Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Piotr Duda: Łączymy się z Wami w bólu i modlitwie

  • Kategoria: Kraj
Piotr Duda: Łączymy się z Wami w bólu i modlitwie

Łączymy się w bólu z rodzinami, bliskimi i przyjaciółmi tragicznie zmarłych oraz wszystkimi poszkodowanymi w tej tragedii. Wśród nich również i trzech Członków naszego Związku – napisał w listach kondolencyjnych do prezesa JSW Daniela Ozona oraz przewodniczącego Komisji Zakładowej „Solidarności” KWK „Zofiówka” Romana Brudzińskiego, szef „Solidarności” Piotr Duda.
 

W sposób szczególny proszę w naszym imieniu o przekazanie wyrazów najwyższego szacunku ratownikom i wszystkim osobom zaangażowanym w prowadzonej aż do samego końca, akcji ratowniczej. Prowadzonej z narażeniem życia w ekstremalnie trudnych warunkach. Byliśmy świadkami niezwykłej odwagi i wręcz niewyobrażalnego poświęcenia – czytamy w liście.


W ubiegłą sobotę 5 maja w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej Kopalni Węgla Kamiennego „Zofiówka” w Jastrzębiu Zdroju doszło do podziemnego tąpnięcia, w wyniku którego zginęło 5 górników, a dwóch zostało rannych. Po jedenastu dniach akcji ratowniczej, w której wzięło udział ponad 2,5 tys. osób, wydobyto ciało ostatniego poszukiwanego górnika. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego rodziny tragicznie zmarłych otrzymają renty specjalne. Wsparcia i pomocy udzieli również JSW.
 

Kopalnia Zofiówka - kondolencje

Daniel Ozon - kondolencje

 

ml/k

 

    Popieramy przyjęcie Dyrektywy o godzeniu życia zawodowego z prywatnym

    Popieramy przyjęcie Dyrektywy o godzeniu życia zawodowego z prywatnym

    25-26 kwietnia 2018 r. w Brukseli odbyło się spotkanie Komitetu Kobiet EKZZ. Brały w nim udział Joanna Kruk, przewodnicząca Sekcji Kobiet i stały członek tej grupy oraz Katarzyna Bartkiewicz z Biura Zagranicznego.

    W trakcie dwudniowego spotkania zaplanowano zwyczajową informację na temat aktualnej sytuacji dotyczącej działań na poziomie UE w zakresie równości płci, w tym aktualizację sytuacji nt. inicjatywy UE ws. godzenia życia zawodowego z prywatnym, inicjatywy podjęte przez EKZZ i jej członków w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet, wystąpienie przedstawicielki MKZZ oraz prezentację ETUI Benchmarking Working Europe 2018. Pierwszym punktem programu w drugim dniu spotkania było przedstawienie przez Lionela Fultona wyników dorocznego kwestionariusza nt. równości płci, który w tym roku podzielony był na dwie części: ogólną i dotyczącą porównania sytuacji osób młodych w związkach zawodowych i na rynku pracy. W związku z tym specjalnym gościem Komitetu była pierwsza w historii EKZZ przewodnicząca Komitetu Młodych, Viktoria Nagy, z którą odbyła się dyskusja na temat inicjatyw łączących zwalczanie nierówności płci ogółem i wśród młodzieży. Następnie przedstawicielka Komisji Europejskiej Agnieszka Bielska z DG Employment przestawiła „Plan działań Komisji na rzecz zwalczania nierówności płacowych między kobietami i mężczyznami”. Po niej koleżanki z islandzkiego ASI, TUC z Wielkiej Brytanii, włoskiego UIL i belgijskiego FGTB zaprezentowały inicjatywy podejmowane w swoich krajach.

    W czasie spotkania odbyły się również wybory uzupełniające do Prezydium Komitetu. W wyniku głosowania wybrano Rosannę Ruscito z włoskiego CISL na drugą wiceprzewodniczącą, a także na funkcje zastępców członkiń Prezydium: Annikę Wünsche z niemieckiego DGB oraz Anję Lahermaa z fińskiego STTK. Obecnie wszystkie miejsca w Prezydium są już obsadzone (jedna przewodnicząca – Gloria Mills, dwie wiceprzewodniczące i trzy zastępczynie członkiń prezydium).


    kb

     


     

      Przewodniczącym Krajowej Sekcji Energetyki został Marek Boiński

      Przewodniczącym Krajowej Sekcji Energetyki został Marek Boiński

      Marek Boiński członek Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ “Solidarność” w kadencji 2014-2018, przewodniczący Komisji Podzakładowej NSZZ “Solidarność” Enea Poznań, zastępca przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ “Solidarność” Enea.

      Organizacja Międzyzakładowa NSZZ “Solidarność” Enea skupia struktury NSZZ “Solidarność” funkcjonujące w ramach Grupy Kapitałowej ENEA S.A.

      bn

        Handlowa Solidarność chce wzmocnienia kontroli PIP

        • Kategoria: Kraj
        Handlowa Solidarność chce wzmocnienia kontroli PIP

        Handlowa Solidarność zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka o zintensyfikowanie kontroli w sklepach, które obchodzą zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Chodzi przede wszystkim o placówki, które zmieniają rodzaj przeważającej działalności w rejestrze PKD, aby skorzystać z wpisanych do ustawy wyłączeń od ograniczeń w handlu.
         

        - Od wejścia w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele minęły ponad 2 miesiące, wiec pora na wyciągnięcie pierwszych wniosków. Przede wszystkim należy podkreślić, że ustawa działa. Obroty sklepów nie tylko nie zmalały, ale wzrosły, sieci handlowe nie zwalniają pracowników, klienci przyjęli nowe przyjęli nowe przepisy ze spokojem. Niestety zdarzają się też przypadki obchodzenia zapisów ustawy. Niektórzy właściciele sklepów spożywczych czy monopolowych zmieniają wpis  w rejestrze PKD dotyczący przeważającej działalności i udają, że są np. kioskami z papierosami – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.  


        Przewodniczący podkreśla, że choć zdecydowana większość pracodawców podporządkowała się nowym przepisom, przypadki obchodzenia jej zapisów powinny być eliminowane.

        - Niezgodne z prawdą zmiany dotyczące prowadzonej działalności w rejestrze PKD są przestępstwem zagrożonym  karą nawet dwuletniego więzienia. Mam nadzieję, że pracodawcy dopuszczający się tego typu praktyk zdają sobie z tego sprawę. Zwróciliśmy się do Głównego Inspektora Pracy, aby inspektorzy PIP podczas kontroli w placówkach handlowych zwracali również uwagę na ten aspekt – wskazuje Bujara.


        Kolejną kwestią, poruszoną przez handlową Solidarność w piśmie do Głównego Inspektora Pracy, jest przyjmowanie przez sklepy statusu placówek pocztowych, które są wyłączone z ograniczeń w handlu zapisanych w ustawie.

        - Z naszych analiz prawnych wynika, że te sklepy nie spełniają przesłanek zawartych w definicji placówki pocztowej zapisanej w ustawie Prawo pocztowe. Tym samym postępują niezgodnie z prawem. Liczymy, że Państwowa Inspekcja Pracy podejmie zdecydowane kroki w tym zakresie, zanim te naganne praktyki ulegną eskalacji. Cieszymy się, że problem zauważył też resort rodziny i zapowiedział nowelizację ustawy w tym zakresie. To realizacja postulatu Solidarności, który zgłaszamy od wielu tygodni – podkreśla szef handlowej Solidarności.


        W najbliższych dniach handlowa Solidarność zwróci się do marszałka Sejmu oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dofinansowania działań Państwowej Inspekcji Pracy, aby mogła ona w pełni realizować działalność kontrolną dotyczącą ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

        - Z takim wnioskiem zwróciliśmy się do pana marszałka Kuchcińskiego już podczas prac nad tegorocznym budżetem. Niestety nasze pismo w tej sprawie pozostało bez odpowiedzi. Po wejściu w życie wolnych niedziel w handlu, gołym okiem widać, że bez zwiększenia środków finansowych PIP nie jest w stanie w pełni realizować swoich nowych zadań – zaznacza Bujara.

                 
        Katowice 15.05.2018r
        ŁK/k

         

          Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 17: integracja osób niepełnosprawnych

          Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 17: integracja osób niepełnosprawnych

          17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.

          Wdrożenie postanowień Filaru ma stanowić wspólną odpowiedzialność: państw członkowskich, Komisji, a także unijnych oraz krajowych partnerów społecznych. NSZZ Solidarność jest jednym z głównych protagonistów tych działań w naszym kraju.

          Filar składa się z trzech komponentów podzielonych na szczegółowe punkty:
          - Równe szanse i dostęp do zatrudnienia
          - Uczciwe warunki pracy
          - Ochrona socjalna i integracja społeczna

          Poniżej prezentujemy uwagi, zawierające także komentarz naukowców, które mają przybliżyć członkom Związku wiedzę na temat poszczególnych punktów Filaru.
          komponent: Ochrona socjalna i integracja społeczna

          17. Integracja osób niepełnosprawnych
          Osoby niepełnosprawne mają prawo do otrzymania wsparcia dochodu, które zapewnia godne życie, usług, które pozwolą im na uczestnictwo w rynku pracy i życiu społecznym, a także do środowiska pracy dostosowanego do ich potrzeb.

          W ramach Filaru położono nacisk na prawo do wsparcia dochodu jako jednego z elementów ochrony socjalnej, prawo do usług umożliwiających osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w rynku pracy i w życiu społecznym oraz prawo do dostosowanego środowiska pracy, jako kluczowych środków umożliwiających osobom niepełnosprawnym dostęp do innych praw określonych w zasadach Filaru oraz umożliwiających im pełne korzystanie z równości i włączenia w środowisku pracy i w społeczeństwie. Dzięki określeniu koniecznych i wzajemnie wzmacniających połączeń tych środków zakres zasady wykracza poza istniejący dorobek UE.

          Jak wskazuje dr Magdalena Paluszkiewicz (Uniwersytet Łódzki) ważnym elementem zasady 17 jest wspieranie dochodu, nie zaś jego zastępowanie. Jest to sformułowanie świadczące o zmianie podejścia do pozycji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy, a przez to również w społeczeństwie. Jak wynika bowiem ze standardów międzynarodowych, tam gdzie to możliwe należy popierać zatrudnienie osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy. Wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością oznacza m. in. dostosowanie środowiska pracy do ich potrzeb. W zakresie ich rozpoznawania i wprowadzania rozwiązań uwzględniających te potrzeby w zatrudnieniu pracodawcy mogą liczyć na wsparcie specjalistyczne (np. służba medycyny pracy) oraz finansowe (PFRON). Dopiero, gdy jednostka nie jest w stanie zarobkować, lub ewentualnie jeśli uzyskiwane zarobki nie gwarantują zaspokojenia jej potrzeb życiowych na godziwym poziomie, konieczne staje się zapewnienie wsparcia. Następuje to poprzez przyznawanie różnych rodzajów świadczeń pieniężnych (renty, zasiłki, dodatki), których wysokość i czas pobierania są uzależnione od potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

          – Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce jest niska – komentuje Barbara Surdykowska (Biuro Eksperckie KK NSZZ Solidarność). – Zdecydowana większość osób niepełnosprawnych to osoby bierne zawodowo. Najwyższe współczynniki aktywności zawodowej i wskaźniki zatrudnienia notuje się wśród niepełnosprawnych w grupie wiekowej 35-44 lata. Najniższa aktywność zawodowa dotyczy grup w wieku do 24 lat i powyżej 55, co pozwala postawić tezę, że zarówno młode osoby niepełnosprawne po ukończeniu szkoły mają problemy z wejściem na rynek pracy, jak i osoby, które stały się niepełnosprawne w trakcie zatrudnienia mają problem z reintegracją zawodową i utrzymaniem pracy – dodaje ekspertka.

          Jak podkreśla dr Magdalena Paluszkiewicz, warunkiem pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym jest również umożliwienie korzystania z usług opiekuńczych. W tym zakresie istnieje zwłaszcza potrzeba rozwoju i upowszechniania instytucji asystenta osoby niepełnosprawnej, którego zadaniem jest wspieranie samodzielnego i niezależnego funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w codziennym życiu, zwłaszcza w środowisku szkolnym oraz zawodowym.

          Tutaj można przeczytać o 16 punkcie Filaru


          bs

            Bumar potrzebuje szybkich decyzji

            Bumar potrzebuje szybkich decyzji

            10 maja parlamentarzyści z województwa śląskiego i przedstawiciele związków zawodowych skierowali wspólny apel do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie krytycznej sytuacji w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy. W ocenie sygnatariuszy apelu, bez pilnych działań resortu gliwickiemu przedsiębiorstwu grozi bankructwo.

            Wieloletnie zaniedbania właścicielskie oraz brak jakiejkolwiek polityki przemysłowej poprzednich rządów doprowadziły ZM Bumar-Łabędy na skraj bankructwa, co grozi likwidacją setek miejsc pracy oraz utratą znaczącej części potencjału polskiego przemysłu obronnego. Krytyczna sytuacja ZM Bumar-Łabędy wymaga podjęcia przez Ministerstwo Obrony Narodowej pilnych działań zarówno o charakterze doraźnym, jak i strategicznym – napisano w apelu, który obok liderów organizacji związkowych z ZM Bumar-Łabędy i przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza podpisali posłowie Grzegorz Długi, Jarosław Gonciarz, Krzysztof Sitarski i senator Krystian Probierz.

            Wśród działań krótkoterminowych, których wdrożenie poprawiłoby sytuację gliwickiego zakładu, sygnatariusze apelu wymienili m.in. jak najszybsze podpisanie umowy z Bumarem-Łabędy w zakresie bieżących i głównych napraw czołgów T-72 oraz zawarcie aneksu do umowy na modernizację czołgów Leopard 2A4, który umożliwiłby bieżące finansowanie realizacji kontraktu. Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem umowy środki za wykonaną modernizację ZM Bumar-Łabędy miałyby otrzymać dopiero w momencie finalnej sprzedaży. – Te działania są możliwe do zrealizowania w bardzo krótkim czasie. Pozwoliłyby one zapewnić naszej firmie środki na bieżącą działalność, terminowe regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów i wypłatę wynagrodzeń pracownikom – mówi Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności
            w ZM Bumar-Łabędy.

            W piśmie skierowanym do ministra Błaszczaka parlamentarzyści i związkowcy wskazali, że dla pełnego wykorzystania potencjału przemysłowego Bumaru-Łabędy niezbędne są również decyzje o charakterze strategicznym. – Kluczową kwestią w tym zakresie jest ulokowanie w ZM Bumar Łabędy produkcji mostów na podwoziu samochodowym MS-20. Produkt ten jest wyrobem własnym gliwickich przedsiębiorstw, który nie odbiega jakością oraz zaawansowaniem technicznym od zagranicznej konkurencji. Siły Zbrojne RP zgłaszają duże zapotrzebowanie na tego typu konstrukcje. Most ten może być również wykorzystywany przez odpowiednie służby w celach cywilnych, np. w przypadku klęsk żywiołowych – czytamy w dokumencie. – Od kilku lat Bumar-Łabędy otrzymuje jedynie kontrakty na remonty czołgów. To swego rodzaju kroplówka, która pozwala temu przedsiębiorstwu przetrwać, ale nie daje stabilizacji finansowej oraz możliwości rozwoju. Żeby się rozwijać, Bumar-Łabędy potrzebuje wieloletniego kontraktu na dostawy własnego produktu – dodaje Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

            Treść apelu skierowanego do szefa resortu obrony narodowej została przyjęta podczas spotkania w sprawie sytuacji w ZM Bumar-Łabędy, które zostało zorganizowane 19 kwietnia w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności Katowicach. Zaproszenia na spotkanie zostało skierowane do większej liczby parlamentarzystów z województwa śląskiego. Część z nich wykazała zainteresowanie problemami gliwickiego zakładu, jednak z racji innych zobowiązań nie mogła osobiście uczestniczyć w rozmowach i tym samym złożyć podpisu pod tekstem wspólnej deklaracji. Parlamentarzystki PiS Bożena Borys-Szopa oraz Izabela Kloc nie odpowiedziały na skierowane do nich zaproszenie. Z kolei poseł Wojciech Szarama przesłał do organizatorów pismo, w którym poinformował, że przedstawił postulaty związków zawodowych z ZM Bumar-Łabędy ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi.
             

            www.solidarnosckatowice.pl / Łukasz Karczmarzyk

              Trzeba podchodzić do polityki klimatycznej realistycznie. Niezbędna jest równowaga

              • Kategoria: Kraj
              Trzeba podchodzić do polityki klimatycznej realistycznie. Niezbędna jest równowaga

              – Trzeba podchodzić do polityki klimatycznej realistycznie, żeby nie zniszczyć gospodarki, nie tracić miejsc pracy. Niezbędna jest równowaga – mówił na Posiedzeniu Plenarnym RDS przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

              W 2018 r. w Katowicach odbędzie się Szczyt klimatyczny ONZ  (tzw. COP24), podczas którego negocjowane będą działania na rzecz polityki klimatycznej. Partnerzy społeczni z RDS przygotowali rozmawiali o nim na Posiedzeniu Plenarnym Rady 25 kwietnia. 

              Promować polskie rozwiązania
              Przewodniczący zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, zaznaczył w dyskusji, że strona rządowa nie przyłączyła się do wypracowywania stanowiska. W jego opinii, społeczeństwo takiego działania właśnie oczekuje. 

              „Wspólne rządowo-społeczne stanowisko to kwestia naszej związkowej i pracodawców aktywności, ale także aktywności rządu” – przekonywał.

              Malinowski mówił, że partnerzy społeczni „chcą wspierać rząd, ale nie mogą go zastępować”. Dodał, że strona społeczna liczyła, że na początek otrzyma stanowisko rządowe, a dopiero potem uzupełni go swoimi uwagami. 

              Minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że szczyt w Katowicach jest ogromnym wyzwaniem dla resortu. Za priorytet uznał przyjęcie  protokołu z Kioto tak, „aby było ono powszechne, ale też dobrowolne”. 

              „Powinniśmy mówić nie tylko o naszych atutach do ograniczania emisji, ale do pochłaniania dwutlenku węgla” – argumentował. 

              Kowalczyk podkreślił, że kwestie związane z emisją związaną ze wzrostem gospodarczym są istotne również dla przedstawicieli związków i pracodawców. Dlatego rząd opowiada się za współpracą stron, a nie jedynie za opiniowaniem stanowiska rządu przez stronę społeczną. 

              Dariusz Trzcionka z FZZ mówił o takim podejściu do polityki klimatycznej, które pozwoli na zrównoważony rozwój, przy akceptacji celów społecznych. Z jednej strony trzeba dbać o ochronę klimatu, ale z drugiej zapobiegać utracie miejsc pracy. Do tego niezbędne jest wsparcie ekspertów partnerów społecznych. Zaznaczył, że całkowicie z węgla wycofują się państwa, które mają np. duży zapas gazu, jak Kanada. 
              „Jako strona społeczna pokazujemy, że węgiel nie jest brudnym paliwem. Trzeba tylko stworzyć ramy do jego skutecznego wykorzystania. Należy natomiast walczyć z energetycznym ubóstwem” – powiedział Trzcionka. 

              Kontrolować wydatki
              Jak zaznaczył Tadeusz Ryśnik z NSZZ Solidarność, szczególnie istotne jest dokonanie oceny skuteczności realizacji dotychczasowej polityki klimatycznej i kosztów jej wdrażania. Przedstawiciel związku wskazywał na potrzebę przeanalizowania, w jaki sposób państwa wydały środki otrzymane z opłat za emisję CO2...
               

              więcej w najnowszym Tygodniku Solidarność

               

               

               

                Strajk w Hucie Pokój został zawieszony

                Strajk w Hucie Pokój został zawieszony
                Zapowiedziany na 11 maja 24-godzinny strajk w Hucie Pokój Grupie Kapitałowej Węglokoks został zawieszony. Przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych podpisali z prezesem Huty Pokój i prezesami spółek zależnych porozumienie dotyczące wsparcia materialnego dla pracowników zarabiających poniżej 4 tys. zł brutto miesięcznie, czyli ok. 2/3 załogi. Porozumienie nie oznacza końca sporu zbiorowego w firmie. Negocjacje w sprawie podwyżek płac będą kontynuowane.
                 
                Jak informuje Joachim Kuchta, przewodniczący Solidarności w Hucie Pokój pracodawca zobowiązał się, że przekaże na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 220 000 tys. zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc finansową dla pracowników huty i spółek zależnych, których zarobki są niższe niż 4 tys. zł brutto. Taka pomoc będzie udzielana pracownikom przez pięć miesięcy, a jej konkretne kwoty zostaną uzależnione od sytuacji materialnej poszczególnych osób. – Rozmowy zostały wznowione po długim weekendzie majowym. Były bardzo trudne. Pracodawca podtrzymywał swoje wcześniejsze propozycje dotyczące zmian w regulaminie wynagradzania, które doprowadziłyby do likwidacji wszelkich dodatków, m.in. nagród jubileuszowych oraz dodatku z okazji Dnia Hutnika. Najmniej zarabiającym pracownikom chciał dać podwyżkę w wysokości 80 zł brutto. Nie zgodziliśmy się na to, ale ostatecznie udało się wypracować pewien kompromis. Ustaliliśmy, że rozmowy będą kontynuowane, a pracodawca zasili konto Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dzięki temu pracownicy już na początku czerwca otrzymają pierwszą pomoc – mówi związkowiec. Szacuje, że pomocą materialną objętych zostanie ok. 600 pracowników Huty Pokój i spółek zależnych.
                 
                Porozumienie zostało podpisane 10 maja przez trzy spośród czterech zakładowych organizacji związkowych: Solidarność, WZZ Sierpień '80 oraz NSZZ Pracowników Huty Pokój. Strony uzgodniły, że rozmowy dotyczące podwyżek wynagrodzeń zakończą się najpóźniej 30 listopada. Do tego momentu związki zawieszą wszelkie akcje protestacyjne. Najważniejszy postulat dotyczący podwyżek wynagrodzeń o 300 zł na rękę dla pracowników, których zarobki są niższe niż przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw, pozostaje aktualny. – Mamy nadzieję, że pracodawca zmieni zdanie i w końcu podpiszemy porozumienie, które zagwarantuje pracownikom wzrost płac – dodaje Joachim Kuchta.
                 
                Huta Pokój Grupy Kapitałowa Węglokoks zatrudnia przeszło 900 osób i zajmuje się produkcją m.in. kształtowników, profili zimnowalcowanych i konstrukcji stalowych. W jej skład wchodzi Huta Pokój oraz spółki: Euroblacha, Eurokonstrukcje i Euroserwis.

                www.solidarnosckatowice.pl

                  Pikieta przed spółką Service Group

                  Pikieta przed spółką Service Group

                  9 maja ok. 150 osób pikietowało przed siedzibą dąbrowskiej spółki Service Group, należącej do ArcelorMittal Poland. Protestujący domagali się podpisania porozumienia płacowego i wyrazili swój sprzeciw wobec propozycji przedstawionych przez pracodawcę. Dotyczą one uzależnienia wzrostu wynagrodzeń od absencji chorobowej poszczególnych pracowników w 2017 roku.

                  Jak informuje Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w dąbrowskim oddziale AMP, Service Group jest jedyną spółką zależną w koncernie, w której do tej pory nie udało się podpisać porozumienia płacowego. W pozostałych spółkach wchodzących w skład AMP rozmowy dotyczące wzrostu wynagrodzeń zostały zakończone w styczniu i w lutym. W negocjacjach prowadzonych w Service Group nastąpił pat. – Nie możemy się zgodzić na uzależnianie podwyżek płac w 2018 roku od absencji chorobowej w roku 2017. Takie podejście jest niesprawiedliwe. Oznacza, że kwalifikacje i doświadczenie pracowników oraz jakość wykonywanej przez nich pracy, nie mają żadnego znaczenia – mówi Majchrzak.

                  Zaznacza, że z taką propozycją ze strony pracodawcy związkowcy z AMP spotkali się po raz pierwszy. – Zdarzało się, że  różnego rodzaju nagrody okolicznościowe były uzależnione od absencji, ale w przypadku podwyżek płac takie rozwiązanie jest nie do zaakceptowania. Przedstawiciele zarządu nie są w stanie podać ani jednego przykładu nadużywania zwolnień lekarskich przez pracowników Service Group, mimo że wynajęta została specjalna firma, której zadaniem było sprawdzanie, czy osoby przebywające na L-4 rzeczywiście chorują – dodaje.

                  Po zakończeniu pikiety, rozpoczęła się kolejna tura rozmów płacowych w Service Group, ale zakończyła się fiaskiem. Pracodawca nie przedstawił żadnych nowych propozycji. Związkowcy zapowiadają, że podejmą dalsze działania protstacyjne.

                  W spółce Service Group zatrudnionych jest ponad 250 osób. Firma zajmuje się produkcją części zamiennych do urządzeń hutniczych oraz naprawami maszyn hutniczych.

                  www.solidarnosckatowice.pl

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.