Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Piotr Duda: Spoczywaj w pokoju Niezłomny Premierze

  • Kategoria: Kraj
Piotr Duda: Spoczywaj w pokoju Niezłomny Premierze

Zmarł Żołnierz Szarych Szeregów, Opozycjonista, Obrońca Opozycjonistów, działacz Komitetu Obrony Robotników, działacz Solidarności, Premier pierwszego rządu bez udziału komunistów po 1989 roku. Pierwszy, który zakwestionował okrągłostołowy układ. Niezłomny patriota, którego życie, nierozerwalnie związane z historią współczesnej Polski samo w sobie jest pomnikiem i podwaliną niepodległości Polski. Jan Olszewski. Cześć Jego Pamięci

W imieniu Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność oraz własnym składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia Rodzinie i Przyjaciołom

Piotr Duda

    Referendum strajkowe w Biedronkach!

    Referendum strajkowe w Biedronkach!
    Solidarność działająca w Biedronce rozpoczęła referendum strajkowe. Głosowanie potrwa do końca kwietnia. 
     
    – To praca ponad siły – mówią pracownicy sieci Biedronka. W sklepie odpowiadają za wszystko, od zamiatania parkingu po rozładunek TIR-ów z towarem. Obowiązków ciągle przybywa, a liczba pracowników na zmianie od lat jest taka sama.  – W moim sklepie na zmianie są 3 osoby plus kierownik. Gdy dodatkowo ktoś np. weźmie urlop na żądanie robi się horror. Gdy wracam do domu po takiej dniówce nie mam nawet siły ugotować dzieciom obiadu – mówi pani Ewa, kasjerka z jednego ze sklepów Biedronki w dużym śląskim mieście.
     
    Pracownik „wielozadaniowy”
    Ewa wskazuje jednak, że „kasjerka" to określenie, które niezbyt przystaje do rzeczywistości, bo w Biedronce każdy pracownik jest „wielozadaniowy”. – W teorii odpowiadam za pierwszą alejkę, czyli wypiekanie pieczywa i warzywniak. W praktyce robię wszystko. Uzupełniam towar na półkach, sprzątam sklep i parking, pracuje w magazynie. Gdy podjedzie TIR, lecę go rozładować, a jak zadzwoni dzwonek, biegnę na kasę, gdzie na dodatek słucham pretensji od klientów, którzy muszą stać w kolejkach. Tak jakby to była moja wina – żali się pani Ewa.
     
    Na fatalne warunki pracownicy Biedronki skarżą się od lat. Tych skarg jednak nikt nie chce słuchać. Jak opowiada pani Magda, która w Biedronce jest zatrudniona od 10 lat, pracownicy nie mogą doprosić się u pracodawcy załatwienia najprostszych spraw, takich jak np. zaopatrzenie sklepu w podstawowy sprzęt do sprzątania. – Na cały sklep mamy jedno wiadro z mopem. Zmiotki i szufelki do zamiatania przyniosłyśmy sobie z domu. Kiedy zgłosiłam, że z krzesła obrotowego na kasie odpadły dwa kółka i nie da się na nim siedzieć, na nowe czekałam dwa miesiące – wylicza pani Magda. 
     
    Biedronka daje zarobić?
    Poprawa warunków pracy jest jednym z głównych postulatów Solidarności w sporze zbiorowym, który trwa w sieci Biedronka od sierpnia ubiegłego roku. Solidarność oraz pozostałe związki zawodowe, które przystąpiły do sporu, domagają się również skrócenia do 21.00 godzin pracy w dni przypadające przed niedzielą wolną od handlu (dziś niektóre Biedronki są w soboty otwarte nawet do 23.00) oraz wprowadzenia regulaminu wynagradzania z jasnymi kryteriami premiowania. – Biedronka bardzo często chwali się w mediach, o ile podwyższyła wynagrodzenia czy premie dla pracowników. Jednak zazwyczaj te „podwyżki” skonstruowane są w taki sposób, że część pracowników widzi je tylko w artykułach prasowych – tłumaczy Piotr Adamczak, przewodniczący Solidarności w Jeronimo Martins Polska, firmie do której należy sieć Biedronka. 
     
    Sporu nie udało się rozwiązać przy stole negocjacyjnym. Jak podkreśla Piotr Adamczak, pracodawca mimo braku porozumienia w sprawie postulatów zgłoszonych przez pracowników, podjął decyzję o zakończeniu mediacji z udziałem mediatora wyznaczonego przez resort pracy. W tej sytuacji związkom zawodowym pozostało tylko rozpoczęcie referendum strajkowego. Formalnie głosowanie wystartowało 15 stycznia i potrwa do końca kwietnia. 
     
    Zawiadomienie do prokuratury
    Jednak jeszcze przed rozpoczęciem głosowania, zaczęły się problemy. Pracodawca nie udostępnił związkom list pracowników, które są potrzebne do przeprowadzenia referendum. Zabronił im również wejścia z urnami do głosowania na teren sklepów. – Złożyliśmy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury – podkreśla Piotr Adamczyk. 
     
    Sieć Biedronka ma w Polsce ok. 3 tys. sklepów, w których zatrudnia ponad 65 tys. osób. Przeprowadzenie referendum strajkowego w tak dużym przedsiębiorstwie jest olbrzymim wyzwaniem logistycznym. Aby było ono ważne, głosy musi oddać co najmniej połowa wszystkich uprawnionych pracowników. – Pomimo tego, że pracodawca robi w naszej ocenie wszystko, aby utrudnić przeprowadzenie referendum, zainteresowanie pracowników jest bardzo duże. Do czasu wyjaśnienia sprawy przez prokuraturę pracownicy mogą głosować np. w biurach regionów i oddziałów Solidarności w całym kraju. Oprócz tego mamy urny mobilne, z którymi jeździmy od sklepu do sklepu – tłumaczy przewodniczący.
     
    www.solidarnosckatowice.pl
     
     
     

      Radomska Solidarność spotkała się z parlamentarzystami PiS

      Radomska Solidarność spotkała się z parlamentarzystami PiS

      4 lutego w siedzibie ZR odbyło się spotkanie Prezydium ZR z parlamentarzystami PiS. Celem spotkania była rozmowa na temat sytuacji społeczno-gospodarczej kraju i poziomu dialogu społecznego oraz przekazanie postulatów NSZZ „Solidarność". Działania te podejmowane są w ramach ogólnopolskiej akcji NSZZ „Solidarność" zainicjowanej stanowiskiem Komisji Krajowej z dnia 11 grudnia 2018 roku w sprawie sytuacji społeczno-gospodarczej oraz stanu dialogu w Polsce.

      W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele PiS: wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, poseł Dariusz Bąk wraz z dyrektorem jego biura poselskiego Sławomirem Szymczykiem,  Paulina Markiewicz – dyrektor biura senatorskiego marszałka Stanisława Karczewskiego,  a w zastępstwie posła Marka Suskiego – Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady miejskiej m. Radomia.

      Zaproszeni goście wysłuchali informacji na temat postulatów NSZZ „Solidarność” oraz sytuacji: w oświacie – mówił o tym Adam Słomka, PSG – relacje na temat sytuacji w tej spółce udzielił Bogdan Stępiński, transporcie zbiorowym ze szczególnym uwzględnieniem MPK Radom – tu głos zabrał Marek Kicior, przyszłości dawnego ZPS „Pronit” w Pionkach (obecnie część Mesko Skarżysko) i szpitala w Pionkach – mówił o tym Zdzisław Maszkiewicz, głos zabrał też Tomasz Świtka. Dyskutowano też z wicemarszałkiem Adamem Bielanem o dalszych losach i rozbudowie lotniska w Radomiu i ewentualnym wpływie tej inwestycji na rozwój rynku pracy.  


      mk

        Nie ma zgody Solidarności na zawieranie porozumień z innymi centralami związkowymi

        Nie ma zgody Solidarności na zawieranie porozumień z innymi centralami związkowymi

        Obradujący 5 lutego Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” ocenił dotychczasowy przebieg akcji informacyjnej skierowanej do parlamentarzystów prawicy. W ramach tej akcji przedstawiciele „Solidarności” odwiedzali biura posłów i senatorów, przekazując im postulaty naszego Związku.

        Przypomnijmy, „Solidarność” domaga się między innymi podwyżek wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej na poziomie nie mniejszym niż w służbach mundurowych, wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, podniesienia kwoty wolnej od podatku i całkowitego odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego. Wśród postulatów NSZZ „Solidarność” są także najważniejsze żądania oświaty. Parlamentarzyści prawicy zapewnili, że przekażą postulaty naszego Związku rządowi i władzom poszczególnych partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy. Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” zdecydował także o kolejnych działaniach Związku. Postanowiono, że na razie nie będą ujawniane szczegóły.

        Piotr Duda odniósł się także do podejmowanej przez niektóre struktury związkowe „Solidarności” współpracy z innymi centralami związkowymi. Podkreślił, że NSZZ „Solidarność” prowadzi własną akcję protestacyjną według swojego harmonogramu. Dotyczy to także struktur regionalnych i poszczególnych branż. Nie ma zatem zgody „Solidarności” na zawieranie porozumień z innymi centralami związkowymi na wszystkich poziomach organizacyjnych Związku.
         

        Olga Zielińska
        Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”

        /mk

          Kolejny Sztab Protestacyjno-Strajkowy!

          Kolejny Sztab Protestacyjno-Strajkowy!

          Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej powołała Sztab Protestacyjno-Strajkowy.

          Członkowie Rady MSOiW NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej zdecydowali podczas obrad 6 lutego 2019 r. o powołaniu Sztabu Protestacyjno-Strajkowego. W jego skład weszli przewodniczący wszystkich oświatowych komisji zakładowych, międzyszkolnych oraz międzyzakładowych województwa łódzkiego. Sztab podtrzymuje decyzje dotyczące postulatów płacowych sformułowanych przez sztab krajowy KSOiW NSZZ Solidarność. 

          Każda komisja obejmująca placówki oświatowe zgłosi do pracodawców żądania płacowe uzupełnione o swoje własne, zgodne z podjętymi przez nie uchwałami. Żądania zostaną przedstawione w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w terminie do 12 marca 2019 r. Członkowie sztabu zdecydowali również o koordynowaniu akcji podejmowanych przez sztab krajowy, a kolejne zebranie odbędzie się 13 marca 2019 r. w siedzibie ZR "S" w Łodzi celem omówienia aktualnego stanu podjętych działań oraz wyznaczenia kolejnych zadań.

          mk

            Pakiet na rzecz młodych

            • Kategoria: Kraj
            Pakiet na rzecz młodych

            Pomimo poprawy sytuacji gospodarczej w kraju pozycja młodego człowieka na rynku pracy jest trudna. Nadal około 50 procent młodych osób pracuje na tzw. umowach śmieciowych. Ich zarobki są bardzo niskie. Młodzi marzą o stabilizacji, jednak pracodawcy często uważają, że to zbyt wygórowane roszczenie. Z inicjatywy Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” w lipcu 2018 r. powstał dokument nazwany „Pakiet na rzecz młodych”. We wrześniu został on złożony do Rady Dialogu Społecznego, która podjęła decyzję o rozpoczęciu nad nim prac. W październiku, podczas Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, pakiet został wpisany do Uchwały Programowej. Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpocznie się dyskusja nad owym pakietem w ramach RDS, ale młodzi związkowcy wiedzą, że mają poparcie całej „Solidarności”.

            „Pakiet na rzecz młodych” obejmuje pięć punktów: nowelizację ustawy o praktykach absolwenckich, zmianę wyłączenia opłacania składek na ubezpieczenie społeczne dla studentów do 26 roku życia, rozwijanie mentoringu, ułatwianie dostępu do podnoszenia kwalifikacji pracowników, a także możliwość wykonywania opieki nad starszymi rodzicami.

            „Solidarność”, opracowując ten dokument, proponuje przeprowadzenie dyskusji z przedstawicielami rządu, a dokładnie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także z organizacjami pracodawców. Chodzi o wspólne wypracowanie takich rozwiązań, które uczyniłyby rynek pracy bardziej przyjazny młodym osobom. Chodzi między innymi o to, aby miały możliwość łączenia życia zawodowego i prywatnego, by pracodawca wyciągał wnioski z faktu starzenia się społeczeństwa, aby w przyszłości młodzi mieli godne świadczenia emerytalne.

            Zdaniem „Solidarności” konieczna jest zmiana ustawy (z dnia 17 lipca 2009 r.) o praktykach absolwenckich. Praktyki te winny być płatne. Młody człowiek winien mieć możliwość korzystania z urlopu, uprawnień związanych z rodzicielstwem, powinno mu przysługiwać prawo do badań lekarskich, ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Obecnie praktykant może wykonywać pracę w jej pełnym wymiarze czasu, nawet do 48 godzin tygodniowo, także w dni wolne i święta, ale jest ona najczęściej bezpłatna i nie podlega kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Wielu pracodawców korzysta więc z pracy praktykantów, aby obniżyć koszty pracy w przedsiębiorstwie.

            – Mamy bardzo normalne oczekiwania w stosunku do pracodawcy. Chcemy standardowej umowy o pracę, zatrudnienia na pełny etat, przewidywalności wypłacanej pensji. To nie są wygórowane żądania – mówi Mateusz Szymański, pełnomocnik ds. młodych Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

            Wprowadzenie zmian proponowanych przez Związek wiąże się nie tylko z wypłacaniem wynagrodzenia, ale i opłacaniem składek. Obecnie student poniżej 26 roku życia, nawet jeśli otrzymuje wynagrodzenie, jest wyłączony z opłat składkowych. Na dodatek osoby te nie mają możliwości dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego… W związku z tym taki praktykant nie ma prawa do żadnych świadczeń, również tych związanych na przykład z wypadkiem przy pracy. Nie ma też możliwości uzyskania zasiłku macierzyńskiego, chorobowego czy rehabilitacyjnego. Wielu praktykantów zatrudnia się na umowę zlecenie zamiast na umowę o pracę, co wiąże się z nieopłacaniem składek emerytalnych. Dlatego „Solidarność” uważa, że należy tworzyć takie warunki pracy młodym osobom, które w przyszłości zapewnią im godne świadczenie emerytalne i ochronę socjalną.

            – „Pakiet na rzecz młodych” to propozycje małych kroczków. To nie są wielkie reformy. Chodzi o poprawę rynku pracy pracowników. W przypadku praktyk absolwenckich obowiązująca ustawa niczego nie gwarantuje. Zdarza się, że jedną piątą kadry pracowniczej w zakładzie stanowią praktykanci. W ten sposób pracodawca obniża swoje koszty. Pole manewru dla związków zawodowych jest ograniczone. Gdyby w takim zakładzie istniał zakładowy układ zbiorowy pracy, sytuacja młodych pracowników byłaby inna – podkreśla Mateusz Szymański.

            Kolejną sprawą jest mentoring, który w opinii „Solidarności” może skutecznie zmniejszyć skalę nieporozumień międzypokoleniowych, przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa, a jednocześnie aktywizować osoby, które nie odnajdują się w realiach współczesnego rynku pracy. Ważna jest również edukacja pracowników, promowanie uczenia się przez całe życie. „Solidarność” proponuje wprowadzenie obligatoryjnego urlopu szkoleniowego dla pracownika. Zauważa też, że coraz większym wyzwaniem w Polsce jest starzenie się społeczeństwo. Jednak opieka nad rodzicami czy dziadkami może utrudniać młodemu człowiekowi funkcjonowanie na rynku pracy, a czasem nawet oznacza rezygnację z dalszej kariery zawodowej. Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zapisów podobnych do tych dotyczących opieki nad dzieckiem do 14 roku życia. Chodzi tu o rodziców, którzy ukończyli 70 rok życia. Pracownikowi przysługiwałoby zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Podobnie, jak w przypadku opieki nad dzieckiem, powinna istnieć możliwość korzystania ze zwolnienia „na godziny”.

            – Pakiet wzbudza sporo emocji. Najmniej wątpliwości zarówno ze strony młodych ludzi, jak i pracodawców wzbudza mentoring. W tej kwestii dużą rolę ma do odegrania państwo, które dysponuje środkami Funduszu Pracy. Strona rządowa na kwietniowym Forum Młodych dość pozytywnie się do tego odniosła. W Polsce mamy problem z niskim zatrudnieniem osób starszych. Mentoring może sprzyjać temu, że osoby starsze będą pozostawały na rynku pracy i jednocześnie będą czuły, że są potrzebne – wyjaśnia Mateusz Szymański.

            Podobnie jest z kwestią podnoszenia kwalifikacji. W tej sprawie nie ma kontrowersji. Jednak, jak podkreśla Szymański, rodzi się pytanie: kto ma ponosić odpowiedzialność za szkolenie, za edukację pracowników?

            Zdaniem Mateusza Szymańskiego młodzi ludzie nie wykorzystują potencjału, który jest w życiu związkowym. Dlatego praca nad pakietem jest świetną formą edukowania młodych członków Związku. To w ich interesie jest, aby ten Związek w przyszłości sprawnie funkcjonował. Młodzi powinni być aktywni w dialogu społecznym, powinni odnosić się do ustaw, które ich bezpośrednio dotyczą.

            www.solidarnosc.gda.pl

             

              Europejscy partnerzy społeczni podpisali program wspólnych działań

              Europejscy partnerzy społeczni podpisali program wspólnych działań

              6 lutego 2019 roku liderzy organizacji europejskich partnerów społecznych: EKZZ, BusinesssEurope, CEEP oraz SMEunited podpisali Program Działań Europejskiego Dialogu Społecznego na lata 2019 – 2022.

              Negocjacje nad szóstym już z kolei wspólnym programem toczyły się przez prawie pół roku. W ostatecznie uzgodnionym tekście znajdują się między innymi  następujące działania:

              - negocjacje nad europejskim porozumieniem ramowym dotyczącym digitalizacji;

              - seminarium dotyczące zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy, które posłuży wypracowaniu wspólnych wniosków oraz potencjalnych wspólnych działań w tym obszarze;

              - wspólne projekty dotyczące gospodarki niskoemisyjnej  oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników.

              – Negocjacje nad tym programem były  trudne - zauważalny jest coraz większy opór europejskich organizacji pracodawców przed podejmowaniem inicjatyw, które mogłyby pociągać ze sobą jakiekolwiek zobowiązania dla ich członków. Niemniej jednak plan daje szanse na współpracę w takich obszarach jak: redukcja bezrobocia wśród osób młodych, udział partnerów społecznych w kształtowaniu aktywnej polityki na rynku pracy czy podnoszenie standardów opieki nad dziećmi osób pracujących – komentuje Sławomir Adamczyk, członek Komitetu Dialogu Społecznego UE.

              W uroczystości podpisania programu brał udział Valdemaras Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który podkreślił znaczenie zmiany i digitalizacji na rynku pracy a także konieczności zagwarantowania pracownikom prawa do „odłączania się” w ich czasie wolnym od nieustannie napływających maili i wiadomości związanych z miejscem pracy.

              Marianne Thyssen, komisarz UE ds. zatrudnienia zwróciła uwagę na konieczność zagwarantowania pracownikom zagrożonym bezrobociem technologicznym wsparcia w okresie nabywania nowych kwalifikacji.

              – Niestety we wspólnym programie działań nie zaplanowano negocjacji nad takim porozumieniem ramowym, które byłoby na wspólny wniosek partnerów społecznych przekształcone w dyrektywę – zwraca uwagę Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność. -Budzi to niepokój związków z Europy Centralnej w kontekście braku postępów jeżeli chodzi o rozwój jakościowy europejskiego dialogu społecznego i możliwość jego wpływu na podnoszenie standardów środowiska pracy  – ekspertka.

              W załączeniu  Program Działań Europejskiego Dialogu Społecznego na lata 2019- 2022 (tłumaczenie zaakceptowane przez polskich partnerów społecznych)

              bs

                Oświatowa Solidarność zaostrzy protest!

                Oświatowa Solidarność zaostrzy protest!

                5 lutego sztab protestacyjno-strajkowy Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Katowicach zdecydował o zaostrzeniu protestu. Po feriach zimowych komisje zakładowe związku rozpoczną spory zbiorowe z dyrektorami szkół.

                – Będziemy postępować zgodnie z procedurami przewidzianymi w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Najpierw przedstawimy dyrektorom szkół nasze postulaty. Kolejnym krokiem będą mediacje. Jeżeli zakończą się one fiaskiem, przeprowadzimy referenda strajkowe. Jeżeli pracownicy podczas głosowania opowiedzą się za taką formą protestu, zorganizujemy strajk – zapowiada  Lesław Ordon, szef nauczycielskiej "S" w Regionie Śląsko-Dąbrowskim.

                Najważniejszy postulat oświatowej Solidarności dotyczy podwyższenia płac zasadniczych wszystkich nauczycieli o co najmniej 650 zł brutto od 1 stycznia tego roku oraz o 15 proc. od 1 stycznia 2020 roku. Związek domaga się również wprowadzenia zmian do systemu wynagradzania nauczycieli w taki sposób, by płace w oświacie były powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. 
                 
                Sztab protestacyjno-strajkowy oświatowej Solidarności w Regionie Śląsko-Dąbrowskim podjął też decyzję o zorganizowaniu pikiety. Protest odbędzie się 12 marca w Katowicach. Jak informuje Lesław Ordon, wezmą w nim również udział przedstawiciele oświatowych struktur Solidarności z Regionu Podbeskidzie oraz z Regionu Częstochowa. 


                www.solidarnosckatowice.pl

                 

                  Sztab zdecydował o kolejnych akcjach Solidarności

                  • Kategoria: Kraj
                  Sztab zdecydował o kolejnych akcjach Solidarności

                  We wszystkich regionach odbyły się odwiedziny i spotkania z posłami i senatorami Zjednoczonej Prawicy w ramach akcji informacyjnej sztabu protestacyjno-strajkowego NSZZ „Solidarność”. Z większością parlamentarzystów udało się spotkać. Przekazano im stanowisko Związku z postulatami.

                  Niestety w większości przypadków mogliśmy jedynie usłyszeć, że oni jako posłowie, senatorowie nic nie mogą i sugerowali spotkanie z władzami ZP. Niemniej parlamentarzyści zdeklarowali, że przekażą postulaty rządowi i władzom poszczególnych partii wchodzących w skład ZP.

                  Przypominamy, że głównymi postulatami Solidarności są: wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, podwyżki w państwowej sferze budżetowej na poziomie nie mniejszym niż podwyżki w służbach mundurowych,  podniesienia kwoty wolnej od podatku i całkowitego odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego. (pełna lista postulatów tutaj>>>)

                  Sztab oceniając efekty akcji zdecydował o uruchomieniu kolejnych działań. W pierwszej kolejności będą akcje we wszystkich regionach. Sztab powołał również grupę roboczą do opracowania kolejnych. O terminach i szczegółach będziemy informować na bieżąco.

                  Niezależnie od powyższego, Solidarność deklaruje otwartość na dialog.

                  ml

                    Zarząd Regionu Gdańskiego: „Solidarność” odwiedziła parlamentarzystów

                    Zarząd Regionu Gdańskiego: „Solidarność” odwiedziła parlamentarzystów

                    Akcja protestacyjna NSZZ „Solidarność”, przygotowania do rocznicy 4 czerwca 1989 roku oraz sytuacja w zakładach pracy to główne tematy lutowego posiedzenia Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

                    31 stycznia i 1 lutego związkowcy z NSZZ „Solidarność” odwiedzili biura parlamentarne Zjednoczonej Prawicy. Odbyła się tez konferencja prasowa, na której zostały przedstawione postulaty Związku. Na posiedzeniu ZRG 4 lutego przebieg akcji w poszczególnych powiatach przedstawili kierownicy oddziałów. I tak 31 stycznia Wojciech Kleina, kierownik Oddziału w Tczewie spotkał się z  posłem PiS Kazimierzem Smolińskim. W trakcie krótkiej rozmowy poseł obiecał, że będzie wspierać działania „Solidarności”, zwłaszcza te dotyczące oświaty. 1 lutego przewodnicząca KM Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdyni Zdzisława Hacia oraz przewodniczący Rady Oddziału Gdynia ZRG „S” Aleksander Kozicki spotkali się z posłem Marcinem Horałą. W Chojnicach Bogdan Tyloch, kierownik Oddziału ZRG „S”, Maciej Werra, przewodniczący „Solidarności” tamtejszej oświaty, i Krzysztof Bigus, skarbnik KM POWiK, spotkali się z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim, któremu wręczyli pakiet dokumentów. W Malborku Maria Pawlikowska, przewodnicząca „S” malborskiej oświaty, wraz z Florianem Słończyńskim, kierownikiem Oddziału ZRG „S”, wymieniali poglądy na temat sytuacji m.in. w szkolnictwie z posłem Tadeuszem Cymańskim.

                    W części poświęconej sytuacji w zakładach pracy mówiono między innymi o porozumieniach, jakie zawarto w sprawie Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gd. oraz podwyżek w PGW Wody Polskie SA.

                    Niestety, wciąż nierozwiązane są problemy w Porcie Gdańsk Eksploatacja oraz w Stoczni Wojennej. Członkowie ZRG omówili również problemy związane z wprowadzaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

                    Członkowie regionalnych władz NSZZ „Solidarność” przyjęli, na wniosek Karola Guzikiewicza zastępcy przewodniczącego KM „Solidarności” Stoczni Gdańskiej uchwałę o zwołaniu uroczystego  posiedzenia Zarządu Regionu w dniu 4 czerwca. Uchwalono tez plan budżetu Zarządu Regionu Gdańskiego na 2019 rok.

                    www.solidarnosc.gda.pl

                     

                     

                     

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.