Menu
  • Polski (PL)

Lider związkowy "S" zajął 6. miejsce w ME w Duathlonie

  • Kategoria: Regiony
Paweł Dziwosz / fot. arch.
Paweł Dziwosz, członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i związkowy lider w Federal-Mogul Bimet S.A. oraz przewodniczący Rady Miasta Malborka zajął 6 miejsce podczas Mistrzostw Europy AG w Duathlonie w Wenecji.
 
Wytrwałość i sportowy instynkt zdrowej rywalizacji przyniósł efekty.
 
"Start z orzełkiem na piersi to duma i odpowiedzialność"
 
– Start z orzełkiem na piersi, w koszulce polskiej reprezentacji, to jest duma i odpowiedzialność. Powołanie do kadry Polski traktuję jako zaszczyt. Była realna szansa na wyższą lokatę. Pierwsze 5 km biegu pobiegłem chyba nazbyt zachowawczo. Oszczędzałem siły. Trzeba wyciągnąć wnioski, trenować, by wrócić po medal. Na swoim dystansie byłem najszybszy wśród Polaków w tej dynamicznej dyscyplinie – mówi Paweł Dziwosz, dziękując swej siostrze Katarzynie, trenerce lekkiej atletyki II klasy i byłej zawodniczce kadry narodowej, za wsparcie i przygotowanie biegowe oraz wszystkim kibicującym jego sportowym poczynaniom naszemu zawodnikowi.
 
– Dziękuję Wam za wsparcie. To dla mnie naprawdę ważne. Trenuję regularnie 40 godzin tygodniowo. Sport uczy wytrwałości, rywalizacji, budzi instynkt – podkreśla Dziwosz, który bieganie trenuje od 7 lat.
 
W ramach mistrzostwa Europy w duathlonie zawodnicy „Age Group” startowali na dystansie sprint. Do pokonania mieli 2 okrążenia biegu na 5 kilometrów), następnie 2 okrążenia na rowerze (20 kilometrów) i kolejne okrążenie biegu 2,5 kilometrów. Duathlon (gr. dwubój) to dyscyplina sportowa, której zawodnicy kolejno: biegną, jadą rowerem i znowu biegną.
 
Region Gdański NSZZ "Solidarność"
Czytaj całość...

Maksim Pazniakou na kongresie LIS w Barcelonie mówił o masowych represjach na Białorusi

  • Kategoria: Zagranica
Maksim Pazniakou na kongresie LIS w Barcelonie mówił o masowych represjach na Białorusi

Przez cztery dni od 10 do 15 marca w Barcelonie odbywał się II Kongres Międzynarodowej Ligi Socjalistycznej (LIS), w którym uczestniczyli przedstawiciele Białoruskiego Niezależnego Związku Zawodowego, w tym jego lider Maksim Pazniakou. Białoruski lider związkowy relacjonował przedstawicielom związków zawodowych i organizacji politycznych z 30 krajów o trwającym terrorze wobec pracowników na Białorusi.

Wystąpienie Maksima Pozniakowa było szczególnie ważne w kontekście dyskusji o rosyjskiej agresji na Ukrainie. Temat ten był centralnym punktem kongresu i ujawnił wiele opinii. Stanowisko białoruskiego lidera związkowego wyjaśniło wiele na temat rosyjskiej agresji delegatom z Ameryki, Azji i Afryki, gdzie rosyjskie narracje propagandowe są dość silne.

Maksima Pozniakowa skomentował, że wielu ludzi w Ameryce, Afryce i Azji nadal postrzega Łukaszenkę i jego reżim jako antykapitalistyczny i antyimperialistyczny. W rzeczywistości dzięki Łukaszence Białoruś zamieniła się w satelitę rosyjskiego i chińskiego imperializmu, gdzie nie przestrzega się elementarnych norm praw pracowniczych, nie mówiąc już o ich interesach.

Na podstawie stanowiska białoruskich gości oraz opinii delegatów Międzynarodowej Ligi Socjalistycznej przyjęto rezolucję w sprawie Białorusi, która wzmacnia międzynarodowe stanowisko w "kwestii białoruskiej" i domaga się uwolnienia więźniów politycznych oraz zaprzestania represji.

Pamiętajmy, że trwa akcja wsparcia i wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi. Na zdjęciu będącym tłem dla tej notki związkowcy (w tym przedstawiciele europejskich rada zakładowych) zgromadzenia na corocznej konferencji dotyczącej partycypacji organizowanej przez Europejski Instytut Związkowy (ETUI)– komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność.

Wszystkie działania, które powodują, że świat dowiaduje się o sytuacji na Białorusi i represjach wobec niezależnego ruchu związkowego są na wagę złota – dodaje ekspertka.

źródło: https://www.salidarnast.info/post/belarusian-union-leader-at-the-congress-in-barcelona-spoke-about-the-mass-repressions-in-belarus

bs

Czytaj całość...

Prezydent o wydarzeniach bydgoskich: 42 lata temu działacze Solidarności stanęli w obronie praw człowieka i obywatela

  • Kategoria: Regiony
42. rocznica wydarzeń bydgoskich
„Historyczne zwycięstwo nad komunizmem stało się możliwe dzięki moralnym wyborom konkretnych osób, patriotów i społeczników, opozycjonistów i związkowców” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów Bydgoskiego Marca 1981.
 
List prezydenta w niedzielę podczas rocznicowej uroczystości w Bydgoszczy odczytała szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.
 
42 lata temu działacze chłopskiej i robotniczej Solidarności stanęli w obronie praw człowieka i obywatela, nie pozwalając się lekceważyć i zwodzić obietnicami bez pokrycia składanymi przez komunistyczne władze PRL. Cena, którą za to zapłacili, była wysoka. Skatowani – bo tego słowa trzeba użyć – przez funkcjonariuszy milicji i ZOMO, otarli się o śmierć. Najpewniej nie zdawali sobie sprawy, że uczestniczą w wydarzeniu, o którym w ciągu kilku dni będzie się mówić w całej Polsce i poza jej granicami. Które wywoła niezwykły gest solidarności tysięcy Polaków, biorących udział w ogromnym, ogólnopolskim strajku ostrzegawczym. I które wreszcie, po latach, znajdzie się w podręcznikach historii – podkreślił Duda.
 
Prezydent zwrócił uwagę, że Bydgoski Marzec 1981 po dziś dzień trwa w polskiej pamięci historycznej i jest uważany za jeden ze szczególnie ważnych etapów na drodze naszego narodu do wolności.
 
Historyczne zwycięstwo nad komunizmem stało się możliwe dzięki moralnym wyborom konkretnych osób, patriotów i społeczników, opozycjonistów i związkowców, którzy otwarcie upomnieli się o Polskę wolną, solidarną i sprawiedliwą. Są to osoby znane z imienia i nazwiska, choć po roku 1989 czasem zapomniane – zaznaczył. Prezydent podziękował bohaterom wydarzeń za ofiarność i nieugiętość, za prawość i odwagę, które w tamtym trudnym czasie inspirowały innych, budziły nadzieję i wolę oporu wobec reżimu narzuconego przez obce państwo totalitarne.
 
„W marcu na Bydgoszcz zwrócone były oczy całej Polski”
Szefowa Kancelarii Prezydenta RP wręczyła odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla przemian demokratycznych w Polsce.
 
Listy z okazji rocznicowych obchodów przesłali również premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
 
W marcu 1981 r. na Bydgoszcz zwrócone były oczy całej Polski. Na dziewięć miesięcy przed ogłoszeniem stanu wojennego, w atmosferze potęgowanego przez władze PRL strachu, którego przejawem była narastająca inwigilacja antykomunistycznej opozycji i odbywające się w naszym kraju manewry Układu Warszawskiego, rozpoczęła się tu batalia o zagwarantowaną w porozumieniach ustrzycko-rzeszowskich rejestrację rolniczej Solidarności – napisał premier w liście, który oczytał wiceprzewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jarosław Wenderlich.
 
Morawiecki przypomniał, że pogwałcenie społecznej umowy o legalizacji niezależnych struktur związkowych stało się zarzewiem wielotygodniowego strajku chłopów okupujących budynek ZSL przy ul. Dworcowej oraz wydarzeń z 19 marca, kiedy reprezentujący rolników delegaci Solidarności zostali brutalnie pobici w siedzibie Wojewódzkiej Rady Narodowej przez sprowadzone masowo do miasta siły milicji i ZOMO.
 
Nieugięta postawa strajkujących rolników i bezwzględność gotowej do siłowego stłumienia protestu komunistycznej władzy wywołały lawinową reakcję robotniczej Solidarności. Na Dworcową wpłynęły dowody wsparcia, w całym kraju wprowadzono gotowość strajkową. Ta siła społecznego oporu doprowadziła do kolejnego zwycięstwa. W zawartym 17 kwietnia porozumieniu bydgoskim zagwarantowano rejestrację Solidarności Rolników Indywidualnych, a co 12 maja stało się faktem – podkreślił premier.
 
Prezes PiS podkreślił, że „w tym, co się wówczas działo w Bydgoszczy, znalazły dramatyczny wyraz najbardziej palące problemy ówczesnego życia społeczno-politycznego”.
 
Pojęty 16 marca 1981 r. w siedzibie Wojewódzkiego Komitetu ZSL i trwający miesiąc strajk okupacyjny był z jednej strony kontynuacją batalii o niezależną reprezentację związkową polskiej wsi, przedłużeniem strajków rzeszowsko-ustrzyckich, a jego bezpośrednią przyczyną były zmagania o kształt oraz rolę kółek rolniczych. Z kolei wydarzenia z 19 marca, interwencja ZOMO w siedzibie Wojewódzkiej Rady Narodowej i brutalne pobicie śp. Michała Bartoszcze, Mariusza Łabentowicza i ówczesnego przewodniczącego bydgoskiego MKZ-u Jana Rulewskiego szybko przekształciły się w najostrzejszy kryzys czasów pierwszej Solidarności – napisał Kaczyński w liście, odczytanym przez posła Piotra Króla.
 
Uczestnicy obchodów Bydgoskiego Marca 1981 wzięli udział w mszy świętej pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Włodarczyka w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W miejscach upamiętniających wydarzenia - przed tablicą na budynku dawnego WK ZSL i przed obeliskiem przed budynkiem dawnej WRN, obecnie będącą siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
 
19 marca 1981 r. w sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy zjawiła się grupa związkowców, którzy przyszli przedstawić postulaty uczestników trwającego od trzech dni w mieście strajku chłopskiego, domagających się m.in. rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".
 
Działacze zostali siłą wyprowadzeni z budynku przez funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Trzech działaczy - przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz i działacz chłopski Michał Bartoszcze zostali dotkliwie pobici i trafili do szpitala.
 
Jednak odstąpiono od usunięcia strajkujących działaczy chłopskich z bydgoskiej siedziby WK ZSL i podjęto z nimi rozmowy. Ostatecznie rozmowy zakończyły się 17 kwietnia 1981 r. zawarciem tzw. porozumienia bydgoskiego, w którym władze zobowiązały się m.in. do zalegalizowania rolniczej Solidarności. Do rejestracji NSZZ RI „Solidarność” doszło 12 maja 1981 r. (PAP)
 
źródło. PAP
www.tysol.pl
 
Czytaj całość...

Zatrzymano znanego związkowca z Białorusi (SPB) Viktara Stukaua

  • Kategoria: Zagranica
Zatrzymano znanego związkowca z Białorusi (SPB) Viktara Stukaua

14 marca w Połocku zatrzymano znanego związkowca Wolnego Związku Zawodowego Białorusi (SPB) Viktara Stukaua. Wiadomo, że przeszukano jego dom i skonfiskowano sprzęt komputerowy.

Kilka tygodni temu jego żona Swiatłana została aresztowana za subskrybowanie strony BySol na Facebooku. Żona działacza związkowego została zatrzymana na 72 godziny.

1 marca sędzia połockiego i polatowskiego sądu rejonowego Yanina Martsulevich uznała Sviatlanę Stukova za winną i skazała ją na 15 dni aresztu. Pisaliśmy o tym tutaj.

Victar Stukaua był niejednokrotnie zatrzymywany za działalność publiczną. Ostatni raz został zatrzymany 12 września ubiegłego roku na dworcu kolejowym w Połocku.

Najpierw został wysłany do odbycia kary aresztu nałożonego na niego jeszcze w 2021 roku za udostępnianie materiałów z zasobu informacyjnego, uznanego później za ekstremistyczny. Gdy Stukau był już za kratami, został ponownie skazany - tym razem za nieuprawnioną pikietę. Policja znalazła w jego telefonie zdjęcia z protestów z 2020 roku.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zatrzymania.


Viktar Stukau

Kolejne represje wobec niezależnego ruchu związkowego, członków związków i ich liderów winny wywoływać na całym świecie sprzeciw wobec działań reżimu Łukaszenki. Prawo do tworzenia niezależnych i samorządnych związków zawodowych jest fundamentalnym prawem człowieka- komentuje Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Trwa akcja wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi w RP. Białoruscy związkowcy potrzebują naszej solidarności- przypomina Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność.

źródło:  https://www.salidarnast.info/post/spb-activist-viktar-stukau-detained-in-polatsk

bs

 
Czytaj całość...

Odznaczenie Szandarów NSZZ „Solidarność”

  • Kategoria: Regiony
fot. Region Mazowsze NSZZ "Solidarność"
W dniu 18 marca br. odbyło się odznaczenie Złotym Krzyżem Stulecia Sztandarów NSZZ „Solidarność” Oddziału Biała Podlaska, Oddziału Łuków, Oddziału Wołomin i Oddziału Żyrardów.
 
W dniu 18 marca br. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej odbyła się Msza święta za Ojczyznę w 100-lecie odzyskania niepodległości i w 11. rocznicę sprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Myślą przewodnią uroczystości były słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Ojczyzna to wspólnota rodzimej kultury, jej dzieje, historia bardziej radosna lub bolesna. To bogactwo językowe, bogactwo dzieł sztuki i kultury muzycznej, to jej religia i obyczaje”.
 
Przed nabożeństwem odbyło się odznaczenie Złotym Krzyżem Stulecia Sztandarów NSZZ „Solidarność” Oddziału Biała Podlaska, Oddziału Łuków, Oddziału Wołomin i Oddziału Żyrardów.
 
– Gratuluję i wyrażam serdeczne podziękowania dla ks. płk. ZP Krzysztofa Gołębiewskiego twórcy i fundatora Złotej Odznaki Krzyża Stulecia Niepodległości oraz Marka Pniewskiego i Teresy Dawidziuk organizatorów tego niezwykłego wydarzenia – powiedział obecny na uroczystości Grzegorz Iwanicki, Sekretarz ZRM.
 
Region Mazowsze NSZZ "Solidarność"
Czytaj całość...

Ostatnia prosta. Trwają wybory w organizacjach zakładowych Solidarności

  • Kategoria: Regiony
fot. Region Małopolski NSZZ "Solidarność"

Dobiegają końca wybory "S" w organizacjach zakładowych. Do 31 marca związkowcy będą wybierać władze podstawowych jednostek organizacyjnych Solidarności, delegatów na walne zebranie delegatów regionu, delegatów na walne zebranie branżowej jednostki organizacyjnej Związku, w tym delegatów na walne zebranie krajowej jednostki branżowej Związku lub kongres krajowego sekretariatu branżowego.

Wybory w Regionie Dolny Śląsk
W sobotę, 18 marca odbyło się Walne Zebranie Delegatów NSZZ “Solidarność” MPK Wrocław. W sali konferencyjnej im. Tomasza Surowca w zajezdni przy ul. Obornickiej delegaci na kolejną kadencję wybrali dotychczasowego przewodniczącego KM Marka Marcinkowskiego.
 
Podczas zebrania szczególnie uhonorowany został Marek Kapciuch. Uczestnik sierpniowego strajku z 1980 r. otrzymał od przewodniczącego Zarządu Regionu dolnośląskiej Solidarności Kazimierza Kimso statuetkę Solidariusza, a od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka medal Merito de Wratislavia.
 
Z kolei w Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ “Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Wrocław-Krzyki przewodniczącą ponownie została Krystyna Kochan.
 
Ponadto wybory odbyły się w Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania Wrocław-Wyspa. Tam zebrani delegaci na przewodniczącą swojej organizacji ponownie wybrali Magdalenę Wójcik-Standio.
 
Natomiast na przewodniczącego NSZZ “Solidarność” w PKP Energetyka Zakład Dolnośląski Wrocław wybrany został Mirosław Rzepka (na zdjęciu pierwszy z lewej). Był on jedynym kandydatem na to stanowisko. Zakładowe Zebranie Delegatów odbyło się w sali wrocławskiego NOT-u w piątek 17 marca. 
 
Wybory w Regionie Częstochowskim
W dniu 16 marca 2023 r. Marek Noszczyk został wybrany ponownie, jednomyślnie, przewodniczącym Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Oświaty NSZZ „Solidarność” nr 2.
 
Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej będzie również – wraz ze Sławomirą Musiał – reprezentował organizację na WZD Regionu.
 
Ponadto w ostatnich dniach ponownie wybrano na przewodniczącą MOZO nr 3 Marię Sałatę, która także wraz z Urszulą Olesiak została delegatem na WZD Regionu. 
 
Ponadto, ponownie wybrano na funkcję przewodniczego Komisji Zakładowej na UJD Jerzego Zdańskiego (będzie również delegatem do Krajowej Sekcji Nauki).
 
Kolejną kadencję będzie także pełnić Katarzyna Dziuba w Komisji Zakładowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.
 
Solidarność Małopolska wybiera
W dniu 15 marca obradowało Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Linii Kolejowych w Nowym Sączu, gdzie przewodniczącym Komisji Zakładowej został Roman Piotrowski.
 
Dwa dni później, 17 marca, obradowało się w komorze „Haluszka” Międzyzakładowe Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”.
 
Spotkanie rozpoczęło się od udziału w mszy św. odprawionej w podziemnej kaplicy św. Jana odprawionej przez ks. dra Wojciecha Olszowskiego, proboszcza parafii św. Klemensa w Wieliczce. Kapłan ten za swe zasługi dla „Solidarności” przed rozpoczęciem obrad został uhonorowany medalem i dyplomem Związku upamiętniającym 40-lecie „Solidarności”. Kapłan otrzymał także Bartę Górniczą.
 
Bartę Górniczą otrzymał także przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Związku Adam Lach.
 
Przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej wybrany został dotychczasowy przewodniczący Adam Gawlik.
 
Wybory w Regionie Zagłębie Miedziowe
W dniu 18 marca odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa S.A, gdzie przewodniczącym Komisji Zakładowej został wybrany Jarosław Pietrykowski.
 
Dwa dni wcześniej, 16 marca odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych Cuprum w Lubinie. Tutaj przewodniczącą Komisji Zakładowej została wybrana Agnieszka Faluta.
 
Z kolei 15 marca odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej Mercus Logistyka sp. z o.o. w Polkowicach, gdzie na funkcję przewodniczącej Komisji Zakładowej wybrano Annę Stępień.
 
Tysol.pl
 
Czytaj całość...

„Solidarność” z MOWI dołączyła do Sekretariatu Spożywców

  • Kategoria: Branże
fot. Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność"
W dniu 4 marca br., w siedzibie Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność”, odbyło się zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów z OZ MOWI Poland SA. W czasie spotkania, zebrani delegaci podjęli uchwałę o przystąpieniu do Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”.
 
W dniu 4 marca br., w siedzibie Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność”, odbyło się zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów z OZ MOWI Poland SA.
 
W zebraniu wzięło udział 50 procent uprawnionych delegatów. Przewodniczącą KZ NSZZ „Solidarność” MOWI Poland SA została koleżanka Izabela Hebbel. Wybrano również członków Komisji Zakładowej i Komisji Rewizyjnej.
 
Zebrani delegaci podjęli uchwałę o przystąpieniu do Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”. Zebranie wybrało delegatów na WZD Krajowej Sekcji oraz delegatów na WZD Zarządu Regionu Słupskiego „S”.
 
W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Rady Sekretariatu Zbigniew Sikorski, który przedstawił informacje na temat działalności zarówno Krajowej Sekcji jak i Krajowego Sekretariatu oraz mógł odpowiedź na szereg pytań związkowców „S”, którzy byli ciekawi w jaki sposób funkcjonują struktury branżowe i w jaki sposób mogą wspomóc ich organizację.
 
Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność"
 
Czytaj całość...

„Komuniści i ich dzieci nie wybaczą Ojcu Świętemu, że żyjemy w wolnym kraju” – Piotr Duda w Świdniku

  • Kategoria: Regiony
„Komuniści i ich dzieci nie wybaczą Ojcu Świętemu, że żyjemy w wolnym kraju” – Piotr Duda w Świdniku
– Po raz kolejny goszczę w Świdniku. Powiem szczerze, że tutaj ładuję akumulatory, bo nie wszędzie w Polsce sytuacja wygląda tak dobrze, jak u Was. Mówię nie tylko o wzorowej sytuacji związkowej, ale też ogólnie pracowniczej, społecznej i gospodarczej – mówił przewodniczący Piotr Duda podczas Walnego Zebrania Delegatów Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Świdnik” SA.
 
Przewodniczący Komisji Krajowej poruszył wiele kwestii, które wpływają na sytuację Polski oraz polskich pracowników, a co za tym idzie – też NSZZ „Solidarność”. Przede wszystkim odniósł się do ataków na Jana Pawła II.
 
– Komuniści i ich dzieci nie wybaczą tego Ojcu Świętemu, że dzięki oporowi robotników żyjemy dziś w wolnym kraju. Ojciec Święty sam bronić się nie może, ale żyje w naszych sercach. Pod pięknym hasłem „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” będziemy działać i bronić dobrego imienia papieża. Wyjdziemy na ulice w całej Polsce. To jest nasz obowiązek – tymi słowami Piotr Duda zapowiedział Marsz Papieski, w którym „S” będzie brała udział 2 kwietnia.
 
– „Solidarność” ma wpisaną w statut katolicką naukę Kościoła, dlatego jesteśmy tak znienawidzeni, dlatego jesteśmy atakowani. Także na arenie międzynarodowej za wolność słowa w „Tygodniku Solidarność”. A dziś ten, który chciał nas wyrzucać z EKZZ, Luca Vinsentini, sam został wyrzucony za korupcję z MKZZ. Jesteśmy członkami NSZZ „Solidarność” z piękną historią i dziś musimy dać świadectwo naszych wartości i tradycji. Kto by pomyślał, że po 17 latach od śmierci Ojca Świętego będziemy musieli walczyć o jego dobre imię?
 
Przewodniczący wypunktował sytuacje, które świadczą o tym, że polskie tradycyjne wartości są na celowniku postępowych elit.
 
– Chcieli nas ukarać grzywną 50 tys. zł za promowanie na budynku naszej siedziby słów Jana Pawła II. Władze Gdańska uznały to za reklamę komercyjną. Odwołaliśmy się w sądzie od tej decyzji i wygraliśmy z nimi. Chcieli nas karać za cytowanie Ojca Świętego, a sami chcą się powoływać na dziedzictwo Solidarności. Prezydent Dulkiewicz zaprasza papieża Franciszka do Gdańska, a jednocześnie sekuje naszego Jana Pawła II. Hipokryzja – stwierdził Piotr Duda.
 
Przewodniczący nakreślił też nieciekawą sytuację w międzynarodowych strukturach związkowych związaną z agresją Rosji na Ukrainę.
 
– Federacja rosyjskich związków zawodowych wspiera Putina, napaść na Ukrainę, domaga się jej „denazyfikacji”, pochwalając ludobójstwo, a mimo to Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych nie potrafiła się z nimi uporać i wyrzucić ich ze swoich struktur. Nawet takie organizacje jak FIFA i UEFA potrafiły zrobić z ruskimi porządek, a MKZZ nie potrafi. Dlatego nie brałem udziału w zjeździe MKZZ, bo nie będę siedział przy jednym stole z ludźmi, którzy mają krew na rękach – mówił przewodniczący.
 
– To trudny okres dla nas, zwykłych ludzi. Te pomysły Zielonego Ładu odbiją się na poziomie naszego życia. I nie chodzi o to, że nam każą jeść robaki, albo zakażą jeść mięsa. Ale urzędnicy nałożą takie podatki i akcyzy na produkcję i sprzedaż mięsa, że nie będzie ludzi na nie stać.
 
Widzimy, jak działają biurokraci z Unii Europejskiej. Jak wyglądałaby nasza energetyka, gdybyśmy zamknęli kopalnię i elektrownię w Turowie? Tak jak tego chciała pani sędzia Rosario Silva de Lapuerta, dziś już na emeryturze, a wtedy zasiadająca w TSUE w Luksemburgu. Byliśmy tam zamanifestować nasz sprzeciw, a europejskie służby zamknęły całe miasto, ulice obstawiła uzbrojona policja, jakby przyjechali tam jacyś chuligani. A jak ostatnio przed meczem piłkarskim w Neapolu połowa miasta była w chaosie przez zamieszki kibiców niemieckich i włoskich, to było wszystko w porządku.
 
To ciężki czas dla związków zawodowych. W całym kraju wyciągają ręce po związkowców. Liderzy związkowi są zwalniani, by osłabić całe organizacje, by obniżać standardy warunków pracy – podsumował Piotr Duda.
 
 
źródło: tysol.pl
Czytaj całość...

Minęły 42 lata od wydarzeń bydgoskich 1981 roku

  • Kategoria: Regiony
Pobici Jan Rulewski i Mariusz Łabentowicz
Punkt kulminacyjny Bydgoskiego Marca miał miejsce dokładnie 42 lata temu. Wówczas funkcjonariusze jednostek specjalnych MSW i MO w Bydgoszczy siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej delegację Solidarności, a następnie brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza.
 
Pretekstem do konfliktu był trwający od wielu miesięcy spór o rejestrację „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy zaproszono delegację „Solidarności”, ale ostatecznie nie dano jej dojść do głosu.
 
Funkcjonariusze jednostek specjalnych MSW i MO w Bydgoszczy siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej delegację Solidarności, a następnie brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza.
 
Następnego dnia zawrzało w całej Bydgoszczy. Atmosferę podgrzewały kłamliwe tłumaczenia komunistów na temat całego zajścia. Twierdzono, że nikt nie został pobity, a obrażenia Jana Rulewskiego są wynikiem wypadku samochodowego z jego udziałem.
 
Strajk
W niemal wszystkich zakładach przeprowadzono dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Fala strajkowa w każdej chwili mogła się rozlać na cały kraj. Prezydium Krajowej Komisji Porozumiewawczej zaleciło utrzymywać gotowość strajkową.
 
Jednocześnie w specjalnym komunikacie stwierdzono, że była to „prowokacja wymierzona w rząd premiera Wojciecha Jaruzelskiego”. Bydgoski MKS przekształcono w Ogólnopolski Komitet Strajkowy. Rząd wysłał do Bydgoszczy specjalną komisję, która miała wyjaśnić sytuację i wykryć odpowiedzialnych za wydarzenia z 19 marca. Jej działania, a raczej ich brak spotkały się z dezaprobatą KKP.
 
Zaczęły krążyć pogłoski o możliwości wprowadzenia przez rząd stanu wyjątkowego. Działacze związkowi dyskutowali nad proklamowaniem strajku generalnego. Takiego rozwiązania nie popierał Lech Wałęsa, który zagroził nawet dymisją.
 
Ostatecznie podjęto decyzję o przeprowadzeniu 27 marca czterogodzinnego strajku ostrzegawczego, zapowiadając jednocześnie na 31 marca strajk generalny, jeżeli w tym czasie nie dojdzie do porozumienia.
 
 
30 marca odbyły się rozmowy rządu ze związkowcami. Komunistów reprezentował wicepremier Mieczysław Rakowski, stronę solidarnościową Lech Wałęsa. Po kilku godzinach zawarto tak zwane „porozumienie warszawskie”. Władze zobowiązały się do wyjaśnienia wydarzeń w Bydgoszczy i ukarania winnych, ale przede wszystkim zgodziły się na rejestrację rolniczej Solidarności. W zamian odwołano strajk generalny.
 
www.tysol.pl
źródło: www.ipn.gov.pl
Czytaj całość...

Przewodniczący Solidarności w Volkswagen Poznań: Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń o 1500 złotych

  • Kategoria: Branże
Przewodniczący Solidarności w Volkswagen Poznań: Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń o 1500 złotych
- Nie precyzujemy, od kiedy wzrost wynagrodzeń miałby nastąpić, chcielibyśmy, żeby stało się to jak najwcześniej, najlepiej od 1 kwietnia - powiedział na łamach "Głosu Wielkopolski" w wywiadzie udzielonym Wojciechowi Wybranowskiemu Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ Solidarność w fabryce Volkswagen Poznań.
 
- Podstawowy punkt - oczekujemy wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników, niezależnie od stopnia zaszeregowania o tysiąc pięćset złotych. To kwota, która wynika z naszych wyliczeń, pewnego algorytmu uwzględniającego poziom inflacji, wzrost cen, wysokość pensji i podwyżek w innych zakładach, szczególnie w przemyśle, z tego, co dzieje się w niemieckich zakładach i innych, podobnych firmach w krajach Europy Wschodniej - powiedział Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w fabryce Volkswagen Poznań.
 
Ważne też utrzymanie standardów płacowych
- Nie precyzujemy, od kiedy wzrost wynagrodzeń miałby nastąpić, chcielibyśmy, żeby stało się to jak najwcześniej, najlepiej od 1 kwietnia. Chcielibyśmy też, żeby podwyżka nie była rozłożona na raty. Drugi bardzo ważny punkt to uwzględnienie pewnego bonusu związanego z 30-leciem VW Poznań i wyrównaniem inflacyjnym. I ten trzeci punkt to utrzymanie tych standardów płacowych, jakie obowiązują obecnie: przeszeregowań pracowników, składnik wynagrodzenia wakacyjnego - na poziomie 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego, bonus świąteczny od 50-70 proc. etc. Ale jest rzecz najważniejsza. W stanowisku komisji zakładowej zapisaliśmy, że najistotniejszą częścią rozmów będzie pozyskanie nowych produktów i zabezpieczenie zatrudnienia - tłumaczył w rozmowie z Wojciechem Wybranowskim.
 
Rozmowy z zarządem dotyczące podwyżek wynagrodzeń mają rozpocząć się 20 marca. W wywiadzie dla "Głosu Wielkopolski" Piotr Olbryś mówił także o zabezpieczeniu miejsc pracy, produkcji w Poznaniu aut elektrycznych oraz autonomicznych oraz rozwoju fabryki w Antoninku, a także o samej organizacji związkowej w Volkswagen Poznań.
 
- Związkowa „S” w Volkswagen Poznań to prawie 6 tysięcy członków związku. I jest to nie tylko największa organizacja związkowa w naszym regionie, ale też największa taka organizacja pracownicza w przemyśle. Do naszej Solidarności należy większość pracowników produkcji bezpośredniej, ale też oczywiście pracownicy pośrednio produkcyjni i członkowie kadry kierowniczej  - opowiadał Piotr Olbryś.
 
 
 
www.tysol.pl
źródło: www.gloswielkopolski.pl
 
Czytaj całość...
Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.