ul. Adama Asnyka 19, 43-300 Bielsko-Biała

Zmarł Ludwik Stasica z Bewelany

Zmarł Ludwik Stasica z Bewelany

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 24 kwietnia 2025 r. zmarł Ludwik Stasica, zasłużony działacz „Solidarności” w bielskiej „Bewelanie”. Miał 88 lat…

Działacze „Solidarności” z bielskiej „Bewelany” podczas strajku generalnego w 1981 roku – w samym środku stoi Ludwik Stasica.

Ludwik Stasica przez wiele lat był związany z Zakładami Przemysłu Wełnianego „Bewelana” w Bielsku-Białej. Tam we wrześniu 1980 roku organizował „Solidarność” będąc przewodniczącym Komitetu Założycielskiego, tam był też jednym z organizatorów strajkowego zaplecza podczas strajku generalnego w styczniu i lutym 1981 roku.

Tak o Ludwiku Stasicy mówił przed laty Henryk Kenig, szef „Solidarności” w „Bewelanie” i przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie w latach 1989-1992:

Sierpień osiemdziesiątego roku dał nadzieję, że jednak może być inaczej, lepiej czy po prostu normalniej. Byliśmy w organizowaniu się trochę spóźnieni, więc przynaglali nas koledzy z innych zakładów, którzy byli już zarejestrowani w Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim. Z Ludwikiem Stasicą z tkalni pojechałem do Befamy, która wówczas była jednym z wiodących zakładów, jeśli chodzi o zorganizowanie. Tam dowiedzieliśmy się, jak rozpocząć… Zaczęliśmy chodzić wśród pracowników i zbierać deklaracje. Na każdym wydziale zaangażowało się w to po kilku ludzi. Na tkalni byli to przede wszystkim Ludwik Stasica, Antoni Paluch i ja. Wśród innych zaangażowanych byli m. in. Anna Staszek, Zdzisław Greffling, Tomasz Kopczyński i nieżyjący już Adam Biegun. Ludwik, tkacz z wieloletnim stażem, został przewodniczącym Komitetu Założycielskiego, a ja jego zastępcą. To był niezwykły czas…

Śp. Ludwik Stasica pochowany został na cmentarzu parafialnym w Wilkowicach koło Bielska-Białej.

Rodzinie Zmarłego, jego współpracownikom i przyjaciołom składamy wyrazy szczerego współczucia.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie…