Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Europejska płaca minimalna grzęźnie w procedurach

Europejska płaca minimalna grzęźnie w procedurach

Delegacja Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” biorąca udział w plenarnym posiedzeniu EKES spotkała się w Brukseli z europosłem Elżbietą Rafalską. - Potrzeba więcej takich spotkań, powiedział po spotkaniu Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK.

Tadeusz Majchrowicz relacjonując spotkanie stwierdził, że rozmowa dotyczyła wielu istotnych z punktu widzenia „Solidarności” zagadnień, co pokazuje, że istnieje potrzeba takich kontaktów w przyszłości.

Jednym z istotnych tematów była kwestia europejskiej dyrektywy o płacy minimalnej. Niestety prace w Parlamencie przebiegają powoli ze względu na liczne wątpliwości, w tym prawne dot. możliwości regulowania płac z poziomu UE. Nadal oczekiwanie są kolejne ekspertyzy i opinie wstrzymuje prace i obecnie nie jest pewne, czy zakładany termin przyjęcia rezolucji (październik) zostanie dotrzymany.

Zdaniem Minister Rafalskiej to nie Polska, a inne kraje mogą w większym stopniu blokować przyjęcie dyrektywy.

W czasie rozmowy poruszony był temat rokowań zbiorowych.

- Mówiliśmy że układy ponadzakładowe to droga do wprowadzenia równych zasad gry dla przedsiębiorców i powinno to być wspierane także przez polskie władze – argumentował Majchrowicz.

Dyskutowano też o sytuacji polskich pracowników w Holandii, którzy doświadczają poważnych problemów, ocierających się o handel ludźmi. Podjęte zostaną działania by poprawić położenie tych pracowników.

W spotkaniu z Elżbietą Rafalską oprócz zastępcy przewodniczącego Tadeusza Majchrowicza uczestniczyli również Marcin Zieleniecki oraz Mateusz Szymański.

ml

 

    Cykliczne spotkanie grupy roboczej Platformy Edukacji EZA

    Cykliczne spotkanie grupy roboczej Platformy Edukacji EZA

    Spotkanie grupy roboczej EZA rozpoczęło się dzisiaj w Wieliczce. Wśród uczestników są działacze związkowi sektora edukacji nie tylko z Polski ale też z Bułgarii, Węgier, Słowacji, Portugali, Litwy, Austrii oraz Hiszpanii. Spotkanie prowadzone jest w trybie hybrydowym.

    Tematem spotkania jest wspólna dyskusja nad konsekwencjami zmian wprowadzanych w szkołach w krajach UE ze względu na konieczność opanowania pandemii COVID19. Bezsprzecznie sytuacja epidemiczna już od blisko 2 lat wymusza na nasz wszystkich wprowadzanie w trybie nagłym rozwiązań nietypowych, wcześniej nie testowanych ; tym samym stanowi olbrzymie wyzwanie dla dialogu społecznego również w sektorze edukacji.

    W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z pogłębioną analizą sytuacji szkolnictwa na Węgrzech (Andras Bardocz, KPSZT), w Bułgarii (Yuliyan Petrov, SEP) oraz w Portugalii (Maria Reina Martin, Fidestra). Ponadto przybliżone zostaną rozwiązania systemowe wprowadzone w Polsce z perspektywy placówki edukacyjnej (Agata Adamek, NSZZ „Solidarność”). Obrady zakończą się w piątek, 24 września.

    Organizacja i prowadzenie Platformy Edukacji EZA realizowane jest przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” w ramach członkostwa w EZA (Europejskie Centrum Pytań Pracowniczych, www.eza.org).

    ar

      RDS o projekcie budżetu państwa na 2022 r.

      • Kategoria: Kraj
      RDS o projekcie budżetu państwa na 2022 r.

      Rada Dialogu Społecznego (RDS) 21 września br. dyskutowała na posiedzeniu plenarnym nad projektem budżetu państwa, ustawą okołobudżetową na 2022 r., najnowszymi zmianami proponowanymi w Polskim Ładzie oraz czekającą nas niebawem nowelizacją budżetu państwa jeszcze na ten rok.

      Obrady RDS odbyły się po raz pierwszy pod przewodnictwem Pani Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej- dnia 31 sierpnia 2021 r. Pan Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Panią Minister do przewodniczenia Radzie Dialogu Społecznego na kadencję 2020/2021.

      Podczas dyskusji, Pan Przewodniczący Piotr Duda poinformował, że Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przekazało do Ministerstwa Finansów kompleksową opinię w sprawie projektu ustawy budżetowej na 2022 r. i projektu ustawy okołobudżetowej na 2022 r. Zwrócił uwagę na częściowe odmrożenie wskaźnika Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz pytał o nowelizację budżetu państwa w 2021 r.

      Pani Katarzyna Zimmer-Drabczyk kierownik działu eksperckiego KK NSZZ „Solidarność” wskazała na posiedzeniu, że niektóre wskaźniki makroekonomiczne zostały poprawione w porównaniu do przedstawionych do konsultacji założeń do projektu budżetu państwa, jednak nie w sposób wystarczający. Szczególnie zwróciła uwagę na inflację.

      „Przeanalizowaliśmy także najnowsze proponowane zmiany w Polskim Ładzie, niestety projekt nie zmienił sytuacji pracowników, którzy będą obciążeni składką zdrowotną w pełnej wysokości w przeciwieństwie do osób rozliczających się podatkiem liniowym”- podkreśliła, że zasługuje to na krytykę. Również wskazała, że oczekujemy na Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Jest to ważny dokument z punktu widzenia inwestycji, wzrostu gospodarczego i hamowania skutków pandemii COVID-19. W zakresie wynagrodzeń powiedziała, że „dostrzegamy fakt podniesienia funduszu wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej, jednak nadal uważamy, że taka propozycja jest niewystarczająca wobec postulatu 3 central związkowych o podwyższeniu wskaźnika wynagrodzeń co najmniej o 12 %”-sposób podziału funduszu wynagrodzeń budzi od wielu lat uzasadnione wątpliwości ze względu na brak jasnych kryteriów jego podziału, a w konsekwencji brak sprawiedliwej oceny pracy pracowników. Zgłosiła także konieczność zwiększenia zamrożonej od 2013 r. stawki diety krajowej przysługującej z tytułu odbycia podróży służbowej na terenie kraju oraz kwot kosztów użytkowania pojazdów prywatnych do celów służbowych- zamrożonej od 2007 r.

      Szczegóły dot. opinii Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” znajdują się w odnośnikach poniżej:

      • Decyzja Prezydium KK nr 122/21 ws. opinii o projekcie ustawy budżetowej na 2022 r.- tutaj
      • Decyzja Prezydium KK nr 123/21 ws. opinii o projekcie ustawy okołobudżetowej na 2022 r. - tutaj

      Pan Minister Sebastian Skuza, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów podsumował debatę. Wskazał m.in., że inflacja jest kosztem działań strony rządowej w zakresie tarcz antykryzysowych i utrzymania miejsc pracy. W zakresie Polskiego Ładu powiedział, że zaproponowana wysokości składek na ochronę zdrowia do 4,9% w pewnych obszarach, jest rozwiązaniem kompromisowym. Skutki finansowe KPO nie zostały ujęte w projekcie budżetu państwa ponieważ musimy czekać na decyzję implementacyjną Komisji Europejskiej- prognozują pozytywny wpływ KPO na budżet państwa w granicach około 0,4 do 0,8% PKB. W nawiązaniu do głosów dot. Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 i postulatu o pełną transparentność dochodów i wydatków, przekazał, że do końca miesiąca Rada Ministrów zajmie się strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych uwzględniająca również kwestie zadłużenia z tytułu tarcz antykryzysowych. Poinformował także, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r., takie działania były możliwe dzięki ostrożnościowym, lepszym niż przewidywano prognozom. Efektem rozmów z NSZZ Solidarność” jest zapis projektu, który  przewiduje  powstanie w tym roku dodatkowego funduszu motywacyjnego w wys. 6% dla pracowników państwowej sfery budżetowej.

      Na posiedzeniu RDS strona społeczna przyjęła następujące uchwały:

      1. Uchwała nr 98 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie przyjęcia Rekomendacji wypracowanych przez doraźny Zespół problemowy ds. ochrony zdrowia RDS dla Rady Dialogu Społecznego w okresie: luty 2021 r. - lipiec 2021 r. w zakresie problemów ochrony zdrowia w czasie pandemii.

      2. Uchwała nr 99 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie projektu ustawy z dnia 2 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.

      3. Uchwała nr 100 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

      mg

        Wojciech Ilnicki "S" KWB Turów: Szykujemy ostre akcje. Pojedziemy do Luksemburga!

        Wojciech Ilnicki "S" KWB Turów: Szykujemy ostre akcje. Pojedziemy do Luksemburga!

        – Szykujemy drastyczne akcje protestacyjne. Na pewno pojedziemy do Luksemburga – powiedział podczas dzisiejszego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego Wojciech Ilnicki, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” KWB „Turów”. O sytuacji w Turowie rozmawiano na wniosek przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy. Informacji ze strony rządu udzielali: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń.

        Dodatkowy punkt posiedzenia Prezydium RDS to efekt wczorajszej decyzji TSUE nakładającej na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów.

        - Jest ogromne napięcie wśród załogi kopalni oraz mieszkańców, których los jest związany z całym kompleksem. Wszystkie działające tam związki zawodowe zdeterminowane są do ostrej walki o swoje miejsca pracy – relacjonował Wojciech Ilnicki.

        Dodał, że obserwuje się radykalne pogorszenie nastrojów społecznych w całym regionie.

        - Na pewno pojedziemy do Luksemburga. Szykujemy też ostre akcje protestacyjne. AgroUnia będzie się mogła od nas uczyć jak się robi blokady – podsumował.


        ml

         

         

          Zwolnienia w MA Polska nieuniknione?

          Zwolnienia w MA Polska nieuniknione?

          Załoga tyskiej spółki MA Polska może zostać zmniejszona nawet o 30 proc. – alarmuje działająca w firmie „Solidarność”. W ocenie związkowców taką skalę redukcji etatów pociągnie za sobą dalsze ograniczanie produkcji w fabryce Fiata w Tychach, z którą MA Polska ściśle współpracuje.

          16 września zarząd należącej do koncernu Stellantis fabryki Fiata poinformował o wprowadzeniu postoju do 23 września i oddelegowaniu przeszło 100 pracowników do Trnavy na Słowacji. Ponadto, od 4 października tyski Fiat ma produkować tylko na jedną zmianę. Problemy są spowodowane przerwami w dostawach elektronicznych komponentów potrzebnych do produkcji nowych samochodów. – Dla nas są to fatalne informacje, bo będziemy musieli dostosować poziom zatrudnienia do poziomu produkcji we Fiacie. W efekcie pracę może stracić nawet 30 proc. załogi – mówi Grzegorz Duda, przewodniczący „Solidarności” w MA Polska. Jak podkreśla, spółka niemal w 100 proc. jest uzależniona od Fiata, któremu dostarcza karoserie. – Wykonujemy jeszcze inne elementy, np. drzwi dla innych europejskich producentów samochodów, ale są to znikome ilości. Fiat jest naszym głównym kooperantem – dodaje Grzegorz Duda.

          Przewodniczący zakładowej „S” podkreśla, że pracodawca już zaczął ograniczać zatrudnienie. W pierwszej kolejności wypowiedzenia otrzymało 25 osób zatrudnionych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. – Zostało nam już tylko kilku pracowników z agencji, w najbliższych dniach wypowiedzenia mają otrzymywać pracownicy zatrudnieni na czas określony – podkreśla Grzegorz Duda.

          Spółka MA Polska zatrudnia ok. 1,5 tys. pracowników. W ostatnich miesiącach załoga firmy zmniejszyła się o jedną czwartą. Jak informuje Grzegorz Duda, część osób odeszła na emerytury, część znalazła inną pracę.

          www.solidarnosckatowice.pl / aga

            Przygotuj się do podróży po świecie pracy - "Kolej na Młodych"

            Przygotuj się do podróży po świecie pracy - "Kolej na Młodych"

            Jesteś na początku drogi zawodowej. Być może kończysz właśnie szkołę średnią, zawodową. Może zbliża się czas obron i końca studiów. Zastanawiasz się, co dalej. Wyobraź sobie, że Twoja praca, życie zawodowe to nieustająca podróż. Przed Tobą wiele emocji, niesamowite perspektywy, być może jakieś przesiadki po drodze. Zapowiada się ciekawie, prawda? Jednak tak jak do każdej podróży, także do rozpoczęcia pracy należy się przygotować. Spakować choćby podstawowe rzeczy, resztę zawsze można dokupić lub - w przypadku pracy - nabyć wraz z doświadczeniem. Od czego zatem zacząć?

            Zanim wyruszysz pociągiem w podróż w kierunku „Pierwsza praca”, odpowiedz sobie na kilka pytań.

            •     Jak wyobrażasz sobie swoją pracę marzeń?
            •     Na czym Ci najbardziej zależy?
            •     Jakie czynniki mogą sprawić, że w pracy będziesz czuł się dobrze?


            Mając jasny obraz swoich oczekiwań łatwiej Ci będzie wybierać spośród ofert pracy i wsiąść do odpowiedniego pociągu kariery. Jak znaleźć najlepszy kierunek?

            Praktyki i Staże

            Wiele firm ułatwia absolwentom i studentom rozpoczęcie drogi zawodowej poprzez zaproszenie do udziału w programie praktyk i staży. Podczas takich programów masz szansę poznać specyfikę pracy w danej firmie, a także przekonać się, czy dobrze się czujesz w takim rodzaju pracy i czy chcesz zajmować się tym na stałe. Wielokrotnie uczestnicy programów stażowych po zakończeniu stażu pozostają w firmie i kontynuują pracę, np. na stanowisku specjalisty.

            Praktyki to rozwiązanie dla osób, które jeszcze studiują. Odbywają się z reguły w czasie 1-3 miesięcy w wakacje lub w ciągu roku akademickiego w niepełnym wymiarze czasowym i z zachowaniem elastycznych godzin pracy. Pozwala to dostosować czas praktyk do zajęć na uczelni. Praktyki mogą być płatne lub bezpłatne. Staże natomiast skierowane są z reguły do świeżo upieczonych absolwentów lub studentów ostatniego roku. Są płatne i w większości przypadków wiążą się z pracą w pełnym wymiarze godzinowym.

            Korzystając z możliwości i biorąc udział w tych programach, dajesz sobie szansę zdobycia pierwszych doświadczeń, które możesz spakować do walizki przed dalszą drogą. Co dalej? Dalej, warto rozeznać się w dostępnych opcjach. W który pociąg wsiąść, w jakim kierunku ruszyć? Jak wybrać pracodawcę i na jakie stanowisko aplikować?


            Jak znaleźć dobrego pracodawcę?

            W wirtualnym świecie dostępnych jest wiele portali specjalizujących się w rozwoju zawodowym. Najbardziej popularne spośród nich to pracuj.pl, absolvent.pl, gowork.pl. Na tych portalach znajdziesz nie tylko oferty pracy, ale również szczegółową informację na temat pracodawcy, możliwości rozwoju w danej firmie, opinie byłych i obecnych pracowników, a niekiedy także informacje o tym, jak przebiega proces rekrutacyjny na poszczególne stanowiska.

            W realnym świecie także możesz z łatwością uzyskać dostęp do takich informacji. Zarówno wymienione powyżej portale, jak i organizacje studenckie organizują cykliczne wydarzenia, podczas których możesz nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami pracodawców, dowiedzieć się o możliwościach rozpoczęcia kariery i wspólnej z nimi podróży. Często podczas tego typu targów, równolegle prowadzone są warsztaty i szkolenia, dzięki którym możesz podnieść swoje kompetencje i wpisać dodatkową aktywność do CV. To kolejny “bagaż”, jaki warto mieć ze sobą w tej podróży.

            W wielu firmach zyskują na popularności i coraz częściej spotyka się programy poleceń pracowniczych, tzw. “Referral program”, w których pracownicy za dodatkową gratyfikacją są zachęcani do polecana znajomych, jako kandydatów do pracy. Być może Twoi znajomi mają taki system w pracy i mogliby Ciebie polecić? Warto wspomnieć o szukaniu pracy w luźnej rozmowie ze znajomymi lub zamieścić informację o poszukiwaniu pracy np. w portalach społecznościowych. To jeden ze sposobów, by wsiąść do pierwszego pociągu.

            Innym sposobem są pracownicze portale typu linkedin i goldenline, na których warto posiadać profil. Wielu pracodawców czy agencji headhunterskich prowadzi poszukiwania bezpośrednie, korzystając z tych portali jako źródła informacji o potencjalnych pracownikach. Być może ktoś z nich trafi akurat na Twój profil i zostaniesz zaproszony na rozmowę? Proste, prawda? Zadbaj jednak o to, aby Twój profil zawodowy był przejrzysty i zawierał wszystkie informacje o Twoim wykształceniu, dotychczasowym zatrudnieniu i ewentualnej działalności społecznej, takiej jak choćby zaangażowanie w organizacji studenckiej czy udział w wolontariacie. Takie wpisy to cenny komunikat dla pracodawcy, że jesteś zaradny, aktywny i pełen inicjatywy, co jest zdecydowanie odbierane jak atut potencjalnego pracownika.


            CV, List Motywacyjny i rozmowa o pracę

            Potraktuj CV jako Twój bilet do kariery. Drzwi do pociągu otworzą się przed Tobą, jeśli zawrzesz w nim wszelkie niezbędne informacje. W dobrym CV nie może zabraknąć Twoich danych osobowych, doświadczenia zawodowego, dodatkowych umiejętności oraz informacji o ukończonych kursach, programach rozwojowych, zainteresowaniach. Pamiętaj, że CV powinno być zwięzłe, dlatego skracaj te elementy, które z punktu widzenia danej rekrutacji mogą być nieistotne. W danych warto zamieścić link do profilu zawodowego na linkedin, goldenline, itp. CV to Twoja wizytówka - powinno być estetyczne i mieć format “wpadający w oko”. Pamiętaj, że rekruterzy dostają dziennie kilkaset aplikacji i pierwszy rzut oka często decyduje o tym, czy rekruter poświęci więcej czasu na zagłębienie się w treść listu motywacyjnego. Zamieszczenie zdjęcia nie jest obowiązkowe, jednak jeśli się na to zdecydujesz, dopilnuj, aby fotografia była profesjonalna. Nie zamieszczaj zdjęcia niewyraźnego lub takiego na którym wyglądasz zbyt prywatnie (np. z wakacji). Jeśli nie masz takiego, nie ryzykuj, bo dodając przypadkowe lub nieodpowiednie zdjęcie zniechęcisz rekrutera.  

            Ważne! Pamiętaj o dodaniu do CV odpowiedniej klauzuli, czyli zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jest obowiązkowym elementem takich dokumentów w Polsce i aplikacje nie zawierające klauzuli nie będą analizowane przez rekruterów.

            Zachęcamy do korzystania ze wzorów CV dostępnych w internecie. Na portalu canva.com znajdziesz ciekawe szablony, które będziesz mógł łatwo spersonalizować i dostosować do własnej zawodowej wizytówki.

            List motywacyjny (śródtytuł)

            List motywacyjny to dla Ciebie doskonała szansa, aby pokazać pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na proponowanym stanowisku, a także podkreślić najważniejsze umiejętności oraz osiągnięcia edukacyjne.

            Dokładnie przejrzyj oczekiwania wobec kandydata wskazane w ogłoszeniu i skup się wyłącznie na informacjach, które będą najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy. Stosuj język korzyści - wyjaśnij, dlaczego poszczególne umiejętności przydadzą Ci się w pracy. Używaj konkretów, skup się na faktach i najważniejszych umiejętnościach. Jeśli możesz pochwalić się liczbami, tytułami, osiągnięciami - koniecznie o tym napisz. Raz jeszcze podkreśl, jak dane osiągnięcie przełoży się na Twoją pracę.  Pokaż pracodawcy, co zyska zatrudniając właśnie Ciebie. 

            Zadbaj o to, aby Twój list był czytelny. Unikaj dużych bloków tekstu, które męczą wzrok czytającego, stosuj akapity, punkty i pogrubienia. Sprawdź, czy w tekście nie ma błędów ortograficznych i stylistycznych oraz literówek.

            Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? (śródtytuł)

            Przeczytaj ponownie ofertę pracy, zamieszczone wymagania i oczekiwania. Odpowiedz sam sobie na pytania o Twoje mocne strony w kontekście oczekiwań danego pracodawcy, a nad którymi elementami powinieneś jeszcze popracować. Dlaczego warto, aby pracodawca dał szansę właśnie Tobie? O swoich osiągnięciach opowiedz w 3 krokach:

            - Co zrobiłem?  np.: ”działając w organizacji studenckiej byłem odpowiedzialny za pozyskiwanie wystawców na cykliczne wydarzenie Dni Kariery. Moim osiągnięciem było pozyskanie największej liczby wystawców od 5 lat.”
            - Jak to zrobiłem: np. “W mediach społecznościowych tworzyłem treści zachęcające do udziału w wydarzeniu. Dodatkowo kontaktowałem się bezpośrednio z przedstawicielami firm, by przedstawić im zalety udziału w wydarzeniu i byłem przy tym przekonujący. Zachęciłem do wspólnego działania w tym temacie kilka innych osób z organizacji i stworzyliśmy zgrany zespół z określonymi rolami i zadaniami dla każdego z nas.”
            - Jaki był efekt: “Udało nam się zwiększyć liczbę dostawców o 30% w porównaniu do poprzednich lat.”
            - Co o mnie mówi? “jestem osobą zaangażowaną, zdeterminowaną, umiem jednoczyć wokół siebie ludzi, co może także świadczyć również o kompetencjach liderskich. Powyższy przykład pokazuje również, że jestem osoba kreatywną i mam wiele pomysłów na udoskonalenie codziennej pracy”

            W czasie rozmowy kwalifikacyjnej przewidziany jest również czas na pytania od samego kandydata. To dla Ciebie bardzo ważny punkt rozmowy. Zadając dużo pytań dasz pracodawcy sygnał, że bardzo zależy Ci na zatrudnieniu. Pamiętaj jednak, aby pytania były wcześniej przygotowane, przemyślane i adekwatne do stanowiska/firmy, o zatrudnienie w której się ubiegasz.

            Artykuł został przygotowany w ramach projektu edukacyjnego "Kolej na Młodych", realizowanego przez "Tygodnik Solidarność" wraz z Krajową Sekcją Młodych NSZZ "Solidarność". Więcej na https://kolejnamlodych.pl/

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

              Pracownicy platform cyfrowych muszą mieć takie same prawa jak tradycyjni pracownicy!

              Pracownicy platform cyfrowych muszą mieć takie same prawa jak tradycyjni pracownicy!

              W głosowaniu 16 września 2021 r. europosłowie domagają się aby osoby pracujące dla platform cyfrowych (przykładowo usługi dostarczania posiłków) miały takie same prawa jak tradycyjni pracownicy

              Europarlament wskazuje, że pracownicy zatrudnieni poprzez platformy powinni mieć taki sam poziom ochrony socjalnej jak „tradycyjni” pracownicy.

              Parlament wskazuje na:

              - Konieczność wprowadzenia domniemania istnienia stosunku pracy - innymi słowy to platforma musiałaby udowodnić, że dana osoba nie jest pracownikiem.

              - Konieczność zapewnienia ubezpieczenia wypadkowego dla pracowników platform w szczególności w branży transportowej.

              - Zagwarantowanie, że algorytmy regulujące przydzielanie zadań, ocenę czy wynagrodzenie były przejrzyste, niedyskryminacyjne i etyczne

              - Pracownicy zatrudnieni poprzez platformy muszą mieć gwarancje prawa do zrzeszania się i rokowań zbiorowych.

              Problem który obserwujemy w tej chwili we wszystkich państwach członkowskich (a właściwie na całym świecie) polega na tym, że pracownicy platform są często błędnie klasyfikowani jako samozatrudnieni, co pozbawia ich dostępu do ochrony socjalnej i innych praw pracowniczych. Aby rozwiązać ten brak jasności prawnej, Parlament Europejski  proponuje odwrócenie ciężaru dowodu: w przypadku postępowania sądowego pracodawcy powinni raczej udowodnić brak stosunku pracy niż odwrotnie. Posłowie do PE sprzeciwiają się jednak automatycznej klasyfikacji wszystkich pracowników platform jako pracowników: ci którzy rzeczywiście pracują na własny rachunek, powinni mieć możliwość dalszego zachowania takiego statusu.

              Przyjęta w czwartek rezolucja wzywa do ustanowienia europejskich ram gwarantujących osobom pracującym w cyfrowych platformach pracy taki sam poziom ochrony socjalnej, jak pracownikom niezwiązanym z platformami tej samej kategorii. Obejmuje to składki na ubezpieczenie społeczne, odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo oraz prawo do rokowań zbiorowych.

              Posłowie do PE są zaniepokojeni złymi warunkami pracy, z jakimi często borykają się pracownicy platform. Biorąc pod uwagę fakt, że ci pracownicy platform, którzy wykonują pracę w świecie „rzeczywistym” a nie wyłącznie on-line są często narażeni na zwiększone zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa, takie jak wypadki drogowe lub obrażenia spowodowane przez maszyny, powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej. Posłowie podkreślają, że osoby zajmujące się transportem i dostawami muszą mieć gwarantowane ubezpieczenie wypadkowe.

              Nalegają również, aby pracownicy platform mieli prawo do przejrzystych, niedyskryminacyjnych i etycznych algorytmów. Funkcje algorytmiczne, takie jak przydzielanie zadań, oceny, wycena i procedury dezaktywacji powinny być zawsze wyjaśnione w zrozumiały sposób i jasno zakomunikowane. Pracownicy powinni mieć możliwość kwestionowania decyzji podejmowanych przez algorytmy i zawsze musi istnieć ludzki nadzór nad procesem.

              Uchwała została przyjęta 524 głosami za, 39 przeciw i 124 wstrzymujących się. Wśród polskich europosłów wstrzymujących się od głosu można wskazać przykładowo na panią europosłankę Rafalską, Zalewską, Fotygę, Szydło czy pana europosła Waszczykowskiego.

              Parlament robi kolejny krok w kierunku ochrony pracowników platform. Lepszy dostęp do ochrony socjalnej, lepsze warunki pracy, dostęp do zbiorowej reprezentacji osób samozatrudnionych, wyjaśnienie ich statusu oraz stosowanie etycznego zarządzania algorytmicznego to kwestie, które należy pilnie rozwiązać na szczeblu europejskim. Mówimy „tak” technologii cyfrowej, ale nie kosztem praw pracowniczych” – mówi Sylvie Brunet europosłanka sprawozdawca.

              Sekretarz Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych  Ludovic Voet wskazuje: Zbyt długo platformy osiągały ogromne zyski, unikając swoich podstawowych obowiązków jako pracodawców kosztem pracowników, prawidłowo działających pracodawców i usług publicznych.

              Cieszymy się, że Parlament Europejski popiera żądania EKZZ wyrażone podczas konsultacji z partnerami społecznymi: wzruszalne domniemanie stosunku pracy i przeniesienie ciężaru dowodu z pracownika na platformę.  Pozwoli to skończyć to z fałszywym samozatrudnieniem pracowników, jednocześnie umożliwiając platformom naprawdę działającym z prawdziwymi samozatrudnionymi by nadal to kontynuować.

              Głosowanie pokazało, że istnieje szeroki konsensus w społeczeństwie na rzecz dostosowania firm platformowych do prawa, którego muszą przestrzegać wszyscy inni pracodawcy. Komisja Europejska nie powinna ugiąć się pod presją platform i ich lobbystów, aby nadal unikali swoich zobowiązań lub manipulowali prawem na swoją korzyść- dodaje Ludovic Voet.

              bs


               

                Piotr Duda apeluje do przewodniczącej RDS minister Marleny Maląg ws. postanowienia TSUE

                • Kategoria: Kraj
                Piotr Duda apeluje do przewodniczącej RDS minister Marleny Maląg ws. postanowienia TSUE

                Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda zaapelował do minister i przewodniczącej RDS Marleny Maląg o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego o punkt dotyczący postanowienia TSUE ws. kopalni Turów. Wniósł także o udział w posiedzeniu wicepremiera Jacka Sasina.
                 

                Dzisiejsze postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nakładającej na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów, wzbudza poważne kontrowersje i stwarza zagrożenie wybuchu niepokojów społecznych. Rodzi również wiele istotnych pytań, na które strona społeczna oczekuje konkretnych odpowiedzi

                - pisze Piotr Duda do Marleny Maląg. Przewodniczący NSZZ Solidarność wnosi o pilne rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego, które zostało zaplanowane na 21 września 2021 r. o punkt dotyczący informacji w sprawie tego postanowienia (C-121/21 R). 
                 

                Jednocześnie wnoszę o udział w posiedzeniu Prezydium w powyższym punkcie pana Jacka Sasina Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych i Pana Michała Kurtykę Ministra Klimatu i Środowiska

                - napisał lider "Solidarności".

                 

                 

                 

                  "Dzięki polskiemu Kościołowi możemy dzisiaj funkcjonować w wolnym, demokratycznym kraju"

                  • Kategoria: Kraj
                  "Dzięki polskiemu Kościołowi możemy dzisiaj funkcjonować w wolnym, demokratycznym kraju"

                  Przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" przemawiał podczas XXXIX Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Piotr Duda podjął m.in. tematy ważkie dla "Solidarności" w ostatnim roku.

                  "Dziękuję Wam, członkowie NSZZ "Solidarność", za obecność i świadectwo. Przyjeżdżamy tu po raz trzydziesty dziewiąty. Jesteśmy tu, by podziękować za to, że jesteśmy w zdrowiu, bo nie wszyscy mogli tu być" - powiedział Piotr Duda mając na myśli zmarłych członków związku. Także tych, których zabrała pandemia.

                  "Nie wszyscy mogą być dzisiaj z nami, bo część z naszych członków Solidarności, a także pracowników w ciągu tego roku odeszło do pana. Wspomnę tu Wojciecha Grzeszka, z regionu małopolskiego, który był współorganizatorem tej pielgrzymki. Oddajemy dzisiaj hołd tym wszystkim bezimiennym, którzy walczyli o prawa pracy w swoich zakładach" - podkreślił przewodniczący "S".

                  "Ten rok był szczególny, bo po raz pierwszy na uroczystościach w Dąbrowie Górniczej, gdzie podpisano porozumienia katowickie, obecny był pan prezydent Andrzej Duda. Mówię o tym, bo to tam w tym porozumieniu zdecydowano, że będzie jednolity związek zawodowy Solidarność, nie branżowy, tylk jednolity, który funkcjonuje do dzisiaj. W tym miejscu co roku mówię: pięknie jest być w Solidarności, bo my walczymy o prawa wszystkich pracowników, nie tylko wybranej grupy zawodowej. Tego słowa dotrzymujemy" - zaznaczył wagę tej decyzji Piotr Duda.

                  "I taka jest Solidarność, Nigdy nie odejdziemy od stołu negocjacji, dopóki nie rozwiążemy problemów wszystkich pracowników i nigdy nie negocjujemy kosztem innej grupy zawodowej, bo na tym polega Solidarność" - zadeklarował.

                  "Miniony rok był trudny, bo zmagaliśmy się z kolejną falą pandemii koronawirusa. Dlatego jako szef Solidarności, ale także jako katolik i Wasz kolega, przyjaciel, Piotr Duda, apeluję do Was: szczepmy się!" - zaapelował do zebranych.

                  Potem przypomniał najważniejsze obecne działania "Solidarności":

                  "Kolejnym naszym zadaniem jest dokończyć kwestię postulatu czternastego, tego gdańskiego, który mówi o emeryturach stażowych. Niestety z przykrością trzeba powiedzieć, że politycy nie są zbyt chętni, aby przeprowadzić tę procedurę w parlamencie. Tu wspólnie z panem prezydentem jesteśmy osamotnieni" - podkreślił.

                  "Pracodawcy, koniec zabawy w paczkomaty. Wstydźcie się, to nie jest społeczna odpowiedzialnosć biznesu. Mam nadzieję, że ta nowelizacja szybko znajdzie się na biurku pana prezydenta i wreszcie wszyscy pracownicy handlu będą mogli powiedzieć, że niedziela jest dla rodziny i dla Boga Mówię tego miejsca biznesowi, koniec z paczkomatami w niedzielę!" - zapewnił.

                  "Od tego roku można też odpisać składkę związkową o podatku, to duży krok w kierunku dialogu społecznego" - uważa.

                  "Niestety to co dzieje się w naszym kraju, a co rozpoczęło się jesienią ubiegłego roku, te gorszące sceny nie protestów, ale chuligaństwa, profanacji i wandalizmu wobec kościoła i naszych księży, są niedopuszczalne. Dzięki polskiemu Kościołowi możemy dzisiaj funkcjonować w wolnym, demokratycznym kraju, a tym wszystkim, którzy chcą nas - katolików i Solidarność - opiłować życzę mimo wszystko miłej, ale przede wszystkim Bożej niedzieli!" - życzył nie tylko zebranym, nie tylko członkom "S", nie tylko katolikom, ale też ich przeciwnikom.

                  www.tysol.pl

                   

                   

                   

                   

                   

                   

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.