Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Powstanie Europejska inspekcja pracy

Powstanie Europejska inspekcja pracy

Komisja Europejska przedstawiła propozycję powołania Europejskiego Urzędu ds. Pracy.  Jest to odpowiedź na zwiększającą się transgraniczną mobilność pracowników unijnych, która niesie ze sobą wiele pozytywów, ale także sprzyja nadużyciom związanym z nierespektowaniem krajowych regulacji prawa pracy.

W ostatnim dziesięcioleciu liczba obywateli UE mieszkających lub pracujących w innym państwie członkowskim niż państwo pochodzenia wzrosła prawie dwukrotnie – do 17 mln w 2017 r. Zadaniem Europejskiego Urzędu ds. Pracy będzie wspomaganie obywateli, przedsiębiorstw i krajowych organy administracji w jak najpełniejszym wykorzystywaniu możliwości związanych ze swobodą przemieszczania się i w zapewnieniu uczciwej mobilności pracowników. M.in. dotyczy to ułatwiania pracownikom i firmom znalezienia informacji o ich prawach i obowiązkach w poszczególnych państwach członkowskich. Urząd ma działać od 2019 r. a pełną zdolność operacyjną uzyskać w 2023 r. Będzie zatrudniać około 140 osób.

Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, wskazuje: Dzisiejszy wniosek dotyczący Europejskiego Urzędu ds. Pracy jest zwieńczeniem naszych wysiłków na rzecz sprawiedliwej mobilności pracowników. Ma on zasadnicze znaczenie dla dobrego funkcjonowania europejskiego rynku pracy. Urząd pomoże obywatelom i przedsiębiorstwom korzystającym z mobilności w znalezieniu właściwych informacji, a państwom członkowskim pozwoli na ściślejszą współpracę w celu egzekwowania uczciwych i skutecznych zasad.

Należy mieć na względzie, że prawo do rozpoczęcia i przeprowadzenia inspekcji, zarówno krajowych, jak i transgranicznych, dalej pozostaje prerogatywą krajową. Urząd będzie mógł  jednak zasugerować wspólną inspekcję państwom członkowskim, jeżeli natknie się na przypadek nadużyć lub w  systemie przewidziano  dialog służący rozwiązywaniu takich przypadków. Inspekcje będą w każdym przypadku przeprowadzane zgodnie z przepisami krajowymi zainteresowanych państw członkowskich.

Urząd będzie prowadził mediację w przypadku sporów między organami krajowymi dotyczących stosowania prawa Unii w zakresie mobilności siły roboczej i koordynacji zabezpieczenia społecznego, tak aby ewentualne konflikty rozwiązywać szybko i skutecznie. W tym celu zostanie utworzona specjalna Rada Mediacji.

Zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą wniosek dotyczący rozporządzenia zostanie teraz rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę. – Inicjatywa powołania Europejskiej inspekcji pracy jest szczególnie istotna dla naszego kraju, z którego pochodzi przecież największa liczba pracowników delegowanych w UE – komentuje Sławomir Adamczyk, szef Działu Branżowo - Konsultacyjnego KK NSZZ Solidarność. – Może to potencjalnie przyczynić się do ukrócenia ponadgranicznych oszustw socjalnych, oraz do budowy bardziej transparentnego unijnego rynku pracy. Dlatego oczekujemy, że w dalszym procesie decyzyjnym uwzględniany będzie głos związkowców i pracodawców – dodaje.

bs
 

    Ochrona socjalna dla wszystkich pracujących obywateli UE

    Ochrona socjalna dla wszystkich pracujących obywateli UE

    Komisja Europejska konsekwentnie pracuje nad rozwiązaniami które mają poszerzyć krąg osób mających dostęp do zabezpieczenia socjalnego niezależnie od podstawy prawnej świadczenia pracy. 13 marca br. przedstawiony został wniosek w sprawie Zalecenia Rady dotyczącego dostępu do ochrony socjalnej dla pracowników i samozatrudnionych – COM (2018) 132 final.

    Jest to część inicjatyw wdrażających Europejski filar praw socjalnych. Zalecenie dotyczy w szczególności zasady 12 filaru, która stanowi, że „bez względu na rodzaj i czas trwania ich stosunku pracy, pracownicy, w porównywalnych warunkach, osoby samozatrudnione, mają prawo do odpowiedniej ochrony socjalnej”.

    W trakcie konsultacji publicznych w sprawie filaru wiele zainteresowanych podmiotów wyraziło obawy, że pracownicy zatrudnieni w nietypowym (lub niestandardowym) trybie oraz osoby samozatrudnione doświadczają trudności w dostępie do ochrony socjalnej. Zalecenie pomoże państwom członkowskim dostosować systemy zabezpieczenia społecznego do zmian zachodzących na rynku pracy.

    Wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego Valdis Dombrovskis powiedział: W Europie mamy obecnie stabilny wzrost gospodarczy; rośnie również zatrudnienie, ale musimy dbać o to, aby wzrost gospodarczy bardziej sprzyjał włączeniu społecznemu i przynosił korzyści wszystkim obywatelom. W pakiecie określono szereg kroków zmierzających w tym kierunku: zapewnienie, aby przepisy umożliwiające ludziom życie i pracę w całej Unii Europejskiej były powszechnie znane i egzekwowane; dalsza realizacja filaru praw socjalnych; nacisk na większe poparcie dla kwestii praw socjalnych i koncentracja na dostępie do ochrony socjalnej. Silniejsza Europa socjalna to Europa bardziej zrównoważona.

    W zaleceniu zaproponowano, aby pracownicy i osoby samozatrudnione na porównywalnych warunkach:

    • mogły przystępować do analogicznych systemów zabezpieczenia społecznego (dzięki zniwelowaniu formalnych różnic zakresu tych systemów),
    • mogły nabywać odpowiednie uprawnienia i korzystać z nich (odpowiedni i skuteczny zakres),
    • mogły łatwo przenieść nabyte uprawnienia do zabezpieczenia społecznego z jednego miejsca pracy do innego,
    • posiadały przejrzyste informacje na temat ich uprawnień i obowiązków w zakresie zabezpieczenia społecznego.

    – Już widać, że w świetle tej propozycji, trzeba będzie przeanalizować polskie regulacje dotyczące dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zwracam uwagę na niedawne badania Instytutu Badań Strukturalnych dotyczące tego zagadnienia – wskazuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność.  – Problemem fundamentalnym jest jednak znaczna liczba osób które nie mają prawa do żadnych form ochrony socjalnej jak to ma miejsce w odniesieniu do osób które wykonują pracę w oparciu o umowę o dzieło – dodaje ekspertka.

    Wniosek Komisji zostanie teraz rozpatrzony przez Radę Ministrów UE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych, która obradować będzie 15 marca.

    bs

      Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE: będzie można łatwiej walczyć z pseudodelegowaniem

      Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE: będzie można łatwiej walczyć z pseudodelegowaniem

      Państwa przyjmujące pracowników delegowanych zyskały istotne wsparcie w walce z praktyką wysyłania osób przez przedsiębiorstwa „skrzynki pocztowe” (letterboxes). 6 lutego 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący zaświadczeń A1 w belgijskiej sprawie C-359/16 Altun.

      Trybunał orzekł, że gdy dowody pozwalają stwierdzić, że zaświadczenia A1 zostały uzyskane w wyniku oszustwa, sąd krajowy może w postępowaniu przeciwko osobom podejrzanym o delegowanie pracowników na podstawie takich zaświadczeń, nie uwzględnić tych A1. Taka konkluzja stanowi wyłom w istniejącym orzecznictwie dotyczącym trwałości wydanych formularzy A1. Zaświadczenie A1 stanowi dokument potwierdzający, że dana osoba podlega ubezpieczeniom społecznym danego państwa. W Polsce dokument ten wydaje ZUS. Jest on niezbędny dla prawidłowego delegowania pracowników. W swoim dotychczasowym orzecznictwie Trybunał Sprawiedliwości UE stał na stanowisku, że formularz A1 wiąże instytucje państwa przyjmującego.  Z wcześniejszych wyroków Trybunału wynikało, że właściwa do ewentualnego uchylenia wadliwego zaświadczenia pozostaje instytucja państwa wysyłającego. Do takich konkluzji Trybunał doszedł przykładowo w wyroku C-620/15 A-Rosa Flussschift, w wyroku C-178/97 Banks i in., czy C-2/05 Herbosch Kiere czy też w sprawie C-474/16 Belu.Jakiego stanu faktycznego dotyczy orzeczenie C- 359/ 16 Altun? Trybunał orzekł w sprawie dotyczącej zaświadczeń A1 wydanych dla pracowników delegowanych z Bułgarii. Zostały one zakwestionowane przez belgijską inspekcję pracy, która stwierdziła po kontroli w belgijskim przedsiębiorstwie Absa, że od kilku lat praktycznie nie zatrudniało ono personelu, a wszystkie prace fizyczne podzlecało przedsiębiorstwom bułgarskim. Te ostatnie nie prowadziły, zdaniem w ocenie instytucji belgijskiej, „żadnej znaczącej działalności w Bułgarii”. Delegowały jedynie pracowników do wykonywania prac na rzecz Absa. Organy belgijskie zwróciły się do instytucji bułgarskiej z wnioskiem o wycofanie zaświadczeń A1. W konsekwencji dalszych działań w Belgii sąd belgijski zwrócił się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym.

      Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku Altun ustanowił następujące wymogi po spełnieniu których może dojść do zakwestionowania zaświadczenia A1: sąd państwa przyjmującego musi . Do tego konieczny jest (warunki do uzyskania A1 nie zostały spełnione – bo np. popełniono błąd w ocenie warunków zastosowania rozporządzeń koordynacyjnych) oraz (zainteresowane strony miały zamiar obejścia lub uchylenia się od warunków wydania tego zaświadczenia w celu uzyskania związanej z tym korzyści). Co ważne, (punkt 50, 51 orzeczenia); instytucja państwa przyjmującego powinna wystąpić do instytucji państwa wysyłającego , przedstawiając dowody. Instytucja państwa przyjmującego ma ich zaś w rozsądnym terminie (punkt 55); strony mają mieć ( punkt 56).

       Orzeczenie to może przyczynić się do bardziej skutecznej walki z przedsiębiorstwami „skrzynkami pocztowymi” -komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność.  Można także zakładać, że wywrze one wpływ na instytucje państw wysyłających pracowników, tak aby sprawnie odpowiadały na wątpliwości instytucji państw przyjmujących – dodaje ekspertka.
      Orzeczenie można znaleźć tutaj

      bs

        Miał być Armageddon. Nic takiego się nie stało

        Miał być Armageddon. Nic takiego się nie stało

        - Jest to projekt obywatelski, który stał się obowiązującym prawem. Ta grupa to ponad milion pracowników zatrudnionych w handlu. Stało się wreszcie, o to walczyliśmy wiele lat. Dzisiaj możemy powiedzieć, że jest to kolejny sukces. Przypomnę rok 2010, kiedy walczyliśmy żeby Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy, a wcześniej dwanaście dni świątecznych kościelnych (…) Było wielkie larum i histeria podobna do tej w tej chwili, że straci na tym ekonomia, straci na tym polska gospodarka, będą wielkie zwolnienia pracowników. Nic takiego się nie stało - mówił Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w programie "Warto rozmawiać" w TVP

        - Nie można stawiać na szali pracowników, którzy mają stałe zatrudnienie ze studentami, którzy mają tak zwaną pracę weekendową. Jeżeli będą sklepy zamknięte w niedzielę, to przecież ci studenci będą mogli dorobić w usługach, czyli w restauracjach, pubach, kawiarniach i tak dalej (…) Ta ustawa jest wprowadzana w momencie najlepszym, koniunktura na pracownika, dzisiaj mamy czas pracownika i naprawdę nie ma problemów dla studenta, żeby przerzucił się z weekendowej pracy w supermarkecie do restauracji.
        (...)
        Wszystkie korporacje, które przychodzą robić biznes do naszego kraju powinny przestrzegać prawa, które jest ustanowione w naszym kraju, a my od lat borykamy się z problemami dotyczącymi przestrzegania prawa pracy chociażby przez te duże sieci handlowe, tam mamy największe problemy jako związkowcy, a są takie sieci, które wręcz walczą ze związkami zawodowymi, żeby nie dochodziło do założenia związków. W swoim  kraju macierzystym są przykładnym pracodawcą, a przychodzą do naszego kraju i robią wszystko by omijać kodeks pracy, aby nie wywiązywać się z ustawy o związkach zawodowych. To pokazują kolejne kontrole Państwowej Inspekcji Pracy (…) Ta histeria dotycząca tego „co to będzie tego 11 marca? Jakiś Armagedon”. Nic takiego się nie stało. Można to skwitować w trzech słowach: kłamstwa, półprawdy i manipulacje
        (...)
        Powiem troszeczkę o historii. 21 Postulat, który mówi jasno o wolnych sobotach, a my dzisiaj walczymy o wolne niedziele


        - mówił Piotr Duda

        Całość audycji dostępna na stronie TVP

         

         

          Toyota – rozmowy zakończone sukcesem!

          Toyota – rozmowy zakończone sukcesem!

          Zakończyły się negocjacje płacowe w Toyocie. Oficjalnie porozumienie podpisane będzie w przyszłym tygodniu, jednak już teraz przedstawiciele “Solidarności” mówią o bardzo dobrych uzgodnieniach satysfakcjonujących pracowników. W myśl porozumienia podwyżki płac wyniosą od 300-320 zł brutto, w zależności od stanowisk pracy. Wzrośnie również premia frekwencyjna, a za pracę w godzinach nocnych pracownicy Toyoty otrzymają wyższą stawkę niż przewiduje kodeks pracy.

          Przewodniczący NSZZ “Solidarność” w wałbrzyskiej Toyocie Sławomir Bielakiewicz zauważył, że wpływ na owocny wynik rozmów ma z pewnością sytuacja na rynku pracy, a w szczególności w branży motoryzacyjnej. Ponadto udało się wynegocjować nowy regulamin pracy oraz podpisać nowe porozumienie o współpracy ze związkami zawodowymi działającymi w firmie. Warto dodać, że w negocjacjach brały udział wszystkie organizacje związkowe z wałbrzyskiej i jelczańskiej Toyoty.

          Region Dolny Śląsk

            W ocenie Komisji Europejskiej Polska rozwija się dobrze, ale mamy problem z jakością kształcenia

            W ocenie Komisji Europejskiej Polska rozwija się dobrze, ale mamy problem z jakością kształcenia

            9 marca w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce odbyła się dyskusja wokół Raportu Krajowego 2018 dla Polski, przygotowanego w ramach semestru europejskiego.  Wnioski są optymistyczne, choć zawierają te same konkluzje które polski rząd zignorował rok temu.

            Główne przesłanie Raportu zawiera się w myśli, że obecna korzystna sytuacja społeczno - ekonomiczna i stan finansów publicznych stwarzają okazję, by sprostać średnioterminowym wyzwaniom rozwojowym.  Należy mieć na uwadze, że następuje wyczerpywanie się źródeł, które w przeszłości napędzały wzrost gospodarczy, co stawia Polskę przed wyzwaniem  zwiększenia innowacyjności i osiągniecia lepszej pozycji w ramach globalnych łańcuchów wartości. Komisja Europejska wskazuje, że brakuje w Polsce ogólnej oceny systemu świadczeń socjalnych i wydaje się, że debata publiczna na temat dystrybucji zasobów publicznych pomiędzy różnymi obszarami polityki, takimi jak opieka zdrowotna, opieka długoterminowa, wsparcie dla osób niepełnosprawnych, wsparcie rodzinne itp. ma niewielki zasięg.

            W spotkaniu wziął udział Minister Leszek Skiba (Ministerstwo Finansów), który zauważył, że raport zapewnia równowagę pomiędzy diagnozą a identyfikacją wyzwań i że dokument ten jest ważny dla polskiego rządu. Dyrektor Aneta Piątkowska (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii)  oceniła raport jako wyważony i zbilansowany. Wskazała że rząd RP i Komisja nie różnią się co do wizji wyzwań długookresowych, które związane są z koniecznością zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki, poprawy jakości siły roboczej i adekwatnej odpowiedzi na zmianę demograficzną.

            Rafał Janas z DG EMPL zwrócił uwagę na konieczność poprawy jakości kształcenia na poziomie wyższym. O ile Polska ma dobre wyniki w kategoriach wzrostu liczby osób z wyższym wykształceniem, to jakość tego kształcenia pozostawia wiele do życzenia. Warto przypomnieć, że w badaniu umiejętności osób dorosłych (PIAAC) odsetek polskich absolwentów szkół wyższych mających problemy z podstawowym rozumowaniem ilościowym i rozumieniem prostych komunikatów na piśmie, znacznie przekroczył średnią dla państw OECD (Raport str. 33). Istotne jest także odniesienie się do skali aktywności zawodowej Polek i Polaków. Obrazuje to poniższe zestawienie.

            Porównanie wskaźnika aktywności zawodowej w Polsce do średniej UE- według wieku i poziomu wykształcenia, III kwartał 2017 r., w punktach procentowych

            Płeć

            Mężczyźni

             

            Kobiety

             

            Poziom wykształcenia

            Poniżej wyższego

            Wyższe

            Poniżej wyższego

            Wyższe

            20-24 lata

             

            2,1

            - 2,8

            -8,9

            -9,0

            25-34 lata

            2,8

            3,9

            - 10,7

            -0,2

            35-49 lat

            - 1,0

            0,4

            - 2,1

            1,9

            50-59 lat

            - 7,2

            - 2,6

            - 5,4

            1,5

            60-64 lata

            - 4,4,

            10,9

            - 13,8

            - 11, 9

            65-69 lat

            0,9

            11, 3

            - 3,4

            1,3

             

            Mam wrażenie pewnego déjà vu, gdyż przypomina mi się dyskusja o polskim rynku pracy, która miała miejsce po opublikowaniu Krajowego raportu Polska 2017. Wszyscy podkreślali, że sytuacja na rynku pracy jest dobra, bezrobocie jest niskie i najwyższa pora przystąpić do działań zwiększających udział Polaków w kształceniu ustawicznym i innych działaniach poprawiających umiejętności i kwalifikacje osób dorosłych. Cóż wydarzyło się w tym obszarze od tego czasu? Niewiele, poza działaniami idącymi dokładnie w przeciwnym kierunku: a więc zmniejszeniem środków w Krajowym Funduszu Szkoleniowym i dalszym wykorzystywaniem środków Funduszu Pracy na cele które nie są jego zadaniem – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność. Jeżeli nie zaczniemy poważnie traktować tego problemu i w racjonalny sposób nie przedyskutujemy zakresu odpowiedzialności jednostki, pracodawcy i państwa, to będziemy dalej funkcjonować w rzeczywistości znanej z filmu „Dzień Świstaka” – dodaje ironicznie ekspertka.

            Raport krajowy 2018 dla Polski dostępny jest tutaj

            bs

              Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 9: równowaga

              Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 9: równowaga

              17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.

              Wdrożenie postanowień Filaru ma stanowić wspólną odpowiedzialność: państw członkowskich, Komisji, a także unijnych oraz krajowych partnerów społecznych. NSZZ Solidarność jest jednym z głównych protagonistów tych działań w naszym kraju.

              Filar składa się z trzech komponentów podzielonych na szczegółowe punkty:
              - Równe szanse i dostęp do zatrudnienia
              - Uczciwe warunki pracy
              - Ochrona socjalna i integracja społeczna

              Poniżej prezentujemy uwagi, zawierające także komentarz naukowców, które mają przybliżyć członkom Związku wiedzę na temat poszczególnych punktów Filaru.
              komponent: Uczciwe warunki pracy

              Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym
              Rodzice oraz osoby pełniące obowiązki opiekunów mają prawo do odpowiednich urlopów, elastycznej organizacji pracy oraz dostępu do usług w zakresie opieki. Kobiety i mężczyźni mają równy dostęp do specjalistycznych urlopów  służących wypełnianiu  obowiązków w zakresie opieki oraz należy zachęcać ich do korzystania z takich urlopów w racjonalny sposób.

              W Filarze podkreśla się znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym dla wszystkich osób pełniących obowiązki opiekuńcze i przyznaje się prawa, które mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia takiej równowagi w obecnym środowisku pracy, takie jak prawo do sprawowania opieki nad dziećmi lub do sprawowania opieki długoterminowej. Zasada ta wykracza swoim zakresem poza obowiązujący dorobek prawny, gdyż przyznane zostają prawa wszystkim osobom zatrudnionym pełniącym obowiązki opiekuńcze. Będzie się ona zatem również odnosiła do osób zatrudnionych, które nie są rodzicami, lecz które opiekują się np. starszymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny.

              Komentując obowiązujący w Polsce stan prawy  dr Magdalena Rycak (Uczelnia Łazarskiego) wskazuje, że na aprobatę zasługą zwłaszcza rozwiązania pozwalające łączyć pracę zawodową na część etatu z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego, co umożliwia pracownikom utrzymywanie bliskiego kontaktu zarówno z ich dziećmi jak i z pracą.  W ocenie ekspertki, z badań GUS wynika, że jedną z głównych przyczyn odkładania lub wstrzymania decyzji o posiadaniu dzieci przez Polaków jest brak możliwości godzenia pracy z opieką nad dziećmi. Wśród barier utrudniających pracownikom łączenie pracy z życiem rodzinnym wymienia się ograniczenia światopoglądowe, niedostateczne wsparcie rodzin przez politykę prorodzinną państwa, trudności materialne, brak pracy (lub zagrożenie jej utratą), rozpowszechnione tzw. umowy śmieciowe, a także ograniczenia obiektywne, takie jak niemożność zajścia w ciążę, czy też ryzyko chorób genetycznych. W Polsce wciąż jeszcze powszechne jest stosowanie umów terminowych, co w znaczny sposób obniża poczucie pewności zatrudnienia, a co za tym idzie, wpływa na odsuwanie decyzji o posiadaniu potomstwa. Z reguły, gdy kobieta zatrudniona na czas określony zachodzi w ciążę nie ma już powrotu do wykonywanej pracy (wiąże się to albo z brakiem możliwości pogodzenia pracy z opieką nad małym dzieckiem, albo jest to skutek decyzji pracodawcy).

              Zwrócić należy też uwagę na to, że w Polsce wciąż pokutują stereotypy, że to wyłącznie kobiety są zobowiązane do opieki nad dziećmi w rodzinie, zwłaszcza w przypadku chorób dzieci, czy korzystania z urlopów rodzicielskich. Stereotypy te mają negatywne przełożenie na decyzje pracodawców dotyczące zatrudniania młodych kobiet, którzy często preferują zatrudnienie mężczyzn jako (zdaniem pracodawców) mniej obciążonych obowiązkami rodzicielskimi. W walce ze stereotypami mogłoby pomóc wprowadzenie obowiązkowego okresu (np. miesięcznego) urlopu rodzicielskiego do wykorzystania przez ojca dziecka. Wśród pozostałych instrumentów prawa pracy, które mogłyby w większym stopniu wpłynąć na godzenie pracy z życie osobistym pracowników należy wskazać zasadę równouprawnienia kobiet i mężczyzn w pracy, ruchomy i zadaniowy czas pracy, systematyczne zwiększanie wysokości płacy minimalnej, telepracę, ograniczanie dopuszczalności stosowania umów na czas określony, ograniczenie pracy rodziców opiekujących się dziećmi w nocy, w niedziele i święta oraz w godzinach nadliczbowych, czy też delegowania takich pracowników poza ich stałe miejsce pracy.

              -Wydaje się, że najbardziej palącym obecnie problemem jest wprowadzenie rozwiązań z zakresu zwolnień od pracy czy elastycznego czasu pracy dla pracowników, którzy mają obowiązki opiekuńcze wobec osób starszych lub przewlekle chorych (rodziców, teściów, rodzeństwa). Szczególnie w kontekście potrzeby wydłużania dobrowolnej aktywności zawodowej kobiet należy dostrzec, że spora cześć z nich w okresie końcówki aktywności na rynku pracy jest obciążona podwójnymi obowiązkami opiekuńczymi jako babcia wobec swoich wnuków i równocześnie wobec rodziców czy teściów, którzy ze względu na wiek wymagają wsparcia przykładowo w kontaktach z lekarzami - komentuje Barbara Surdykowska (Biuro Eksperckie KK NSZZ Solidarność) -W polskim porządku prawnym nie ma jakichkolwiek rozwiązań, które pokazywałyby, że ustawodawca dostrzega ten problem. Tym cenniejsza jest inicjatywa Komisji Europejskiej w postaci projektu dyrektywy w sprawie równowagi w życiu zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów –dodaje ekspertka.

              Z (generalnie pozytywnym) stanowiskiem Prezydium KK do projektu dyrektywy można zapoznać się tutaj. Niepokojący jest natomiast niechętny stosunek polskiego Sejmu do tego projektu zarzucający mu naruszenie zasady pomocniczości.
               
              Tutaj można przeczytać o 8 punkcie Filaru

              bs

                Prezesi sieci handlowych odreagowują frustrację na pracownikach

                Prezesi sieci handlowych odreagowują frustrację na pracownikach

                - Prezesi sieci handlowych, jak się okazuje, swoich pracowników traktują jak przedmiot żeby odreagować frustrację po przegranej kampanii dotyczącej wolnych niedziel. Nie wystarczyły miliony, nie wystarczył lobbing, nie wystarczyły swoje media - mówił Przewodniczący Solidarności Piotr Duda w TVP Info

                - Myśmy wygrali, bo pokazaliśmy, że można być skutecznym, można być konsekwentnym i związek zawodowy Solidarność takim związkiem zawodowym jest. 


                - mówił Piotr Duda

                - Obserwujemy działania Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. To są partie liberalne. Nie raz donosiły na nasz kraj do Brukseli. Przez te wszystkie lata te partie zachowują się w taki sam sposób (...) Starają się pokazać, że dbają o klienta, o Polaka, o obywatela. Nieprawda, dbrają o interes międzynarodowych korporacji. Klient sobie poradzi


                - mówił Przewodniczący "S"

                  Konferencja z udziałem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry

                  • Kategoria: Kraj
                  Konferencja z udziałem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry

                  „Solidarność” od lat alarmuje, że szczególna ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem i dyskryminacją jest fikcją. I to nie tylko za sprawą przepisów prawa, które są niewystarczające. Głównie za sprawą indolencji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, co dobitnie wykazują statystyki.

                  Zbyt wielu pracodawców z premedytacją dyskryminuje swoich pracowników tylko dlatego, że korzystając z konstytucyjnych praw, angażują się w działalność związkową. Robią to, bo przy bezkarności, taki proceder zwyczajnie się opłaca.

                  Prawo jest niewystarczające, sądy i prokuratura nie doceniają szkodliwości takiego postępowania. Dlatego trzeba to zmienić. Między innymi poprzez uniemożliwienie zwolnienia osoby pod szczególną ochroną do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem.  

                  Aby znaleźć odpowiedź jak zmienić przepisy w tym zakresie, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła w ramach debat konstytucyjnych zorganizować kolejną konferencję, tym razem pod hasłem „Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy Konsytuacja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?”. Punktem wyjścia będzie art. 12 Konstytucji RP gwarantujący m.in. wolność zrzeszania się w związki zawodowe.

                  Podczas konferencji wystąpią:
                  - Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda
                  - Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
                  - dr Artur Rycak z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
                  - Sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu dr Sebastian Kowalski
                  - Szykanowany za działalność związkową, były Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Hieronim Stachel

                  Konferencja odbędzie się 16 marca 2018 r. o godz. 11.00 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
                  Planowane zakończenie o godz. 13.00 konferencją prasową z udziałem Ministra Sprawiedliwości i Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

                  Całość będzie transmitowana na stronie www.tysol.pl

                  Wydarzenie otwarte dla dziennikarzy. Wstęp bez akredytacji za okazaniem legitymacji prasowej.

                  ml

                    Wzrosły płace w Valeo

                    Wzrosły płace w Valeo

                    O 190 zł brutto wzrosną płace zasadnicze tych pracowników spółki Valeo Lighting Systems z Chrzanowa, których staż pracy wynosi co najmniej 3 lata. To najważniejszy zapis porozumienia płacowego podpisanego przez zakładową Solidarność i zarząd spółki.

                    – W zeszłym roku kierownictwo firmy, chcąc zachęcić ludzi do pracy w naszym zakładzie, podwyższyło o 200 zł brutto płace dla nowo przyjmowanych osób. W efekcie jednak zarobki pracowników z dłuższym stażem były tylko nieznacznie wyższe od stawek osób dopiero co przyjętych do pracy. To trudno było uznać za sprawiedliwe i motywujące dla pracowników dłużej związanych z naszym zakładem. Dzięki podpisanemu teraz porozumieniu wprowadzone zostało bardziej sprawiedliwe rozwiązanie, w którym doceniony jest staż pracownika – tłumaczy Sebastian Pająk, przewodniczący zakładowej Solidarności.

                    Obok podwyżek związanych ze stażem pracy porozumienie przewiduje też dodatkowy wzrost płac zasadniczych, uzależniony od indywidualnych ocen pracy za zeszły rok. Średnio będzie to 80 zł brutto miesięcznie na pracownika. Te podwyżki obejmą wszystkie osoby zatrudnione w spółce przed 1 października 2017 roku.

                    Porozumienie przewiduje też wzrost dodatku za pracę w systemie czterobrygadowym. Do tej pory wynosił on 250 zł brutto. Teraz będzie to 280 zł brutto.

                    Wyższe płace wpłyną na konta pracowników 10 marca. Podwyżki związane ze stażem zostaną wpłacone z wyrównaniem od stycznia, z kolei podwyżki uzależnione od oceny rocznej będą wypłacone z wyrównaniem od lutego.

                    Chrzanowska spółka Valeo Lighting Systems zatrudnia blisko 2100 pracowników. Produkuje lampy samochodowe.

                    www.solidarnosckatowice.pl / bea

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.