Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Pikieta ostrzegawcza pracowników oświaty!

Pikieta ostrzegawcza pracowników oświaty!

Głównym tematem nadzwyczajnej Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” było odniesienie się po raz kolejny do niezrealizowania przez Rząd RP punktu VI Porozumienia z dnia 7 kwietnia 2019 r.

Od dwóch lat nie przygotowano projektu systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu ze średnią płacą w gospodarce narodowej. Zamiast tego, Ministerstwo Edukacji i Nauki w „Materiale do dyskusji w ramach prac zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli” przedstawiło propozycję bardzo niekorzystnych dla nauczycieli zmian w oświacie.

Rada KSOiW podjęła decyzję o zorganizowaniu pikiety ostrzegawczej pracowników oświaty przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie w dniu 1 lipca o godz. 12.00.

RKSOiW

 

 

 

 

 

    Wysłuchania odwrócone KPO

    • Kategoria: Kraj
    Wysłuchania odwrócone KPO

    Wysłuchania odwrócone dot. KPO mają  na celu zaprezentowanie zmian wprowadzonych w dokumencie, zaproponowanych podczas konsultacji społecznych oraz przedstawienie stanowiska w sprawie tych uwag, które nie znalazły swojego odzwierciedlenia w tekście KPO.

    W roli mówców wystąpią tym razem przedstawiciele Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej oraz ministrów odpowiedzialnych za realizację reform i inwestycji w każdym z komponentów KPO.

    Zaplanowano 5 wysłuchań odwróconych, oddzielnie dla każdego komponentu KPO

    Harmonogram spotkań:      
    •         Odporność i konkurencyjność gospodarki – 29 czerwca      
    •         Zielona energia i zmniejszenie energochłonności – 2 lipca     
    •         Transformacja cyfrowa – 1 lipca      
    •         Efektywność, jakość i dostępność systemu ochrony zdrowia – 30 czerwca     
    •         Zielona, inteligentna mobilność – 5 lipca

    Formularze do rejestracji są oddzielnie dla każdego spotkania :
    https://www.gov.pl/web/planodbudowy/wysluchania-odwrocone-kpo

     

     

      Rocznica Poznańskiego Czerwca '56

      Rocznica Poznańskiego Czerwca '56

      Dzisiaj rocznica Poznańskiego Czerwca ‘56. To pierwszy bunt robotniczy przeciwko komunizmowi w Polsce. W jego wyniku zginęło co najmniej 58 osób.

      Program obchodów - 28 czerwca

      - 6:00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową | brama Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski | ul. 28 Czerwca 1956 nr 243

      - 9:15 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą studentów poległych w Czerwcu '56 | gmach Rektoratu Politechniki Poznańskiej | pl. M. Skłodowskiej-Curie 5

      - 9:40 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ZNTK S.A. | ul. Robocza 4

      - 10:15 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy dawnej zajezdni MPK | ul. Gajowa 1a | przemarsz uczestników z ul. Gajowej na skwer im. Trzech Tramwajarek | zbieg ul. J.H. Dąbrowskiego i ul. J. Kochanowskiego

      - 10:45 złożenie kwiatów na skwerze im. Trzech Tramwajarek

      - 11:00 uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r. | ul. J. Kochanowskiego 5

      - 11:30 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu | ul. J. Kochanowskiego 2A

      - 14:15 uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski - Poznań S.A. |ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229

      - 19:00 uroczystość główna przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 | pl. A. Mickiewicza

      - 22:00 "Pierwszy strzał" - premiera spektaklu Teatru Ósmego Dnia | hala nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich | spektakl biletowany  informacja: tel. 61 855 20 86, biuro@teatrosmegodnia.pl

      Zwracamy się z prośbą, aby podczas wydarzeń przestrzegać zasad bezpieczeństwa epidemicznego.


      Region Wielkopolska

       

       

        Wizytówka całego związku. Podsumowanie 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

        Wizytówka całego związku. Podsumowanie 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

        W sobotę zakończył się 32. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Była to pierwsza tak duża impreza sportowa zorganizowana w Polsce po czasie lockdownu. Triumfatorem wyścigu został Czech Jan Barta, najlepszy z Polaków – Alan Banaszek znalazł się tuż za podium na 4. miejscu. Przyszedł czas na podsumowanie „Solidarki”, a o organizacji tak dużego wydarzenia sportowego rozmawiamy z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”.

        DZIEŃ I

        Pierwszego dnia wyścigu kolarzy czekały 2 etapy: Pabianice-Łódź oraz Kutno-Płock. Pierwszy wygrał Polak Patryk Stosz, natomiast metę w Płocku najszybciej przekroczył Holender Nick Brabander. Po tych dwóch trasach żółtą koszulką lidera mógł pochwalić się Alan Banaszek z HRE Mazowsze Sercem Polski. Polscy fani kolarstwa mogli czuć się zadowoleni, choć już wtedy było widać, że konkurencja jest naprawdę duża, a do Wyścigu Solidarności zgłosili się mocni zawodnicy.

        DZIEŃ II

        Gorące powietrze i rozgrzany asfalt dał się mocno we znaki kolarzom podczas drugiego dnia na III etapie Koluszki-Sieradz. Swoje siły najlepiej rozłożyli Holendrzy, którzy zajęli wszystkie trzy miejsca na podium. Kolejno na mecie meldowali się Casper Van Uden (Team DSM), Coen Velmertfoort (VolkerWessels) i Nick Brabander (VolkerWessels).

        Jak tłumaczył nam nasz ekspert – srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu, Marek Leśniewski, Holendrzy bardzo dobrze poradzili sobie na trasie, gdzie była odsłonięta przestrzeń przez pola, po których hulał wiatr.

        „Dziś było parno i był wiatr, a Holendrzy są specjalistami w wietrznych warunkach i dla nich jest to środowisko naturalne. Wiatr jest dla Holendrów naturalny na trasie, także to nie jest nic zaskakującego” - powiedział olimpijczyk


        DZIEŃ III

        Trzeciego dnia wyścigu kolarze zmagali się już w województwie świętokrzyskim, w którym to mieli do pokonania pierwsze premiowane górskie odcinki. Kapryśna pogoda dała o sobie znać już na samym początku IV etapu. Zaraz po starcie w Tomaszowie Mazowieckim, kolarzy zaskoczył mocny deszcz.

        Tuż przed metą w Kielcach o zwycięstwo rywalizowało pięciu zawodników: Patelik, Bax, Barta, Toupalik i Fouche. Ostatecznie zwycięzcą wyścigu został Czech Jan Barta z ekipy Elkov Kasper i to on zajął pozycję lidera klasyfikacji generalnej WSiO.

         
        DZIEŃ IV – FINAŁ

        Podczas ostatniego, IV dnia 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków zawodnicy pokonali trasę Ostrowiec Świętokrzyski – Stalowa Wola. W V etapie "Solidarki" zwyciężył niesamowity 19-latek z Holandii, Casper van Uden, który zachwycał formą we wcześniejszych odcinkach WSiO.

        Triumfatorem klasyfikacji generalnej 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków został Czech Jan Barta, któremu udało się zachować koszulkę lidera po IV dniu wyścigu. Polacy niestety tuż za podium.

        O organizację 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków spytaliśmy głównego organizatora, czyli Waldemara Krenca, przewodniczącego Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność.

        W tym roku było widać głód kolarstwa po czasie lockdownu. Natomiast w 2020 r. było katastrofalnie ciężko: miasta zaczęły się wycofywać z wyścigu, a tego nie da się zastąpić, zorganizować z dnia na dzień. To są zaplanowane budżety, ogromne pieniądze, zabezpieczenie dróg i tamten rok tak dotknął nas i ogólnie polski sport, szczególnie ten wyczynowy. Polska grupa CCC przestała istnieć, niektóre wyścigi w ogóle się nie odbyły. Dodatkowo miasta i samorządy ponosiły bardzo duże koszty walki z covid-19.

        Jednak te miasta, które wzięły udział w tym roku w WSiO okazały się bardzo solidne: Łódź, Pabianice, Kutno, Płock, Koluszki, Sieradz, Tomaszów Mazowiecki, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski i Stalowa Wola. Wszystkie te miasta dotrzymały umowy i na tym mogliśmy zbudować taką imprezę sportową. Tu nic samo nie przychodzi, jak mogą pomyśleć osoby niewtajemniczone. Nasza pracy przy wyścigu trwa cały rok. Już dzisiaj podejmujemy rozmowy z samorządami na temat Wyścigu w 2022 r. Trzeba zaplanować ewentualne remonty dróg, zaplanować budżety, później trzeba sprawdzić trasy, wybrać te odpowiednie, co gdzie można poprawić. W to jest zaangażowana ogromna liczba ludzi.

        Ja zawsze powtarzam, różnimy się tym od Tour de Pologne, że ten wyścig nie jest prywatny, tylko jest to wyścig Solidarności i zawsze na pierwszym miejscu jest Solidarność i tak go budujemy od 32 lat. Wyścig pojawia się w wielu regionach NSZZ „S”, tam nad nim pracują nasi koledzy ze związku i oni też są dumni z całego przedsięwzięcia. Dla całego związku jest to wizytówka, a ja jestem dumny, że coś takiego budujemy. Nikt tego nie zawłaszcza tylko dla siebie. Oczywiście przyszedł taki moment, że byłem sam zaskoczony tym ogromnym docenieniem ze strony Tygodnika Solidarność. Jestem wdzięczny, że Tygodnik zauważył tą mrówczą, ciężką pracę, bo to dzięki mediom wyścig istnieje w świadomości ludzi. Na wszystkich trasach było bardzo dużo dziennikarzy, ale też kibiców.  

        To nie jest mały prywatny wyścig. On się odbywa dzięki pracy mnóstwa ludzi, pracą społeczną, ale też osób zatrudnionych z zewnątrz. Tworzy się takie małe miasteczko na 500 osób pracujących przy tym. To jest niesamowite wyzwanie logistyczne, które my już mamy opanowane, ale dla laików jest to ogrom. Takiego wydarzenia nie zastąpią żadne wydarzenia wirtualne. Tu jest walka, tu jest życie!

        Niestety w tym roku nie ma tej wisienki na torcie, bo chcielibyśmy, żeby Polak wygrał, ale taki jest sport - podsumował Waldemar Krenc

         

         

         

          Dziś finał 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Kto wykażę stalową wolę do walki?

          Dziś finał 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Kto wykażę stalową wolę do walki?

          Solidni Holendrzy, ambitni Polacy i skuteczni Czesi. Tak można podsumować dotychczasowe zmagania kolarzy podczas tegorocznej „Solidarki”. Po IV etapach liderem jest Czech Jan Barta, drugi w klasyfikacji generalnej plasuje się Jakub Toupalik (obaj panowie są z drużyny Elkov-Kasper), a na trzecim miejscu znajduje się Polak – Maciej Paterski z Voster ATS Team. Niewiele do podium traci kilku zawodników, w tym prawdziwe objawienie tego wyścigu, 19-letni Casper van Uden z Holandii. Rywalizacja o zwycięstwo w WSiO zapowiada się do samego końca.

          Podczas ostatniego, V dnia 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków zawodnicy pokonają trasę Ostrowiec Świętokrzyski – Stalowa Wola. Ten etap o dość płaskim ukształtowaniu terenu, zapowiada się niezwykle dynamicznie, tym bardziej, że liczy 160 km.

          Po górskich odcinkach pod Kielcami, ten odcinek powinien jawić się jako chwila wytchnienia dla zmęczonych kolarzy. Jednak nic bardziej mylnego. Ci, którzy marzą o wygranej w tak prestiżowym wyścigu, który daje ważne punkty do klasyfikacji UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska), muszą dać z siebie wszystko i wycisnąć siódme poty.

          Wielu zawodników ma szanse na zwycięstwo, a nikt nie potrafił na dłużej zatrzymać żółtej koszulki lidera. W Stalowej Woli okaże się, którego z nich cechuje największa siła i stalowa wola do walki o zwycięstwo.

          www.tysol.pl

            Zmarł Wojciech Grzeszek, przewodniczący małopolskiej „Solidarności”

            • Kategoria: Kraj
            Zmarł Wojciech Grzeszek, przewodniczący małopolskiej „Solidarności”

            Po ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Grzeszek, przewodniczący ZR Małopolskiego NSZZ „Solidarność” i radny województwa małopolskiego. Piotr Duda, składa rodzinie i bliskim w imieniu własnym i Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” szczere wyrazy współczucia.

            Wojciech Grzeszek, ur. 6 maja 1954 r. w Krakowie, zm. 25 czerwca 2021 r. w Katowicach.
            Absolwent II LO dla Pracujących w Krakowie )1974); studia na Wydziale Polonistyki UJ (1974-1976), przerwane ze względów rodzinnych.

            Od 1976 r. pracowników Drukarni Narodowej w Krakowie jako korektor a następnie specjalista ds. zarządzania. Od 1994 r. oddelegowany do pracy z Regionie Małopolskim NSZZ „Solidarność”.
            Członek NSZZ „Solidarność” od 1980 r. w Drukarni Narodowej w Krakowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowany w kolportaż wydawnictw podziemnych. W sierpniu 1989 r. członek komitetu założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Drukarni Narodowej w Krakowie, przewodniczący koła „S” w korektorni. Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Drukarni Narodowej w l. 1989-1991 i 2010-2021 oraz wiceprzewodniczący (1991-2010).

            Od 1992 r. członek Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, w którym pełnił funkcję sekretarza (1994-1995) i wiceprzewodniczącego (1995-1998). W 1998 r. został wybrany na Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Funkcję tę pełnił przez sześć kadencji, startując z sukcesem w 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018 r.
            Od 1996 r. był delegatem na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, a od 1998 r. członkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

            Praca na rzecz "Solidarności" i Małopolski przez te burzliwe lata przyniosła niezliczoną ilość interwencji, negocjacji, udziału w protestach związanych z sytuacją w bardzo wielu zakładach pracy w całym regionie. Efektami tych działań były uratowane firmy a także miejsca pracy. W 1999 r. doprowadził do odzyskania majątku związkowego Regionu Małopolskiego utraconego w wyniku wprowadzenia stanu wojennego. 

            Wojciech Grzeszek był także aktywnym samorządowcem - przez pięć kadencji piastował mandat radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego (1998-2006, 2010-2021), w tym trzykrotnie był wybierany na wiceprzewodniczącego Sejmiku. W Sejmiku jego prace koncentrowały się m.in. wokół kwestii polityki prorodzinnej i zdrowotnej, zasiadał w radach społecznych Medycyny Pracy i Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie, aktywnie przyczyniając się do uratowania tych jednostek i miejsc pracy. Wielokrotnie wspierał także m.in. pracowników kolei, służby zdrowia i edukacji, walczących o miejsca i warunki pracy. W ramach zawartych porozumień prowadził liczne negocjacje z administracją państwową i samorządową dotyczące kwestii mających wpływ na jakość życia i pracy mieszkańców Małopolski i Krakowa.

            W 2009 r. aktywnie wsparł działania Krakowskiego Komitetu Krzyża Solidarności, dzięki któremu Sejm RP w 2010 r. ustanowił Krzyż Wolności i Solidarności. Wojciech Grzeszek dbał również o najnowszą historię i potrzebę jej upamiętniania. Stał m.in. na czele komitetu honorowego budowy pomnika bł. ks. J. Popiełuszki w Nowej Hucie, aktywnie wspierał także budowę i tworzenie pomników i tablic poświęconych bohaterom i wydarzeniom z najnowszej historii Polski, m.in. w Galerii Wielkich Polaków w Parku im. Jordana w Krakowie, płyty Nie oddamy Sierpnia na Rynku Głównym, Ołtarza Ojczyzny w Morawicy. Był wieloletnim członkiem Rady Muzeum Armii Krajowej oraz członkiem i przewodniczącym Rady Programowej TVP Kraków.

            Wieloletni członek i przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i następnie Wojewódzkiej  Rady Dialogu Społecznego w Małopolsce. Z jego współudziałem powstały także fundamentalne prace historyczne poświęcone historii "Solidarności", wydawane zarówno przez Region (m.in. Kalendarium Małopolskiej Solidarności i dwutomowy Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności), jak i we współpracy z licznymi innymi instytucjami (m.in. IPN). Był zaangażowany w liczne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym na terenie całej Małopolski.

            W. Grzeszek jako przewodniczący był zaangażowany w wiele wydarzeń o charakterze religijnym, organizując m.in. pielgrzymki członków "S" na spotkania z Ojcem Św. zarówno w kraju, jak i w Rzymie, organizując pielgrzymki do innych ośrodków kultu w Polsce, m.in. do Częstochowy, Wadowic i Czernej, integrując środowisko duszpasterzy Małopolskiej "S" oraz organizując m.in. cykliczne spotkania opłatkowe z udziałem Metropolitów Krakowskich.
             
            W. Grzeszek jest aktywny także na gruncie polityki, aktywnie wspierając polityków realizujących postulaty "S", m.in. wspierając jako jeden z pierwszych kandydaturę Andrzeja Dudy na Prezydenta RP w 2015 r. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2021) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2017). Uhonorowany Tytułem i Statuetką Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego (2015), tytułem Świadek Historii (2015), Krzyżem Semper Fidelis Związku Solidarności Polskich Kombatantów (2009), medalem za zasługi dla Małopolskiej „Solidarności” (2005, 2010, 2015 i 2020), Srebrną Odznaką Honorową NSZZ „Solidarność” ’80 (2005).
             
            Źródło: Adam Gliksman, Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności, t. 1, Kraków 2012

             

              W zakładach koncernu Henkel większość pracowników poparła strajk

              W zakładach koncernu Henkel większość pracowników poparła strajk

              Pracownicy polskich zakładów koncernu Henkel są gotowi na strajk. Blisko 97 proc. uczestników referendum strajkowego poparło tę formę protestu w walce o podwyżki płac.

              – Wszyscy mamy świadomość, że strajk jest rozwiązaniem ostatecznym. Nie strajk jest naszym celem, ale podwyżki płac. Mamy nadzieję, że wynik referendum uświadomi pracodawcy poziom niezadowolenia załogi i skłoni go do podjęcia dialogu i zawarcia porozumienia bez dalszej eskalacji sporu – powiedział Marcin Zabochnicki, przewodniczący „Solidarności” w Henkel Polska.

              Głosowanie rozpoczęło się 1 czerwca i trwał prawie trzy tygodnie, do 18 czerwca. 23 czerwca strona związkowa przekazała ostateczny protokół z głosowania pracodawcy. – Ze względu na to, że zakłady Henkla są rozsiane po całym kraju, organizacja i przeprowadzenie referendum było dla nas sporym wyzwaniem logistycznym, ale udało się. Mimo prób dezinformacji pracowników przez przełożonych, wywierania presji na załogę, aby nie brać udziału w głosowaniu, bez trudu przekroczyliśmy wymagany próg frekwencyjny. To, oprócz faktu, że większość głosowała za strajkiem, dodatkowy dowód na to, jak pracownicy naszej firmy są zdeterminowani, by walczyć o podwyżki – podkreśla Marcin Zabochnicki.

              „Solidarność” wszczęła spór zbiorowy z pracodawcą w lutym zeszłego roku. Domaga się podwyższenia stawek godzinowych o 4 zł brutto dla pracowników produkcyjnych, a dla pozostałych zatrudnionych wzrostu miesięcznych wynagrodzeń o 672 zł brutto. Prowadzone do tej pory negocjacje zakończyły się fiaskiem. Dlatego strona związkowa zdecydowała o zorganizowaniu referendum strajkowego.

              Henkel to globalna firma produkująca środki czystości, kosmetyki i kleje. W Polsce posiada 5 zakładów produkcyjnych oraz rozbudowaną sieć dystrybucji. Łącznie w fabrykach i w sprzedaży zatrudnionych jest ponad 1000 osób.


              www.solidarnosckatowice.pl

               

                Bez Polaków na podium, dominacja Holendrów w III etapie WSiO. II dzień "Solidarki" zakończony.

                • Kategoria: Kraj
                Bez Polaków na podium, dominacja Holendrów w III etapie WSiO. II dzień "Solidarki" zakończony.

                Gorące powietrze i rozgrzany asfalt dał się mocno we znaki kolarzom podczas III etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Swoje siły najlepiej rozłożyli Holendrzy, którzy zajęli wszystkie trzy miejsca na podium. Kolejno na mecie meldowali się Casper Van Uden (Team DSM), Coen Velmertfoort (VolkerWessels) i Nick Brabander (VolkerWessels). Nowym liderem klasyfikacji generalnej został pierwszy z nich - 19 letni Van Uden.

                Wyścig zaczął się dość spokojnie, wszyscy jechali równym tempem i choć peleton mocno się rozciągnął, to nikt nie kwapił się do większych ataków. Widać było, że kolarze nie chcą przeforsowywać się na samym początku etapu, jadąc w mocnym popołudniowym słońcu. W końcu mieli do przejechania prawie 200 km. Po drodze mijali rozentuzjazmowanych kibiców, którzy chcieli zobaczyć kolarzy w pełnym pędzie. Jadąc trasą Koluszki-Sieradz co jakiś czas można było zobaczyć okolicznych mieszkańców z flagami Polski oraz transparentami z „Solidarycą”.

                W połowie trasy trzech kolarzy oderwało się od głównej grupy, byli to Vitalii Novakovskyi z Eurocar Grawe, James Oram z BlackSpokeNZ oraz Joonas Kurtis z z Ampler. Jednak z biegiem czasu ich przewaga topniała, aż ponownie złączyli się z resztą stawki. Peleton trzymał się razem praktycznie do samej mety. Każda próba ucieczki była szybko tłamszona przez resztę zawodników. Dopiero przed samym końcem peleton rozerwał się kilka grup.

                Wyścig w tym upale był niezwykle wycieńczający dla zawodników, nikt nie zdołał wyraźnie zaznaczyć swojej przewagi. Jednak to Holendrzy najlepiej rozegrali dzisiejszą trasę.

                Przed nami III dzień wyścigu i ciężko przewidzieć kto może wygrać, rywalizacja jest niezwykle wyrównana, a żółta koszulka lidera wciąż zmienia swojego właściciela.

                www.tysol.pl

                  Rozwój Internetu Rzeczy wymaga przeprowadzania oceny zagrożeń elektromagnetycznych

                  Rozwój Internetu Rzeczy wymaga przeprowadzania oceny zagrożeń elektromagnetycznych

                  Internet Rzeczy jest technologią coraz powszechniej stosowaną w wielu gałęziach przemysłu. Wiąże się ona z oddziaływaniem pola elektromagnetycznego. Aby ocenić stopień narażenia pracowników, konieczne jest opracowanie kompleksowych badań tego pola i oceny zagrożeń elektromagnetycznych.

                  Zgodnie ze standardem ISO 19731:2017 Internet Rzeczy jest “infrastrukturą połączonych obiektów, ludzi, systemów i zasobów informacyjnych wraz z inteligentnymi usługami, aby umożliwić im przetwarzanie informacji o świecie fizycznym i wirtualnym oraz reagowanie na nie”. Internet Rzeczy bazuje na łączności bezprzewodowej urządzeń teleinformatycznych typu M2M (Maszyna-z-Maszyną), a także urządzeń nasobnych noszonych przez pracowników (ang. wearables), będących częścią odzieży lub zlokalizowanych przy/na ciele człowieka, które stanowią bezpośrednie źródło pola elektromagnetycznego. Typowymi rodzajami łączności bezprzewodowej są WiFi, Bluetooth, czy też NFC.

                  Obecność Internetu Rzeczy w środowisku pracy stanowi zatem coraz powszechniejsze źródło oddziaływania na człowieka pola elektromagnetycznego, które zostało zaklasyfikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) do kategorii 2B, czyli stanowi czynnik środowiskowy potencjalnie rakotwórczy. Graniczne Poziomy Oddziaływania rozumiane jako miary zagrożeń elektromagnetycznych, uzupełnione o zależne od częstotliwości Interwencyjne Poziomy Narażenia zostały ustalone w rozporządzeniu MRPiPS z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne.

                  Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/35/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. taki rodzaj narażenia powinien być oceniany indywidualnie dla każdego przypadku, gdyż do narażenia na pole elektromagnetyczne dochodzi w sposób lokalny i zmienny. Prawo pracy wymaga w takim przypadku oceny współczynnika promieniowania SAR z wykorzystaniem symulacji numerycznych z zastosowaniem wysokorozdzielczych modeli ciała człowieka i możliwie szczegółowych modeli źródła pola elektromagnetycznego.

                  W ocenie Pełnomocnika Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. bhp Pauliny Barańskiej, konieczne jest wypracowanie nowych metod kompleksowej oceny narażenia z wykorzystaniem symulacji numerycznych i wysokorozdzielczych modeli ciała człowieka, bazujących na możliwie szczegółowych modelach źródła pola elektromagnetycznego w celu minimalizacji jego potencjalnie szkodliwego oddziaływania na pracowników w Przemyśle 4.0.

                  pb

                    Wielki sukces „S” w Airbus Poland!

                    Wielki sukces „S” w Airbus Poland!

                    Dzisiaj rano w Airbus Poland podpisany został nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.

                    Pod koniec roku 2020 w Airbus Poland został wypowiedziany jednostronnie Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, przez poprzedniego Prezesa Zarządu, odchodzącego wówczas z firmy. – Domagaliśmy się tego od długiego czasu, ponieważ bardzo negatywnie ocenialiśmy jego wpływ na działalność Airbusa w Polsce. Po tym okresie stanowisko Prezesa Zarządu objął Johannes von Thadden, z którym wypracowaliśmy szybko nowy Układ Zbiorowy Pracy, który jest korzystny przede wszystkim dla pracowników i sprawia, że nasza firma jest bardziej konkurencyjna na rynku – mówi Rafał Chojecki, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Airbus Poland, przewodniczący Rady Pracowników Airbus Poland.

                    Co znajduje się w podpisanym właśnie porozumieniu? – Z pewnością należy tutaj wymienić podwyżki wynagrodzeń, zwiększony odpis na ZFŚS, jubileusze i odprawy emerytalne, zapisy zabezpieczające pracowników w razie wypadku i choroby zawodowej, nowy i atrakcyjny system wynagrodzeń oraz zasady corocznych negocjacji płacowych. To również zapisy odnośnie BHP a także rozdziały dotyczące współpracy z NSZZ „Solidarność” i Społeczną Inspekcją Pracy – wymienia Rafał Chojecki.

                    Wiceprzewodniczący zakładowej „S” podkreśla także, że w czasie negocjacji wszystkie strony wykazały się wielkim zaangażowaniem oraz chęcią współpracy. – Były dni, w których spędzaliśmy godziny i wychodziliśmy z niczym, aby następnego dnia zrobić duży krok w przód. Może świadczyć o tym fakt, że porozumienie podpisaliśmy o 7 rano, ponieważ jeszcze wczoraj przez cały dzień „zamykaliśmy” niejasne zagadnienia. Trzeba podkreślić, że mieliśmy prawdziwego partnera po drugiej stronie, który z pewnością rozumie i docenia istotę dialogu pracowniczego – przyznaje Chojecki.

                    Czy Solidarność jest zadowolona z wynegocjowanych warunków? – Zdecydowanie tak, ponieważ wynik zdecydowanie podkreśla jak ważny jest dialog pracowniczy i organizowanie się pracowników w zakładzie pracy. To oni razem są silnym głosem, który pozwala ich przedstawicielom na prowadzenie skutecznych negocjacji z pracodawcą, który czasami zapomina, że pracownik jest najważniejszym zasobem każdego przedsiębiorstwa – puentuje Rafał Chojecki.

                    O komentarz poprosiliśmy także Prezesa Zarządu Airbus Poland, Johannesa von Thaddena. – To dobry dzień dla naszych pracowników i Airbus Poland. Właśnie podpisaliśmy nowoczesny Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Najważniejszą częścią tego dokumentu jest nowy system wynagradzania. Oznacza to wyższe, rynkowe wynagrodzenia zasadnicze dla naszych pracowników, bardziej przejrzysty system oraz określone jasne zasady dobrej współpracy pomiędzy zarządem a związkami zawodowymi. Wyznaczamy wysoki standard w Polsce. Cieszymy się, że po wielu miesiącach intensywnych negocjacji udało nam się wspólnie wypracować wiele korzystnych rozwiązań dla wszystkich pracowników. NSZZ „Solidarność” jako związek zawodowy odegrał w tych negocjacjach bardzo aktywną i konstruktywną rolę. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze i będziemy ją kontynuować w wielu innych obszarach ważnych dla Airbus Poland – powiedział nam Johannes von Thadden.

                    www.tysol.pl

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.