. Biskup Roman Pindel

                godz. 21.45 – Droga Krzyżowa na wałach, rozważania: Region Podbeskidzie

                 

                Niedziela, 17.09.2017 r.

                godz. 00.00 – Msza Święta w Bazylice koncelebrowana przez duszpasterzy Ludzi Pracy, prowadzenie i homilia: Ks. Prałat Józef Oleszko

                godz. 1.00 – 4.30 – Czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu (Region Podbeskidzie)

                godz. 7.00 – Droga Krzyżowa na Wałach – rozważania prowadzą: Region Środkowowschodni i Region Podkarpacie

                godz. 9.15 – Modlitwa Różańcowa ze szczytu Jasnej Góry – prowadzi Ks. Prałat Józef Oleszko

                godz. 10.00 – Koncert w wykonaniu zespołu regionalnego “Grojcowianie”

                godz. 10.40 – Wystąpienie Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy

                godz. 11.00 – Uroczysta Msza Święta na szczycie Jasnej Góry- przewodniczy Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Józef Kupny, homilię wygłosi Jego Ekscelencja Ks. Biskup Roman Pindel

                Tutaj pobierz plakat na XXXV Pielgrzymkę Ludzi Pracy

                 

                  Już nie apeluję, ale żądam ograniczenia handlu w niedzielę

                  • Kategoria: Kraj
                  Już nie apeluję, ale żądam ograniczenia handlu w niedzielę

                  – Projekt jest od roku czasu jest parlamencie i nie może znaleźć swojego pozytywnego finału – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 37. rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich. Wcześniej odbyła się msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościołą, później złożono kwiaty pod pomnikiem Porozumień Jastrzębskich.

                  Przewodniczący przypomniał, że postulat wolnych sobót o który walczyły strajkujące załogi w roku 1980 r. wpisuje się w oczekiwanie ograniczenia handlu w niedzielę. Nazwał paradoksem, że dzisiaj już nie tylko o soboty, ale również o wolne niedziele trzeba walczyć. To również deklaracja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, z której ta partia powinna się wywiązać.

                  Odnosząc się do samych porozumień Duda stwierdził, że są one nadal aktualne i dla Solidarności stanowią testament do realizacji. Przypomniał m.in. wiek emerytalny, wprowadzenie minimalnych stawek godzinowych czy wyższą płacę minimalną.

                  - To my związkowcy z Solidarności, wspólnie z rządzącymi wprowadziliśmy to w życie. I to jest najlepsze podziękowanie dla tych wszystkich którzy w 1980 r. walczyli o tę sprawiedliwość społeczną.

                  28 sierpnia 1980 roku stanęła jastrzębska kopalnia Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka). W kolejnych dniach protesty objęły cały region.

                  – Dopóki Gierek miał za sobą Śląsk, to mógł przeciągać sprawy na Wybrzeżu. Strajki w naszym regionie przełamały ten impas. Wydarzenia w Gdańsku nabrały tempa – podkreśla Jan Bożek, wówczas 34-letni górnik, który podczas strajku odpowiadał za porządek na ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy. – Gdy rozpoczęliśmy protest to dopiero wtedy negocjacje prowadzone przez stoczniowców z władzą zaczęły mieć łatwiejszy przebieg – przyznaje Grzegorz Stawski, sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego, jeden z najmłodszych przywódców strajków w 1980 roku. Wtedy miał 25 lat. – Byliśmy młodzi, ale nie byliśmy już młodzieńcami. Mieliśmy w sobie wiele odpowiedzialności i świadomość, że uczestniczymy w czymś niezwykłym – wspomina Stawski. Wtedy też nikt nie myślał o represjach w przypadku stłumienia przez władzę strajku. – Pewnie dlatego, że młodzi ludzie mniej się boją – zauważa Jan Bożek.


                  Porozumienie Jastrzębskie 1980 podpisano 3 września 1980 r. Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie, zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie (oznaczał on konieczność pracy 7 dni w tygodniu). Władze zobowiązały się do przedstawienia Sejmowi PRL projektu obniżenia wieku emerytalnego w górnictwie. Ważnym ustaleniem było wprowadzenie od 1 stycznia 1981 r. wolnych wszystkich sobót i niedziel (w intencji przedstawicieli władz zapis dotyczył jedynie górników, ale w tekście porozumienia jasno tego nie zaznaczono, co spowodowało na początku 1981 r. konflikt o wolne soboty). Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację szeregu postulatów socjalno-bytowych, m.in. wpisanie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych.

                  ml

                   

                    Krzyże dla Bohaterów Sierpnia

                    Krzyże dla Bohaterów Sierpnia

                    W sobotę 2 września w Wałbrzychu na terenie Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności przez wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Odznaczeni zostali: Andrzej Bogusław Bryk, Idzi Gagatek, Bogusław Marian Girin, Eugeniusz Kołczykiewicz, Marek Krówka, Aleksandra Makowska-Prochera, Ryszarda Pakowska, Stefan Skaskiewicz, Tadeusz Trziszka, Jan Zgłobicki i Jan Zięba.

                    W uroczystości wzięli udział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, szef wrocławskiego oddziału IPN prof. Krzysztof Kawalec, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso oraz licznie zgromadzeni bohaterowie Sierpnia ’80.


                    Region Dolny Śląsk

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.