Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Emerytury stażowe nie będą wcale takie niskie!

Emerytury stażowe nie będą wcale takie niskie!

Rzecznik prasowy KK NSZZ "Solidarność" był gościem programu "Moja Praca" na antenie TVP Gdańsk. Mówił tam o projekcie emerytur stażowych.

- Każdy z nas podejmie decyzję o tym, czy chce przejść na emeryturę ze względu na staż, czy chce pracować dalej - mówił Marek Lewandowski. Drugi warunek przejścia na emeryturę stażową to uzbieranie kapitału emerytalnego, który starczyłby na świadczenie.

- To warunek, żeby nie dokładać dodatkowych pieniędzy, aby kapitał pozwalał na wypłacenie co najmniej minimalnej emerytury, czyli na dzień dzisiejszy 1280 zł brutto. Jednak osoby, które przez 40 lat płaciły składki, zebrały taki kapitał, który spowoduje, że emerytury stażowe nie będą wcale takie niskie - dodał Lewandowski.

Według rzecznika choćby świadczenie rentowe jest dużo niższe, niż potencjalna emerytura stażowa.

Tutaj cały program

 

 

 

 

 

    41 lat temu podpisano porozumienia, które stworzyły ogólnopolską Solidarność

    41 lat temu podpisano porozumienia, które stworzyły ogólnopolską Solidarność

    Porozumienia katowickie, a właściwie porozumienia dąbrowskie podpisane w Hucie Katowice, przesądziły o powstaniu NSZZ „Solidarność” jako jednolitego, ogólnopolskiego związku zawodowego. Treść porozumień, to w praktyce ustawa o związkach zawodowych. 11 września mija 41 lat od ich podpisania.

    Strajk w Hucie Katowice rozpoczął się 28 sierpnia. W nocy z 29 na 30 sierpnia na przewodniczącego nowego komitetu strajkowego został wybrany Andrzej Rozpłochowski. Poprzedni komitet, który negocjował wyłącznie szczegółowe sprawy socjalne, został rozwiązany pod naciskiem pozostałych hutników. Rozpoczęto rozmowy z komisją rządową, a nie jak do tej pory z dyrekcją Huty Katowice. Jednym z pierwszych pomysłów Rozpłochowskiego było ogłoszenie, że komitet strajkowy będzie negocjował wyłącznie z przedstawicielami rządu PRL, a nie przedstawicielami PZPR. Bardzo twarda postawa katowickiego komitetu strajkowego sprawiła, że porozumienie z władzami zawarto niemal dwa tygodnie po porozumieniu w Stoczni Gdańskiej.

    O ile podpisane wcześniej porozumienia ze Szczecina, z Gdańska i Jastrzębia-Zdroju tworzyły podstawy ówczesnej umowy społecznej, o tyle Porozumienie Katowickie było dopełnieniem tej umowy. Porozumienie podpisane w Hucie Katowice dotyczyło przede wszystkim gwarancji realizacji Porozumienia Gdańskiego w zakresie tworzenia struktur Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.

    Gwarancje realizacji postanowień porozumienia gdańskiego z dnia 31 sierpnia 1980 r. w odniesieniu do Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych zwanych dalej Niezależnymi Związkami polegają na: akceptacji i nie przeciwdziałaniu przez organa administracji państwowej, Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, oraz Kierownictwa zakładów pracy i zakładowych organizacji politycznych – powstawaniu, organizowaniu i funkcjonowaniu tych związków, z tym że z chwilą wejścia w życie nowej ustawy o Związkach Zawodowych, Niezależne Związki dopełnią formalności w niej przewidzianych” – czytamy w porozumieniu.

    Strona rządowa na mocy porozumienia gwarantowała zwolnienie z pracy osób pełniących funkcje w Niezależnych Związkach z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za czas wykonywania tych funkcji, a także przyznanie przez zakłady pracy lokali na potrzeby zakładowych/wydziałowych/ogniw Niezależnych Związków, a z kolei przez organa administracji państwowej dla wyższych szczebli Niezależnych Związków. Władze zagwarantowały też dostęp do publikowania informacji o działalności Niezależnych Związków we wszystkich środkach masowego przekazu (radio, telewizja, prasa), a także umożliwiały przedstawicielom Niezależnych Związków występowanie w środkach masowego przekazu.

    Kierownicy zakładów pracy mieli natomiast zapewnić ogniwom Niezależnych Związków możliwość współdecydowania przy podziale zakładowych świadczeń socjalnych i bytowych, związanych z działalnością związków zawodowych. Zagwarantowane również zostało zapewnienie udziału Niezależnych Związków w sprawach związanych z zatrudnianiem, wynagradzaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy w odniesieniu do zrzeszonych w nim członków.

    Na mocy tego porozumienia oddziały Narodowego Banku Polskiego miały realizować wnioski o otwarcie kont bankowych dla ogniw Niezależnych Związków przede wszystkim w celu lokowania wpływów ze składek członkowskich. Niezależne Samorządne Związki Zawodowe miały mieć również zapewniony udział w pracach nad nowymi ustawami o Związkach Zawodowych, Samorządzie Robotniczym oraz nowelizacją Kodeksu Pracy.

    Ponadto Niezależne Samorządne Związki Zawodowe gwarantowały, że będą w swojej działalności dokładały starań, we współpracy z kierownictwami zakładów pracy, na rzecz podnoszenia wydajności pracy i mobilizacji załóg dla jak najlepszej realizacji zadań gospodarczych.

    Ustalenia dotyczyły ponadto udzielenia gwarancji nierepresjonowania oraz pełnego bezpieczeństwa osobom wchodzącym w skład Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego z tymczasową siedzibą przy Hucie Katowice i komitetów robotniczych przedsiębiorstw i zakładów reprezentowanych przez ten komitet, a także osobom wspomagającym Międzyzakładowy Komitet Robotniczy i zakładowe komitety robotnicze, oraz wszystkim uczestnikom strajku i ich rodzinom. Zabroniono ponadto stosowania szykan mających pozory legalności.

    Ze strony rządowej porozumienie sygnowali Franciszek Kaim (minister hutnictwa i przewodniczący komisji rządowej), Zbigniew Szałajda (dyrektor naczelny Huty Katowice), Kazimierz Sąda (podsekretarz stanu w Ministerstwie Hutnictwa), Eugeniusz Pustówka (dyrektor naczelny Huty im. Lenina), Franciszek Grzesiak (generalny dyrektor Zjednoczenia Metali Nieżelaznych), Michał Stepaniak (dyrektor Departamentu Pracy i Płac Ministerstwa Hutnictwa) oraz Antoni Seta (przewodniczący Związku Zawodowego Hutników. Natomiast z ramienia MKR porozumienie sygnowali Andrzej Rozpłochowski (przewodniczący MKR Huty Katowice), Jacek Jagiełka (wiceprzewodniczący MKR HK), Bogdan Borkowski (wiceprzewodniczący MKR HK), Kazimierz Świtoń (sekretarz MKR), a także Aleksander Karpierz, Zbigniew Kupisiewicz i Wiesław Tatko. W negocjowaniu porozumienia, w charakterze doradców, udział wzięli również Wiesław Chrzanowski, Stefan Kurowski, Janusz Krzyżewski oraz Zbigniew Bogusławski.

     www.tysol.pl
    źródło: dzieje.pl

      Czy w Toyocie dojdzie do strajku?”

      Czy w Toyocie dojdzie do strajku?”

      Niedotrzymywanie terminów, ignorowanie propozycji rozmów wysuwanych przez Komisję Zakładową „Solidarności” i brak dialogu z przedstawicielami pracowników to – niestety - model działania jaki przyjęło kierownictwo w Toyota Logistic Service Poland. Taka forma zarządzania przedsiębiorstwem doprowadziła z końcem marca do rozpoczęcia procedury sporu zbiorowego.

      „Biorąc pod uwagę stanowisko obecnie prezentowane przez dyrekcję, uważam za prawdopodobny scenariusz, że będziemy musieli, jako pracownicy firmy, rozpocząć akcję strajkową – mówi przewodniczący „Solidarności w TLSP, Dawid Walc. Przeprowadziliśmy już w tej sprawie referendum i decyzja pracowników była jednoznaczna.” Warto zauważyć, że, trwające wiele lat, problemy pracownicze w TLSP skutkowały powstaniem organizacji związkowej „Solidarności” w 2019r.

      „Pracownicy postanowili w końcu zawalczyć o siebie – kontynuuje Dawid Walc. Od przeszło 10 lat nie mieliśmy podwyżki naszych wynagrodzeń. Otrzymywaliśmy tylko premie uznaniowe, które nie dają żadnej gwarancji, raz są, w następnym roku może ich nie być. Od przeszło dwóch lat prowadzimy negocjacje płacowe. Staramy się być otwarci na współpracę, ale stosunek do nich naszego pracodawcy najlepiej ilustruje fakt, że potrzebował 6 miesięcy by przedstawić pełnomocnictwa dla osób go reprezentujących. Dodam jeszcze, że w grudniu ubiegłego roku, uczulaliśmy jako komisja zakładowa, kierownictwo aby rozmawiać na temat płac przed zamknięciem budżetu firmy na ten rok. Oczywiście nasze głosy zostały zignorowane, a po ustaleniu budżetu usłyszeliśmy, że teraz nie ma już pola do negocjacji i musimy zaakceptować ten stan rzeczy.”

      Toyota Logistic Service Poland obsługuje dealerów i serwis koncernu Toyota w naszej części Europy. Jest jednym z filarów biznesu Toyoty w tym regionie. Dlaczego zatem kierownictwo firmy nie chce lub nie potrafi porozumieć się z pracownikami? I czy ryzyka utraty reputacji i strat finansowych z tytułu strajku nie są czynnikiem mobilizującym do rozpoczęcia dialogu na forum przedsiębiorstwa? Na te pytania poznamy odpowiedź w najbliższym czasie. Wydaje się bowiem, że spór wchodzi w fazę kulminacji.

      pp

       

        MSWiA pominęło NSZZ „Solidarność” Policji podczas rozmów ze związkami zawodowymi służb mundurowych

        Bartłomiej Mickiewicz, szef NSZZ "S" PSP podczas spotkania w MSWiA / Fot. MSWiA

        Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania wiceministra Macieja Wąsika z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA. Na spotkanie nie zostali zaproszeni przedstawiciele „Solidarności” zrzeszający funkcjonariuszy Policji. Przewodniczący Piotr Duda zwrócił na to uwagę ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu w specjalnym piśmie, który podczas spotkania przekazał Bartłomiej Mickiewicz, szef NSZZ „Solidarność” Państwowej Straży Pożarnej.

        - Przywrócony w służbach mundurowych pluralizm związkowy, pozwalający m.in. na organizowanie się funkcjonariuszy w Policji, Służbie Więziennej oraz Służbie Celnej w inne niż dotychczas resortowe związki zawodowe, skutkuje tym, że zgodnie z ustawą o związkach zawodowych w toczących się obecnie rozmowach z Panem Ministrem mają prawo uczestniczyć przedstawiciele wszystkich reprezentatywnych organizacji związkowych – napisał do ministra Kamińskiego lider „Solidarności” Piotr Duda.

        Przypomniał, że do rozmów, których przedmiotem są m.in. wynagrodzenia, nie zostali zaproszeni działający w Policji przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

        - To nie tylko złamanie zapisów rozdziału III ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, w tym szczególnie wynikającego z art. 4. zapisów art. 21 dot. rokowań zbiorowych, ale również w kwestii kształtowania warunków pracy i wynagrodzeń wynikających z art. 6. oraz zasady równego traktowania organizacji związkowych zapisanych w art. 1 pkt. 3 – czytamy w liście.

        Tymczasem podczas spotkania w MSWiA przeprowadzono rozmowy na temat podwyżki uposażeń w roku 2022. Dodatkowo strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród, a dodatkowo wiceminister Maciej Wąsik poinformował, że MSWiA kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025, m.in. potwierdzając zwiększenie funduszu uposażeń i wynagrodzeń.

        Przewodniczący przypomniał ministrowi, że wspólnie walczyli o wolność, w tym wolność zrzeszania się w związki zawodowe.

        - Mając ogromny szacunek do Pana opozycyjnej działalności  w czasach PRL, jestem przekonany, że nie trzeba Pana przekonywać do stosowania jednej z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa – wolności do zrzeszania się w związki zawodowe i idącym za tym pluralizmem związkowych. To przecież jeden z naszych najważniejszych postulatów sierpniowych zrealizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, za co dziękowałem podczas minionych uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – napisał w liście szef „Solidarności”.


        W komunikacie opublikowanym przez wydział prasowy MSWiA czytamy, że nastąpi wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. płace funkcjonariuszy wzrosną o 4,4 proc., co – wraz z nagrodą roczną - daje wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. Dodatkowo strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród.

        Niezależnie od powyższego wiceminister Maciej Wąsik poinformował, że MSWiA kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Potwierdzono, że zgodnie z porozumieniem podpisanym 8 listopada 2018 r., w nowej ustawie znajdzie się część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń. Strona rządowa potwierdziła również, że finalizuje prace związane ze zmianą zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Chodzi o artykuł 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Nowe przepisy są realizacją wcześniejszych uzgodnień ze stroną społeczną.

        NSZZ „Solidarność” reprezentował Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” PSP.

        Kolejne spotkanie odbędzie się 13 września br.

        ml

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

          "Głos pracownika": Solidarność wywalczyła wzrost płac w budżetówce!

          • Kategoria: Kraj
          "Głos pracownika": Solidarność wywalczyła wzrost płac w budżetówce!

          Wbrew wcześniejszym zapowiedziom premier Mateusz Morawiecki obiecał podwyżki dla budżetówki. To był jeden z ważniejszych postulatów Solidarności. Piotr Duda zapowiedział, że związek będzie zabiegał o 12% wzrostu wynagrodzeń.

          – My skupiamy się na realizowaniu, a nie stawianiu postulatów. Doszło do serii konsultacji. Udało się wynegocjować dosyć poważne kwoty na bezpośrednie podwyżki dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Składa się to z kilku elementów. Wyłączamy tutaj służbę zdrowia i oświatę. Wprawdzie tez są finansowane z budżetu państwa, ale mają swoje własne ustawy. Podwyżki dotyczą pracowników wszelkiego rodzaju urzędów, które gwarantują społeczeństwu bezpieczeństwo w wielu dziedzinach życia – stwierdził w audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk” Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

          W audycji rozmawiano także o tym, jak dobrze wejść w rytm pracy zaraz po skończonym urlopie. W jaki sposób rozplanować działania, by zbyt szybko nie opaść z sił? O tym opowiadała Agnieszka Śladkowska, twórca Gorilla Job. – Najpierw dobrze przygotujmy się do urlopu, to pomoże nam w powrocie do pracy. Poinformujmy nasz zespół i pracowników o nieobecności. Po powrocie najważniejsze jest ustalenie priorytetu zadań. Nie zawsze to, co jest na górze lub dole skrzynki mailowej ma najistotniejszą wartość. Możemy napisać nadawcy, że dopiero wróciliśmy i potrzebujemy więcej czasu na zamknięcie danego tematu. Dużym błędem jest pozostawienie takiej wiadomości bez odpowiedzi – tłumaczyła Śladowska.

          www.tysol.pl

            Kraków upamiętnił powstanie NSZZ „Solidarność”

            Kraków upamiętnił powstanie NSZZ „Solidarność”

            Obchody 41. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się od złożenia wieńców kwiatów pod pomnikiem Solidarności na Placu Centralnym w Nowej Hucie. Następnie przedstawiciele Prezydium ZR Małopolskiego NSZZ „Solidarność”: przewodniczący Adam Lach, wiceprzewodnicząca Anna Skólska oraz przewodniczący m.in. delegatury w Nowym Sączu Krzysztof Kotowicz zebrali się na płycie Rynku Głównego w Krakowie. Przy tablicy „Nie oddamy Sierpnia”, którą potajemnie wmurowano w 1982 r., wspomnieli bohaterów „Solidarności” i złożyli kwiaty. Popołudniu rozpoczęły się uroczystości na Wzgórzu Wawelskim.

            Uroczystości na Wawelu rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II stojącym przed Katedrą Wawelską. Uroczysta msza św. celebrowana przez abpa Marka Jędraszewskiego z udziałem kapelanów Związku z całej Małopolski zgromadziła rzeszę związkowców, którzy przybyli na Wawel w związku z aktem Patronce Ludzi Pracujących.

            - Musimy nadal kontynuować pracę nad procesem pracy, w trakcie której człowiek współtworzy historię, a nie jest tylko wykorzystywany a potem wyrzucany na śmietnik historii – mówił w trakcie homilii abp Jędraszewski omawiając zadania „Solidarności” na przyszłość. – Dlatego przed Związkiem stoi konieczność czuwania nad czystością polskiego życia dziś i w przyszłości! Musicie czuwać nad Polską, żeby Polska była Polską i żeby Polska była polska

            Ksiądz arcybiskup przypomniał też inną homilię wygłoszoną 40 lat temu w trakcie I Zjazdu NSZZ „Solidarność” przez ks. prof. Józefa Tischnera, który nakreślał zadania jakie stoją przed członkami nowo powstałego związku zawodowego, a przede wszystkim o tym, że mają oni czuwać nad Polską i polskością. – „Solidarność” wyrosła w czuwania Polaków nad wartościami, które towarzyszyły im na przestrzeni wieków od czasów chrztu całego narodu, czuwania mimo ogromnego terroru, mimo niepowodzeń w 1956 roku, w 1970 i 1976 roku, mimo przemocy i siły! – cytował ks. profesora, przypominając również co ks. Tischner mówił na temat pracy i jej etosu.

            Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczystości zeszli na Plac im. o. Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim uczczono pamięć niedawno zmarłego Wojciecha Grzeszka, byłego przewodniczącego Rady Regionu Małopolskiego oraz oddano hołd wszystkim walczącym o wolność i niepodległość naszego kraju. - Jak każdego roku wspominamy ludzi z tamtych lat, którzy nie bali się marzyć o wolnej i niepodległej Polsce, narażających swoje zdrowie, a nawet życie w walce o taką właśnie Polskę – mówił Adam Lach, przewodniczący Zarządu Regionu. - Dziś mija 41 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych i widzimy, że „Solidarność” jest dalej potrzebna Polsce, jest potrzebna wszystkim Polakom.

            Przewodniczący Regionu przypomniał też, że na sztandarach naszego Związku widnieje napis „Bóg. Honor. Ojczyzna” i właśnie w oparciu o te wartości powstała nasza „Solidarność” w 1980 roku i tych wartości musimy bronić. To dzięki wierności tym wartościom udało się nam obalić komunizm, dzięki nim odzyskaliśmy niepodległość. - Wierzę, że wszyscy, tak jak teraz tu jesteśmy, będą gotowi do walki w obronie tych ideałów, tych wartości stanowiących fundament wolnej Polski. – dodał przewodniczący Regionu.

            Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu „Solidarności” oraz ułożenie krzyża z zapalonych białoczerwonych zniczy.

            źródło: tygodniksolidarnosc.pl

             

             

             

             

              Piotr Duda: Solidarność rodziła się w całej naszej ukochanej Ojczyźnie

              • Kategoria: Kraj
              Piotr Duda: Solidarność rodziła się w całej naszej ukochanej Ojczyźnie

              Za nami łowickie obchody 41. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". W uroczystościach wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

              W sobotę na obiektach łowickiego OSiR odbył się tradycyjny, rozgrywany już po raz piąty Turniej Zakładów Pracy. W zawodach wzięły udział m.in. reprezentanci ZPOW Agros Nova, OSM w Łowiczu, Baumit, Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu, Starostwa Powiatowego w Łowiczu i łowickiej oświaty. Rywalizowano m.in. w piłce nożnej, siatkówce, rzucie lotką do tarczy, rzucie piłką tenisową, piłką do kosza, czy strzałami na bramkę. 

               W niedzielę uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności". W trakcie przemówienia Teresa Kowalska-Suchecka, przewodnicząca łowickiego oddziału NSZZ „Solidarność”, zaznaczyła, że Solidarność była symbolem protestu przeciwko przedmiotowemu traktowaniu ludzi.  

               - „Solidarność” upomniała się o sprawiedliwość społeczną i prawo wypowiadania się pracowników we własnym imieniu” 

              - mówiła. 

              Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez o. Andrzeja Lisiaka SP, uczestnicy obchodów przeszli do łowickiej katedry na Mszę św., której przewodniczył proboszcz ks. Robert Kwatek. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. 

              Kolejnym punktem obchodów było wręczenie w Muzeum w Łowiczu Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz innych odznaczeń dla związkowców. 

              Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odebrali: Wojciech Gędek, Bożena Jakubiak-Astapkowicz, Marian Słoma oraz Krzysztof Suchecki. Odznaczenia wręczyła Agnieszka Lenartowicz-Łysik, przedstawicielka głowy państwa do udziału w pracach Rady Dialogu Społecznego.

              Medale 40-lecia NSZZ „Solidarność” przyznawane przez Oddział Regionu Mazowsze otrzymali: Teresa Kowalska-Suchecka, Tadeusz Nodzak, Wojciech Gędek, Witold Nodzak, Przemysław Górczyński, Paweł Pabjan oraz Waldemar Jędrzejczak. 

              Z kolei Medale 40-lecia im. ks. Jerzego Popiełuszki nadane przez łowicki oddział odebrali: Paweł Pabjan, Przemysław Górczyński, Leokadia Podrażka, Katarzyna Machaj, Piotr Miziołek, Bożena i Wiesław Sekułowie, Marek Łopusiński oraz 

              - To wspaniałe dni, bo Solidarność rodziła się w całej naszej ukochanej Ojczyźnie, nie tylko tam, gdzie zostały podpisane porozumienia. To było bardzo ważnym elementem, ale Solidarność powstawała w każdym zakątku naszego kraju, także tutaj, w Łowiczu. Dlatego jestem tutaj dzisiaj, aby przekazać Wam podziękowania za to, co robiliście i robicie dla związku zawodowego Solidarność. Ale ta droga ku wolności była bardzo długa i kręta. Bo co roku przy okazji tych uroczystości wspominamy wydarzenia z 1956 r., z 1970 r., z 1976 r. To były wielkie kroki ku naszej wolności 

              - mówił w trakcie swojej przemowy Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

              źródło: łowiczanin.info

               

               

               

               

               

                Piotr Duda: Pracownicy budżetówki dostaną podwyżki! Jest deklaracja premiera!

                • Kategoria: Kraj
                Piotr Duda: Pracownicy budżetówki dostaną podwyżki! Jest deklaracja premiera!

                Padła deklaracja, która została wpisana w projekt ustawy budżetowej na 2022 r. Tak, pracownicy sfery finansów publicznych, będziecie mieli podwyżki. Jest to deklaracja złożona przez polski rząd i jego szefa premiera Mateusza Morawieckiego – zapowiedział podczas uroczystości 41. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

                W Jastrzębiu-Zdroju odbędą się dziś obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania NSZZ Solidarność z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

                Czytaj więcej: 41 lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie

                Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień zawartych w sierpniu 1980 r. między ówczesną władzą PRL a strajkującymi robotnikami. Strajkujący w Jastrzębiu górnicy wywalczyli - oprócz potwierdzenia wcześniejszych ustaleń z Gdańska i Szczecina - m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, który oznaczał konieczność pracy siedem dni w tygodniu, a także wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.
                 
                Będą podwyżki w „budżetówce”

                – Składam podziękowania na ręce premiera za trudne negocjacje z przedstawicielami ministerstwa finansów, abyśmy kontynuowali drogę, którą rozpoczęliśmy na Komisji Krajowej w Gdańsku w 2018 roku, aby po raz pierwszy po sześciu latach zostały odmrożone wynagrodzenia dla pracowników sfery budżetowej – powiedział szef „Solidarności” Piotr Duda.

                – Teraz możemy to powiedzieć: padła deklaracja, która została wpisana w projekt ustawy budżetowej na 2022 r. Tak, pracownicy sfery finansów publicznych, będziecie mieli podwyżki! Będziemy robić wszystko, aby skończyły się na poziomie minimum 12 proc. w przyszłym roku – zapowiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

                Jak podkreślił, jest to deklaracja złożona przez polski rząd i jego szefa premiera Mateusza Morawieckiego. – Będzie także odmrożony o rok wskaźnik, od którego oblicza się zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – dodał.

                www.tysol.pl

                 

                 

                 

                  Subskrybuj to źródło RSS

                  Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.