Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

"Głos pracownika": Znaczenie dyrektywy o płacy minimalnej

"Głos pracownika": Znaczenie dyrektywy o płacy minimalnej

Pod koniec października Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy o płacy minimalnej.  O jej znaczeniu dla Polski w „Głosie pracownika” mówiła Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– Medialnie najłatwiej postrzegać ją jako dyrektywę, która dotyczy płacy minimalnej, ale tak naprawdę dotyczy ona dwóch zagadnień. Chodzi o adekwatną płacę minimalną w państwach członkowskich i wzmocnienie rokowań zbiorowych. Ta dyrektywa w wyraźny sposób mówi, że system rokowań zbiorowych jest niezbędny do tego, aby utrzymać właściwą dynamikę wzrostu płac. To znaczy, że państwa członkowskie, w których liczba pracowników objętych układami zbiorowymi jest mniejsza niż 70 proc., będą musiały razem z partnerami społecznymi, czyli związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców, przygotować plany naprawcze, plany dojścia do tego, aby ten wskaźnik pokrycia układami zbiorowymi pracy osiągnąć. Z polskiej perspektywy ten drugi aspekt, związany z promocją rokowań zbiorowych, jest elementem zupełnie kluczowym – powiedziała Barbara Surdykowska.

W „Głosie pracownika” zastanawiano się także nad tym, jak w czasach pandemii wygląda sytuacja mam na rynku pracy. – Zamykane szkoły oraz ciągłe widmo zamknięcia przedszkoli i żłobków, sprawia, że mamy mogą być gorzej odbierane na rynku pracy jako mniej pewny pracownik. Jeżeli pracodawca ma do wyboru mamę lub „niemamę”, to gdzieś w procesie jego decyzji ten element braku bezpieczeństwa i stabilności pracownika w ramach firmy może być decydujący – zauważyła Agnieszka Śladkowska, twórczyni Gorilla Job, firmy wspierającej kandydatów na rynku pracy.
 
***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.
 

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.

 

    Przestrzeganie przepisów BHP dotyczy także pracowników platform (w Wielkiej Brytanii)

    Przestrzeganie przepisów BHP dotyczy także pracowników platform (w Wielkiej Brytanii)

    Jeszcze przed zakończeniem Brexitu brytyjski związek zawodowy IWGB reprezentujący m.in. pracowników platform internetowych wywalczył dla nich sądowne uznanie przestrzegania unijnych przepisów bhp.

     W wydanym 13 listopada 2020 r.  orzeczeniu sąd uznał, że rząd Wielkiej Brytanii nie dokonał  właściwej transpozycji unijnej dyrektywy ramowej dotyczącej bhp, podkreślając, że Wielka Brytania nie przyznała pracownikom „gig economy” uprawnień, do których mają prawo na mocy unijnych przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Wyrok oznacza, że ​​pracownicy platform mają takie same prawa w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa jak  inni pracownicy. Kluczowe prawa to (i) otrzymanie sprzętu ochrony osobistej dostarczonego przez firmę, dla której pracują, oraz (ii) prawo do przerwania pracy w przypadku poważnego i bezpośredniego zagrożenia. Jest jasne jak kluczowe uprawnienia są  to w okresie epidemii Covid- 19. Rząd Wielkiej Brytanii musi teraz pilnie podjąć kroki w celu zapewnienia gig pracownikom taką  samą ochronę jak pracownikom.

    Henry Chango Lopez, sekretarz generalny IWGB mówi: Jesteśmy zachwyceni wygraną w obronie praw pracowników. Bezpieczeństwo i higiena pracy nigdy nie były ważniejsze niż w środku pandemii. Ważne jest, aby firmy wiedziały, że muszą chronić zdrowie i bezpieczeństwo ich pracowników oraz, że rząd podejmuje działania niezbędne do wyegzekwowania tego prawa.

    – Orzeczenie brytyjskiego sądu powinno być inspiracją dla polskich związków zawodowych aby wymusić na stronie rządowej rozwiązania, które rozciągną regulacje wynikające z unijnej dyrektywy ramowej dotyczącej bhp na pracowników zatrudnionych poprzez platformy (w szczególności w sektorze dostarczania posiłków) oraz na pracowników sezonowych. Polska w oczywisty sposób narusza przyjęte na siebie zobowiązania, co więcej prawo do bezpiecznych warunków pracy jest prawem zapisanym w Konstytucji RP – podkreśla Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność.

    bs

      Konsultacje unijne ws. zatrudnienia poprzez platformy internetowe

      Konsultacje unijne ws. zatrudnienia poprzez platformy internetowe

      Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z europejskimi partnerami społecznymi nt. planowanych działań związanych z uregulowaniem statusu prawnego osób wykonujących pracę poprzez platformy.

      Spotkanie online które odbyło się 17 października miało charakter nieformalnej wymiany poglądów. Joost Korte,  Dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych  KE poinformował, że Komisja zamierza przedstawić działania legislacyjne w trzecim kwartale 2021 r. i wówczas przystąpi do formalnych konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi na podstawie art. 154 TSUE. W ocenie przedstawicieli Komisji praca wielu pracowników platform (w obszarze dostarczania posiłków, sprzątania, transportu) w okresie epidemii była społecznie kluczowa. Joost Korte podkreślił, że uregulowanie pracy platformowej jest niezbędna dla zrównoważonego „powrotu do zdrowia” gospodarek unijnych.

      W ocenie pracodawców unijnych (BusinessEurope), nowe i elastyczne formy zatrudnienia są ważniejsze niż kiedykolwiek,  gdyż pozwalają przetrwać biznesowi w trudnym okresie epidemii Covid-19 i spowolnienia gospodarczego. Zatrudnienie przez platformy stanowi „pas transmisyjny” ze sfery nielegalnego zatrudnienia,  co samo w sobie zmniejsza nieuczciwą konkurencję ze strony podmiotów zatrudniających nielegalnie. Tym samym, pomaga to wejść na rynek pracy w szczególności kobietom migrantkom. Oczywiście pracodawcy podkreślili, że pracę poprzez platformy można łączyć z innymi formami zatrudnia, nauką lub inną aktywnością.

      Ludovic Voet, sekretarz konfederalny, Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych wskazał, że praca poprzez platformy łączy się głownie z zagrożeniami zarówno dla samych pracujących jak i „klasycznych” pracowników, których pracodawcy podejmują decyzje o „outsoursowaniu” zadań pracowniczych do platform.  Dla EKZZ kluczowe jest domniemanie pracowniczego statusu osób zatrudnionych poprzez platformy.  Osoby te winny mieć pełne gwarancje bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz dostęp do zabezpieczenia społecznego poprzez ubezpieczenia społeczne. Polskie związki zawodowe w rozmowach z Komisją reprezentowała Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”.

      -Kluczowy jest dostęp osób wykonujących pracę przez platformy do elementarnego bezpieczeństwa socjalnego. Jeżeli podstawą twojego zatrudnienia  jest przykładowa „umowa o najmie skutera” i to nawet nie z platformą  ale z jej partnerem biznesowym, to trudno mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie, lecz raczej o zdziczeniu – podkreśla Barbara Surdykowska.

      Dla ruchu związkowego równie ważne jest prawo do prowadzenia rokowań zbiorowych w imieniu tych osób. W tym obszarze obserwujemy wyraźne napięcia pomiędzy ochroną konkurencji i tym prawem podstawowym- dodaje ekspertka.

      bs

        Branża turystyczna apeluje do premiera Gowina o wsparcie i dialog branżowy

        Branża turystyczna apeluje do premiera Gowina o wsparcie i dialog branżowy

        Zbigniew Sikorski, Przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność" w imieniu pracowników branży hotelarskiej i turystycznej zaapelował do wicepremiera Jarosława Gowina o wsparcie.

        W imieniu Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” zwracam się z prośbą o udzielenie informacji jakiej pomocy i w jakich terminach Rząd zamierza udzielić dla sektora hotelarskiego. Branża hotelarska, w której działające organizacje zakładowe „S” wchodzą w skład Sekretariatu, została najmocniej dotknięta przez COVID-19 i znajduje się w przededniu zapaści.

        Poprzednio udzielona pomoc, którą przedsiębiorstwa otrzymały od Rządu wiosną tego roku, wygasła z końcem sierpnia. Informacje, które napływają do Sekretariatu jednoznacznie wskazują, że sytuacja jest dramatyczna i wymaga natychmiastowych działań. W niektórych hotelach już zapadły decyzje o ich zamknięciu na okres 6-9 miesięcy oraz zapoczątkowano procedurę zwolnień grupowych pracowników

        - czytamy w piśmie Zbigniewa Sikorskiego, Przewodniczącego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność" skierowanym do Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii.

        - Bez wsparcia Rządu branża hotelarska nie przetrwa, co będzie skutkować kolejnymi zwolnieniami pracowników a dotychczasowe działania osłonowe, ukierowane głównie na ratowanie miejsc pracy, okażą się nieskuteczne. Jednocześnie zwracamy się z prośbą aby, w przypadku organizowania spotkań gremiów, które zajmowałyby się sprawami branży hotelarskiej, przedstawiciel Sekretariatu z Sekcji Hotelarstwa i Gastronomii mógł brać w nich udział. Te branże to nie tylko przedsiębiorstwa, ale również ludzie, którzy w nich pracują.

        - kontynuuje w swoim piśmie Zbigniew Sikorski.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

          Pożegnaliśmy naszego kolegę Marcina Staniszewskiego

          Pożegnaliśmy naszego kolegę Marcina Staniszewskiego

          Dzisiaj na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku z wielkim smutkiem i żalem, pożegnaliśmy naszego serdecznego kolegę i związkowca Marcina Staniszewskiego, pracownika Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

          Wcześniej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku Migowie została odprawiona msza święta żałobna, w której uczestniczył m.in. zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, były przewodniczący KK Marian Krzaklewski, koleżanki i koledzy z Działu Administracji i wielu pracowników Komisji Krajowej.

          Tadeusz Majchrowicz w imieniu Prezydium KK bardzo dziękuje wszystkim za udział we mszy świętej i modlitwę w intencji śp. Marcina Staniszewskiego.

          --------------------

          Marcin ponad rok walczył z nowotworem. Wydawało się już, że powoli wraca do zdrowia, że za jakiś czas znowu będzie z nami. Niestety pojawiły się przerzuty. Zmarł w szpitalu w sobotni poranek 7 listopada.

          Marcin miał 47 lat. Przez 28 lat pracował z nami w Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Mimo, że przez całe życie borykał się z poważną chorobą, nie dawał po sobie poznać. Zawsze można było na niego liczyć. Był obowiązkowy i sumienny. Zazwyczaj dosyć poważny, jednak chętnie żartował ze świata wokół i z samego siebie. Był po prostu pozytywnym człowiekiem.

          "Można odejść na zawsze, by stale być blisko..." napisał ksiądz Jan Twardowski. Marcin zostanie blisko. W naszej pamięci, w naszych sercach.

          Pracownicy KK

            Porozumienie płacowe w Valeo

            Porozumienie płacowe w Valeo
            Dzięki staraniom „Solidarności” w przyszłym roku wzrosną wynagrodzenia pracowników spółki Valeo Lighting Systems w Chrzanowie. Związkowcy wynegocjowali także podwyższenie miesięcznej premii i jednorazową nagrodę z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
             
            Porozumienie między przedstawicielami zakładowej „S” i zarządu firmy podpisane zostało 10 listopada i obejmuje pracowników produkcyjnych, którzy stanowią zdecydowaną większość załogi zakładu. Zapisy dokumentu gwarantują im podwyższenie od 1 stycznia przyszłego roku wynagrodzeń zasadniczych o 210 zł brutto oraz wzrost miesięcznej premii o 100 zł brutto, czyli do poziomu 380 zł brutto. Jeszcze w tym roku, przed Świętami Bożego Narodzenia, na konta pracowników Valeo wpłynie 300 zł brutto jednorazowej nagrody.
             
            Tegoroczne negocjacje płacowe w firmie były krótkie. Strony osiągnęły porozumienie w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia rozmów. – Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja pandemiczna, dlatego dążyliśmy do jak najszybszego zawarcia porozumienia, aby nie ryzykować, że pracownicy zostaną z niczym  – mówi Sebastian Pająk, przewodniczący „Solidarności” w chrzanowskim Valeo. – Cały czas obawiamy długofalowych skutków koronawirusa, ale już widzimy, że bezrobocie wzrasta, co oznacza, że pozycja pracowników na rynku spada. Nam udało się zagwarantować ludziom podwyżki. Patrząc z tej perspektywy, trzeba jasno powiedzieć, że jest to dobre porozumienie, na inne nie było szans, z czego wielu pracowników doskonale zdaje sobie sprawę – dodaje.
             
            W przyszłym roku wzrosną też wynagrodzenia pracowników administracyjnych, ale o wysokości tych podwyżek decyduje pracodawca, biorąc pod uwagę oceny roczne. – Chcielibyśmy to zmienić i w przyszłości mieć możliwość negocjowania podwyżek także w imieniu tych osób – dodaje Sebastian Pająk.
             
            Valeo Lighting Systems w Chrzanowie produkuje lampy samochodowe i zatrudnia ok. 2,2 tys. osób.
             
            www.solidarnosckatowice.pl / aga

              Drogą do równowagi jest unifikacja rynku pracy

              Drogą do równowagi jest unifikacja rynku pracy

              - Nie może być tak, że polski pracownik fabryki Fiata zarabia trzykrotnie mniej niż włoski pracownik tej samej fabryki, robiąc te same samochody, na tych samych maszynach. Musi się to zmienić, inaczej dalej będziemy migrować tam, gdzie za tę samą pracę zarabia się więcej - podkreślił na antenie "Radia Gdańsk" Marek Lewandowski, rzecznik KK NSZZ "S".

              NBP opublikował raport o inflacji i wzroście gospodarczym. Autorzy wskazali, że inflacja w tym roku wyniesie 3,4 procent, w przyszłym 2,6 procent, a w 2022 roku 2,7 procent. Na ile wytrzyma to nasza gospodarka? O tym w audycji "Ludzie i Pieniądze" na antenie "Radia Gdańsk" m.in. mówił Marek Lewandowski, rzecznik Solidarności.

              - Polska jest jednym z tych krajów, które poradziły sobie najlepiej, co nie znaczy, że nie jesteśmy w kryzysie. Widać, że druga fala pandemii zaskoczyła wszystkich skalą. Stąd zmiana prognoz. Ja nie przykładałbym do tego zbyt wielkiej wagi, bo trudno jest w tak niezbadanej sytuacji polegać na ekonomicznych prognozach. Myślę, że odbicie przyjdzie trochę szybciej. Ale to zależy od tego, jak odbije się niemiecka, francuska czy amerykańska gospodarka - mówił Marek Lewandowski.

              Rzecznik KK zwrócił szczególną uwagę na kwestię europejskiej płacy i unifikowania europejskiego rynku pracy. - Wszystkie nierówności mają swoje konsekwencje. Jeśli mamy niby jednolity europejski rynek, swobodę przepływu kapitału, swobodę działalności gospodarczej, a funkcjonują tak ogromne nierówności na rynku pracy, to ma to swoje konsekwencje. Drogą do równowagi jest unifikacja rynku pracy. Pierwszy krok został zrobiony. Zaczyna się mówić o europejskiej płacy minimalnej. Nie może być tak, że polski pracownik fabryki Fiata zarabia trzykrotnie mniej niż włoski pracownik tej samej fabryki, robiąc te same samochody, na tych samych maszynach. Musi się to zmienić, inaczej dalej będziemy migrować tam, gdzie za tę samą pracę zarabia się więcej - podkreślił Lewandowski.

              www.tysol.pl

               

               

                Przedstawiciele "S" u Prezydenta RP

                Zbigniew Kuszlewicz

                Z inicjatywy Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze związkowcami reprezentującymi leśników. Rozmowy dotyczyły głównie planów przeniesienia Lasów Państwowych do resortu rolnictwa. Leśnicy nie chcą tego połączenia. Prezydent w pełni popiera stanowisko związkowców w tej sprawie.

                Stronę związkową prezentowali Przewodniczący KSNOŚiL Zbigniew Kuszlewicz oraz Przewodniczący KSPL Jacek Cichocki. Ze strony prezydenta w spotkaniu uczestniczyli Minister Piotr Ćwik oraz Doradca prezydent RP ds. ochrony środowiska Piotr Sałek.

                Jak przebiegło spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą?

                Przede wszystkim jestem zadowolony z tego, że prezydent znalazł czas aby się spotkać, pomimo trwającego zagrożenia wirusowego COVID-19 oraz lawiny niepokoi społecznych. Spotkanie było głównie poświęcone tematowi planu połączenia lasów z rolnictwem. Prezydent wysłuchał naszych krytycznych argumentów i zdecydowanie poparł nasze działania obronne. W naszej argumentacji opieraliśmy się głównie na aspektach historycznych i merytorycznych. Dwukrotnie w historii Polski lasy i rolnictwo były nadzorowane przez tego samego ministra. Te okresy nie pozostawiły po sobie pozytywnych ocen. Koncepcja ta oparta głównie na pozbawionej krytyki konsumpcji nie sprawdziła się!

                – mówi portalowi Tysol.pl Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa, Zbigniew Kuszlewicz.

                Konieczność pozostawienia lasów w resorcie środowiska – od niedawna klimatu i środowiska -  wynika też z niepodważalnego faktu, iż lasy są największym i najważniejszym elementem środowiska przyrodniczego i klimatycznego. Lasy to 1/3 powierzchni kraju, to największe zielone płuca Polski

                – tłumaczy leśnik.

                Argumentem formalnym, który poruszyłem w trakcie wystąpienia był brak konsultacji społecznych w tak rewolucyjnym planie. Pozbawienie społeczeństwa możliwości wypowiedzenia się w tak ważnej dla wielu środowisk kwestii, odbieram bardzo negatywnie. Przypadek ten nie jest odosobniony. Ostatnio odnoszę wrażenie, iż politycy uważają siebie za najmądrzejszych i nieomylnych. Poprosiłem Prezydenta, aby podpisując ustawy zwrócił na to uwagę

                – dodaje lider „S”.

                Lasy Państwowe w ostatnich latach bardzo dużo zainwestowały w bioróżnorodność i ochronę środowiska, zmieniła się filozofia użytkowania lasów, na pytanie czy wraz z przejściem pod ministerstwo rolnictwa może to zostać zaprzepaszczone Zbigniew Kuszlewicz odpowiada: 
                 

                Jestem o tym przekonany. Polityka lasów zawsze będzie spójna z klimatem i ochroną środowiska. W momencie, gdy każdy będzie prowadził swoją politykę, będziemy mieli różne koncepcje w podejściu do ekologii. Pogłębi się trend marginalizowania zdania fachowców, dzięki którym polskie lasy są w czołówce najlepiej utrzymanych na świecie. Innym zagrożeniem, które przedstawiłem Prezydentowi, jest propozycja Komisji Europejskiej wyłączenia 30 proc. lasów z działalności gospodarczej. Dla Polski byłby to cios kolosalny, ponieważ wiekowo mamy mocno zaawansowane zasoby leśne. Drzewostany powyżej 80 lat mają być pozostawione w ramach skansenu. Pozostawiając naturze starodrzew, w czasach ogromnego zachwiania stabilności klimatycznej, wywołanej głównie działalnością człowieka, nastawioną na maksymalizację zysku, doprowadzi jedynie do degradacji środowiska przyrodniczego. W rezultacie starsze drzewostany ulegną wymarciu, a perspektywie kilkudziesięciu lat, w Polsce pozostaną młode drzewostany. Jedyną korzyścią Brukseli będzie zrównanie poziomu gospodarki leśnej Polski do krajów zachodniej Europy. A może o to chodzi, abyśmy nie byli w czymś lepsi od uważających się za najlepszych! Poza tym, ograniczenie działalności w drzewostanach, w przypadku Polski może osiągnąć poziom 50 proc.. Będzie się to wiązało z analogiczną utratą miejsc pracy. W lasach i branżach powiązanych z produkcją drewna zatrudnionych jest około pół miliona pracowników.


                Zastanawiające jest milczenie środowisk ekologicznych, które pierwsze powinny bić tutaj na larum.

                Być może te środowiska liczą, że nasza kampania obronna przyniesie pozytywny skutek.  Zapewne krzyk zostanie podniesiony po fakcie połączenia lasów z rolnictwem, jeśli do tego dojdzie. Ale będzie to „musztarda po obiedzie”. W działaniach skrajnych środowisk przyrodniczych często dominuje irracjonalność, wobec czego i w tym przypadku nie spodziewam się rozsądku. Być może nie zabierają głosu, bo na ten moment nie jest to temat chodliwy i medialnie mało newsowy. Proszę zauważyć, że celem tych środowisk, jak dotychczas była tylko agresja i bunt.


                www.tysol.pl

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                 

                  „Odbudowa z myślą o przyszłości Europy – rola Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego”

                  „Odbudowa z myślą o przyszłości Europy – rola Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego”

                  Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny na swoim pierwszym posiedzeniu w nowej kadencji podkreślił pozytywny wpływ dialogu społecznego na stabilność gospodarczą oraz odporność gospodarek.

                  27-29 października Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny odbył swoją inauguracyjną sesję plenarną w kadencji 2020-2025. Posiedzenie poświęcone było ukonstytuowaniu wszystkich ciał wewnątrz EKES, a w szczególności została wybrana nowa Przewodnicząc Komitetu, którą została Austriaczka reprezentująca Grupę Pracodawców Christa Schweng. Wiceprzewodniczącymi zostali zaś Irlandczyk Cillian Lohan z Grupy reprezentującej trzeci sektor, który odpowiada za komunikację oraz Włoszka z Grupy Pracowników Giulia Barbucci, która będzie odpowiedzialna za Budżet EKES.

                  W czasie posiedzenia odbyła się debata na temat: „Odbudowa z myślą o przyszłości Europy – rola Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego”. Swoje wystąpienia wygłosili m.in. David Maria Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, Ursula Von Der Leyen, przewodniczącea Komisji Europejskiej, a także Luka Visentini, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

                  Przyjęte zostały liczne opinie EKES wśród których znaleźć można m.in. opinie do dokumentów dotyczących zaktualizowanego programu na rzecz umiejętności oraz wzmocnionych gwarancji dla młodzieży. Na szczególną uwagę zasługuje opinia opracowana na wniosek prezydencji niemieckiej w Radzie dotycząca dialogu społecznego jako istotnego filara stabilności gospodarczej oraz odporności gospodarek, z uwzględnieniem wpływu ożywionej debaty publicznej w państwach członkowskich. W dokumencie czytamy, że „dialog społeczny na szczeblu krajowym i europejskim odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu polityki gospodarczej, polityki w dziedzinie pracy i polityki społecznej, które propagują pozytywną konwergencję warunków życia i pracy we wszystkich państwach członkowskich”. EKES stwierdził, że „ skuteczny dialog społeczny musi obejmować: reprezentatywnych i uprawnionych partnerów społecznych, którzy dysponują wiedzą, zdolnościami technicznymi i terminowym dostępem do stosownych informacji, by móc uczestniczyć w dialogu; wolę polityczną i zaangażowanie w uczestnictwo w dialogu społecznym; przestrzeganie praw podstawowych w zakresie autonomii partnerów społecznych, wolności zrzeszania się i rokowań zbiorowych, które wciąż stanowią podstawę stosunków pracy, a także wspomagające ramy prawne i instytucjonalne w celu wspierania procesów dialogu społecznego w ramach sprawnie funkcjonujących instytucji.” Zwrócono uwagę na to, że dialog pozwala na opracowanie szybkiej odpowiedzi na taki kryzys z jakim obecnie mamy do czynienia. Podkreślono również, że należy nadać priorytet rokowaniom zbiorowym na wszystkich szczeblach.

                  Cały dokument dostępny jest tutaj.

                   

                   

                    Komunikat Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

                    Komunikat Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

                    12 listopada 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie Prezydium Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność” z Ministrem Edukacji i Nauki prof. Przemysławem Czarnkiem. Sekretariat reprezentowali w nim: Przewodniczący KSNiO Ryszard Proksa, Przewodniczący KSN Dominik Szczukocki, Przewodniczący KS PAN Wojciech Nasalski, wiceprzewodniczący KSOiW Zbigniew Świerczek oraz sekretarz KSNiO Agata Adamek.

                    Podczas spotkania przedstawiciele sekretariatu przedstawili ministrowi najważniejsze problemy dotyczące polskiej oświaty. Wyrazili żądanie natychmiastowej realizacji porozumienia zawartego między „Solidarnością” a Rządem RP w kwestii nowego systemu wynagradzania nauczycieli oraz wznowienia prac zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

                    Prof. Przemysław Czarnek poinformował, że trwają prace nad powstaniem nowej struktury ministerstwa integrującej dotychczasowe resorty. Zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2021 r. zostanie przedstawiony projekt nowego systemu wynagradzania nauczycieli. Zadeklarował chęć częstych konsultacji i spotkań z przedstawicielami KSOiW w celu rozwiązywania istotnych problemów polskiej edukacji. Najbliższe ma odbyć się jeszcze w listopadzie tego roku.

                    Przedstawiciele KSOiW wyrazili nadzieję, że Minister Edukacji i Nauki będzie konsekwentny w realizacji tego, co zadeklarował podczas spotkania oraz podczas swoich wystąpień medialnych.

                    Monika Ćwiklińska
                    rzecznik prasowy
                    KSOiW NSZZ „Solidarność”

                     

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.