Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Tadeusz Majchrowicz o Tusku: "Uważam go za kłamcę"

  • Kategoria: Kraj
Tadeusz Majchrowicz o Tusku: "Uważam go za kłamcę"

- Donald Tusk nazwał w Sejmie szefa NSZZ Solidarność pętakiem, gdy naciskaliśmy, by społeczeństwo w referendum wypowiedziało się w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Do polskiej polityki wrócił człowiek, który jednego dnia mówił, że nie takiego projektu wprowadzał nie będzie, a następnego dnia już to się stało. Uważam go za kłamcę - powiedział zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Tadeusz Majchrowicz w wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego".
 

- Składaliśmy projekty różnego rodzaju ustaw, które z miejsca trafiały do kosza. Donald Tusk nazwał w Sejmie szefa NSZZ Solidarność pętakiem, gdy naciskaliśmy, by społeczeństwo w referendum wypowiedziało się w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Do polskiej polityki wrócił człowiek, który jednego dnia mówił, że nie takiego projektu wprowadzał nie będzie, a następnego dnia już to się stało. Uważam go za kłamcę.

- powiedział Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w wywiadzie zamieszczonym na portalu "Dziennika Bałtyckiego".

Związkowiec był również pytany o to, czy "Solidarność" będzie rozmawiać z Donaldem Tuskiem i czy możliwa jest współpracą Związku z opozycją.

- O czym miałaby rozmawiać Solidarność z reprezentantem partii opozycyjnej, która totalnie krytykuje, potępia wszystko, co się dzieje w Polsce? Ja nie wiem o czym mielibyśmy rozmawiać. Nie widzę żadnego pola współpracy, chyba że na temat nepotyzmu, który ma miejsce w samorządach, w których rządzi Platforma Obywatelska.

- odpowiedział Tadeusz Majchrowicz.

 

 

 

    Odszedł strażnik interesu ludzi pracy

    Odszedł strażnik interesu ludzi pracy

    1 lipca w Krakowie pożegnano Wojciecha Grzeszka, przewodniczącego małopolskiej Solidarności i członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 

    Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Bazylice Mariackiej, gdzie przed słynnym Ołtarzem Wita Stwosza wręczono rodzinie Zmarłego przyznany wcześniej przez Prezydenta RP Krzyż Orderu Odrodzenia Polski. Reprezentujący prezydenta Dudę minister Jacek Kolarski odczytał też specjalny list od Głowy Państwa przypominający zasługi W. Grzeszka, jako związkowca i samorządowca. 

    Przewodniczący koncelebrze mszy żałobnej abp Marek Jędraszewski podkreślał w homilii przede wszystkim realizację przez Wojciecha Grzeszka nauczania Jana Pawła II zarówno jeśli idzie i kontynuowanie tradycji patriotycznych Polaków, jak i ochronę  etosu pracy. – To Solidarność, w której tworzeniu wziął czynny udział od samego początku, sprawiła, że praca przez Polaków przestała być postrzegana, wyłącznie jako przekleństwo, ale także jako źródło godności ludzkiej –mówił arcybiskup Jędraszewski. Koncelebrantami nabożeństwa byli księża kapelani „Solidarności” w Małopolsce. 

    Uczestnicy nabożeństwa zostali przewiedzieni na najstarszy krakowski cmentarz Rakowicki, gdzie w Alei Zasłużonych przybyli niemal z całej Polski związkowcy i mieszkańcy Krakowa pożegnali tego powszechnie znanego i lubianego działacza związkowego i radnego Sejmiku Małopolskiego od pięciu kadencji. – Dzięki obecności Wojciecha w naszym gronie, nie musieliśmy się zastanawiać nad tym, jak podejmowane w Sejmiku decyzje odbiją się na warunkach pracy i życia ludzi pracy, bo nad tym czuwał zawsze On! Teraz nie będziemy mieli takiego strażnika – mówił prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący sejmiku. 

    - Przyjechaliśmy z całej Polski, by Cię pożegnać

    – zapewniał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

    – A także podziękować Ci za Twoją dobroć i wrażliwość na sprawy społeczne i związkowe. Dlatego dzisiaj w imieniu całego Związku Zawodowego Solidarność, jesteśmy po to, by podziękować Ci za wszelkie dobro, jakie spotkało nas i wszystkich, którym zdarzyło się korzystać z Twojej pomocy. (…) Przyjacielu spoczywaj w pokoju i do zobaczenia!

    - Przychodzimy dzisiaj pożegnać bardzo zasłużonego Małopolanina

     

    – mówił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

    – Z wielkim szacunkiem spoglądamy na jego działalność opozycyjną podejmowaną w okresie PRL-u, ale także na fakt, że w kolejnych latach pozostał wierny solidarnościowym ideałom, czego dowodzi fakt, że przez sześć kolejnych kadencji był wybierany na funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu, a pełniąc tę funkcję podejmował wszelkie działania związane z obroną tych, którzy byli zagrożeni utratą pracy. Zawsze przekonywał, że los i kondycja polskiej rodziny zależy od stabilności zatrudnienia. Godna podziwu była też troska tego wielkiego patrioty o pamięć historyczną.

    - Kierowałeś  małopolską Solidarnością 23 lata i nie traciłeś nigdy czasu, a w Twoje słynne kalendarze wypełniały się w tym czasie zapiskami o kolejnych spotkania, kolejnych interwencjach, wyjazdach, spotkaniach, manifestacjach, demonstracjach, głodówkach, mszach św., uroczystościach… I na wszystkich tych wydarzeniach starałeś się zawsze być obecny. Zawsze byłeś blisko ludzi i za to pozostaniesz w ludzkiej pamięci

    - mówił Adam Gliksman, zastępca przewodniczącego i sekretarz Regionu Małopolskiego. 
    Na zakończenie uroczystości pogrzebowych zebrani odśpiewali hymn Solidarności „Solidarni nasz jest ten dzień” w którego ustanowieniu Wojciech Grzeszek miał czynny udział.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

      Projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska trafił do premiera

      Projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska trafił do premiera

      Przygotowany przez stronę społeczną projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska trafił do premiera Mateusza Morawieckiego. Głównym celem FTŚ ma być tworzenie nowych miejsc pracy, które wypełnią lukę po likwidowanych kopalniach oraz odbudowa potencjału gospodarczego regionu.

      Projekt ustawy o powołaniu Funduszu Transformacji Śląska został przygotowany przez związki zawodowe zgodnie zapisami Umowy Społecznej dotyczącej Transformacji Sektora Górnictwa Węgla Kamiennego oraz Wybranych Procesów Transformacji Województwa Śląskiego z 28 maja. Związkowy projekt ustawy został przesłany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dokładnie miesiąc później, czyli 28 czerwca. – Dotrzymaliśmy swoich zobowiązań wynikających z Umowy Społecznej, teraz piłeczka jest po stronie rządu, który zobowiązał się, że tę ustawę przeprowadzi przez parlament – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

      Zgodnie z zapisami projektu ustawy celem FTŚ będzie podejmowanie działań inwestycyjnych organizacyjnych i finansowych związanych z transformacją Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz odbudowa potencjału gospodarczego regionu. – Fundusz Transformacji Śląska to jeden z najważniejszych elementów Umowy Społecznej. Jeśli chcemy mówić o naprawdę sprawiedliwej transformacji, to ta instytucja musi powstać i wypełnić swoją rolę. A tą rolą jest tworzenie nowych, wartościowych miejsc pracy, które wypełnią lukę na rynku pracy powstałą po likwidacji kopalń – wyjaśnia Dominik Kolorz.

      Fundusz Transformacji Śląska ma działać w formule zbliżonej do Polskiego Funduszu Rozwoju. Kapitał początkowy FTŚ ma wynieść nie mniej niż 500 mln zł. Ma on zostać również wyposażony w dodatkowe mechanizmy gwarancyjne na poziomie 1 mld zł. Akcjonariuszami FTŚ mają zostać m.in.: Polski Fundusz Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Skarb Państwa. Do FTŚ mają trafiać również środki z opłaty eksploatacyjnej, którą spółki górnicze obecnie odprowadzają do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz będzie także gospodarował terenami pogórniczymi należącymi do Skarbu Państwa i przekształcał je w tereny inwestycyjne. – Fundusz Transformacji Śląska ma precyzyjnie wskazanych akcjonariuszy i źródła finansowania. W ten sposób unikniemy błędu, który popełniliśmy przy okazji Programu dla Śląska. Tam tych źródeł finansowania nie było i w zasadzie wszystkie zapisane tam inwestycje przemysłowe do dziś istnieją tylko na papierze – zaznacza przewodniczący.

      Według zapisów Umowy Społecznej strona rządowa do 15 sierpnia dokona analiz ekonomicznych i prawnych związkowego projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Na ich podstawie do 30 września rząd przedstawi ostateczną wersję projektu.

      www.solidarnosckatowice.pl

       

       

        Członkowie „S” Ochrony Zdrowia spotkali się z ministrem Niedzielskim

        Członkowie „S” Ochrony Zdrowia spotkali się z ministrem Niedzielskim

        W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej przy ul. Prostej 30, we wtorek 29 czerwca odbyło się posiedzenie Rady Krajowego Sekretariatu Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

        Na spotkanie oprócz członków Solidarności, zaproszenie przyjął Bernard Waśko, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Poinformował on, że porozumieniem zakończyło się spotkanie przedstawicieli NFZ oraz Federacji Porozumienie Zielonogórskie dotyczące aneksowania umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. – Postanowiliśmy zmienić sposób i samemu kreować rzeczywistość. Dzięki temu lekarze POZ zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim podpisali aneksy, które będą obowiązywać do końca 2022 roku. Aneksy zostały podpisane na dotychczasowych warunkach finansowych – mówił Bernard Waśko.

        Na mocy zawartego porozumienia, od września zostanie wprowadzony nowy mechanizm dot. kształtowania wysokości stawki kapitacyjnej w odniesieniu do wskaźnika udziału teleporad. Do tego czasu będą obowiązywać aktualnie przyjęte rozwiązania. W przypadku placówek POZ, którym umowy wygasają 30 czerwca, które realizowały powyżej 90 procent teleporad, przez co nie sprawowały należytej opieki nad pacjentami, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ będą weryfikowali przekazywaną przez placówki POZ sprawozdawczość. Należy podkreślić, że umowy z większością lekarzy rodzinnych są podpisane bezterminowo. Na ponad 6 tys. umów w zakresie lekarza POZ blisko 4 tys. umów jest zawartych na czas nieokreślony. Podpisanie aneksów oznacza, że pacjenci będą mieli zagwarantowaną opiekę lekarza POZ po 1 lipca.

        – Wiemy, że w inspekcji sanitarnej narosło wiele problemów, sytuacja pandemiczna nałożyła na nas szereg problemów, na których rozwiązanie musimy odnaleźć wspólnie – mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność”. Dlatego na spotkanie przybył również Krzysztof Saczka, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Maria Ochman pytała Saczkę, czy będą w GIS środki, by pracownicy inspekcji sanitarnej mogli godnie zarabiać w tak trudnych dla nich czasach. – W tym roku zagwarantowanych jest ponad 300 mln zł, z czego 195 mln zł zagwarantowanych jest na wynagrodzenia. Te środki zostały już przekazane w jednej transzy na pierwsze półrocze i będą przekazywane teraz na drugą transze. Nie widzimy żadnego ryzyka, żeby te środki miały nie zostać rozdysponowane. Z kolei jeśli chodzi o organizacje pracy, to musimy pamiętać, że w okresie pandemii musimy być jak najdłużej dostępni dla klientów – podkreślał szef GIS.

        Punktem kulminacyjnym spotkania było przybycie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. – Chciałem podziękować pani Marii Ochman, z którą prowadzę rozmowy od 5 lat. To bardzo intensywny okres. Dużo decyzji strategicznych, które dotyczyły nie tylko problemu wynagrodzeń i płac w ochronie zdrowia, jest zasługą pani przewodniczącej. Chociażby przygotowanie projektu jednorazowego dodatku covidowego, to zasługa wielu rozmów i przemyśleń z panią przewodniczącą – mówił Adam Niedzielski. Następnie minister zdrowia wraz z Marią Ochman zorganizowali krótki brefieng prasowy dla przedstawicieli ogólnopolskich mediów.

        – Gdy pojawiają się niepokoje, to pojawia się też okazja do manipulacji. W dyskusji o dodatkach pojawiło się wiele manipulacji. Nie ma żadnej przestrzeni na niedomówienia, po to przejmujemy wszystkie rozwiązania płacowe, żeby je konsekwentnie zrealizować. Mówię tutaj zarówno o podwyżce minimalnych wynagrodzeń, a także o jednorazowych dodatkach w wysokości 5 tys. zł dla wszystkich, którzy pracując w szpitalnictwie covidowym, do tej pory nie otrzymali dodatków. Podpisaliśmy umowy z blisko 1000 szpitali w tej sprawie – tłumaczył Niedzielski. Z kolei Maria Ochman poinformowała, że „S” dostała od ministra potwierdzenie w dwóch istotnych sprawach. – Po pierwsze, że nikt żadnych dodatków nie traci, a po drugie, że wzrost wynagrodzeń będzie realizowany od 1 lipca. Chcemy, żeby podwyżki były wypłacone w lipcu. I takie zapewnienie dostaliśmy od ministra. Na spotkaniu rozmawialiśmy także o pracownikach inspekcji sanitarnej. Zwróciliśmy uwagę, że powinni być oni w należyty sposób wynagradzani – dodała przewodnicząca Ochman.

        www.tysol.pl

         

         

         

         

          Zbiory Archiwum KK trafiły do książki

          Zbiory Archiwum KK trafiły do książki

          Uwadze Szanownych Czytelników polecamy publikację autorstwa Szczepana Rudki, noszącą tytuł Pamiątki opozycji antykomunistycznej we Wrocławiu. Banknoty i etykiety zapałczane. Wydana w 2020 r., pod egidą Muzeum Miejskiego Wrocławia praca, jest pierwszym z planowanego cyklu opracowań poświęconych „artefaktom, które powstały w wyniku działalności wrocławskiej opozycji antykomunistycznej” (cyt. ze wstępu).

          Liczy 128 stron, zgodnie z podtytułem skupia się na przedstawieniu wytworzonych przez wrocławskich opozycjonistów banknotów oraz etykiet zdobiących pudełka od zapałek. Autor osadza je w szerszym kontekście historycznym, przedstawia okoliczności powstania oraz sposoby ich wytarzania, wskazuje że podobne przedmioty mogły pełnić funkcje informacyjne, edukacyjne czy propagandowe. Zasadniczą część wydawnictwa stanowi zaopatrzony w kolorowe fotografie katalog. Warto nadmienić, że część z zaprezentowanych w ten sposób walorów pochodzi ze zbiorów Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

          KK

            Wybrali wspólną reprezentację do Europejskiej Rady Zakładowej Alstomu

            Wybrali wspólną reprezentację do Europejskiej Rady Zakładowej Alstomu

            6 i 7 lipca odbędzie się posiedzenie Europejskiej Rady Zakładowej w koncernie Alstom. W imieniu polskich pracowników wezmą w nim udział wspólni przedstawiciele wybrani przez wszystkie organizacje związkowe działające w zakładach Alstomu w Polsce. To inicjatywa „Solidarności”.

            Przedstawicielami polskich pracowników w ERZ Alstomu zostali Marcin Niesyto z „Solidarności” oraz Jacek Murawski z OPZZ. W razie potrzeby zastępować ich będą Arkadiusz Lorke z „Solidarności” i Jacek Słoma z OPZZ. Porozumienie w tej sprawie związki podpisały 20 maja. – Poprzez ERZ nasi reprezentanci będą mieli możliwość kontaktowania się z zarządem centralnym firmy, który ma swoją siedzibę w Paryżu i pozyskiwania kluczowych informacji dotyczących przyszłości koncernu i pracowników – mówi Karol Pluszczyk, przewodniczący „Solidarności” w Alstom Konstal w Chorzowie. Jak podkreśla, zgodnie z ustawą o Europejskich Radach Zakładowych, jeśli wszystkie organizacje związkowe działające w danej firmie wskażą wspólnych przedstawicieli do ERZ, wówczas nie ma obowiązku organizowania wyborów.

            Powołanie wspólnej reprezentacji związkowej do europejskich struktur koncernu ma związek z kupnem przez Alstom firmy Bombardier Transportation . Proces ten zakończył się w styczniu tego roku, a w jego wyniku powstał jeden z największych światowych producentów taboru szynowego. Transakcja wzbudziła niepokój pracowników obydwu firm, z którymi nie rozmawiano o planach dotyczących przyszłości poszczególnych zakładów wchodzących w skład nowego podmiotu. Z tego względu 11 lutego tego roku przedstawiciele „Solidarności” ze wszystkich polskich oddziałów Alstomu oraz firmy Bombardier Transportation Polska powołali wspólną reprezentację do kontaktów z zarządem krajowym. – Teraz naszym celem jest powiększenie tej reprezentacji o przedstawicieli wszystkich organizacji związkowych – mówi Karol Pluszczyk.

            W polskich spółkach należących do nowego podmiotu zatrudnionych jest ponad 3 tys. osób, a tysiąc kolejnych świadczy pracę za pośrednictwem firm zewnętrznych.

            www.solidarnosckatowice.pl / aga

             

             

             

             

              Nie żyje Wojciech Grzeszek. Podano datę uroczystości pogrzebowych!

              Nie żyje Wojciech Grzeszek. Podano datę uroczystości pogrzebowych!

              Uroczystości pogrzebowe śp. Wojciecha Grzeszka, Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" w latach 1998-2021, odbędą się już 1 lipca.

              W ubiegły piątek, po ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Grzeszek, przewodniczący ZR Małopolskiego NSZZ „Solidarność” i radny województwa małopolskiego.

              Msza święta żałobna w Bazylice Mariackiej w Krakowie rozpocznie się o godzinie 10. Odprowadzenie zwłok na Cmentarz Rakowicki zaplanowano na godzinę 12.

              Ciało złożone zostanie do grobu w Alei Zasłużonych.

              Działacz opozycji, wieloletni przewodniczący małopolskiej „Solidarności"

              Wojciech Grzeszek urodził się w 1954 roku w Krakowie. Był przewodniczącym małopolskiej „Solidarności”, a także radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej.

              „Od 1976 pracował jako korektor i specjalista ds. organizacji zarządzania w Drukarni Narodowej w Krakowie (obecnie Drukarnia Narodowa SA). Od IX 1980 w „Solidarności”. Po 13 XII 1981 kolporter wydawnictw podziemnych” – wspomina Radio Kraków.

              Od 2001 roku był przedstawicielem „Solidarności” Regionu Małopolska w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. W 2015 został uhonorowany przez IPN tytułem „Świadka historii”.

              www.tysol.pl

               

                Subskrybuj to źródło RSS

                Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.