Obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Podkarpacie

31 sierpnia br., w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, w miastach naszego Regionu odbyły się uroczystości upamiętniające to niezwykle ważne wydarzenie w dziejach narodu polskiego.
Obchody rocznicowe w Jaśle rozpoczęły się o godzinie 17.00 przy I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie po przywitaniu przybyłych gości i odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Jerzego Polaka poświęconej jasielskiej „Solidarności”.
Wystawę otworzył Starosta Jasielski Adam Pawluś wraz z Senator RP Alicją Zając, Posłanką na Sejm RP Marią Kurowską, Prezesem Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” Kazimierzem Rozenbeigerem i Z-cą Przewodniczącego ZR Podkarpacie Pawłem Pietruszą.
Po obejrzeniu wystawy uczestnicy obchodów udali się do pobliskiego kościoła pw. Św. Stanisława BM, gdzie odprawiono uroczystą Mszę świętą. Przewodniczył jej Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie ks. dr hab. Piotr Steczkowski. W wygłoszonej homilii wielokrotnie podkreślał wagę wydarzeń, których Polacy byli świadkami w sierpniu 1980 r.
Po Mszy św. dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, którą poświęcił ks. dr Stanisław Marczak, były kapelan jasielskiej „Solidarności”. Powstała ona z inicjatywy działaczy „Solidarności” zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Solidarni w Jaśle”, a jej pomysłodawcą był Kazimierz Poniatowski.
Okolicznościowy list do organizatorów i uczestników jasielskich uroczystości wystosował Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej i Przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, który w jego imieniu odczytał Z-ca Przew. ZR Paweł Pietrusza.
Na zakończenie pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę złożono kwiaty i odśpiewano hymn „Solidarności”.
Wśród zgromadzonych na uroczystości pocztów sztandarowych obecne były poczty sztandarowe Organizacji Związkowych NSZZ „Solidarność” z Gamratu i Huty Szkła w Jaśle.
Sanockie obchody 40-lecia NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą, jaka została odprawiona w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pw. Przemienienia Pańskiego – sanocka Fara, po zakończeniu której złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą „Solidarność” na murze kościoła i pod pomnikiem św. Jana Pawła II.
Podczas uroczystości wystawiono poczty sztandarowe Regionu Podkarpacie i Organizacji Związkowych NSZZ „Solidarność” w: Autosan Sp. z o.o., Rubber Company i PGNiG S.A. Oddział Sanok.
W dalszej części obchodów, w siedzibie Oddziału Regionu w Sanoku, odbyła się wieczornica z udziałem Przewodniczących Komisji Zakładowych "Solidarności" i Z-cy Przewodniczącego ZR Podkarpacie Andrzeja Gorczyńskiego oraz Z-cy Burmistrza Miasta Sanoka Artura Kondrata.
Z kolei w Zagórzu z inicjatywy Stowarzyszenia DolinaKolejowa.pl, pod honorowym patronatem Burmistrza Zagórza Ernesta Nowaka, odbyła się uroczysta wieczornica z okazji 60-lecia ostatniego pobytu w Zagórzu Św. Jana Pawła II (wówczas biskupa krakowskiego) oraz 40-lecia Porozumień Sierpniowych.
Wartę honorową przy obelisku papieskim wystawił Posterunek Straży Ochrony Kolei w Zagórzu. W trakcie uroczystości obecne były poczty sztandarowe: NSZZ „Solidarność” Pracowników Zagórskiego Węzła Kolejowego oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Zagórzu.
Po rysie historycznym oraz wspólnej modlitwie oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod obeliskiem papieskim. Okolicznościowy list do organizatorów i uczestników zagórskich uroczystości wystosował Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz.