Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Czy można płacić obywatelom "za nic"? Debata o dochodzie gwarantowanym!

Czy można płacić obywatelom "za nic"? Debata o dochodzie gwarantowanym!

Zapraszamy do wzięcia udziału w onlinowej debacie dotyczącej dochodu gwarantowanego , która odbędzie się w poniedziałek 15 lutego o godzinie 17.30. Organizatorem debaty jest Krajowa Sekcja Młodych NSZZ Solidarności, a jej patronem medialny "Tygodnik Solidarność" i Tysol.pl.

Minimalny Dochód Gwarantowany (MDG). Brzmi niepokojąco poważne i skomplikowanie?
W rzeczywistości to pomysł na to, by w świecie zdominowanym przez nowe technologie, w którym może zabraknąć dla wszystkich pracy, zapewnić każdemu dorosłemu obywatelowi odpowiednie środki do życia.

Celem jest:
• walka z ubóstwem oraz nierównościami
• utrzymanie wzrostu gospodarczego.
Programy MDG budzą wiele dyskusji, ponieważ dostrzega się liczne plusy i minusy tego rozwiązania. Do plusów zalicza się m.in.:
• poprawę pozycji negocjacyjnej pracowników,
• zwiększenie aktywności społecznej obywateli,
• poprawę więzi społecznych i rodzinnych,
• poprawę sytuacji młodych ludzi wchodzących na rynek pracy.

Wśród negatywnych skutków dostrzega się:
• ryzyko wzrostu inflacji,co może zniwelować oczekiwane pozytywne rezultaty,
• możliwość zmniejszenia aktywności zawodowej.

MDG to wyzwanie dla związków zawodowych, których istnienie trudno sobie wyobrazić bez ludzi wykonujących pracę zawodową. Stąd potrzeba dyskusji inicjowanej także przez związki zawodowe.

Zapraszamy do dyskusji, w której spotkają się zwolennicy, jak i oponenci MDG.

W dyskusji wezmą udział:

Dr Mateusz Piotrowski – współzałożyciel inicjatywy Pacjent Europa, doradca programowy Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, współtwórca programu edukacji pracowniczej „Rynek pracy: instrukcja obsługi”.

Krzysztof Mroczkowski - Publicysta „Nowego Obywatela”, ekonomista i historyk. Ekspert inicjatywy „Pacjent Europa”, biznesowy praktyk z doświadczeniem w konsultingu, przemyśle i bankowości fintech. Pacjent Europa - ogólnoeuropejska inicjatywa na rzecz Tymczasowego Dochodu Podstawowego, Gwarancji Zatrudnienia i partycypacji pracowniczej.

Jan J. Zygmuntowski Ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, ekonomią i polityką nowych technologii oraz gospodarką cyfrową. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie (Management and AI in Digital Society). Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii. Współzałożyciel i w latach 2015-2020 prezes zarządu think-tanku Instrat, gdzie odpowiadał za program badawczy „Gospodarka cyfrowa”. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Doradza i wspiera w rozwoju projekty technologiczne z pozytywnym wpływem społecznym. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions oraz British Council i Møller Institute. Autor „Kapitalizmu sieci”.

Jakub Bińkowski - od 2014 roku w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, od 2019 roku dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP. Ekspert Warsaw Enterprise Institute. Członek Rady Dialogu Społecznego i Rady Rynku Pracy. Autor publikacji i komentarzy prasowych, stanowisk legislacyjnych oraz raportów tematycznych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa gospodarczego.

www.tysol.pl

 

    Wzmocnienie dialogu społecznego w UE

    Wzmocnienie dialogu społecznego w UE

    Opublikowano długo oczekiwane sprawozdanie Andrei Nahles, doradcy ds. dialogu społecznego Nicolasa Schmita, Komisarza ds. Pracy i Praw Społecznych w sprawie wzmocnienia dialogu społecznego w UE. W swoim opracowaniu autor zwraca uwagę na to, że "dialog społeczny jest niezbędnym warunkiem dla zrównoważonej społecznej gospodarki rynkowej i funkcjonowania jednolitego rynku. Dotyczy to zarówno poziomu krajowego, jak i unijnego. Dialog społeczny odgrywa jeszcze bardziej kluczową rolę w czasach kryzysu gospodarczego, takiego jak obecny, wywołany pandemią COVID-19".

    Sprawozdanie zawiera szereg zaleceń i inicjatyw, które mogą stanowić wkład do planu działania na rzecz wdrożenia europejskiego filaru praw socjalnych. Wśród nich znaleźć można:

    - stworzenie nowej nagrody za innowacyjny dialog społeczny: podkreślanie, co dwa lata, korzyści płynących z dialogu społecznego i wspieranie rozpowszechniania dobrych praktyk w całej Europie w ramach różnych kategorii, takich jak sektorowe i międzysektorowe układy zbiorowe, porozumienia zakładowe i osiągnięcia rad zakładowych.

    - Stworzenie nowego programu dla młodych przyszłych liderów organizacji partnerów społecznych: coroczny dwu- lub trzytygodniowy program wizyt i sesji informacyjnych w Brukseli dla przyszłych liderów krajowych organizacji pracodawców i związków zawodowych. Poza zapoznaniem uczestników z instytucjami UE i europejskimi partnerami społecznymi, program ten powinien również stwarzać im możliwości nawiązania nieformalnych kontaktów i tworzenia sieci kontaktów między obiema stronami gospodarki.

    -Większe zaangażowanie partnerów społecznych w europejski semestr: Komisja jest wezwana do monitorowania zaangażowania krajowych partnerów społecznych w prace przygotowawcze nad krajowymi planami naprawy i odporności.

    - Przegląd funkcjonowania Trójstronnego Szczytu Społecznego i Komitetu Dialogu Społecznego: utworzenie wspólnych grup roboczych składających się z przedstawicieli Komisji Europejskiej i partnerów społecznych, w celu usprawnienia funkcjonowania Trójstronnego Szczytu Społecznego i Komitetu Dialogu Społecznego oraz zwiększenia ich skuteczności. 

    - Lepsze konsultacje z partnerami społecznymi w sprawie nowych inicjatyw Komisji: Wszystkie dyrekcje generalne Komisji powinny zapewnić, że partnerzy społeczni są konsultowani w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób w sprawie nowych inicjatyw, a każda dyrekcja generalna powinna wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za dialog społeczny.

    - Więcej porozumień europejskich partnerów społecznych: w związku z nadchodzącym orzeczeniem TSUE w sprawie EPSU, Komisja będzie musiała wyjaśnić, w jaki sposób będą traktowane wszelkie przyszłe wnioski partnerów społecznych UE o włączenie ich porozumień do prawa UE.

    - Promowanie krajowych rejestrów układów zbiorowych: Komisja powinna zapewnić możliwości finansowania tworzenia krajowych rejestrów układów zbiorowych we wszystkich państwach członkowskich. 

    W obszarze budowania potencjału autor zaleca:

    - zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego, które jest dedykowanie budowaniu potencjału partnerów społecznych.

    - należy utworzyć platformę wymiany najlepszych praktyk w zakresie dialogu społecznego, przy wsparciu ze strony Komisji.

    - więcej dialogu na tematy przyszłościowe.

    Sprawozdanie jest jedną z szeregu inicjatyw zapoczątkowanych publikacją Wspólnego Oświadczenia ws. Nowego Startu dla Dialogu Społecznego, które zostało podpisane 27 czerwca 2016 roku przez europejskich partnerów społecznych, Komisję oraz Prezydencję holenderską.

    cały raport dostępny jest tutaj.

    msz

     

      "Jazgot wielkich koncernów". Oświadczenie Przewodniczącego w spr. protestu medialnego!

      • Kategoria: Kraj
      "Jazgot wielkich koncernów". Oświadczenie Przewodniczącego w spr. protestu medialnego!

      Oświadczenie Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” w spr. protestu medialnego publikujemy w całości.

      Zapowiedź wprowadzenia podatku od reklam nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa, a protest największych koncernów medialnych jest motywowany wyłącznie względami finansowymi. Nie przypominam sobie, aby podobne działania media te prowadziły wtedy, gdy rzeczywiście wolność słowa była w Polsce zagrożona, jak w przypadku Telewizji Trwam, Rzeczpospolitej i Uważam Rze, Wprost, czy nawet licznych ostatnio przypadków blokowania na portalach społecznościowych mediów, m.in. Tygodnika Solidarność. Nie przypominam sobie nawet, aby w kwestiach ekonomicznych innych grup społecznych media te protestowały, np. gdy demolowano kodeks pracy, przejmowano OFE i podnoszono podatek VAT, co miało dramatyczny skutek finansowy dla milionów pracowników i gospodarstw domowych.

      W tym sensie akcja wielkich koncernów medialnych to festiwal hipokryzji i obłudy!

      Przechodząc do meritum przypominam, że o opodatkowaniu wielkich międzynarodowych koncernów tzw. podatkiem cyfrowym oraz podatkiem od transakcji finansowych mówi się już od wielu lat. W tej sprawie podczas Kongresu EKZZ w Paryżu we wrześniu 2015 r. podjęta została nawet uchwała wzywająca Unię Europejską do wprowadzenia takich rozwiązań. Głosowały za nią też OPZZ i Forum ZZ.

      Warto też uświadomić sobie o czym tak naprawdę mówimy. A mówimy jedynie o podatku od reklam, którego wysokość zależna będzie od wielkości dochodów. Małe media w ogóle nie odczują proponowanych rozwiązań. A wiem o czym mówię, bo Tygodnik Solidarność przez dziesiątki lat musiał utrzymywać się bez reklam.

      Dlatego jazgot wielkich koncernów to wyłącznie gra o większe zyski, które niekoniecznie przekładają się na lepsze pensje dla pracowników. To nie ma nic wspólnego z obroną wolności słowa.

      Podatki te należy wprowadzić jeszcze z jednego powodu – przywrócenia zdrowszych zasad uczciwej konkurencji w działalności gospodarczej. Podatki choć uciążliwe i nikt ich nie lubi, muszą płacić wszyscy. Solidarnie!

      Piotr Duda
      Przewodniczący Komisji Krajowej
      NSZZ Solidarność


       

       

       

        Spadek PKB o 2,8 proc., dużo mniejszy niż średnia unijna!

        • Kategoria: Kraj
        Spadek PKB o 2,8 proc., dużo mniejszy niż średnia unijna!

        Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku, w cenach stałych roku poprzedniego – podał w szacunkach Główny Urząd Statystyczny. Z danych wynika, że w ub.r. popyt krajowy spadł o 3,7 proc., inwestycje o 8,4 proc., a konsumpcja prywatna o 3,0 proc.

        W całej Unii Europejskiej PKB obniżyło się w zeszłym roku średnio o 7,4 proc. W III kwartale ub.r. mniejszy od nas spadek PKB notowała tylko Litwa. Niedługo poznamy dane na koniec ub.r. z UE.

        Według GUS wartość dodana brutto w przemyśle w 2020 r. zmniejszyła się o 0,2 proc. w porównaniu z 2019 r., wobec wzrostu o 4,3 proc. w 2019 r., a wartość dodana brutto w budownictwie w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. zmniejszyła się o 3,7 proc., wobec spadku o 4,1 proc. w 2019 r. Z kolei wartość dodana brutto w handlu i naprawach w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. była mniejsza o 4,0 proc. wobec wzrostu o 5,4 proc. rok wcześniej.

        Jak wynika z przedstawionych przez GUS danych, spożycie ogółem w 2020 r. spadło realnie o 1,5 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 3,0 proc. 

        Pandemia koronawirusa i restrykcje sanitarne doprowadziły w 2020 r. do pierwszego od 1991 r. spadku PKB w Polsce

        – Spadek PKB w wysokości 2,8 proc. w 2020 r. był znacznie poniżej średniej dla Unii Europejskiej – powiedział  prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut i podkreślił, że na sytuację gospodarczą w kraju i PKB, istotnie oddziaływały obostrzenia związane z pandemią.

        Z kolei nowy raport Komisji Europejskiej wskazuje, że Polska to kraj o najwyższej wiarygodności finansowej z najniższym ryzykiem fiskalnym. Nasza gospodarka poniosła jak najmniejsze straty na skutek pandemii a poziom bezrobocia jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

        Prognozy gospodarcze pozwalają   z optymizmem patrzeć w przyszłość.  W 2021 PKB w Polsce odrobi straty spowodowane przez pandemię o ile przyśpieszy postęp szczepień a nowe mutacje Covid-19 nie spowodują wydłużenia twardych lockdownów.

        www.solidarnosc.gda.pl

          Katarzyna Łażewska-Hrycko Głównym Inspektorem Pracy. Piotr Duda: to długo oczekiwana zmiana pokoleniowa

          • Kategoria: Kraj
          Katarzyna Łażewska-Hrycko Głównym Inspektorem Pracy. Piotr Duda: to długo oczekiwana zmiana pokoleniowa

          Wybór Katarzyny Łażewskiej-Hrycko na funkcję Głównego Inspektora Pracy, to bardzo dobra wiadomość dla NSZZ „Solidarność”, dla którego Państwowa Inspekcja Pracy jest jednym z najważniejszych sojuszników w walce o poprawę bezpieczeństwa pracy i przestrzegania praw pracowniczych.

          Pani Katarzyna Łażewska-Hrycko dała nam się poznać jako niezwykle energiczny i kompetentny dyrektor biura Rady Dialogu Społecznego. A właśnie tej energii bardzo potrzeba dzisiaj w Państwowej Inspekcji Pracy. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie, szczególnie wynikające z uczestnictwa w dialogu pomiędzy pracownikami i pracodawcami, będzie w tej misji bezcenne.

          Nowy Główny Inspektor Pracy, to również długo oczekiwana zmiana pokoleniowa. Jest szansą na nowe otwarcie w podejściu do funkcjonowania Inspekcji, która w końcu musi stać się swoistą policją pracy. W tej misji NSZZ „Solidarność” będzie Panią Minister w każdy możliwy sposób wspierać.

          W imieniu NSZZ „Solidarność” życzymy Pani Minister Katarzynie Łażewskiej-Hrycko wytrwałości i sukcesów.

          Piotr Duda
          Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”

           

            W PEP zostaną uwzględnione zapisy umowy społecznej

            W PEP zostaną uwzględnione zapisy umowy społecznej
            Ostateczny kształt Polityki Energetycznej Polski będzie uwzględniał zapisy umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, w tym również kwestie dotyczące inwestycji w nowoczesne, niskoemisyjne technologie węglowe – to najważniejsze ustalenia kolejnej rundy rozmów pomiędzy przedstawicielami rządu i stroną związkową, która odbyła się 9 lutego w Katowicach.  
             
            We wtorkowych negocjacjach z przedstawicielami związków zawodowych obok wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego  uczestniczył minister Michał Kurtyka. Szef resortu klimatu przedstawił stronie społecznej treść przyjętej 2 lutego przez Radę Ministrów uchwały dotyczącej Polityki Energetycznej Polski do roku 2040. Przyjęcie tego dokumentu przed podpisaniem umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa  oraz gospodarki Górnego Śląska wzbudziło spore kontrowersje wśród związkowców. 
             
            Uchwała dotycząca PEP nie została jeszcze opublikowana w całości. Ministerstwo klimatu podało jednak, że dokument zakładach zakłada  m.in. co najmniej 23 proc. udział odnawialnych źródeł energii polskim miksie energetycznym w 2030 roku, redukcję emisji gazów cieplarnianych o ok. 30 proc. w 2030 roku w porównaniu do roku 1990, budowę ok. 5,9 GW mocy w morskich farmach wiatrowych do 2030 roku i uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej w 2033 roku. 
             
            – W uchwale Rady Ministrów dotyczącej PEP są dwa bardzo istotne zobowiązania. Pierwsze jest takie, że jest to nadal dokument otwarty, a jego ostateczny kształt będzie wynikać z tego, co ustalimy w ramach umowy społecznej – powiedział po zakończeniu rozmów Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
             
            Jak podkreślił, drugie zobowiązanie zawarte w rządowej uchwale dotyczy ujęcia w PEP inwestycji we wszystkie nowoczesne, niskoemisyjne technologie węglowe, które znajdą się w umowie społecznej dotyczącej transformacji sektora wydobywczego. – Z perspektywy zagospodarowania węgla jest to rzecz bardzo ważna, bo możemy tam ulokować od 10 do 14 mln ton węgla – dodał szef śląsko-dąbrowskiej „S”.
             
            Podczas rozmów 9 lutego po raz kolejny potwierdzono daty dotyczące zakończenia wydobycia węgla energetycznego w Polsce oraz funkcjonowania poszczególnych kopalń. – Ustaliliśmy i rozwialiśmy wątpliwości, że kończymy wydobycie w Polsce w roku 2049, a wszystkie daty z porozumienia 25 września są zachowane – zaznaczył Dominik Kolorz. 
             
            Dalsze rozmowy na temat umowy społecznej dla górnictwa będą się toczyć się w grupach roboczych, które mają rozpocząć prace w czwartek 11 lutego. Kolejne spotkanie plenarne przedstawicieli rządu i związków zawodowych zaplanowano na poniedziałek 15 lutego. 
             
            www.solidarnosckatowice.pl
             
             

              Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych 2021

              Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych 2021

              1 marca 2021 roku nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych wskaźnikiem nie mniejszym niż 4,24 proc.

              Zgodnie z art. 89  ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. 2020.53 t.j.), coroczny wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

              Jak wynika z Komunikatów GUS wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw emeryckich wyniósł w 2020 roku 103,9 a realny wzrost wynagrodzeń w 2020 roku 1,7 proc.

              Oznacza to, że najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od 1 marca w roku 2021 wyniesie 1250,88 zł, czyli więcej niż zakładana wysokość tych świadczeń proponowana przez rząd w uchwalonej  przez Sejm, ale jeszcze nieprzyjętej przez Senat ustawie  o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw z dnia 21 stycznia br.

              Poniżej przedstawiono wysokości świadczeń po waloryzacji wskaźnikiem 4,24 proc.

              Tabela: Wysokości świadczeń emerytalno-rentowych przed i po waloryzacji 1 marca 2021 r.

              Aktualne świadczenie

              Świadczenie po waloryzacji

              Aktualne świadczenie

              Świadczenie po waloryzacji

              1 000 zł

              1 042,40 zł

              2 600 zł

              2 710,24 zł

              1 100 zł

              1 146,64 zł

              2 700 zł

              2 814,48 zł

              1 200 zł

              1 250,88 zł

              2 800 zł

              2 918,72 zł

              1 300 zł

              1 355,12 zł

              2 900 zł

              3 022,96 zł

              1 400 zł

              1 459,36 zł

              3 000 zł

              3 127,20 zł

              1 500 zł

              1 563,60 zł

              3 100 zł

              3 231,44 zł

              1 600 zł

              1 667,84 zł

              3 200 zł

              3 335,68 zł

              1 700 zł

              1 772,08 zł

              3 300 zł

              3 439,92 zł

              1 800 zł

              1 876,32 zł

              3 400 zł

              3 544,16 zł

              1 900 zł

              1 980,56 zł

              3 500 zł

              3 648,40 zł

              2 000 zł

              2 084,80 zł

              3 600 zł

              3 752,64 zł

              2 100 zł

              2 189,04 zł

              3 700 zł

              3 856,88 zł

              2 200 zł

              2 293,28 zł

              3 800 zł

              3 961,12 zł

              2 300 zł

              2 397,52 zł

              3 900 zł

              4 065,36 zł

              2 400 zł

              2 501,76 zł

              4 000 zł

              4 169,60 zł

              2 500 zł

              2 606,00 zł

              4 100 zł

              4 273,84 zł

              Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS.

              Agata Baranowska-Grycuk

                Pracownicy handlu chcą wcześniejszych szczepień!

                Pracownicy handlu chcą wcześniejszych szczepień!
                Połowa klientów w sklepach ma źle założoną maseczkę lub w ogóle nie zasłania ust i nosa – alarmuje handlowa Solidarność. Związkowcy chcą, żeby pracownicy handlu mogli zaszczepić się na koronawirusa w tym samym czasie, co nauczyciele. Skierowali  w tej sprawie apel do prezydenta Andrzeja Dudy. 
                 
                – Zebraliśmy informacje z ponad 100 hipermarketów, supermarketów i dyskontów z całego kraju. We wszystkich tych placówkach pracownicy mówią, że ok. 50 proc. klientów nosi maseczkę na brodzie lub nie zakłada jej wcale. Sytuacja pod tym względem pogarsza się z tygodnia na tydzień – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. 
                  
                Bujara dodaje, że pracownicy handlu coraz częściej spotykają się z agresją ze strony klientów, którzy nie przestrzegają rygorów sanitarnych obowiązujących w sklepach. – Gdy kasjerka zwraca takiemu klientowi uwagę i prosi, żeby założył maseczkę, często kończy się to awanturą i wyzwiskami pod jej adresem. Codziennie dostajemy sygnały o takich zdarzeniach – podkreśla szef handlowej „S”. 
                 
                3 lutego związkowcy skierowali do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy apel o wsparcie ich postulatu dotyczącego uwzględnienia pracowników handlu jako jednej z priorytetowych grup w Narodowym Programie Szczepień. W ich ocenie osoby zatrudnione w tym sektorze powinny mieć możliwość zaszczepienia się na COVID-19 w tym samym czasie, co nauczyciele. – Pracownicy handlu są jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem. Każdego dnia stykają się z setkami klientów. Przy kasach, czy w wypełnionych towarem alejkach hipermarketów i dyskontów spożywczych nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu społecznego – czytamy w treści apelu skierowanego do prezydenta Andrzeja Dudy. 
                 
                W ocenie KSBHiU jak najszybsze umożliwienie pracownikom handlu zaszczepienia się na koronawirusa. jest to wskazane nie tylko ze względu na bezpieczeństwo samych pracowników i ich rodzin, ale również z uwagi na dobro klientów sklepów, czyli całego w praktyce społeczeństwa.  – W sytuacji, gdy spora część zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę bezobjawowo, każdy pracownik sklepu może bezwiednie zarażać dziesiątki klientów, tym osoby starsze, najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 – napisali przedstawiciele handlowej „S”. 
                 
                Jak wskazuje Alfred Bujara, 5 stycznia związkowcy uczestniczyli w telekonferencji z prezydentem Dudą i rozmawiali z nim o trudnych warunkach pracy w handlu w dobie pandemii. – Wówczas pan prezydent przychylnie odniósł się do naszego postulatu dotyczącego szczepień. Dlatego bardzo liczymy na jego wsparcie – zaznacza szef handlowej „S”. 
                 
                www.solidarnosckatowice.pl
                 

                  MRPiT: 6,5 proc. wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu br.

                  • Kategoria: Kraj
                  MRPiT: 6,5 proc. wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu br.

                  Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 6,5%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 0,3 proc., a rok do roku wzrost wyniósł 1 proc. W styczniu 2018 i 2019 r. wskaźnik ten także wzrósł o 0,3 proc.

                  Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2021 r. wyniosła 1 089,6 tys. osób bezrobotnych i – w porównaniu do stanu z końca 2020 roku liczba ta wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1%.

                  W urzędach pracy w styczniu br. rejestrowali się przede wszystkim sprzedawcy, kucharze, pomocniczy robotnicy budowlani, ślusarze, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy. Są to zawody, w których od lat rejestruje się najwięcej bezrobotnych

                  Wzrost bezrobocia w styczniu jest zjawiskiem stałym polskiego rynku pracy związanym z sezonowością zatrudnienia, upływem z końcem roku okresu na jaki zawarte były umowy czasowe. W tym roku nałożyły się na to również wprowadzone w związku z pandemią obostrzenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

                  W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11%, choć był silnie zróżnicowany terytorialnie. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (3,9%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,6%).

                  Według danych Eurostat w grudniu 2020 r. Polska była, po Czechach drugim krajem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem – 3,3% wg metody Eurostatu.

                  Średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej według danych Eurostatu wynosi 7,5%.

                    Piotr Duda o polityce energetycznej: Jesteśmy, najdelikatniej mówiąc, zdegustowani

                    Piotr Duda o polityce energetycznej: Jesteśmy, najdelikatniej mówiąc, zdegustowani

                    Dla nas najważniejsze jest to, żeby dać szansę węglowi poprzez nowe technologie. To jest przyszłość – podkreśla przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

                    Szef „Solidarności” zapytany o przyjętą przez rząd politykę energetyczną państwa stwierdził, że póki co, „jeśli »Solidarność« ma się wypowiedzieć na temat tego dokumentu, to musi go zobaczyć w całości”.

                    – Chcemy się zobaczyć z panem ministrem Kurtyką i zacząć konkretne rozmowy. Jesteśmy, najdelikatniej mówiąc, zdegustowani, że ten dokument nie był z nami konsultowany, ale najważniejsze co jest w tej treści. Jeśli zobaczymy całą treść uchwały, to będziemy to oceniać. Według moich informacji minister Kurtyka będzie w poniedziałek na Śląsku i będzie spotkanie. Moi koledzy, którzy są od tych spraw fachowcami, na pewno pochylą się nad tym dokumentem – stwierdził Piotr Duda.

                    Przewodniczący podkreślił, że PEP 2040 w obecnym kształcie nie jest dobry dla polskiej gospodarki. – „S” nigdy nie zgodził się i nigdy się nie zgodzi na to, aby w sposób mniej sprawiedliwy cokolwiek działo się w obszarach Śląska czy całej energetyki. Nasze stanowisko jest niezmienne – kopalnie mają funkcjonować do wyczerpania złoża – powiedział.

                    – Dla nas najważniejsze jest to, żeby dać szansę węglowi poprzez nowe technologie. To jest przyszłość. Uważamy, że gdyby wsparto taki pomysł, to wtedy można byłoby spokojnie około 12 mln ton węgla wydobywać – dodał.

                    Zapytany o sprawę odpraw dla odchodzących odparł: – Jestem związkowcem. Każda umowa społeczna, która niesie ze sobą gwarancje, w tym te finansowe, dla zwalnianych pracowników, jest dla mnie miodem na serce. Jestem przekonany, że do tego projektu, który przedstawili koledzy na Śląsku, rząd podejdzie w sposób odpowiedzialny.

                    www.tysol.pl

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.