Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Nowy prezes Airbus Poland. Przedstawiciele "S" już od dawna wskazywali na potrzebę zmian!

Nowy prezes Airbus Poland. Przedstawiciele "S" już od dawna wskazywali na potrzebę zmian!

Z początkiem grudnia w Airbus Poland stanowisko nowego Prezesa objął Johannes von Thadden. Von Thadden, od lat związany jest z Airbusem, prowadził projekty firmy we Francji i Niemczech, odpowiadał też za rozwijanie biznesu kosmicznego Airbusa na świecie.

- Nie jest to przypadkowa zmiana ma stanowisku Prezesa Zarządu AIRBUS Poland S.A. Przedstawiciele naszej organizacji zakładowej już od długiego czasu wskazywali na potrzebę zmian w zarządzaniu naszym przedsiębiorstwem i współpracy z pracodawcą, przede wszystkim dla dobra pracowników i firmy. Niestety i zupełnie niepotrzebnie pan Johannes von Thadden obejmuje stanowisko w trakcie wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, ale to już zasługa jego poprzednika i nie mamy na to teraz większego wpływu - mówi nam Rafał Chojecki, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" w Airbus Poland. 

- Przed nami bardzo dużo pracy w kwestii zawarcia nowego Układu Zbiorowego Pracy i to jest teraz priorytet dla naszej organizacji związkowej, ponieważ ZUZP był, jest i będzie w naszej firmie, o czym już teraz zapewniamy naszych pracowników. Na pewno nie będzie łatwo, ale mamy wspólne cele i to na nich trzeba się teraz skupić, zwłaszcza w tak trudnym okresie dla branży lotniczej - dodaje Chojecki.

www.tysol.pl

 

    Przedłużamy ważność BONU do 31 grudnia 2021

    Przedłużamy ważność BONU do 31 grudnia 2021

    Ze względu na obostrzenia uniemożliwiające korzystanie z wypoczynku w ośrodkach DOMS w Jarnołtówku, Spale i Zakopanem w okresie wiosennym, przedłużono ważność bonu „DOMS NA 40 LAT SOLIDARNOŚCI” do 31 grudnia 2021 roku. Z bonem zapłacicie Państwo o 200 zł mniej za wszystkie usługi świadczone w naszych obiektach, a w szczególności wyżywienie, noclegi oraz strefę relaksu.
     
    Jak dostać bon na wypoczynek?

     
    Bon należny jest każdemu, kto jest członkiem Związku NSZZ „Solidarność”. Bon powinniście Państwo otrzymać w organizacji Związku, w której jesteście Państwo zarejestrowani. Jeśli nie jesteście Państwo członkiem Związku NSZZ "Solidarność", a chcecie otrzymać bon to należy się zapisać do zakładowej bądź terenowej organizacji NSZZ „Solidarność”, a po miesiącu członkostwa otrzymają Państwo bon 200 zł na wypoczynek.

    Gdzie można wykorzystać bon?
     
    Ośrodek Ziemowit w Jarnołtówku www.osrodekziemowit.pl
    Ośrodek Savoy i Żbik w Spale www.savoy.com.pl
    Ośrodek Hyrny w Zakopanem www.hyrny.pl
    Willa Sienkiewiczówka w Zakopanem www.willasienkiewiczowka.pl

    Tutaj najnowsza oferta spółki DOMS!


    Jak zarezerwować pobyt?
     
    Rezerwacji można dokonać poprzez kontakt e-maila z recepcją wybranego ośrodka lub dzwoniąc telefonicznie. W trakcie rezerwacji należy poinformować o chęci skorzystania z bonu. Rezerwując poprzez Booking, lub inne portale pośredniczące w sprzedaży usług DOMS nie będzie możliwości realizacji bonu.
     
    Na jakich warunkach można wykorzystać bon?
     
    Pobyt minimum dwa noclegi. Wypoczynek z pełnym wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja, bądź zamiennie śniadanie i obiadokolacja).
     
    Czy bon łączy się z innymi promocjami DOMS?
     
    Posiadacze elektronicznej legitymacji NSZZ „Solidarność” otrzymują dodatkowo 10% rabatu przy dokonaniu rezerwacji i po okazaniu legitymacji w trakcie rejestracji w recepcji. Rabat dotyczy wyłącznie posiadacza legitymacji. Bonu nie można zrealizować korzystając z ofert specjalnych i promocji.
     
    Jeśli macie Państwo dalsze pytania prosimy o ich zadawanie poprzez adres e-mail: solidarnosc@doms.com.pl
     
    pm

     

      Wyruszył konwój z darami!

      Wyruszył konwój z darami!

      4 grudnia spod Liceum Ogólnokształcącego Nr VIII im. B. Krzywoustego we Wrocławiu wyruszył konwój z darami do Lwowa, w ramach akcji charytatywnej „Paczka dla Lwowiaka” organizowanej przez Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundację im. św. Jadwigi, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Straż Miejską Wrocławia, Urząd Miejski Wrocławia, KS Ślęza Wrocław oraz Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

      Do 2 grudnia w ramach akcji zbierana była żywność, środki czystości a zwłaszcza szczególnie potrzebne w czasie pandemii płyny dezynfekcyjne.
      Konwój odprawiony został przy udziale m.in. prezydenta Wrocłąwia Jacka Sutryka, sekretarza Regionu Grzegorza Makula. Obecni byli także: radny miejski Jarosław Krauze, Kazimierz Pabisiak z Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi.

      Region Dolny Śląsk

        Nowoczesne technologie są kluczowe dla transformacji górnictwa

        • Kategoria: Kraj
        Nowoczesne technologie są kluczowe dla transformacji górnictwa
        Zgazowywanie węgla, produkcja metanolu i paliw bezdymnych, a także inwestycje w technologie wychwytywania i utylizacji CO2 – to najważniejsze rekomendacje zespołu eksperckiego ds. czystych technologii węglowych. Ich wykorzystanie ma pozwolić zagospodarować rocznie kilka lub nawet kilkanaście mln ton węgla z polskich kopalń. 
         
        Zespół ds. czystych technologii węglowych został powołany na mocy rządowo-związkowego porozumienia z 25 września w sprawie transformacji sektora górniczego. Celem jego prac było przeanalizowanie projektów z zakresu innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska technologii węglowych. 30 listopada eksperci zakończyli pracę i przyjęli rekomendacje dotyczące poszczególnych projektów. – To tak naprawdę najważniejszy zespól ze wszystkich powołanych po wrześniowym porozumieniu. Od wdrożenia w naszym kraju czystych technologii węglowych będzie zależeć, czy to porozumienie uda się zrealizować i przeprowadzić spokojną transformację sektora do 2049 roku – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, który uczestniczył w pracach zespołu. – Rynek dla węgla w energetyce będzie się kurczył. Natomiast jeśli uda się zrealizować inwestycje w innowacyjne technologie węglowe, to będzie można w ten sposób zagospodarować kilka lub, patrząc bardzo optymistycznie, nawet kilkanaście mln ton węgla rocznie – dodaje.
         
        Zgazowywanie węgla
        W ocenie przewodniczącego najbardziej obiecującym projektem w raporcie zespołu jest produkcja gazu SNG (substytutu gazu naturalnego) z węgla. Jak wskazali eksperci jest to technologia gotowa do wdrożenia na przemysłową skalę, która w polskich warunkach umożliwiłaby zagospodarowanie 5-10 mln ton węgla rocznie. – Przede wszystkim jednak produkcja gazu SNG wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu i znacząco zwiększy niezależność energetyczną naszego kraju – wskazuje Dominik Kolorz. 
         
        Paliwa bezdymne
        Technologią, która w ocenie zespołu pozwoliłaby zagospodarować ok. 3 mln ton węgla rocznie, a z drugiej strony znacząco przyczyniłaby się do walki z tzw. niską emisją w naszym kraju, jest rozwój produkcji paliw bezdymnych. Chodzi o paliwa węglowe przeznaczone do celów grzewczych, które poprzez odpowiednią obróbkę termiczną w przemysłowych układach pozbawiane są części lotnych, odpowiedzialnych za niską emisję. Jednym z takich paliw jest produkowany od kilku lat, jednak na niewielką skalę tzw. „błękitny węgiel”.
         
        Przykład z Japonii
        Wśród rekomendacji znalazły się również m.in. projekty z zakresu produkcji metanolu z węgla oraz instalacje wychwytywania dwutlenku węgla (CCS i CCU). Rozbieżności wśród członków zespołu pojawiły się w kwestii inwestycji w technologię IGCC, czyli wysokosprawne i niskoemisyjne bloki energetyczne gazowo-parowe ze zintegrowanym zgazowywaniem węgla. Bloki IGCC wyposażone dodatkowo w instalacje do wychwytywania CO2 są w stanie osiągnąć sprawność znacznie wyższą niż konwencjonalne elektrownie węglowe, przy zachowaniu emisji CO2 do atmosfery bliskiej zeru. Technologia ta jest rozwijana m.in. w Japonii i Chinach. – W raporcie zespołu IGCC nie otrzymało rekomendacji do wdrożenia ze względu na wysokie koszty inwestycyjne. Jednak jako „Solidarność” złożyliśmy w tej sprawie zdanie odrębne. Skoro tę technologię opłaca się rozwijać Japończykom, to tym bardziej powinno się to robić w UE, gdzie funkcjonują gigantyczne opłaty za emisję CO2. Liczymy, że ostatecznie IGCC znajdzie się w tzw. dużej umowie społecznej, wedle której transformacja górnictwa będzie realizowana – wyjaśnia szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. 
         
        Na mocy porozumienia z 25 września oprócz zespołu ds. czystych technologii węglowych w każdej spółce węglowej zostały powołane zespoły robocze, których zadaniem było opracowanie planów funkcjonowania tych spółek w aspekcie produkcyjnym, ekonomicznym i społecznym w kolejnych latach. Już w grudniu rozpoczną się prace nad umową społeczną, która uwzględniając wyniki prac zespołów, określi szczegółowy program transformacji sektora górniczego do 2049 roku. Następnie gotowy dokument zostanie przekazany do notyfikacji Komisji Europejskiej. 
         
        www.solidarnosckatowice.pl / Łukasz Karczmarzyk
         

          Gdyby nie górnicy pani Nowacka byłaby dzisiaj podrzędnym członkiem PZPR-u!

          Gdyby nie górnicy pani Nowacka byłaby dzisiaj podrzędnym członkiem PZPR-u!

          "Tam siedziały nastoletnie osoby, młodzi ludzi, to nie byli górnicy z przodka, których trzeba gazem i tarczami rozpędzać” – tak Barbara Nowacka w wywiadzie dla Rzeczpospolitej skomentowała swój udział w demonstracjach Strajku Kobiet. Portal Tysol.pl otrzymał od Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ "S" komentarz do tych skandalicznych słów posłanki.

          - Wypowiedź Barbary Nowackiej, że górników trzeba pałować i traktować gazem, bo są górnikami, a lewackich agresywnych zadymiarzy, dopuszczających się ohydnych czynów już nie, to typowy przejaw „tolerancji i szacunku” tego środowiska, jaki mamy okazję obserwować przez ostatnie miesiące. I do tego wyrażony z okazji Barbórki. Dla pani Nowackiej ciężko pracujący ludzie, walczący o miejsca pracy to gorsza kategoria społeczeństwa, której pałowanie jest oczywistością. Teraz już nie dziwi, że gdy w 2015 roku strzelano do górników z JSW, pani Nowacka milczała. Wstyd! - powiedział nam Piotr Duda.

          - To nic, że dzięki „Solidarności”, w dużej mierze współtworzonej przez górników, ale też przez stoczniowców, hutników, kolejarzy, energetyków, mamy dzisiaj w Polsce demokrację. To nic, że za chwilę będziemy mieli kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i masakry – GÓRNIKÓW! z Kopalni Wujek, którzy oddali życie, aby pani Nowacka mogła żyć w wolnej demokratycznej Ojczyźnie i być posłem. Tak na marginesie gdyby nie górnicy pani Nowacka byłaby dzisiaj podrzędnym członkiem PZPR-u - dodał Duda.

          Przewodniczący "S" podkreślił, że Barbara Nowacka to właśnie przedstawiciel tej „inteligencji”, która uważa się za centrum myśli i idei, gardząc wszystkim i wszystkimi, którzy nie podzielają jej poglądów. - Mamy to szczęście, że od czasu do czasu, ludzie tacy jak pani Nowacka się zapominają i mówią prawdę, pokazując kim tak naprawdę są. A są pełni frazesów o tolerancji, szacunku i empatii, a w istocie, to źli ludzie, pełni pogardy i zakłamania - uważa Piotr Duda.

          - Mam nadzieję, że została w pani resztka przyzwoitości, dlatego zwracam się jako szef „Solidarności”, były szef Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”, a także Ślązak mający górników nie tylko w rodzinie, ale i wśród wielu przyjaciół, że znajdzie pani w sobie resztki przyzwoitości i przeprosi za te haniebne i niedopuszczalne słowa - dodał przewodniczący.

          www.tysol.pl

            COVID-19 namieszał nie tylko w zdrowiu, ale i w legislacji

            Maria Ochman

            Jest wiele spraw do uregulowania, chociaż myślę, że w ostatnim czasie, w ciągu tych 4-5 lat zostało zrobione bardzo dużo, żeby poprawić sytuację finansową chociażby lekarzy, ratowników pielęgniarek. Ale oczywiście zawsze można powiedzieć, że te oczekiwania są jeszcze większe – mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman.

            W piątek w Sejmie odbyło się posiedzenie trójstronnego zespołu ds. ochrony zdrowia. Tematami poruszanymi przez zespół były m.in. wynagrodzenia, a także kwestie pracownicze związane z ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a także dodatkowe świadczenia pieniężne za pracę przy chorych na COVID-19.

            Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman odniosła się na antenie Polskiego Radia 24 do spraw związanych z posiedzeń zespołu. Zdaniem Ochman w ostatnim czasie powstało wiele aktów prawnych, które wzajemnie się wykluczały. – Myślę, że COVID-19 namieszał nie tylko w zdrowiu, ale i w legislacji – podkreśliła. Dodała, że cieszy się z powodu deklaracji Ministerstwa Zdrowia, że na pewno nie zabraknie środków na podwyżki.

            – Natomiast wciąż w środowisku wrze, wciąż mamy problem, kto może te wynagrodzenia otrzymać. I mówię tutaj nie tylko o tych szpitalach, które zostały przekształcone czy utworzone, jak Szpital Narodowy, czy inne szpitale, które powstały specjalnie w związku z pandemią, ale również takie szpitale powiatowe, wojewódzkie, czy też ministerialne, które zostały przekształcone znacznie wcześniej – podkreśliła.

            Maria Ochman zwróciła także uwagę, że nadal występują problemy dotyczące zapowiadanych przez rząd dodatków dla tych pracowników służby zdrowia, którzy zajmują się walką z pandemią koronawirusa.

            – Jest wiele spraw do uregulowania, chociaż myślę, że w ostatnim czasie, w ciągu tych 4-5 lat zostało zrobione bardzo dużo, żeby poprawić sytuację finansową chociażby lekarzy, ratowników pielęgniarek. Ale oczywiście zawsze można powiedzieć, że te oczekiwania są jeszcze większe – zaznaczyła.

            Zdaniem Przewodniczącej Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” zaniedbania w służbie zdrowia nagromadziły się przez „całe dziesięciolecia”. – To są rzeczy do odrobienia przez następnych wiele lat. Obyśmy tymi środkami finansowymi (...) tworzyli zachętę, żeby młodzi ludzie, zarówno pielęgniarki, jak ratownicy, diagności, fizjoterapeuci, opiekunki medyczne - po prostu chcieli do tych szpitali i przychodni przychodzić i pracować – podkreśliła.

             

             

              Media cyfrowe muszą służyć społeczeństwu obywatelskiemu

              Media cyfrowe muszą służyć społeczeństwu obywatelskiemu

              Wzmocnienie wolności mediów i przeciwdziałanie dezinformacji to część planu na rzecz demokracji (European Democracy Action Plan) przedstawionego 3 grudnia 2020 r. przez Komisję Europejską.

              Plan proponuje m. in. działania prawne dotyczące reklam politycznych, które będą skierowane do sponsorów płatnych treści oraz kanałów produkcji i dystrybucji, w tym platform internetowych.

              Prezentując tę inicjatywę Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że w obliczu trwającej rewolucji cyfrowej obywatele muszą mieć możliwość dokonywania wyborów, przy czym ich poglądy winny być swobodnie wyrażane. Fakty należy odróżniać od fikcji, a wolne media i społeczeństwo obywatelskie muszą mieć możliwość uczestniczenia w otwartej debacie, wolnej od złośliwej ingerencji.

              Występując w imieniu EKZZ, Liina Carr, sekretarz konfederalna zwróciła jednak uwagę, że plan działania nie jest wystarczająco ambitny. Zawiera on oczywiście pozytywne zobowiązania do ochrony dziennikarzy, promowania pluralizmu mediów, poprawy regulacji mediów społecznościowych, przy jednoczesnej pełnej ochronie wolności wypowiedzi oraz inwestowania w umiejętność korzystania z mediów. – Jednakże właściciele cyfrowych gigantów nadal mogą spać spokojnie, wiedząc, że wydaje się mało prawdopodobne, aby byli zmuszeni do zrobienia czegoś poważnego tak aby stawić czoła tsunami dezinformacji, która grozi utopieniem świadomej demokratycznej debaty – powiedziała Liina Carr .

              W przyszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawi założenia regulacji dotyczącej usług cyfrowych (Digital Service Act).

              – Platformy internetowe - takie jak wyszukiwarki, media społecznościowe i platformy handlu elektronicznego – odgrywają coraz ważniejszą rolę w naszym życiu społecznym i gospodarczym, jednak obecne przepisy UE dotyczące usług cyfrowych pozostały w dużej mierze niezmienione od czasu przyjęcia dyrektywy w sprawie handlu elektronicznego w 2000 r.– komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność.  – Potrzebujemy w tym obszarze całościowego podejścia, chroniącego również prawa pracowników – dodaje ekspertka.

              bs

                Komisja Europejska podkreśla znaczenie praw podstawowych w Unii Europejskiej

                Komisja Europejska podkreśla znaczenie praw podstawowych w Unii Europejskiej

                3 grudnia 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła nową strategię mającą na celu wzmocnienie stosowania Karty Praw Podstawowych UE.

                Strategii ta obejmuje cztery elementy i w dużej mierze nastawiona jest na zwiększenie świadomości znaczenia praw podstawowych. Komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders wskazuje, że pojawiły się nowe wyzwania w tym obszarze. Wymownym przykładem jest pandemia Covid-19 i związane z nią ograniczenia. W jego ocenie zmiany obserwowane w społeczeństwie europejskim, wymagają ponownego zaangażowania w zapewnienie pełnego stosowania Karty przez UE i państwa członkowskie.

                Strategia koncentruje się na czterech filarach, wyznaczając kierunki wdrażania Karty na najbliższe 10 lat:

                Skuteczne stosowanie przez państwa członkowskie: Karta wiąże państwa członkowskie, gdy stosują one prawo UE. Komisja Europejska będzie ściśle współpracować z państwami członkowskimi i poprzez dialog, jest gotowa wspierać je w skutecznym wdrażaniu prawa UE przy pełnym poszanowaniu Karty. Zachęca się państwa członkowskie do wyznaczenia punktu kontaktowego zajmującego się Kartą w celu ułatwienia koordynacji i wymiany informacji.

                Wzmocnienie pozycji społeczeństwa obywatelskiego: Komisja będzie uważnie monitorować środki krajowe wpływające na działalność społeczeństwa obywatelskiego, a gdy są sprzeczne z prawem UE podejmować stosowne działania.

                Karta jako kompas dla instytucji UE: instytucje UE muszą przestrzegać Karty we wszystkich swoich działaniach. Komisja zwiększy swoje wewnętrzne procedury w zakresie przestrzegania Karty, w tym poprzez e-learning, zaktualizowane wytyczne dla personelu i plany szkoleniowe.

                Wzmocnienie świadomości obywateli: Niedawne badanie Eurobarometru pokazuje, że sześciu na dziesięciu respondentów chce dowiedzieć się więcej o swoich prawach i o tym dokąd się zwrócić w przypadku naruszenia praw wynikających z Karty. Komisja rozpocznie kampanię informacyjną na temat Karty i wykorzysta program Erasmus + do podnoszenia świadomości młodych ludzi. Komisja zachęca państwa członkowskie do rozwijania własnych inicjatyw w celu promowania wiedzy.

                W odpowiedzi na nową strategię Komisji Europejskiej dotyczącą wzmocnienia stosowania Karty Praw Podstawowych, Isabelle Schömann, sekretarz konfederalna EKZZ, podkreśliła, że abyśmy mieli do czynienia z pełnym poszanowaniem praw podstawowych musi dojść do rozszerzenie mandatu Agencji Praw Podstawowych UE na monitorowanie praw pracowników i związków zawodowych, które są przedmiotem nieustających ataków.

                – Karta sama w sobie nie wystarczy. UE musi pilnie przystąpić do Europejskiej Konwencji o Ochronie  Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz zobowiązać się do przystąpienia również do Europejskiej Karty Społecznej, zapewniając w ten, że ramy prawne UE będą podlegały zewnętrznej kontroli – powiedziała Isabelle Schömann.

                bs

                  Piotr Duda: Niech Święta Barbara ma Was w swojej opiece

                  • Kategoria: Kraj
                  Piotr Duda: Niech Święta Barbara ma Was w swojej opiece

                  Z okazji Barbórki - górniczego święta - życzę wszystkim pracownikom branży wydobywczej wszelkiej pomyślności i poczucia dumy z wykonywania tego wspaniałego, ale też niebezpiecznego zawodu. W sposób szczególny pozdrawiam Członków i sympatyków górniczej „Solidarności”.

                  Życzę szacunku i docenienia Waszej roli nie tylko dla polskiej gospodarki, ale również dla obrony polskiej suwerenności i niezależności energetycznej. Musimy walczyć, aby w czasie różnych klimatycznych eksperymentów, Polska zachowała prawo do korzystania ze swoich naturalnych bogactw, dzięki którym możemy się rozwijać i bogacić.

                  Niech Wasza Patronka - Święta Barbara z Nikomedii - chroni Was i Wasze rodziny od wszelkich niebezpieczeństw.

                  Szczęść Boże

                  Piotr Duda

                    Obchody 50. rocznicy Grudnia '70 w Gdańsku i Gdyni

                    Obchody 50. rocznicy Grudnia '70 w Gdańsku i Gdyni

                    Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” informuje, że w wyniku dotychczasowych ustaleń w sprawie przygotowań do obchodów 50. rocznicy Grudnia ’70 oraz 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, ramowy porządek uroczystości w Trójmieście przedstawia się następująco:

                    16 grudnia (środa):
                    godz. 10.00 – Gdańsk, Pomnik Poległych Stoczniowców, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców przez czynnych i emerytowanych pracowników Stoczni Gdańsk SA (organizator: NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej).

                    godz. 15.00 – Gdańsk, Pomnik Poległych Stoczniowców: Apel Poległych; Modlitwa; złożenie

                    wieńców i kwiatów – także pod tablicą czterech ofiar stanu wojennego.

                    godz. 17.00 – Gdańsk, uroczysta Msza Święta w Bazylice Świętej Brygidy, w tym poświęcenie

                    daru na ołtarz - krzyża węglowego ze Śląska. Po Mszy Św. koncert zespołu Capella Gedanensis. Z uwagi na wymogi epidemiczne – udział we Mszy Św. i koncercie – tylko za zaproszeniami.


                    17 grudnia (czwartek - "czarny"):
                    godz. 6.00 – Gdynia-Stocznia, Pomnik Ofiar Grudnia 1970: Apel Poległych; Modlitwa; Wystąpienia; Składanie wieńców i kwiatów,

                    godz. 16.30 – Gdynia, uroczysta Msza Święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa: przemarsz pod Pomnik przy Urzędzie Miasta Gdynia: Apel Poległych i salwa honorowa; modlitwa; wystąpienia; Złożenie wieńców i kwiatów,

                    godz. 20.10 – Gdynia, Koncert muzyczny (Hala widowiskowa im. K. Górskiego w Gdyni)
                     

                    Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku - informuje, że planuje:
                    16 grudnia, godz. 12.30 - internetowa promocja najnowszej książki IPN o gdańskim Grudniu 1970 - "Grudniowa kolęda…”,

                    16 grudnia, godz. 14.00 – Gdańsk, Plac Solidarności, Odsłonięcie okolicznościowej wystawy – z udziałem prezesa IPN – Jarosława Szarka.

                    17 grudnia, ok. godz. 10.00- 11.00 - Gdynia: Odsłonięcie tablicy przygotowanej przez IPN upamiętniającej sześć ofiar na budynku SKM Gdynia Wzgórze Nowotki (będzie relacja w internecie),

                    17 grudnia, godz. 12.00 – internetowa promocja najnowszej książki IPN o gdyńskim Grudniu 1970 - "Zbrodnia bez kary…” (wspólnie z wydawnictwem Verbi Causa),

                    17 grudnia, godz. 14.00 – Gdynia, Skwer Kościuszki, odsłonięcie wystawy IPN o Grudniu ‘1970 (będzie też relacja w internecie)

                     

                     

                     

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.