Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Wybory władz OZ w Sanden Manufacturing Poland

Wybory władz OZ w Sanden Manufacturing Poland
7 lutego 2023 roku odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność w Sanden Manufacturing Poland sp. z o.o.
 
Przewodniczącą Komisji Zakładowej wybrana została Lidia Fecko-Skierka.
 
W skład Komisji Zakładowej weszli: Krzysztof Fijałkowski, Katarzyna Kędzior-Herbut, Marcin Rekieć, Beata Smolińska, Aleksandra Zaciera, Katarzyna Żywicka.  
 
Do Zakładowej Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Mariusz Adamczak, Barbara Łobas, Magdalena Pajda, Beata Szafrańska (przewodnicząca). 
 
Delegatkami na Walne Zebranie Delegatów Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” zostały Lidia Fecko-Skierka i Beata Smolińska,
 
Regionalną Komisję Wyborczą reprezentował Bartosz Budziak.
 
 
źródło: solidarnosc.org.pl/legnica

    Dagmara Jędrzejczyk przewodniczącą "S" w INOVA Centrum Innowacji Technicznych

    Dagmara Jędrzejczyk przewodniczącą "S" w INOVA Centrum Innowacji Technicznych
    8 lutego br. odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność w INOVA Centrum Innowacji Technicznych Sp. z o.o.
     
    Przewodniczącą Komisji Zakładowej wybrana została Dagmara Jędrzejczyk.
     
    W skład Komisji Zakładowej weszli: Krzysztof Danek, Jolanta Gulewicz, Marcin Piotrowski, Paula Krynicka, Dariusz Rumin, Beata Jankowska, Marek Olejarz, Jarosław Jasinowski, Artur Krupa.
     
    Do Zakładowej Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Kamila Jankowska, Daniel Żuber, Adam Łabędzki, Przemysław Stępień.
     
    Regionalną Komisję Wyborczą reprezentował Bartosz Budziak.
     
    źródło: solidarnosc.org.pl/legnica

      Jest porozumienie w JSW S.A. Fundusz płac wzrośnie o ponad 15 proc.

      Jest porozumienie w JSW S.A. Fundusz płac wzrośnie o ponad 15 proc.
      Jest porozumienie płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Reprezentatywne organizacje związkowe JSW i pracodawca uzgodnili, że fundusz wynagrodzeń w tym roku wzrośnie o 15,4 proc. w stosunku do funduszu płac za 2022 rok, uwzględniając dodatkowo skutki porozumień zawartych w latach poprzednich.
       
      Jak podała strona związkowa, podczas spotkania mediacyjnego 8 lutego zarząd JSW przedstawił nową propozycję wzrostu wynagrodzeń w 2023 roku. – Po wnikliwej analizie przedstawionych propozycji określających wzrost stawek płacy zasadniczej został podpisany protokół uzgodnień, który zakończył spór zbiorowy wszczęty dnia 03.01.2023 r. Podpisany protokół określa ogólną całościową politykę płacową JSW w 2023 r. Natomiast szczegóły realizacji wzrostu wynagrodzeń są przedstawione w załącznikach, jakimi są tabele płac zasadniczych. Tabele te są do wglądu w siedzibach Reprezentatywnych Organizacji Związkowych oraz dla transparentności w naszych związkowych gablotach – czytamy w komunikacie związków zawodowych.
       
      – Co prawda nie uzyskaliśmy wnioskowanego wzrostu stawek płac zasadniczych o 25 proc., ale uzyskany wzrost wynagrodzeń w stosunku do poprzednich propozycji zarządu ( 0 proc. i 12 proc.) uznaliśmy na dzień dzisiejszy za w miarę dobry i akceptowalny – zaznaczyli w komunikacie przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych z JSW, czyli NSZZ „Solidarność”, Federacji Związku Zawodowego Górników i Związek Zawodowy „Kadra” Pracowników JSW SA .
       
      Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. zatrudnia 22 tys. osób. Jest największym producentem wysokiej jakości węgla kokosowego w Unii Europejskiej.
       
      www.solidarnosckatowice.pl
       

        „Opozycji wydaje się, że pamięć ludzka jest krótka”

        „Opozycji wydaje się, że pamięć ludzka jest krótka”
        – Komuniści mówili o manifestacjach Solidarności, że to łobuzeria czy grupy przestępcze. To jest tego typu narracja. To są ludzie, którzy mają się czego wstydzić, którzy zrobili bardzo dużo złych rzeczy – mówił Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK NSZZ „Solidarność”, komentując wypowiedzi przedstawicieli opozycji ws. protestów górniczych w 2015 r.
         
        Marek Lewandowski był gościem Magdaleny Złotnickiej w programie „Temat dnia/Gość PR24” na antenie Polskiego Radia 24.
         
        W tym miesiącu mija osiem lat od protestów górniczych przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 9 lutego 2015 r. policja oddała strzały z broni gładkolufowej w kierunku szturmujących budynek. W wyniku wydarzeń przed Jastrzębską Spółką Węglową zostało rannych ponad 20 osób – przypomina PR24.
         
        „Nie oczekujemy od tych ludzi, że się zmienią”
        Marek Lewandowski komentował dyskusję wokół tych wydarzeń, w tym wypowiedź posłanki Koalicji Obywatelskiej. Izabela Leszczyna, pytana o tamte wydarzenia w Radiu ZET, podkreśliła, że „policja nie strzelała wtedy do górników, tylko to byli chuligani”.
         
        Jako Solidarność nie oczekujemy od tych ludzi, że się zmienią, sporządnieją czy będą się inaczej zachowywać. Mamy duże wątpliwości co do skuteczności sądzenia się z nimi (…), mam niską wiarę, czy zapowiadane pozwy i sprawy mogą się zakończyć czymś pozytywnym, wato jednak o tym pamiętać, zobaczyć, jak reagują na takie wydarzenia. Wielu z nich wydaje się, że pamięć ludzi jest krótka, a to ich zachowanie, polityka, sposób funkcjonowania doprowadziły do tego, że już od ośmiu lat są w opozycji, a takie wypowiedzi jak dzisiaj sprawiają, że w tej opozycji pozostaną – powiedział Marek Lewandowski.
         
        Proszę rejestrować te wszystkie dzisiejsze wypowiedzi. Proszę analizować poprzednie wypowiedzi i te wszystkie kłamstwa, którymi wszyscy jesteśmy ciągle karmieni, bo tego możemy się spodziewać, jeżeli wynik wyborów dałby władzę tej opcji i tym ludziom, to to, co dzisiaj mówią, nijak się ma do tego, co będą robić za chwilę. I te postulaty Solidarności, które Zjednoczona Prawica zrealizowała, one mogą przestać być własnością społeczeństwa i możemy to wszystko stracić – przekonywał rzecznik KK NSZZ „S”.
         

        Tutaj cała rozmowa: „Opozycji wydaje się, że pamięć ludzka jest krótka”. Rzecznik NSZZ „Solidarność” o protestach górniczych w 2015 r.

         
        źródło: PR24/ka
        www.tysol.pl

          Browar Leżajsk kończy produkcję. NSZZ "S": Zaczynamy rozmowy na wszystkich szczeblach

          Browar Leżajsk kończy produkcję. NSZZ "S": Zaczynamy rozmowy na wszystkich szczeblach
          7 lutego 2023 r. Grupa Żywiec ogłosiła zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce i planuje skoncentrować przyszłe inwestycje w sieci 4 browarów – nie ma wśród nich Browaru Leżajsk. Ten ma zakończyć produkcję w czerwcu tego roku. Związki zawodowe nie zgadzają się z decyzją zarządu.
           
          Browar to jeden z największych pracodawców w gminie Leżajsk. wybudowany został w latach 1972-1977. Produkcję piwa rozpoczął 2 stycznia 1978 roku. Zakład od 1999 roku należy do grupy piwowarskiej Grupa Żywiec S.A. Browar Leżajsk zatrudnia 103 osoby.
           
          Na plany obecnego właściciela browaru natychmiast zareagował wójt gminy Leżajsk, wyrażając kategoryczny sprzeciw i protest związany z podjętą przez zarząd spółki decyzją. Jednocześnie poinformował, że gmina Leżajsk złoży ofertę kupna browaru od grupy Żywiec.
           
          Pomimo publicznych zapewnień prezesa Zarządu, że najważniejszym priorytetem dla Grupy Żywiec jest zapewnienie w obecnej sytuacji jak najlepszego wsparcia dla pracowników Browaru Leżajsk, NSZZ „Solidarność” podjął natychmiastowe działania.
           
          Związki zawodowe nie zgadzają się
          Członek Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Jan Hałaś, który pełni funkcję przewodniczącego „S” w leżajskim Browarze, poinformował nas, że związki zawodowe nie zgadzają się z decyzją zarządu, ponieważ nie ma powodów ekonomicznych, by zamykać browar w Leżajsku. Decyzja o konsolidacji zysku w grupie spowoduje, że pracownicy innych browarów będą musieli pracować w stałym dozorze, czyli 7 dni w tygodniu. Na to nie ma zgody związków zawodowych.
           
          – Zaczynamy rozmowy na wszystkich szczeblach. Nie ma zgody miasta i gminy Leżajsk na zamknięcie zakładu, który daje pracę ponad 100 mieszkańcom. Związki zawodowe działające w grupie Żywiec poinformowały Zarząd, że użyją wszystkich środków, by obronić miejsca pracy. 9 lutego obradować będą wszystkie centrale związków zawodowych działających w grupie Żywiec, a na 10 lutego zaprosiliśmy Zarząd na spotkanie z nami. Na chwilę obecną nie mam informacji, czy Zarząd zechce z nami rozmawiać – mówi Jan Hałaś.
           
          źródło: NSZZ "S" Region Rzeszowski
          www.tysol.pl

            Nie żyje Mirosław Domińczyk, pierwszy przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności

            Nie żyje Mirosław Domińczyk, pierwszy przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności
            W wieku 69 lat zmarł w środę Mirosław Domińczyk, założyciel świętokrzyskiej Solidarności, uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej, współpracownik Komitetu Pomocy w Nowym Jorku i amerykańskich związków zawodowych, organizator wsparcia dla podziemnej Solidarności w stanie wojennym.
             
            Mirosław Domińczyk urodził się 6 grudnia 1953 roku w Krakowie. W dzieciństwie wraz z rodziną przeprowadził się do Kielc, gdzie w 1970 r. ukończył Zasadniczą Szkołę Metalową w Kielcach. W latach 1970-1981 pracował w Kieleckim Przedsiębiorstwie Instalacji Budownictwa.
             
            Działalność opozycyjna
            Od lat 70. prowadził aktywną działalność opozycyjną. Był współorganizatorem Wolnych Związków Zawodowych w Kieleckim Przedsiębiorstwie Instalacji Budownictwa, „Transbudzie” oraz Kombinacie Budownictwa Miejskiego i Fabryce Łożysk Tocznych Iskra w Kielcach.
             
            W sierpniu 1980 r. brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej, we wrześniu został wybrany pierwszym przewodniczącym Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego. Jako szef regionu był także członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej. 13 grudnia 1981 r. został internowany i uwięziony w zakładach karnych - kolejno: Kielce-Piaski, Rzeszów Załęże, Nowy Łupków, Załęże i ponownie Kielce.
             
            Emigracja
            Po zwolnieniu z internowania, w lutym 1983 r. razem z rodziną wyemigrował do USA i zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie w latach 1983-90 współpracował m.in. z komitetem Pomocy Solidarności, Free Trade Union Institiute a także największą centralą związków zawodowych w USA AFL-CIO, organizując pomoc dla podziemia w Polsce. W grudniu 1983 roku - wraz z Ireną Lasotą, Leszkiem Waliszewskim i Janem Nowakiem-Jeziorańskim - był członkiem polskiej delegacji do prezydenta Ronalda Reagana. Od 1983 do 1993 był konsultantem AFL-CIO ds. Europy Wschodniej. W ramach tej współpracy po roku 1989 wspierał otworzenie struktur wolnych związków zawodowych w krajach byłego bloku komunistycznego. Wrócił do Polski w 2004 roku.
             
            Został odznaczony Krzyżem Solidarności Walczącej (2010) i Krzyżem Kawalerskim Orderu odrodzenia Polski (2012).
             
            Jego córkami są aktorki: Dagmara Domińczyk, Marika Domińczyk i Weronika Domińczyk.
             
            źródło: PAP
            www.tysol.pl
             
             

              Spotkanie Duda - Sasin: Projekty urlopów górniczych, energetycznych oraz prawo górnicze i geologiczne będą pilnie procedowane

              • Kategoria: Kraj
              Spotkanie Duda - Sasin: Projekty urlopów górniczych, energetycznych oraz prawo górnicze i geologiczne będą pilnie procedowane
              Urlopy górniczo-energetyczne będą pilnie procedowane. Są projekty. Podobnie szybko będzie procedowane prawo geologiczne i górnicze. To główne efekty kolejnego dzisiaj spotkania Piotra Dudy, szefa Solidarności, tym razem z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Premier Sasin wyraził również chęć uczestnictwa w dialogu dot. lokalnych portów lotniczych.
               
              Podczas drugiego dzisiaj spotkania szefa Solidarności Piotra Dudy z przedstawicielami rządu – tym razem wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem – omawiane były kwestie tzw. urlopów górniczych i energetycznych w związku z potencjalnymi zwolnieniami w tych obszarach [pisaliśmy o tym tutaj >>>] oraz nowelizacji prawa górniczego i geologicznego [pisaliśmy o tym tutaj >>>].
               
              – Takie projekty są gotowe i będą pilnie procedowane – zadeklarował premier Sasin.
               
              Omawiany był również temat lokalnych portów lotniczych, który kilka godz. wcześniej był przedmiotem rozmowy z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem [pisaliśmy o tym tutaj >>>]. Chodzi przede wszystkim o spokojną dyskusję na temat obaw pracowników portów lotniczych, które zgłaszają związkowcy z Solidarności w kontekście m.in. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
               
              – Premier wyraził chęć uczestniczenia w takim spotkaniu. Uznał je za ważny element dialogu społecznego, który jest niezbędny przy przeprowadzaniu tak dużych przedsięwzięć jak CPK – powiedział po spotkaniu Piotr Duda.
               
              Oprócz wspomnianych spraw rozmowa dot. spraw bieżących, m.in. wydzielenia SOK ze struktury PKP PLK SA.
               
              ml
               

                „Liczy się każda minuta”. St. kpt. Wojciech Broda należący do NSZZ „Solidarność” relacjonuje z Turcji akcję ratowniczą

                „Liczy się każda minuta”. St. kpt. Wojciech Broda należący do NSZZ „Solidarność” relacjonuje z Turcji akcję ratowniczą
                Wśród bohaterskich strażaków z grupy HUSAR Poland pomagających ratować ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi w Turcji jest starszy kapitan Wojciech Broda, zastępca naczelnika Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, członek NSZZ „Solidarność”.
                 
                - Jesteśmy samowystarczalni, mamy jedzenie, zapas wody, bazujemy w miejscu udostępnionym przez lokalny samorząd, to boisko sportowe. Mamy tu rozłożone swoje obozowisko. Do wczoraj byliśmy tutaj sami, dziś dojechała do nas grupa ratowników z Bułgarii – relacjonował dziś w rozmowie telefonicznej z Markiem Lewandowskim, rzecznikiem prasowym KK NSZZ „S”.
                 
                - Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratowniczą liczy 76 ratowników i 8 psów ratowniczych. Jesteśmy podzieleni na cztery grupy operacyjne. Pracujemy od kilku do kilkunastu godzin. W czasie, kiedy jedna grupa pracuje, druga odpoczywa i regeneruje się. Wczoraj był taki moment, w którym wszystkie cztery grupy pracowały jednocześnie, każda w innej strefie. To była druga i najważniejsza doba po trzęsieniu ziemi i liczyła się każda minuta, aby dotrzeć do uwięzionych.
                 
                St. kpt. Broda dodaje, że od miejscowej ludności strażacy otrzymują pomoc w każdej formie: paliwo, wodę, środki transportu, ciężarówki do transportu sprzętu w strefy robocze, busy do przemieszczania ratowników w te strefy. - Z miejscową ludnością cywilną mamy bardzo dobrą współpracę – mówi.
                 
                Strażakom udało się się uratować spod gruzów już dziesięć osób.
                 
                - Uratowani są w różnym stanie. Większość z nich przy segregacji medycznej oznaczamy kolorem żółtym. Są to osoby przytomne – mówi Wojciech Broda. I dodaje: - Pracowaliśmy w nocy, łącznie 14 godzin, aby uzyskać dostęp do jednej z uwięzionych kobiet. Zaczęła jedna grupa, kontynuowała kolejna. Robiliśmy tunele ze stabilizowaniem między dwiema kondygnacjami budynku, aby się do tej kobiety dostać. Udało nam się przed 6 rano, bezpiecznie ją ewakuowaliśmy. Potem wróciliśmy do obozu i od razu poszliśmy spać, potrzebowaliśmy regeneracji – relacjonuje strażak.
                 
                Jest nadzieja
                - Jest sporo ciał, na które natykamy się po drodze. Ale jest też duża nadzieja, że uda nam się uratować kolejne osoby. Na początku byliśmy skierowani gdzie indziej, w drodze dostaliśmy informacje że bardziej jesteśmy potrzebni tutaj więc pracujemy, robimy co się da – mówi Wojciech Broda, dodając: Od ponad trzech lat wykonuję taką pracę, muszę te emocje umieć wyłączyć i zasnąć w każdych warunkach.
                 
                Jak długo strażacy będą pracować w Turcji?
                 
                - Nie wiemy jak długo tu zostaniemy. W planowaniu akcji szacowano, że będzie to 7-10 dni i na tyle jesteśmy przygotowani. Ale może się zdarzyć, że będziemy musieli przenieść obozowisko i udać się do innej miejscowości i tam rozpocząć operację od nowa.
                 
                 
                 
                www.tysol.pl

                  Będą rozmowy Solidarności z rządem o przyszłości lokalnych portów lotniczych

                  • Kategoria: Kraj
                  Będą rozmowy Solidarności z rządem o przyszłości lokalnych portów lotniczych
                  – Problemy funkcjonowania i rozwoju lokalnych portów lotniczych muszą być omówione w szerszym gronie – podsumował dzisiejsze spotkanie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Jest deklaracja o zorganizowaniu spotkania przedstawicieli Związku reprezentującego pracowników lotnisk ze stroną rządową.
                   
                  Wraz z realizacją inwestycji związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym pojawia się coraz więcej pytań i obaw związanych ze statusem, funkcjonowaniem i rozwojem lokalnych portów lotniczych [pisaliśmy o tym m.in. tutaj >>>. Głównie tych tematów dotyczyło dzisiejsze spotkanie szefa Solidarności Piotra Dudy z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.
                   
                  W podsumowaniu efektów dzisiejszej rozmowy Piotr Duda przekazał, że jest deklaracja zorganizowania spotkania przedstawicieli rządu z Solidarnością w szerszym gronie, przede wszystkim reprezentacją Krajowej Sekcji Pracowników Portów Lotniczych i Obsługi Lotniskowej. Ze strony rządowej w rozmowach mają wziąć udział oprócz przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury również Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych.
                   
                  Poruszono również problem hałasu emitowanego przez lotniska i roszczeń o odszkodowania. Tu potrzebne mogą być zmiany legislacyjne.
                   
                  Wśród innych tematów poruszono kwestię wydzielenia Straży Ochrony Kolei ze struktur spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA. W tej kwestii jest zgoda ministerstwa na taki proces.
                   
                  ml
                   

                    50 lat EKZZ!

                    50 lat EKZZ!
                    Równo 50 lat temu miał miejsce kongres założycielski Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), który odbył się w dniach 8 i 9 lutego 1973 r. w Brukseli.
                     
                    Dla przypomnienia, Europejska Konfederacja Związków Zawodowych jest organizacją, która reprezentuje europejskie związki zawodowe oraz współpracuje z instytucjami Unii Europejskiej jako formalny partner społeczny prezentujący jednolite stanowiska w imieniu pracowników. W swoich postulatach staje w obronie równości, demokracji i sprawiedliwości. Walczy między innymi o podwyżki dla pracowników, wysoką jakość i dobre warunki pracy, równość płci i wynagrodzeń oraz wysoki poziom opieki socjalnej. Jest też stroną dialogu społecznego na poziomie europejskim, w ramach którego zawarto porozumienia ramowe ws. urlopu rodzicielskiego, pracy w niepełnym wymiarze godzin oraz pracy na czas określony, przekształcone następnie w obowiązujące wszystkich członków prawo europejskie. EKZZ jako europejski przedstawiciel pracowników była też stroną tzw. porozumień autonomicznych, za których wprowadzenie w życie są bezpośrednio odpowiedzialni jej afilianci. Te porozumienia nowszej generacji dotyczyły takich kwestii jak telepraca, stres w pracy, nękanie i przemoc w miejscu pracy, rynki pracy sprzyjające włączeniu społecznemu, a także aktywne starzenie się i podejście międzypokoleniowe.
                     
                    Obecnie do organizacji należą 93 konfederacje związkowe pochodzące z 41 krajów europejskich oraz 10 europejskich federacji branżowych. NSZZ „Solidarność” został afiliowany do EKZZ w 1995 roku, jako pierwsza polska organizacja związkowa.
                     
                    Ik, kb
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.