Legitymacja

Tygodnik Solidarność


Związkowe Gadżety

Program Grosik
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 380677
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

W tym roku jubileusz X-lecia powstania obchodzi Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność ” Lear Corporation Poland II Sp. z o.o. Oddział w Jarosławiu. NSZZ „Solidarność” w tym zakładzie założyła grupa pięćdziesięciu osób w maju 2007 roku. Dzisiaj to silna i prężna organizacja zrzeszająca blisko 600 członków, największa w naszym Regionie. 

Związek zawodowy, który chce skutecznie działać na rzecz pracowników musi stale dążyć do organizowania nowych członków, a im więcej osób liczy organizacja, tym większa jej siła i efektywność w relacjach z pracodawcą - co widać na przykładzie naszego Jubilata. Zbudowanie mocnej organizacji w Learze było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy działaczy związkowych. Począwszy od wykazania się odwagą i założeniu Związku, przez dziesiątki spotkań z dyrekcją zakładu, wprowadzeniu zmian, ustaleniu zapisów nowego regulaminu wynagradzania, wywalczeniu nowego zaplecza higienicznego, szatni, montażu klimatyzacji na hali produkcyjnej, niezliczonych interwencji w sprawach pracowniczych i wielu innych spraw. Organizacja nie poprzestaje tylko i wyłącznie na tym. Związkowcy dostrzegają nie tylko problemy pracownicze i podejmują się niełatwych wyzwań. Jedne z ostatnich, ale bardzo spektakularne to pomoc koleżance z pracy, która mieszkała w bardzo trudnych, wręcz rozpaczliwych warunkach. Pragnienie pomocy drugiej osobie przyniosło nieoczekiwany, pozostający w sferze marzeń (jak się wydawało na początku) rezultat – wybudowanie nowego domu. Ale to wymaga przede wszystkim chęci, ogromnej determinacji i zaangażowania wielu ludzi w sprawę. W tym wypadku członków Związku, którzy rozumieją ideę „Solidarności” i kierują się w swojej pracy wartościami, które głosili św. Jan Paweł II i bł. Ks. Jerzy Popiełuszko.

Za te dziesięć lat trudnej, ale co najważniejsze owocnej pracy związkowej - nie zapominając jakimi wartościami należy się kierować i dla kogo to czynić  - członkowie NSZZ „Solidarność” podziękowali 10 września br. podczas wspólnego jubileuszowego nabożeństwa w koście pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Jarosławiu.

Więcej…

 

Wiek emerytalny to nasze prawo i decyzja. Nie zgadzamy sie na ingerencję unijnych urzędników w decyzję polskich obywateli! 
Dlatego 16 września br. odbędzie przed warszawska siedzibą Komisji Europejskiej pikieta protestacyjna przeciwko działaniom unijnych urzędników w sprawie polskiego wieku emerytalnego.

 

Na łamach Tygodnika Niedziela ukazała się rozmowa z członkami rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z następnym pokoleniem Popiełuszków, którzy podjęli trud kontynuacji dzieła wuja ks. Jerzego. "Mając na uwadze, iż celem życia Księdza Jerzego Popiełuszko było niesienie pomocy osobom skrzywdzonym i słabym, dawanie nadziei oraz nauczanie, by "zło dobrem zwyciężać" rodzina powołała Fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro". "Dziedziczenie dobra" to niełatwe wyzwanie. To nie tylko zachowanie pamięci o wielkim krewnym, to przede wszystkim czynienie dobra, tak jak On to robił. 
Słowa św. Pawła „zło dobrem zwyciężaj” uczynił mottem swego życia, swej pasterskiej posługi. Głosił prawdę i za nią oddał życie. Jak mawiał: "Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą". Życie i śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Patrona Solidarności jest również dla nas wezwaniem do szerzenia prawdy, czynienia dobra, życia wartościami i  budowania sprawiedliwego ładu społecznego - do dziedziczenia dobra.

W dniu 14 września 2017 roku Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko obchodziłby 70-te urodziny.
Z tej okazji Fundacja „Dobro” organizuje w rodzinnych stronach uroczystości.

We współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutem Pamięci Narodowej i Burmistrzem Suchowoli
serdecznie wszystkich zapraszają na obchody urodzin bł. Jerzego Popiełuszko, które odbędą się 9-10 września 2017 roku w Suchowoli i Okopach
na Rodzinnej Ziemi.

Fundacja pragnie godnie przyjąć wszystkich gości. Zwraca się z prośbą o wsparcie i pomoc w zorganizowaniu pierwszego przedsięwzięcia Fundacji.

“Dzięki ks. Jerzemu, ku Jego pamięci,
niosąc w sercach Jego słowa i z Jego pomocą,
pragniemy działać i pomagać innym.
On zawsze był i jest dla wszystkich i każdego z osobna. 
Teraz kolej na nas - czujemy, że jesteśmy Mu to winni...”

 Wesprzyjmy Fundację: tutaj

 

 

Zamach na dziedzictwo Sierpnia
Obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku jasno pokazały, do kogo należy spuścizna historii. Szkoda tylko że do walki o nieswoje idee liberałowie wykorzystują naiwnych ludzi - pisze Maciej Chudkiewicz. 
„Od momentu, w którym Komitet Obrony Demokracji próbował zorganizować najważniejsze uroczystości 31 sierpnia – na pl. Solidarności, pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej – wiadomo było, że to element walki o polską tożsamość i historię. O to, kto ma być spadkobiercą idei Sierpnia: czy Solidarność, która obchody organizuje co roku, czy też ludzie związani z liberalną lewicą, dziś pod szyldem KOD-u, mający ze sobą kilku liderów związku z lat 80. Choć liderzy KOD-u do samego końca pohukiwali ze sceny o tym, że święto odzyskają, zwycięzcą bitwy o pamięć i historię pozostaje NSZZ Solidarność” - wskazuje Chudkiewicz.

Więcej…

 

"II wojna światowa była wydarzeniem o niesłychanych konsekwencjach dla Polski, Europy i świata, prawdziwym upadkiem ówczesnej cywilizacji" – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Poznaniu.

Cały tekst homilii: tutaj

 

Artykuł pochodzi z Tygodnika katolickiego Niedziela: autor Sławomir Błaut 
Źródło: http://niedziela.pl/artykul/132691/nd/

Pamięć o II wojnie światowej dryfuje w niewiadomym kierunku. To, co kiedyś było oczywiste, rozmył upływający czas. Ale nie tylko on. Celowe zakłamywanie historii, zacieranie granicy między złem a dobrem służyło
i nadal służy „wybielaniu” sprawców zbrodni. Beneficjentami tego procederu są Niemcy i Rosja.

Wieluń to miasto, na które spadły pierwsze niemieckie bomby w II wojnie światowej, a sprawcy popełnionych tam zbrodni uniknęli kary. Nad ranem 1 września 1939 r. do niewielkiego miasta, pogrążonego jeszcze we śnie, zjeżdżali wiejscy gospodarze na targ. O godz. 4.40 zaskoczeni usłyszeli wycie syren i warkot nadlatujących samolotów. To była pierwsza fala niemieckiego ataku Luftwaffe – 29 bombowców nurkujących, sztukasów. Wieluń stał się areną scen mrożących krew w żyłach.

Więcej…

 

W dniu 31 sierpnia ustanowione zostało polskie święto państwowe - Dzień Solidarności i Wolności - upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w 2005 roku.

W rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” w naszym Regionie modliliśmy się wspólnie z zaproszonymi gośćmi podczas uroczystej mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu, koncelebrowanej przez regionalnego Duszpasterza Ludzi Pracy ks. Tadeusza Baja, ks. prałata Stanisława Czenczka i ks. prałata Jana Mazurka. Po mszy św. złożono wiązanki kwiatów pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki Patrona Solidarności. Następnie uczestnicy uroczystości na czele ze związkowymi pocztami sztandarowymi udali się w pochodzie na Kamienny Most pod pierwszą siedzibę regionalnej "Solidarności", gdzie znajduje się tablica upamiętniającą wydarzenia z 31 sierpnia 1982 roku w Przemyślu. Po złożeniu kwiatów okolicznościowe mowy wygłosili: Przewodniczący Zarządu Regionu Szymon Wawrzyszko, który również odczytał list od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Posłowie na Sejm RP Anna Schmidt - Rodziewicz i Andrzej Matusiewicz, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. W uroczystości wzięli również radni rady miejskiej w Przemyślu na czele z Przewodniczącą Lucyną Podhalicz, Jan Pączek Starostwa Przemyski, Barbara Kiełt z Państwowej Inspekcji Pracy w Przemyślu i Jerzy Brodowski Komendant Straży Ochrony Kolei w Przemyślu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne uczczenie Dnia Solidarności i Wolności.

Krajowe obchody: tutaj

Z kart historii (1982) : II ROCZNICA SIERPNIA W PRZEMYŚLU

(wg „NIE” nr 8 P-śl, 8.09.1982 r. – Biuletyn Informacyjny NSZZ „Solidarność” Regionu Płd. – Wschodniego. Nakładem Niezależnej Oficyny Kresowej im. A.F. Modrzewskiego)

Więcej…

 

Konferencja dotycząca Obywatelskiego Projektu Konstytucji - 25 sierpnia 2017 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. 
To będzie faktyczny początek dyskusji o zmianach w konstytucji zainicjowanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która w 1994 przygotowała obywatelski projekt konstytucji postanowiła zorganizować z udziałem Prezydenta RP poważną naukową konferencję „Konstytucja dla obywateli nie dla elit”, przypominającą projekt, pod którym podpisało się ponad milion obywateli.

Więcej: tutaj

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

To bezczelna prowokacja, tak Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” określa zaproszenie na wspólne świętowanie 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych jakie pomorski Komitet Obrony Demokracji wysłał do Związku. - To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody – czytamy w stanowisku.

Region Pomorski KOD zgłosił w gdańskim magistracie całodobowe zgromadzenie na Placu Solidarności w Gdańsku na dzień 31 sierpnia, gdzie zamierza zorganizować uroczystości rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Na te uroczystości zaprosił „Solidarność”!
W reakcji na zaproszenie obradujące w czwartek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarności” przyjęło stanowisko, uznając zaproszenie za prowokację i ostrzega, że jakiekolwiek próby ograniczania uroczystości związkowych, które są organizowane od 30. lat spotkają się ze zdecydowaną reakcją.

 

Cała treść Stanowiska nr 3/17 Prezydium KK NSZZ „Solidarność” tutaj

Źródło: www.tysol.pl

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 46

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

  

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................