Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Od samego początku było widać, że Jan Paweł II to największy autorytet w historii Polski

Od samego początku było widać, że Jan Paweł II to największy autorytet w historii Polski
– W przekazie medialnym utrwalił się obraz bramy Stoczni Gdańskiej, ale wystarczy zobaczyć na zdjęcie i wspomnienia ludzi z całej Polski, z różnych zakładów pracy. Na większości z nich naprawdę wisiały portrety Ojca Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej. To nie przypadek, bo już wówczas była świadomość, że mamy do czynienia z osobą niezwykłą. Od samego początku to było czuć i widać, że jest to największy autorytet w historii naszej Ojczyzny. Stąd takie zawierzenie i oddanie się całego społeczeństwa Ojcu Świętemu – mówił szef Regionu Gdańskiego NSZZ „S” na antenie Radia Gdańsk.
 
W poniedziałek 27 marca br,. Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, mówił w audycji „Gość Dnia Radia Gdańsk” o podejmowanych przez Solidarność działaniach w obronie św. Jana Pawła II.
 
Jednym z nich była niedawno otwarta wystawa pt. „Ty nas obudziłeś, my cię obronimy”, którą można oglądać przed gdańskim budynkiem „S”.
 
– Szkoda, że w ogóle musimy dawać świadectwo, i to w Polsce, wśród naszego społeczeństwa. Robimy to, co uważamy za możliwe. Już 7 marca Komisja Krajowa podjęła stanowisko w obronie dobrego imienia Ojca Świętego. Następnie 17 marca na naszym budynku i nie tylko, bo również na bazylice Św. Brygidy, ale też na budynku Komisji Krajowej w Warszawie, zawisły banery z hasłem: „Ty nas obudziłeś, my cię obronimy”. Przed naszym budynkiem na Wałach Piastowskich została otwarta wystawa poświęcona Ojcu Świętemu i jego relacjom z Solidarnością, ale nie tylko, bo przecież od samego początku to były relacje z polskim społeczeństwem, narodem i ojczyzną – mówił Krzysztof Dośla i przypomniał, że związek zawodowy Solidarność  swój rodowód wywodzi z pierwszej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II” w Polsce.
 
– Konsekwencją tego były przecież wiszące na bramach portrety Ojca Świętego. W przekazie medialnym utrwalił się obraz bramy Stoczni Gdańskiej, ale wystarczy zobaczyć na zdjęcie i wspomnienia ludzi z całej Polski, z różnych zakładów pracy. Na większości z nich naprawdę wisiały portrety Ojca Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej. To nie przypadek, bo już wówczas była świadomość, że mamy do czynienia z osobą niezwykłą. Od samego początku to było czuć i widać, że jest to największy autorytet w historii naszej Ojczyzny. Stąd takie zawierzenie i oddanie się całego społeczeństwa Ojcu Świętemu – ocenił szef Regionu Gdańskiego NSZZ „S”.
 
Krzysztof Dośla przypomniał również wizytę Solidarności w Watykanie w 2003 roku.
 
– Te jego pamiętne słowa skierowane wówczas do Solidarności o tym, że władza przechodzi z rąk do rąk, a robotnicy, rolnicy, nauczyciele, służba zdrowia bez względu na to, kto sprawuje władzę w kraju, oczekują pomocy w obronie ich słusznych spraw, i tu nie może zabraknąć Solidarności. To jest swoisty testament, który zostawił nam Ojciec Święty i który dzisiaj wobec tego bezpardonowego, brutalnego, obrzydliwego ataku na Jana Pawła II nie może pozostać bez naszej reakcji – podkreślił związkowiec na antenie Radia Gdańsk.
 
źródło: tysol.pl / Radio Gdańsk
 
 

    Wybory ZOK NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A.

    KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski
    24 marca w Libiążu odbyły się wybory Zakładowej Komisji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ Solidarność TAURON Wydobycie S.A. 25 delegatów wybierało dziewięcioosobowy skład Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność TAURON Wydobycie S.A. oraz trzyosobową Komisję Rewizyjną.
     
    Zakładowa Organizacja Koordynacyjna powstała w celu reprezentowania pracowników wobec pracodawcy jakim w naszej spółce jest Zarząd , ZOK reprezentują Delegaci z poszczególnych Organizacji Zakładowych NSZZ Solidarność z Sobieskiego, Janiny oraz Brzeszcz. Na Zakładowych Zebraniach Delegatów w poszczególnych Organizacjach między innymi zostali wybrani Delegaci na Zakładowe Zebranie Koordynacyjne według przyjętego klucza wyborczego. 
     
    Wyniki wyborów
    Na piątkowym spotkaniu wyborczym Przewodniczącym ZOK NSZZ Solidarność TAURON Wydobycie na nową kadencję wybranym został Stanisław Kłysz, Przewodniczący z ZG Brzeszcze jego zastępcami zostali wybrani Waldemar Sopata, Przewodniczący z ZG Sobieski oraz Stanisław Kurnik z ZG Janina. Ponadto do Zarządu Delegaci wybrali: Grzegorza Fajfera, Wojciecha Jabłońskiego, Macieja Kanie, Piotra Misia, Dariusza Piechowicza oraz Roberta Saternusa. Natomiast do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Krystian Ciupek jako Przewodniczący, Jakub Malec oraz Jakub Szlęzak. 
     
    Ponadto na zebraniu Delegaci podjęli kilka uchwał między innymi uchwałę w obronie dobrego Imienia Świętego Jana Pawła II. W uchwale Delegaci stanowczo protestują i sprzeciwiają się nieprawdziwym oskarżeniom jakie zostały wyemitowane w mediach przez spadkobierców komunistycznych i SB – ckich wobec św. Jana Pawła II. Uchwałę Delegaci przyjęli przez aklamację oklaskami.

    www.tysol.pl

      Koniec sporu zbiorowego w Służbie Więziennej

      Koniec sporu zbiorowego w Służbie Więziennej
      23 marca zakończył się pierwszy spór zbiorowy w służbach mundurowych, który był efektem braku przeprowadzenia konsultacji społecznych z Solidarnością w grudniu 2021 roku – informują przedstawiciele Sekcji Krajowej Służby Więziennej NSZZ „S”.
       
      – Udało się zakończyć spór zbiorowy, w który Solidarność Służby Więziennej weszła w 2021 roku. Wówczas dzielone były środki z funduszu motywacyjnego. To były duże środki. Uznaliśmy wtedy, że nie było właściwych, szczegółowych konsultacji społecznych dotyczących podziału tych pieniędzy – mówi Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „S”. 
       
       
      Związkowcy z Służby Więziennej informują, że w toku prowadzonych mediacji przez Panią mediator Magdalenę Stalpińską wyznaczoną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 23 marca doszło do podpisania porozumienia, którego skutkiem jest zakończenie sporu zbiorowego.
       
      – W toku prowadzonych mediacji stwierdziliśmy, że pójdziemy w stronę porozumienia dotyczącego sformalizowania procesu konsultacji społecznych z pracodawcą. Porozumienie dotyczy wszystkich jednostek Służby Więziennej w Polsce, czyli Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej, Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych – dodaje Andrzej Kołodziejski.
       
      Nagrody dla 300 funkcjonariuszy i pracowników
       
      „Należy podkreślić, że w wyniku wejścia w spór zbiorowy w 2021 roku przez naszą organizację, około 300 funkcjonariuszy i pracowników otrzymało nagrody, co więcej, POROZUMIENIE w szczegółowy sposób określa jak powinny wyglądać konsultacje (pracodawca – związek zawodowy) od strony formalnej na każdym poziomie struktury służby. Porozumienie w swej istocie nakłada obowiązki zarówno na pracodawcę jak i organizację związkową”– przekazują związkowcy.
       
      – Byliśmy zdecydowani na przekazanie sporu zbiorowego do arbitrażu. Jednak udało się dojść do porozumienia, które kończy ten spór zbiorowy – mówi przewodniczący KSSW NSZZ „S”.

      więcej na: www.tysol.pl
       
       

        Banner z wizerunkiem św. Jana Pawła II zawisł na warszawskiej siedzibie KK NSZZ „Solidarności”

        • Kategoria: Kraj
        grafika. P.Machnica
        W sobotę, 25 marca na budynku warszawskiej siedziby Solidarności zawisł banner z wizerunkiem św. Jana Pawła II. To odpowiedź związku zawodowego Solidarność na nasilające się ataki wymierzone w dobre imię Ojca Świętego.
         
        "Nie pozwolimy Go szkalować, będziemy bronić jego autorytetu i wybitnych zasług zarówno dla „Solidarności”, jak również dla wszystkich Polaków" - zapewniał przewodniczący KK NSZZ "S" Piotr Duda, gdy taki sam banner zawisł na budynku gdańskiej siedziby NSZZ "Solidarność" oraz kościoła św. Brygidy w Gdańsku. 
         
        – Życie Jana Pawła II było bardzo przejrzyste i toczyło się w dużej mierze na naszych oczach. Z pewnością do wielu wydarzeń, problemów, rozmów związanych z osobą JP II sięgano podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego które trwają przez lata. Tam bardzo dokładnie i szczegółowo prześwietla się kandydata na Ołtarze. Jeżeli ktoś ma pytania i chciałby wyjaśnić jakąś kwestię, to oczywiście należy sięgnąć do materiałów archiwalnych, do historii i opracować rzetelnie temat przede wszystkim w prawdzie bo tylko „prawda nas wyzwoli” – mówił wówczas z kolei proboszcz gdańskiej parafii św. Brygidy, ks. Ludwik Kowalski.
         
         
        Banner wzbudza zainteresowanie
        Banner, który dziś zawisł na budynku warszawskiego biura Solidarności przedstawia wizerunek Jana Pawła II, hasło "Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy!" oraz logo NSZZ "Solidarność". Wisi dopiero od kilku godzin, ale już wzbudza zainteresowanie warszawiaków. Według relacji osób obecnych przy wieszaniu go, ludzie zatrzymują się przed obrazem i oglądają go.
         
        - Święty Jan Paweł II to nasz duchowy przywódca i my jako ludzie Solidarności będziemy dawać tego świadectwo. Ojciec Święty obudził w nas solidarność, a my teraz chcemy okazać solidarność z nim. Będziemy go bronić, bo on sam już obronić się nie może. Odszedł do Domu Ojca, ale żyje w naszych sercach i jako ludzie Solidarności będziemy wierni jego przesłaniu - mówił niedawno w rozmowie z "Tygodnikiem Solidarność" Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność". To właśnie władze związku zainicjowały akcję rozwieszenia bannerów z wizerunkiem Jana Pawła II na budynkach będących siedzibami Komisji Krajowej NSZZ "S".
         
        www.tysol.pl
         

          "Marsz w obronie świętości życia i dobrego imienia św. Jana Pawła II" przeszedł ulicami Krosna

          "Marsz w obronie świętości życia i dobrego imienia św. Jana Pawła II" przeszedł ulicami Krosna
          25 marca ulicami Krosna przeszedł "Marsz w obronie świętości życia i dobrego imienia św. Jana Pawła II". Wcześniej, odprawiono Mszę Św., w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Krośnie, której przewodniczył ks. prał. dr Andrzej Chmura.
           
          Msza odbyła się z udziałem proboszczów pozostałych parafii krośnieńskich. Po zakończeniu Mszy Św. ponad tysiąc mieszkańców Krosna uczestniczyło w tzw. Drodze Światła. Uczestnicy przeszli ulicami miasta pod krzyż, który jest fragmentem ołtarza, przy który 10 czerwca 1997 roku Jan Paweł II odprawiał Mszę Św. oraz pod pomnik św. Jana Pawła II. Tam odczytano odezwę "W obronie dobrego imienia Jana Pawła II". 
           
          Protestujemy przeciwko oczernianiu Jana Pawła II
          "26 lat mija od pamiętnego dla nas pobytu Ojca Świętego na ziemi krośnieńskiej, której honorowym obywatelem jest św. Jan Paweł II. Mamy jeszcze w pamięci te chwile, gdy pieszo, koleją, autokarami setki i tysiące pielgrzymów zdążało na miejsce spotkania z papieżem - rodakiem. Chcieliśmy wtedy okazać mu naszą miłość, poświadczyć wspólnotę z Kościołem i jego nauką" - przekonują autorzy odezwy.
           
          I apelują:
           
          "Dzisiaj w związku z pojawieniem się w przestrzeni medialnej niegodziwych informacji o świętym Janie Pawle II - my, mieszkańcy Krosna i powiatu krośnieńskiego czujemy się w obowiązku zająć w tej sprawie zdecydowane stanowisko. (...) Z całą mocą protestujemy przeciwko oczernianiu papieża Jana Pawła II. Nie godzimy się na obrażanie bezbronnego już Ojca Świętego. (...) Nie pozwólmy na zaplanowane niszczenie duszy naszego narodu dokonywane perfidnie, etapami i zdradziecko". 
           
          - Od rana w Krośnie padało, zastanawialiśmy się, czy wydarzenie w ogóle dojdzie do skutku - mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "S" i przewodniczący Regionu Podkarpacie NSZZ "S". - Jednak po skończonej Mszy Św., gdy wyszliśmy przed Bazylikę, zaświeciło słońce i dobra pogoda utrzymała się do końca Marszu.
           
          - My tu, w Krośnie, które papież odwiedził w 1997 roku, autentycznie czcimy Jego pamięć. Szczególnie dla członków Solidarności jest oczywiste, że jesteśmy Mu winni pamięć i modlitwę w intencji Ojczyzny za Jego pośrednictwem - przekonywał Tadeusz Majchrowicz. 
           
          Przewodniczący Majchrowicz dodał, że pomysłodawcami marszu byli Marian Sobutka i Marek Jastrząb. 
           
          źródło: tysol.pl
           

            Wyrok wobec liderów BKDP został pozostawiony bez zmian

            Wyrok wobec liderów BKDP został pozostawiony bez zmian

            Dziś Sąd Najwyższy Republiki Białoruś rozpatrywał apelację od wyroku Sądu Miejskiego w Mińsku wobec liderów stowarzyszenia związków zawodowych "Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych" (BKDP). Wyrok wobec liderów BKDP pozostał bez zmian.

            Aliaksandr Yarashuk, Siarhei Antusevich i Iryna But-Husaim zostali skazani pod zarzutem działań, które rażąco naruszają porządek publiczny (udział w akcji protestacyjnej). Aleksandrowi Yaroshukowi postawiono również zarzut rzekomego nawoływania do stosowania środków ograniczających i innych działań mających na celu szkodę bezpieczeństwa narodowego Republiki Białorusi.

            Rozprawa apelacyjna rozpoczęła się bez udziału oskarżonych. Sąd pozostawił wyrok wobec liderów BKDP bez zmian.

            Przypomnijmy, że przewodniczący Aliaksandr Yaroshuk został skazany na 4 lata więzienia, jego zastępca Siarhei Antusevich na 2 lata, a księgowa Iryna But-Husaim na 1,5 roku.

            Wszyscy oskarżeni przebywają w areszcie od 19 kwietnia 2022 roku. Obecnie lider BKDP Aliaksandr Yaroshuk przebywa w areszcie tymczasowym w Mahiliowie, podobnie jak jego zastępca Siarhei Antusevich. Księgowa Iryna But-Husaim przebywa w mińskim areszcie śledczym nr 1.

            Więźniowie polityczni wkrótce zostaną przeniesieni do kolonii karnych.

            Yury Ravavoi
            Biuro Zagraniczne

              Wielotysięczne protesty w Portugalii przeciwko rosnącym kosztom życia

              Wielotysięczne protesty w Portugalii przeciwko rosnącym kosztom życia
              Wzrost cen żywności i energii coraz bardziej daje się we znaki mieszkańcom Portugalii. Portugalczycy narzekają, że koszty życia dynamicznie rosną, a pensje wciąż pozostają na tym samym poziomie. 
               
              Portugalia jest jednym z mniej zamożnych krajów Europy Zachodniej. Ponad 50% pracowników zarabia mniej niż 1000 euro miesięcznie, podczas gdy stawka minimalna wynosi 760 euro. Spośród 15 krajów UE, w których obowiązuje stawka minimalna, Portugalia zajmuje dopiero 12 miejsce biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej. Jest za takimi krajami jak Polska, Grecja i Hiszpania. Inflacja w lutym wyniosła 8,2%, a ceny produktów żywnościowych wzrosły aż o 20,11%. Drożeją mieszkania, podstawowe produkty, energia i transport. Pracownicy skarżą się, że producenci osiągają rekordowe zyski, a oni nic z tego nie mają. Jednocześnie nadal obowiązują rozwiązania legislacyjne blokujące rokowania zbiorowe, utrzymuje się polityka nieuregulowanych i wydłużonych godzin pracy, a młodzi pracownicy są skazani na prekariat.
               
              W związku z tym w sobotę na ulice Lizbony wyszło ponad 50 tysięcy osób wyrażając swoje niezadowolenie. Był to kolejny z wielu protestów, które regularnie odbywają się od początku roku. 17 marca odbył się strajk administracji państwowej, której pracownicy żądali rozwiązań zwalczających inflację poprzez narzucenie cen maksymalnych i wprowadzenie podatku od zysków. Największy z protestów miał miejsce w lutym, kiedy kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli wyszło na ulicę żądając wyższych pensji. 18 marca protestujący domagali się wzrostu pensji minimalnej z 760 do 850 euro, wzrostu pensji i emerytur o 100 euro lub co najmniej 10%, odblokowania rokowań zbiorowych, walki z niepewnymi warunkami pracy oraz redukcji tygodniowego czasu pracy do 35 godzin przy nieobniżonym wynagrodzeniu. Minister gospodarki, Antonio Costa Silva, wykluczył możliwość uregulowania cen żywności, tłumacząc, że rynek sam najlepiej ustala ceny. 
               
              CGTP-IN zapowiedziało kolejny protest na 28 marca, gdzie tym razem o swoje prawa będą walczyć młodzi pracownicy.
               
              wg, kb

                Wojciech Ilnicki ponownie przewodniczącym w KWB Turów

                Wojciech Ilnicki ponownie przewodniczącym w KWB Turów
                W trakcie dzisiejszego XXXV sprawozdawczo-wyborczego zakładowego zebrania delegatów NSZZ „Solidarność” w KWB Turów delegaci wybrali po raz kolejny Wojciecha Ilnickiego na funkcję przewodniczącego. W zebraniu wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
                 
                Jestem dumny z tego, że zostałem wybrany. Bycie przewodniczącym w takim miejscu jak KWB Turów to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Ostatnie pięć lat było dla nas ciężkim okresem. Dla Solidarności najważniejsze są trzy słowa – Bóg, Honor i Ojczyzna, każdy z nas powinien postępować w myśl tych haseł. Będziemy bronić interesu polskiego górnictwa, polskiej energetyki. To największe wyzwanie dla nas w najbliższym czasie – ocenił w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Wojciech Ilnicki.
                 
                Rozmawiamy wszędzie o tym, jak ważny dla nas jest ten zakład. Uświadomienie ludzi o tym to element naszej pracy. Przekazanie informacji o kopalni, o elektrowni, najnowocześniejszych zakładach, produkujących najtańszą dzisiaj energię, jest bardzo istotne. Co będzie, jak zabraknie tej energii? To byłby kolejny wzrost inflacji. My przecież spełniamy bardzo restrykcyjne obostrzenia Unii Europejskiej, jesteśmy najnowocześniejszym zakładem, Turów jest bardziej nowoczesny niż elektrownie niemieckie. Musimy o tym mówić, przecież widzimy, jaki jest zamach na polski przemysł, na polską energetykę – dodał przewodniczący w KWB Turów.
                 
                Dzisiaj są dla nas dwa najważniejsze wyzwania. To transformacja energetyczna, utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, gdzie mamy wynegocjowaną umowę społeczną z rządem i pracodawcami, musimy to stale kontrolować. Drugi temat to sytuacje, które dzieją się na terenie kopalni, musimy zwracać uwagę na BHP, na porady prawne, na sprawy socjalne, to nasz obowiązek. Bierzemy aktywny udział w wielu aspektach życia naszych pracowników. Nasi pracownicy muszą mieć wsparcie związku. Składka dla pracownika musi być wydatkiem, który jest doceniony, potrzebny. To ważne zadanie dla każdego przewodniczącego. To dla nas wielka odpowiedzialność, szczególnie że przeszło połowa załogi należy do Solidarności – zakończył Wojciech Ilnicki.
                .
                źródło: tysol.pl
                  Subskrybuj to źródło RSS

                  Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.