Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Płace co roku będą rosły co najmniej o wskaźnik inflacji

Płace co roku będą rosły co najmniej o wskaźnik inflacji

Począwszy od 1 stycznia 2022 roku płace pracowników w Górnośląskim Towarzystwie Lotniczym S.A. będą podlegały waloryzacji o wskaźnik inflacji. Od września obowiązują też w firmie korzystniejsze zasady naliczania premii oraz dodatek dla pracowników służby ochrony lotniska. To efekt porozumienia pomiędzy zarządem spółki a zakładowymi organizacjami związkowymi.

Jak poinformował 23 września Arkadiusz Derebisz, przewodniczący „Solidarności” w GTL, automatyczna, coroczna waloryzacja płacy została zapisana w regulaminie wynagradzania i będzie obowiązywała do 2024 roku. – To w żaden sposób nie koliduje z ewentualnymi rozmowami płacowymi. Wręcz przeciwnie, jeśli uda się nam wynegocjować wzrost wynagrodzeń, to będzie on realny, a nie „wchłonięty” przez inflację – podkreśla przewodniczący.

W zawartym na początku września porozumieniu, z inicjatywy strony związkowej zmienione zostały także zasady naliczania premii. Od 1 września do końca tego roku premie będą wypłacane co miesiąc, a nie, jak do tej pory, co kwartał. To oznacza, że jeśli pracownik straci prawo do premii w jednym miesiącu, to nie zostanie jej pozbawiony za cały kwartał. – Premia stanowi ok. 30 proc. naszego miesięcznego wynagrodzenia i trudno bez niej pospinać domowe budżety. Mogliśmy się o tym przekonać na początku zeszłego roku. W styczniu i w lutym pracowaliśmy normalnie, ale w marcu wprowadzony został lockdown i nie dostaliśmy kwartalnej premii. Nie chcielibyśmy, żeby taka sytuacja się powtórzyła – dodaje Derebisz.

Dodatkowo związkowcy uzgodnili z pracodawcą, że pracownicy służby ochrony lotniska, którzy pobierają broń palną, będą otrzymywali dodatek za czas poświęcony na wykonanie tej czynności. – Żeby to zrobić, trzeba być w pracy 30 minut wcześniej. W miesiącu jest to 7, 8 godzin, za co pracodawca będzie płacił ok. 200 zł miesięcznie – mówi przewodniczący zakładowej „Solidarności”. Dodatek ten przysługuje ok. 100 pracownikom i zostanie wypłacony już za ten miesiąc.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A obsługuje Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Spółka zatrudnia ok. 430 osób. Są to pracownicy administracji, obsługi lotniskowej oraz służby ochrony lotniska.

ak
 

    Pensje pracowników zróżnicowane ze względu na lokalizację mogą naruszać zasadę równego traktowania

    • Kategoria: Kraj
    Pensje pracowników zróżnicowane ze względu na lokalizację mogą naruszać zasadę równego traktowania

    3 czerwca 20201 r. zapadł wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE (sprawa C-624/19), który uznał, że jeśli warunki wynagradzania zależą od konkretnego pracodawcy, to płace pracowników różnej płci, wykonujących taką samą pracę lub o takiej samej wartości, mogą być porównywane, nawet jeżeli osoby te są zatrudnione w różnych zakładach należących do jednej firmy. Podobne stanowisko wyraża Główna Inspekcja Pracy (zob. Dziennik Gazeta Prawna z 23 września 2021 r., nr 185 (5593).

    TSUE stwierdził, że sytuacja, w której warunki wynagradzania pracowników różnej płci wykonujących taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości mogą zostać przypisane "jedynemu źródłu", wchodzi w zakres art. 157 TFUE, a praca i wynagrodzenie tych pracowników mogą być porównane na podstawie tego artykułu, nawet jeżeli wykonują oni swoją pracę w różnych zakładach. W związku z tym należy stwierdzić, że na art. 157 TFUE można powołać się przed sądami krajowymi w sporze opartym na świadczeniu pracy takiej samej wartości wykonywanej przez pracowników różnej płci mających tego samego pracodawcę i w różnych zakładach tego pracodawcy, jeżeli pracodawca ten stanowi takie jedyne źródło (zob. pkt 36 i 37).

    Sprawa dotyczyła Tesco Stores, które sprzedają towary on-line oraz za pośrednictwem około 3200 sklepów znajdujących się na terytorium Zjednoczonego Królestwa. W tych różnej wielkości sklepach pracuje łącznie około 250 000 pracowników, wynagradzanych według stawki godzinowej i wykonujących różne rodzaje pracy. W skład spółki wchodzi sieć dystrybucji złożoną z 24 centrów dystrybucyjnych, w których zatrudnionych jest około 11 000 osób, również wynagradzanych według stawki godzinowej i wykonujących różne rodzaje pracy. Pracownicy i byli pracownicy Tesco Stores zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej, którzy pracują lub pracowali w sklepach tej spółki wystąpili do sądu pracy. Strona powodowa pozwała spółkę do sądu Watford Employment Tribunal (sądu pracy w Watfordzie, Zjednoczone Królestwo), zarzucając jej, że od lutego 2018 r., nie korzystała z równości wynagrodzeń za jednakową pracę, którą gwarantuje jej ustawa o równości z 2010 r. oraz art. 157 TFUE. Sąd ten zawiesił postępowanie w przedmiocie żądań pracowników i zwrócił się w postępowaniu prejudycjalnym do TSUE.

    Odnosząc się do wyroku TSUE Państwowa Inspekcja Pracy potwierdza, że różnicując wynagrodzenie osób zajmujących to samo stanowisko (np. kasjerów) wyłącznie na podstawie miejsca wykonywania obowiązków (lokalizacji sklepów) pracodawca może narazić się na zarzut naruszenia nakazu równego traktowania w zatrudnieniu, bo " zróżnicowanie praw pracowniczych nie ma w tym przypadku oparcia w odrębnościach związanych z obowiązkami ciążącymi na danych osobach, sposobem ich wypełniania, czy też kwalifikacjami (por. również wyrok SN z 5 października 2007 r. II PK 14/07). W związku z tym należy stwierdzić, że na art. 157 TFUE można powoływać się przed sądami krajowymi w sporze opartym na świadczeniu pracy takiej samej wartości wykonywanej przez pracowników różnej płci mających tego samego pracodawcę i w różnych zakładach pracy tego pracodawcy, jeżeli pracodawca ten stanowi "jedyne źródło".

    arc

     


     

      Inicjatywa Komisji Europejskiej dotycząca przyszłych kryzysów zdrowotnych może zwiększyć bezpieczeństwo pracowników

      Inicjatywa Komisji Europejskiej dotycząca przyszłych kryzysów zdrowotnych może zwiększyć bezpieczeństwo pracowników

      16 września Komisja Europejska opublikowała wniosek dotyczący Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na sytuacje nadzwyczajne (HERA).

      Wyciągając wnioski z pandemii COVID-19, HERA będzie wykrywać, zapobiegać i reagować na przyszłe sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem. Obejmuje to na przykład gromadzenie leków i sprzętu ochronnego czy wyznaczanie miejsc, w których w razie potrzeby zwiększa się produkcję oraz planowanie natychmiastowej i sprawiedliwej dystrybucji kluczowych produktów w całej Unii Europejskiej. Może to się przełożyć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracowników.

      Isabelle Barthès, zastępczyni sekretarza generalnego federacji związkowej IndustriAll Europe zwraca uwagę, że w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach pandemii COVID-19, pracownicy nie mieli środków ochrony osobistej – lub nie mieli dostępu takiego wyposażenia. -Żadnych masek, rękawiczek… nic! To nie może się powtórzyć. Doceniamy, że utworzenie HERA doprowadzi do gromadzenia rezerw, które można będzie bezzwłocznie wdrożyć – mówi Barthès.

      Główne zadania proponowanego urzędu HERA to:

      • Stała ocena potencjalnych zagrożeń dla zdrowia;
      • Promocja badań i rozwoju oraz innowacji produktów leczniczych i technologii;
      • Zapewnienie dostępności technologii i miejsc produkcji leków, szczepionek, diagnostyki itp.
      • Magazynowanie w celu natychmiastowego dostarczenia krytycznych produktów leczniczych i wyposażenia ochronnego.


      Powstanie HERA nie będzie jednak żadnym przełomem, przede wszystkim dlatego, że państwa członkowskie wyrażają obawy co do „przenoszenia” kompetencji dotyczących zdrowia na poziom Komisji Europejskiej i nie ma na to zgody politycznej.

       – HERA nie będzie samodzielną agencją - będzie ulokowana w Komisji i nadzorowana przez radę w której uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich. Będzie strukturą podobną do unijnego komitetu sterującego ds. szczepień. Powstanie HERA nie trafi do Parlamentu Europejskiego do zatwierdzenia. Innymi słowy, będzie to po prostu swego rodzaju skonkretyzowanie wszystkiego, co Komisja robiła do tej pory -wyjaśnia Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”.

      Luc Triangle, Sekretarz Generalny IndustriAll Europe patrzy szerzej na całą inicjatywę, podkreślając jej wartość dodaną. -IndustriAll Europe od dawna opowiada się za zwiększeniem produkcji farmaceutyków w Europie. Cieszymy się, że Komisja Europejska teraz to dostrzega. Pracownicy przemysłu farmaceutycznego byli gotowi do zwiększenia produkcji, gdy było to potrzebne – i będą gotowi, aby zrobić to ponownie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Muszą być za to wynagradzani: dobrą pracą, dobrymi warunkami pracy, płacą i szkoleniami podkreśla Triangle.

      bs

        Piotr Duda: "22 października jedziemy pod Trybunał Niesprawiedliwości UE"

        • Kategoria: Kraj
        Piotr Duda: "22 października jedziemy pod Trybunał Niesprawiedliwości UE"

        Trybunał Niesprawiedliwości Unii Europejskiej brnie w swoje błędy. Musimy jako związkowcy z Solidarności musimy podjąć działania dot. twardych rozwiązań. Jest decyzja całej "Solidarności" o tym, że 22 października jedziemy pod Trybunał Niesprawiedliwości UE aby wręczyć pani prezes, czy obojętnie komu, postanowienie o zamknięciu Trybunału, tak jak oni chcą zamykać nasze zakłady pracy, kopalnie, elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej naszemu społeczeństwu - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
         

        W Luksemburgu przekonają się o tym jaka jest siła polskiego pracownika, polskiego górnika. My nie możemy dłużej zwlekać. Oczekujemy od polskiego rządu jasnych deklaracji. Panie Morawiecki, ani kroku w tył!

        - mówił Piotr Duda. Jak podkreślił, decyzja dot. niespotkania się z premiera Morawieckiego z premierem Babiczem jest pozytywnie odbierana w środowisku związkowców.

        Doskonale wiemy, że chora polityka klimatyczna, którą przedstawia Komisja Europejska, jest dla nas nie do zaakceptowania. Nie tylko jeśli chodzi o likwidację naszych miejsc pracy! Ale tutaj chodzi o całą gospodarkę. Wiemy, że ten kierunek nie ma nic wspólnego z ekologią. To tylko polityka i biznes. Kraje tzw. "starej piętnastki", a szczególnie Niemcy i Francja widzą, że polska gospodarka bardzo dobrze się rozwija, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby tę gospodarkę zniechęcić do dobrego rozwoju. Czyli emisja CO2, opłaty za ETS, i tak można mnożyć. To spowoduje sytuację dramatyczną w naszym kraju jeśli chodzi o miejsca pracy i do tego dopuścić nie możemy. Popełniliśmy błędy w latach 90-tych: zamykanie hut, stoczni... drugi raz tego błędu nie popełnimy. Chcemy i będziemy w Unii Europejskiej, ale nie będziemy żadnych popychadłem starej piętnastki. Jesteśmy pełnoprawnym członkiem UE i mamy takie same prawa. Te kraje budowały swoją gospodarkę na węglu brunatnym, kamiennym, a teraz oczekują od nas, że mamy przechodzić na OZE. To niedopuszczalne. Kolejne działania polskiego rządu powinny być jasne: ani kroku w tył!

        - powiedział przewodniczący.

         

         

         

          PUNCS zaprasza na tegoroczne zajęcia

          PUNCS zaprasza na tegoroczne zajęcia

          Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko Społecznego (PUNCS) rozpoczyna kolejny rok swojej działalności. Jego misją jest wdrażanie zasad chrześcijańskiej myśli społecznej w życie gospodarcze i społeczne oraz formowanie i budowanie środowiska animatorów takich zmian w Polsce i za granicą.

          Organizatorzy serdecznie zachęcają do udziału w zajęciach wszystkie osoby, które zainteresowane są tą problematyką - zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej. Mile widziani są przedsiębiorcy, pracodawcy, działacze społeczni, a także wszelkie osoby, które odczuwają potrzebę odnalezienia modelu życia społeczno-gospodarczego alternatywnego wobec dominującej obecnie narracji neoliberalnej.

          PUNCS działa w ramach struktur Instytutu Myśli Schumana w pozaszkolnej formie edukacji nie opartej o ustawę o szkolnictwie wyższym. Zajęcia prowadzone drogą elektroniczną w internecie już się rozpoczęły 16 października 2021 i potrwają aż do końca czerwca 2022, co drugą sobotę w godzinach od 9:30 do 12:45. Celem zajęć jest zgłębienie myśli chrześcijańskiej i jej potencjału, aby wpływać na jakość modelu społecznego i wysoką efektywność gospodarczą, a także nauka wdrażania wartości, norm i zasad wynikających z katolickiej myśli społecznej do funkcjonowania różnych instytucji, organizacji i przedsiębiorstw.

          - Nasz PUNCS nie był zaplanowany jako miejsce biernego przyswajania sobie wiedzy, ale jako dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, reprezentowanymi również przez słuchaczy. Staramy się, aby w Radomiu wszyscy czuli się współgospodarzami spotkania i chętnie dzielili się swoimi opiniami - mówi dr Marek Oktaba.

          www.tysol.pl

            Koniec fikcji - niedzielny odpoczynek dla pracowników handlu i ich rodzin!

            Koniec fikcji - niedzielny odpoczynek dla pracowników handlu i ich rodzin!

            17 września Sejm przyjął nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Uszczelnienia przepisów od wielu miesięcy domagała się handlowa „Solidarność”. Przed głosowaniem związkowcy odwiedzili biura klubów parlamentarnych i kół poselskich znajdujące się w budynkach Sejmu i apelowali do posłów o poparcie nowelizacji.

            – To było niezwykle ważne głosowanie dla setek tysięcy pracowników handlu, których pracodawcy ponownie próbują pozbawić prawa do niedzielnego odpoczynku z rodzinami. Cieszymy się, że nasz apel poskutkował i udało nam się przekonać posłów z różnych opcji politycznych do poparcia tej nowelizacji – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. W dniach poprzedzających głosowanie w Sejmie, przedstawiciele handlowej „S” oprócz wizyty w biurach klubów poselskich, przesłali apel o poparcie nowelizacji na skrzynki e-mail wszystkich posłów. Związkowcy odwiedzali również biura poselskie i rozmawiali z Posłami.

            Za przyjęciem nowelizacji głosowało 272 posłów, przeciw było 135, a 37 wstrzymało się od głosu. Dziękujemy wszystkim 272 Posłom za poparcie ustawy.  Po przyjęciu przez Sejm ustawa trafiła do Senatu. Wyższa izba parlamentu ma teraz 30 dni na zajęcie się projektem. Jeśli przyjmie nowelizację w całości, zostanie ona przekazana Prezydentowi do podpisu. Jeżeli senatorowie odrzucą projekt lub zgłoszą do niego poprawki, wróci on do Sejmu.

            W trakcie sejmowych prac nad nowelizacją uszczelniającą przepisy dotyczące handlu w niedziele wprowadzona została poprawka do pierwotnie zgłoszonego projektu wydłużająca vacatio legis z 14 dni do 3 miesięcy. Oznacza to, że zmiany w przepisach mają szansę wejść w życie najwcześniej w drugiej połowie stycznia lub nawet w lutym 2022 roku. – Choć pracownicy cieszą się, że odzyskają wolne niedziele, nie rozumieją dlaczego będą musieli czekać na to tak długo. Absolutnie nie przemawia do nas argument, że zmiana przepisów w krótkim czasie zakłóci sieciom handlowym prowadzenie biznesu. Te same sieci handlowe nie miały żadnych oporów przed obchodzeniem przepisów. Nie przejmowały się, że odbierając pracownikom z dnia na dzień wolne od pracy niedziele, zakłócają im życie rodzinne – wskazuje Bujara.

            Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele stała się konieczna z powodu obchodzenia jej zapisów przez coraz większą liczbę sieci handlowych. Furtkę umożliwiającą otwieranie marketów i dyskontów w niedziele  pozostawiał zapis w ustawie zezwalający na handel w tym dniu placówkom pocztowym. Sieci wprowadziły w swoich sklepach usługę nadawania i odbioru paczek, dzięki czemu zyskały status placówki pocztowej i mogą prowadzić działalność w niedziele.

            Przyjęty przez Sejm poselski projekt nowelizacji ustawy regulującej niedzielny handel ma ograniczyć możliwość obchodzenia zawartych w niej obostrzeń. Zgodnie z zapisami projektu sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający, czyli przychody z usług pocztowych będą przekraczać 50 proc. łącznych przychodów.

            SBHiU

             


             

              Subskrybuj to źródło RSS

              Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.