Dziś jest: Wtorek 28 czerwca 2022 Imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

Obniżka PIT z 17 do 12 proc. Premier zabrał głos

24 marca 2022 r.

Ministerstwo Finansów proponuje obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej, czyli emerytów, rencistów, pracowników, zleceniobiorców i niektórych przedsiębiorców, od 1 lipca.

– Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku PIT z 17 na 12 proc. Ten próg obowiązuje wszystkich, bez żadnych warunków – powiedział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, „do kwoty 8700 złotych będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty, to postulat przedsiębiorców”. – Zakładamy możliwość pełnego rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem. Chcemy zrezygnować z ulgi dla klasy średniej od 1 lipca – zaznaczył.

Ministerstwo Finansów proponuje obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej, czyli emerytów, rencistów, pracowników, zleceniobiorców i niektórych przedsiębiorców, od 1 lipca. Próg podatkowy 120 tys. zł i kwota wolna 30 tys. zł mają pozostać bez zmian - wynika z przedstawionych przez MF w czwartek propozycji zmian podatkowych.

MF zakłada, że zmiany, które przekazało w czwartek do konsultacji wejdą w życie od 2023 r., ale będą obowiązywać wstecznie od 1 lipca 2022 r.

Według ministerstwa na wszystkich proponowanych zmianach zyskuje względem stanu obecnego blisko 13 mln podatników. Koszty dla budżetu oszacowano na 15 mld zł rocznie. (PAP)

Źródło: tysol.pl