Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Dzisiaj dzień urodzin naszego Patrona. Rozpoczyna się szczególny czas dla „Solidarności”

  • Kategoria: Kraj
Dzisiaj dzień urodzin naszego Patrona. Rozpoczyna się szczególny czas dla „Solidarności”

Dzisiaj przypada 74. rocznica urodzin patrona NSZZ „Solidarność”, naszego kapelana - Bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od 14. września do 19 października - dnia Jego śmierci - rozpoczyna się dla naszego Związku szczególny okres kultu Błogosławionego.

W tym czasie odbędziemy zapoczątkowaną przez ks. Jerzego 39. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę, a 19. października spotkamy się przed Jego grobem przy żoliborskiej świątyni Św. Stanisława Kostki.

Pragnę z tej okazji złożyć Członkom Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” życzenia opieki i wsparcia naszego Patrona. Księże Jerzy - oręduj za swoją „Solidarnością” w Niebie i wyjednaj u dobrego Boga niezbędne łaski, siłę i wytrwałość w naszej codziennej działalności.

Dziękujemy Ci Panie Boże za posługę ks. Jerzego. Pozostajemy w modlitwie o szybką Jego kanonizację.

Piotr Duda
Przewodniczący Komisji Krajowej
NSZZ „Solidarność”

    Newsletter 2020

    Nowy śmigłowiec na 70-lecie Świdnika

    Nowy śmigłowiec na 70-lecie Świdnika

    PZL-Świdnik ma zamiar produkować nowe Polskie Śmigłowce Wielozadaniowe. Dziś w świdnickich zakładach odbyła się prezentacja nowego helikoptera. Jednym z zaproszonych gości był przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

    Prezentowana dziś w Świdniku maszyna to wojskowa wersja śmigłowca AW139. Maszyna będzie mogła polecieć z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę. Śmigłowce AW139W mogłyby być wykorzystywane przez Wojsko Polskie. Właśnie o wojskowe zamówienia będzie w najbliższym czasie starał się świdnicki zakład.
     
    - Produkcja takich śmigłowców to z jednej strony szansa, by w polskim wojsku pojawiła się znów maszyna, która jest produkowana w Polsce. Z drugiej - szansa dla niemal 3000 osób zatrudnionych w zakładzie na pracę na następne dziesięciolecia - przekonuje Andrzej Kuchta, przewodniczący "Solidarności" w PZL-Świdnik.

    Dodaje, że to szansa na rozwój nie tylko dla Świdnika i Lubelszczyzny, ale także dla wielu innych zakładów z różnych stron Polski. One bowiem mogłyby produkować elementy wyposażenia do śmigłowca.
     
    Oprócz Piotra Dudy, w spotkaniu w Świdniku uczestniczyli także m.in. politycy i lubelscy samorządowcy. Goście mieli m.in. okazję skorzystać z przelotu prezentowanym śmigłowcem.
    Po uroczystej prezentacji Piotr Duda spotkał się z pracownikami PZL-Świdnik. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o emeryturach stażowych. Pod projektem obywatelskim dotyczącym takich emerytur "Solidarność" zbiera obecnie podpisy.
     
    W tym roku świdnicki zakład obchodzi siedemdziesiątą rocznicę powstania.

     

     

      Perspektywa zapaści w PGW „Wody Polskie” coraz bardziej realna!

      Perspektywa zapaści w PGW „Wody Polskie” coraz bardziej realna!

      Brak woli dialogu ze strony pracodawcy powoduje, że sytuacja pracowników przedsiębiorstwa Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” jest coraz trudniejsza, a wiara związkowców  w to, że możliwe jest porozumienie z kierownictwem firmy i Ministerstwem Infrastruktury, które nadzoruje ten podmiot, zmalała niemal do zera.

      Od marca 2018r. firma funkcjonuje w procedurze sporu zbiorowego, który został po roku trwania, zawieszony jedynie na okres kilku miesięcy ze względu na pandemię.

      „Zawieszenie sporu zbiorowego odbyło się bez osiągnięcia choćby częściowego porozumienia. Nie podpisano nawet protokołu rozbieżności ponieważ pracodawca odmówił jego parafowania” – mówi Jan Śniadek, przewodniczący „Solidarności” w Wodach Polskich.

      Aby dobrze zrozumieć rozgoryczenie i determinację pracowników, należy cofnąć się do stycznia 2018r., kiedy, na bazie Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, powstała struktura PGW „Wody Polskie”. W związku z tymi zmianami, przestał obowiązywać ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, który obejmował pracowników uprzednio funkcjonujących podmiotów. Pracownicy otrzymali obietnicę, że jego zapisy będą podstawą do stworzenia nowego układu zbiorowego pracy, tym razem już zakładowego w „Wodach Polskich”. Niestety obietnica nie została dotrzymana. Dodatkowo wynegocjowane podwyżki dla pracowników rozwiązanych podmiotów, nie zostały uwzględnione w tabelach płac nowego przedsiębiorstwa. Co gorsza, wraz z podpisywaniem nowych umów o pracę, po dokonaniu tzw. „przeglądu płac”, części pracowników obniżono wynagrodzenia. Nie zrekompensowały tego symboliczne podwyżki przyznawane pracownikom od 2019r., wedle zasad mało czytelnych dla strony społecznej.

      Spadek realnej siły nabywczej wynagrodzeń to niejedyna bolączka z jaką muszą zmagać się pracownicy „Wód Polskich”.
      „Problemem są również braki kadrowe w firmie – mówi Arkadiusz Kubiaczyk, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ „Solidarność”.  Po stworzeniu nowej struktury, jaką jest Państwowe Gospodarstwo Wodne, aby sprostać nowemu zakresowi działań, pracownicy mają więcej obowiązków, a de facto mniejsze pensje. Z rozmów z kierownictwem wynika, że pracodawca ma świadomość tych niedoborów i szacuje je na około 1000 etatów, przy 6,5 tys. osób zatrudnionych. Efektem tego stanu rzeczy jest nagminne przekraczanie przez pracowników 8 -godzinnego czas pracy. Również proces decyzyjny, silnie scentralizowany, budzi duże wątpliwości co do jego efektywności. Na decyzje co do elementarnych kwestii dotyczących poszczególnych oddziałów firmy, trzeba czekać długo, ponieważ podejmowane są w centrali. Ja porównuję to do sytuacji gdy w lesie, którym się opiekuję, wybucha pożar, a obok lasu jest sklep z gaśnicami. Zamiast kupić gaśnicę i ratować las, muszę uruchamiać procedury na zakup gaśnic, a w międzyczasie las zdąży spłonąć, więc po rozstrzygnięciu przetargu mogę co najwyżej dogasić pogorzelisko.  Dodatkowo problemem jest brak przejrzystych zasad tworzenia kategorii zaszeregowania pracowników. Czy normalnym jest aby pracownicy, mający ten sam zakres obowiązków, byli inaczej klasyfikowani choćby pod względem pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub dodatków za pracę np. w dni świąteczne? Absurdy, które obecnie funkcjonują można mnożyć” – kończy Arkadiusz Kubiaczyk

      Jaka jest zatem perspektywa dla pracowników „Wód Polskich”?
      „Po tylu latach i składanych obietnicach, chyba mało kto wierzy, że usiądziemy do stołu i stworzymy nowe regulacje, które uporządkują i kwestie wynagrodzeń i organizacji pracy w naszej firmie. Obecnie obserwuję falę rezygnacji z pracy w „Wodach Polskich”, szczególnie wśród ambitnych fachowców – ponownie mówi Jan Śniadek.  Dlatego na dzisiaj jesteśmy na etapie referendum strajkowego. Jednocześnie Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „S”, jako związkowa struktura branżowa, wystosował apel do ministra infrastruktury o przedstawienie planu wyjścia z obecnego kryzysu. Zobaczymy jaki będzie tego efekt.”

      Czy znów pracodawca i rząd chce rozmawiać na ulicy?
      Sytuacja jest poważna, zdaniem związkowców z „Solidarności”, przy obecnej polityce pracodawcy, w perspektywie najbliższych kilku lub kilkunastu kwartałów, PGW „Wodom Polskim” grozi zapaść. Czy do tego dojdzie? Na dzisiaj to pytanie otwarte. Do tematu będziemy wracać.

      pp

       

       

        Mamy rekord oddanej krwi

        Mamy rekord oddanej krwi

        W ramach akcji charytatywnej „Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ Solidarność” w 2021 roku 1163 dawców i związkowców oddało aż 523 litry krwi.

        Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” nieprzerwanie od 2006 r. w dowód pamięci i szacunku dla Ojca Świętego Jana Pawła II organizuje w sierpniu akcję honorowego krwiodawstwa, która z roku na rok cieszy się co raz większym zainteresowaniem.

        Na apel rzeszowskiej „Solidarności” co roku odpowiadają nasi członkowie i sympatycy związku oraz krwiodawcy i mieszkańcy powiatów naszego regionu.

        Pomimo trudnego czasu pandemii w 2021 roku osiągnęliśmy rekord oddanej krwi. Dzięki zaangażowaniu i czynnym udziale 1163 dawców i związkowców, którzy podzielili się drogocennym lekiem, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie wzbogaciło się o 523 litry krwi.

        Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” organizuje akcję dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oraz z firmami: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie i Leżajsku, Miejska Komunikacja Samochodowa w Mielcu oraz Marcel. Dzięki ich uprzejmości mamy możliwość promowania akcji w środkach transportu publicznego, docierając do coraz większej ilości mieszkańców.

        W tym roku, dzięki współpracy z OSP Czudec i OSP Harta, Fundacją na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej i Domem Kultury „Sokół” w Strzyżowie oraz wolontariuszką Joanną Procak dodatkowo zapraszaliśmy na akcję oddawania krwi w krwiobusach RCKiK.

        W imieniu potrzebujących, bardzo dziękujemy Krwiodawcom. Wszyscy, którzy włączają się w akcję charytatywną „Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ Solidarność” budują wspaniały pomnik naszego rodaka Jana Pawła II, wypełniając Jego testament zawarty w słowach: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

        Szczegółowe podsumowanie akcji 2021 r.:

        RCKiK w Rzeszów – 527 osób

        Terenowy Oddział Mielec – 81 osób

        Terenowy Oddział Leżajsk – 307 osób

        Strzyżów – 23 osoby

        Harta – 52 osoby

        Czudec – 33 osoby

        Kolbuszowa – 40 osób

        Pozostałe ekipy – 100 osób

        RAZEM: 1163 osoby oddało krew ok. 523 l


        Region Rzeszowski

         

         

         

         

          Bardzo niepokojące orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

          Bardzo niepokojące orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

          2 września zapadł wyrok w tzw. sprawie EPSU (sprawa C- 928/19P). Przedmiotem rozstrzygnięcia była kwestia, czy w sytuacji, gdy europejscy partnerzy społeczni zawrą  porozumienie (w oparciu o art. 155 TFUE)  i złożą wspólny wniosek o jego przekształcenie w dyrektywę, Komisja Europejska jest związana takim wnioskiem i musi przekazać porozumienie do Rady. Sąd orzekł, że taki obowiązek na Komisji nie spoczywa.

          Wyrok jest wynikiem apelacji jakie złożyła Europejska Federacja Związków Zawodowych Służb Publicznych EPSU od wcześniejszego wyroku z października 2019 (T-310/ 18). Pisaliśmy o nim tutaj.Skarga przeciwko Komisji została złożona przez EPSU, która jest sygnatariuszem porozumienia podpisanego w styczniu 2016 r. z unijną reprezentacją krajowych pracodawców rządowych tego sektora i dotyczącego wprowadzenia ogólnych raminformowania i przeprowadzania konsultacji dla urzędników służby cywilnej i pracowników centralnej administracji rządowej. Obie strony oczekiwały, że zgodnie z zapisami traktatowymi, ich wspólna prośba o przekształcenie porozumienia w dyrektywę unijną zostanie skierowana do Rady UE, co umożliwi rozpoczęcie ustaleń politycznych dotyczących zapewnienia prawa do informacji i konsultacji dla wszystkich zainteresowanych. Tak się jednak nie stało. Komisja najpierw przez ponad 2 lata analizowała zawartość porozumienia, by wreszcie oznajmić, że nie podejmie dalszych kroków w tej sprawie i nie jest do tego zobowiązana. Ponieważ sprawy zaczęły przybierać obrót znany nam z polskiej klasyki filmowej („Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?”) EPSU zdecydowała się na drogę sądową. Bez sukcesu. Wyrokując w ostatniej instancji TSUE stwierdził, że art. 155 Traktatu nie nakłada na Komisję obowiązku nadania mocy prawnej wnioskowi partnerów społecznych, którzy dążą do wdrożenia na szczeblu UE zawartego przez nich porozumienia. W ocenie sądu nie można bowiem faworyzować interesów związków zawodowych i organizacji pracodawców kosztem podstawowego obowiązku Komisji jakim jest dbanie o ogólny interes UE.

          – Pamiętajmy, że przedmiotem sporu nie był fakt, że gdyby Komisja Europejska przekazała porozumienie do Rady w celu przekształcenia go w dyrektywę, kwestia ta podlegałaby uzgodnieniom między państwami członkowskimi i wymagałaby, zależnie od zagadnienia którego dotyczy porozumienie, większości głosów lub jednomyślności. Tak więc w żadnym wypadku partnerzy społeczni nie mogliby „zmusić” państw członkowskich. Przykładowo Polska, która miała negatywny stosunek do przekształcenia porozumienia w akt wiążący mogłaby głosować przeciwko. Przedmiotem sporu było czysto techniczne zagadnienie, czy Komisja Europejska jest zobowiązana przedstawić takie porozumienie Radzie czy może je samodzielnie zablokować – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”.

          Europejskie związki zawodowe przyjęły ten wyrok z rozgoryczeniem, gdyż de facto uniemożliwia on zapewnienie prawie dziesięciu milionom urzędników służby cywilnej i pracowników administracji publicznej takiej samej ochrony prawnej UE w zakresie prawa do informacji i konsultacji, jaką mają inni pracownicy. Za tym orzeczeniem kryje się jednak coś więcej.

          – Art. 155 Traktatu był zawsze prezentowany jako silny filar europejskiego modelu społecznego, bazującego w dużej mierze na znaczeniu i roli partnerów społecznych. Teraz okazuje się, że konstrukcja ta, patrząc z prawnego punktu widzenia, rozpada się jak domek z kart. Tak niestety trzeba interpretować orzeczenie, które nadaje ciału pochodzącemu z nominacji jakim jest Komisja Europejska, szerokie prawo do  ingerowania w autonomię partnerów społecznych – zwraca uwagę Sławomir Adamczyk, przedstawiciel polskich organizacji pracowniczych w komitecie dialogu społecznego UE.

          bs

          Treść porozumienia można znaleźć (także w języku polskim) na stronie EPSU.

            Oczekiwany od ponad 30 lat postulat „S” stał się faktem! Będzie można odliczyć od podatku związkową składkę

            • Kategoria: Kraj
            Oczekiwany od ponad 30 lat postulat „S” stał się faktem! Będzie można odliczyć od podatku związkową składkę

            Dzięki „Solidarności” będzie możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. To bardzo ważny krok w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego i przede wszystkim bardzo ważna decyzja, jeśli chodzi o aspekt finansowy dla każdego pracownika – przekazał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

            Nareszcie oczekiwana przez związkowców od 30 lat zmiana ustawy o podatku dochodowym stała się faktem. Dzięki „Solidarności” będzie możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. To bardzo ważny krok w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego i przede wszystkim bardzo ważna decyzja, jeśli chodzi o aspekt finansowy dla każdego pracownika – podkreślił szef „Solidarności”.

            Jeżeli będzie można odliczyć tę składkę, to z pewnością część pracowników będzie chętniej przystępowała do związków zawodowych, a to przecież wzmocni dialog społeczny – wyjaśnił Piotr Duda.

            Przewodniczący „S” zwrócił uwagę, że zmiana ustawy o podatku dochodowym przywróci równowagę między związkiem pracodawców a związkami zawodowymi. 

            – Do tej pory tej równowagi brakowało. Pracodawcy mogli sobie składki na swoje konfederacje przekazywać z kosztów zakładu pracy, a składki związkowe musieliśmy przekazywać po opłaconym przez nas podatku – zaznaczył.

            www.tysol.pl

              EKZZ wzywa Komisję Europejską do poparcia zrzeczenia się patentów do szczepionek

              EKZZ wzywa Komisję Europejską do poparcia zrzeczenia się patentów do szczepionek

              Europejska Konfederacja Związków Zawodowych ponawia apel do Komisji Europejskiej o wsparcie idei zrzeczenia się patentu na szczepionki przeciw Covid-19 w Światowej Organizacji Handlu. Oczekiwanie staje się jeszcze silniejsze, gdyż rząd Australii wycofał się z sprzeciwu wobec tej propozycji.

              Zrzeczenie się patentu zostało zaproponowane przez rządy Indii i RPA w celu zagwarantowania, by prawa własności intelektualnej firm farmaceutycznych nie uniemożliwiły krajom rozwijającym się produkcji szczepionek. Wspomniana zmiana postawy australijskiego rządu nastąpiła wkrótce po tym, jak nowa administracja USA poparła tę propozycję. Obecnie Unia Europejska jest w mniejszościowej grupie członków Światowej Organizacji Handlu, którzy sprzeciwiają się tej idei.

              Claes-Mikael Stahl, zastępca Sekretarza Generalnego EKZZ podkreślił, że Komisja Europejska jest coraz bardziej izolowana w swoim sprzeciwie wobec zrzeczenia się patentów do szczepionek, o co wnioskują kraje rozwijające się.

              – Komisja powinna przestać działać w interesie wielkich koncernów farmaceutycznych i podążać za Stanami Zjednoczonymi i Australią, podejmując właściwe kroki, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo – powiedział Claes-Mikael Stahl.

              – Urszula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej słusznie powiedziała, że nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni, a zrzeczenie się praw patentowych jest najlepszym sposobem na zapewnienie ludziom na całym świecie dostępu do skutecznych szczepionek tak szybko, jak to możliwe – komentuje dalej zastępca Sekretarza Generalnego EKZZ.

              Zrzeczenie się patentów na szczepionki przeciwko Covid-19 jest wspierane przez Światową Organizację Zdrowia, Ekspertów ONZ ds. Praw Człowieka, UNITAID (globalna inicjatywa zdrowotna mające na celu zapobieganie, diagnozowanie i leczenie głównych chorób w krajach o niskim i średnim dochodzie, z naciskiem na gruźlicę, malarię i HIV/AIDS) oraz UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS). Decyzja o zrzeczeniu się praw do patentów może być podjęta na podstawie międzynarodowej umowy TRIPS.

              Jak podkreśla EKZZ w swoim liście do Komisji Europejskiej, szczepionki zostały opracowane dzięki miliardowym dofinansowaniom ze środków publicznych, co oznacza, że muszą one pozostać w rękach publicznych, a ich rozpowszechnianie powinno odbywać się pod kontrolą instytucji demokratycznych. Pracownicy służb publicznych i sektora prywatnego pracowali niestrudzenie podczas pandemii, aby ratować ludzkie życie, zbyt często kosztem własnego życia i zdrowia. Jesteśmy im to winni, aby ich ofiara nie została podważona w celu ochrony monopolu firm farmaceutycznych. Człowiek przed zyskiem, to musi być naczelną zasadą naszego podejścia do szczepionek przeciwko Covid-19 -podkreśla EKZZ.

              bs

                Staramy się przekonywać pracodawców, że dialog może pomóc w rozwoju naszego kraju

                • Kategoria: Kraj
                Staramy się przekonywać pracodawców, że dialog może pomóc w rozwoju naszego kraju

                Dwadzieścia firm z całego kraju zostało uhonorowanych statuetkami i certyfikatami podczas uroczystej gali XIII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, która odbyła się 10 września w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

                Konkurs promuje pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Organizowany jest przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

                – To piękny konkurs. Bardzo się cieszę, że mogliśmy się dziś spotkać. To wydarzenie co roku ma dla mnie wyjątkowy wymiar. Jest to pewna pamiątka po panu prezydencie Lechu Kaczyńskim. To on przyjął pod patronat jedyny konkurs, w którym to pracownicy wybierają najlepszych pracodawców. Takich, którzy stwarzają dobrą atmosferę i szanując swojego pracownika, stwarzają mu warunki, żeby dobrze czuł się w swojej pracy, miał poczucie satysfakcji i docenienia. To właśnie tacy pracodawcy otrzymują nagrody w tym konkursie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

                – Czy jest ich w Polsce mało? Wcale nie. Ponad 300 firm już do tej pory w tym konkursie startowało, z czego 241 zostało nagrodzonych, a wśród nich 26 zostało nagrodzonych co najmniej dwukrotnie. W tym roku konkurs przesunął nam się w czasie ze względu na pandemię, ale cieszę się, że został zrealizowany. Mam nadzieje, że mimo iż mamy czwartą falę koronawirusa, nasza gospodarka i wszystkie branże będą mogły normalnie funkcjonować, prowadzić uczciwy biznes i dobrze traktować swoich pracowników. Bez dobrze zmotywowanego pracownika nie da się osiągnąć dobrego rezultatu w firmie. Dziękuję wszystkim pracownikom i pracodawcom i serdecznie gratuluje laureatom – dodał Andrzej Duda.       

                Z kolei Marlena Maląg, minister pracy, rodziny i polityki społecznej podkreślała, że w miejscu pracy spędzamy 1/3 swojego czasu. – Dlatego potrzebny jest tam odpowiedni klimat, żeby osiągać konkretne efekty. Dzisiejsza gala, gdzie pracownicy mają możliwość wytypowania swoich pracodawców, jest bardzo cenna. A Solidarność wie, jak należy pielęgnować i wzmacniać pracowników. Jako minister rodziny uważam, że współpraca z pracodawcami to priorytet współczesnych czasów – mówiła Marlena Maląg.

                Podczas uroczystości przemawiał również Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”. – Podczas ubiegłorocznej gali, która była jak zawsze dla nas bardzo ważna, a odbyła się 24 lutego, w swoich słowach, które skierowałem do Pana Prezydenta, zabrzmiały szczególnie te, w których dziękowałem za objęcie patronatu honorowego nad kolejną edycją, ale przede wszystkim powiedziałem: „do zobaczenia w przyszłym roku”. Ta wiara była poparta ciężką pracą milionów ludzi, ale i pracą członków NSZZ „Solidarność”. Cieszę się, że dalej możemy współpracować z Panem Prezydentem – podkreślał Piotr Duda.

                – To wyjątkowy konkurs, w którym pracownicy nagradzają pracodawców za to, że spełniają wysokie standardy dialogu społecznego. Staramy się przekonywać pracodawców, że tylko dialog pomoże nam w tym, żeby nasz kraj mógł się rozwijać i żeby pracownicy mogli być traktowani w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy – dodawał przewodniczący KK.

                www.tysol.pl

                 

                 

                  Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 - dzisiaj "Nowe technologie"

                  • Kategoria: Kraj
                  Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 - dzisiaj "Nowe technologie"

                  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło prace nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 – czyli wizyjnym dokumentem, który będzie kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. Ma to być odzwierciedlenie aktualnej wiedzy eksperckiej i oczekiwań mieszkańców Polski, zwłaszcza osób młodych. Zależy nam, aby dokument dedykowany najmłodszym pokoleniom odzwierciedlał ich punkt widzenia co do przyszłości kraju. Więcej szczegółów na temat całego procesu znajdą Państwo na stronie:

                  https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/czym-jest-koncepcja-rozwoju-kraju-2050

                  Już się odbyło kilka debat i wysłuchań w ramach prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050, m.in. Społeczeństwo i jakość życia, Transformacja gospodarki oraz Środowisko i zielona transformacja.

                  Dzisiaj 15.10 (piątek) - Nowe technologie.


                  źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

                   

                   

                   

                   

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.