Koronawirus SARS-CoV-2 oraz wywoływana przez niego choroba COVID-19 wywróciły nasze życie do góry nogami. Pierwsza, wiosenna fala wielu z nas wystraszyła, zaczęliśmy zmieniać nasze przyzwyczajenia, obyczaje. Przenieśliśmy pracę do domu, miejsca, które dotychczas było naszym azylem. Przyszło lato i nieśmiało zaczęliśmy przyzwyczajać się do choroby traktując ją jako nieodzowny element naszej rzeczywistości. Część osób (na całym świecie) traktowała chorobę jako „teorię spiskową” lub wymysł z gatunku political-fiction. Niestety nadeszła jesień i wirus uderzył ze zdwojoną siłą.

Wiosenne ilości zakażeń i zgonów przy obecnej sytuacji wydają się tylko igraszką. A rządzący, lekarze oraz wirusolodzy zapewniają nas, że to dopiero początek. A walka może potrwać długie miesiące jeśli nie lata. Wizja szczepionki nie jest tak klarowna jak na początku walki z pandemią. Pojawiają się głosy, że przecież na AIDS do dziś nie znaleziono szczepionki, choć mamy leki pozwalające złagodzić działanie tej śmiertelnej choroby. W chwili obecnej pozostaje stosować się do zalecań, traktując je jako coś naturalnego, a nie uciążliwy obowiązek. Zalecenia utrzymywania dystansu społecznego, noszenia maseczek, zachowania higieny, prowadzenia zdrowego trybu życia oraz dbania o starsze osoby to jednak nie wszystko.

STOP COVID – ProteGO Safe
Prace nad aplikacją zostały rozpoczęte na wiosnę tego roku i prowadzone były/są pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji. Wokół aplikacji powstało wiele mitów i kontrowersji. Prawdą jest jednak fakt, że w pierwszej fazie program ten nie działał. Aplikacja wymagała pozostawania w tle co również nie gwarantowało jej poprawnego działania. Zarzucano twórcom brak zgodności aplikacji z podstawowymi zasadami anonimowości przekazywanych danych oraz bezpieczeństwa. Etap ten mamy na szczęście za sobą, a STOP COVID pracuje w chwili obecnej w oparciu o API Apple i Google.

Pobierz aplikację STOP COVID – ProteGo Safe w sklepie Apple.

Pobierz aplikację STOP COVID – ProteGo Safe w sklepie Google.

API (od ang. application programming interface) to zbiór reguł ściśle opisujący, w jaki sposób programy lub podprogramy komunikują się ze sobą. API Apple/Google Exposure Notification pierwotnie znane jako „zabezpieczenie prywatności podczas śledzenia kontaktów” używany przez organy służby zdrowia, rozszerza bardziej tradycyjne techniki śledzenia kontaktów, automatycznie rejestrując spotkania z innymi użytkownikami systemu powiadomień za pomocą smartfona z systemem Android lub iOS. Powiadomienie o narażeniu to zdecentralizowany protokół oparty na połączeniu technologii Bluetooth Low Energy i kryptografii chroniącej prywatność. Obecnie jest wykorzystywany w wielu krajach, w których stworzono aplikacje oparte na tym protokole.

Drogie Koleżanki i Koledzy.
Posiadamy już spore doświadczenie w użytkowaniu tej aplikacji. Na szczęście nie było jak dotąd potrzeby zgłaszania zakażenia za jej pomocą. Aplikacja jest praktycznie bezobsługowa, ale po instalacji należy przejść wszystkie ekrany zezwalając na dostęp do bluetooth, działania w tle oraz wykonując krótki test – odpowiedzi na kilka pytań. Jest to niewielka cena za jeden z elementów ochrony. Robimy to dla siebie i bliskich. W Polsce liczba użytkowników STOP COVID stale rośnie, niestety jesteśmy nadal daleko za większością krajów posiadających tego typu rozwiązania.

Szczegółowe informacje na temat STOP COVID znajdują się tutaj.

Share This